Buitenland, Van Overal Gemengd NieuWs grooting van dit lichaam gewijzigd voor 1930. De geloofsbrieven van den heer W. de Vos worden door een com- nissie onderzocht en tot toelating ge- dviseerd en besloten. Besloten wordt t Claraspad te brengen op het Pro vinciaal wegenplan en daarvoor de noodige gelden beschikbaar te stellen. Ingekomen is een verzoek van Ged. "taten om de Zanddijk in de Oude andsche weg tot de grens van 'sHee- renhoek op het Provinciaal wegenplan te brengen en daarvoor de noodige gelden beschikbaar te stellen (voor de gemeente circa f 20.000). Daar de voorstellen met plannen van de Pro vincie wat laat zijn ingekomen en daar de voorstellen te veel omvatten om "it op het moment te doorzien, ad viseert de voorzitter om de plannen met begrooting bij de leden te doen circuleeren, zoodat elk lid in de ge legenheid komt alles te overzien. Daar toe wordt besloten. Op de vraag van den heer Kreune deelt de voorzitter mede, dat 21 sollicitanten zijn opge komen voor de betrekking van on derwijzeres aan de O. L. school. Verder dat het in zijn bedoeling ligt een vol gende vergadering met voorstellen te komen betreffende de vaststelling van bepaalde data of dagen voor de raads vergaderingen. Tot voorzitter van het Burger lijk Armbestuur in deze gemeente is gekozen de heer G. P. Beaufort. KAPELLE. In Januari zijn ingeko men: F. G. A. Kruysse, A 28, van Vlissingen, Pioenlaan 17; W. Panne- koek, A 34, van Kattendijke, A 104; G. Dregman, A 33, van Arnhem, Beek straat 6J. Hoekman, C 6, van 's Gra venpolder, C 9; M. P. Verduyn, A 137, van Goes, Violenstraat 36. Vertrokken: M. J. Bliek, A 47, naar Borssele; P. W. Schipper, B 27, naar Maasland, Westgaag C 120b; Pieter- nella de Jager, A 126, naar Kloetinge; N. J. Schipper, B 27, naar Goes, Wijn gaardstraat 51. KRABBENDIJKE. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is beroepen Ds. A. J. Bosman te Maassluis. Aanslag op een president. Ortez Rubio, de nieuwe president van Mexico, beeft moeten ervaren dat het pad van staatshoofden niet altijd over rozen eidt. Toen hij na zijn installatie het pa is verliet, heeft n.L een jongmensch een slag op hem gepleegd, door 6 revol- schoten op hem af te vuren. De dader werd gepakt en d'adlelijk -r Amaro, den minister van oorlog in paleis aan een verhoor onderworpen, ij weigerde echter op alle vragen te twoorden en er werden geen stokken op hem gevonden, die licht op de zaak konden werpen. De auto van den president reed dadelijk door naar Rubio's huis, wat de oorzaak is, dat men nog niet weet of de president gedeerd is. Wel is een der toeschouwers door een der kogels gewond. Nader wordt gemeld, dat de schoten vielen, toen de president na de plechtigheid van zijn ambtsaanvaarding het nationaal paleis verliet en in zijn auto wilde stap pen. Er werden 6 schoten gelost. De president werd door een kogel licht aan de onderkaak gewond, zijn vrouw aan het oor en zijn nicht en de chauffeur aan den schouder. Alleen een toeschouwer, die geheel terzijde stond, werd dbor een verdwaalden kogel zwaar gewond. De kogel, die Ortez Rubio verwendde, is in middels verwijderd'. Er bestaat geen ge vaar voor zijn leven. De dader kon ge lukkig gearresteerd worden. Te Mexico City heerscht tengevolge van den aanslag groote opwinding. Bij het verhoor gaf de dader 3 verschillende namen op, doch het schijnt thans wel vast *e staan dat hij uit St. Louis komt en aniël Salazefr heet. Hij schijnt tot zijn aad gekomen te zijn door aansporing ~n den verslagen candidaat Vasconcelos. ij verklaarde dat deze het geheeie kabi- t had willen opruimen en zich msester ken van het bewind. De dader bood bij arrestatie geen tegenstand. Bovendien -den nog 7 anderen, die van med'eplich- eid werden verdacht, gearresteerd'. On middellijk na dezen aanslag werd de staat van beleg afgekondigd en een censuur op de telegrammenwisseling ingesteld, doch 2 uren later werden beide maatregelen reeds weer opgeheven. Baldwin contra Mac Donald. De bekende Engelsche staatsman Bald win heeft Woensdag het woord gericht tot esn groote en gezaghebbende verga dering van conservatieven. Hij uitte zijn wrevel over de heimelijk heid waarmede de diplomatie tusschen de Sowjets en de regeering omhuld werd en de blijkbare onverschilligheid van de En- elsche regeering voor wat er in Rusland t betrekking tot de vervolging der Chris en gebeurt. Als de regeering den steun enschte, dien de conservatieven bereid waren haar in internationale aangelegen heden te geven, moest er grooter open hartigheid zijn dan totnogtoe. Baldwin verweet de regeering cok haar overijling bij het schrappen van weer twee kruisers van het bouwprogram voer de vloot en vroeg of dit besluit het ge volg was van een nieuwe overeenkomst -n den boezem der vlootconferentie dan wel enkel oen gebaar van den kant der regeering. Over het vraagstuk der werkloosheid zeide Baldwin dat de industrieele vooruit gang van het land vijf jaar achteruit was gezet. Dit gold voor de laatste acht maanden en de cijfers beheffende de werklooshe'd sprongen de lacht in. De regeering moest in de staathuishoudkunde stuiteren. De conservatieven zouden het tarief stand niet steunen, maar zouden de vrije hand vragen om 's lan-ds nijverheid te be veiligen. Aangaande een stelsel van vrijhandel voor het Britsche Rijk, legde Baldwin er nadruk op dat de Engelsche regeering slechts een politiek voor de dominions 'kon aanbevelen en dat men al zijn best moest doen om onverwijld een regeling te treffen tusschen individueel© moederlanidische en dom inion- industrie 'in. Er konden geen Europe2sche verbintenissen aanvaard wor den om uitbreiding van de bevoorkeurings- politiek te voorkomen. Deze politiek moest aangevuld en versterkt worden door han delsovereenkomsten tusschen de rijksdee- len, met inbegrip van Enigefsch-ïnidië. Nadat Baldwin tenslotte verklaard had, dat het stelsel beveiligingsrechten een doel treffend wapen was tot bescherming van de industrie, zeide hij, dat als men zijn program steunde, niets de groote over winning der conservatieven binnen twee jaar zou kunnen stuiten. Bij Kon. besluit van den 24sten Janu ari 1930 is bepaald, dat de vervroeging van den wettelijken tijd, met één uur, zal aanvangen den vijftienden Mei en zal eindigen den vijfden October 1930. De 22ste Nederlandsche Jaarbeurs zal te Utrecht worden gehouden van 11 tot en met 20 Maart. Ze zal dagelijks ge opend zijn van 9 tot 17 uur. Op Zondag 16 Maart zal de 'beurs gesloten zijn. Te Waalwijk is een 15-jarig meisje aangerand. De aanrander had de be doeling oneerbare' handelingen met haar te plegen. Door een heftigen tegenstand van het meisje is hij hierin niet geslaagd. Haar beurs heeft hij gestolen. De aan rander, een 15-jarige jongen uit Vlij men, is aangehouden. In verband met de malversaties aan de Nutsspaarbank te Gorredijk zijn thans alle onroerende goederen van de familie van den dader publiek verkocht. De totaal opbrengst was f 59.664. In het Engelsche Lagerhuis heeft de staatssecretaris voor Indië, in antwoord op een vraag naar den stand betreffende de gevraagde faciliteiten voor den Neder- landschen luchtmail, verklaard, dat men nog geen besluit genomen heeft. Blijkens een reuterbericht uit New York (stad) heeft Chicago, dat zich in financieele moeilijkheden bevindt, zich in het pijnlijke, maar wellicht onvermij delijke geschikt. De gemeenteraad heeft zich geschikt in de aanwijzing van een fi nancieren dictator, welke benoeming was geëischt door het comité uit de burgerij voor financie2le hulpverleening. aan welks hoofd Silas Strawn staat. De thans tus schen het gemeentebestuur en het comité uit de burgerij gesloten overeenkomst be paalt, dat de commissie het benoodigde geld zal fourneeren al naar gelang het noodig zal wezen. In den polder Stuifakker, bij Ro- ckanje, hebben Zondagavond eenige per sonen vernielingen aangericht in en aan de woning van A. R., die zich tegenover zijn vrouw zou hebben misdragen. Later, den nacht, zijn 'de schuur en de woning van R. geheel afgebrand, nadat het vee en wat huisraad waren buitengebracht. Wijl vermoed wordt, dat de bewoner de zen brand heeft gesticht, is hij door de politie naar Rotterdam vervoerd. Twee metselaars, M. de Geer en N. van Schijndel, wonende te1 Nistelrode (N. Br.) waren Woensdag begonnen met het verbouwen van een boerenhofstede te Lieshout. Zij bleven des nachts in d© hof stede slapen en hadden bij hun slaapplaats een geïmproviseerde kachel een bak met gloeiende kolen laten branden. Gistermorgen ongeveer V uur, ontdekte men, dat beide mannen door den kolen damp waren gestikt. Zoowel de G. als van S. waren getrouwd. Elk was vader van drie kinderen. De geeseling in Engeland. De Star heeft naar aanleiding van het drama dat zich dezer dagen in Engeland afspeelde toen een man, om aan geeseling met pde kat" te ontkomen, zelfmoord pleegde, aan Lord Darling en Bernard Shaw hun meening gevraagd over het toepassen van de geeselstraf. Rechter Darling zeide dat geeseling Op vele plaatsen in ons land dreigt een ernstige rupsenplaag, vooral in Limburg en Brabant. Op voorschrift van de gemeentebesturen zijn de tuinders thans bezig de schadelijke nesten uit de boomen te branden. alleen werd toegepast op misdadigers die zich schuldig hadden gemaakt aan ge weldpleging en zoolang de algemeene publieke opinie toestond dat er bokswed strijden om prijzen werden gehouden, kon het publiek niet logisch de geeseling vercordeelen. Bernard Shaw zeide dat elk rechter, die een dergelijke straf oplegde, zelf twee of drie dozijn slagen moest ontvangen om te begrijpen wat voor gevoel dat is. Hij zeide voorts dat, indien geeseling werd toegepast, deze de gevangenisstraf diende te vervangen en niet er bij moest komen. liet 129-jarige slachtoffer van een haring. In Vfinday in Letland is de 129 jarige tnna Kreisar overleden als gevolg van haar te groole voorliefde voor gezouten haring, in zwarte koffie gesopt. Ze over leed, terwijl ze een portie verorberde, totaal onverwachts. Ze placht als grootste evene ment in haar leven te vertellen van den erugtocht van de grande armee van Napoleon uit Eusland, welken ze als uie:sje ven 13 jaar had meegemaakt. Ze had den keizer en zijn soldaten gezien en dit nimmer vergeten. Ze had gehoopt mintens de 130 te halen, maar haar groote trek in gezouten in zwaite koffie gerepte haring heeft dit belet. Een parelsnoer van Pola V e g r i. Tijdens het verblijf van de bekende filmdiva Pola Negri te Berlijn verscheen plotseling een deurwaarder in Hotel Adlon en legde beslag op een kostbaar paarlsnoer Pola Negri protesteerde zoodanig tegen deze beslaglegging, dat de hoteldirectie usschenbeide kwam en wist te verkrijgen dat het snoer voorloopig in handen van de hoteldirectie werd gegeven. Oe beslag legging geschiedde in opdracht van den film- en theateragent Kachmano, die een contract voor Pola Negri had tot stand gebracht met de Parafumet (een combinatie van de Paramount, de Ufa en de Metro lioldwynfvoor welk contract hem een provisie van 60.000 dollar was toegezegd hetwelk hij echter nooit had ontvangen. Aangezien hij in Amerika het bedrag niet langs gerechtelijken weg kon laten innen, had hij de gelegenheid afgewacht dat Pola Negri naar Duitscnland zou komen. Zaterdag j 1. diende hij bij de Rechtbank een eisch in tegen Pola Negri ot schadevergoeding van 20.000 Mark op grond waarvan hij beslag liet leggen op het collier. Pola Negri zal een tegen- aanklacht tegen Rachmann indienen aan gezien de beslaglegging in het hotel haar aanzien heeft geschaad. Gevecht tusschen zigeuners, Een verwoede vechtpartij tusschen zi geuners van twee verschillende stammen heeft gisterennacht te Berlijn Weissensec gewoed Op een terrein in de Qreifswal- derstrasse te Bage wonen meer dan hon derd zigeuners in ongeveer dertig woon wagens. Zij behooren bijna allen tot de zelfde familie. Woensdagavond vierden de zigeuners de terugkomst van een 22-jarig familielid, dat geruimen tijd in provincie steden als muzikant werkzaam was ge weest. Toen de feestvreugde 's nachts haar hoogtepunt had bereikt, drongen onver wachts leden van den anderen stam zi geuners het kamp binnen Zij beweerden namelijk met den teruggekeerden muzi kant nog een eitje te pelllen te hebben Men werd spoedig handgemeen ook de messen werden getrokken. Toen de politie eindelijk de orde had hersteld, bleek dat de muzikant, wiens terugkter was gevierd met messteken in de keel op het slagveld lag. Hij werd in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. Het lieve leven iu Chicago. Zelden is er in een week zooveel op het gebied der misdaad te doen geweest in Chicago als de vorige week. Het hoog tepunt wordt gezien in het doodschieten van Julius Rosenheim, oud-inspecteur der Chicago Crime Commission, die neergepaft werd uit een auto, terwijl hij liep te wan delen. De twee ontkwamen, maar de politie rekeude wel in Jack McGura, die verdaehi word debet te zijn aan de moordpartij op St. Valentijnsdag op acht bendeleden, die toeu tegen een muur zijn gezet en neer geschoten. De moord op Rosenheim was de derde in die week Verder waren er vier ontploffingen door bommen en een poging tot zoo'n vrien delijkheid, inbegrepen de vernieling van het warenhuis van John Cullota door een der grootste ontploffingen, welke in de geschiedenis der misdaad is geboekt. Roche de adjuut van den staatsattorney, ont snapte aan den dood doordal zijn chauf feur in zijn garage een bom vond en dien zelfden dag werden bommen geworpen in dr e gebouwen aan Michigan Boulevard. Gaugland had zijn revanche op typische wijze, toeu Mitchell de kassier van de Checker Taxicab Company en zijn chauf feur Jackson met kogels doorzeefd in een laxi werden gevonden Deze misdaad wordi toegeschreven aan het ontslag van een aantal bei de leden, welke de maatschappi gehuurd had iu een conflict tusschen d' ta xim a a tsch a ppijen INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek „Zeeland" Mijnheer de redacteur, Nu over den toestand dezer onderne ming van verschillende zijdein in de pers geschreven is, door den Bond van Coöpe ratieve Suikerfabrieken, door het Bestuur van de Zeeland, door een lid der Verkoop commissie, en door buitenstaanders, nu willen hier in alle bescheidenheid ook eeni ge der lijdende voorwerpen de leden der Zeeland hun meening doen kennen. Toen wij in Augustus 1929 op de alge meene vergadering onze Verkoopcommis sie hadden ingesteld, keerden wij haast allen tevreden huiswaarts. Wij waren blij gemaakt met een mooi bod op onze fa briek, we zouden deze met een flinke winst kunnen verkoopen en van de Coö peratie-eliende af zijn. Intusschen is ons sindis eenigen tijd bekend geworden over het resultaat dat de Verkoopcommissic bereikt heeft. Wij kunnen dat niet anders dan zeer teleurstellend noemen; in plaats van winst een groot verlies op onze fabriek. Die genen van ons die" geen (and bezitten moeten een groote som gelds per aandeel bijstorten. Maar den kden-Iandgehruikers hangt naast een direct geldelijk offer ook nog de verplichting boven het hoofd 6 jaar lang 15000 K.G. bieten te leveren op ieder aandeel tegen f 1,40 per 1000 K.G- minder dan de gemiddelde prijs van dan Bond van Coöperaties. Denken we ons de plm. f 88 die zij direct moeten storten ook in termijnen over dia 6 jaar verdeeld* dan komt dat op f2,63 beneden Bonds- prijs. Na eerst millioenen opgeofferd te hebben voor afschrijving van hun eigen fabriek, wacht deze groep nu nog de plicht ook de groote schuld van de andere Coö- aeupties te helpen aflossen als zij op ïun bod ingaan. Wanneer wij eens rustig nagaan wat er den laatsten tijd in en om de Zeeland is gebeurd, dan kunnen wij niet ontko men aan het gevoel dat ook derden trach ten misbruik te maken van de slechte 'erhouding tusschen de leden en het be stuur van de Zeeland. Dat er in ons land te veel suikerfabrie ken zijn, weten wij, maar wij vragen ons toch af, waarom onze „zuster"-coöperaties met de Centrale Suiker Maatschappij moe ten samenwerken om juist de Zeeland te doen verdwijnen. De Bond van Coöperatieve Suikerfa brieken heeft ons in hare publicaties al te veel koopmansvriendelijkheid doen ge nieten om ons niet de oogen te openen voor de vele gevaren die ons dreigen bij erkoop van de Zeeland. Wijst niet de eisch, dat wij naast onze fabriek ook onze ver.enigingsbajtd moeten prijsgeven op de bedoeling onze krachten te versnipperen? Wat kunnen wij dan nog als verdeelde me nigte inbrengen tegen de trust van de Centrale en den Bond? Dat deze trust geen hersen-schim is, hebben wij in de afgeloope.i campagne >ds aan den lijve gevoeld met de bie tenverkoop naar Frankrijk. Zonder dat wij zelf rechtstreeks écn biet konden lever n, verkocht deze een groot deel on zer biet. n naar Frankrijk tegen een veel hoogeren dan de aan ons uilbetaalden prijs. Daarom raden wij onze medeleden sterk aan op deze voorwaarden niet te ver koopen. maar met een nieuw bestuur, dat het vertrouwen der leden bezit, door te werken. Natuurlijk met een billijker rege ling v oor de uitbetaling der bieten die bo ven het minimum per aandeel geleverd orden. Onze Balansschuld is niet meer over matig groot, onze fabriek is modern in gericht en gunstig gelegen, wij moeten dus, als wij willen, even goed relabel kunnen werken als de andere coöperaties. Eenige leden der „Zeeland". BURGERLIJKE STAND Over de maand Januari 1930. KAPELLE. Geboren: Martha Adri- ana d.v. G. Kosten en G. P. Heijstek; Petrus Cornells z.v. L. Kesselaar en A. M. van Eekelen; Jacobus z.v. E. Beeke en C. van Koeveringe; Adriana d.v. A. de Waard en E. Burger; Eli zabeth Adriana d.v. J. van der Weijde en J. J. Quist. Ondertrouwd: D. van Oosten te Breda en Martina Treffers te Kapelle. Gehuwd: C. Oele en G. F. M. Kramer. Overleden: Pieternella Glas 65 j.; C. van Hoepen 5 j., z.v. J. van Hoe pen en J. J. Timmermans; J. M. van 't Veer 81 echtgenoot van D. v. d. Linde. KRABBENDIJKE. Geboren: Jacoba d.v. Hendrik Tramper en Jannetje Kole; 7, Maria Adriana d.v. Marinus Weststrate en Johanna Hoekman; 17, Maria d.v. Dïngenïs Overbeeke en Geertruida van de Vreede; 19, Gerard z.v. Cornelis van Velzen en Pieter nella Cornelia Snoep; 22, Margrieta Adriana d.v. Adriaan Tolhoek en Ca- tharina Maat; 27, Nicolaas Hubrecht z.v. Willem Lobbezoo en Christina Schrïer. Gehuwd: 30, Cornelis Anthonie Traas 24 j. te Rilland-Bath en Wilhel- mïna Elisabeth Lobbezoo 23 j. te Krabbendijke. Overleden: 4, Maria Meeuwsen 78 j., wed. van Adriaan Verscbuure. LICHT OP. Zaterdag 8 Februari 5.27 uur Zondag 9 Februari 5.29 uur Maandag 10 Februari 5.31 uur STAATSLOTERIJ. 5e klasse 11e lijst. Trekking 5 Febr. f50000: 12536 f25000: 16294 f 1500: 12112 f 1000: 228 10001 10937 20065 f 400: 18067 f 200: 616 2852 7856 8886 12225 14604 18314 f 100: 2074 7839 12732 14944 16162 16842 19591 20759 5e klasse 12e lijst. Trekking 6 Febr. f5000: 18352 f1000: 6205 6301 f 400: 1579 1675 6026 7641 f 200: 1337 4806 7190 10140 19015 f 100 487 1965 4709 8949 10145 10454 14723 15567 17006 17822 18857 MARKTBERICHT. Middelburg, 6 Februari 1930. Op de graanmarkt was de aanvoer matig. Tarwe f9,75 a f 10,10, kroon- erwten f 11,— a f 11,50, witte boonen f27,- a f30,-. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (offic. prijs- noteering) Boter f1,05. Kipeieren f 5,50. Poelje-eieren f4,50. Eendeieren f6,50. Aangevoerd door handelaren: Boter f 1,05. Kipeieren f5,25. Poelje-eieren f 4,50. Particuliere prijs boter f l,12tyg, kip eieren f6,50, poelje-eieren f 5,—, eend eieren f 7,

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 3