Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Grinnik^Pilletj es Mijnhardt's Zenuwtabletten hand en Tuinbouw7 Sport. W eteuscbappen. School en kerk. PpovincieoieuWs De groote Engelsche dichter Milton was blind, zooals men weet. Toen hij voor de derde maal getrouwd en, helaas, zooals de twee vorige keeree, niet zeer gelukkig, zei hem eens een vriend, met het voornemen hem te verblijden: Weet g. wel, dat uw vrouwtje schoon en lief is al eene bloeiende roos? Ja, ik weet het, antwoordde de dichter. Ik kan het weliswaar niet zienj maar ik merk het aan do doornen! De Duitsche schrijver Auerbach ont moette op een wandeling door het Mid- duitsche dorp,i waar hij zijn vacantie doorbracht, een jongen, die erbarmelijk schreide. Maar jongen, wat scheelt er toch aan? informeerde de vreemdeling be langstellend. Mijn baas heeft mij geslagen! Wat doet je baas? Hij is hoefsmid. Zoo, zoo, maar hij zal je toch niet met een hamer of nijptang hebben geslagen? Neen, met zijn zakdoek! Nou, moet zoo'n flinke jongen daarom huilen? Ja, maar de baas gebruikt z'n hand altijd voor zakdoek. „Ik moet een hoogere gage hebben," eischte de acteur. „Gisteren is er een si gaar uitgekomen, die naar mij genoemd is." 't Is te hopen, dat die beter trekt dan jij/' was het antwoord van den toomeel- directeur. „Hoe lang kende je je man, voor je met hem trouwde?" ,,Ik kende hem heelemaal niet; ik had het mij maar verbeeld!" „Bent u vrijgezel?" „Neen." Getrouwd i.Neen." „Zoo jong en toch al weduwnaar?" j.Ook niet." Verloofd." hutten en de houten kerk legden deze Ne derland sche pioniers de grondslagen van een academie, welke zij „Hope-college" noemden en die thans door meer dan 650 studenten wordt bezocht. Voor zij hun huizen hadden gebouwd, brachten zij de eerste vruchten van hun velden, boerde rijen en schaapskudden als een willig of fer om studenten en professoren te on dersteunen, opdat hun nageslacht in het bezit zou zijn van de macht, welke kennis geeft. Nijverheid. Zoowel de pioniers als hun afstammelingen hebben zeldzame éigen schappen van nijverheid getoond. Zij zijn huizenbouwers, geen huizenhuurders. Zij trekken niet rond van plaats tot plaats, zij zijn geen rollende steenen, (die geen mos garen, zij zijn niet overgegeven aan werk stakingen en uitsluitingen, zij sparen hun geld en zetten het op de spaarbanken, zij betalen hun schulden en leven binnen de grenzen van hun middelen. Om deze rede nen zoekt de Amerika an sche nijverheid Nederlandsohe werkkrachten en is Ne- derlandsche immigratie steeds welkom. Vaderlandsliefde. Het was gemakkelijk voor de Nederlander, zijn vaderlands liefde van zijn eigen vlag van rood, wit en blauw over te brengen op de nieuwe vlag van rood, wit en blauw, met een veld van sterren, aan haar banen toegevoegd. Gedurende den burgeroorlog, welke zoo spoedig op de immigratie volgde, hebben de Nederlanders meer dan hun verplichte aandeel van soldaten geleverd, die even heldhaftig, dapper en vaderlandslievend' waren als die, welke ooit op een slagveld hebben gestreden. Ten slotte zette spr. uiteen, wat Hol landers in Amerika tot stand brachten. Spr. beschouwde de Nederlanders noch als engelen, noch als heiligen. Zij hebben vele erfelijke en verkregen fouten. Zij zijn zonen van Adam en niet geschikt voor het paradijs, maar zij bezitten een combinatie van sprekende deugden en van onver valschte karaktereigenschappen, welke cloor hun bestaan de aarde beter maken en hun fand veiliger. Een verloving van prinses JuIan a De „Daily News" verneemt uit Ber lijn, dat het volgende koninklijk engage ment te verwachten is na den terugkeer van de Koningin en Prinses Juliana van de wintersport te Obersdorf. Prinses Juliana zou, aldus het blad, daar schaatsenrijden en sledetochten ma ken met eenige jonge Duitsche prinsen\ uit wie reeds een keuze zou zijn gedaan. De „Daily News" beweert zelfs, dat de Koningin-Moeder de keuze van de Ko ningin en van de Prinses zou hebben be ïnvloed ten gunste van een achterneef^ n prins van Waldeck Pyrmont. Deze berichten zijn voor rekening van het Engelsche blad. Een me rkwaardig avontuur. Een 31-jarige electricien te Amsterdam heeft de politic in kennis gesteld van een merkwaardig avontuur dat hem Woens dagavond is overkomen. Te 11 uur dien avond bevond hij zich in een café aan het Thorbeckeplein, waar hij zonder zich direct met zijn omgeving bemoeid te heb ben, eenige consumpties gebruikte. De man kon zich duidelijk herinneren dat hij het café heért verlaten, doch wat hierna met hem gebeurde weet hij absoluut niet meer. Hij moet waarschijnlijk op straat het bewustzijn hebben verloren, boe het ook zij, toen hij tot bewustzijn kwam, be merkte hij dat hij in het portaal van zijn woning lag. Even later constateerde hij dat hij een zilveren sigarettenkoker, e^n zilveren potlood, 2 gouden ringen, een sigarenkoker met f 130 en een loterij briefje vermiste. De politie heeft op het o-ogenblik de zaak in onderzoek. Er wordt, vooropgesteld dat het verhaal van den man waar is, rekening gehouden met de moge lijkheid dat hij op de een of andere wijze in het café is verdoofd. Diefstal op een postkantoor. Woensdagmiddag omstreeks half 6 heeft een onbekende man kans gezien ver moedelijk door zich over de afrastering bij een der loketten in het postkantoor te Haarlem heen te buigen, om een houten bakje met een bedrag van f 1000 te ont vreemden. Het geld bestaat uit 500 zil veren guldens en 200 zilveren rijksdaal ders. Het bakje stond in de afdeeling in casso. De juffrouw die belast is met het 'ncassecren van alle binnenkomende geldein was omstreeks half 6 even uit de afdeeling gegaan. Toen zij enkele oogenblikken later terugkwam, was het bakje verdwe nen. De dader moet er van op de hoogte zijn geweest dat de zaalwachter juist om streeks dien tijd ging schaften. Tot dusver ontbreekt van den dader nog elk spoor. Roofoverval. Woensdagnacht is te Woudenberg een roofoverval geschied. Bij den landbouwer Van Eg dom werd aan de deur geklopt. T oen de landbouwer de deur opende, drongen twee mannen met revolvers ge wapend en voorzien van zwarte maskers, het huis binnen. Zij eischten geld; aanvan kelijk ontkende de landbouwer geld in buis te hebben, doch onder sterkere be dreiging gaf Van Egdom den mannen f 500. Het gez'n was inmiddels ontwaakt- Men wist na het vertrek van de mannen spoedig de politie te waarschuwen, die f-rin is geslaagd de indringers te arrestee ren. Zij hadden nog geen gelegenheid ger had hun buit in veiligheid te brengen. Het waren twee mannen uit Huis ter Heide en Austerlitz. Naar Indië. Per 1 Mei zullen een twintig vliegers en technisch personeel door de marine naar Soerabaja worden uitgezonden om daar bij het militaire vliegwezOn dienst te doen. De gehuwden nemen hun huisge- nooten mee en allen zouden een verbin tenis aangaan voor vijf jaar. De betrokkenen, die tot nu toe bij hejt vliegwezen (landmacht) hier te lande te Soesterberg dienst deden, zijn dezer da gen overgeplaatst naar Den Helder (De Kooy). In Indië wordt op hun nieuwe stand plaats met grooten spoed gewerkt aan de door het gouvernement voor hen be schikbaar te stellen woningen. Een d ievenbende. Woensdag is de marechaussee te Nieu- wenhagen overgegaan tot de arrestatie van 6 personen, n.I. van vrouw S., een 20-jarig meisje R. uit Terwindselen en een viertal mannen. In de woning van vrouw S. te Nieuwenhagen werd een groo te hoeveelheid gestolen goederen ontdekt. Het bleek dat het zestal, dat woonde ten huize van vrouw S., al gedurende ruim 3 maanden Nieuwenhagen, Heerlen en omstreken onveilig had gemaakt en tallooze diefstallen gepleegd. Het gezelschap is naar Maastricht overgebracht. Een geraffineerd oplichter. De Geldersche Credietvereeniging te Groningen is het slachtoffer geworden van een geraffineerden oplichter. Dinsdag 28 Januari vervoegde zich aan de Bank een heer, die een kwitantie aanbood ten laste van de zuivelfabriek Roden (provincie Drente), afgegeven door de firma Wou denberg, fabriek van zuivelmachines te Amsterdam. Op de achterzijde van deze kwitantie was oen bedrag van f 5430 be taalbaar gesteld bij de Geldersche Crediet vereeniging. De kwitantie was voorzien van een stempelafdruk van de zuivelfa briek „Roden", Zevenhuizen, waaronder de handteekening van den directeur stond. Daar deze handteekening geheel leek op die van den directeur Anema, directeur der zuivelfabriek, maakte de onder-direc teur van de Bank geen bezwaar het geld uit te betalen, hetgeen geschiedde. Op 31 Januari bleek echter uit de af rekening dat de zuivelfabriek geen zaken had gedaan met de firma Woudenberg te Amsterdam en dat deze laatste firma in het geheel niet bestond en dat stempel en handteekening van den directeur valsch waren. Zaterdagmorgen is de recherche van Groningen van het feit in kennis ge steld. Na eenige dagen van energiek wer Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Puisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten ken is het haar gelukt den vormoedelijken dader op te sporen. De drukker van dien v-alschen wissel en de vervalscher werden opgespoord, waarvan het spcor leidde naar Drachten. Woensdagmorgen werd de 46- jarige J. M. te Drachten gearresteerd, die evenwel blijft ontkennen. De politie heeft echter voldoende bewijsmateriaal ,'n handen. Gebleken is reeds, dat de man in financieel© moeilijkheden verkeerde en de laatste weken groote betalingen heellt gedaan. Het onderzoek duurt voort- De Koningin op reis. Het Zuid-Beiersche plaatsje Oberstdorf waarheen de koningin en prinses JuliaDa m,j' gevolg voor eenige w ken vertrokken zijn voor een korte wintervacant e wordt be schreven als een van de heerlijkst gelegen plaatsjes van het Beiersche Allgau en tevens een paradijs voor de beoefenaars van de wintersport. Het is gelegen op een hoogte van ongeveer 84-3 M. aan de zuidelijke grenzen van het Rijk. Het ligt verscholen in een dal, dat geheel is omgeven door machtige bergen. ïn de onmidd.lKjk na bijheid van het stadje vindt, men prachtige heuvels en uitstekend onderhouden wan delwegen. Het klimaat van Oberstdorf is zeer guns tig Geen stad in Duitschlard waar de sneeuw zoo rijkelijk valt en zoo lang blijft liggen en waar tevens de zon zoo heerlijk schijnt. Zeldzaam fraai zijn wel in den winter de omliggende besneeuwde bosschen. Bij goed weer is hier 's winters meestal geen wind te bespeuren en daar de zonnestralen sterk en lang tot 111 het dal binnendringen en bovendien de lucht zeldzaam zuiver i.«, kan men hier ook in de wintermaanden een prachtige vacantie doorbrengen. De gemeente waakt er voor dat zelfs bij sterken sneeuwval de straten en de wandelwegen der omgeving open blijven Vlak bij het stadje aan den „Karats buchel", op de 0 Wanne', aan den u Dum melsmoos" en bij het 1400 M. hoog ge legen Alpenhotel „Schönblick7' kunnen minder geoefende sk loopers den tijd ver drijven, Prachtige skitochten kunnen door mee? geroutineerde sportslieden worden onder nomen van tal van heerlijk 'gelegen pun ten uit de omgeving zooals den Nebel hom, den Daumen, den Fellhorn, den Hohen Ifen enz Spriugschansen vindt men 1 den Fallenbach en aan het Alpen hotel ff8chünblick'\ rodelbanen en meren voor schaatsenrijders vindt men overal Sleetochten kunnen worden ondernomen door een romantische streek naar Burgsau, Einödsbach, Spielmannsau, Oytal en naar het Walsertal Oberstdorf bezit vele hotels en pensions; in het geheel kunnen er ongeveer 3700 vreemdelingen worden ondergebracht. Met winterseizoen duurt er van midden Decem ber tot midden Maart. Van zeld/ame schoonheid zijn de wan delingen, die van Oberstdorf uit kunnen worden ondernomen door het opperste dal van de Iller. Een tocht van twee um voert naar de ,/Breitachklamm", een van de fraaiste grotten van Beieren. Van den hoogst gelegen uitgang der grot kan het Oostenrijksche dal van den Walser, met zijn schilderachtige kleederdrachten, in weinige minuten worden bereiktZelfs de miust geoefende klauteraar kan tochten ondernemen naar den 2224 M. hoogen Nebelhorn, Weldra zal de Nebelhorn ook kunnen worden beieikt met de langste zweefspoor van Europa. Prinses Juliana en Katwijk. De burgemeester van Katwijk heeft de volgende proclamatie aan de ingezetenen van de gemeente Katwijk uitgevaardigd „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft mij bij haar vertrek uit de gemeente haar hooge tevredenheid te keu- uen gegeven over de wijze, waarop de bevolking van Katwijk haar het verblijf in deze gemeente aangenaam heeft gemaakt en heeft mij opdracht gegeven, waaraan ik hierbij volgaarne voldoe, haar besten dank daarvoor aan u over brengen en te zeggen, dat Hare Koninklijke Hoogheid met de aangenaamste herinneringen aan haar verblijf in deze gemeente zal denken Tegelijkertijd heeft de Prinses mij mede gedeeld, dat Hare Koninklijke Hoogheid, vernomen hebbende van de reeds lang gekoesterde wensch van de bevolking van Katwijk aan Zee om een gedenksteen te bezitten ter nagedachtenis van de mannen, die tijdens de gevaarvolle oorlogsjaren op zee hun leven hebben gelaten, door het beschikbaar stellen van de benoodigde fondsen, een spoedige uitvoering daarvan mogelijk wilde maken, zoodat eerlang daartoe kan worden overgegaan. Overtuigd van de groote waardeering, waarmede deze mededeeling door u zal ontvangen worden, heb ik Hare Konink lijke Hoogheid daarvoor onzen diepgevoel- den eerbiedigen dank gebracht." Hoe droog was 1Q2Q Alom wordt gesproken over het ont zettend droge jaar 1929, maar hoe droog het was, d.w.z. vergeleken bij normale jaren, is niet zoo algemeen bekend. Nu publiceert het orgaan der Fr. Mij. eenige aardige gegevens. De hoeveelheid neerslag werd waargeno men door het termijnstation Akkrum en bedroeg 524 m.M. tegen 697 m.M. normaal Direct blijkt al, dat de sneeuw-arme wintermaanden Januari, Februari en Maart ver beneden normaal bleven. April was rijk aan regen, maar van Mei tot en met September was de droogte steeds overheerschend. Pas in de laatste drie maanden van het jaar werd de achterstand wat ingehaald, vooral in December, toen het zéér regenachtig was. Een tastbaar gevolg van deze droog te was, dat de waterstand van den Frieschen boezem reeds in Juni tot zomerpeil was gedaald en daarna is blijven dalen tot September, toen de laagste gemiddelde stand per maand over de geheele provincie werd be reikt, n.I. 27.1 c.m. beneden zomer peil. Zelfs in October was de stand nog 13 c.m. Deze steeg in Nov. tot }-ll c.m. en was in December ruim 30 c.m. boven Z. P. Het Prov. stoomgemaal te Lemmer werkte op 1 en 2 Januari, verder van 5 tot en met 9 April en daarna eerst weer van 1 tot 20 en op 30 en 31 December. Een „Bravo-verbod" De gemeenteraad van Heilo heeft besloten tot het instellen van een ver bod tot het telen van bepaalde soor ten van aardappelen ter voorkoming van wratziekte. Deze soorten zouden die ziekte n.l. op de bloembollen over brengen, waarvan dan een verbod van invoer in andere landen van die bol len het gevolg zou kunnen zijn. De wenschelijkheid werd hierbij uitge sproken, dat het uitvaardigen van der gelijk teeltverbod door het Rijk zou geschieden. VOETBAL. Zuidelijke le klasse K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: N. O. A. D.-L. O. N. G. A. N. A. C.-M. V. V. B. V. V.—Willem II. Roermond—Wilhelmina. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: DongenT. A. C. MiddelburgBreda. VlissingenR. B. C. M. E. V. O.Zeelandia. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Walcheren-S. I. N. O. T. O. Zierikzee—Vlissingen II. Zeelandia II—Hulst. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Goes—Boeimeer. De MuggenH. E. R. O, Een nieuw middel tegen tuberculose Dr. Auclair te Parijs heeft in de in gewanden van vogels een stof ontdekt waarmee men konijnen en cavia's te gen tuberculose kan immunïseeren. Hij bestudeert de uitkomsten ervan bij tuberculose bij den mensch. Een bisdom Leeuwarden Te Leeuwarden gaan hardnekkige geruchten, dat er, in verband met de droogmaking van de Zuiderzee en de daaruit volgende aanwinst van een nieuwe provincie, van Roomschen kant plannen zijn om een bisdom Leeuwar den te stichten. Het Bonifacius-zieken- huis zou dan overgebracht worden naar een nieuw te bouwen ziekenhuis aan den Sfienserweg, waarvoor de grond reeds is aangekocht en het te genwoordige Bonifacius-ziekenhuis het oude Amelandshuis zou metter tijd ingericht worden voor bisschops woning. Vergoeding voor opleiding van kweekelingen. Naar „De Ned." verneemt, is bij een pas verschenen regeling de ver goeding aan de leerkrachten, die leer lingen van kweekscholen ïn bun klas sen hebben teneinde dezen te oefenen in de praktijk van hef lesgeven, vast gesteld. Vcor eiken kweekeling wordt vergoed f 30 per jaar, tot een maxi mum van f 250 per leerkracht, terwijl het hoofd der school (leerschool), bo vendien een groot deel van de beloo ning ontvangt, die volgens het voren staande aan de leerkrachten der school wordt betaald. Deze belooning kan voor het hoofd ten hoogste f400 be dragen. Heeft het hoofd ook deelge nomen aan de practische opleiding, dan kan zijn belooning niet meer dan f 450 zijn. DRIEWEGEN. Woensdag vergader de de Burgerwacht. Van de 23 leden waren er 11 aanwezig. Uit het ver slag van den secretaris-penningmees ter bleek, dat de ontvangsten bedroe gen f 39,85, en de uitgaven f 28,68. Hef diploma van schietvaardigheid van den Bond van 'Nederlandsche Burgerwach ten werd uitgereikt aan P. Verburg en A. W. Nieuwenhuize. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren Joh. Krijger en Joh. van Oosten. Er werd besloten dezen zomer een onderlin- gen wedstrijd te houden. HEINKENSZAND. Uitslag der open bare verkooping, gehouden alhier, op Woensdag j.l., ten herberge van den heer A. Vermeulen aldaar en ten ver zoeke van den heer J. Braamse al daar, ten overstaan van Notaris E. C. van Dissel te Goes, van: woonhuis, schuur, erf en bouwland onder Hein- kenszand, in den Noordzak, te samen groot 1.21.70 H.A. Kooper hiervan werd de heer Johs. Rijk Bastiaanszoon landbouwer te Heïnkenszand voor f 10.520,—. Woensdagmiddag vergaderde de raad der gemeente, onder voorzitter schap van den burgemeester. Tegen woordig alle leden. Eén vacature door het bedanken van den heer G. Kuzee. Verschillende ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van den heer Beau fort om een meer juisten tijd van de dorpsklok te doen hooren in verband met de opening en sluiting van hef hulppost-, telegraaf- en telefoonkan toor, werd, nadat de raad hef er over eens was dat de tegenwoordige klok kenist zijn taak geheel verwaarloost door tijdsverschillen te doen ontstaan van 10 minuten en langer, met alge- meene stemmen besloten, om hem nog een maand proeftijd te geven. Mocht in dezen tijd blijken, dat ook een zoo danige waarschuwing van den raad niet helpt, dan zal hij voor ontslag in aanmerking worden gebracht. Op een verzoek van den heerM. Rijk Jz., van wie een tweetal woningen onbewoon baar zijn verklaard, om de door even- tueele afbreking der gebouwen vrij gekomen grond aan de gemeente over te doen ter verbreeding van het kerk- pad, beslist de raad met algemeene stemmen afwijzend omdat verbreeding van het kerkpad geen enkel ge meentelijk belang oplevert. Met al gemeene stemmen wordt op voorstel van B. en W. besloten toe te treden tot den Brandweerbond. Eveneens werd besloten bij te dragen aan de gemaakte kosten door de electricï- teitscommissie. Met enkele kleine wij zigingen wordt een concept-instructie vastgesteld voor den gemeente-ontvan ger en den ambtenaar ter secretarie. Met algemeene stemmen wordt beslo ten den ophaaldienst van vuil in de gemeente te verlengen. Het kohier hon denbelasting wordt opgemaakt en vast gesteld tot een bedrag van f 306, Besloten wordt met algemeene stem men een leening aan te gaan groot f 9500,tot betaling van de kosten van het lokaal aan de R.K. Bijz. school dat thans in aanbouw is. Eveneens worden vastgesteld en beschikbaar ge steld de voorschotten aan de R.K. Bijz. school en de "TSijz. school. Öp voorstel van B. en W. wordt besloten een gedeelte der O. L. school aan die school te onttrekken en voor vereeni- gingslokaal in te richten. Een crediet wordt door den raad toegestaan in verband met de Landarbeiderswet tot het bouwen van een plaatsje voorden heer H. Braamse. Op voorstel van het Burgerlijk Armbestuur wordt de be-

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2