Uit den Westhoek. Rechtszaken. Koloniën Stadsnieuws Binnenland HET ZONDERLINGE DORP. Het liefelijk gelegen dorp 's Gra venpolder is hard op weg op den duur een stroom touristen tot zich te trekken. Niet zoozeer nog door zijn ligging, maar door een van z'n instellingen, n.l. de gemeenteraad. Deze raad toch blijft er zich op toe leggen om een reputatie te verwerven. Een reputatie a la Kattendijke, en dus voor een zeker genre lieden van el ders interessant en bezienswaardig. Nog niet lang geleden kwam deze raad te samen om te beslissen over het al dan niet vernagelen der herber gen op Zondag. Nog dichter bij den dag van heden wijdde deze raad aandacht aan een voorstel van een der leden om het dansen in den ban te doen. In de afgeloopen week redekavelde deze raad over een verzoek tot toe treding tot den op te richten Prov. Brandweerbond, en hij besliste zich van den bond verre te houden. Nog een paar zulke onderwerpen in den gemeenteraad en 's Gravenpolder is er. En de tourist komt er. We hebben eenige bewondering voor den 's Gravenpolderschen raad, voor de wijze waarop hij de aandacht der buitenwacht op het dorp weet te ves tigen, doch we vragen ons af of hij inplaats van de weigering tot toetre ding tot den Brandweerbond niet een ander opvallend besluit had kunnen nemen. Er zijn toch nog heel wat overige dingen, die de touristen kun nen overtuigen, dat ze eens naar 's Gra venpolder moeten reizen, omdat in dit dorp zulke uitzonderlijke opvattingen worden gehuldigd. Het is niet onmogelijk dat B. en W. en de raadsleden van 's Gravenpolder hun afkeer van den Brandweerbond verder gaan uitwerken, en zich op eigen handje, gaan „brandveiligen". Ook dat kan weer reclame geven, mits men het maar gek en dwaas ge noeg doet. Alleen zullen de 's Graven- polderianen op moeten passen dat ze bij het uitbreken van brand juist zoo krachtige, zij het dan antieke blusch- middelen, hebben, dat er van het dorp nog iets staan blijft. Want een afge brand dorp, al neemt de raad er nog zulke wonderlijke besluiten, lokt den vreemdeling niet lang. doel en b en c van de wijze van op treden om het doel te bereiken vol ledig wat 's Gravenpolder wil en lag het dus alleen daarom reeds op den weg dezer gemeente zich aan te sluiten Sub g van het doel wijst reeds op een innïgen band, die er zal* moeten bestaan tusschen den Bond en de Kon. Ned. Vereeniging, maar ook verder in de circulaire komt tot uiting, dat lid worden van den Bond tevens in sluit, dat de gemeente lid wordt der K. N. V., want er staat: „De contri buties der Kon. Ned. Vereeniging wor den door het bestuur gelijktijdig ge ïnd en voor 15 Nov. van het vereeni- gingsjaar aan den penningmeester dier vereeniging afgedragen" en daarna „dat voor aansluiting bij de K. N. V. allereerst noodig is toetreding tot een Prov. Bond. Verder zullen de aange geven contributies met twee dienen te worden vermenigvuldigd". De helft wordt aan de Ned. Vereeniging afge dragen. Serooskerke nam dus een on uitvoerbaar besluit. Jaarwedde gemeente-veldwachters. In verband met de aan de colleges van burgemeesters en wethouders toe gezonden concept-regeling inzake jaar wedden en emolumenten der gemeen teveldwachters in Zeeland, en in ver band met de daaromtrent ingekomen berichten der gemeenteraden, heeft de Commissaris der Koningin thans be richt, dat de volgende regeling is aan genomen: Het bevolkingscijfer op 31 Decem ber 1928, zooals dit blijkt uit de jaar- lijksche statistiek van den loop der bevolking, vormt den grondslag voor eene verdeeling der gemeenten in vier klassen, voor welke een minimum- aanvangsjaarwedde wordt bepaald als volgt: klasse 1 tot en met 3000 zielen f1200; klasse 2 van 3001 tot 4000 zie len f1350; klasse 3 van 4001 tot en met 5000 zielen f 1500 en klasse 4 van 5000 en meer zielen f 1650. De ge meente, welke twee (of meer) veld wachters bezitten, worden voor de be paling der jaarwedde wat het bevol kingscijfer betreft, gehalveerd (of ver der verdeeld), terwijl van gemeenten, die in het bezit zijn van éénen ge- meenschappelijken veldwachter, de be volkingscijfers worden samengeteld. De aanvangsjaarwedde wordt drie ma len, telkens na twee jaar dienst, ver hoogd met f50,—. De diensttijd, in de betrekking van veldwachter in eenige gemeente des Rijks doorgebracht, telt mede voor de toekenning van perio dieke verhoogingen in de betrekking van gemeente-veldwachter. De jaar wedden worden met ingang van 1 Ja nuari 1935, 1940 en zoo vervolgens om de 5 jaren, in overeenstemming gebracht met het door het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgestelde bevolkingscijfer op 31 December 1933, 1938 enz. Verlaging daardoor zal op in functie zijnde personen niet worden toegepast. Verder hebben de veldwachters recht op: vrije woning of ten minste f150, 's jaars vergoeding daarvoor; vrije uniformkleeding en schoeisel bij aanstelling, daarna voor onderhoud en vernieuwing ten minste f 125,per jaar vergoeding; vrije geneeskundige behandeling voor zijn persoon of ten minste f25, 's jaars vergoeding daar voor; indien de noodzakelijkheid daar voor volgens den burgemeester be staat het gebruik van een rijwiel, waar van de kosten van aanschaffing ten laste der gemeente komen, daarna voor onderhoud en vernieuwing ten minste f25,'s jaars vergoeding daarvoor. Bij de eerste vaststelling der nieuwe wedde wordt de reeds volbrachte diensttijd medegeteld door de toeken ning van periodieke verhoogingen. Te gen een billijke verhoogïng der ge noemde minima bestaat geen bezwaar. In geen geval mag het totaal der in komsten lager zijn dan de gezamen lijke hiervoren genoemde bedragenen de inkomsten uit bijbetrekkingen mo gen nimmer dienen om de bedragen hiervoor genoemd te bereiken, deze regeling moet geacht worden te zijn ingegaan met 1 Januari 1930. Verzending van postwissels. Tot nu toe was het bij verzending van een postwissel slechts noodig naam en adres van den afzender te vermel den op de daarvoor aangegeven plaats van het linkergedeelte van het 'post- wisselformulier. Sedert 1 Februari j.l. is echter te vens vermelding van naam en adres, van den afzender noodig op het mid dengedeelte, het z.g. lichaam van den postwissel, hoewel daarvoor op de be staande formulieren nog geen spe ciale ruimte is gereserveerd. Deze maatregel, welke voor den af zender weinig moeite medebrengt, maakt inschrijving van de wissels door den postdienst in een daarvoor be stemd register overbodig, omdat al dus het lichaam van den wissel alle gegevens bevat, welke voor eventueele latere navragen noodig zijn. Het publiek wordt verzocht in de zen medewerking te verleenen door reeds dadelijk bij het invullen van den postwissel met het bovenstaande rekening te houden. De vermelding van naam en adres van den afzender op het lichaam van den postwissel geschiedde bij voorkeur bovenaan, (bo ven het woord „Nederland"). Verlichting locomotieven. Naar we vernemen zullen op de baanvakken Roosendaal—Vlissingen, Woerden—Leiden en Meppel—Leeu warden van Maandag 10 Februari a.s. af, de locomotieven des nachts, be halve van twee brandende frontlan taarns, bij wijze van proef, voorzien zijn van een brandende koplantaarn met licht naar voren geplaatst, aan de frontzijde van de locomotief boven de vorenbedoelde frontlantaarns. Geldtrommel ontvreemd. Uit een auto, die een handelsreizi ger eenige oogenblikken onbeheerd te Arnemuiden had laten staan, is een trommel met een vrij groot bedrag aan zilvergeld ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in, maar slaagde er nog niet in, de vermoedelijke jeug dige, daders te vinden. Nader wordt gemeld: Hier werd dezer dagen uit een auto van een reiziger uit Goes een bis cuitdoos, waarin geld geborgen was, ontvreemd. Het is de politie gelukt de daders, vier jongens van 12 tot 14 jaar op te sporen. De jongens hadden trek in koekjes en besloten de doos gappen, toen zij het er rond gebonden touw hadden doorgesneden, bleek hen echter dat er geld in zat. Zij durfden dit niet allemaal mede naar huis te nemen, namen er ieder iets uit en wierpen de dood met het overige geld in het water. Een tweetal der jongens hadden hun deel op straat verborgen en van een werd het door een andere jongen gevonden, die er den veldwach ter mede in kennis stelde. De politie heeft nog gedregd naar de doos, doch deze niet gevonden, wel kwamen nog enkele guldens op deze wijze terecht. St. ANNALAND. De gemeenteraad besloot inzake de circulaire van het Comité van voorbereiding voor de op richting van een Prov. Zeeuwschen Brandweerbond eene afwachtende hou ding aan te nemen. Deze gemeente schaart zich dus ook bij de gemeen ten, die het groote belang van zulk een organisatie niet willen inzien. KLOETINGE. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare la gere school alhier, hebben zich slechts 6 sollicitanten aangemeld. KRUININGEN. Gevonden: een vel- lingspanner. Inlichtingen geeft de veldwachter van Kleunen. Donderdagmiddag sloeg een span paarden van E. Sinke, voor een geladen wagen gespannen op hol, mid den op het dorp. Op den hoek bij de Ger. Kerk werd een gedeelte van het ijzeren hek vernield, waardoor één der paarden viel. De zoon van E. I., die van de wagen viel, kreeg geen letsel. De vrouw van den heer H. O. raakte het stuur over haar fiets kwijt toen een auto haar achterop reed, waardoor ze kennis maakte met de moddersloot bij A. van Hootegem. Vrijstelling van den dienstplicht is door den Minister van Defensie voorgoed verleend aan M. A. Stroo- snijder alhier, lichting 1926. KRABBENDIJKE. Ds. M. Hofman alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Aagtekerke. In Januari is ingekomen: 2, Jan netje Mieras, van Kruiningen. Vertrokken: 2, Johannes Bouwens en gezin, naar Utrecht, Wagendwars straat 36; 6, H. L. Curïel, naar Huizen, Kinder-sanatorium 6, Tetje Andree, naar Dordrecht, Groenendijk 4; 8, P. A. Verhage, naar Arnemuiden, A 142; 11, F. Calsijn en gezin, naar Leiden, Van Limburg Stirumstraat 2; 17, Jaco- ba Nieuwenhuijse, naar Kruiningen, A 251; 24, M. A. J. van Boven, naar Lage Zwaluwe, Nieuwstraat D 145. RILLAND-BATH. In het register van dienstplichtigen der lichting 1931 zijn ingeschreven 23 personen waar van 11 ingeschrevenen voor broeder- dienst in aanmerking komen. Tot kassier van de kolenver- eeniging „De Vrijheid" alhier, is we gens vertrek van den heer J. C. P. M. Weststrate benoemd, de heer C. A. van Weele, die tevens bestuurslid is geworden. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag is aanbesteed de verbouwing van de openbare school te Oostkerke. Inge schreven werd door: A. de Blaij voor f6393,50; J. Bosschaart voor f6825, M. Verburg voor f 6887,allen al hier. De gunning werd aangehouden. WEMELDINGE. Donderdagavond is door het bergingsvaartuig „Adja", ka pitein Hoekman, behouden binnenge bracht het motorschip „Piewi", ka pitein Jiscoot, dat met motordefect op de Ooster-Schelde ronddreef. YERSEKE. Woensdagavond had in het clublokaal der Yerseksche Dam club een zeer geanimeerde wedstrijd plaats, tusschen Goes en Yerseke. De uitslag was als volgt: A. CorstanjeA. de Putter 11 W. de Bruin - A. Willemsen 22 K. KramerW. Hirdes 31 J. van Calmthout—H. Danker 31 M.W.v.d.Berge—A.J.v.Sparrentak 40 L. DekkerJ. Sinke Bom 22 J. SnoodijkJ. A. Bom 04 F. den Hertog -A. Goeman 0—4 I. van Houte—J. v. Paasse 4—0 G. Schrijver—J. Kole 22 L. WekersC. v. Sparrentak 31 B. Machielse—P. v. Hekke 40 Door den Officier van Justitie te Middelburg is cassatie aangeteekend tegen de vonnissen der rechtbank van 31 Januari j.l., waarbij A. L., rijwiel hersteller te Goes, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Hinderwet, met vernietiging van het vonnis van den Kantonrech ter te Goes, en dat waarbij N. J., huisvrouw van P. W. d. B., zonder beroep, wonende te Goes, met vernie tiging van het vonnis van den Kan tonrechter te Goes is vrijgesproken van de haar ten laste gelegde overtre ding dat zij een kwaadaardigen hond onbeheerd heeft laten staan zonder voorzorgsmaatregelen te hebben geno men tegen schade. Ontsnapte gevangenen. Naar Aneta verneemt, zijn eenige maanden geleden enkele geïnterneer den uit het onverzoenlijken-kamp van Boven-Digoel ontsnapt. Na de Digoel- rïvier te zijn afgezakt, zijn zij op de een of andere wijze op Thursday Is land beland, alwaar zij weder zijn op gepikt door een gouvernementsstoo- mer. Een week of twee geleden, ont snapte wederom een groepje geïnter neerden uit hetzelfde kamp. De vluch telingen trokken in Oostelijke rich ting door de oerwouden. Een deel hun ner werd, met pijl- en andere ver wondingen overdekt, door Papoea's teruggebracht. De beruchte commu nist Dachlan, die deel uitmaakte van een dezer groepen, moest door zijn kornuiten in het oerwoud worden ach tergelaten wegens uitputting. Omtrent zijn lot is niets definitiefs bekend. Vermoedelijk vertoeft een groepje vluchtelingen uit het onverzoenlijken- kamp nog in de buurt van de Fly River, welke voor een deel de grens vormt tusschen Nederlandsch Nieuw- Guinea en het Brïtsche deel van het eiland, en wel op Britsch gebied. Roetmoppen. Hei oranje-comité verstuurde dezer da gen een aantal circulaires, waarin het de inwoners van Goes opwekte tot het co mité toe te treden als donajbeur. Het bleek dat de bewoners van de Lange Vorststraat niet sympathiek tegenover deze werving stonden, want de propagandist va la het comité, die die resultaten der circulaires ging oogsten, stuitte in deze slbraat op vele weigeringen. Bij onderzoek bleeks dat dit het gevolg was van een briefkaartl door het bestuur van de buurtvereeniging Lange Vorststraat aan de leden gezonden. Deze briefkaart bevatte n.l. het advies he(t oranje-comité geldelijk niet te steunen. We moeten zeggen: „lis fraai". Daar hebben we nu een comité dat in samenwerking met de buurtvereenigingen den 50ston verjaardag der Koningin uit nemend wil vieren, en daar komt waarem- pel bij een der buurtvereenigingen weer het plan op om roet in het fe©st-e(ten te strooien. Waarom moest dit nu? Waarom deed het bestuur van de Lange Vorst zulks? Keuren de leden der vereeniging deze houding van het bestuur goed? Het lijkt ons gewenscht dat op deze vragen antwoord wordt gegeven, opdat het oranje-comité duidelijk zal weten wat het voor de feesten aan de Lange Vorst heeft. Een staat in den staat kunnen we in September a.s. missen. Als kiespijn! Slechts door eendracht kan Goes dit jaar fleurig en waardig voor den dag ko men. Laat de klok maar luiden. In de jongste vergadering van den ge meenteraad antwoordde de voorzitter op de desbetreffende vraag van den heer Eckhardt al! er-beminnelijkst, dat hij met genoegen eenige keeren per dag de klok zou laten luiden teneinde de, door het ontbreken van het uurwerk in den toren der Groote Kerk in de war gebrachte Goe senaren, den juisten tijd aan te geven. Tot nu toe heeft de burgemeester Goes evenwel nog niet op vriendelijk klokgelui onthaald. De beminnelijke en waarlijk practische belofte is toch niet in de amb telijke paperassen gestikt? Of moeten er over het luiden nog een aantal missiven worden uitgewisseld tusschen het stadhuis, klok, luider, en wie weet al niet? Eindelijk. Met niet geringe volharding (die we in ons zelve nogal bewonderd hebben) heb ben we jaren achtereen het pleit gevoerd voor vreemde automobilisten, die m den doolhof onzer smalle straten geen uitweg konden vinden, en het gemeentebestuur verzocht op verschillende plaatsen rich tingsbordjes te doen aanbrengen. 't Lukte niet. B. en W. vonden d© bord jes niet noodig. De Shell wel. Deze benzine-maatschappij heeft dezer dagen in enkele straten gele borden doen aanbrengen, met behulp waarvan de vreem deling zijn doel zal kunnen bereiken. Bravo Shell, ge mieent het met ons wel. We hopen in onze vreugde echter dat het gemeentebestuur zich thans niet zal gaan voorstellen, dat de meeste door die gemeente uitgestelde benoodigdheden op den duur wel in orde gebracht zullen wor den door particuliere maatschappijen, die het nuttige met de reclame welfcen te ver eenigen. Want zoo wel, wat zou het bestuur der gemeente dan met de zuur geofferde belas ting-penningen moeten aanvangen. Een badhuis bouwen, zegt u? Een badhuis is zoo duur niet. Bovendien zou daarom den inwoners een firma-in water, -in gas, of in sanitaire artikelen al een post op haar reclame-budget heb ben aangebracht! Benoemd Tot 2e stoker aan het Gemeente-Gas bedrijf is benoemd de heer L. C. Olivier alhier. De locaal-spoorweg. De ontvangsten van den Iocaiaispoor- weg in Zuid-Beveland hebben over de maand October bedragen aan reizigers f 3209,60, bagage f 49,50, goederen f 24615,44, diversen f 1384,43, totaal f29178,97. Bioscopen De Landbouw-Bioscoop brengt deze week twee hoofdnummers, n.k: „Slaven der roulette", en „De Straat engel". h Ip het Slot Ostende wordt de mu- siceerende film „Het Spookhuis" ver toond. Ais tweede nummer gaat Vrijdag-, Zondag- en Maandagavond: „Mascotte", Zaterdag- en Dinsdagavond: „Blind! ge luk". Christelijk Gemend Koor. Onder alleszins verdiende belangstel ling heeft het Christelijk Gemengd Koor gisteravond in het Schuttershof een uit voering gegeven van: „Die Jahreszeiten". Op deze uitvoering komen we in ons vol gend nummer terug. Brand. Hedenmorgen, omstreeks half acht, ont dekte de loopjongen van de firma Van Asperen Vervennc aan de Groote Kade, toen hij het pakhuis opende, dat een ge- deelt e van den vloer aan het branden was. Hij alarmeerde den eigenaar van de zaak, en ook" de brandweer werd gewaarschuwd. Het brand klokje zorgde voor de onver mijdelijke belangstelling. Met 2 stralen op de waterleiding en met 1 straal op> de motorspuit tastte de brandWeér het vuur aan. Dra bleek, dat blussching alleen zou kunnen geschieden door groote hoeveel heden water in het pakhuis te spuiten. Na ruim een uur gewerkt te hebben behoorde het gevaar tot het verleden. In het pakhuis, waar verschillende krui denierswaren lagen opgestapeld, heeft het water veel schade aangericht. De ver nieling door de vlammen is niet aanzienlijk te noemen. Men vermoedt dat de brand ontstaan is nadat men gisteravond in het pakhuis een machine in werking heeft gebracht. Uit deze machine zijn waarschijnlijk in den loop van den nacht vonken op den vloer gevallen en deze hebben het hout aan het smeulen gebracht. Toen bij de opening van het pakhuis lucht naar binnen stroomde, sfoegen de vlammen uit den vloer. Nadat de brand gebluscht was heeft de brandweer een ge.deelte van het blusch- water weer uit het pakhuis verwijderd. In en uit. IngefemenP. M. Huissoon, dienst bode, van Middelburg. Stationsweg 20; K. H. Gaudlitz, stoffeerder, van Den Haag, Poelweg V 8; J. H. Buijs en ge zin, boekdrukker, van Middelburg, Heer- nisseweg 21; N. J. Schipper, dienstbode, van Kapelle, Wijngaardstraat 51; C. van Boven, monteur, van W©m©ldinge, Heer- nissewsg 10; C. Nijsse, dienstbod©, van Heinkcnszand, Papegaaistraat 12; J* E. Goedhart, dienstbode, van Den Haag, Ruijterlaan 46; W. M. van de Swalow; dienstbode, van 'sH, Arendskerk©, Kloet- weg 5a; P. J. Acke, ^kantoorbediende, van Temcuzen, Groote Markt 1C. Knie riem, zonder beroep, van Rotterdam, Gan- zepoortstr^at 15; P. N. Stevens©, diemsjt- bode, van Rilland-Bath, Kloet, weg 22; C. Rijn, los werkman, van Vlissingen, Scheldestraat 2; J. M. Rijn, los werkman, van Pijnacker, Scheldestraat 2; A. Ha- rinck, reiziger, van Heinkenszand, M. Smallegangesbuurt 20. Vertrokken; M. cje Coninck, dienst bode, naar Rotterdam, Mathenesserlaan 414; M. P. Vefduijn, dienstbode, naar Kapelle, Zandweg; C. P. Rijks©, kellner, naar Antwerpen; J. van d<?n Ouden, bu reelambt. Waterstaat,' paari Zierikzee, Poststraat 42; A. H L. Hamerlinckji koopman, naar Ter neuzen, .Schut tershof weg 11; J. Sinke, dienstbod^, naar Mid delburg, GasthuisL. Mn Roozendaal, schilder, naar Haamstede, Piet Hein- straat 8; P. J. Fuit, winkelbediend©, naar Dordrecht, Steegoverskoot 3/» D. H. C. Ittmann, zonder beroep; nan*" Brouwers haven; J. Kraan, jtpopman, naar Lier (België); A. C. D'hert, monteur, naar Middelburg, Rouaanschekade 131J. Poelman, zonder beroep, naar W©mel- dinge; M. Th. Proosten, liefdezuster, naar Ginneken. :f; fl Doopsgezinde Gemeente Zondag 9 Februari om half elf uur Ds. J. Koekebakiker. Leuning gebroken. Te Utrecht is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd aan de Vondelkade. De familie Van Dijk zou gaan verhui zen en werd bij deze bezigheden ge holpen door de vijftig-jarige juffrouw Simons en den twee-en-twintig-jarigen knecht Van den Noort. Toen de heer Van Dijk met beide laatstgenoemden een buffet, dat getakeld werd, naar binnen wilde halen over de leuning van het balcon, brak deze af, met het noodlottig gevolg, dat alle drie om laag stortten. Juffrouw Simons kwam met het hoofd op een betonnen vloer terecht; de heer V,an Dijk had in wendige kneuzingen, en was buiten kennis, terwijl de knecht aan de pol sen werd gewond en eveneens het be wustzijn vprloor. De ecliigènoote van den heer Van Dijk had het ongeluk gezien en was zóó ontdaan, dat zij de woning uitliep

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2