I GLAS I DIPLOMATEN Binnenland ProVincieDieuWs HEERENBAAI IV0. 17 City Magazijn Vrijdag 7 Februari 1950 117 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel VANSLEERDAM ABONNEMENT Prij» per kwartaal in Go.» f2,— bulten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Door de afsluitboomen gereden. Dinsdagavond is op den Rijksweg- Zuid te Sittard een vrachtauto van de Mineraalwaterfabriek die Kaiser- brunnen uit Aken in volle vaart door de afsluitboomen van den spoorover weg gereden. Mej. J. Claessens uit Sittard, die aan den overweg stond te wachten, kreeg een klap van den ver brijzelden afsluitboom en kwam op de eerste spoorrails terecht. Op dit moment passeerde over de tweede lijn de trein uit Heerlen. Mej. Claessens had verscheidene verwondingen op- geloopen. De marechausse uit Sittard stelde een onderzoek in. Het voorloopi- ge verkeer op den Rijksweg moest door de kolonie Sanderbouth geschieden. Op zoek naar een oplichter. Geruimen tijd geleden wist een han dig Nederlander, zekere Kuyper, die lang te Antwerpen woonde, zich er in te werken bij de Leerfabriek „Oïster- wijk" te Oisterwijk. Het ging eenigen tijd naar zijn wensch, vertelt de „Tilb. Courant", totdat men tot de ontdek king kwam met een geraffineerden oplichter te doen te hebben. Ons Kuy- pertje werd tot I1/2 jaar gevangenis straf veroordeeld. Eenigen tijd geleden vervoegde Kuy per zich bij den leerlooier Teeuwes te Gilze en stelde dezen voor zijn looierij te reorganiseeren. Zijn voor stelling van zaken was zóó, dat de fa brikant er op inging en een laborato rium liet bouwen, terwijl K. in dienst werd genomen tegen een weekloon van f50, benevens een voorschot. K. had intusschen ook gronden ge kocht, plannen voor het bouwen van een huis doen ontwerpen en reeds materialen aangeschaft. Dit alles op voorgeven, dat hij een aandeelenkapi taal van f20.000 en een zaak had; de zer dagen zou hij de aandeelen te gelde kunnen maken. De zaak zou waarschijnlijk nog eeni gen tijd zijn voortgezet, wanneer niet onverwacht een kink in den kabel was gekomen. K. had n.l. aan eenAm- sterdamsche onderneming een uitvin ding aangeboden voor het lakken van auto's, waarvoor hij f 50.000 vroeg. De vertegenwoordigers der onderneming kwamen naar Gilze, en de onderhan delingen leidden er toe, dat een der vertegenwoordigers het woord oplich ter gebruikte. 56 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Ik keek er naar door mijn patrijs poort. In zekeren zin werd ik er ook door opgewekt. Ik ben blij, dat je mij die boodschap zond, Grant". Zij keek hem aan, en de hand, waarmee hij zijn glas vasthield, beef de. Zij droeg een nog eenvoudiger ja pon dan den vorigen avond, een kleed van zwart en zilverkleurige bro- caatzijde, dat alleen door een cein tuur om hef middel was gesloten. Hef was laag uitgesneden aan den hals, en zij droeg geen juweelen, zelfs niet haar parelsnoer, om den blanken hals te verbergen. Toen zijn oog op haar arm viel zag hij, dat de mouwen wijd en open waren. „Ik vrees, dat ik gisteravond een beetje lomp was", bekende hij, „en dat was mijn bedoeling niet, Ger trude". Door deze aangelegenheid werd de leerlooier ten opzichte van zijn che- miker wantrouwend en hij besloot zich in verbinding te stellen met de re cherche te Tilburg. De inspecteur der recherche, die begreep met welk een persoon men te doen had, besloot met den heer T. in diens auto mee naar Gilze te gaan, teneinde inlichtingen te geven aan de plaatselijke politie autoriteiten. Toen men te Gilze aan kwam was het Kuypertje Juist bezig zijn aandeelen te verzilveren, van wel ke handeling hij natuurlijk niet terug keerde. K. zal zijn bedrijf misschien elders trachten voort te zetten. Dit uitstapje had voor den inspec teur, den leerlooier en een voerman met zijn wagen nog een onaangenamen kant. Toen looier en inspecteur in een flink vaartje den Bredaschen weg over reden, zagen zij in de verte een voer- manskar, terwijl aan de eene zijde van den weg een opgraving was aange bracht. Meenende, nog tusschen kar en ingraving door te kunnen, reed de heer T. door, maar botste tegen de kar op, waardoor de motorwagen slip te en tusschen de boomen door in een sloot terecht kwam, terwijl de kar door de botsing links in den sloof ging en het paard op hol sloeg. De personen kwamen er zonder let sel af, maar de auto was vrijwel ge heel vernield. De Vre des-en Volkenbond s- tentoonstelling. De vierde afdeeling van de Vredes- en Volkenbondstentoonstelling, die heden in de daartoe door de regee ring ter beschikking gestelde Grafe lijke Zalen in Den "Haag geopend is en welke zal duren tot 6 Maart, geeft twee bijzondere inzendingen te zien. Deze afdeeling betreft den oorlog in het algemeen en den groofen oorlog in het bijzonder. Eenerzijds zal daar getoond worden de ellende, die in het bijzonder op sociaal en economisch ge bied door den oorlog wordt teweeg gebracht, ook in de neutrale landen. Daartegenover zullen de inzendingen staan, waarvan de eene het vredes werk van Paus Benedictus XV in vol len omvang doet zien, en een andere die het humanitaire werk van Koning Alfons XIII van Spanje in het licht stelt. De „gepeperde" vergadering. Zooals men zich zal herinneren, heeft eenige weken geleden op een vergade ring van aandeelhouders in Frans Rijs- dijk's Industrieele Ondernemingen te Hendrik Ido Ambacht, welke verga dering in het Notarishuis te Rotter- huis te Rotterdam werd gehouden, een van de heeren S. een ander peper in het gezicht geworpen. Achter den ge troffene bevond zich een employé van de ondernemingen. Deze heeft peper in den mond gekregen, waardoor la ter een keel- en oorontsteking is ont staan, welke een ernstig karakter heb ben aangenomen, tengevolge waarvan deze heer, die op de vergadering tot tijdelijk directeur is benoemd, Woens dag moest worden geopereerd. Zij greep zijn hand en hield die' een oogenblik vast. „Je bent een schat, Grant", zeide zij, „maar je draagt het beulszwaard bij je. Laten wij vanavond alles ver geten. Ik geloof, dat ik den storm ook in mijn hart heb. Laten wij den pijn vergeten, die met de herinnering komt als men de eenzaamheid vindt. Je moet een aangenaam dischgenoot voor mij zijn, en wij zullen ons voorstel len, dat later, nu, wat zal ik zeg gen? Otto mij wacht in de hall en jij naar de Vilia gaat om bij Lord Yeovil bridgeproblemen op te lossen. Maar eerst dineeren wij tezamen". „Als wij namelijk dineeren", lachte Grant, toen het schuim plotseling te gen het raampje sloeg. „Het vuur kan hierdoor wel worden gebluscht". „Ik heb den hoorn echter gehoord", antwoordde zij. Zij was genoodzaakt zich aan hem vast te houden door de gang. Een maal moest hij haar zelfs steunen. In de kajuit was alles zooveel mogelijk vastgezet, en diepe slingerlatten waren op de tafel. De bediening was echter uitstekend. Gertrude had haar eet lust teruggevonden en Grant ook. Het gesprek werd plotseling een genoegen. Het was, alsof alle verlegenheid, de tragische beteekenis van hun alleen De „Veendam" in zwaar weer. De „Ass. Pr." meldt uit Halifax, dat het Nederlandsche s.s. „Veendam" al daar na een ongewoon zware reis drie dagen te laat is aangekomen. De kapi tein verklaarde, dat de golven van 30 meter hoogte over het schip sloe gen en de verblijven der derde klas passagiers overstroomden. De luiken werden door de kracht van de golven stukgeslagen. In de eetzaal stond het water vier voet hoog. Alle voorwer pen werden weggespoeld. Een aantal reddingbooten werd beschadigd en 40 ruiten vernield. De kaartenkamer, die zich 20 meter boven den waterspiegel bevindt, werd totaal ve'. woest. Onder de vrouwen en kinderen, die zich in de kajuiten bevonden,, heerschte een onbeschrijfelijke opwinding. De internationale oplichters. Het is de politie thans gebleken, dat de „vrienden" van de beide Zuid- Amerikanen, die een poging hadden gedaan om Cook op te lichten, het land hebben verlaten. Maandagmid dag, dus dadelijke na de mislukte po ging, zijn zij naar Parijs gegaan. Zij zijn dus weg en de Fransche recher che heeft nu werk. Veel zal zij ech ter wel niet kunnen doen, want het is zeer de vraag of men de mannen, die nog niets feitelijks hebben gedaan, iets ten laste kan leggen. De twee mannen, op wie de justitie zeker wel vat heeft, zijn gearresteerd tijdens hun bezoek aan Cook. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De rest van de bende zal wel heb ben gemerkt, dat Nederland niet zoo'n gunstig „operatïeterrein" is als men waarschijnlijk had gedacht. In elk ge val is zij gesignaleerd en zij zal voor- loopig wel de non-activiteit moeten betrachten. De „heeren" zijn echter brutaal en voorzichtigheid blijft dus geboden. Rembrand tzegels. Van 15 Februari 31 Maart zullen op de postkantoren Rembrandtzegels verkrijgbaar worden gesteld, welke ook in het internationaal verkeer voor frankeering geldig zijn tot 31 De cember 1930. De zegels, welke een frankeerwaarde hebben van 5, en 121/2 cent, zullen worden verkocht met een bijslag van 5 cent per stuk, welke ten bate komt van de vereeniging Rem brandt tot behoud en vermeerdering van kunstschatten in Nederland. De zegels zijn in staal gegraveerd naar een ontwerp van Jan Sluyters en dragen alle dezelfde voorstelling, n.1. een kop van Rembrandt, terwijl de achtergrond wordt ingenomen door een schets voor De Staalmeesters. De kleuren zijn: 5 cent groen; 6cent sepia en I2V2 cent blauw. Rijk en gemeenten. Naar aanleiding van het gerucht, dat tallooze gemeenten niet op tijd zou den zijn geweest met de inzending der opgaven aan Ged. Staten, ter uitvoe ring van de wet tot herziening van de financïeele verhouding tusschen hef zijn midden op den Atlantischen Oce aan geheel was vergeten. Zij begon te praten over Berlijn, de pogingen van de aristocratie om daar weer te regee- ren, den stillen invloed van Lutrecht, Blunn en de verwonderlijke levens lust en duistere achtergrond van gc wefenlooze eerzucht van die stad. Grant, die gewoonlijk zeer gereser veerd was, vertelde haar, wat slechts aan een paar menschen bekend was, van zijn bezoek te Berlijn als een reiziger in staal, vertelde naar, hoe hij in een hotel voor handelaars had gelogeerd en de deftige wijken der stad had vermeden, dat hij haar eens in de verte in een rijtuig had gezien. Hij wist zelfs, wat zij toen had ge dragen. Zij lachte hem toe met blij de oogen. „Je herinnert je mijn hermelijn. Je herinnert je precies, wat ik droeg. En toch beweer je niet om mij te geven". „Dat heb ik nooit beweerd", ant woordde hij. De wijn danste in hun glazen. „Heerlijk!" verklaarde Gertrude. „Niemand heeft zulken heerlijken wijn als jij, Grant. Of denk ik dat mis schien, omdat ik met jou drink? Wan neer je je verwaardigt minder streng te wezen, wanneer je kijkt als een ge woon mensch, als dien besten Grant Rijk en de gemeenten, wordt door de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten medegedeeld, dat dit gerucht geheel onjuist is. Van de 1078 gemeen ten hebben er 1075 gemeenten tijdig de opgaven ingezonden, zoodaf er slechts voor 3 gemeenten door de Commissarissen der Koningin opgaven behoeven te worden samengesteld. Een duur spoorweglijntje. Een nader onderzoek van het baan vak tusschen Nieuwerkerk en Moor drecht heeft aangetoond, dat zich on der het baanlichaam een laag veen be vindt van ongeveer zeven M. dikte. Ten einde verdere verzakkingen te voorkomen, laat de spoorwegmaat schappij thans over een lengte van on geveer 1 K.M. langs beide zijden van den spoorweg een z.g. bekisting aan brengen. Elke bekisting bestaat uit twee rijen damplanken, dik 15 c.M. en lang 10 M., op een onderlingen af stand van 2.50 M. De onderkant der planken zal ongeveer 2.50 M. in den vasten zandbodem onder het veen rei ken, de bovenkant zal onder het ni veau van het water van den polder blijven. Beide rijen damplanken wor den onderling stevig gekoppeld, waar na over een paar M. hoogte het veen tusschen die twee rijen wordt vervan gen door zand. Langs de baan komen dus om zoo te zeggen, twee stevige muren, die zullen beletten dat hef veen onder het baanlichaam kanweg- persen. Het veen is geheel verzadigd van water, de totale massa zal dus, zoo lang alles flink tusschen de twee be kistingen blijft opgesloten, zeer wei nig samendrukbaar zijn, omdat water weinig samendrukbaar is. Er zal dus een zeer stevige baan worden verkre gen, waarover te zijner tijd met het zwaarste materiaal en de grootste snel heden zal kunnen worden gereden. De hoeveelheid hout, noodig voor deze voorziening, is zeer belangrijk. Aan de N.V. het Spoorwegbedrijf is de uitvoering opgedragen. Deze maat schappij heeft al het benoodigde hout gekocht. Een 500 M3. is reeds aange voerd. Met het heien is een begin ge maakt. Twee heistellingen zijn reeds eenige dagen aan het werkde derde is Woensdag in het bedrijf gesteld, en de vierde zou heden met de werk zaamheden beginnen. Iedere heistelling slaat per dag on geveer tien meter lengte wand, zoo dat de 1000 meter over drie a vier maanden gereed zullen zijn. Samenwerking der gemeenten op brandweergebied. Men schrijft ons: Nu eerst 's Gravenpolder meende te moeten besluiten zich niet bij den op te richten Prov. Brandweerbond te moeten aansluiten, maar samenwer king te moeten zoeken met naburige gemeenten en Serooskerke (W.) al leen bij den Bond doch niet bij de van slechts eenige jaren geleden dan komt het leven mij weer verruk kelijk voor. O, als ik slechts de macht had, je hart een beetje te verzachten, herinneringen in je geest op te wek ken, je oogen zacht te maken en je te doen voelen nu, je hebt mij lief gehad, Grant". „En jij mij?" vroeg hij. „Als geen ander", antwoordde zij. „Toen en, helaas, nu ook". Hij voelde zijn weerspannig hart sneller kloppen en drukte zijn tan den op elkaar. Zij glimlachte hem toe, half uitdagend, half vermetel. „Grant", smeekte zij, „mogen wij voor dezen eenen keer wat meer wijn hebben? Het geklots van die woeden de golven prikkelt mij. Ik heb geen lunch gehad en heb nu honger en dorst". Brookes ging haastig weg. Zij wa ren een oogenblik alleen. Zij boog zich naar hem toe. Hij bleef stil zitten. Haar lippen rustten een seconde zacht en feeder op de zijne en trokken zich toen weer terug. „De storm", fluisterde zij. „Schrijf het daaraan toe. Al die vreemde din gen, welke men in gewone tijden niet bemerkt, schijnen vanavond mij uit .te lokken. Beste Grant, weet je, dat je werkelijk knapper bent geworden in zyn de fc&unerke/ide tipeweftappen i>an ECHTE FRIESCHE 20-50ct.perons (opk in Vi onsen, '/1 ponden en ponden) rViaapt Uur ÏPutfceÜer 'tl paty'eD'Ë w - Kon. Ned. Brandweervereeniging wil aansluiten, meenen wij nog eens op de circulaire van het Comité van voor bereiding te moeten terugkomen, om dat zeker voor 15 Februari nog ver schillende gemeenteraden een besluit ten deze opzichte zullen nemen en hef o.i. blijkt, dat beide genoemde gemeenteraden de circulaire niet goed hebben gelezen. Het doel van den Bond wordt als volgt omschreven a. het behartigen der belangen en het verhoogen van het peil van het brandwezen in de Provincie; b. het verstrekken van voorlichting en het verleenen van medewerking bij het oprichten of reorganiseeren van brandweer-organisaties; c. het vormen van brandweerlei ders en brandweerlieden; d. het ontwerpen van regelingen tof onderlinge hulpverleening en samen werking van brandweren; e. het bevorderen van de invoering van maatregelen ter voorkoming van brand; f. hef verstrekken van den band tusschen brandweerkameraden; g. het verleenen van medewerking aan de uitvoering van de door de Kon. Ned. Brandweervereeniging in het be lang van het brandwezen genomen be sluiten. De bond tracht hef doel te berei ken door: a. het houden van vergaderingen, lezingen, oefeningen en cursussen; b. het bevorderen van eenheid in de inrichting en uitrusting van brand weren; c. het instellen van commissies voor het ontwerpen van regelingen als be doeld in sub d van het doel; d. het ontwerpen van maatregelen als bedoeld in sub e van het doel; e. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. O.i. dekken sub b en d van hef de laatste drie jaar? Ik bewonder de scheiding in je haar en die grijze haar- vlokjes op zijde". „Ben je van plan mijn hoofd ophol te brengen?" antwoordde hij, niet op zijn gemak. „Als dat mogelijk was, zou ik hef doen", bekende zij. „Waarom daaraan te denken? Waarom er over te spre ken? Ik geniet van de opwinding van den storm, van de prikkelende ge dachte hier met je alleen te zijn. Wij zijn ergens midden op den Atlanti schen Oceaan, nietwaar, Grant? O, ik zou wel eens willen weten, waar aan Otto denkt". Zij leunde achterover en lachte, zoo dat haar prachtige tanden te zien kwa men en een zacht blosje haar bleeke wangen bedekte. „Ik geloof, dat ik een slechten aard moet hebben", ging zij voort, „omdat ik mij gaarne voorstel, hoe hij nu zijn haren uittrekt en raast machteloos. Indien er iets in de wereld werkelijk onuitstaanbaar is, dan is het een ja- loersch man, die geen moeite doet om te behouden, wat hij heeft een jaloersch man, die denkt, dat wat hij heeft gekocht aan het altaar ge kocht het zijne is volgens Godde lijk recht". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1