Kunst. Sport Het geheele Rapenburg was, gelijk ge meld, tusschen Nonnensteeg en Doelen straat, voor alle verkeer afgesloten; slechts zij, die een speciale toegangskaart konden vertonnen, werden doorgelaten. De politie had zoowel buiten ais binnen het gebouw zeer strenge maatregelen getroffen; zoo was het bijvoorbeeld aan de fotografenj met uitzondering van één, verboden, zich op het afgesloten terrein op te houden. Van ongeveer half drie af kwamen de genoodigde curatoren, hoogleeraren en de andere genoodigden bij groepjes tegelijk binnen. De afgevaardigden der uitgenoo- digde studentenverenigingen reden voor in rijtuigen, waarvan de paarden de pluimen in de kleur der vereniging of van de faculteiten droegen. Tegen half vier waren alle genoodigden binnen, maar de meesten der honderden belangstellenden hebben gewacht tol het oogenblik van verjfcrek. Ruim half vijf stapten de Koningin en Prins Hendrik weer in hun auto en even daarna vertrok de Koningin-Moeder. Ver volgens stapte de jonge1 doctor in het voorgereden rijtuig om langs den overkant van het Rapenburg, de brug tegenover de Doelenstraat naar het clubgebouw der V.V-S.L. te rijden. Dleze korte rit was weer een zegetocht voor de Prinses. Voor het clubgebouw hieven de daar verzamelde studenten het Io-Vivat aan, dait die Prinses nog voordat zij was uitgestapt luide mee zong. Hierna verdween H. K. H. in het gebouw der V.V-S.L., begeleid door haar paranymphen, van wie één den in een witten koker geborgen doctorsbul droeg. In het clubgebouw hield de Prinses receptie, waar behalve de studenten de echtgenooten der hoogleeraren en van verdere docenten aanwezig waren. De plechtigheid was hiermee, althans voor Leiden geëindigd. In het Paleis in Den Haag volgde het promotie-diner. Daarbij zaten aan enkele curatoren en hooglecraren der Leidsche universiteit, ver tegenwoordigers van de vrouwelijke stu denten te Leiden en van andere studenten- corporaties, alsmede de intieme studie vriendinnen van de Prinses. Het autoverkeer België Nederland.' De correspondent van de „N.R-C. te Brussel meldt Binnen enkele dagen wordt tot de aan besteding overgegaan van belangrijke re paratie- en verbetenngswerken aan den grooten weg welke Antwerpen biet Neder land verbindt, tusschen Antwerpen CapelknEsschem en AntwerpenWest wezel (richting Breda). De berijdbare breedte wordt gebracht op 5 M. Daar, op Nederlandsch grondgebied, eveneens, daarbij aansluitende werken wor den voorzien, welke van groot belang zijn voor de verbetering van het autoverkeer tusschen Antwerpen, Rotterdam en Am sterdam en ongetwijfeld eenig overleg ge- wenscht moet worden geacht, had de Ne- derlandsche consul-generaal te Antwerpen, de heer Ruys„ deze week daaromtrent een onderhoud met den directeur van bruggen en wegen (Waterstaat) te Ant werpen, ingenieur De Heem. Een Simulant. Te Bus sum is gisteren iemand aange houden, die zonder vergunning ventte. De man was schijnbaar doofstom en liet een kaart ten name van A. C. Geerling te Amsterdam zien, waarop stond ver meld, dat hij 15 jaar in een doofstommen- instituut had vertoefd, doch dat de di rectie hem had gezegd, in zijn eigen onderhoud te moeten voorzien. Bij in formatie bleek, dat de naam verzonnen was en dat de man reeds eenige maanden met deze kaart in het land had gereisd en vsle' hulp van de politie had gekregen. Toen men hem dit had duidelijk gemaakt, bleek, dat hij niet doofstom was, doch dit een half jaar lang heeft gesimuleerd. De man is opgesloten. Belgisch avonturierstertje. Vrijdag arriveerde te Roosendaal uit België eein meisje, dat blijkbaar alleen op reis was. Een op het station dienstdoende wachtmeester der marechaussee sprak, naar de Msb. meldt, het meisje aan en vroeg naar haar papieren. Volgens deze papieren bleek het een 25-jarig meisje uit Antwerpen ie zijn. Op bet gezicht echter klopte uiiteriijk met leeftijd in geenen deeie. Zij zag er name lijk veel jonger uit. Ook in de opgave van herkomst en oord van bestemming was zij zeer vaag. Een en ander was den wachtmeester aanleiding om haar voorioopig aan te hou den en naar de kazerne over te brengen. Hier gaf zij wederom denzelfden naam op en als jaar van geboorte 1904. Voorts verleide zij werkzaam te zijn ais werkster in Amsterdam. Zij was sinds eenige maan den van Antweipem naar Amsterdam ver huisd en was even naar de eerstgenoemde stad gereisd om nog eenige kleedingstuk- ken te halen, die daar waren achtergeble ven. In Amsterdam had zij zich bij de Be volking en de politie aangemeld. Er werd nu telefonisch navraag gedaan in Amster dam of dit wel waar was, doch men wist op gesn van 'beide plaatsen iets vain dit meisje af. Alsnu werd zij wat nadrukkelijker aan den tand gevoeld en al spoedig bekende zij haar .eenzelvigheidskaart" vervalscht te hebben. Zij was niet in 1904 doch in 1914 geboren, dus 15 jaar oud, terwijl zij door het aanbrengen van eenige halen haar naam had veranderd. In begin September van het vorige jaar was zij de ouderlijke wo ning te Borgerhout bij Antwerpen ont vlucht, omdat zij van haar moeder veel slaag kreeg, wijl zij als de oudste thuis veel moest werken en dit niet wilde doen. Ze was naar Amsterdam gereisd met mede neming van 400 francs, had in een krant aldaar een advertentie gevonden, waarin een werkster gevraagd werd, was er op af gegaan en was als zoodanig in een café aangesteld. Zij huurde een kamertje en leidde verder een vrij leventje. Bij controle van het Belgische politie blad vond men het meisje gesignaleerd en werd haar aanhouding op verzoek der ouders gevraagd. De ouders werden ge waarschuwd en gisteren in den namiddag kwam de moeder haar ondernemende spruit aan de marechausseekazerne te Roo sendaaf afhalen. AIzoo werd het jonge meisje door de waakzaamheid van de Roosendaalsche sta tions wacht terug aan de ouders gegeven en verhinderd een leventje in Amsterdam voort te zetten, dat beslist den verkeerden kant uit moest gaan. Groote brand. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft te Helmond een- hevige brand ge woed. Omstreeks elf uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de hooiperserij der fa. Welke uit Oss, ge legen nabij sluis 8,, even buiten de stad. Het vuur vond gretig voedsel in het geheel uit hooi opgetrokken gebouw.t waarin een groote voorraad hooi en stroo was opgeslagen. Dit gebouw stend dan ook spoedig in lichte laaie. Het vuur werd met twee motorspui-1 ten bestreden. De brandweer beperkte zich tot het beveiligen der omliggende perceelen. De 'brand heeft den geheelen nacht voortgeduurd. Zaterdagmorgen acht uur was de perserij geheel afgebrand. Eerst tegen den morgen kon een deel der brandweer inrukken. De schade bedraagt eenige tienduizen den guldens. Alles was op beurspolis verzekerd. De postvluchten naar Indië. In een persconferentie ten kantore van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën heeft de di rectie van die maatschappij mededeelingen gedaan omtrent den loop van de gehouden Indië-vluchten, de ervaringen, welke daar bij zijn opgedaan, zoowel technisch als commercieel, en omtrent haar plannen voor de toekomst. Daarin vertelde de directeur, de heer Plesman, dat de thans volbrachte vluchten nog moeten worden beschouwd als proef vluchten welke als zoodanig geheel zijn geslaagd, behoudens één, die in Constan- tinopel meest worden afgebroken en een, die dicht bij Indië, in Satoel, haar beëin diging vond bij welke laatste echter de post nog een belangrijke voorsprong op de bootreis heeft gehad. Deze proefvluchten hadden eigenlijk een dubbel doei: het ging om de vlieg technische èn om de postale resultaten. Wat het eerstgenoemde doel betreft, dit had men wellicht zuiverder bereikt, wanneer de vluchten niet met het posit- verkeer waren samengekoppeld, terwijl men aldus fuil-proof zou zijn geweest op bet tijdstip, dat de eerste postvlucht zou werden ondernomen. Maar om financieele redenen zou een serie zuiver-technische proefvluchten niet uitvoerbaar zijn ge weest, afgezien nog van de omstandigheid dat de luchtpostverbinding met Indië dan tot op heden nog niet zou zijn tot stand gekomen. Men heeft nu gemiddeld 222 K.G. post op de heen- en 191 K.G. post op de terugreizen per vliegtuig kunnen overbrengen, d.i. gemiddeld1 ongeveer 15000 poststukken per toestel. De over eenkomst met de postadministratie gaat tot 500 K.G. post per vliegtuig; er is dus ook technisch nog een ruime reserve. De vluchten van 1929 werden in gemid deld 12 2/3 dag heen en 11 10/13 dag terug volbracht, terwijl de K.L.M. had aangeboden de post in 14 dagen over te brengen. Men is dus ruim beneden dezen termijn gebleven. De langste vlucht duur de inderdaad' 14 dagen de kortste echter maar 10 dagen en deze had nog kunnen zijn gereduceerd tot 9 dagen wanneer men geen paspoortmoeilijkheden in ALeppo had ondervonden. lm de toekomst is intusschen nog een aanmerkelijke versnelling mogelijk. De derde demensie op het filmdoek. Een Hongaarsche uitvinder, dr. Julius Eoris, heeft een toestel uitgevonden waar mee het mogelijk is //diepte" te brengen in de beelden die men op het bioscoop doek ziet. Het zal, volgens dit bericht, mogelijk zijn om zonder groote kosten de bestaande bioscooptoestellen voor de nieuwe projectiewijze geschikt te maken. Onze kunstzinnige opvattingen. De film Alraune met Paul Wegener en Brigitte Helm, is ook bij herkeuring door de Nederlandsche censuur verboden Zooals men weet, werd deze film in Duitscbland „kunstlerisch wertvoll" ver klaard en geniet dus daar vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting. LUCHTVAART. Landing van passagiers uit luchtschepen. Het Amerikaansche luchtschip Los An geles heeft boven het vliegveld Lakehurst een zeer interessante en goed geslaagde proef genomen om de mogelijkheid te bewijzen van landing van passagiers uit een luchtschip door middel van kleine glij vliegtuigen. Op 900 meter hoogte het de Los An geles een licht vliegtuig van 204 pond waarin een bestuurder die slechts 125 pond woog, los Het vliegtuigje gleed gracieus naar beneden en landde 12 mi nuten later in langzame glijvlucht. Het was de eerste proef van deze soort die uit luchtschepen genomen is.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1