s s DIPLOMATE! N". 15 Maandag 5 Februari 1950 117 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Koloniën Rechtszaken. ProVincienieuWs y-Koud Weer a tjpsf# at' h, v n' te g<- b tc 6 ABONNEMENT Priji per kwartaal in Goes f 2, bulten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant BsjjaEWiSf en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf I rt.1 /\f rt A4. 17 +tn 1 7 fl KT~ O AA j t nT M C T Telefoonnummer 17, na 17.50 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke régel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Pest. Een epidemie van bubonen-pest, die plotseling is uitgebroken in het dis trict Tjiparaj in het Bandoengsche heeft binnen den tijd van drie dagen drie dooden geëischt op een totaal aantal patiënten van tien. el- te er de D fi de se op Ji' dc tc d> fe to l t VI t r~ r. ht d. in. Rechtbank te Middelburg. Verduistering. L. K., 28 jaar, boekhouder te Mid delburg en aldaar gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij als boekhou der van de Coöperatieve Melkinrich ting en Zuivelfabriek „Walcheren" te Koudekerke, werd ten laste gelegd, dat hij in zijne betrekking, op verschillen de tijdstippen geldsbedragen van f 160 tot f250 tot een gezamenlijk bedrag van f 15.000 heeft verduisterd. Eisch: 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Mr. Adri- aanse verdedigde den verdachte, be sprak de slechte controle of liever de geheele afwezigheid daarvan en pleitte clementie voor den verdachte en tenslotte bij veroordeeling eene voorwaardelijke straf. Gevaarlijk vuur. J. G. S., 23 jaar, tuinman te Goes, was door de Kantonrechter te Goes veroordeeld tot f25 s. 25 dagen hech tenis, ter zake van het aanhouden van een vuur op ongeveer 10 M. afstand van een met hooi beladen wagen, staande op zijn erf te Goes op 15 Oc tober 1929. De verdachte was inhoo- ger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Niet verlicht. De kantonrechter te Middelburg heeft M. H. te 's Heer Arendskerke wegens het niet zorgen dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk verlicht is ver oordeeld tot f 5 s. 5 dagen hechtenis. Overtreding Luchtvaartreglement. Onlangs werd gemeld dat de politie te Rotterdam nagaat, of op het vlieg veld Waalhaven overtredingen wor den begaan van het Luchtvaartregle ment. Tot op het oogenblik van de in voering van dit reglement waren de vliegeniers, die op Waalhaven land den of er startten, vrij in het manoeu vreeren. Maar het Luchtvaartregle ment bevat voorschriften, die de pi loten behooren op te volgen. De K. L. M.-vlieger L. Sillevis land de eenigen tijd geleden op Waalhaven, zonder dat hij met zijn vliegtuig te voren den voorgeschreven halven cir kel boven het landingsterrein had be- 54 FEUILLETON te bi 7C kt DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. schreven. Hij kreeg een verbaal en had zich voor den kantonrechter te verantwoordden. De piloot werd ver oordeeld tot f 20 boete of twee dagen hechtenis. Dit is de eerste maal, dat een verkeersvlieger wegens overtreding van het Luchtvaartreglement door den burgerlijken rechter wordt gevonnist. Enkele militaire vliegers werden in Den Bosch al eerder gestraft. „Het Volk" verneemt, dat niet al leen tegen Sillevis een vervolging is ingesteld. Nog meerdere K. L. M.- piloten, alsmede enkele vliegeniers van de Farman, hebben een proces-verbaal gekregen en zullen eerlang voor den kantonrechter te Rotterdam moeten verschijnen. Hij dwong haar, haar koffie te drin ken en naderhand te gaan rusten. Hij zelf bracht een rusteloozen namid dag door. De toestand kwelde hem. Gewoonlijk een man met een vast, on veranderlijk doel, zag hij zich nu ge noodzaakt de zaak van verschillende kanten te bekijken. Er waren oogen- blikken, dat zijn vroegere liefde voor Gertrude scheen te herleven, toen hij, om haar gelaat weer gelukkig te zien, een vreemde opwelling gevoelde om haar te vragen, het verleden te ver geten en haar te verzekeren van zijn onveranderde genegenheid. En daarna rilde hij van schrik bij de gedachte, dat zoo iets ooit bij hun kon zijn op gekomen. Hij liep gevaar zijn eigen leven en misschien dat van Susan te verwoesten ter wille van een sentimen- teele opwelling van medelijden. Hij bleef het grootste deel van den na- De P. Z. E. M. In de Vrijdag gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders der N.V. P.Z.E.M. werden z.h.s. aan genomen de voorstellen tot uitbreiding der Centrale te Vlissïngen en tot over neming der Centrale te Terneuzen en de netten te Schoondijke, Philippine, Kapelle en St. Philipsland. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. In de Vrijdag te Middelburg gehou den vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, hield de voorzit ter, de heer C. Boudewijnse, een nieuwjaarsrede. Spr. wees er op, dat voor vele land bouwers de toestand verre van gun stig is door de lage prijzen voor de producten met name voor de aard appelen. Voor de veehouders was de groote droogte zeer nadeelig en de hooioogst was uiteraard gering. Voor de paardenfokkerij is de toestand slecht. Ook voor de rundveehouderij was het jaar niet gunstig, doordat hef vee te laag in prijs was. De zuivelprij- zen waren goed, doch de opbrengst was te gering. Eveneens was de var kensfokkerij niet rendabel en met de schapenfokkerij was het treurig ge steld. Bevredigend was de uitkomst van de pluimveehouderij, welke zich sterk ontwikkelt. De tuinbouw breidt zich nog steeds uit en de uitkomsten zijn bevredigend geweest. Het arbeids vraagstuk in den landbouw begint hoe langer hoe meer de aandacht te vra gen. Hier en daar komt zelfs gebrek aan landarbeiders. De toestand van de kleine nijverheid in de twee grootste gemeenten in hef Kamerdistrict (Middelburg en Vlis sïngen) wordt gunstig genoemd. Aangaande de oestercultuur werd gunstig bericht ontvangen en voorden mosselhandel was 1929 een bij uitstek gunstig jaar. De rede van den voorzitter is be antwoord door den heer M. Laernoes, die zeïde, dat de indertijd door den minister ingestelde commissie voor ver beteringen van het verkeer tusschen middag alleen. Bij het diner verkeerde hij weer in denzelfden tweestrijd. Zij droeg een eenvoudig, maar uitstekend zittend zwart gewaad, en de wijze, waarop zij hem aankeek, als om zijn goedkeuring te vragen, zou zelfs een hardvochtiger man dan Grant hebben ontroerd. Zij dronk meer champagne dan gewoonlijk aan het diner en kreeg haar opgewektheid eenigszins terug. Zij scheen minder verlegen, haar ge dwongenheid verdween eenigszins. La ter zaten zij op het dek op een be schut plaatsje. Het was een heldere avond met veel wind, er was een sterrenhemel en een maan in haar laat ste kwartier. Zij rookten, dronken kof fie, en het gesprek werd steeds moei lijker. Plotseling boog zij zich naar hem toe en greep zijn handen. „Grant", fluisterde zij smeekend, kan je niet veinzen, zelfs als je niets meer voelt? Houd mij toch niet zoo op een afstand. Wij zijn alleen. Er is niemand in de wereld, die tusschen- beide kan komen en mijn hart is uit gedroogd. Kus mij, alsof je een beetje van mij hield". Haar armen waren om zijn hals ge slagen, haar hoofd viel achterover, haar lippen waren dicht bij de zijne. Een plotselinge koelheid overviel hem. Hij dacht er aan, hoezeer hij had ver langd en tegen dat verlangen had ge- een paar Wybert- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land destijds een sub-commissie heeft benoemd, die voor eind 1929 een rap port zou uitbrengen. Spr., die lid der commissie voor dc Kamer is hoorde echter nog niets en schreef er over aan den secretaris der commissie. Hij kreeg geen antwoord en gelooft dat men zich over deze kwestie niet meer bekommert. Bij de mededeelingen was er een inzake een directe spoorwegverbinding tusschen Middelburg en het Wol- phaartsdijksche Veer en zoo naarZie- rikzee. Door het bureau is na over leg met Ged.' Staten, opdracht gege ven plannen te maken. De kosten van verbetering in de aansluiting te 's Heer Arendskerke worden op f 18.000 ge raamd, doch de verbetering, die eigen lijk aan het veer zou moeten geschie den bedraagt volgens verschillende plannen f 44.000 tot f 60.300. In nader overleg met Ged. Staten is besloten van het laatste af te zien om de verbe tering te 's Heer Arendskerke grooter kans te geven. Ged. Staten hebben zich ten deze tot de directie der spoorwe gen gewend. Tot voorzitter is herkozen de heer C. Boudewijnse, tot voorzitters van de afd. grootbedrijf en kleinbedrijf resp. de heeren M. Laernoes en L. A. Stof- koper. De Kamer vereenigde zich met de opvatting van het bureau inzake de plannen tot invoering van brieftele- grammen, die wel wordt toegejuicht, maar waartegen bij den directeur-ge neraal van de P. T. T. enkele bezwa ren zullen worden geopperd, o.a. over het kleine verschil in prijs met ge wone telegrammen, vooral bij een ge ring aantal woorden. Ook is men van meening, dat een gunstiger regeling worde getroffen voor wat betreft de overseining en de bestelling. Bij de rondvraag wilde de heer Mes aandringen op verlaging van de op centen op de grondbelasting en op bescherming van de Nederlandsche producten, zulks in het belang van den landbouw en zoo indirect voor handel en nijverheid. De voorzitter meende dat de Ka mer niet de belangen van den land bouw onder hare bemoeiingen kan trekken, althans niet uit eigen initia tief. De heer Lindenbergh, zelf landbou wer, gelooft dat vermindering van de grondbelasting den landbouw in hef algemeen niet ten goede zal komen. 's GRAVENPOLDER. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad. Alle le den waren tegenwoordig. De volgende stukken waren ingekomen: De mede- streden, om Susan te kussen. Het zou niet eerlijk zijn, had hij zich voorge houden. Zij moest haar kans hebben. Zij was nog zoo jong. De kus, dien hij haar zou hebben gegeven, leek hem heiligschennis toe. „Grant, kus mij". Hij gehoorzaamde koel, zondereeni gen schijn van warmte. „Gertrude", zeide hij, „het is af schuwelijk. Je weet, dat ik je vroeger liefhad. Je weet, dat ik vroeger blij genoeg was je te mogen kussen". „Is het dat meisje?" vroeg zij. „Ja", antwoordde hij. Haar armen gleden van hem weg, witte, aarzelende armen, mooi van vorm en kleur armen met een eigen bijzondere uitdrukking van wanhoop, toen zij op haar schoot neervielen. Alle leven scheen qp dat oogenblik van haar geweken. „Zij is zoo jong", prevelde zij. „Zulk een kind nog, Grant. Zij be grijpt het leven nog niet. Je zoudt haar kunnen verlaten, en het zou haar niet deren. En jij jij beseft het niet, maar je hebt meer noodig dan dat". „Gertrude", bekende hij, „ik ben gek op haar, ik kan het niet helpen. Zij is niet buitengewoon, dat weet ik een heel mooi, maar niet ongewoon type. Maar zij ia zich zelf. Haar blik, deeling van Ged. Staten, dat zij hunne beslissing omtrent de gemeentebegroo- ting verdagen tot 1 April a.s. Bericht van Ged. Staten, dat de gemeentere kening over 1928 door hen is vast gesteld. Bericht van den minister van Waterstaat, dat de rijksweg Goes— Hoedekenskerke nabij 's Gravenpol der, beoosten de kom zal worden ge legd. De voorzitter deelt o.a. mede, dat de verhuizing van de openbare school naar het gebouw van de bij zondere school en omgekeerd heeft plaats gehad. Het verzoek van de ver- eeniging van burgemeesters en secre tarissen in Noord-Holland om adhae- sie te betuigen aan een door hen tof de Tweede Kamer gezonden adres be treffende de classificatie der gemeén- ten volgens het Bezoldigingsbesluit in verband met onderwijsbelangen ten plattelande, wordt voor kennisgeving aangenomen. Behandeld wordt een ver zoek van Ged. Staten om de jaarwed de van den veldwachter te verhoo- gen. De heer Joziasse meent, dat Ged. Staten geen wettelijk recht hebben om de jaarwedde van den veldwachter te regelen. Dit behoort tot de be voegdheid van den raad. Spr. wijst er op, dat het salaris van den veld wachter moet opgebracht wordendoor ingezetenen, waarvan het grootste deel veel minder verdient dan de veld wachter. De heer Schouten wijst op de algemeene maatschappelijke toe stand die thans zoo slecht is. Met al gemeene stemmen wordt besloten om het verzoek van Ged. Staten niet in te willigen. Aan het bestuur van de bijzondere lagere school wordt een voorschot op de gemeentelijke vergoe ding verleend. B. en W. worden ge machtigd om een geldleening aan te gaan groot f7500,tegen een rente van hoogstens 5<>/o tot dekking van de kosten vallende op de verbouwing van de bijzondere lagere school en de vernieuwing der bestrating. Een ver zoek van J. A. Clarijs om vergoeding voor een leerplichtig kind, dat per autobus de R.K. lagere school te Kwa- dendamme bezoekt, wordt aangehou den, omdat eerst geïnformeerd zal worden naar de tarieven van de auto busdienst. Op voorstel van B. en W. wordt besloten geen lid te worden van een op te richten Prov. Brand- weervereenigïng. B. en W. gevoelen er meer voor om met eenige naburige gemeenten gezamenlijk een automo biel- of motorbrandspuit aan te schaf fen. Een groote moeilijkheid is hef echter om in deze gemeente voldoen de water te krijgen voor een derge lijke spuit. De heer Joziasse wenscht reorganisatie van de brandweer. Hij zou de voorkeur geven aan een vrij willige brandweer. Voor het raadhuis en de school zal een brandblusch-ap- paraat worden aangeschaft. Het ko hier van de hondenbelasting voor 1930 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 159,met een totaal van 53 hon den. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs wordt herbenoemd de heer J. van Meeren- donk. Bij de rondvraag geeft de heer haar stem, haar lach, haar kleine eigenaardigheden ze zijn in mijn hart besloten, ze geven mij een fee der en zoet gevoel, en er schijnt geen plaats te zijn voor iets anders". Zij lag de trage bewegingen gade te slaan van het jacht, dat langzaam rees en daalde, het zwarte, klotsende wa ter, dat nu en dan schitterde in hef zwakke maanlicht. Een tijd lang bleef zij roerloos. Toen stond zij plotse ling op. „Ik zou gaarne wat op en neer loo- pen, Grant", zeide zij. „Neen, blijf hier, als je blieft. Ik wil liever alleen gaan. Dat is een gril van mij". Hij hielp haar opstaan. Zij sloeg een bontkraag om haar schouders en ging haastig weg. Hij leunde achterover in zijn stoel en zag haar na. Zij liep met snelle, vaste schreden, zeker en be vallig over het hellende dek, met het hoofd een weinig opgeheven, alsof ze naar den sterrenhemel keek, alsof zij in een wereld van eigen gedachten vertoefde, alsof zij droombeelden ach tervolgde en troost zocht in demach- telooze pogingen der verbeelding. De wind blies door haar haar, maar bracht geen kleur op haar wangen. Keer op keer ging zij zijn stoel voorbij zonder een enkelen blik, en telkens weer vond hij haar iets bleeker. Eindelijk hield hij haar staande. Verhulst in overweging om van hef smalle padje langs de Dorpsstraat een rijwielpad te maken. De heer Schou ten zegt, dat de straat daarvoor veel te smal is. HANSWEERT. Het sleepschip „Flandria" van de firma van Omme ren te Rotterdam, geladen met ben zine naar België, is op de Ooster- Schelde tegen een gasboei gevaren, waardoor het schip een lekkage be kwam in de voorpiek. Door de sleep boot „Zeehond" is het schip te We- meldinge binnengebracht. Men zal daar het lek dichten. 's HEERENHOEK. Uitslag der open bare verkooping, gehouden ten ver zoeke van den heer L. Martens te 's Heerenhoek op Vrijdag j.l., ten overstaan van den Notaris A. Th. Ver bist te Goes. Perceelen 1 en 2, bouwland aan den West-Kraaijertschen weg, gemeente 's Heerenhoek, kadaster sectie A nrs. 44 en 38 deels, samen groot 89 Are 67 centiare, voor f 2680, per H.A. of f2403,16 den hoop, aan den heer Jacs. Vermue Corns.zn. te Nieuwdorp, ge meente 's Heer Arendskerke, q.q. Perceelen 3 tot en met 5, bouwland in den Nieuwen West-Kraaijertpolder, gemeente Borssele, kadaster sectie A. nr. 102, groot 1.52.50 H.A., voor f 2700, per H.A. of f 4117,50 den hoop, aan den heer Jan Boonman Janszoon te Borssele. Perceelen 6 tot en met 8, bouwland aldaar, kadaster sectie A nrs. 180 en 179, samen groot 1.71.50 H.A., voor f 2500,per H.A. of f 4287,50 den hoop aan den heer Boonman voornoemd. Perceelen 9 en 10, bouwland en dreef aldaar, kadaster sectie A. nrs. 176 en 156, samen groot 1.00.20 H.A., voor f 2540,per H.A. of f 2545,08 den hoop aan den heer Jan Westerweele te 's Heerenhoek, q.q. KRABBENDIJKE. In de vergade ring van de landbouwvereeniging „E. M. M.", afdeeling van de Z. L. M., werd door den penningmeester reke ning en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar. Aangekocht werden 478.450 K.G. kunstmeststoffen, waarvan de ontvangsten waren f 34.223,65 en de uitgaven f 34.112,451/2 dus een goed slot van f 11,191/2- De uitgaven voor musschenverdelging wa ren f110,10. Ingeleverd waren 2897 musschen en 1032 eieren. De gewone inkomsten bedroegen f 556,69 en de uitgaven f 334,53, dus een goed slof van f232,16. Tot leden van de finan- cieele commissie werden benoemd de heeren M. Pieper, J. Frelier en M. Blok Azn. Daarna hield de heer Ir. J. Siebenga, algemeen secretaris van de Z. L. M. een voordracht over „De afzet van onze landbouwproducten". Daarna werd de interessante film vertoond van de landbouwtentoonstel ling, die in den afgeloopen zomer te München is gehouden. De voorzitter, de heer A. P. Wou- tersen bracht de heer Siebenga dank voor zijn rede. „Je vermoeit je' maar, Gertrude", zeide hij vriendelijk. „Neem mijn arm, als j e nog langer wilt wandelen". „Je hebt gelijk, Grant", stemde zij toe. „Ik zal naar beneden gaan. Goe den nacht, Grant". Hij kuste haar hand en schrikte te voelen, hoe koud haar vingers waren. Hij drong er op aan haar de trap af te brengen naar de deur van haar hut. Daar keerde zij zich om en glim lachte hem flauwtjes toe. De suite bestond uit een kleine zitkamer, zoo wel als eene slaapkamer en badkamer, de laatste geheel van zwart en wit marmer en glinsterend zilver. „Je omringt mij met zooveel weelde, Grant", zuchtte zij. „Als je in je hart maar een beetje vriendelijkheid voor mij kondt vinden". Hij voelde plotseling medelijden. Hij bukte zich en kuste haar handen. „Lieve Gertrude", fluisterde hij, ,mijn hart is vol vriendelijkheid. Zoo voi ijgüi „Zoo vol, Grant?" „Zoo vol, dat ik niet weet, hoe hef u aan te bieden", antwoordde hij. „Je ziet, ik ben een onhandige kerel, Ger trude, en ik heb nooit de jaren kun nen vergeten, toen ik je het mooiste wezen op aarde vond". „Maar dat vind je niet langer!" riep zij. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1