MIMHABDT's Raadsfilm. Rechtszaken. van 13 December, houdende vaststel ling van den verkoopsprijs van gron den aan den Heernïsseweg. Goedkeuring van het raadsbesluit van 13 December, inzake het aanbren gen van een steigertje in de haven door de N.V. „Purfina". Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Verzoek van het bestuur van den Prov. Zeeuwschen Bakkersbond om ten behoeve van den cursus voor Bak- kers-vakonderwijs over het jaar 1930, een subsidie te verleenen. Het verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld. De Voorzitter beantwoordt vervol gens eenige in vorige vergaderingen gestelde vragen. Tot den heer Ver- maire zegt hij, dat de Opril reeds op nieuw is bestraat. Den heer Eckhardt geeft hij enkele inlichtingen over niet goed onderhouden schoorsteenen. Tot den heer Crucq zegt spr., dat de Paar- denweg eenigermate hersteld is. Alge- heele vernieuwing zou te veel kosten, n.l. f500. Den heer v. d. Does geeft spr. een geruststellend antwoord op zijn vraag inzake een brandslang. De heer Koning merkt op, dat de uitgave van f 500 voor herstelling van den Paardenweg niet te veel is. Er wonen daar toch nog circa 12 ge zinnen. Voorstel tot wijziging van de sub sidie-bijdragen voor wijkverpleging. De fin. commissie stelt voor aan de Goesche Wijkverpleging f150 te geven en aan de R.K. instelling f 75. De heer Simons licht hef standpunt van de fin. commissie toe. Spr. betreurt het dat de gemeente thans f350 per jaar minder aan de volksgezondheid zal uit geven. De Voorzitter zegt, dat, indien de raad zich ongerust maakt over een mindere toelage ten bate van de volks gezondheid, hij gaarne met een voor stel voor de stichting van een badhuis zal komen (gelach). De heer Crucq vraagt hoe de Wijk verpleging hier eigenlijk werkt. Hij be grijpt niet hoe de boel in elkaar zit. De heer Simons legt het den heer Crucq uit. De heer Crucq is dan ook vooreen flink subsidie. Hij leest nu vaak in de courant over giften van N.N. ad f 1 enz. De gemeente kon deze taak van liefdadigheid beter overnemen. Vol gens hem doet de ^Wijkverpleging in Goes alsof er geen S.D.A.P. bestaat. Het voorstel wordt aangenomen. Verzoek van de Goesche Wijkver pleging om verandering van net stel sel van subsidieering der tuberculose bestrijding. Toegestaan. Voorstel tot het doen uitvoeren van verbeterings- en herstellingswerken aan het torenuurwerk en het klokken spel. De Voorzitter heeft hedenmorgen nog bezoek gehad van den heer Ad- dicks, die hem een ander systeem dan het door B. en W. aanbevolene, heeft uitgelegd. De heer Koning betwijfelt het dat de oplossing die de firma Eysbouts aan de hand doet, wel de ware is. Hij zou het voorstel nog een vergadering willen aanhouden en het advies van een beiaardier inwinnen. De heer "Eckhardt gevoelt daar ook voor. Een ter zake kundige heeft hem verteld, dat het voorgestelde systeem niet het beste is. Als men het klok kenspel volgens het systeem van B. en W. goed wil herstellen, dan is hef niet te betalen. De Voorzitter merkt op, dat de firma Eysbouts al heel wat klokken gerestaureerd heeft de laatste jaren. Ir. van Poelgeest is niet enthousiast over het voorstel, omdat het niet prac- tisch is het thans te behandelen. De raad heeft zich laatst op het stand punt gesteld, dat de gemeente nief zelf, dus niet zonder hulp van hef Rijk de toren kon herstellen. En nu gaat men allerlei dure voorstellen voor het klokkenspel doen en men maakt dus kosten die niet direct noodzake lijk zijn. De Voorzitter zegt, dat het voorge stelde absoluut noodig is. De heer Koning zegt, dat de twee firma's, die voor de restauratie in aanmerking komen, over den aard der restauratie van meening verschillen. Het is dus gewenscht het advies van een beiaardier in te roepen. De Voorzitter hecht niet zoo heel veel waarde aan zoo'n advies. Spr. zegt verder dat B. en W. met het kerkbestuur besloten hebben subsidie aan het Rijk te vragen. Hij hoopt de aanvrage de volgende week bij Dr. Kalff toe te lichten. Het klokkenspel heeft met de restauratie van den to ren niets uitstaande. De heer Simons acht een nieuw on derzoek door een beiaardier nietnoo- di<i. Hit uit zich aai deerend over de plannen van B. en W. en over de restauratie van den toren. Ir. van Poelgeest herhaalt zijn eer der gemaakte opmerking. De Voorzitter deelt mede dat men ook zal trachten subsidie voor de herstelling van het klokkenspel te krijgen. De heer Koning dringt op een on derzoek aan. De Voorzitter: „Heeft U ieis tegen deze firma?' Ze staat goed in het land bekend of heeft U misschien ook een briefje gehad van onzen plaat selijken beiaardier, die zich als des kundige wil opwerpen. De heer Koning antwoordt dat hij dezen man niet kent. Zelfs al valt hij er over. Wethouder Goedbloed antwoordt den heer van Poelgeest. Goes doet het niet voorkomen alsof zij de restaura tie niet zelf kan betalen. Dc gemeente kan dit zeer zeker als zij wil. Doch zij mag daardoor toch de gelegenheid om subsidie te verkrijgen, niet negee- ren. Deskundige voorlichting inzake het klokkenspel hebben B. en W. ge noeg gehad van de twee eerder ge noemde firma's. Wethouder van Melle merkt op, dat de uiterste wenschen van een beiaar dier niet zullen kunnen worden inge last, omdat de toren zich daar nief voor leent. Ir. van Poelgeest komt terug op de kosten der toren-restauratie. De ge meente had den toren niet zoolang moeten verwaarloozen. Dan was nu zoo'n groofe uitgave niet noodig ge weest. De heer van der Does adviseert hef voorstel van B. en W. over te nemen. Als men er nu niet doorheen bijt, blijft men altijd sukkelen. De Voorzitter zegt ten slotte dat B. en W. er niets op tegen hebben nog eens advies in te winnen van een deskundige. De heer Crucq leidt de aandacht daarna weer naar de restauratie van den toren, die men te lang heeft uit gesteld. Eenige leden weiden nog over den toren uit. Daarna zegt de Voorzitter dat B. en W. nog wel een deskundige willen hooren over de inrichting van hef carillon. De heer Koning merkt op, dat dan het huidige voorstel moet worden aan gehouden. Eerst het advies en dan het voorstel. Hij dient een voorstel daartoe in. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Koning, van Poelgeest en Crucq. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Voorstel tot het aanbrengen van ver warming in het Beursgebouw. De Voorzittej stelt voor dit punt aan te houden. Het komt Ir. van Poelgeest voordat het ingediende plan te weinig venti latie in het gebouw zal brengen. Voorstel tot aanvulling van hef ta rief der beursrechten. Ook dit voorstel wordt aangehou den. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor betere bewapening der gemeente-politie. De Voorzitter zegt dat al de agen ten waren aangewezen op één familie revolver. Verder hadden zij zelf ver schillende soorten vuurwapens aange schaft. Ir. van Poelgeest stelt vast dat de politie dus wel gewapend is geweest Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot aankoop van het Bur gerlijk Armbestuur van een strookje grond aan de Scheldestraat. T oegestaan. Voorstel tot het aanbrengen van meerdere ruimte voor het plaatsen van autobussen aan de Koepoort. De heer Crucq vraagt waarom men de standplaats verleden jaar niet di rect grooter heeft gemaakt. De Voorzitter zei, dat men toen niet wist hoeveel autobussen er zouden parkeeren. Nu kent men het aantal. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel om de Gemeente te doen aansluiten bij de Koninklijke Neder- landsche Brandweervereeniging. Het voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat Goes in onderhandeling is met Kapelleover de levering van gas, en dat deze le vering vermoedelijk wel tot stand zal komen. De heer Koning vraagt of de auto's die 's avonds op de Markt parkeeren, licht op moeten hebben. Hij meent Zeiiuw-Tabletten75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. van wel. Als men van de Markt par keerterrein maakt dan behoeft hef nief. De Voorzitter zegt toe deze kwestie te onderzoeken. De heer Potter vraagt of de Ge zondheidscommissie niet kan zorgen dat enkele bouwvallige woningen aan den Oosthavendijk hersteld worden. De Voorzitter merkt op, dat deze woningen van een particulier zijn. De heer Crucq informeert naar de loonen der te werk gesfelden. Hij zou f 0,40 per uur willen betalen aan va lide arbeiders. De heer Koning vindt het moeilijk de te werk gestelden te schiften in va lide en minder geschikte arbeiders. De Voorzitter merkt op dat de heer Crucq een schriftelijk voorstel voor loonsverhoogïng moet indienen. De heer Crucq vindt de wijze waar op in Goes de onderhoudswerken wor den aanbesteed, belachelijk. De Voorzitter is ook van meening, dat men gegadigden moest oproepen. De heer Crucq vindt het werk in eigen beheer het best. De aanbesteding nu is een geknoei. De VoorzitterIs dit aan het adres van gemeentewerken? Zoo ja, dan moet U dit waar maken. De heer Simons vindt de inschrij ving ook niet in orde. De tarieven zijn veel te laag. Spr. voelt voor het idee van den Voorzitter. De heer van der Does vraagt of er niets aan te doen is om in Nieuw Goes alsnog een ondergrondsche lei ding te verkrijgen. Is er niet met de P.Z.E.M. te onderhandelen? De Voorzitter antwoordt dat Goes geprotesteerd heeft. Spr. heeft den indruk dat de P.Z.E.M. Goes vooreen ondergrondsche leiding wil laten be talen, teneinde de andere gemeenten, die afgunstig ^ijn op de uitzonderings positie van Goes, tevreden te stellen. B. en W. zullen echter alsnog trach ten verknoeiing van het stadsbeeld door een bovengrondsche leiding te voorkomen. De heer Hollestelle zegt, dat de bewoners van Nieuw Goes hard naar licht verlangen. Zij vinden de kwestie of dat licht geleverd wordt via een ondergrondsche of bovengrondsche lei ding niet van veel belang. De heer Eckhardt verzoekt des mor gens den tijd te laten aangeven, zoolang het torenuurwerk afwezig is. De Voorzitter zal te 8 uur de kleine klok doen luiden. De raad gaat hierna in besloten zit ting. Als de zitting weer openbaar wordt, deelt de Voorzitter mede, dat een accoord is getroffen met de Bank van Zeeland over het afstaan van 2M. grond voor verbreeding van den hoek van de Stalstraat. Daarna sluit de Voorzitter de bij eenkomst. De Leidsche wonderdokter. Voor den Kantonrechter stond he den terecht K. te 's Gravenhage, be kend als de Leidsche wonderdokter. Verschillende getuigen werden gehoord die advies hebben ingewonnen van K. Na het advies kregen ze medicijnen van het Zuid-Hollandsch Kruidenhuis te Voorburg. Ze betaalden daarvoor be dragen ad f6,—, f7,en meer. De Keuringsdienst van Waren alhier heeft 1 fleschje medicijn onderzocht, dit bleek te bestaan uit alcohol en water. De waarde van het fleschje schatte de deskundige op hoogstens f 0,10. Voor hetzelfde fleschje is door een der klanten vele guldens betaald. Beklaagde ontkende iets uit te staan te hebben met het Kruidenhuis. Behalve de patiënten waren als ge tuige gehoord de eigenaresse van hef Kruidenhuis en diens broer. Verder dokter Planteydt, die des tijds een der patiënten van den won derdokter heeft behandeld. We komen op deze kwestie in ons volgende nummer terug. Onderscheiding. 15 Januari was D. J. de Vos 10 jaar als chauffeur in dienst van Notaris Joh. Pilaar alhier. De K.N.A.C. heeft De Vos gisteren te Amsterdam, in ver band daarmede, het onderscheidings- feeken uitgereikt, dat deze club voor 10-jarigen trouwen chauffeursdienst heeft ingesteld. „Die Jahreszeiten" Het Christelijk Gemengd Koor al hier zal Donderdag a.s. te 71/2 uur n.m. in het Schuttershof een opvoe ring geven van „Die Jahreszeiten", door Haydn. Solisten zijn de sopraan mevr. B. Mak van Waay uit Dor drecht, de tenor Joh. v. d. Ploeg uit Rotterdam en de bas Hendrik Koning uit Amsterdam. Aan den vleugel de heer A. Blokpoel uit Middelburg. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. d. K. te Kamperland f 5 s. 5 d. Als schipper met zijn vaartuig een rijkskanaal bevarende, zijn naam nief op zijn schip hebben: C. W. te Amei- de f5 s. 5 d. Als voren geen reglementen aan boord hebben: L. v. d. L. te Antwer pen f2 s. 2 d. Trekdier laten staan zonder vol doende toezicht: J. P. te Oudelande, geen straf toegepast. Jagen op een anders grond zonder vergunning van den rechthebbende: M. v. F. te Waarde, vrijgesproken. 's Avonds fietsen zonder licht: S. d. W. te Goes f 3 s. 1 w. tuchtschool, C. W. U. te Ovezande, J. P. A. te Hoedekenskerke, J. P. te Krabbendij- ke f 5 s. 9 d. Als voren en zonder reflector: M. B. te Hoedekenskerke f5 en fl s. 5 en 1 d. Dronkenschap: J. G. te Goes f 15 s. 15 d. Dammen Woensdagavond speelde Goes II te gen Souburg II voor den Zeeuwschen Dambond. De uitslag is als volgt: Souburg II: Goes II: D. v. SoelenA. Hendriks 2—0 M. de Witte (niet opgekomen)— G. Schrijver 0—2 J. Walrave- J. Crucq 2—0 N. Dommisse—L. C. de Waard 20 W. Kerkhove-L. H. Wekers 0—2 J. v. Eenenaam—J. Mange 2—0 B. DavidseH. Weezepoel 11 J. VermaatM. Harinck 2—0 S. v. EenenaamB. Magielse 0—2 B. v. d. VijverP. Cornelisse 0—2 Totaal 11—9 Bioscopen In de Landbouw-Bioscoop gaat deze week de geluidsfilm: „Bloed en Zand". In deze film, die vroeger als zwijgende rolprent werd vertoond, vervult de onvergetelijke acteur Valentino de hoofdrol. Door een vernuftige tech nische bewerking kan „Bloed en Zand" thans als geluidsfilm ten gehoore wor den gebracht, hoewel Valentino al eenige jaren overleden is. Ook het „Slot Ostende" brengt een musiceerende film, n.l. „De favoriet der Alcotten". Als tweede hoofdnum mer wordt Zaterdag- en Dinsdagavond vertoond: „Meisjes van Weenen", en Vrijdag-, Zondag- en Maandagavond: „Zeventien jaar". Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Godsdienstoefening op Zondag 2 Fe bruari, des avonds ten 6 uur, onder leiding van Ds. M. Prins, te Tiel. Hoewel de raad gisteren op papier een aardig sommetje heeft uitgegeven, kan de jongste zitting der vroede va deren niet als zeer belangrijk worden beschouwd. Hetgeen wederom eens aantoont dat geld en beteekenïs niet veel met elkaar uitstaande hebben. Nadat de voorzitter in vele goed gekozen bewoordingen het overlijden van 1929 had herdacht, en nadat hij, zooals dat bij dooden te doen gebrui kelijk is, de groote verdiensten van het jaar had geprezen, deden de raads leden hef voorkomen alsof zij bij hef einde der agenda waren beland. D.w.z. men presenteerde de rondvraag. Er werd zoo gezellig gebabbeld over schoorsteenen, brandslangen en bestra ting alsof er niet een aantal agenda punten op afdoening lagen te wachten. Maar: ook deze kregen ten slotte een beurt. Toen de heer Simons bij het voor stel tot wijziging van de subsidie- bijdragen voor Wijkverpleging bezorgd bleek dat de gemeente te weinig aan de volksgezondheid zal gaan doen, speelde de voorzitter weer even met het badhuis, dat nog maar steeds op zich laat wachten. De raadsleden ap- precieeren een grapje over dit huis ge trouwelijker werd dan ook gisteren weer beminnelijk over ge-vroolijkt. Lie ver zagen we echter dat B. en W. spoedig met een voorstel tot stichting van het badhuis kwamen. Met grapjes en lachjes bouwt men immers geen steenen inrichtingen? Het praat-vermogen van den raad is gisteren in hoofdzaak te gast ge weest bij het voorstel tot verbetering van het toren-uurwerk en het klok kenspel. Zooals men weet kwamen B. en W. met het plan om het klokken spel te doen restaureeren door de firma Eysbouts. De heer Koning acht te de vrij dure en zeer zeker voor de stad belangrijke restauratie te gewich tig om haar aan een firma te gunnen, zonder dat advies was ingewonnen van een deskundige. Vrij lang en zeer ver dienstelijk heeft het liberale raadslid met den voorzitter en de W.'s om dit advies gevochten. De voorzitter tracht te den heer Koning op zij-wegen te leiden, met een grappige insinuatie in zake de deskundigheid van den plaat selijken beiaardier in het zonnetje te zetten, maar.de heer Koning gaf geen kans. Hij bleef als een koppige Fries op z'n standpunt staan en eisch- te advies. Aan de match tusschen den voorzitter en den heer Koning namen vrijwel alle raadsleden deel. Tenslotte won de voorzitter op punten. Een eer lijke beslissing leek ons deze uit spraak van den gemeenteraad niet. O.i. kantte de voorzitter zich te hard nekkig tegen het inwinnen van een advies. De politie zal beter bewapend wor den dan tot nu toe officieel hef geval is geweest. Officieel: want iedereen weet dat iedere agent te Goes in hef bezit was van een vuurwapen, hoewel B. en W. het hebben voorgesteld alsof het geheele corps steunde op één revolver. De honden, die eenige ja ren geleden in nachtelijke uren „ge mept" werden, zouden er meer van kunnen vertellen. We vragen ons af of B. en W. hun voorstel niet wat vernuftiger hadden kunnen inkleeden. Ze hadden daarmee voorkomen, dat men zich thans in den lande vroolijk heeft gemaakt over den eenzamen re volver, die Goes jaren en jaren lang beveiligd heeft. De verwarming van het Beursge bouw is aangehouden. Hopenlijk zal het plan nog eenigszins gewijzigd wor den voordat het den raad opnieuw be reikt. Zoo niet dan voorzien we in het Beursgebouw veelstank, want het huidige plan heeft een tekort aan luchtverversching. Voor de rest van de niet-belangrijke vergadering verwijzen we naar het verslag. Rechtbank te Middelburg. Verduistering. J. B., 50 jaar, grondwerker te Bre da, gedetineerd te Middelburg 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Overtreding Hinderwet. A. L., 32 jaar, rijwielhersteller en benzineverkooper te Goes, vernietiging van het vonnis van den Kantonrech ter en vrijspraak. Uitstallen van waren op stoepen. H. L., 27 jaar, winkelier te Goes, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter f 0,50 s. 1 d. hechtenis. Een kwaadaardigen hond laten staan zonder voorzorgsmaatregelen tegen schade te nemen. N. J., huisvr. P. W. d. B., 39 jaar, zonder beroep te Goes, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter vrijspraak. Overtreding Leerplichtwet. P. S., 62 jaar, werkman te 's Heer Arendskerke, bevestiging vonnis van den Kantonrechter f 15 s. 15 d. h. Overtreding Motor- en Rijwielwet. A. J. L. 35 jaar, koopman te Rot terdam, vernietiging vonnis van den Kantonrechter, vrijspraak. In hooger beroep. Door C. M., 19 jaar, landbouwer te 's Heer Abfskerke is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Goes van 17 Jan. j.l., waarbij hij ter zake van jacht wetovertreding is veroordeeld tot f20 of 20 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van het in beslag genomen geweer. Eveneens door P. C. v. d. S., chauf feur te Goes, tegen het vonnis van den Kantonrechter te Goes d.d. 10 Jan. j.l., waarbij hij wegens het inwer king houden van een autobusdienst zonder vergunning is veroordeeld tot f 15 s. 15 dagen hechtenis. Weggenomen. H. v. d. B., 26 jaar, timmermans knecht te Middelburg, werd verdacht dat hij te Goes heeft weggenomen: le. omstreeks November 1929 een steek beitel toebehoorende aan H. W. M.; 2e. omstreeks 13 November 1929 een zaag toebehoorende aan J. L. S. Eisch: f25 boete s. 25 d. hechtenis. De motor- en rijwielwet. A. M. J. P., 41 jaar, chauffeur te Baarland, was door den Kantonrechter te Goes ter zake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet veroordeeld tot f25 s. 25 dagen hechtenis, met intrekking van het rijbewijs voor den

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2