rAFiofiuiii ijfte ai ÏI> t ïVT -X™,»*. I GLAS I DIPLOMATEN WA JAN©* City Magazijn HEEREN BAAI IV. i 1 Vrijdag 51 Januari 1950 117 Jaargang. vl^MalZw olrt M l^"UItrlllt Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Stadsnieuws J VAN LEERDAM zie voig^ S®®2 buiten Goes f2,. H WI H Hl H H~fl Hl H .111 I H^^k I m H meer 24 cent. Driemaal plaatsing g UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Per regel. Advertenfiën worden en Vrijdagavond. Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. aangenomen tot 12 uur voorm. Gemeenteraad. (Vergadering van gistermiddag). Voorzitter: de heer G. A. Hajenius. Afwezig: de heeren van Bommel van Vloten en Buijs. De Nieuwjaarsrede. Na de opening spreekt de Voorzit ter de navolgende rede uit: In deze eerste vergadering van Uwen raad in hef nieuw aangebroken jaar, wil ik, mijn gewoonte van vorige ja ren volgende, geen aanvang maken mef de behandeling van de agenda, alvo rens ik mijn beste wenschen heb ge uit, zoowel voor U zelf, als voor de Uwen, en wensch ik U tevens voor spoed bij Uwe werkzaamheden, die buiten den Raad van U worden ge vorderd. Met dankbaarheid mogen wij geden ken, dat onze gemeente in het afge- loopen jaar voor rampen bleef ge spaard. Het bevolkingscijfer wijst wederom op eenigen vooruitgang. Het bedroeg op 1 Januari van het vorig jaar 9000, en op 31 December j.l. 9019, alzooeene vermeerdering van 19 zielen. Het aantal geboorten bedroeg 188 en het getal overledenen 104. In den loop van het jaar vestigden zich in Goes 609 personen, terwijl 673 naar elders vertrokken. De cijfers betreffende de scheep vaart zijn eveneens wederom stijgen de, althans, wat de tonnenmaat be treft. Het aantal vaartuigen was klei ner dan het vorig jaar. Er werden ook minder bieten verscheept. In 1929 kwamen binnen de haven van Goes 1710 schepen met een to taal inhoud van 174.805 ton. Vanuit Goes gingen weder naar buiten 1705 vaartuigen met een totaal inhoud van 174.109 ton. Van de in 1929 uitgevoerde gemeen tewerken kan ik als de belangrijkste noemen: a. De vernieuwing der bestrating en verbreeding van den Stationsweg met trottoirs en rijwielpaden; b. vernieuwing der bestrating van den weg naar Wilhelminadorp tus- schen de Zaagmolenstraat en Haven zicht aan de grens van de gemeente Kattendijke met aanleg van een rij wielpad over het verhoogde wegge deelte aan de westzijde; c. verbetering van de bestrating en 53 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. En daarna i Hij hield zich een uur lang bezig met de kleinere aangele genheden van het schip. De kapitein vond hem bezig de kaart te bestu- deeren. „Wanneer kunnen wij Gibraltar be reiken, Martin", vroeg hij. „Zondagochtend, meneer, zoo vroeg als u wilt. Ik sta er echter voor in, dat wij genoeg kolen hebben". Grant knikte. „Misschien besluit ik nog er binnen te loopen", zeïde hij. „Ik zal het je laten weten". Gibraltar! Een hopelooze plaats. Hoe kon hij haar daar met mogelijkheid on der vreemden achterlaten? En toch, anders moest het Madera zijn, en dat was nog erger, of New-York. Acht da gen alleen met de vrouw, die hij eens had liefgehad wier kussen hij nooit verbreeding van den Oostsïngel met rijwielpad van z.g. teerslakken; d. verbetering van het eerste ge deelte van den Ouden Singel tusschen Oostsingel en Julianastraat met z.g. goudalite verharding; e. het aanleggen van rijwielpaden langs het Noordelijk deel van den Westsingel en langs den 's Heer Hen- drikskinderendijk vanaf den Westsin gel tot in de Nieuwstraat; f. verschillende grond- en riolee- ringswerken in Bouwplan III; g. het rioleeren en dempen van den sloot langs de Piet Heinstraat; h. het dempen van slooten langs de Zaagmolenstraat, alsmede het on der talud brengen en verbeteren van de vesfkanten langs Oost- en West singel; i. het verbouwen en vergrooten van een stokerij van de gemeente-gasfa briek j. het bouwen van een wagenloods op het terrein van den gemeente-reini gingsdienst; k. vernieuwing der bekappingen van het oude gedeelte der vakschool voor meisjes 1. het maken van autobus-stand- plaatsen aan de voormalige Koepoort r m. restauratie van de gang van het stadhuis n. aanleg van electrïsch licht-instal- latie in het Schuttershof. Verder zijn de gewone onderhouds werken uitgevoerd volgens de begroo ting van 1929. De kerktoren-restauratie, aangevan gen in 'de maand Juli, was aan het einde van het jaar nog niet voltooid. Plannen zijn gereed gemaakt: 1. voor verbetering der rïoleeringen in het oude stadsgedeelte in verband met de zuivering van het water in de Oost- en Westvest; 2. voor de verbouwing van de aan de gemeente toebehoorende woning, vroeger in gebruik bij de fam. Breet- velt; 3. het gemeentelijk kaartenplan, waarop zijn aangebracht de rioleerin- gen, de gasleiding, de waterleiding, de telefoonkabels en de electriciteitska- bels. Wanneer U nu wilt bedenken, dat bij al het bovengenoemde nog komt, de behandeling en controleering van de dagelijks binnenkomende bouwaan- vragen en nog tal van andere zaken, die onder gemeentewerken ressortee ren, dan wensch ik hier een woord van lof te doen hooren aan het adres van den directeur van gemeentewer ken en zijn personeel, voor het vele werk dat in 1929 is verricht, en ik acht mij daartoe gerechtigd, waar ik een en ander zoo van nabij en dagelijks heb kunnen gadeslaan. Wat de woningbouw betreft, verre zen in het vorig jaar 28 nieuwe wo ningen, terwijl op 31 December j.l. nog 18 woningen in aanbouw waren. De bouw van eenvoudige werkmans woningen bleef vrijwel geheel achter wege en alleen aan de Scheldestraaf zijn er nu weer enkele in aanbouw. Ten behoeve van het grondbedrijf, van welk bedrijf het vorig jaar nog geheel had kunnen vergeten. Alles scheen hopeloos. Zijn eigen in het oog vallende attenties voor Gertrude gedurende de laatste dagen atten ties, deels om haar achterdocht tot zwijgen te brengen, deels om haar van Arthur Lymane verwijderd te houden kwamen hem weer voorden geest. Er was waarschijnlijk geen mensch ter wereld, die hem niet aan sprakelijk zou stellen voor wat er ge- gebeurd was. Een duivelsche streek van het noodlot! Hij ging naar het achterdek een paar minuten voor de lunch en vond Gertrude in een gemakkelijken lig stoel een zeer veranderde en her boren Gertrude. Zij droeg een japon van witte serge; haar haar zij had geen hoed op scheen in het warme licht van de kleur van sleutelbloemen op een zonnige weide. Zij was weer zich zelf, soignée, even volmaakt in alle deelen van haar toilet, alsof haar kamenier haar den geheelen morgen had geholpen. Brookes verscheen met twee cocktails op een blad, juist toen Grant aankwam. Zij nam er gretig een en glimlachte tegen haar verbijster den gastheer. „Dat is heerlijk", mompelde zij. „Ik heb nog nooit zoo naar iets verlangd. Mijn reputatie is naar de maan", ging mocht worden geconstateerd, dat het op een gezonden basis rust, wer den in 1929 door middel van ont eigening verkregen, de perceelen van den heer de Buck en van mevrouw de weduwe Oosterbaan, waarmede alle gronden, bedoeld in het raadsbesluit van 15 September 1926 no. 6, voor zoo ver deze voor Bouwplan III benoo- digd waren, ter beschikking van hef bedrijf kwamen. De kosten van aankoop en onteigening bedragen f 107.060,61. Door de Schattingscom missie, werden destijds deze gronden, zonder kosten, geschat op f98.340, De kosten hebben bedragen f 2474,73, zoodat de kosten van aankoop f6245,88 meer hebben bedragen dan de schatting. In 1929 werden de drie woningen in de Poldermanstraat verkocht, zoodat in de Bouwplannen I en II alleen nog onverkocht overblijft 3126 M2. bouw grond, waarvan 2000 M2. a f 4,— en 1126 M2. a f2,—. Aan de Zaagmolenstraat is, buiten den voor eventueele uitbreiding van het abattoir gereserveerden grond, nog 460 M2. bouwgrond over. In Bouwplan III werd verkocht 2888 M2. bouwgrond voor een totaal bedrag van f 19.998,terwijl voor het bouwklaar maken van de terreinen al daar f 12.479,44'/2 werd uitgegeven. Test»aanzien van het gasbedrijf kan worden medegedeeld, dat de gasaf- gifte over het afgeloopen jaar 30.199 M3. meer heeft bedragen dan in 1928 en in totaal 1.836.317 M3. Het aantal zij een oogenblik later voort. „Je kunt ,mij ergens aan wal zetten, waar je verkiest en mij belachelijk maken. Ik denk echter niet, dat je zoo wreed zult zijn". „Neen", zeide hij. „Dat denk ik ook niet. Maar in Godsnaam, hoe ben je er toe gekomen?" „Ik heb al getracht dat uit te leg gen", antwoordde zij. „Misschien zal ik straks duidelijker kunnen zijn. Mag ik met je lunchen?" „Zeker. De horen is juist gebla zen. Laat ik je helpen". Haar vingers sloten zich om de zij ne, en zij nam zijn arm, toen zij de kajuitstrap afgingen naar de salon. Zij zag met welbehagen om zich heen. „Ik dacht niet, dat ik hier zoo spoe dig weer zou zijn", mompelde zij. „Ik evenmin", antwoordde hij. „Ik heb onlangs veel van de pret gemist", ging zij nadenkend voort. „In dien ik had geweten, wat er zou ge beuren, zou ik niet zoo voorzichtig zijn geweest. Je vriendinnetje, Lady Susan, heeft eigenlijk alles gered, nietwaar?" „Ja", stemde Grant toe. „Zij bracht dien jeugdigen zeeman van mij weer tot rede. Ik denk, dat als zij er niet was geweest, je echtgenoot en Blunn Funderstrom tijdig terug zouden heb- geplaatste gasrr.ete. s be :'roeg voor Goes 2438, voor Kloetinge 379 en voor Wil helminadorp 126, alzoo in totaal 2943, zijnde 24 meer dan in het jaar 1928. Het hoofdbuïzennet werd uitgebreid in totaal met 752.90 M., zijnde voor Goes 633.90 M., voor Kloetinge met 92 M. en voor Wilhelminadorp met 27 M., zoodat de totale lengte van het buizennet ïiv het verlichtingsgebied op 31 December j.l. bedroeg 30.188 M. Het aantal gaslantaarns bedraagt thans in totaal 367. Gedurende 1929 werden er 9 lantaarns bijgeplaatst. Mocht ik het vorig jaar de ver wachting uitspreken, dat binnen eenï- ge maanden met de electrificatie van Goes een aanvang zou worden ge maakt, zoo is die verwachting geluk kig niet beschaamd. Op 31 December j.l. waren reeds tal van perceelen aan het electrïsch net aangesloten en zul len wij ook straks in het Stadhuis en nog enkele andere gemeente-gebouwen het electrische licht kunnen ontsteken. Evenals alle dingen in dit onder- maansche, heeft ook de lang verbeide komst van den electrischen stroom, aan ons gemeentebestuur geen onver deelde vreugd geschonken, en valt ook hier weer te leeren, dat men een dag niet moet prijzen voor het avond is. Verheugden wij ons er in, dat in 3e kom van Goes een ondergrondsche lei ding werd aangelegd, zoo konden wij niet vermoeden dat men het eveneens in de kom gelegen Bouwplan III, met een bovengrondsch net zal gaan ver lichten, waardoor dit nieuwe stads gedeelte, tamelijk ontsierd zal worden door een groot aantal leelijke houten palen, welke ontsiering alleen voorko men had kunnen worden door de be taling van een bedrag van f7500, waartoe Uw Raad vermeende niet te mogen overgaan, aangezien gij terecht van oordeel waart dat het bedrag van f 7500,wel zeer ruim berekend moet zijn. Bij de aanbieding van de gemeente- begrooting voor het jaar 1930, bracht het college van B. en W. een rapport uit, waarin de beteekenis dier begroo ting nader werd toegelicht, en waaruit kan blijken, hoe de uitgaven in ver band met den gestadigen vooruitgang van de gemeente, begrijpelijker wijze stijgende zijn, waartegenover staat, dat sedert 1923 de belastingdruk niet on belangrijk is verminderd. Nog kan worden vermeld, dat het belastbaar inkomen voor het kohier 1928-1929 een bedrag aanwijst van f5.204.036,Het in het gemeentever slag over het jaar 1928 opgenomen staatje geeft een duidelijk overzicht van de gestadige toeneming van dat inkomen. Ongetwijfeld zoude ik U omtrent nog meerdere gemeentelijke aangele genheden verschillende mededeelïngen kunnen doen, doch ik meen hiermede te mogen volstaan, waar U straks in het verslag over het achter ons lig gende jaar, de onderscheidene we tenswaardigheden zult kunnen naslaan. Met dankzegging aan Uwen Raad voor de in het afgeloopen jaar gedane werkzaamheden, moge ik besluiten ben gebracht en die uïtnoodiging aan Amerika nooit zou zijn verzonden". „In welk geval jij nu waarschijnlijk niet op weg naar Amerika zoudt zijn?" „Dat zou ik zeker niet", erkende hij. „En het vreeselijke, dat je nu is overkomen, zou je bespaard zijn ge bleven?" „De reis zou niet hebben plaats gehad", antwoordde hij ijskoud. Onder de lunch spraken ze wei nig en slechts over algemeene zaken. Hoofdzakelijk was Gertrude aan hef woord. Daarna gebruikten ze hun kof fie op het dek. „Om eens van onze onbelangrijke personen af te stappen", zeide zij droevig maar met een poging tot lucht hartigheid, „wat ga je in Amerika doen?" „Ik zal daar werk vinden", ant woordde hij. „Dat zal je zeker", stemde zij toe. „Ik geloof, dat je teruggaat met de juiste gegevens. Zoo niet, dan kan ik je er aan helpen. Die geheele speech van Blunn was zuivere en onvervalsch- te grootspraak. Duitschland zal zijn best doen in de Vereenigde Staten, om den Senaat over te halen de uitnoo- diging van het Pact te weigeren. Zij bezitten meer macht, dan je zoudt denken". ECHTE FRIESCHE 20-50cf.perons (w>*< ifi Vi onsen,'h ponden en ponden) Qfraafl 26tr TVuite&er h pafye ra - iSEDERT 1753 met de hoop uit te spreken, dat gij in dezen nieuwen jaarkring, met waardee ring voor elkanders inzichten, de aan Uwe zorgen toevertrouwde belangen onzer gemeente, zoo goed mogelijk zult mogen behartigen. Moogt gij daarbij bedenken, dat de ware vooruitgang niet het verleden negeert, doch daarop voortbouwt aan de ontwikkeling van het tegenwoordige en dat men als zoodanig .moet open staan voor alles, wat de menschelijke geest ons aanbiedt, ter volmaking van onzen arbeid. De heer Eckhatdt dankt den voor zitter namens den raad voor het ge sprokene. Hij hoopt dat de burgemees ter nog vele jaren in staat zal zijn de belangen der gemeente te behartigen, in samenwerking met het personeel, dat in zijn onmiddellijke nabijheid werkt. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de navolgende ingekomen stukken: Bericht van Ged. Staten dat zij hunne beslissing omtrent de gemeen- tebegrooting voor 1930 hebben ver daagd tot 1 April 1930. Goedkeuring van de begrooting van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Goes voor iet dienstjaar 1930. Verslag van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim over 1929. Processen-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente- Ontvanger. Berichten van aanneming (her-) be noeming in verschillende commissiën en besturen. Machtiging van Ged. Staten tot hef aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Kapelle in zake gaslevering. Goedkeuring van het raadsbesluit van 13 December, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1929. Goedkeuring van het raadsbesluit „Heb je redenen om dat te geloo- ven?" vroeg Grant. „Ik weet het", verzekerde zij hem. „Zij hebben er in mijn bijzijn ronduit over gesproken Blunn, Lutrecht en Otto. Ik was slechts Otto's vrouw, zijn slavin. Ik telde niet mee. Ik zou toch zeker geen woord durven zeg gen, dat mijn heer en meester niet goed keurde. O! die mannen, zijn dwazen, dat zij hun vrouwen zoo behandelen". „Heb je er eenig vermoeden van, welke middelen zij denken te gebrui ken?" vroeg Grant. „Propaganda in de allereerste plaats", verklaarde zij. „Zij hebben hun maat regelen genomen. Wie niet kan wor den overtuigd, moet worden omge kocht. Zij rekenen er op, dat het wets voorstel om de uitnoodïging aan te ne men, voet voor voet zal worden be streden. Zij willen alles wagen om het te doen verwerpen". Grant's gelaat betrok. „Ik weet, wat dat beteekent", mom pelde hij. „Ik weet, helaas! wat een politieke strijd in mijn vaderland be teekent!" „Ik zou je misschien kunnen hel pen", stelde zij een beetje verlegen voor. „Ik heb heel wat van het leven in Berlijn gezien". (Wordt vervolgd)..

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1