DIPLOMATEN WA JA N'. 15 Woensdag S9 Januari 1950 117 Jaargang. Buitenland, Sport. LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. School en kerk. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE g COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant |§§8ii§^il en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 "5- gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24-cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Chicago's geldgebrek. De verwarring in de financiën van Chicago wordt nog verergerd door het feit dat de burgemeester, Thompson, en zijn aanhang eenerzijds, en de lie den die, zij het ook voorloopïg, het geld zouden moeten fourneeren, aan den anderen kant, het elkaar om prin- cipieele redenen of om wat zij voor principieele redenen houden moei lijk blijven maken instede van samen werking te zoeken. Dit is het onaan genaamst en ook het moeilijkst voor de tractements- en loontrekkers in ste delijken dienst. Het stadbestuur heeft nu wel is waar betaald in bonnetjes, maar de winkels en leveranciers bij wie voor deze bonnetjes de dagelijk- sche benoodigdheden zouden dienen te worden gekocht, willen met deze wijze van betaling geen genoegen ne men. Nu is er voldoende geld voor de eerste loopende zaken. Er heeft zich n.l. een krachtige financieele steun-commissïe gevormd, onder lel ding van Silas H. Strawn, welke be schikt over 20.000.000 dollar, die haar zijn toegezegd door particulieren en kapitaalkrachtige lichamen. Hoewel dit geld bestemd is om aan het stadsbestuur te worden verstrekt, stelt de commissie voorwaarden. Zij eischt waarborgen dat het geld zuinig zal worden besteed, dat er geen bui tensporige dingen van zullen worden betaald en dat het niet ten goede zal komen aan personen, die om politie ke overwegingen aan sinecures waren geholpen. Tot nu toe hebben burgemeester Thompson, de raad, en de onderwijs autoriteiten de gestelde voorwaarden als een vernedering van het gemeen tebestuur afgewezen. Toch zijn er takken van gemeente dienst die er voor zijn, de vernede rende voorwaarden te slikken en hef geld aan te pakken. In ieder geval zal het noodig zijn, dat er voor 15 Februari een oplos sing worde gevonden, daar op dien dag weer loonen en salarissen zullen moeten worden betaald. VOETBAL. Scheidsrechter afgeranseld. Na afloop van den Zondagmiddag ge speelden voetbalwedstrijd Veenendaal- St. Boys (Utrecht) werd de scheids rechter door het publiek afgeranseld. Volgens enkelen was het reeds over tijd, toen juist in die laatste minuut, Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 52 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Nadat wij thuis kwamen", begon zij „en zij dwongen mij roulette te spelen tot twee uur was Otto erg ruw jegens mij. Ik kon het niet langer uithouden, en dan de gedachte aan je vertrek. Ik heb vroeger eens mijn le ven vergooid, zie je, nu deed ik het weer. Ik gaf Ottilie, mijn kamenier, al het geld, dat ik had. Zij pakte een kof fer voor mij in en zond dien aan jou adres. Hij kwam aan boord met een hoop andere dingen. Hij moet hier er gens zijn. Dat was gemakkelijk genoeg. De moeilijkheid was zelf hier te ko men. Ik leende een chauffeursjas, trok die over al mijn goed heen en verborg mijn gezicht in een groote pet. Ik liep wel een uur op de pier heen en weer, tot ik een gelegenheid vond. Toen ging ik de loopplank over, sloop langs de ledige zijde van het dek, ging de trap af ik moest mij tweemaal ver een der achterspelers van Veenendaal „hands" maakte in het beruchte ge bied. Dit toch bracht de toch al wat verhitte gemoederen van het publiek in beweging. De scheidsrechter 'kreeg dan ook direct een fluitconcert te ïn- casseeren. De bal zat en hiermede werd de stand op 22 gebracht. Onmiddellijk daarop klonk het eind signaal en onder het uiten van ver schillende kreten drong men op den scheidsrechter aan, waarna hij getrapt, gestompt en geslagen werd. Hij werd echter spoedig door eenige spelers van Veenendaal beschermd en onder ge leide werd hij naar de gereedstaande autobus bij den ingang van het ter rein overgebracht, waarna naar hef kleedlokaal werd gereden. De scheids rechter bleef echter onder voortdu rend toezicht, terwijl het publiek nog langen tijd rumoerig in de nabijheid van het kleedlokaal bleef vertoeven. Onwillig. De kantonrechter te Middelburg heeft M. H. te 's Heer Arendskerke veroordeeld tof f 3 boete s. 3 dagen hechtenis, wegens het als rijdende met een motorrijtuig niet op eerste vor dering het nummerbewijs vertoonen. Een jachtkwestie. Door den Hoogen Raad is behan deld een beroep van den officier van justitie te Middelburg tegen een be slissing van de rechtbank aldaar, waar bij in hooger beroep werd vrijgespro ken een man, die terecht had gestaan verdacht van overtreding der Jacht wet. Hij zou n.l. onder Veere op een stuk weiland geloopen hebben met een kanongeweer. Het cassatieberoep werd bestreden door mr. J. J. Heyse uit Middelburg. De advocaat-generaal, mr. Berger, concludeerde tot niet-ontvankelijkver- klaring van het beroep. Arrest 24 Februari a.s. De moord te Waddinxveen. Op 10 Augustus van het vorig jaar is H. A. Schotman te Waddinxveen door zijn buurman vermoord, naar aanleiding van een geschil over een heg, welke tusschen zijn erf en dat van zijn buurman stond. De heg groei de namelijk over het erf van Schot- man's buurman heen, in welk feit de buurman aanleiding vond om de heg te scheren. Schotman diende toen een klacht in wegens zaakbeschadiging. De Rotterdamsche politierechter wees een veroordeelend vonnis. De buurman, teekende appèl aan en tenslotte werd hij vrijgesproken. Het vonnis van den politierechter bleek onjuist te zijn, omdat de heg niet aan Schotman be hoorde, maar aan den eigenaar van den grond. Over deze kwestie is op den tienden Augustus 1929 wederom kwestie ont staan, met het noodlottig gevolg dat Schotman door zijn buurman werd ge dood. bergen achter een deur en kwam eindelijk aan de deur van de luxe hut, die naar je zeggen bestemd was voor een bijzonderen gast en die op deze reis niet bewoond werd, zooals ik wist. Ik sloop binnen, sloot de deur en ging liggen. Ik hield mij daar ver borgen en wachtte. Het moet gister morgen om ongeveer vier uur zijn ge weest. Ik hoorde de venters met hun voorraad op het dek. Ik hoorde Lord Yeovil aan boord komen. Ik hoorde je stemmen, toen je met hem op en neer liep. Dien ganschen tijd lag ik daar in angst. Toen hoorde ik hef borrelen van het water en het opha len van het anker. Ik hoorde de ma chine en wist, dat wij onderweg wa ren. Maar nog steeds durfde ik mij niet vertoonen. Ik was bang". ,Bang", herhaalde hij werktuigelijk. ,Ik was bang, dat je mij terug zoudt zenden. Ik begreep, dat er slechts één kans was lang genoeg te wachten. Ik hield mij den ganschen dag verbor gen, bevreesd, dat iemand de deur der hut zou openen. In den nacht ge voelde ik mij zoo ziek, dat ik het haast had opgegeven, maar eindelijk viel ik in slaap. Toen ik ontwaakte, voelde ik mij flauw en schreide. Ik sliep echter opnieuw in. Vanmorgen, zoodra ik je stem op het dek hoorde, sloop ik de trap op en hier ben ik. Ik ben hier, Gisteren heeft de buurman zich voor de Rotterdamsche rechtbank te ver antwoorden gehad. In de dagvaarding, welke door den subs.-officier van justitie, mr. J. F. Hoeffelman werd uitgebracht, werd verdachte ten laste gelegd, dat hij ter uitvoering van zijn tevoren beraamd plan om Hendrik Adrianus Schotman van het leven te berooven, Schotman met een scheermes een of meer sne den of steken in diens hoofd en hals heeft toegebracht, tengevolge van wel ke steken Schotman is overleden. Sub sidiair wordt den verdachte doodslag, subsidiair zware mishandeling den dood tengevolge hebbend, subsidiair mishandeling den dood ten gevolge hebbend ten laste gelegd. Na een langdurig verhoor van be klaagde en van een aantal getuigen, eischte het O. M. 15 jaar gevangenis straf. Een nachtelijke kerkdienst. De „Münchener Zeïtung" heeft on langs een verslag gegeven van een nachtelijke godsdienstoefening voor R.-K. employé's in het hotel-, café- en restaurantswezen te München, wel ke zeer druk bezocht was. Reeds vroe ger was zulk een godsdienstoefening gehouden, doch ditmaal was het aan tal deelnemers en deelneemsters zes maal grooter dan den eersten keer. Als een oud-christelijke catacomben- gemeenschap schaarden zich de ver moeide mannen en vrouwen rond het altaar. Een eenvoudige, korte preek Grant. Je zult immers niet wreed zijn?" Hij belde. „Koffie en een omelet, snel", beval hij den verbaasden hofmeester. „Breng het hier. En bezorg mij terstond de koffie". „Je behoeft mij niet in leven te hou den, als je niet vriendelijk voor mij wilt zijn", smeekte zij hysterisch. „Ik zou het niet kunnen verdragen, Grant. Zeg mij, dat je mij niet ergens aan land zult zetten. Waarom kijk je mij zoo aan?" „Ik dacht na", antwoordde hij. „Grant, je hebt mij eens liefgehad", ging zij voort. „Ik begrijp, dat ik je nu hatelijk moet voorkomen, maar dat ben ik toch niet. Ik ben heel mooi en zou ook heel lief kunnen zijn. Otto vermoordde mij, en al die vree- selijke dingen, welke hij mij liet doen. Grant, zeg iets tegen mij. Voel mijn handen eens, hoe koud zij zijn. Wees vriendelijk voor mij". „Maar, beste, wie zou anders dan vriendelijk voor je kunnen zijn?" riep hij uit. „Doch je moet beseffen je moet begrijpen het is iets vreese- lijks, dat je hebt gedaan". Hij nam haar handen en hield ze een oogenblik in de zijne. De hof meester bracht de koffie. De kajuits jongen volgde een oogenblik later met de omelet en koud vleesch. Grant had van den priester bracht velen zorgen- vollen harten stille verkwikking en troost. „Het is" zoo schrijft de „Münchener Zeitung" een waar achtig lofwaardig pogen, den employé's in het hotelwezen deze gelegenheid te bieden hun godsdienstige plichten waar te nemen". De dienst begon 's nachts te twee uur. Hoog bezoek. De Minister van Defensie, mr. Dec kers, zal hedenavond naar Vlissingen gaan om Donderdag een bezoek te brengen aan de maritieme inrichtingen en het loodswezen. De Minister zal vergezeld zijn door den schout-bij- nacht De Haes, inspecteur-generaal van het loodswezen en den marine-adju dant van den Minister, de luitenant ter zee 1ste klasse Heijdt. COLIJNSPLAAT. Door B.enW.van Colijnsplaat is aan Mej. C. P. van Nïeuwenhuïjzen overeenkomstig haar verzoek ontslag verleend als tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school. HANSWEERT. Het schip „Vijf Ge zusters", schipper Verboom, geladen met ijzer, is nadat het een gedeelte der lading in de haven van Walsoor den had gelost, bij het verlaten dier haven aan den grond geraakt en blij ven zitten. Door het motorbootje „Ad- ja" is het schip vlotgesleept. Het ligt nu langszij te pompen, omdat het lek kage heeft bekomen. HEINKENSZAND. Maandag is hier de nieuwe algemeene begraafplaats in gebruik genomen. In het eerste graf werd het stoffelijk overschot van den oudsten ingezetene begraven. B. en W. waren bij deze plechtigheid tegen woordig. Maandagavond hield het mus- schengilde alhier zijn jaarvergadering. Aanwezig waren 31 leden. Ingeleverd waren in 1929 7842 musschen waar van den heer J. Pieterse het hoogst aantal inbracht n.l. 1830. Aan premiën werd betaald f 50,Ingekomen was f 100,80, en uitgegeven f105,434, met een nadeelig slot van f4,64. Tot be- sjaiursleden werden herkozen de hee ren J. Simonse en J. de Jonge. KLOETINGE. De prijs van de in deze gemeente te leveren electrische stroom is door de P.Z.E.M. voor hef jaar 1930 bepaald op 39 cent per K.W.U. MIDDELBURG. In de heden gehou den raadsvergadering heeft de burge meester een nieuwsjaarsrede gehou den, waarin hij zeide, dat de oecono mïsche toestand niet veel is veran derd, doch 1929 geen slecht jaar voor de gemeente mag worden genoemd. De fabrieken hadden flink werk en ge lukkig ging ook de Meelfabriek we der werken. De gemeente-financiën toonen, al is het dan ook langzaam, eenige neiging tot verbetering. Van de gebeurtenissen, die vorig jaar plaats een gevoel, alsof hij zou stikken. Hij wendde zich naar de deur. „Ik moet je een poosje alleen la ten", zeide hij. „Je moet je koffie drinken en iets eten. Ik zal trachten te ontdekken, waar je goed is. Ik zal het in een hut voor je laten brengen en een bad laten klaarmaken. Wij kunnen niet praten, voor je weer tof je zelf bent gekomen". Zij zag hem peinzend aan. „Ik zal alles doen wat je wilt, Grant", beloofde zij. „Drink dan in de eerste plaats je koffie, terwijl ze warm is", beval hij. Hij klom naar het dek. Een oogen blik lang kon hij zich niet voorstellen, dat dit hetzelfde schip, hetzelfde dek was, waarop hij eenige minuten gele den had geloopen. Hij trachtte de zaak kalm te beschouwen. Zij was aan boord geweest sedert den avond na Blunn's diner, het overige van dien morgenen den daaropvolgenden nacht. Nu zou waarschijnlijk iedereen in Monte Car lo het weten misschien zij ook. Nie mand zou ooit de waarheid gelooven. Aan niemand zou hij de waarheid kun nen vertellen. Geen verklaring, geen verdediging was mogelijk. Zij was daar alleen met hem op het jacht. Voor zij ergens konden landen, zouden er twee nachten zijn voorbijgegaan. Een plot selinge woede maakte zich van hem gehad hebben, noemde spr. den nood- lottigen brand op 7 December. De daarbij noodzakelijk gebleken verbe teringen in materiaal en personeel der brandweer hoopt spr. binnen niet te langen tijd in een voorstel van B. en W. te kunnen belichamen. De 'Kon. Ned. Brandweervereeniging, die zich bereid verklaarde in den uitgebreid- sten zin des woords van advies te dienen, heeft haar arbeid reeds aan gevangen. De Rijkscommissie voor de monumentenzorg heeft haar advisee- rende hulp bij den wederopbouw toe gezegd. Spr. wees verder o.a. op de verbetering van den Nieuwen Vlis- singschen weg en den door de ge meente toegezegden steun voor verbe tering der wegen naar Westkapelle en naar Veere. Verschillende belangrijke zaken vragen ook dit jaar om een be slissing en dan noemt spr. het nieuwe ambtenarenreglement, het abattoir en de verbetering van een deel der rïo- leering. Of de nieuwe regeling der financieele verhouding tusschen rijk en gemeente voor- of nadeelig voor de stad zal zijn, is nog niet te zeggen. De gezondheidstoestand was in 1929 goed. De nieuwe wet op de besmet telijke ziekten zal barakbouw noodza kelijk maken. Getracht zal worden dit te doen in samenwerking met andere gemeenten. De heer Hondius, die als oudste lid in jaren, de rede beantwoordde, hoop te, dat de nieuwe financieele verhou ding voor de stad voordeelig zal zijn, zoodat de beter gesitueerden niet ge dwongen worden naar veiliger oorden te verhuizen, maar in tegendeel an deren kunnen besluiten zich in de mooie en om ha^e gezondheid ge roemde stad te vestigen. Waar de schoonheid door de onherstelbare ramp een gevoelige knak heeft gekre gen, weet spr. namens alle raadsleden te spreken, als hij medewerking voor ingrijpende maatregelen tot verbete ring der toestanden op brandweerge- bied toezegt. Spr. deed een beroep op B. en W. om goede reclame te maken door advertenties voor de nieuwe aan diep water en spoorweg gelegen in dustrieterreinen, die in werkverschaf fing in gereedheid worden gebracht. KRUININGEN. De gemeenteraad vergaderde Dinsdag. Aanwezig waren alle 10 leden. Na voorlezing en goed keuring der notulen deelde de voor zitter, burgemeester Elenbaas, mede: dat door het Hoofdstembureau be noemd verklaard is tot raadslid de heer J. Witte. Gegevens zijn verza meld van deze gemeente in verband met de financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten over de ja ren 1926, 1927 en 1928. Ged. Staten hebben hun goedkeuring aan de be grooting over 1930 verdaagd tot 1 April 1930, doch verleenden machti ging tot uitgaven tot de helft der be grooting. B. en W. hebben voldaan aan het verzoek van Ged. Staten om opgave van den afstand van O. L. scholen voor kinderen der O. L. school te Oostdijk in verband met de meester! Toen zag hij baar weer voor zich, zooals zij daar ineengedoken in haar stoel lag met haar prachtige klee- ren bemodderd, en oogen, welke hem aanstaarden als die van een dier in doodsangst. Wat uitweg zou hij kun nen vinden? Hij had vroeger wel pro blemen opgelost, moeilijke problemen. Hoe kon hij dit oplossen? Weldra keerde hij naar zijn vertrek ken terug en liet zijn eigen bediende komen. „Brookes", vroeg hij, „wist je er iets van, dat er een dame aan boord was?" „Niets, meneer, tot eenige minuten geleden, toen ik haar de trap zag op komen", verzekerde de man hem. „Heb je er iemand anders een toe speling op hooren maken?" „Niemand, meneer". „Hef schijnt, dat zij hier een koffer of kist, aan mij geadresseerd, heeft gezonden, welke haar kleeren bevat, ging Grant voort na een oogenblik zwijgen. „Wees zoo goed er naar te zoeken en hem naar de Empiresuite achter te laten brengen. Maak daar een bad klaar en alles, wat noodig is. Ga naar de dame en deel het haar mede. Zij zal met mij lunchen in de groote kajuit." „Heel goed, meneer", antwoordde de man. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1