DIPLOMATEN WA N". 12 Maandag 27 Januari 1950 117 Jaargang. Buitenland, RecbtszakeD. Sport ProViocienieuWs ABONNEMENT Prij» per kwartaal in Goe» f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 9 COURAAIT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant f&iySËrsj en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 n gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 cf. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Chicago bankroet'? Chicago, een der millioenensteden van de wereld, geeft al een heel slecht voorbeeld van gemeentelijk beheer. De stad, die over 3 millïoen inwoners heeft te beschikken, staat voor een bankroet. Jarenlang wanbeheer is oor zaak, dat de gemeentelijke schatkist leeg is en nu kan de stad, volgens een Reuter-bericht, zijn ambtenaren niet betalen en zijn openbare bedrijven niet voortzetten. Dat zóó'n débacle kan voor komen in het welvarende Amerika De gemeenteraad, Vrijdag bijeenge komen, nam een voorstel aan om den staatsgouverneur van Illinois te ver zoeken, een speciale zitting te beleg gen van de wetgevende vergadering van den staat, ten einde de middelen te beramen om de stad uit haar finan- cieele moeilijkheden te redden. In de „Chicago Tribune" doet de wethouder Silas Strawn een voorstel aan de hand om Leiden uit den last te helpen, hierop neerkomend, dat de belastingbetalers hun belastingschuld bij vooruitbetaling zullen voldoen om de stad aan geld te helpen. Strawn wees erop, dat Chicago de metropoler van het Midden-Westen is, die een. maal New-York naar de kroon wilde steken, maar die thans de ernstigste crisis doormaakt, die ooit is voorgeko men. Feitelijk is de stad al bankroet. Zoowel* de politie- als de brandweer- afdeeling beschikken niet meer over fondsen. In vele scholen hebben de onderwijzers in geen maand trakte ment gehad. Geld is dringend noodig voor het personeel der ziekenhuizen en de armhuizen. Chicago's schuld wordt geschat op 290 millioen dollars. Eensdeels is de toestand van verwarring, waarin de stad verkeert, het werk van politie ke tegenstanders van burgemeester Thompson, wiens beheer op steeds grooter verzet stuit. Vervalsching van een schilderij. Donderdag heeft voor de vijfde ka mer der Amsterdamsche rechtbank de schilderijen-restaurateur J. V. te La ren terecht gestaan ter zake van het vervalschen van schilderijen. De dagvaarding legt hem ten laste het valschelijk op een werk van let terkunde, wetenschap, kunst of nij verheid een naam of teeken plaatsen met het oogmerk dit werk te doen doorgaan voor werk van de hand wiens naam of teeken hij er op heeft aangebracht (art. 326bis W. v. S-). De maximumstraf, hierop gesteld, is 2 jaar gevangenisstraf, of een geldboete van f5000. De verdachte zou op eendoor hem voor f 25 gekocht schilderij den naam van Floris Verster hebben aan gebracht. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat 't stuk (een stilleven) in de laat- 51 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Dat ben ik met u eens", zeide Grant, „en toch is het een feit, dat er zelfs in mijn herinnering, wetten zijn aangenomen door de wetgevende macht, welke volkomen in strijd wa ren met den wil van het yolk. De stemhebbenden in Amerika zijn een chaotische en vreeselijk onzekere mas sa. Onze vriend Blunn zal wel daar ginds zijn, eer een maand is voorbij gegaan. Prins Lutrecht zal een be zoek brengen aan Washington. Het zou mij niet verwonderen, als baron Funderstrom ook een reisje daarheen maakt. Het hoofdkwartier zal ver plaatst worden van Monte Carlo naar Washington en New-York, en wij heb ben geen behoorlijk middel om de uitgebreide, misleidende propaganda te bestrijden, die op het touw zal wor den gezet om Amerika over te halen deze. uitnoodigïng te weigeren in de ste 15 jaren eenige malen in andere handen is overgegaan. De achtereen volgende eigenaren hadden vergeefs naar een naam op het doek gezocht. De getuige, die het 15 jaar geleden had gekocht, had er f 2,50 voor be taald. Verleden jaar is verdachte de eigenaar geworden voor f25. Tot een vroegeren eigenaar had hij gezegd, dat het een Verster zou kunnen zijn. Verdachte heeft het stuk schoonge maakt, zoo verklaarde hij ter terecht zitting en zou daama onder het vernis den naam Floris Verster gevonden heb ben. Een kunstkoopertje had hij ver zocht het aan den man te brengen; als laagsten prijs waarvoor deze het laten mocht had hij f 400 genoemd. Het „kunstkoopertje" bood het stuk aan iemand te Utrecht aan, die het door een deskundige, den heer W. C. A. Huynck, liet onderzoeken. Deze stelde onmiddellijk de vervalsching vast; bovendien achtte hij den ge- vraagden prijs voor een Verster bela chelijk laag. Van een en ander is hei gevolg geweest, dat een vervolging te gen V. is ingesteld. De heeren Huynck en Scherjon, kunstkenners, als deskundigen gehoord verklaarden voor de rechtbank, dat het stuk niet van Verster was en even min de signatuur. De kunstschilder van der Ven gaf als zijn oordeel te kennen, dat het een jeugdwerk van Verster zou kunnen zijn. Voorts heb ben twee schriftkundigen de onder- teekening onderzocht en valsch ver klaard. Het was in den loop van het onder zoek gebleken, dat verdachte vroeger reeds vervalschte schilderijen verkocht heeft. Het O. M. zeide in zijn requb sïtoir, dat de vervalsching onomstoo- telijk vast was komen te staan. Spr. eischte een gevangenisstraf van zes maanden. LUCHTVAART. Vliegtocht naar Australië volbracht. De jonge Nieuw-Zeelandschen vlie ger Chichester is uit Nederlandsch- Indië met zijn toestel te Port Darwin op Australischen bodem aangekomen. Hij heeft daarmee den vliegtocht ge heel alleen van Engeland naar het Australische Continent volbracht. De Zeeuwsche veilingen. De provinciale commissie uit de vei lingen in Zeeland heeft na er uitvoe- eerstvolgende weken. De eenige hoop zal zijn als een van ons door een bij zonder toeval in staat is een bewijs te ontdekken van de eigenlijke be doelingen van Duitschland en zijn jak halzen. Anders geloof ik werkelijk, dat er een ernstige mogelijkheid bestaat, dat de Vereenigde Staten in de hof felijkste termen uw uitnoodigïng van de hand zullen wijzen". „In dat geval", merkte Lord Yeo vil grimmig op, „moet ik terstond mijn betrekking als president van het Pact neerleggen en waarschijnlijk ook die van Eersten Minister van Groot-Brit- tannië. Een weigering zou in de ge geven omstandigheden haast een be- leedïging zijn. Die zaak gaat je zeer ter harte, Grant". ,Ik ben Amerikaan en heb mijn land lief en ben er trotsch op", antwoord de Grant. „Ik ga door voor een luie millionnair. U weet, dat ik dat niet ben. Ik heb vroeger nooit zoo hard gewerkt, toen ik tweede en eventueel eerste secretaris was, en nooit zoovele onaangename oogenblikken beleefd als gedurende de laatste achttien maan den. Ik Stel mij niet voor, dat ik hef de volgende zes maanden gemakkelij ker zal hebben. Ik zal mijn uiterste best doen om mijn volk de waarheid te doen inzien en het komplot aan het licht te brengen, dat naar mijn yaste voerige gedachtenwisseling over de voor- en nadeelen, verbonden aan ver plicht veilen en de mogelijkheid om dat voor alle producten in te voeren, besloten dat reeds in 1930 door de veilingen, welke op dit gebied in 1929 hebben samengewerkt, zal worden ge streefd naar een algeheele veïlings- verplichting. Getracht zal worden, in de algemeene vergaderingen der vei- lingsvereenigingen een desbetreffend bestuursvoorstel te doen aannemen. Men zal echter vrij blijven in de keuze der veiling, terwijl voorts bepaald is dat het besluit komt te vervallen, wanneer niet alle veilingen de vei lingsverplichting aanvaarden. Een bedrag van f200 werd beschik baar gesteld voor de bestrijding van den bastaardsatijnvlinder. Aan school kinderen, die onder leiding van hun onderwijzer medehelpen de nesten te vernietigen, zal een belooning worden toegekend. De omzet der aangesloten veilingen bedroeg over 1929 2 46 millioen gulden tegen 1.84 millioen gulden in 1928. 's HEER ARENDSKERKE. Door no taris J. C. Kram te Kapel le, werd Vrijdag alhier in het openbaar ver kocht, een huis met erf en tuin, aan den Stationsweg, groot 5 A. 7 c.A., aan den heer Jacs. van Hekke voor f2510,—. 's HEERENHOEIC De bevolking be stond op 31 Dec. 1928 uit 1270 per sonen. Geboren werden 32 personen. In de gemeente vestigden zich 62 per sonen. Overleden zijn 20 personen. Vertrokken zijn 67 personen. De be volkïng bestond op 31 Dec. 1929 uit 627 m. en 650 vr., totaal 1277. overtuiging tegen ons wordt gesmeed. Indien ik daarin slaag, zal ik recht streeks terugkeeren naar Europa en u een bezoek komen brengen, als u het toestaat". Lord Yeovil stak zijn hand uit. Waarschijnlijk was op dat oogenblik dezelfde gedachte in den geest van beide mannen. „Je hebt mijn beste wenschen, Grant", zeide hij hartelijk. Grant vergezelde zijn verfrekkenden bezoeker tot de loopplank en wuifde hem vaarwel toe, toen zij van wal staken en de haven uit voeren. Heel spoedig waren zij in de open zee. Het eigenaardige, schitterende vor stendommetje met zijn intriges, zijn opwinding en vreemde gebeurtenissen werd nevelachtiger, maar niet minder schoon. De zon wierp haar stralen op de met sneeuw bedekte bergtoppen, de witte villa's, de groote plekken groen, het opzichtige maar eigenaar dig aantrekkelijke front van het groo te Casino. Grant slaakte een zucht van verlichting, toen de kustlijn ver dween en de westenwind hen voort joeg. Nu kwamen er minstens tien da gen van vrijheid, tien dagen, om zijn gedachten te verzamelen en zich gereed te maken voor een volgend stadium van den strijd. Hij lunchte vroeg, deed in den na HEINKENSZAND. Van de 3 inwo ners boven de 90 jaar is thans de oudste, de heer B. v. d. Reepe, Vrij dag overleden. Hij was de 92 jaar ge passeerd. HULST. De bevolking bestond op 31 Dec. 1928 uit 1806 m. en 2078 vr., is totaal 3884. Geboren werden 38 to en 47 vr., totaal 85. In de gemeente vestigden zich 130 m. en 167 vr., to taal 297. Overleden zijn 21 m. en 24 vr., totaal 45. Vertrokken zijn 97 m. en 153 vr., totaal 250. Huwelijken 25. De bevolking bestond op 31 Dec. 1929 uit 1856 m. en 2116 vr., totaal 3972. KLOETINGE. Bij beschikking van den minister van financiën 'is aan de gemeente Kloetinge een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maxi mum van f 3587,ter verstrekking aan de vereenïgïng, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. KRABBENDIJKE. Vrijdagavond had de inwijding van de nieuwe kerk van de Geref. Gemeente plaats. In den loop der jaren nam het ledental de zer gemeente steeds toe. Het oude kerkgebouw moest telkens vergroof worden. Het is nog maar heel kort geleden, dat dit gebouw een jjroote uitbreiding onderging. Door de strenge koude van den vorigen winter werd de behoefte gevoeld aan centrale ver warming. Om dit te kunnen doen, zou er een groote wijziging moeten komen in de rangschikking der zitplaatsen wat zeer bezwaarlijk was. Plannen werden geopperd om een geheel nieuw kerkgebouw te stichten. Een bouw commissie werd benoemd. Na vele vergaderingen werd besloten een nieu we kerk te bouwen. Een geschikt ter rein werd aangekocht, gelegen aan den Zuidweg, in het centrum van de ge meente, van den heer G. A. vanNieu- wenhuijzen. De bouw van de kerk en pastorie werd opgedragen aan de hee ren Gebrs. van Boven, aannemers en tevens architecten te Hillegersberg, onder dagelïjksche leiding van den heer G. M. Snijders te Hillegersberg. Met het werk werd ongeveer eind Juli begonnen. Dank zij het gunstige weer liep alles voorspoedig van sta pel, zoodat het gebouw Vrijdagavond in gebruik kon fjorden genomen. De heer Snijders was zoo welwillend ons Vrijdagmorgen rond te leiden en "de noodïge inlichtingen te geven. Kerk en pastorie staan op een gunstige plaats in het centrum van het dorp. Bene vens den hoofdingang, zijn er twee ingangen aan den voorgevel, deze in gangen geven ook toegang naar de drie galerijen. Achter het gebouw bevinden zich de consistorie en een groote zaal voor vergaderingen en godsdienston derwijs. Daaronder bevinden zich de kelders voor de centrale verwarming en electrische installaties. Het inte rieur van de kerk maakt een prettigen indruk. Gedempt licht valt door de middag een dutje, las een beetje en besprak de kwestie van het innemen van kolen met den eersten machinist. Zij maakten nauwkeurige berekenin gen en kwamen tot Grant's genoegen tot het besluit, dat het niet noodig zou zijn Gibraltar aan te doen. Hij was plotseling zeer verlangend New- York te bereiken, zijn vrienden te Washington op te zoeken, zelf het gevoel te peilen, waarmee die gewich tige uitnoodiging zou worden ontvan gen. De eenzaamheid van de volle zee trok hem zeer aan. Na het diner zat hij een poos op het dek op een beschut plaatsje te luisteren naar hef ruischen van den wind en te kijken naar het opkomen der sterren aan den avondhemel. Toen de wind toe nam, veranderden zij een weinig van koers en het dek werd soms geheel met schuim bedekt. Hij ging vroeg naar bed en sliep vast, ofschoon hij in den slaap nu en dan feen onge woon geluid meende te vernemen, ongewoon, maar niet duidelijk genoeg om hem te wekken. In den morgen stond hij op zijn gewonen tijd op, ge heel onbewust van het feit, dat hij zoo spoedig voor een tragedie zou ko men te staan. Hij nam zijn bad van warm en daarna een van koud zee water, slenterde over het dek, ontbeet In een zonnig hoekje en stak een pijp gebrande ruitjes naar binnen. In hef midden bevindt zich een prachtige electrische kroon en overal zijn vol doende lampen aangebracht. De dak constructie is gemaakt door de N.V. .Nemaga" te Doetinchem, fabr. voor dakconstructies. De electrische instal latie is geleverd door de firma Sut- torf en Verhagen te Vlaardingen, ter wijl de centrale verwarming is aange bracht door de firma Beukels te Schie dam. Het eiken meubilair is geleverd door de firma Mak te Rotterdam. Er zijn momenteel 1200 zitplaatsen (maxi mum 1500), benevens overdekte zit plaatsen aan weerszijden van den kan sel voor de leden van den kerkeraad. Boven den preekstoel is er ruimte ge reserveerd voor een orgel. Thans is deze ruimte door een gordijn aan het oog onttrokken. Vermeld dient te worden, dat het schilderwerk is ge schiedt door den heer A. J. Kruijsse, alhier. Evena/s de kerk is de pastorie van alle moderne gemakken voorzien. Onze gemeente is weer een monumen taal gebouw rijker geworden. Vrijdagavond werd de kerk onder enorme belangstelling ingewijd. Van heinde en verre waren de menschen opgekomen om deze plechtigheid bij te wonen. Aanwezig waren het dage- lijksch bestuur der gemeente, de pre dikanten Verhage uit Middelburg en Kersten uit Rotterdam, de aannemers van de kerk en afgevaardigden van andere kerken. Allereerst hield de Pastor-loei, Ds. Hofman een predika tie naar aanleiding van Ps. 89 vs. 6, daarna richtte hij eenige woorden tot den burgemeester der gemeente en de aanwezige ambtgenooten. Vervolgens bracht hij woorden van dank tot de aannemers, Gebrs. van Boven, tot den dagelijkschen opzichter en de verdere werklieden, die aan den bouw mede hebben geholpen. Daarna werd nog het woord gevoerd door Ds. Verha ge en Ds. Kersten, die tevens deze bijeenkomst met dankzegging sloot. Bij den uitgang werd gecollecteerd voor den bouw van de kerk. Men schat hef aantal aanwezigen op ongeveer 2000 menschen. Dertien autobussen en een even groot aantal auto's brachten de van elders gekomenen huiswaarts. MIDDELBURG. De bevolking bestond op 31 December 1928 uit 8803 mannen en 9857 vrouwen, is totaal 18.660. Ge boren werden 174 m. en 156 vr., totaal 330. In de gemeente vestigden zich 508 m. en 573 vr., totaal 1081. Overle den zijn 95 m. en 113 vr., totaal 208. Vertrokken zijn 585 m. en 671 vr., to taal 1256. De bevolking bestond op 31 Dec. 1929 uit 8805 m. en 9802 vr., totaal 18607. OOSTBURG. De bevolking bestond op 31 Dec. 1928 uit 1291 m. en 1382 vr., is totaal 2673. Geboren werden 21 m. en 25 vr., totaal 46. In de ge meente vestigden zich 92 m. en 98 vr., totaal 190. Overleden zijn 24 m. en 21 vr., totaal 45. Vertrokken zijn 107 m. en 107 yr., totaal 214. De be volking bestond op 31 Dec. 1929 uit 1273 m. en 1377 vr., totaal 2650. aan. Een uur later liep hij naar het achterdek om naar de kaartenkamer te gaan. Toen hij voorbij de trap kwam keek hij naar beneden, greep zich aan de deur vast en bleef daar staan, ver bluft, sprakeloos en ontzet. Nog met haar prachtigen mantel om en haar satijnen schoenen aan, met vermoei de, maar hartstochtelijk vragende oogen kwam Gertrude nader. HOOFDSTUK XXI- „Als je blieft, Grant", zeide zij, „ik wil gaarne mijn kleeren hebben". Hij lette niet op haar woorden. „Hoe ter wereld ben je hier geko men?" vroeg hij. ,Het was wel wat moeilijk", erken de zij. „Maar het geluk diende mij. Kan ik wat koffie of iets anders krij gen? Ik heb niets gehad, sedert ik aan boord ben gekomen". Wanneer was dat?" vroeg hij. .Gistermorgen om vier uur. Ik heb ergen honger. Ik was bang, dat je mij vannacht had hooren schreien". Goede God", zuchtte hij. „Kom be neden in mijn kamer. Zoo moeten ze je niet zien". Ze volgde hem naar zijn eigen ver trekken. Hij sloot de deur, zag haar neervallen in een stoel en kwam bij haar „Vertel mij alles", zeide hij een voudig. (Wordt vervolgd),

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1