Grinnik-Pilletjes :t; min Gemengd Nieuws. Freiarik <le Groote kwam eens in een dorpsschool. De meester knikte hem slechts toe, bekommerde zich verder niet om hem en ging verder met lesgeven en liet de kinderen eerst na een poosje vrij. Toen eerst maakte hij een diepe buiging voor den vorst en zei tot hem: Vergeef mij, majesteit, mijn onbe leefdheid, maar als de jongens wisten, dat er nog iemand boven mij staat, zou er niets mee te beginnen zijn. In een gezelschap, waarin ook Bernard Shaw zich bevindt, beroemt een der gas ten zich cr op, dat hij uitstekend gedach ten kan lezen. Shaw bekijkt den ander cenigszims iro nisch en zegt doodbedaard: U neemt het mij zeker niet kwalijk; dat ik uw kunst in twijfel trek. Maar mr. Shaw, ik verzeker u Pardon, meneer, aan uw verzekerin gen hecht ik geen waarde, want ais gij werkelijk gedachten kondt lezen, zoudt gij allang elders een heenkomen hebben ge zocht. Een vrouwtje dat niet het minste be grip van koken had, wilde haar man eens extra onthalen. Haar schoonmoeder had haar verteld, dat de jonge echtgenoot een zwak had voor wildbraad. En daarom be proefde zij haar krachten op een haas. Haar fouten waren niet te tellen en tenslotte wierp zij het bedorven vleesch wanhopig uit het raam. Toen een kwartier later de echtgenoot zijn huis wilde binnen gaan, werd hij aan gesproken door een politieagent. Mijnheer, zei deze streng, u moet eens aan uw vrouw zeggen, dat zij geen brandend linoleum uit het venster moet gooien. Dat is gevaarlijk voor de kinderen. Teunis was knecht bij een boer. Onder zijn beheer stond ook een ezel, waarop de kinderen van den boer dikwijls reden. Op een goeden dag liep de ezel achter de boerin aan, den boomgaard door. De boer zag het en zei: Teunis, ik geloof, dat die ezel een oogje op mijn vrouw heeft. -Ja, grinnikte Teunis, dat geloof ik ook. En het is niet de eerste ezel, die een oogje op haar heeft. toe te hebben meegewerkt een op 1 Januari geboren baby te doen stik ken. Hij werd ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring ingesloten. De 22-jarige moeder van het kind vertoefde in' het ziekenhuis, zoodat zij niet aangehouden kon worden. Woensdag is de vrouw uit het zieken huis ontslagen en voor den commis saris van politie geleid, tegenover wien zij een volledige bekentenis heeft af gelegd. Zij verklaarde uit wanhoop en tengevolge van verwijten uit den kring harer familie haar kindje door verstikking van het leven te hebben beroofd. Na deze bekentenis is de vrouw ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring opgesloten. Aanranding. Bij de marechaussee te Oudenbosch is aangifte gedaan, dat de landbouwer J. v. D. uit Rucphen in den nacht van Zondag op Maandag toen hij met een bespannen wagen op weg was naar Oudenbosch, is aangerand. Toen hij ongeveer bij „Albino" onder Ouden bosch was aangekomen, zag hij, dat twee autolichten gedoofd werden en toen hij naderbij kwam, stapten twee heeren uit den auto, die hem som meerden halt te houden. In de mee ning dat het de politie was, voldeed hij aan het bevel, waarop zij geld van hem eischten. De man verzekerde ech ter geen geld bij zich te hebben, waar op zij hem op den grond wierpen en mishandelden. Bij het naderen van een autobus namen de „heeren" met hun auto de vlucht. Een regenmaker? Woensdag zouden op Schiphol proe ven worden genomen om kunstmatig regen te verwekken. De weersomstan digheden waren echter voor de proc- nïet gunstig, zoodat men zich heeft bepaald tot het treffen van voorberei dende maatregelen. De pogingen om regen te verwekken geschieden als volgt. Naar Schiphol waren gebracht 2000 K.G. ijs, dat sterk onderverkoeld is. De temperatuur was 78 a 100 gr. C. onder nul. Dit ijs moet -uit een vliegtuig op zeer groote hoogte worden uitgestort. De verwachting was, dat de koude massa, welke plotseling in de lucht 'komt, den omringenden waterdamp zal con- denseeren. Reeds eerder was een proef meteen veel kleinere hoeveelheid ijs genomen te Papendrecht uit een Avïolanda- vliegtuig. Bij die proef was er inder daad een wolkje gevormd. Maar een wolkje is nog geen regen. De proef op grooter schaal had ten doel te zien of het mogelijk was de waterdamp in die mate te condenseeren, dat zij tot regen overging. Met behulp van een electrische ontlading wil men de con densatie bevorderen. Het denkbeeld om op deze wijze regen te verwekken is afkomstig van den heer A. Veraart te Rijswijk. Het ijs, in poedervorm, is Woens dag in een vliegtuig geladen. Uit de zakken steeg een lichte wolk van wa terdamp op. De koude massa was in speciaal voor dat transport ingerichte auto's vervoerd. Het merkwaardige was, dat men die zakken kou aanra ken zonder blaren op de handen te krijgen. De bedoeling was gisterochtend met twee vliegtuigen van de K. L. M., een F Vila en F VIII boven Schel- lingwoude te gaan vliegen en daar ijs uit te storten. De W.C.'s zouden als uitlaat dienen. Op Schellingwoude zou den waarnemers zijn om te zien of er werkelijk regen ontstond. De bedoeling was de proef gister ochtend te herhalen, maar toen mistte het zwaar. Verboden Bormsavonden. Dezer dagen zou Dr. Borms, de be kende Vlaamsche activist, te 's Graven- hage tweemaal voor de Katholieke Reis vereeniging een lezing houden,, den eer sten keer in „De Twee Steden'de laat ste maal in „Amicitia". Beide koeren is de lezing niet doorgegaan, omdat de ver huurders -der zalen meenden, dat zij hun lokaliteit voor die lezing niet beschikbaar konden stellen. Naar aanleiding hiervan hebben de hee ren Gillissen, lid van den raad van be heer van „Amicitia", en Wolff, directeur van „De Twee Steden", aan „De Avond post" medegedeeld, dat zij het contract met de Roomsche Reisvereeniging had den verbroken op verzoek van den bur gemeester, die het doorgaan van deze lezing in de gegeven omstandigheden niet in het belang van het land en de gemeente achtte. Zij hebben zich tegen dezen wensch niet durven verzetten en daarom de door hen gesloten overeen komst met de Roomsche Reisvereeniging eenzijdig verbroken. „De Twee Steden' zelfs zonder opgaaf van redenen. De „Avondpost" schrijft nu naar aan leiding hiervan het volgende: „Deze verklaring is in meer dan één opzicht merkwaardig. „In de gegeven om standigheden" doelt natuurlijk op de con ferentie en de aanwezigheid van zooveel gedelegeerden, waarbij dan in de eerste plaats aan de gedelegeerden uit België moet worden gedacht. Maar het feit, dat de burgemeester zou hebb:n te oordeelen over het belang van het land, geeft meer te denken. Een burgemeester toch beperkt zich ambte lijk tot het belang van zijn stad. Wanneer hij dus den heer Gillissen machtigt te verklaren, dat het optreden van dr. Borms niet in het belang van het land wordt ge acht, dan ligt het voor de hand, dat hij hier de spreektrompet is van de regeering. En naar wij uit bevoegde kringen ver nemen, zou dan ook inderdaad een wenk van den heer Jaspar aan deze aangele genheid niet vreemd zijn." De directie van het restaurant „De Twee Steden" heeft thans ook harerzijds haar zienswijze kenbaar gemaakt. De directie van het restaurant verkeer de in de mealing, dat bedoeld werd een lezing over een of ander onderwerp, op het terrein eener Reisvereeniging liggend doch verwachtte niet dat dr. Borms zou optreden, waardoor de bijeenkomst eenigszins een politiek karakter kreeg. De directie verwachtte een grooten toeloop en achtte daarvoor haar zaal minder geschikt. Nadat dit besluit genomen was, kwam het verzoek van "den burgemeester in om de zaal niet beschikbaar te stellen. De directie heeft toen geantwoord, dat harer zijds deze zaak reeds heslist was, gdheel los van de argumenten van dien burge meester. Mr. Patijn heeft zich vervolgens in verbinding gesteld met „Amicitia". Daar de directie van „De Twee Ste den" zich door de voorstelling van za ken, door de R.K. Reisvereeniging gege ven, in haar goeden naam ten zeerste ge schaad acht, zal zij deze vereeniging rechtens aanspreken en vergoeding eischen voor de geleden moreele schade. Valsche biljetten. De Vossische Zeitung deelt mede, diat de Europaesdhe ein Amerikaansche auto riteiten gemeenschappelijk een uiterst belangrijke zaak van valsche munterij trachten op te helderen. Men heeft hier te doen met het verval schen en in omloop brengen van bankbiljetten van 100 dol lar, die zoo uitstekend zijn nagebootst, dat geen groote Europeesche bank de ver- valsching heeft opgemerkt. Pas toen de bankbiljetten van 100 dollar bij de Federal Reserve Bank teredht kwamen, bleek daar Bij werkzaamheden door de mergel gang van den St. Pietersberg, zijn dekt, waarschijnlijk betrekking hebb Fransche bezetting. De jaartallen, we ren n.l. uit dat talrijke bankbiljetten valsch waren en waarschijnlijk reeds jaren in omloop wa ren geweest. Het onderzoek brengt thans eiken clag nieuwe1 bijzonderheden aan het licht. Zoo is bijvoorbeeld gebleken, dat te Berlijn de valsche bankbiljetten o.a. in omloop werden gebracht door den commu nist Franz Fischer, die onder den naam van Voigt pleegt op te treden. Fischer had jaren geleden een rol in zijin partij gespeeld; hij had daarna een "tijd lang' in Rusland vertoefd en is verleden jaar Oc tober daar in verbinding getreden met de nog onbekende vervalschers der valsche bankbiljetten. Dieze hadden voor den af zet hunner productie hun keus laten val len op het in 1842 opgerichte bankiers huis Sass en Martini. Deze firma be taalde in November j.L een bedrag van 24.000 mark in bankbiljetten van 100 dol lar aan de Duitsche Bank. Dit instituut stuurde de bankbiljetten door aan de Darmstadter und National Bank. Ver volgens kwamen de bankbiljetten door tusschenkomst van de National City Bank terecht bij de Federal Reserve Bank. Hier werden de bankbiljetten microsco pisch onderzocht en hier werd bij een bil jet de vervalsching ontdekt door een zeer geringe verschuiving van een kleine letter. De Federal Res. Bank kon den oorsprong van de bankbiljetten nog zoo vor vaststel len, dat ze na enkelen tijd weder terug kwamen bij de Deutsche Bank. Nu bleek, dat Sass en Martini in den afgeloopen herfst was overgegaan in het bezit van een Amerikaansch-Canadeesche groep, die in 1928 in Engeland had ge tracht waardelooze aandeden van Cana- deesdhe mijnondernemingen aan de markt te brengen. Toen dit niet lukte, waren de Amerikanen naar Duitschland verhuisd. Hier zouden ze voor 250.000 mark het voornaamste aandeel in het bankiershuis Sass en Martini hebben overgenomen en bovendien het economisch tijdschrift Der Wirtschaftliche Ratgeber hebben verwor ven voor een prijs van 150.000 mark. De hoofdredacteur van dit tijdschrift werd tevens directeur van de bank. In het tijd schrift werden de Canacleesche aandeelen aanbevolen en in korten tijd werd bij Sass en Martini voor 600.000 mark aan deden genomen. Midden December werd daarop in een blad voor deze onderneming gewaarschuwd en toen bleven natuurlijk verdere inteekeningen achterwege. In dezen tijd nam de Amerikaansch- Canadeesche groep de bank en het tijd schrift over door tusschenkomst van Franz Fischer. Franz Fischer is voortvluchtig. Men weet nog niet, waar de bankbiljetten zijn vervaardigd. Vast staat alleen, dat ze van hetzelfde papier als de echte 100 dollar-bankbiljetten zijn gemaakt. Het is een raadsel, hoe de vervaardigers in het bezit van dit papier zijn gekomen. Men vermoedt, dat de valsche munters in een Land vertoeven, waar hun bedrijf moeilijk kan worden ontdeikt. Ze zouden ook val sche biljetten van 10, 20, 50 en 1000 dol lar hebben vervaardigd. Nader wordt nog gemeld, dat het trea sury-dept. in Washington heeft meege deeld, dat het reeds in 1928 wist, dat val sche dollarbiljetten gemaakt waren, maar pas na het opduiken van 50 valsche biljet ten Duitschland tot eerste opcratiejterrein verkozen hadden. De eerste valsche bil jetten zijn in October 1929 te Berlijn uit gegeven. De verdere aanmaak van valsche bil jetten is uitgesloten, omdat de Amerikaan sche schatkist een nieuw 'biljet van 100 dollar heeft uitgegeven ook op ander papier. Het staat echter nog geenszins vast hoeveel biljetten de vervalschers hebben gemaakt en uitgegeven en evenmin maatschappij in een doodloopenden interessante muurschilderingen ont- end op een historisch feit uit de ke men heeft kunnen vinden, datee- 1801-1806. of ze nog andere waarden dan lOO-dollar hebben vervalscht. De gezochte koopman Franz Fischer was bij de politie als communist niet on bekend en zijn groote uitgaven in Octo ber en November hadden achterdocht ge wekt. Hij is spoorloos verdwenen. Bureaucratie. Eenigen tijd geleden waren door een tabakimporteur ongeveer 250.000 K-G. Virginia-tahak via Mainz naar Keulen geïmporteerd. Bij het inklaren ontstond tusschen den importeur en de Douane een conflict. Nadat de importeur intusschen voortvluchtig was geworden, lagen de voor raden tabak in 10 wagons bij een Keulsche expeditie-onderneming opgestapeld. In plaats van de tabak, waarvan nie mand meer eigenaar was, te verkoopsn, gaf, volgens het Berl. Tag. het hoofd douanekantoor het bevel, 1137 kisten, met een inhoud van 56.650 K-G. tabak te ver nietigen, welke vernietiging door de vuil verbranding te Ehrheim werd verricht. Daar de machines echter onklaar raak te t, ging men er toe over, om in het open veld in grindgroeven, de tabak te1 verbranden, na ze met benzine 'te hebben overgoten. Het vernietigingswerk had duizenden men- s-chen getrokiken, die met levensgevaar de kisten uit het vuur haalden. De vernieti ging van de tabak heeft tot nog toe aan onkosten reeds 5000 R.M. gekost. Een monument voor den moor denaar van Frans Ferdinand. Te Serajewo zal op den tweeden Fe bruari een monument worden onthuld, ge wijd aan de nagedachtenis van Gavriio Princip, den moordenaar van aartsher tog Frans Ferdinand van Oostenrijk, .wiens daad aanleiding werd tot den groo ten oorlog. Princip is na zijn daad door de Oostenrijkers gevangen genomen en veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Den len Mei 1918 is hij op het fort Theresknstadt bij Praag, waar hij was opgesloten, aan tuberculose overleden. Princip was te Grahovo in Bosnië geboren en Oostenrijksch onderdaan, doch hij stu deerde aan de universiteit te Belgrado. Gevolgen der Papegaaien ziekte. In een ziekenhuis te Birmingham is weer een patiënt aan papegaaienziekte overleden. Het is het vierde sterfgeval aan deze ziekte in de wijk waar bij woon de in achttien maanden tijds. De eigenaars van papegaaien zijn er zoo van onder den indruk, dat velen hun dieren vrijlaten en laten wegvliegen. Maan dag zag men een aldus bevrijde pape gaai in de boomen op het plein van de kathedraal rondfladderen, waar hij een taal uitsloeg die in deze gewijde omgeving geenszins paste. Hoe een paniek verhinderd werd. In een bioscoop in Barking te Londen vatte Maandagavond een film in het hokje van den man, die het toestel bedienide, vlam Het pe.rsoneel nam dadelijk maat regelen om te beletten dat rook in de zaal binnendrong en de directeur deelde van het tooneel af mede, dat de voorstel ling niet kon doorgaan, omdat er iets aan het mechaniek van het toestel haperde. De duizend toeschouwers stroomden toen kalm uit de zaal weg op de muzie|k van het strijkje. De film brandde middelerwij! lustig voort en werd op het dak geworpen, waar zij geheel verteerde, Mussolini en de hotelhouders Mussolini wil het vreemdelingenverkeer in zijn land bevorderen. Hij ziet gaarne vreemdelingen in Italië, mits ze zich niet met de buitenlandsche politiek bemoeien. Men behoeft er slechts normale hotel- prijzen te beta len J verzekert hij. Hij heeft maatregelen genomen, dat de hotelhouders inderdaad1 niet meer dan nor male prijzen berekenen. De hotelhouders moesten daarom hum vaste prijzen mede- deden voor het of ficieele ho telboek. Meer dan twee honderd Italiaan sche hotelhou ders hebben verzuimd aan cfit vriendelijk regeer in gs verzoek te voldoen. De regie ring neeft dien weigerachtigen medege deeld, dat tegen hen strafbepalingen zuf- len worden vastgesteld. Voor het eerste verzuim een "flinke geldboete en ~bij her haling sluiting van- de zaak De bend van hotelhouders, die natuur lijk op fascistischen grondslag is Inge richt, zal toezicht houden en is zelf weer aan strenge controle van staatswege, on derworpen. Langzamerhand komt er ia Italië een discipline waarbij de spreekwoordelijke, thans verdwenen, Pruisische tucht nog zachtzinnig was, zegt „Deze Week". Doch de bezoekers van Italië zullen er van profitecren en natuurlijk de Italianen zelf ook, behalve misschien enkele hotelhou ders. VEILINGSVEREENIGING .K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Kleine veiling van 22 Januari 1930. APPELS: Goudreinetten f2 a f27, Zure Bellefleur f2 a f19, Sterappels f 4 a f 8, Court Pendu f2 a f 6, Honds muilen f2 a f4, Hollandsch zoet f3 a f 10, Campagner zoet f3 a f8, Pom- me d' Oranje f4 a f9, Fransche Rei- netten f5 a f 14, Baumans Reinetten fl a f3, Armgaard fl a f3, Bijenkorf f2 a f5, PERENPondsperen f 5 a f7, St. Remey f5 a f7, Gieser Wilde man f4 a f 11, Kleiperen f5 a f 12, DIVERSENSpruiten f5 a f9, alles per 100 Kg., Honing f0,55 a f0,61 per flacon. AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. BIEZELINGE. Woensdag werden al hier, ten overstaan van Notaris J. C. Kram te Kapelle, voor den heer Andr. Bruinooge, in het openbaar verkocht: Perc. 1 en 2. Een hoefje, bestaande uit woonhuis, wagenhuis, schuur, var kenshok, boomgaard, tuin en erf, in Eversdijk, samen groot 1 H.A. 99 A. 40 c.A., aan den heer A. Bruinooge Az. voor f 10.140,—. Perc. 3. Bouwland aan Noordhoek's Wegeling, groot 96 A. aan de Nederd. Hervormde Gemeente van Biezelinge en Eversdijk voor f1655,per 39 A. 24 c.A., is voor den hoop f4048,93. Perc. 4. Bouwland, aan den Steen weg en het Padweegje, groot 41 A. 80 c.A., aan voornoemde Nederd. Her vormde Gemeente voor f1425,per 39 A. 24 c.A., is voor den hoop f 1517,71. Perc. 5. Bouwland aan den 's Gra- venpolderschen weg, groot 1 H.A. 78 A. 40 c.A., aan den heer Mar.s. Brui nooge e.a. voor f 870,per 39 A. 24 c.A., is voor den hoop f 3955,35. STAATSLOTERIJ. 5e klasse 3e lijst. Trekking 22 Jan. f1500: 19731 f 1000: 15839 16109 20593 f 400: 10125 16303 19088 f 100; 966 1045 4731 7637 9161 13848 14845 5e klasse 4e lijst. Trekking 23 Jan. f10000: 1618 f 1000 3778 5447 9358 13250 14962 f 400: 8188 11721 13261 f 200: 7948 8229 12076 f 100: 1076 1988 2273 5503 7821 18139 MARKTBERICHT. Middelburg, 23 Januari 1930. Op de graanmarKt was de aanvoer redelijk. Tarwe f10,a f 10,25, witte boonen f42,a f44, kroonerwten f 12,a f13,ronde bruine boonen f 12,a fT5,—lange bruine boonen f 13,50 a f 15, Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (offic. prijs- noteering). Boter fl,-— Kipeieren f5,75. Poelje-eieren f5,—. Eendeieren f6, Aangevoerd door handelaren: Boter f0,96. Kipeieren f5, Poelje-eieren f4,25. Eendeieren f6,—. De noteering van marktzetter e; marktmeester zijn gelijk. Particuliere prijs: Boter fl,10, ki. eieren f0,67t/2 per 10 stuks, poelje eieren f 5,50, eendeieren f 7,—.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 4