BIJVOEGSEL GOESGHE COURANT FiIm*Varia 2*CT. in patentverpakkinc. KleinVee-Teelt. ProVincienieuWs Iets Nieuws! Abdijsiroop BONBONS Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 24 JANUARI 1930. Over Ramon Novarro. Ramon Novarro behoort op 't oogenblik zonder twijfel tot de populairste ac teurs van het witte doek en door de in voering van de sprekende en zingende films is die populariteit nog steeds groeien de. Want Novarro heeft een prachtige stem en de liederen, die hij zong in „De Heiden" en in „Devil May Care", zijn beide eerste klankfilms, zijn zoo inge slagen, dat zij tot de „big hits" van het seizoen behooren. Toen Navarro het lied: The Pag< Love Song (Het lied van de Zuidzee in de film „De Heiden") ten gehoore bracht, was dat geenszins zijn debuut als zanger. Jaren geleden had de jonge Mexicaansche ster zelfs meer belangstelling voor .de mu ziek dan voor een filmcarrière en meerma len gaf hij zang-recitals in zijn „Teatro Intime" te Hollywood. Ramen Novarro, die in Durango (Mexi co) geboren werd, was erfgenaam van een schitterend landgoed en zijn jeugd was een onbezorgde. Op zijn zesde jaar toonde Hij reeds zijn talenten op tooneelgebied door een stukje op te voeren, dat hijzelf geschreven had. Twee jaar later kreeg hij van zijn ouders een marionetten theater cadeau en met het meeste plezier verzon de jeugdige Ramon allerlei gewel dige drama's voor zijn poppen. Als er in 1913 geen Mexicaansche revo lutie ware geweest, zou Novarro waar schijnlijk op dit oogenblik een rustig land goedbezitter geweest zijn, wiens liefde verdeeld zou zijn tusschen een studeer en een muziekkamer. Maar de revolutie deed het familiekapitaal zienderoogen verminderen en in 1917 moest de nog geen twintig jaar oude Mexicaan de wereld in om zijn eigen brood te verdienen. Hij kwam in Los Angeles met het vaste plan om er een of ander baantje te vin den cn hoopte tijd genoeg te hebben, om zijn liefde voor het tooneel niet geheel op zij behoeven te zetten. Toen zijn geld op was, kreeg hij een baantje als bordenwas- scher in een restaurant erf met een glim lach bekent Ramon, dat hij in de eerste week méér brak,' dan hij in 2 maanden zou hebben kunnen betalen. Het tooneel trok hem echter onweerstaanbaar aan en toen Na\ irro de kans schoon zag, trok hij op reis met de Marion Morgen-ballet-groep, die een tournee1 door de provincie maakte. Toevallig werd hij daar opgemerkt door e:n theater-agent en'het gevolg was: een aanbieding om een rol te spelen in de verfilming van het bekende boek Omar Khayyam. Hoewel deze film w#inig be- teekende, is zij tenslotte belangrijk gewor den door het feit, dat zij den grondslag legde voor Ramen Novarro's filmloopbaan Rex Ingram zag den knappen, jongen Mexicaan in „Omar" en hij vond hem een ideaal hoofdpersoon voor de film, die hij juist zou gaan maken: „The prisoner of Zenda". Ramon kreeg de rol van Rupert of Hentzau en.... over zijn toekomst was beslist. Tusschen deze Rupert-creatie en zijn Laatste: Armand in „Devil May Care", ligt e;n vruchtbaar arbeidsveld. De Metro Goldwyn Mayer sloot een contract met Novarro af en spoedig behoorde de Mexi caansche jongeling tot de sterren van Hol lywood. Aanvankelijk speelde hij vooral romantische rollen, maar later 'bewees hij ook zijn bruikbaarheid voor karakter rollen. Iedereen kent Ramon Novarro uit „Ben Hur", de film, die hem over de heele wereld beroemd maakte en ervoor zorg de, dat hij materieel onafhankelijk werd. De andere Novarro-films zijn te veel om p te noemen. Wij volstaan met „De Prins-student", „De Luchtvloot" en „De Heiden", een rolpre.it, die binnenkort naar ons land komt. Na deze laatste film maakte Novarro nog „Devil May Care" en hij is nu bezig met een Castiliaansch-romantische film: „The House of Troy. Ramon Novarro heeft verscheidene broers en zusters en hij houdt zeer veel van hen. Ieder jaar brengt hij* langen tijd bij zijn familie door. Zijn terughoudend heid is geen bestudeerde houding, maar een gevolg van zijn ernst en bescheiden heid. Hij trekt er zich weinig van aan, als men hem, heel geestdriftig, den knaps ten man van het witte doek of den meest be- geerenswaardigen vrijgezel noemt. Trou wens het interesseert hem ook niet als men slechte critieken over hem schrijft. Er is geen tweede acteur in Hollywood aan te wijzen, die zoo immuun is voor vleierijen en afbrekende critiek als Ra mon Novarro. Zijn veelzijdige talenten kennen alleen zijn intieme vrienden. Want Ramon is niet alleen een uitmuntend filmacteur en een effelijk tenor..... hij is ook een zeer schermer, een elegante danseur, een formidabel tennisser en een goed violist. E LICHTE MARYLAND BAAI Warm, maar niet verwarmd. De heer Muijs, die op het gebied van praktische pluimveekennis zijn sporen/ minstens gouden, heeft verdiend, zegt ergens dat vijftig procent der hoender- derziekten te wijten zijn aan gebreken iin de behuizing, waarvan de hoedanigheid hiei* en daar nog veel te wenschen over laat. Wij zijn hel daarmee volkom n eens en ook wij achten een warme stal va or de meeste huisdieren wel heel aangenaam, maar zoodra het er te warm in wordt, heel verderfelijk. Hoenders en eenden, maar vooral duiven, gevoelen zich beter thuis in betrekkelijk koele, frissche droge ver blijven dan in te warme of te koude. Ruien de en nog niet goed bevederde jonga die reai echter zijn zeer gevoelig voor koude, vooral natte koude en tocht. Deze ten allen tijde te vermijden! Hoewel dat alles voor onze lezers geen nieuws bevat, blijven wij er toch steeds op wijzen, dat te broeie rige, donkere, vunzige nachthokken een kweekplaats zijn van allerlei ziektekie men cn dat vooral plotselinge tempera tuur s-wissel :n gen heel veel kwaad kunnen stichten. Daaruit is weer de gevolgtrekking te maken, dat de pluimveehouder er zelf veel aan doen kan om gezonde en daar door nut en genoegen verschaffende dieren te bezitten. Het nachthok te gaan versvar- men heeft geen zin, want daardoor zou de overgang vast en zeker te groot worden, vooral bij vriezend of bij ruw weer. De eigen-warmte der kippen is hoo- ger dan bij ons menschen en bedraagt ge middeld 41 graden Celsius, daar men spe lingen heeft waargenomen tusschen 39,6 en 43,1 graden en hoewel rustende kip pen van 1 -Ijot 2 (graden lager staan, is daar door reeds het hok verwarmd. Het getal aanwezige dieren moet kloppen met dein kubieken inhoud van het hok. Voor een haan met hoogstens tien hennen dient het nachthok ruim een meter breed en diep te zijn, bij een hoogte van 1 meter 20. De bodem van dat hok is niet onmiddei lijk op den grond, maar ongeveer 70 cen timeter hooger om het te doen beantwoor den aan den allereersten eisch: droogte. Maar er moet afvoer zijn van verbruikte en toevoer van versche lucht. Even zij hierbij herinnerd dat koude lucht niet al tijd versche lucht is. Is er nu geen tocht, dan is het er wel uit te houden, daar de poolen onder de borstveeren op een bree- den stok goed warm blijven en ook de kop voor een groot deel onder*'iden vleugel wordt weggestopt, mits de kam niet ab normaal groot is. Deze kan dan met wat reuzei ingevet worden. In het buitenland gebruikt men daarvoor thermoform. Maar öok de scharrelruimte behoort aan drie zijden dicht te zijn en op de open zijde moet de wind gekeerd worden. Ver reweg de meeste hokken zijn van hout, slechts sporadisch gemetselde. Veel kou en vocht kunnen tegengehouden worden met uitwendig rietmatten, asphaltpapier of ook etemitplaat aan te brengen. Hier bij valt ook te letten op den toegang tot het hok, die wel met een valschuif afge sloten moet kunnen worden om bijv. over dag binnenkomen te beletten, terwijl de deur ter opfrissching en ter bezonniing openstaat. Die "schuif moet des nachts openblijven mits de Ópening geen tocht geeft, hetgeen weer belet kan worden door er een soort tochtscherm voor te plaatsen om rechtstreeks binnenvallen van den wind tegen te ga:an. De ventilatie openingen of schuifjes boven aan het hok behooren naar omstandigheden in werking gesteld te worden. Dat alles dient men met zorg te doen, want de meeste kou wordt gevat als de dieren uit het nachthok in de ren komen en als dan de wisseling in tem peratuur te groot is. Uit het voorgaande ziet men weer dui delijk hoe ver die man uit de goede rich ting was, die toen hij op de markt eenige kippen had gekocht, ©en oude ruwe paklkist voor den dag haalde, er een vierkant gat in zaagde met een oude bezemsteel er in ais rusts tok, en meende' nu een heel goed nachthok vervaardigd te hebben. Hij zal weldra ondervonden hebben dat er aan kippenh ouden meer vast zit. Hoe anderen ons zien. Ter gelegenheid van de creatie, door de troep van den Kon. Vlaamschem Schouwburg te Brussel, van het Holland- sche stuk „Scheveningen" (door mevr. E. van Raalte-Wessel van Buren) voor een publiek van "Nederlanders en Vlamingen brengt het Brusselsch© Uilenspiegel een paar allervriendelijkste j.Groeten" van Vlamingen aan Noord-Nederland. Het een© stuk heet; Van Nederland en van het Nederlandsch Tooneel. Het is met Tijl onderteekend. Een pseudoniem waarachter een Vlaamsch jour nalist zich verschuilt die tijdens den oor log te Middelburg verbieef en er veed vrienden naliet. „Ik houd effenaf van Nederland. En ik wil hier mijn liefde belijden. Ik heb, zoover mijn herinnering reikt, altoos van Nederland gehouden. Dat is begonnen in de lagere school* met mijn eersten prijs. Ik was toen zes. !k kreeg een prentenboekje. Ik weet nog dat het uit Leiden kwam. En ik weet er nog de eerste twee regels van, onder het eerste „beeldeken": ^ÜEn ik heb u toch zoo lief, „Mijn kleutertje, mijtn hartedief". Dat woordeken „hartedief" begreep ik toen niet best. Ik vond het een vreeselijk woord, dat mij aan enze poes deed denken, van wie moeder niet veel goeds wist te zeggen, maar ze openbaar lijk beschuldigde van bolerdief en melkdief. En mijn liefde tot Nederland is ge groeid via Suze Andriesscn, Multaluli ach, die Multatuli Beets, met zijn Ca mera Obscura, en Rembrandt. Van van Alphen hield ik niet. Vondel heb ik pas leeren waardeer en als het leven mij murw had geslagen. Bilderdijk kon ik niet uitstaan. Maar Cats stond hoog in mijn gratie aangeschreven. En van Lennep! En Cremer, vooral Cremer; nu nog kan ik geen storm hooien of ik denk aan den ortkaanwiod in „Amna Rooze". Daar vergat ik bijna De Genastet, met zijn „HollanJsch Binnenhuisje", en Bre- dero, en Hooft; laat ze mij allemaal maar verward dooreen zeggen. Heb ik Vosmaer genoemd, en zijn „Amazone"? Ik heb Nederland lief gekregen door zijn schrijvers. En door zijn schilders: Van Ostade( Jan Stesn, Brouwer, Ruysdael, Rem brandt, Gerard Dou.... En dan heb ik Nederland in Nederland leeren kennen. Ik weet 'nog mijn verba zing toen ik over den Moerdijk reed, te Rotterdam de haven bezocht, te 's Gra- venhage de Ridderzaal en den Vijver, te Amsterdam 'het Rijksmuseum. Ik zag de Zaanstreek, en de Zuiderzee, en Volendam en Marken. Ik zag Leiden en Utrecht, Amersfoort, Breda, Tilburg en Maastricht, Teden en Eden, Wijwegen, Mijn droom is om nog eens in Friesland te komen. Maar ik kwam in Walcheren. Walcheren! Die tuin! Dat Aardsche Paradijs! Met Middelburg, het onvergete lijke, waar de „Lange Jan" oprijst, die de hoogste toren is van Zeeland, en waar de Abdij staat, en „Gekke Betje", of het wonderbare Raadhuis. Middelburg met zijn goede, brave, eer lijke en heerlijke menschen, naar wier mo del alle Nederlanders vast gemaakt zijn. En Ve©re, het melankoliekeEn Zou- telande. En Domburg. En Vlissingen. En al de verdere gemeenten in het vlakke, het onovertroffen Walcheren. Ik zou, als ik niet temperde, zoo tot morgenochtend voortgaan. Ik houd van Nederland. Ik kan er soms zoo een heimwee naar voelen, op som mige avondenwant de avonden in. Neder land, in de stille, gesloten huizen, kunnen zoo eenig gezellig zijn. Er zijn geen ge zelliger huizen dan die van de Nederlan ders.... en dan het uwe, lieve lezer. Spreek mij niet van de Hollandsch© def tigheid. Zij bestaat, ja, maar zij heeft als tegenhanger, de Hollandsche degelijk heid. De deftigheid bouwt een muur rondom den Nederlander. Maar eens door die def tigheid heengebroken, wat vindt gij daar ware genegenheid, trouw, begrip en ge zonde opvatting. Ook nuchterheid vindt gij er. En deze kan me soms hinderen. Ik heb dan ongelijk. Die nuchterheid is meestal gesteund op een gezond inzicht} en is e"n gevatte „sordino" voor onze vaak overslaande romantiek. DRIEWEGEN. De Hervormde Meis jesver. „Dient elkander door de lief de" vierde Dinsdagavond' j.L haar tweede jaarfeest, onder leiding van Ds. Dijk stra. De vereeniging telt 19 leden. Uit de verslagen van de secretaresse en pen- ningmeesteneisise bleek, dat de vereeniging in dit afgeloopen jaar zich in bloei mocht verheugen. De avond werd gezellig door gebracht, met zang, samenspraken en voor drachten. In de pauze werd gelegenheid gegeven, om de gemaakte goederen te bezichtigen, welke bestemd zijn voor „Kin derzorg". Ds. Dijkstra richtte nog eenige hartelijke woorden tot de vereeniging. 's H. ABTSKERKE. Het Musschen- gilde „Ons Genoegen" hield zijn jaarver gadering. .Uit het verslag bleek dat ruim 1400 musschen werden ingeleverd. Als voorzitter werd herkozen de heer A. de Jonge en als bestuursleden de heeren J. Tolhoek en F. Minnaard. De vereeniging telt thans 34 leden. Tot slot vereenigden allen zich aan een gemeenschappeFijken taaltijd. HANSWEERT. Woensdagavond had op het kanaal een aanvaring plaats tus schen het schip „Walsum 32 etn d© „Telegraaf 5" met de „Louisa Gerdina op sleeptouw. Beide schepen bekwamen belangrijke schade, doch konden de reis voortzetten. De „Telegraaf 5" bekwam gean noemenswaardige schade. RILLAND-BATH. (Vervolg raads vergadering). Ingekomen is een adres van de meer derheid van dan Kerkeraiad der Geref. Gemeente, waarin wordt verzocht een ver orden ng vast te stellen houdende Zondags- sluiting van verguninings- en verlofsloka- liteitcn. Overgelegd is daarbij een ad- haesiebetuiging van den Kcrkeraad der Evang. gemeente te Rilland, terwijl ver meld wordt dat ds. Wildschut toezegging deed van een adhaesiebetuiging door den KerkeraacI der Ned. Herv. Gemeente, welke echter niet inkwam. Ter tafel is eveneens een adres met 151 handtoeke- Thuis; Akker's Abdijsiroop' Togen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Buiten: AKKER's Het is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddeelen. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. ningen (eerst© onderteekenaar J. M. de Veij), waarin wordt verzocht het ver zoek niet in te willigen, maar vrijheid te laten en gewezen wordt op het feit, dat op de indiening van het adres vreemde invloeden hebben gewerkt en dat met name broodnijd in deze de drijfveer is. Voordat tot behandeling wordt overge gaan, stelt de heter Van de Sande de vraag of het ingediend© adres wel in behandeling kan komen, daar het ongezegeld is. Hij meent, dat krachtens d© Gemeentewet adressen aan den Raad gezegeld' moeten zijn. De voorzitter antwoordt,, dat de Zegelwet in deze beslissend is en dat hier niet kan gezegd worden dat er sprake is van een verzoekschrift ter bekoming van een gunst. Zoowel het adres als het tegen- adres kunnen mitsdien z.i. ongezegeld zijn. In hun praeadvies herinneren B. en W, eraan, dat in de vergadering van 27 Maart 1927 een voorstel van dezelfde strekking is verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Wat het ingediende adres aangaat, Id'it is hun daarom minder sympathiek omdat hun gebleken is, dat op de indiening fac toren hebben gewerkt van buiten, waarbij men een ander doel beoogde Idlan bij adres santen voorzit. Ook de aangevoerde gron den kunnen B. en W. niet deelen,, daar ze ten de©le berusten op onjuist schrift- gebruik, ten deel© op mogelijke verwach tingen in de toekomst, die geen reëelen grondslag hebben. Van de overheidstaak als zoodanig, van haar optreden als Gods Dienaresse wordt niet gesproken. Des ondanks is de meerderheid' van B. en W. voor Zcndagssluiting op de gronden,, bij de vorige behandeling uiteengezet en waar naar verwezen wordt. De meerderheid is van oordeel, dat Rilland-Bath behoort tot de gemeenten, waar Zondagssluiting zon der bezwaar kan worden ingevoerd en in stemming zou vinden bij het meerendeel der bevolking. Wethouder van Boven meent als minderheid van B. en W. het laatste te moeten betwisten. Het tegen- adres bevat handtsekeningen uit alle groe pen ter plaatse. Hij acht den gevraagden maatregel niet noodig en bepleit vrijheid voor allen. Het is een kwestie van opvoe ding. Het deert hem niet al stond de weg van Vlissingen naar Rilland-Bath vol her bergen. Men moet met geweld niet iets willen opheffen, doch men moet het zijne kinde ren durven laten zien. Spreker is voor hem daar allerminst bang voor. Maar de zaak is dat men over het algemeen wat hooger eischen aan ons zelf moeten stellen, ten opzichte van opvoeding, beschaving en fatsoen. Het adres beroept zich op Christelijk© beginselen, doch naar zijne overtuiging speelt hierin de duivel een groote rol. Men legt hier den Raad een adres voor waarin persoonlijkheden hoofdzaak zijn en waar adressanten zich voor hebben willen laten leenen. Hij kent hier al de caféhouders als hoogstaande menschen, waarin een groote liefdadigheidszin huist, voor vele kerkdiaconiën ten voorbeeld. De heer W©ststrat© herinnert eraan, dat de vergaderingen van den Raad met ge bed worden geopend en daarbij Gods bijstand gevraagd wordt. Als we zonder God niets vermogen, zooals dat gebed zegt, moeten we dan Zijn rustdag niet hei ligen? Door het herbergbezoek op Zon dag kunnen we niet zeggen, dat die dag geheiligd wordt en daar de overheid tot Zondagsheiliging moet meewerken, is hij vóór dezen maatregel. De heer Van 't Leven vindt het ook jammer, dat dit adres door bijkomend© invloeden vertroebeld is en kan de gron den, waarop het steunt, niet deelen. Dat was ook de reden waarom de Kerkeraad der Geref. Kerk geen adhaesie kon be tuigen, daar deze wel met de zaak in stemt, maar in iet met de aangevoerde mo tieven. Met d.n maatregel zelf gaat hij accoord, deze vindt steun in zijn program. Als dan ook straks de zaak in stemming komt, zal hij vóór stemmen. De heer David acht het gevraagde on moedig, hij wil de menschen vrijlaten. Er is niets op tegen dat de menschen, als ze hun godsdienstplichten hebben verricht, eenige ontspanning zoeken, dat is zelfs heel goed. Het zou gemakkelijk zijn, als men daartoe in de weekdagen de gelegen heid had, dan kon men 's Zondags rusten, maar nu dat niet zoo is moet het wel an ders. De gemeenschap moet niet bij alles ingrijpen. Straks ergert iemand zich mis schien als hij orgelspel in de kerk hoort en zou hij dat wellicht ook willen verbieden. Over het verzoek, in stemming gebracht, staken de stemmen (voor d© heeren* De-jr- loo, Van 't Leven, Weststrate, tegen de heeren David, Van Boven en Van de Sande). Vastgesteld wordt het suppletoir kohier der hondenbelasting. Voor onderwijzer aan de O. L. school alhier,; vacature de heer West strate, hebben zich 13 sollicitanten aange meld. MIDDELBURG. Gistermorgen om streeks half twaalf ging het bericht door de stad, dat een uitslaande brand was uit gebroken in het registratiebureau aan de Lange Noordstraat. De autospuit reed uif en plaatste zich in den kortst denkbaren tijd aan de gracht om zoo noodig door de achterpoort den tuin en zoo het perceel te kunnen bereiken. Dit bleek gelukkig niet meer noodig t© zijn, want intusschen was het vuur, dat alleen nog in d©n keu kenschoorsteen woedde, met minimaxen en emmers water gestuit. Spoedig reed de autospuit weder naar de garage terug. WAARDE. Dinsdagavond hield de vereeniging Ziekenhuisverplegimg afdeeling Waarde haar algemeen© vergadering. Voorzitter de heer G. Dees, tegenwoordig 24 leden. Uit het verslag van den secre taris-penningmeester bleek, dat in het af- loopen jaar 2 leden vergoeding hadden ge noten in de ziekenhuiskosten. Uit de reke ning bleek, diat totaal aan contributie was ontvangen f 448,)10, waarvan 20 pet. is bestemd voor de afd. Waarde, of f 89,62. De rekening ^a'n de afdeeling Waarde wijst aan met batig saldo 1998 aan inkom sten f 109,34 Vb uitgaven fJ3>37, alzoo een batig saldo van f 75,97V2- Het aftredend bestuurslid d© heer Jan Bom werd met meerderheid van stemmen herkozen. Op 31 Dec. 1929 telde d© afd. Waarde 184 leden, waarvan 170 betalend© leden. Rupsenplaag in Limburg. In de Dinsdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering van Maas tricht hebben verscheidene leden er op gewezen, dat de rupsenplaag enor me afmetingen heeft aangenomen en gevraagd, of er geen strengere veror deningen kunnen worden vastgesteld. Een der leden wenschte samenwerking van alle gemeenten, omdat anders de kwaal niet verholpen wordt. Een an der wenschte op de scholen gewaar schuwd te hebben tegen het uithalen van vogelnestjes en het uitroeien van vogels. De voorzitter gaf toe, dat er maat regelen moesten worden genomen. Het eikenslaghout en de eikenboomen Zit ten vol en vormen een broedplaats voor de besmetting.Vanwege den Rijks waterstaat is getracht, de groote we gen in de buurt van Roermond te zui veren. Deze maatregel heeft echter geen resultaat gehad. Er moet naar getracht worden, dat ieder op eigen erf op straffe van boete de nesten verbrandt. De verstikte baby. Zooals bekend, heeft de Haagsche politie eenigen tijd geleden een 2I-ja- rigen man gearresteerd, verdacht er

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3