Hwk, (jemuk Huid Uit den Westhoek. Kamer - Overzicht Sport. Rechtszaken. 21/2 CENT PER KEER. Toen tante Pos, die de laatste jaren erg modern-doortastend is geworden (volgens sommigen heeft zij zich door prof. Voronoff een klier laten trans planteeren) met de telefoon-tarieven ging morrelen, en decreteerde dat een ieder, die een locaal-gesprek zou houden, daarvoor 21/2 cent zou moe ten betalen, hebben we ons onmiddel lijk afgevraagd of tante niet wel bij het hoofd was. We lieten de meest kenmerkende karakter-eigenschappen van den Nederlander n.l. de revue een passeeren; we dachten aan zijn zui nigheid, aan zijn gezegde: „Draai iedere cent om, voordat ge hem uit geeft", enwe geloofden aan de hand daarvan, dat de telefoon in het verkeer der localen de grootste rol gespeeld had. Direct 11a 1 Januari toch kon men bemerken, dat er iets met de telefoon gaande was. Als men voor dien tijd iemand per draad trachtte te berei ken, als deze niet thuis was, en men verzocht een van zijn huisgenooten of ondergeschikten: „Als mijnheer komt, vraagt dan of hij even opbelt", dangeschiedde zulks. Sedert 1 Januari vangt men met zulk een verzoek heel wat keeren bot, omdat de mijnheer aan zijn 21/2 cent denkt, en overweegt dat de hem spre ken willende wel weer zal opbellen als hij iets belangrijks bedoelde mede te deelen. We beschikken niet over statistie ken, doch o.i. staat het vast, dat er in Januari van dit jaar heel wat minder van de locale telefoon gebruik is ge maakt dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Dat is voor Tante Pos naar, erg. Niet voor de abonné's, want velen van hen vinden het wellicht aange naam dat de 2V2 cent-belasting hen bevrijd heeft van allerlei telefoon maniakken, die in een vervelend uur maar aan den hoorn gingen hangen om met Jan, Piet en Klaas een boom op te zetten. Daar tante tante niet zou zijn, als zij zich bij een schade-post neerzette, kan worden verwacht dat de telefoon tarieven mettertijd een wijziging zul len ondergaan. Hoe zij dan zullen worden is ons niet bekend, doch ver moedelijk zal het nieuwe stelsel beter op de psychologie van den Nederlan der zijn afgestemd dan het huidige, waarmede tante zich deerlijk vergist heeft. Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Dooa 30-60. Tube 80 ct. BS M MC® 'U Bjj Apoth. en Drogisten Wkjtb fla^Sa. Mscd le. de mededeeling van Ged. Sta ten dat de heeren H. J. Aernaudts te Sluis en V. M. Krepel te Zierikzee als lid der Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij zijn herbenoemd. 2e. van de Kamer van Koophan del te Middelb- ïrg. over R.witsche wets ontwerp to' verhooging van invoer rechte invoer van Poolsche eieren. 3e. van de Ned. Landbouw Han delskamer over het nationale merk in Engeland. 4e. dat er nog geen sollicitatie voor de betrekking van landbouwhuishoud- leerares zijn ingekomen. Besloten werd nogmaals na te gaan of het gewenscht is om een Zeeuw- sche landbouwfilm te maken. Veiligheid van het verkeer. Bij den minister van Waterstaat zal worden aangedrongen om bij de nieuwe ver keerswegen zooveel mogelijk de on derbeplantingen weg te laten, althans om ter weerszijden van zijwegen e.d. de beplanting 50 M. vrij te laten. Brandgevaar in veestallen. Naar aan leiding van de actie van de Ver. voor Dierenbescherming bij de gemeente besturen om te komen tot gemeente lijke verordeningen zal worden gead viseerd daartoe niet over te gaan. Rassenstatistiek. Besloten werd te trachten om nog gegevens te verzame len over in Zeeland gebruikte rassen. Studiefonds. In principe werd in stemming betuigd met de versterking van het studiefonds van het K. N. L. C. Landbouwexportbureau. Aangedron gen zal worden om bepaalde onder werpen door afgestudeerden aan de Landbouw Hoogeschool in studie te doen nemen. Normalisatie Landbouwwerktuigen. Den heer A. C. de Oude zal worden gevraagd om een vergadering bij te wonen, waarbij de normalisatie wordt besproken. Schattingen vermogensbelasting. Hef antwoord van den minister van Fi nanciën op het schrijven van de drie centrale organisaties over schattingen van complexen landerijen, zal gepu bliceerd worden. Tevens zal gewezen worden op de ongewenschtheid dat de schattingen door kommiezen geschieden. Gewicht balen kunstmest. Op hef schrijven van de Friesche Mij. van Landbouw om te komen tot levering van kunstmest in balen van 75 K.G., zal worden geantwoord, dat dit niet wenschelijk wordt geacht in verband met de hoogere kosten en mindere gebruikswaarde van de zakken. Wel wordt gewenscht geacht, dat levering in balen van 50 K.G. mogelijk wordt gemaakt ten behoeve van den tuin bouw. Mond- en klauwzeer. Met het idee om bedrijfschadevergoeding te verlee- nen bij directe aangifte, kon niet wor den ingestemd, aangezien men daar door toch niet zou voorkomen, dat alle aangiften tijdig zouden geschieden Kalenderhervorming. Aangezien dit voor den landbouw niet van practisch belang is, werd het schrijven voor kennisgeving aangenomen. Wettelijke regeling Binnenvaartrechf Met het ontwerp-adres van het K. N. L. C. kon de vergadering zich ver eenigen. Uitvoering Paardenwet. Het rapport van het K. N. L. C. werd aangehouden. Prov. landbouwtentoonstelling 1931. Besloten werd schriftelijk aan de le den van het Hoofdbestuur te vragen hun meening omtrent het advies van het Dag. Bestuur in 1931 geen Prov. landbouwtentoonstelling te houden. Afschrijving onkosten. Met instem ming werd kennis genomen van hef schrijven van den minister van Finan ciën, dat er geen bezwaar behoort ge maakt te worden, indien landbouwers bij berekening van hun inkomen, de kosten vallende op den aankoop van voor hun bedrijf benoodigde gebou wen en gronden (notariskosten, hypo- theekkosten, e.d.) afschrijven in een tijdsverloop van 5 jaren. In dezen be hoort dus de leiddraad, opgemaakt door de drie centrale organisaties, ge volgd. De Hooge Raad had indertijd anders beslist. Accijns op vleesch. Het K. N. L. C. zal worden verzocht nogmaals op aan schaffing aan te dringen. Vimpol. Verslag werd uitgebracht omtrent de besprekingen met de Vim pol omtrent deelname aan tentoon stellingen en demonstraties. De Vimpol wenscht slechts op twee tentoonstellingen per jaar uit te ko men en eischt, dat alleen Vimpolleden zullen inzenden. Wat de demonstra ties betreft is gebleken, dat er een de- monstratiebesluit bestaat. Hier eischt de Vimpol overlegging der voorwaar den en uitsluitend deelname van Vim polleden. Algemeen was men van meening, dat de landbouw-organisatie aan de voorwaarden niet kan voldoen. Na eenige huishoudelijke zaken te hebben afgedaan werd de vergadering gesloten. Bouwen, enz Het is onze gewoonte van tijd tot tijd een overzicht te geven van den stand van zaken van de onder handen zijnde bouwwerken in Goes, en van de in uitvoering zijnde plannen van openbare werken. In de eerste maand van het jaar is er gewoonlijk niet veel te vermelden. Ook thans niet. De res tauratie van de Groote Kerk begint haar voltooiing te naderen (als er zich geen onverwachte belemmeringen voor doen zal de kerk in het tweede ge deelte van Maart in gebruik genomen kunnen worden), en ook met den bouw van de nieuwe kerk aan den grooten verkeersweg maakt men goede vorde ringen. De nieuwe ambachtsschool is reeds voor een groot gedeelte vol tooid. Dezer dagen n.l. is de mooie school onder dak gekomen. Van gemeentewege is de door de P. Z. E. M. zoo slecht verzorgde bestra ting van den Opril aan de Markt ver wijderd en vervangen door flinke klin kers. Dit bleek een heele verbetering te zijn. Een ander werk dat gemeente-wer ken de sympathie van velen zal ver zekeren is de demping van het ge deelte der Oostvest, tegenover hef Gasthuis. Men is daar thans druk be zig zand en puin en meer onwelrie kende substanties van de vuilnisbelt te verdrinken. Aangenaam riekt het momenteel in de omgeving van hef werk niet, doch men kan zich troos ten met de verzekering, dat daar dra alles ten goede gekeerd zal zijn. Ambachtsschool. In een advertentie in dit nummer worden mededeelingen gedaan over de gelegenheid tot het aangeven van leer lingen voor de vakken timmeren, sme den, bankwerken, schilderen en auto rijwiel-herstellen. Reclame-artikelen. De reclame speelt in dezen tijd in het zakenleven wel een heel groote rol. De eene firma adverteert, de an dere geeft een eigen tijdschrift uit, een derde verrast haar cliëntèle met al lerlei aardige cadeaux. Ten behoeve van de firma's die waarde hechten aan den invloed van deze cadeaux heeft het publiciteits-bureau „Zeeland" te Vlissingen, als vertegenwoordiger van een Tsjechische fabriek in reclame artikelen, in hotel „Zoutkeet" alhier eenige dagen geëxposeerd. Het is niet doenlijk de onderdeelen van de ge- exposeerde artikelen hier op te som men, want zoo vreemd kan men het niet bedenken ofhef was er. Men staat versteld wat in Tsjecho-Slowa- kije op dit gebied bereikt is. Het heeft ons vooral getroffen dat alle artikelen uit prachtig materiaal waren vervaar digd en dat de uitvoering keurig ver zorgd was. Voor iedere firma moet het verleidelijk zijn een van die arti kelen ten dienste van hare reclame campagne aan te wenden. Mr. A. W. Kamp. Van de twee Nederlandsche mees ters in de rechten, 'die zich met de klein-kunst onledig houden, n.l. mr. A. W. Kamp en mr. Rombout van Riemsdijk (zoon van den bekenden Veluwschen boeren-dïchterzinger Jan) heeft de eerste gisteravond in hef Schuttershof alhier voor de leden van Wetenschappelijke Belangen een voor dracht-avond gegeven. Voor de pauze bracht mr. Kamp voornamelijk ernstig werk, als de „Rattenvanger van Ha- meln", van Browning, Shakespeare- fragmenten en de „Ijsberg" van Ur ban. Mr. Kamp is een geroutineerd voordrager; hij vertegenwoordigt geen school, zegt eenvoudig, langs den neus weg zijn woorden en zinnen. Voor groot en ernstig werk is hij mede daarom niet de aangewezen declama tor, hoewel een zuiver gevoel zijn voordracht stuwt. Zijn stern-orgaan biedt echter te weinig afwisseling. Hef best is mr. Kamp als de vertolker van zijn eigen, altijd geestelijk en technisch zoo knappe rijmen. De soberheid van zijn bijna egaal-onverschillige stem draagt aan het welslagen van zijn hu moristische verzen in niet geringe ma te bij, en met een niet overdreven, maar zeer oolijke mimiek, ondersteund door een eenvoudig gebaar weet hij wonderen te verrichten. Kostelijk wa ren de uitbeelding van den meneer die een muziekstuk moet koopen en den naam daarvan niet meer weet, van het meisje met de blauwe plek, van den ouden heer die in 'een hotel nog eens wil eten zooals hij bij moeder thuis in zijn jeugd deed, en van den schoolopziener met de rups. De laatste twee nummers waren prachtstaaltjes van hetgeen men on der levensliederen pleegt te verstaan: ze hadden veel humor en onder deze humor schuilt tragiek. De leden van Wetenschappelijke Be langen hebben vgn dezen, in bet ge- geheel niet wetenschappelijken, doch kostelijken avond, genoten. In en uit. Ingekomen: K. Fischer, orgelmaker, van Schleusingen, 's Heer Hendriks- kinderendijk 28; W. Kellerer, orgel maker, van Schleusingen, 's Heer Hendrikskinderendijk 28; C. Bosman, dienstbode, van Nisse, Ganzepoortstr. 23; A. Grijpma, onderwijzer, van Den Haag, Kloetingsche weg 26; M. P. den Hollander, portier, van Kruïningen, Oude Vischmarkt 12; A. G. te Wilt, winkeljuffr., van Bergh, Lange Kerk straat 12a. Vertrokken: I. A. Porry en echtgen., koopman, naar Middelburg, R 57a; B. J. van Ooteghem, opz.-teekenaar, naar Breskens, Dorpstraat; A. E. Borgs, dienstbode, naar Den Haag, 'Jan van Nassaustraat 33; M. Kok, zonder be roep, naar Harderwijk, Havenstraat. Dammen Woensdagavond speelde Goes 1 te gen Souburg I voor den Zeeuwschen Dambond, met uitslag als volgt: Souburg I: Goes I: J. Strooband—A. Korstanje 1—1 J. RoelandsW. de Bruin 0—2 J. Jansen—K. L. Kramer 1—1 A. BostelaarJ. van Calmthout 02 A. Vermazen—M. v. d. Berghe 1—1 J. D. HontL. Dekker 11 J. v. EenenaamJ. J. Snoodijk 0—2 J. Leijnsen—F. den Hartog 0—2 A. PalmkockA. Hendriks 20 J. Walrave—G. Schrijver 0—2 Totaal 6—14 Uitslag der gespeelde partijen: Vlissingen I 3 1 6 4533 Gods I 2 2 4 40—38 Souburg I 1 3 2 33-47 1 partij Vlissingen I—Goes I afge broken. Bioscopen Het „Sot Ostende" brengt deze week de film: „Hoogverraad". In dit buiten gewoon spannende werk vervullen Iwan Mosjoukine en Carmen Boné de hoofdrollen. In de „Landbouw-Bioscoop" gaat al weer een geluidsfilm, n.l. de bekende „Broadway Melody". Deze film werd vier weken achtereen in het Tuchïnsky- theater te Amsterdam vertoond. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Godsdienstoefening ter viering van den Jeugddag op Zondag 26 Januari, des avonds te 6 uur, onder leiding van den heer P. C. Boone alhier. Doopsgezinde Gemeente Zondag 26 Januari des morgens om half elf uur: Ds. J. Koekebakker. PpoviocieDieuWs Da begrafenis van Dr. J. G. de Man. Gisterenmiddag had te Middelburg de uitvaart plaats van wijlen dr. J. G. de Man, die gewoond hebbende te Yerseke, Zondag j.l. te Middelburg in het Gasthuis overleed. Vanuit het huis zijner zusters in de St. Pieterstraat trok de lijkwagen, ge volgd door drie rijtuigen naar de al- gemeene begraafplaats. Enkele bloem stukken waren op de kist neergelegd. Op de begraafplaats wachtten de voor zitter en secretaris van hetZeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en nog enkele belangstellenden den stoet af. Toen de kist aan den schoot der aarde was toevertrouwd, nam de voor zitter van het Zeeuwsch Genootschap, de heer mr. G. J. Sprenger, het woord en schetste hoe de overledene steeds werkte voor het Genootschap, ook toen hij te Yerseke woonde en niet op zag tegen herhaaldelijk reizen naar Middelburg. Het heengaan van dezen werker, die ook aan zijn opvolgers steeds gaarne inlichtingen gaf, en wiens beide zusters nog steeds haar krach ten geven, is tevens een symbool van het verdwijnen van werkzame geslach ten als waartoe zij behooren. De rust wordt den overledene na een langdu rig lijden gaarne gegund en zijn na gedachtenis zal in dankbare herinne ring voortleven. Vervolgens sprak de heer prof. dr. Max Weber als vriend en vakgenoot van den overledene. Spr. schetste dr. de Man als bijzonder kundig op ver schillende onderdeelen der dierkunde. De overledene was voor velen een vraagbaak en steeds bereid adviezen te geven. Vele musea in het buiten land en ook in ons land en vele ex posities hadden zijn steun. Hij werk te in het belang van de wetenschap en de economie. Door taaie volharding en werklust gelukte het hem veel de gelijk werk te leveren. Buitengewone liefde voor de waarheid en afkeer van schijn, maakte dat hij geen opgebla zenheid of ijdelheid kende. Hij was gesloten voor alle uiterlijk vertoon. Hij heeft gewerkt op zijn stille, be scheiden, eenzame wijze. Zonder die eigenschappen had hij niet zoo geluk kig kunnen zijn op zijn stille dorpje, alleen met zijn wetenschap. Spr. ein digde met: „Vaarwel Jan de Man". De heer dr. van den Graag uit Den Haag dankte namens de familie voor de laatste eer aan zijn neef be toond en bracht ook een laatsten groet aan den doode. Nog trad naar voren de heer De Koeijer, huisbewaarder in de woning van den overledene te Yerseke, die met gevoelvolle woorden dankte voor alles wat dr. de Man voor hem en de zijnen is geweest. Hiermede was de eenvoudige plech tigheid ten einde. COLIJNSPLAAT. Woensdagavond werd in café „Zeelandia" alhier, ten overstaan van den deurwaarder G. Heijboer te Kortgene, voor de erfge namen van Mej. de Wed. P. Verburg- Ossewaarde publiek verkocht: a. een woonhuis en erf te Co- lijnsplaat aan de Achterkerkbuurt, groot 1.95 A. Kooper werd de heer W. van Gilst Lz. te Colijnsplaat voor f1700, b. een woonhuis en erf aldaar, groot 2 A. Kooper werd de heer L. P. Verburg Pz. te Colijnsplaat voor f2126,—. c. twee woonhuizen, wagenhuis en erven, aldaar, groot 3.99 A. Kooper werd de heer L. P. Verburg Pz. te Colijnsplaat voor f 2205, De koopsommen zijn ongerekend, 80/0 onkosten en de ïnschrijvingspre- mies. HANSWEERT. Tijdens dikken mist zijn gistermorgen in het Keeten de motorschepen „Jannetje" en „Elisa beth" omhoog gevaren en blijven zit ten. Beide schepen zijn geladen met ledige vaten. Sleepboothulp is in de nabijheid om indien noodig, hulp te verleenen. Tijdens dikken mist is gister morgen in het Volkerak het sleepschip „Friesland", geladen met stukgoed van Rotterdam naar Antwerpen, omhoog gevaren en blijven zitten. KRUÏNINGEN. Woensdagavond ver gaderde de afd. Kruïningen van de vereenïging voor Ziekenhuisverpleging Aanwezig waren 35 leden, allen hoof den van gezinnen. Uit het verslag bleek, dat de afd. 735 betalende leden telt, dat ruim f1700,— is ontvangen en dat de rekening sloot met een ba tig saldo van f 49,47. De heer D. Duin dam (voorzitter) werd herkozen, ter wijl in de plaats van den heer J. S. Visscher tot penningmeester werd ge kozen de heer M. Bavero, tevens bode. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier, is in de plaats van den heer L. Nïeuwenhuijse, die overleden is, benoemd de heer Job Sinke. De C. J. V. „Ora et Labora", organiseerde een sjoel-wedstrijd, waar voor veel belangstelling was. De uit slag is als volgt: le prijs Joh. Kievit 154 punten; 2e. pr. J. Waverijn 134 p.; 3e pr. J. Blauwkamer 133 p.; 4epr. M. van Nïeuwenhuijse 132 p.; 5e pr. H. v. d. Velde 130 p. Vijf nieuwe le den gaven zich dien avond op. In de a.s. Dinsdag te houden ge meenteraadsvergadering komt o.a. voor onderzoek van de geloofsbrieven van den heer J. Witte. Deze is opvolger op de lijst der S. D. A. P. en komt in de plaats van den heer J. S. Vis scher, die op 1 Januari de gemeente heeft verlaten. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gistermiddag met 26 tegen 8 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns; hef fing van opcenten op de inkomstenbe lasting ten behoeve van het Leening- fonds-1914 en wijziging van het tarief dier belasting en van het tarief van invoerrechten. VOETBAL. Zuidelijke le klasse K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: N. A. C.-P. S. V. N. O. A. D.-Willem II. EindhovenB. V. V. M. V. V.Wilhelmina. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: M. E. V. O.Velocitas. R. B. C.—D. O. S. K. O. Dongen—Breda. Middelburg—Zeelandia. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Walcheren—Zierikzee. Zeelandia II—Terneuzen. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Goes—Nieuw Borgvliet. N. E. R. O.Boeimeer. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden die vol gende vonnissen uitgesproken Overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet; A. F., 25 jaar, chauffeur te Goes, vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter en vrijspraak. Met een kanoingeweer in het jachtveld aanwezig zijn: F. S-, 58 jaar, A. A. S„ 29 jaar, jagers, te Antwerpen, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, vrij spraak. De Goesche fiets. J. B., 50 jaar, grondwerker te Breda, gedetineerd te Middelburg, werd verdacht dat hij op 6 December 1929 te- Goes, een rijwiel, toebehoorende aan J. W- Dui- venbode, en dat hij van dezen haÜ1 ge huurd, heeft verduisterd. Eisch: 1 jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Mr. H. v. d. Beke Callenfels refereer de zich aan het oordeel der rechtbank. Zijn stoep. A. L., 32 jaar, rijwielhersteller en ben- zineverkooper, was door den kantonrechter te Goes veroordeeld tot f 1 (of 1 d. h.J we gens het plaatsen van een benzinetank- wagentje op de stoep van zijn perceel te Goes, op 15 October j.l., tegen welke veroordeeling hij in hooger beroep was gekomen. i

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2