DIPLOMATEN N° 10 Woensdag 22 Januari 1950 117 Jaargang. ProviocieDieusVs LINTVELT's BAZAR Springende handen en lippen ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf I al 17 r, 1 *7 IA XTO AA yC y n f i, i wl Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tof 12 uur voorm. Buitengewone zitting der Provinciale Staten. De Commissaris der Koningin in bij Kon. besluit van 13 dezer gemachtigd tot het bijeenroepen der Staten van Zeeland in buitengewone zitting tot behandeling van onderwerpen, betrek king hebbende op de electrïciteitsvoor- ziening en de Provinciale Stoomboot diensten, welke zitting zal worden ge houden op Dinsdag 18 Februari a.s. des avonds te half acht en de daarop volgende openbare vergadering op Donderdag 13 Maart a.s. te twee uur. Provinciale Brandweerbond. Aan de colleges van Burgemeesters en Wethouders der gemeenten in Zee land is de volgende circulaire gezon den: De groote brand, welke op 7 De cember van het vorig jaar te Middel burg plaats greep, gaf aanleiding tot een onderhoud van den Commissaris der Koningin met den voorzitter der Koninklijke Nederlandsche Brandweer- vereeniging, den heer Mr. J. Dijck- meester, burgemeester der gemeente Zutphen; bij dit onderhoud werd be sproken de wijze, waarop de oprich ting van een gewestelijken bond voor Zeeland, als afdeelïng van genoemde Nederlandsche Vereeniging het beste kans van slagen zou hebben. De Commissaris der Koningin heeft daarop, na overleg met een aantal bur gemeesters, ondergeteekenden als ver tegenwoordigers uit He verschillende deelen van ons gewest uitgenoodigd tot eene bespreking op 8 dezer. Op deze conferentie werd een Comité van voorbereiding opgericht, met den eerst- ondergeteekende als voorzitter; dit Co mité zal zich uitsluitend belasten met voorbereidende werkzaamheden,als het contact zoeken met de gemeentebestu ren, het opstellen van een ontwerp statuten enz. Het behoeft geen betoog, dat groote rampen, zooals de recente ramp te Middelburg, in de toekomst slechts zullen kunnen worden vermeden, al thans tot den meest mogelijken gerin gen omvang beperkt, door organisatie op het gebied van het brandwezen; dat ééne gemeente in dergelijke gevallen is aangewezen op den steun van an dere gemeenten, is bij den brand te Middelburg afdoende gebleken. Wij zijn met den Commissaris der Koningin derhalve van oordeel, dat vorming van een Provincialen Brand weerbond voor deze Provincie urgent is. Omtrent de wijze, waarop deze bond zal worden ingericht en zal wer ken, kunnen wij uit den aard der zaak thans nog geene mededeeling doen. Wel kan het zijn nut hebben, wanneer wij U hieronder geven een uittreksel Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 49 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. HOOFDSTUK XX. Ongeveer een half uur later kwam Susan glimlachend naar Grant toe. Zij had Bobby Lancaster en zijn zuster op een divan zittend achtergelaten. „Voel jij je niet gevleid, Grant?" riep zij uit. „Je bent geclassificeerd als gevaarlijk. Koningen zijn te hulp geroepen om den verschrikten echt genoot bij te staan. Kijk, ze laten die arme vrouw daar aan de tafel zitten en roulette spelen, waaraan zij een hekel heeft, met Zijne Majesteit naast haar, haar echtgenoot achter haar stoel, en Blunn als een bescherm engel om haar heen, draaiend". Grant keek naar het groepje en knikte. „Wel", gaf hij toe, „ik ben half ge neigd te denken, dat je gelijk hebt van ontwerp-statuten, gelijk dit ons werd toegezonden door de Konink lijke Nederlandsche Brar.dweervereeni- ging, waarvan de Zeeuwsche bond eene afdeeling zal vormen; hiermede is uit den aard der zaak niet gezegd, dat deze artikelen in de te zijner tijd vast te stellen statuten 'leterlijk zullen worden overgenomen, doch de doel stelling en de algemeene grondslagen voor den Bond kunnen U op deze wijze duidelijk worden. Art. 3. De bond heeft ten doel, in samen werking met de Koninklijke Neder landsche Brandweervereeniging het be stuur der Provincie en de Gemeente besturen in het gewest: a. het behartigen der belangen en het verhoogen van het peil van hef brandwezen in de Provincie; b. het verstrekken van voorlichting en het verleenen van medewerking bij het oprichten of reorganiseeren van brandweer-organisaties c. het vormen van brandweerlei ders en brandweerlieden; d. het ontwerpen van regelingen tot onderlinge hulpverleening en samen werking van brandweren; e. het bevorderen van de invoering van maatregelen ter voorkoming van brand f. het versterken van den band tus- schen brandweerkameraden g. het verleenen van medewerking aan de uitvoering van de door de Koninklijke Nederlandsche Brandweer vereeniging in het belang van het brandwezen genomen besluiten. Art. 4. Hij tracht het onder Art. 3 om schreven doel te bereiken door: a. het houden van vergaderingen, lezingen, oefeningen én cursussen; bi het bevorderen van eenheid in de inrichting en uitrusting van brand weren; c. het instellen van commissies voor het ontwerpen van regelingen als bedoeld in Art. 3 sub d.; d. het ontwerpen van maatregelen als bedoeld in Art. 3 sub e.; e. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Art. 5. Leden kunnen zijn: a. de gemeenten in de Provincie; b. ambtelijke colleges, korpsen of rechtspersoonlijkheid bezittende ver- eenigingen, werkzaam op brandweer- gebied, die zich onder overlegging van een verklaring, dat zij als lid tot de Koninklijke Nederlandsche Brandweer vereeniging wenschen toe te treden, als lid van den bond doen inschrij ven door het bestuur, dat de inschrij ving weigeren kan, behoudens beroep op de algemeene vergadering. Art. 6. Leden kunnen met ingang van een nog niet aangevangen vereenigingsjaar bij schriftelijke kennisgeving uittreden Het lidmaatschap gaat voorts ver loren door: a. ontbinding of verlies der rechts persoonlijkheid Het lijkt wel een complot. Waar is je vader?" „Naar huis gegaan", antwoordde hij. „Hij was heel boos op meneer Blunn". „Het was toch een handige zet", merkte Grant op. „Ik durf wedden, dat hij wel een dozijn afschriften van die opmerking van hem klaar heeft om te laten drukken en in de Ver- eenigde Staten te verspreiden. Die brutaliteit is haast ongeloofelijk. In de tegenwoordigheid van jou en mij en Gertrude, om den prins niet te noe men, die het gansche geheim kende en slechts een paar meter van hem verwijderd zat, die wist, hoe hij vocht om dien somberen Scandinaviër naar Nizza terug te krijgen op tijd om te stemmen. Hij lacht ons eenvoudig uit en stoort zich niet aan ons. Wij zijn maar een paar menschen. Hij wil de millioenen hebben. Het is prachtig!" „Daar ik vrees, dat het hopeloos voor je is de betooverende prinses te naderen, zou je nu een paar minu ten met mij willen spreken?" vroeg zij. „Wij zullen dat gulzige hoekje in de Bar opzoeken", zeide hij, met haar weggaande, „waar jij al die chocolade bonbons hebt opgegeten". Zij zuchtte. „Ik wou, dat ik niet zooveel van b. schrapping door de algemeene vergadering. Art. 8. De jaarlijksche bijdrage der leden bedraagt in gemeenten beneden de 1000 in woners f 3, in gemeenten van 1000 tot 2000 in woners f4, in gemeenten van 2000 tot 5000 in woners f 5, in gemeenten van 5000 tot 10.000 in woners f 6, in gemeenten van 10.000 tot 20.000 inwoners f8, in gemeenten van 20.000 tot 50.000 inwoners f12, in gemeenten van 50.000 tot 100.000 inwoners f20, in gemeenten van 100.000 en meer inwoners f25, Vereenigingen, korpsen en colleges, die niet de brandweer eener gemeente in hoogste instantie vertegenwoordi gen, betalen f 3,per jaar. De algemeene vergadering kan deze bijdragen voor een nog niet voor een vierde deel verloopen vereenigingsjaar gelijkvoudig vermeerderen of vermin deren. Die voor de Koninklijke Ned. Brandweervereeniging worden door hef bestuur gelijktijdig'geïnd en voor 15 November van het vereenigingsjaar aan den penningmeester dier vereeni ging afgedragen. Wij vestigen er daarbij uitdrukkelijk Uwe aandacht op, dat voor aansluiting bij de Kon. Nederl. Brandweervereeni ging allereerst noodig is toetreding tof een Provincialen bond. Verder zullen de hierboven aangegeven contributies met twee dienen te worden vermenig vuldigd een gemeente met minder dan 1000 inwoners zal fó,— hebben te be talen (waarvan dan f 3,door den Prov. bond wordt afgedragen aan de Koninklijke Nederlandsche Brandweer vereeniging), eene gemeente van 1000 tot 2000 inwoners f8,—, enz. De kos ten kunnen, naar het ons toeschijnt, geen bezwaar zijn, vooral, waar hef geldt een zoo vitaal belang als het brandwezen, dat toch eene voorname plaats in de gemeentehuishouding in neemt. Gelijk reeds hierboven is gezegd, kunnen thans nog geene mededeelin- gen worden gedaan omtrent de werk wijze en de inrichting van den Bond. Wel bestaat reeds het denkbeeld, dat, gezien de eigenaardige samenstelling onzer Provincie met hare waterwegen, verschillende groepen zullen dienen worden gevormd, die elk haar eigen bestuur behooren te hebben. Maar ook daaromtrent zal eerst later eene be slissing kunnen worden genomen. Van de houding der gemeentebestu ren zal het dus afhangen pf de Prov. Bond tot stand komt. Samenwerking der gemeenten zal den grondslag moe ten vormen, waarop het nieuwe in stituut, .waarvan de zegenrijke wer king zeker zal worden ondervonden, kan worden opgebouwd. Wij vertrouwen, dat Uw College met ons van het groote belang der zaak overtuigd is en verzoeken U, wel te willen bevorderen, dat door den Raad lekker eten hield. De menschen wil len niet gelooven, dat ik gevoel bezit, als zij mijn eetlust zien. Nu echter", ging zij opgewekt voort, „zal ik niets meer eten vandaag en morgen even min, denk ik". „Het was een uitstekend diner", er kende hij. „Wij zullen een orangenade nemen en de gerechten nog eens na gaan. Er waren sommige bij om van te droomen". „Indien je van plan bent over eten te praten begon zij verdrietig. „Niet juist over eten", viel hij haar in de rede, terwijl zij gingen zitten. „Over de wijnen dan die Chateau Yquem bijvoorbeeld. Vreeselijk om hem te drinken na champagne, maar het was een droom". „Hoe lang denk je in Amerika te blijven?" vroeg zij. „Tot jij volwassen bent", antwoord de hij. „Dan kom ik terug om te zien, wat voor een soort vrouw je bent geworden". „Je zult mij waarschijnlijk getrouwd vinden met Bobby Lancaster", waar schuwde zij hem. „Hij vroeg mij van avond weer op een heel andere wijze, en ik was getroffen. Ik zie niet in, waarom ik altijd zou moeten wachten op een man, die mij nooit vraagt, en de gevraagde medewerking wordt ver leend door toetreding tot den op te richten Provincialen Bond, en de be- noodigde contributie wordt toegezegd. Mocht Uw College, alvorens daar toe strekkende voorstellen aan den Raad te doen, nog inlichtingen om trent een en ander wenschen in te winnen, dan geven wij U in overwe ging, zich te wenden tot het lid van het Comité van voorbereiding, dat voor het betrokken onderdeel van ons ge west zifting heeft. Gaarne zien wij een bericht Uwer zijds (hetwelk aan de Provinciale Grif fie kan worden ingezonden) vóór 15 Februari a.s. tegemoet. Het Comité van Voorbereiding: G. A. HAJENIUS, burgemeester van Goes, Voorzitter. J. C. A. BANNINK, burgemeester van Zie- 1*1 Jhr. P. J. BOOGAERT, voorzitter van het bestuur der brandweer te Middel burg. P. ERASMUS, burgemeester van Oost burg. J. HÜIZINGA, burgemeester van Ter- neuzen. H. P. KLEPPE, burgemeester van St. Phi- lipsland. P. J. WEMELSFELDER, oud-Command. der brand weer te Vlissingen. De Commissaris der Koningin voeg de hier het volgende schrijven bij: Ik doe U hierbij toekomen eene cir culaire van het op 8 dezer geconsti tueerde Comité van voorbereiding tot vorming van een Provincialen Brand weerbond. Het groote belang dezer aangelegen heid is in deze circulaire (met welks inhoud ik mij ook overigens geheel kan vereenigen) voldoende uiteengezet. Ook mij wil het voorkomen, dat vor ming van een dergelijken bond. eene zaak van groote urgentie is. Ik meen daarom te mogen verwach ten, dat Uw College al het noodige zal doen, om de totstandkoming eener Provinciale organisatie op het gebied van het brandwezen te bevorderen, en zal het op prijs stellen, wanneer gij aan den Raad eveneens mijne ziens wijze zult willen te kennen geven. Dr. J. G. de Man f In het Gasthuis te Middelburg is op bijna 80-jarlgen leeftijd overleden de in wetenschappelijke kringen zeer bekende dr. J. G. de Man, in leVen wonende te Yersek'e. Hij werd 29 September 1873 bevor derd tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift: „Vergelij kende myologische en neurologische studiën over amphibieën en vogels". Gedurende het zomersemester 1872 werkte hij op het zoölogisch laborato rium van prof. Leuckart te Leipzig. 16 October 1872 werd hij benoemd die er over spreekt naar het andere eind van de wereld te gaan, alsof hij naar den kapper ging 'om zijn haar te laten knippen". „Bedoel je mij?" „Ik bedoel jou". Een enkel oogenblik lang dacht Grant, dat hij zijn een en dertig jaar tegen haar negentien had geruild. Zij glimlachte hem toe met al het savoir- faire van een vrouw van de wereld. Hij zelf voelde zich verlegen. „Verval je niet in de uitersten?" vroeg hij. „Zelfs als iemand mocht aarzelen je te vragen met een beza digd man van middelbaren leeftijd te trouwen, dan zou het toch jammer zijn, dat je een kind tot man nam". „Bobby is vier en twintig", verklaar de zij verontwaardigd. „Je verbaast mij", bekende hij. „Maar denk aan die vier en twintig jaar. Wij zullen de jaren van den kinderwagen uitschakelen. Van vijf tien tot negentien te Eton cricket en raketten. Van twintig tot vier en twintig officier van de garde wat meer cricket, wat meer raketten. Het is een vol en bezig leven, kind, maar het is geschikt voor de jeugd." Zij glimlachte opgewekt. „Je begrijpt het niet, protesteerde tot eerste assistent aan 's Rijks Mu seum van Nat. Historie te Leiden, waarna 1 Juni 1875 zijn benoeming tot conservator aan die inrichting volg de. Gedurende Januari en Februari 1876 werkte dr. de Man aan het zoö logisch station te Napels onder dr. Doorn. Van October 1881 tot Juni 1882 werkte hij in het zoölogische laborato rium te Erlangen bij prof. Selenka. Met dezen en met dr. Bulow bewerkte hij daar de Sipunculida, die door prof. Semper op de Philippijnen waren ver zameld. Wegens langdurige ongesteldheid vroeg hij in 1883 ontslag als conser vator van het museum te Leiden. Daarna bracht hij 10 jaren door in de ouderlijke woning te Middelburg, waar hij zich voortdurend Bezighield met wetenschappelijke onderzoekin gen: carcïnologische en helmintholo- gische. In 1893 verhuisde hij naar Yerseke, in één nacht beter met den «nel verzachtenden AKKER's ^KLOOSTERBALSEMJ bijt niet! Geen goud zoo goed." waar hij 't best aan studiemateriaal kon komen en waar hij in 1894 een wo ning betrok, die hij aan de Schelde had doen bouwen. Dr. de Man had te Yerseke een zeer omvangrijke bibliotheek. Hij be schikte bovendien over een stalen ge heugen, wat, gevoegd bij zijn hoogen wetenschappelijken zin, de door hem uitgegeven werken van hooge weten schappelijke waarde maakten. Hij was lid van verschillende binnenlandsche en buitenlandsche genootschappen. Bij gelegenheid der herdenking van zijn 50-jarigen promotiedag, 29 Sept. 1923, benoemde de Koningin hem tof Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De locale telefoontarieven. Het bureau van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuw sche Eilanden te Middelburg heeft aan de aangeslotenen aan het telefoon net een circulaire gezonden, waarin er aan herinnerd wordt dat toen de plannen voor de herziening der tele foontarieven, met name die voor lo cale gesprekken bekend werden tegen dit voornemen van verschillende zij den is geprotesteerd, o.m. ook door verscheidene Kamers van Koophandel en onder die Kamers ook de Kamer te Middelburg. Men was er toch van overtuigd, dat, gezien het aantal ge sprekken dat in de laatste jaren werd gevoerd, het nieuwe tarief belangrijke verhooging der telefoonkosten zal me debrengen, in de eerste plaats voor handel en nijverheid, doch ook voor zij. „Cricket is haast een godsdienst bij ons. Ik heb den Captain der Au straliërs gevraagd met mij te trouwen, toen ik veertien jaar was." „Hij wilde je niet hebben?" Zij knikte. „Hij gaf mij zijn dochters portret. Zij was veel ouder dan ik, heel ma ger en zij zag scheel. Het was wer kelijk geen roman het was cricket". „Speelt Bobby goed?" vroeg hij. Zij zuchtte. „Dat is zoo jammer", gaf zij toe. „Hij maakt zelden eenige punten en hij heeft wel honderd verschillende verontschuldigingen of liever verkla ringen voor zijn wijze van spelen". „Ik geloof niet, dat ik veel verloren heb aan cricket", zeide Grant naden kend. „Ik speelde voetbal voor Har vard. Voetbal is ook geen kwaad spel, weet je". Zij zag hem welwillend aan. „Dat moet geweest zijn in het grij ze verleden", merkte zij op. „Lang voordat het gevoel van bezadigden middelbaren leeftijd je overviel". „Susan, ik moet je dit vertellen. Je bent een lief kind en een amusante bengel, en ik heb dikwijls gewenscht, dat je een paar jaar ouder waart". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1