COLUKSPIMT. Van Overal Uit de Pers. Lfaatste Berichten. Advertentiën. BETREKKING cherche geen onbekende, want hij werd vroeger al eens aangehouden, zoodat meneer geheel thuis was. Toen men den chauffeur een en ander mede deelde, zette deze groote oogen op en deed aangifte van oplichting, terwijl hij aanbood zijn passagier dadelijk weder naar Hilversum te 'brengen. Na dat proces-verbaal was opgemaakt ging de heer andermaal in den auto, doch thans onder geleide van een recher cheur, die hem voor den Commissaris van Politie te Hilversum zou brengen. Miss Holland 1930. Mej. Emmy Kuster uit Den Haag is Zaterdagmiddag bij den Schoon heidswedstrijd te Amsterdam gekozen tot Miss Holland 1930. Mej. Kuster .zal in de eerste dagen van Februari naar Parijs en de Ri viera vertrekken en daarna naar Bue nos Aires om deel te nemen aan den wedstrijd om het wereldschoonheids- kampioenschap. Er was bij den wed strijd veel belangstelling van de zijde van persfotografen, enz. De grondverschuiving op het baanvak Rotter da m-Gouda. Vrijdag zijn in den spoordijk tus- schen Nieuwerkerk a.d. IJsel en Moor drecht 10 proefboringen gedaan, waar bij is gebleken, dat onder het dijk- lichaam zich een veenlaag van onge veer zes meter dikte bevindt. De bo ringen zullen worden voortgezet langs het geheele baanvak Rofterdam-Gou- da. Indien blijken mocht, dat onder den geheelen weg Zich zulk een veen laag bevindt, zal het noodig zijn de geheele spoorbaan te reconstrueeren. Met de proeven zullen eenige maan den gemoeid zijn. Doordat de beide nieuw gelegde wissels thans in gebruik zijn is het baanvak waarover op enkel spoor wordt gereden ingekort tot 3 K.M. De vertragingen zijn daardoor belangrijk beperkt. Vrijdag is er geen zand gestort om te zien of de baan zich al weer had verzet. Er hebben zich qp het linker spoor nog enkele kleine verzakkingen voorgedaan. De Rotterdamsche telefoon verdraagt geen zeelucht Sinds de stormen van de laatste dagen doet zich, naar 'het „R. Nbld. meldt, bij de Rotterdamsche telefoon een zeer eigenaardig verschijnsel voor. Er schijnt met die stormen een zout- vloed over de stad te zijn neergestre ken. Alle ruiten op het Noordwesten zien er smerig uit en als men met den vinger over den buitenkant van het venster strijkt en men proeft even, dan is de zoutsmaak dadelijk te on derkennen. De zout-aanslag heeft voor onze te lefoon onaangename gevolgen. Alle iso latoren zijn aangeslagen, met het ge volg dat alle buitennet-aansluitingen, Pernis, Alblasserdam, Terbregge enz. verstoord zijn. Eén stevige regenbui zou het euvel wegspoelen, maar daar ziet het er op het oogenblik niet naar uit, zoodat de telefoondienst de iso latoren wel zal moeten laten schoon maken. Ook bij den rijkstelefoondienst heeft de zoutvloed storend gewerkt. Tot heden kwam een dergelijk natuur verschijnsel alleen aan de kust voor. Een bewijs hoe de onafgebroken storm vlagen „de zuivere zeelucht" tot 40 en 50 kilometers en nog verder het land in hebben doorgewaaid. Het Rijk gn de landbouw OH Verschenen fs het rapport van de in April 1925 ingestelde commissie Haffmans tot onderzoek van de vraag, of en zoo ja, ih hoeverre de directe en indirecte bemoeiingen van het Rijk op landbouwgebied ingekrompen zou den kunnen worden. Ten aanzien van den voorlichtings dienst heeft de commissie de vraag on der oogen gezien! of het mogelijk zou zijn, dezen i-n-handen te geven van de organisaties en dan den geldelijken steun daarvoor aanvankelijk de vol le kosten geleidelijk te verminderen. Gezien echter de verdeeldheid van het landbouw-organisatieleven en hef gevaar van mindere onafhankelijkheid der ambtenaren tegenover niet- of op andere wijze georganiseerden, heeft "de commissie dit denkbeeld ter zijde ge zet. Zij kan geen enkele streek aanwij zen, waar thans de verhoudingen zóó zijn, dat zonder bezwaar de organisa ties den dienst tot zich zouden kun nen trekken. De overheid moet niet ingrijpen in den groei van het Organi satieleven, wanneer de omstandighe den daarvoor niet rijp Zijn. Verminde ring van overheidsbemoeiing gaat h.ï. automatisch, zooals de practijk reeds uitwijst Wat betreft de z.g. controle-stations (Zaadcontrole, veevoeder en kunst- mestonderzoek) meenen enkele leden, dat men den cóntrole-arbeid in het volste vertrouwen kan overdragen aan de organisaties, waarin zooals zij bewezen hebben zulk een groot stuk volkskracht schuilt. Men bestrijde de inschakeling Vaa hst particulier initia tief niet met overwegingen van 30 of 40 jaar geleden! Andere leden bestreden het denk beeld, o.a. door er op te wijzen, dat de controlestations hebben te beslissen in een strijd van groote belangen, waar bij de groepen van belanghebbenden scherp tegenover elkaar staan. Voor het bijleggen van conflicten is een hoogere macht dan gemeenschappelijk overleg noodig; alleen de overheid kan volgens hen, met voldoende gezag en waarborg van volkomen onpartijdig heid optreden. De kleinst mogelijke meerderheid der commissie achtte echter geleide lijke overneming der controle-werk zaamheden der Rijkslandbouwproef stations door de organisaties wensche- lijk, doch vooralsnog niet mogelijk. Tegen het streven, om de kosten van onderzoek hooger te stellen, voert men het bezwaar aan, dat voor de niet bij een coöperatie aangesloten boeren het onderzoek dan duurder zal worden. Gaat men echter toch op dien weg voort, dan vindt de com missie het billijk, dat zij die het on derzoek bekostigen, óók de zekerheid hebben, dat het zoo goedkoop moge lijk geschiedt. Deze zekerheid bestaat thans niet. Wil men de belanghebben den laten betalen, dan moet men hun óók in zekere mate medezeggenschap geven ten aanzien der wijze van on derzoek, hetgeen volgens haar wel licht een heilzame rem tegen te kost bare methoden zal kunnen vormen. Het brengen van alle 'kosten ten laste van belanghebbenden, zou h.i. de hoe veelheid aanvragen te zeer 'doen da len. Vooral de landbouw ziet óp dit punt zijn eigen belang nog niet altijd juist in. Het vervullen van bijbetrekkingen door wetenschappelijke krachten dei- stations, acht de comm. ongewenscht. Een oplichter. Aan verscheidene kloosters in Oos telijk Noord-Brabant vervoegde zich in den loop der laatste weken een man wiens komst te voren schriftelijk was aangekondigd. Die brief was ondertee kend met den naam van den rector van het missiehuis te Malmedie. De persoon in kwestie werd daarin aan gediend als een postulant van het mis siehuis te Tongeren in België, die werd gezonden om giften voor de missiën in ontvangst te nemen. Deze mede- deeling werd nog gestaafd door opga ven van kloosters, waar reeds giften waren ontvangen. Deze man zette zjjn tochten van dorp tot dorp voort, doch na eenigen tijd bleek, dat men met een oplichter te stellen had. De te Beek en Donk gestationneerde rijksveldwachter heeft hem Donderdag juist toen hij zijn opwachting maakte bij de zusters van het klooster te Lieshout, aangehouden. Hij bleek te zijn de 24-jarige student J. F., afkom stig uit Karken (Duitschland). Een groot gedeelte van het in kloosters ontvangen geld was nog in zijn bezit. Hij is ter beschikking van de justitie te Roermond gesteld. Bureaucratie. W ij lezen feet volgende in de „Haag sche Courant": Zoo nu en dan wor den ontstellende staaltjes van bureau cratie bekend. Hier is er een van re- centen datum: De Ned. Spoorwegen geven toegangsbewijzen tot de perrons uit, welke een jaar geldig zijn. Is dat jaar om, dat moet men de kaarten terugzenden, waarna voor het nieu we jaar andere worden verstrekt. Nu gebeurde het echter, dat de inspec teur-vervoer der Ned. Spoorwegen te Rotterdam aan een onzer stadgenoo- ten bericht zond, dat de ingeleverde oude kaarten zoo gehavend en vuil waren, datf 2,moest worden gezonden! Waarvóór die f2,— moe ten dienen, is allerminst duidelijk. Men bedenke, dat het hier kaarten be treft, die vervallen zijn en niet meer gebruikt behoeven ie worden. De te rugzending is alleen noodig in verband met de verstrekking van nieuwe kaar ten. Wat de toestand, waarin die ver vallen kaarten verkeeren, er toe doet, zal waarschijnlijk niemand begrijpen. Een boete op het niet voldoende schoon houden kan het toch bezwaarlijk zijn! Maar wat dan wèlals het niet het toppunt van bureaucratie is? - De arbeider en tevens bankloo- per van de N.V. J. Elias Sfoomlinnen- fabrieken te Strijp, die een bedrag Van f 5000 voor de uitbetaling van loon op een bank te Eindhoven in klein geld moest inwisselen, is niet teruggekeerd en spoorloos verdwenen. De politie zoekt den man, die reeds eenige jaren dit werk heeft verricht. Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur heeft een arrestant, de 24-jarige J. v. M. J. die met den trein van Utrecht naar Bergen op Zoom werd overge bracht om bij den commissaris van po litie te worden voorgeleid, getracht, te ontsnappen door uit den .trein te springen. Hoewel hij zich daarbij nog al verwondde gelukte hem dit, doch de vrijheid was van slechts korten duur. Na een uurtje is hij weer inge rekend en in verzekerde 'bewaring ge steld. De zaak Fruytier. De n Haagsche Post" meent dat aan de zaak Fruytier iets geheimzinnigs .kleeft waarvoor het blad tevergeefs (en verkla ring zoekt. „Reeds sedert lang vragen wij ons af, schrijft de »1I, P.' wat kan toch een groote politieke partij, als die waar toe ir. Fruytier behoort en wier geeste lijken leider men allerminst gebrek aan nuchtere wereldbeschouwing kan verwijten bewegen telkens opnieuw deze figuur naar voren te schuiven en haar reputatie te vereenzelven met die van een harer leden met wien zij voor zoover diens open baar optreden betreft nimmer eer heeft ingelegd Het blad haalt vervolgens eeu finan- cieele zaak aan uit het jaar 1908 waarbij de heer Fruytier betrokken zou zijn ge weest, waarop wij niet verder zullen in gaan. De H P. motiveert haar mede- deeling als volgt: „Het is nooit een genoegen een oude koe uit de sloot te halen. Trouwens, als wij daar neiging toe bezaten, hadden wij dit dier reeds bij de hoorns gevat, toen de door niets gemotiveerde benoeming des heeren Fruytier tot gouverneur van Cu racao allerwe^e verbazing wekte. Than; echter, nu het gansche land wederom over hem in rep en roer wordt gebracht, meen den wij alle kaarten op tafel te moeten leggen. En wij herhalen de vraag, hier boven reeds gesteldWelke onbekende machten pousseeren telkens opnieuw deze figuur, met wien in het openbare leven door zijn propagandisten nimmer eer werd ingelegd en wien bovendien sedert meer dan twintig jaar de lucht van het Gaasterland aas omzweeft?" INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Padvinderij en Jeugdherbergen. Mijnheer de redacteur, Naar aanleiding van een hoofdartikel in de Goesche Courant van Vrijdag 17 dezer, waarin bij de aanbeveling tot het oprichten van jeugdherbergen in Zeeland de Padvinderij als ladder gebruikt wordt, die, nadat het kasteel der jeugdherbergen is bestormd en beklommen, kan worden weggetrapt, het volgende Allereerst enkele woorden uit het Lei. dersblad van de Nederlandsche Padvinders van Jan. j 1.„De Padvinderij is een vereeni ging van de jeugd, die het scheppen van gunstige voorwaarden en omstandigheden beoogt voor de ontwikkeling van de zelf itandigheid van het opkomend geslacht Zij zal zich nooit openstellen voor hen die tot haar komen om politieke propa- panda te voeren of komen ter bevordering van doelen, waarvan de draagwijdte on mogelijk door de jeugd zelve kan worden overzien." Het is dus juist, dat wij er niet aan medewerken om van eiken Welp, van eiken Verkenner of van eiken Voortrekker een propagandist voor ontwapening e.d. te maken. Het is evenwel onjuist, dat wij niet op jongensmanier met al onze krachten aan de internationale broederschap zouden werken. De schrijver van het Jeugdher- hergenartikel schijnt „The World Jam boree" van 1929 vergeten te hebben en de waarde van deze internationale bijeen komst niet te hebben beseft. Daar werd door ons Padvinders van alle landen amengewerkt en samengeleefd. Daar was bij de verkenners van 40 landen één en dezelfde geesi! In 1930 zal in ons eigen land in Ommen op kleinere schaal een •Jamboree gehouden worden. Er zullen, behalve Holland, 10 landen elk met 50 tot 100 deelnemers worden uitgenoodigd. Hiervoor te werken, is onze Vredesdaad voor 1930. De Padvinderij gebruikt bij haar bui tenwerk als regel geen jeugdherbergen e.d. Het volledige kampleven biedt juist de belangrijkste bijdrage voor de ontwik keling van handigheid en zelfvertrouwen. Dat er op het gebied van kampeeren mis- tanden zijn, is misschien juist. De Pad- /inderij, die het kampeeren van het een voudigste tot het moeilijkste (de zwerf tochten met alle bagage op rug en met het uitvoeren van verschillende opdrachten) beoefent, heeft hieraan wel in het geheel geen schuld. Bij al het Padvinderswerk staat de leiders een positief doel voor oogen Bij het Verkennerswerk (12 tot 17 jaar) wordt door het openen van verschillende moge lijkheden voor de jongens de geest geboeid n worden nuttige bezigheden verschaft, Bij goede uitvoering van het Verkenners- werk is vanzelf geen sprake van bioscoop-, sigaretten, en alcohol gevareD. Voor hen, die niet in staat zijn om behoorlijk voor zich zelf te leeren zorgen in de zoo zeer door hem geliefde natuur «al de idee van jeugdherbergen veel aan. lokkelijks hebben Verband of overeen komst met onze Padvinderstraining be staat er echter niet. Tenslotte moet ik een zwakheid van onze beweging erkennen „Praten en be- toogen" zijn niet onze kracht. Wij zullen verder werken en door daden trachten te bewijzen, dat ons jongensspel bij goede toepassing voor Nederland en voor de ge heele wereld groote beteekenis heeft. Met dank voor de plaatsing ir. H. ten Bokkel Huinink. Districts commissaris voor Zeeland van den N. V. P (We hebben het hierboven afgedrukt schrijven gaarne een plaatsje gegeven omdat het onze meening over de padvinders beweging slechts kan bevestigen. Immers wij hebben in ons artikel slechts betoogd dat de Ned rlandsche Padvinders beweging een afwijzende houding aanneemt t. o v. het vredeswerk. De heer ten Bokkel Huinink sleept om dit te verbergen er de ontwapening bij, vergetende, dat in de jeugdvereenigingen, welke voor de vrede werken, de ontwapening niet wordt ge propageerd maar dat getracht wordt de jeugd rijp te maken voor het probleem van oorlog en vrede, Er bestaat dus geen enkel doeltreffend argument dat deze af wijzende houding kan verontschuldigen reden dan ook, dat de padvinderij veel van de sympathie die ze vroegere genoot tegenwoordig moet inboeten. Red. G Crt MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 20 Jan. 1930. Vlasaanvoer 23839 blauw f 0,85 a f 1,05 10000 Groninger f 0,80 a f 1,00. 7150 geel f 0,80 a f 1,7850 dauwrood f 0,65 a f 0,75. 1000 wit f 0,80 a f 1, Handel zeer traag. Granen buitenlandsche, kalm. Boekweit, danziger 9,90. Mansjoerisehe 12.80 Meel f 15,50 a f-.-, Mais f 142 Haver f 6,75. Binnenlandsche: Tarwe f 10,00 a f 10,50 Gerst Chevalier 8,00 a 8,50 Haver 6,50 a 7,25 Erwten 9,00 a 10,25 Schokkers, 14,00 a 16,75 Bruine Boonen 15,a 16, Maanzaad (blauw) 32,84, Karwijzaad 38,a 35,— Lijnzaad (voer) 17,a 19, Zaai tblauw-bloei) 21,a 22, Wit-bloei 20,a 22, Mosterdzaad (geel) a Koolzaad a Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 2,00 a f 2,50; Bonten f 2,00 a f 2,50 Eigenheimers f 1,15 a f 1,40 VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1316 eerste kwaliteit 0,64 a f 0,74 tweede f 0,52 a f 0,62 derde f 0,45 a f 0,52zouters f 0, f0,export f0,70 a f 0,80. Handel kalm. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 21 Goes, woonhuis en erf, van Dissel. 22 Goes, inboedel, van Dissel. 22 Biezelinge, hoefje met boomgaard en bouwland, Kram. 23 Wemeldinge, woonhuis, schuur en erf, van Dissel. 24 's Heer Arendskerke, huis, erf en tuin, Kram. 24 's Heer Arendskerke, hofsteedje, Oele. 31 's Heerenhoek, bouwland, Verbist. 31 Borssele, bouwland, Verbist. 's Heer Arendskerke, hofstede met boomgaard, bouw- en weiland, Jonkers en Beth. Februari 5 Heinkenszand, hoefje met boom gaard en bouwland, van Dissel. 5 en 19, Den Burg op Texel, hof stede met bouw- en weiland, Min- ke en Mulder. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 20 Bioscoop Slot Ostende, „De gun steling van Schönbrunn" en „Ge brandmerkt". 20 en 21, Landbouw-Bioscoop, „Wilde Orchideeën". 21 Prins van Oranje, Concert Kunst vrienden. Februari 6 en 7, Prins van Oranje, „De Vio- liers", Onderling Kunstgenot. AANBESTEDINGEN. Januari: 21 Kruiningen, afbreken en nieuw bouwen dubbele arbeiderswoning De Haagsche conferentie. Men meldt ons uit Den Haag: Hedenmiddag is de plechtige slui tingszitting der Haagsche conferentie gehouden. Van den Haagschen toren en van de gemeente- en rijksgebouwen woei, ter gelegenheid van deze zit ting, de vlag. Moordaanslag. Men meldt ons uit Barneveld: Zaterdagnacht tg 10.30 uur is te Walderveen, onder Lunteren, gemeen te Ede, de 66-jarige landbouwer J. Kieft, die door lawaai buiten, uit zijn woning werd gelokt, door 2 huurlie den met een schop en een bijl ernstig mishandeld. Toen zijn iets oudere vrouw hem naar buiten volgde, vond zij haar man voorover op het erf liggen. Na een ernstig lijden is de man des nachts aan zijn zware wonden overleden. Het lijk is door de politie in beslag genomen; de verdachten zijn in arrest gesteld. Vliegtuig in brand. NEW-YORK, 20 Jan. Te San Diego in Califo'rnië is een 3-motorig passa gier-vliegtuig in brand geraakt. Alle 16 passagiers, waaronder 8 vrouwen, zijn gedood. LICHT OP. Dinsdag 21 Januari 4.54 uur Woensdag 22 Januari 4.56 uur BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Arendina Pieternella Ma ria d.v. Piefer Marinus Knieriem en Aaltje Hagedoorn; Cornelia Anna Maria d.v. Nicolaas Johannes Karhof en Hendrica Johanna Wassenaar. Huw.-afk.: Jan Bastiaan Voois 22 j. jm. te Antwerpen en Adriana Linden- berg 21 j. jd. te Schore. Overleden: Wijnant Paulus Snoek 16 j., te Kattendijke. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, bewolkt, weinig of geen regen, later wellicht koeler. Geboren: ARENDINA PIETERNELLA MARIA dochter van P. M. KNIERIEM. A. KNIERIEM—Hagedoorn. Goes, IQ Januari 1Q30. Algemeene kennisgeving. TE PACHTEN van den heer J. A. TRIMPE BURGER te Kloetinge, voor 7 jaren, ingaande direct: onder Kloetinge: I. 28 A. 40 c.A. Weiland, genaamd „Het Boterweidje" aan den Breeweg. II. 1 H.A. 90 A. 60 c.A. Bouwland, in Klaasputhoek aan den Stelleweg. III. 90 A. 60 c.A. Bouwland, aan den Straatweg bij de Zondagschool. II en III in pacht geweest bij Jan Mieras. Aanbiedingen met opgave van 2 so- lieden borgen worden ingewacht tot 25 Januari a.s. 1 uur ten kantore van Notaris VAN DISSEL. BESCHAAFDE JONGE DAME zoekt als juffrouw in de huishouding of kinderjuffrouw, in omgeving Goes. Brieven onder No. 776, Bureau Goesche Courant. ADVERTENTIËN voor en ABONNE MENTEN op de „Goesche Courant" worden aangenomen door de POST-ADMINISTRATIE.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3