oos doodt tiet haar Stadsnieuws Sport. Binnenland Onze markten. Volgens mededeeling van Ged. Staten zijn in 1929 in Zeeland geen markten inge steld, veranderd of afgeschaft. BORSSELE. Zaterdag werd door de landbouwinkoopvereeniging „Vooruitgang zij ons streven" alhier de levering van kunstmeststoffen aanbesteed. De levering werd als volgt gegund: Jobs. de Koster te 's Gravenpolder superfosf. a f2„81, P. J. Poleij te Yerseke zwavelz. ammo niak a f 9^88 en Kooman en Co. te Dirks- land amm. superf. f5,35. chilisalpeter f 10,73, kalksalpeter f 9,83, patentkali f6,f98Va, kalizout f6/40Va en ureum f25,10, alles per 100 K.G- Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad voor het eerst in het nieuwe gemeentehuis. De voorzitter wenschte de raadsleden een gelukkig nieuwjaar en sprak er zijn voldoening over uit, dat Bors sele thans een behoorlijk raadhuis bezit, dat eindelijk in een behoefte is voorzien, die door ieder reeds lang is gevoeld. Wethouder Bruinooge dankte ook namens zijn medeleden voor de goede wenschen van den voorzitter en sprak do hoop uit, dat 1930 voor den voorzitter een gelukkig jaar zal mogen zijn. Medegedeeld werd', dat van de in 1923 aangegane kasgeldleening van f 10.000, 't vorige jaar f4000 is afgelost. B- en W. vragen thans machtiging om Ged. Staten te verzoeken de nog blijvende f6000 als geleend kasgeld te blijven be houden, dit geld af te lossen 31 Decem ber 1930 of zooveel vroeger als mogelijk is. Die machtiging wordt verleend- De verkochte olmeboomen blijken f1744 opgebracht te hebben. Thans wordt aan de leden ter inzage gegeven de kaart der waterleiding voor de gemeente. De leiding komt van Ovezancle. In den Mon sterweg op de grens Ovezande-Borssele komt een watermeter. De voorzitter leest het ontwerp-contract tusschen de gemeen te Borsselé cn de N.V- De laatste ver bindt zich voor 30 achtereenvolgende ja ren water te leveren aan Borssele, ten hoogste 20.000 kub- meter per jaar, niet meer dan 100 kub. meter per etmaal en 15 kub. meter per uur. De gemeente ver bindt zich o.a. geen water aan derden te leveren, minstens f600 por kwartaal aan de Maatschappij te betalen, indien het waterverbruik niet hooger is dan 10.000 kub. meter per jaar. Bij een meerder ver bruik wordt van 10.000 tot 16000 kub. meter verbruik 20 ct. per kub. meter be taald, voor dat boven 16000 tot het maxi mum van 20.000 kub. meter f 0,175 per kub. meter. De raad verjeent B. en W. machtiging het contract te teekenen. Het voorstel om een annuïteitsfcening aan te gaan ten bedrage van f35000 tegen 4!/2 per cent 's jaars, af te lossen in 25 jaar wordt met algemeene stemmen aangeno men. Dit bedrag is noodig voor den aanleg der leiding. De heer De- Regt oppert het denkbeeld dat men de eigenaars van perceelen bui ten de kom ook zou kunnen doen bijdra gen in de te maken kosten met de bepa ling, dat zij dan, in droge tijden een groot voordeel voor hen, het water tegen den kostenden prijs zouden kunnen halen, vindt algemeene instemming, doch deze zaak zal later geregeld worden. Daarna komt ter tafel een schrijven van den heer C. de Krijger alhier, die mededeelt, dat hij zich in verbinding gesteld heeft met een technisch bureau te Souburg en verzoekt te mogen zorgen voor electrische instal laties in de gemeentegebouwen. De beer De Regt vindt het voorbarig in dezen nu reeds .te beslissen, daar de voorzitter meedeelt, dat toch zeker dit jaar Borssele nog geen electrisch licht zal krijgen. De beide wethouders blijken bij stemming er voor den adressant de levering enz. te gunnen, doch de 5 andere raadsleden zijn voor afwachten tot later. Op de vraag van één der leden van wie wel het initia tief moet uitgaan, om een begin te maken met de maatregelen ter verkrijging van electrificatie der gemeente, antwoordt de voorzitter, dat in dezen afgewacht moet worden tot de P.Z.E.M. zich tot de ge meente wendt. Nog wordt meegedeeld, dat de storm schade aan de haven, waarvan het herstel is aanbesteed voor f 470, met die som niet zal kunnen worden hersteld, daar bij den hevigen wind van 1.1. Zondag weer 60 M. is weggeslagen. Bij de rondvraag wordt door den heer Dek gewezen op den desolaten toestand, waarin de benedenberm van den Oude- kaaidijk zich bevindt, terwijl de heer S. Almekinders zegt, dat een boom aan een der singels gevaar oplevert voor de kolen- bergplaats en vraagt om welke reden nog geen aanvang is gemaakt met het ver plaatsen van den aschbnk, welke verplaat sing noodzakelijk is verklaard in vroegere vergaderingen. De voorzitter deelt mee, dat de weg, waarop de heer Dek doel1, geen openbare weg is, dat de bedoelde boom, zoo dit noodig blijkt, zal gerooid) worden, doch dat het moeilijk blijkt Iden bedoelden aschbak te verplaatsen, daar iemand, die wel een stukje grond daar voor wïl afstaan, zulk een fabelachtig Imo gen prijs vraagt, dat daarop niet kan worden ingegaan. Een aantal wilgenboo- men aan "de Oude Kaai zullen worden gerooid. HEINKENSZAND. Vrijdagavonl werd alhier in de O. L. school een ver gadering gehouden, uitgeschreven door bet bestuur der veilingsvereeniging Zuid- Beveland te Goes. Ongeveer 80 leden waren opgekomen uit Heinkenszand en omgeving. Het bestuur zette uiteen het doel der besprekingen dat in hoofdzaak ging om een wijziging der statuten. De vergadering werd in hoofdzaak in deze gemeente gehouden om meer leden op do vergadering te ontmoeten dan op een te houden vergadering in Goes het geval pleegt te zijn. Van verschillende op- en aanmerkingen door de leden gemaakt) werd door het bestuur nota genomen. HOEDEKENSKERKE. Het aantal ingeschrevenen voor don dienstplicht lich ting 1931, bedraagt voor deze gemeente 11 Hiervan kan 1 ingeschrevens recht op broederdienst doen gelden, HANSWEERT. De zeeboot „Clauss" welke hier na aanvaring op de Middel plaat omhoog was gezet, is Vrijdagmiddag legen hoog water met behulp van 2 sleep booten vlot gekomen. Het Duitsche sleepschip „Rhein- fahrt 103", schipper Müssig, geladen mei kolen van Gent naar Straatsburg, is Za terdagmorgen op den Westhavondam geva ren en blijven zitten. Door 12 sleepbootcn werd tevergeefs getracht het vlot te sloe pen. In den namiddag met opkomend wa ter is het schip door 7 booten vlot ge sleept en op de slikken gezet. Het schip is ernstig beschadigd. Thans zijn eeii kraanlichter en 2 schepen aangekomen^ en is men druk bezig de lading te lossen. Het stoomschip „Telegraaf 6", dat was aangevaren door de Duitsche zee hoot „Main" is, nadat de lading gelost en een bekisting was aangebracht, gisteren ge passeerd naar de werf in Rotterdam. Toen schipper V., die met zijn motorboot „Zeeleeuw" in de sluis lag\ zich dezen morgen aan den wal begaf voor aan te melden bij den sluismeester, viel hij plotseling neer. De spoedig ter hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Hartverlamming is de ver moedelijke oorzaak van dit plotseling ster ven. KAPELLE. Tot onderwijzer aan do Chr. school te Kapelle-Biezelinge is be noemd de heer P. Borstelaar te Souburg. Geslaagd voor het Fcderatio-exa men boekhouden (Mercurius) do heer J. G. van Wiliegen alhier. KRABBENDIJKE. In 1929 werd door de Veilingsvereeniging „E. M. M." alhier in totaal omgezot voor een bedrag van f 95724,76, n.l. kruisbessen 269654 K.G. f33003,27, Zwarte bessen 50839 K.G. f10669121, Roode bessen 32360 K.G. f 5181,49, Aardbeien 79526 K.G.J f46870,79. Ten overstaan van notaris Van Diijke, werd alhier publiek verkocht hel woonhuis van den heer F. Calsijn. Aan gezien er geen enkel bod op werd gedaan, werd de heer Anfh. Butijn Jzn, bij inschrij ving kooper voor f 1933. Vrijdagavond gaf de tooneelcluh van het Nutsdeparlement alhier een too- neeluitvoering voor een volle zaal. Opge voerd werd „Jap" (The Flapper), mo dem huwelijksspel in drie bedrijven. De dames en heeren gaven weer mooi spel. Zoowel de bijrollen als de hoofdrol len waren uitstekend verzorgd. De voor zitter feliciteerde de club met haar be haald succes en wenschte haar verder R Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm wateren gewone Izeep of nog beter met Purolzeep. Herbaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardopr roosvrij. hel haar schoon en zacht en valt niet uft. succes en succes op haar uitvoeringen in Bergen op Zoom en Steenbergen. KRUININGEN .De verecniging tot lichting ar instandhouding van scholen met den bijbel alhier, kwam in jaarverga dering bijeen. Aanwezig waren 22 leden. Na de opening wordt over 1929 verslag itgebracht door den secretaris, den pen ningmeester, den penningmeester van de assistent-commissie en het hoofd der school. Vastgesteld worden de balans per 31 Dec. 1929 en de begrooting voor 1930 met een totaal ad f 12517,50 voor inkom sten en uitgaven. Uit het verslag van het suppletiefonds blijkt dat over 1929 de uit gaven zeer gering waren. De aftredende be stuursleden Chr. D. Hovestadt, C. van Iwaarden en J. Komejan werden herko zen. Bij de rondvraag werd gesproken over een nadere regeling der vacantiën in verband met de werkzaamheden in land- tan tuinbouw. MIDDELBURG. Gisterenavond had een ongeveer 13-jarige jongen, die op de Markt aan het spelen was, het ongeluk te vallen en daarbij zijn been te breken. De jongen werd naar het ziekenhuis overgebracht. OVEZAND. Tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier, is benoemd Mej. A. de Bokx te Sluiskil. SCHORE. Benoemd tot onderwij zeres aan de bijzondere Wilhelmina- school te Dordrecht, Mej. J. F. M. de Visser te Pernïs, vroeger alhier. VLISSINGEN. Het is den iaatsten tijd meermalen sukkelen met de elec trische tram, herhaaldelijk komen ver- keersstoringen voor, zeer ten onge rieve van het publiek en vooral van hen, die van de tram gebruik maken om hun werk te bereiken of rekenen op aansluiting met andere verkeers middelen, met name de Prov. booten. De storingen worden veroorzaakt door kortsluitingen in de bovenlei ding, die nu bijna 20 jaar dienst doet en alleen voor een gedeelte is ver nieuwd. Niet alleen op de lijn Vlis singen—Middelburg, maar ook op de stationslijn wordt van een en ander last ondervonden en zelfs moest men verleden week er toe overgaan inden stationsdienst met autobussen te voor zien. Het is te hopen, dat spoedig af doende maatregelen worden genomen om deze stoornissen te voorkomen, zulks in het belang van het reizend publiek. WEMELDINGE. Door notaris J. C. Kram te Kapalle werd Vrijdag alhier in het openbaar verkocht een woonhuis aan de Daniëlstraat met het erfpachtrecht tot 15 Februari 1985 van den grond, groot 2 A. 26 c.A. aan de heeren E. en F. Wa- beke Fzn., voor f2219. De Rijkswaterstaat heeft het ir.a- ken van geleidïngswerken en loopstei- gers in de toelatingskanalen van de keersluis te Vlissingen gegund aan de heeren L. P. Korstanje en M. Hooge- steger te Wemeldinge voor f 67.670. WOLPH AARTSDIJK. Dender Jag- avond hield de heer J. Ko&rt, voorzitter van de Vereniging Onderlinge Hulp, en De Voorzorg, afd. van de N. v. B., een uiteenzetting over de voornaamste be palingen der nieuwe ziektewet, die op 1 Maart a.s. in werking zal treden. Spie ker deed dit op een bevattelijke en aange name wijze, en ieder die idem heer J. Koert van nabij kent, zal kunnen begrijpen dat hij er zoo nu en dan nog ceinige humor inlaschte, waarmede hij zijn hoorders juist weet te boeien. De herberg van den heer J. Poleij was geheel bezet en de heer C. van der Slikke was zeker de tolk vam de aanwezigen toen hij den spreker dank bracht voor zijn uiteznzetting. Vólgens gedana raming zijn inde/.e gemeente nog 70.000 H.L. aardappelen aanwezig, gelijkstaande met 40 pet. van de totale opbrengst. YERSEKE. 5 Febr. a.s. zal van de Goesche Damclub I 8 a 10 spelers een vriendschappelijke wedstrijd komen spe len tegen de beste spelers van de Yersek- sche Damclub. Deze laatste vereeniging is pas in haar tweede levensjaar. Tot onderwijzer aan de Hervorm de school alhier is benoemd de heer S. A. Doolaart te Haarlem. Ds. G. T. H. van Beusekom heeft gistermiddag afscheid genomen van 1de Ned. Herv- gemeente alhier, idie hij 7 jaar bediende. Hij werd toegesproken Jdloor ds. Wilschut uit Rilland, ouderling Hon- ders uit Yerseke, burgemeester Gunning ctn ds. Enkelaar uit Kattendijke. De laatste deed hem toezingen psalm 121 vers 4. Het kerkgebouw was geheel gevuld mei belangstellenden. De Onderscheiding. Fransche Regeering heeft, bij besluit van 1 October 1929, den heer J. A. Wilton van Reede, stichter van het Oorlogsmuseum te Goes, benoemd tot Officier de 1' Instruction Publique. Bezoek Oorlogsmuseum. Heden bracht Zijne Excellentie Mr. Dr. Deckers, Minister van Defensie, een bezoek aan het Oorlogsmuseum van den heer J. A. Wilton van Reede, alhier. Benoemd De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot veldwachter in de ge meente St. Laurens, S. de Putter, agent van politie alhier. Een mooie gift. De penningmeester der Goesche Wijk verpleging heeft van N. N. een gift van honderd gulden ontvangen. Broadway-Melodie. Hef Nederlandsche Operette-gezel schap heeft Zaterdagavond in het Schuttershof een opvoering gegeven van de revue-operette: „De Broad way-Melodie". We weten niet of de Hollandsche bewerker van deze revue- operette den oorspronkelijken Ameri- kaanschen tekst en de handeling van dit spel zeer vrij heeft overgebracht, doch het komt ons wel als zoodanig voor. Men moest dan ook in den beginne erg wennen aan de Hollandsche lied jes, die het lang zoo goed niet doen als de Amerikaansche. Het Engelsch blijkt zich nu eenmaal veel beter te leenen voor sentïmenteele onzinnig- heidjes dan onze zware taal. Ook de handeling zal bij de omzetting in hef Nederlandsch wel eenige veeren heb ben gelaten, want het is niet waar schijnlijk dat in Amerika een revue- operette voor hef voetlicht zal worden gebracht met een bezetting van een 7-tal artisten. Maar: laten we ons daarin niet verdiepen. Heeft de bi werker E. Renée de Vos „gesnoeid", dan heeft hij dit zeer knap gedaan, en Nederland aan een alleraardigste met behulp van een klein aantal ar tisten op te voeren revue, geholpen. Als bij alle revues en bij de meeste operettes heeft de handeling van het spel niet veel om het lijf. Het succes hangt af van de melodieën, van de grappen en van een goede en vlotte vertolking. Aan dit alles heeft het Za terdagavond niet ontbroken. Alle spe lenden hebben, ondanks een zeer ma tig bezette zaal, hun beste beentje voorgezet en het publiek meermalen doen schateren van het lachen. De stemmen der zingenden voldeden niet alle aan hoog gestelde eischen, doch ook te dien opzichte mag men bij een revue-operette iets door de vin gers zien. Speciale vermelding ver dient George du Bree, de komiek van het gezelschap voor zijn vertolking van den artist Freddy. Zoo nu en dan was 2jijn spel even op den grooten Buziau afgestemd, doch het had ook meermalen die originaliteit, die be wondering afdwingt. Met mevr. Em my Emmerants verzorgde hij de ko mische scènes uitstekend. Deef Gou- bitz en mevr. Lilly Cassani traden vooral door hun zang-capaciteiten op den voorgrond, Frans Meerman door zijn waardig spel, en Ans Popper door haar mimische gaven en haar dans talent. Zeer goed b.v. was haar imi tatie van Josephine Baker. Het geheel was alleraardigst en we hebben ons enkele uren 'kostelijk ge amuseerd. We hopen dan ook dat het wakkere gezelschap zich niet zal laten ontmoe digen door de geringe opkomst (de voorstelling was niet lang genoeg voor bereid) doch dat het nogmaals den weg naar Goes zal weten te vinden. Het applaus dat meermalen de vertoo ning onderbrak zal de artisten wel hebben aangetoond, dat de aanwezi gen het gepresteerde op prijs stelden. De muzikale begeleiding was een voudig, maar uitstekend verzorgd. In de zaal had het warmer kun nen zijn. Jacoba van Beieren. In de jaarvergadering der Handboog sociëteit „Jacoba van Beieren", wer den de aftredende bestuursleden, de heeren Ed. Roegiers (voorzitter) en P. Boonman, herkozen. In beginsel werd besloten, aan een eventueel te houden optocht bij de a.s. koninginne- feesten medewerking te verleenen. Voorts werden verschillende bespre kingen gehouden over de bevordering der Handboogsport, waarna de voor zitter, met een opwekkend woord, deze geanimeerde vergadering sloot. VOETBAL. Zuidelijke le klasse K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Willem II—M. V. V. 5-1 RoermondEindhoven 12 B. V. V.-N. A. C. 3-4 P. S. V.—L. O. N. G. A. 2—1 Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: BredaD. O. S. K. O. 5—3 De BaronieVelocitas 21 M. E. V. O.-Middelburg 3—1 Zeelandia—T. A. C. 2—2 Dongen—Vlissingen 2—2 Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: HulstTerneuzen 31 Zierikzee—Zeelandia II 4—3 Vlissingen IIWalcheren 1 3 Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: AllianceH. E. R. O. 2 4 H. K. I.—De Muggen 4—2 De stand der Zuidelijke 2e klasse A luidt tot op heden: T. A. C. 14 12 2 0 26 52—14 Middelburg 15 8 2 5 18 35—26 M. E. V. O. 16 8 2 6 18 36—43 Dongen 11 7 1 3 15 32-18 Zeelandia R. B. C. De Baronie D.O.S.K.O. Vlissingen Breda Velocitas 12 14 13 14 16 11 12 3 4 13 39-31 0 8 12 32-36 4 5 10 20-28 4 7 10 40-37 2 10 10 26-53 2 7 8 22-35 2 7 8 28—41 De Baronie 2 punten in mindering wegens niet opkomen tegen Dongen. De stand der Zuidelijke 3e klasse A luidt tot op heden: Hulst 11 11 Terneuzen 11 8 Middelburg II 10 7 Zeelandia II Vlissingen II Walcheren S.I.N.O.T.O. Zierikzee 10 11 0 22 2 17 3 14 6 8 8 6 5 5 6 4 6 4 55—11 54-11 37-34 27-44 24-37 13—25 10-30 13-36 De stand der Zuidelijke 3e klasse B luidt tot op heden: H. E. R. O. 10 10 0 0 20 44—15 9 4 1 4 9 24—20 Boeimeer H. K. I. Alliance De Muggen Goes 11 10 10 9 Nieuw Borgvl. 9 9 31-37 8 26-24 8 16-23 7 23-29 7 16-32 KORFBAL. Zaterdag speelde H.B.S. tegen D.E. T.O., beiden te Middelburg. De uit slag was 4—2 in het voordeel van H. B.S., terwijl bij de rust de stand 3—1 Een goede aanhouding. In de laatste maanden is in de omgeving van Eindhoven een groot aantal diefstal len gepleegd, vooral te Gestel, Valkens- waard en Bu jel, waarvan men de daders niet op. het spoor kon komen. De jongste diefstal werd gepleegd in een villa van een paar dames te Valkenswaard. Thans heeft de politie een man aangehouden,) die betrapt werd bij het ontvreemden van e.n rijwiel. Het bleek te zijn de 24-jarige koopman A. uit Budel, idie te Gestel werk zaam was geweest. Reeds spoedig bleek, dat de man waarschijnlijk meer wist van de andere diefstallen. De man ontkende aanvankelijk, maar toen een huiszoeking te zijnen huize overtuigende bewijzen voor de laatste veronderstelling opleverde, legde hij con volledige bekentenis af, waaruit bleek dat hij inderdaad de meeste dief stallen in de omgeving van Eindhoven op zijn kerfstok had. Treinontsporing. Vermoedelijk tengevolge van het te vlug omgooien van een wissel, zijn Zaterdagochtend de beide laatste wa gons van trein no. 352, die te 10.38 uit Enkhuizen vertrokken was, nabij het station Bovenkarspel-Grootebroek, uit de rails geloopen. De op een na ach terste wagen sloeg gedeeltelijk door de spoorbrug heen, welke brug zwaar beschadigd werd. De laatste wagon verloor voor de brug de verbinding met den anderen en helde bedenkelijk naar terzijde over. De machinist heef f zoodra hij onraad bemerkte, geremd, zoodat erger voorkomen kon worden. Persoonlijke ongevallen zijn niet voor gekomen. Een schipper, die juist met een schuitje onder de brug doorging, voelde de brokstukken van de brug aan alle kanten om zich heen slaan. Hij bleef echter ongedeerd. Nadat de gederailleerde wagen weer op de rails was gezet, kon de trein met een vertraging van circa een kwar tier de reis voortzetten. Automaniak achter «lot en grende De pseudo-dokter, die dezer dagen, ook elders aan het werk is geweest, met gratis autotochten, heeft ook Arn hem met een bezoek vereerd. De man, die in Bussum woonachtig is, was Vrij dagvoormiddag naar Bussum gewan deld, waar hij zich bij een garagehou der voorstelde als de heer B. uitNaar- den. Daar dit een goed klinkende naam is, was de garagehouder beleefd en nam aan, meneer naar Arnhem te laten brengen, waar hij een paar da mes moest afhalen, die naar Naarden moesten, 's Middags tegen twee uur reed de. heer weg en bij den eersten tol bemerkte {je chauffeur, dat de heer geen klein geld had, want hij vroeg den tolbaas een bankbiljet van drie honderd gulden te wisselen, wat deze niet kon, waarom mocht worden doorgereden, daar de tolbaas den chauffeur wel kende. Bij een volgen den tol hetzelfde en toen ging het dc naar Arnhem, het doel der reis. Toe de chauffeur met zijn passagier o het Willemsplein aldaar was geko men, gaf deze hem last even langs he politiebureau te rijden, want hij moes daar ook nog zijn. Zoo gezegd, zo. gedaan. Op de Bovenbeekstraat stapt de heer uit, liep naar binnen en al, een goede bekende regelrecht Paar bo ven, naar de recherche, yaar hij med deelde, dat hij zich aan oplichting had schuldig gemaakt. Hij was voor de re-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2