Van Overal Onze Leestafel. Gemengd NieuWs. üer^eass mm Onrustig en Sispel@@s MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Recbtszakeö. Intussclien heieft de politie op don avond na clen moord met eenige getuigen een onderzoek ter plaatse ingesteld. Over de resultaten daarvan kon de burgemeester zich nog niet uitlaten. Dit was ook het geval met het resultaat van de sectie, welke dr. Hulst uit Leiden op het lijk heeft verricht. Natuurlijk worden allerlei mogelijkheden overwogen en onderzocht. Het is b.v. niet onmogelijk, dat beide mannen ieder met een eigen revolver geschoten hebben op hun slachtoffer. Het is ook niet onmo gelijk, dat de 'dadbrs icLeai verkeerdie hebben getroffen. In dit laatste geval zal de po- litie moeten gaan zoeken naar een niet- vermoorde. Echter laat de politie zich ook hierover nog niet uit. Zij wees er echter wel op, dat zij zeer veel waarde hecht aan alle mlich tingen, die haar reeds verstrekt zijn of alsnog naar aanleiding van het opgege ven signalement worden verstrekt. De snelle groei van Eindhoven, In de Maandagavond gehouden raads zitting heeft de voorzitter, burgemeester A. Verdijk, een en ander medegedeeld omtrent hetgeen de laatste 10 jaar in deze gemeente is tot stand gekomen. Ten op zichte van de volkshuisvesting zeid® hij dat in die 10 jaar gemiddeld 800 wo ningen per jaar werden gebouwd en de gemeente voor bijna f 18.400.000 in dein woningbouw heeft deelgenomen. De schuldenlast der gemeente, die in '20 f5 millioen bedroeg, is tot f25 mil- lioen gestegen, waarin echter, gezien de verhoudingen en omstandigheden, naar het oordeel van den burgemeester niets ver ontrustends is gelegen. De bevolking, die op 31 December 1920 47.946 bedroeg, was op 31 Dec. lb tot 89.622 zielen ge stegen. Er werden 19 nieuwe scholen bouwd. De kosten voor werkverschaffing die in 1920 f174.979 beliepen, waaron der f 106.442 aan arbeidsloon en, waren in 1929 nihil. De kosten voor steunverleening in 1920 f52.384, bedroegen in 1929 nog slechts f 4944 en bepaalden zich sedert 1925 tot uitkeering aan „uitgetrokken" crisis-wedk- loozem, door een subcommissie uit het burgerlijk armbestuur. Prinses Juliana heeft ter gele genheid van haar vertrek uit Katwijk aan mr. dr. J. Schokking een bedrag van {1000,ter hand gesteld, die on der de verschillende diaconieën al daar zijn verdeeld. Hef zevende vliegtuig in den regelmatigen veertiendaagschen dienst Batavia—Amsterdam is naar Amster dam vertrokken. Het -toestel vervoert 178 K.G. mail. Een aangeteekende zending, die 2500 gulden moest bevatten en door een Limburgsche bank was verzon den aan iemand, die op het oogenblik te Nizza vertoeft, wiens naam „De Temps" als van der Gunten opgeeft, is hem met geschonden zegel overhan digd. De omslag bleek slechts waar deloos papier te bevatten. Een pakket, bevattend voor 80.000 franc aan bankbiljetten, dat door een bank te Brussel op 8 dezer verzonden werd naar een bank te Roermond, is daar nog steeds niet aangekomen. Hef schijnt, dat de bankbiljetten reeds op den dag, dat zij uit Brussel werden verzonden, verdwenen zijn. Zeven blanken in Zuid-Afrika zijn overleden aan een soort van pest, opgedaan, naar men gelooft, door de aanraking van een haas, die dood in een veld gevonden werd en verder door omhelzing voortgeplant. „Van crisis tot oorlog", door H. L. van Oordt. (C. Blommendaal te 's Gravenhage). Deze omvangrijke bijdrage tot de kennis van het ontstaan van den we reldoorlog is, zooals dadelijk blijkt, vrucht van jarenlange, diepgaande stu die. Maar onverdeeld kunnen wij de strekking van dit werk toch niet toe juichen; het gaat niet aan omDuitsch- land de schuld van den wereldoorlog op de schouders te schuiven, zonder acht te slaan op de talrijke publica ties, welke het tegendeel beweren. Vooralsnog blijft de schuld-kwestie dan ook nog een onoplosbaar vraag stuk. Maar overigens niets dan goeds over dit werk. Het is buitengewoon goed gedocumenteerd, helder geschre ven en is als historisch-critische stu die een zeer belangrijke bijdrage tof de wetenschappelijke oorlogs-litera- tuur te noemen. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent Afgedankt. De groote brug over het Katerveer bij Zwolle is geopend, en behoeven daarmede behoort de veerpont tot het verleden. Ze zal geen dienst meer te doen. De jacht naar autobandieten. Scotland Yard heeft, zoo vertelt de „Daily Telegraph", over het geheele land een jacht georganiseerd op zes vermetele autobandieten, waarvan er twee vrouwen zijn. Het is bekend, dat deze bende zich schuldig heeft gemaakt aan brutale dief stallen uit juwelierswinkels en aan inbra ken in landhuizen in verschillend® deelen des lands. Twee of drie hunner zijn be trokken bij een inbraak op klaarlichten dag in een juwelierszaak in Bowdstreet te Londen, waarbij de bandieten er met een gestolen auto vandoor gingen. Bij die gele enheid fungeerde een tweede auto als „stopper"* d.w.z. dat zij als obstructie diende voor eventueele auto's ter ver volging uitgezonden. De twee vrouwen* die met de mannen meetrekken, dienen om deze te dekken. De dieven houden stil op een weg dicht bij een landhuis,dat een veiligen en rijken buit belooft en de mannen in de auto achterlatend, gaan de vrouwen het terrein, verkennen. Zij kee-ren met haar inlichtingen, terug en dan gaan de mannen, de beide onschuldig er uit ziende vrouwen in de auto achterlatend, er op uit om den diefstal uit te voeren, waarna zij er met de auto vandoor gaan naar hun volgende operatie terrein. De meeste diefstallen worden gepleegd met voor dit doel gestolen zware auto's, die gewoonlijk in den steek worden ge laten als de dieven meenen ,dat de poli tie hen op de hielen zit. Dan stelen ze een andere auto en zetten zij hun tocht voort. In tal van gevallen worden de offi cieels nummerplaten er af gehaald en door nagemaakte vervangen. verklaarde zonder werk te zijn en zijn daad voornamelijk te hebben gepleegd om in het bezit te komen van d® geldsom, die de chauffeur bij zich had en van- den auto. Een koning als treinmachinist Koning Boris, de tsaar van Bulgarije, is een goed treinmachinist. Wij hebben vroeger wiel eens verteld, dat de koning over heele- afstanden op- de locomotief stond en daar volkomen de plaats van den machinist innam. Dat heeft hij ook Zondag gedaan toen hij via den Brenner Italië verliet. Toen de trein te Rovereto stilstond begaf koning Boris zich naar de locomotief en vroeg d®n ingenieur Rosa, dein chef van tractie te Verona, die den trein begeleidde, vergunning om den trein tot Traito te mogen rijden. Het ver zoek werd dadelijk ingewilligd. De koning verbaasde het locomotief personeel door zijn vakkennis en handigheid, maar nog meer misschien was de heer Rosa verbaasd toen de koning hem onder den rit haarfijn de fundamenteels verschillen uitlegde tus- schen de Italiaansche locomotief, waar op hij zich bevond, en de Bulgaarscb© locomotieven. Even voor Trento, waar de prefect en andere hoo-ge heeren te- zijner ontvangst gereed zouden staan, keerde koning Boris naar zijn rijtuig terug, vol daan, dat hij weer eens aan zijin liefheb berij had mogen toegeven. Het niet erkende Sovjet-hu- wel ij k. Nu Engeland en de Sovjetrepubliek weer op vrien d schappelij ken voet met el kaar staan, heeft een vonnis van het En- gelscb High Court Committee groote ver bazing verwekt. De voorzitter van deze rechtbank, waar huwelijkszaken voor be handeld worden, ontzegt namelijk aan in Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct Bij Apoth en Drogisten Lafhartig moord. Een misdrijf, met onmenschelijke koel bloedigheid uitgevoerd, heeft buiten Pa rijs op den weg naar Straatsburg plaats gevonden. Een Parijsch taxi-chauffeur werd Maandagavond op een der Parijsche boulevards door een jongeman, die ver gezeld was door een jonge vrouw, aan geroepen met het verzoek, hen naar Straatsburg te willen brengen. Eenige kilometers voorbij de vlieghaven van Le Bourget liet de man den wagen halt hou den, stapte uit, en verzocht den chauf feur, met hem eenige stappen den weg op te gaan, terwijl de jonge vrouw in d®n auto bleef wachten. Toen de chauffeur zich eenige meters van zijn. wagen ver wijderd had, draaide die onbekende pas sagier zich plotseling om, trok een revol ver en loste een schot, dat den chauffeur juist in d-en mond trof. Ondanks de zware verwonding trachtte -de chauffeur to vluóh- ten, doch reeds na eenige meters afge legd te hebben struikelde hij en viel in eetn greppel. Zijn aanvaller had hem dus weer poedig bereikt, en hoewel de ongeluk kige chauffeur op de knieën om genade smeekte, joeg de onverlaat zijn slacht offer oen kogel door het hoofd, waardoor de chauffeur onmiddellijk dood was. Deze geheele gang van zaken is bekend gewor den, doordat toevallig een wielrijder zich op het moment van de misdaad in ids on middellijke nabijheid van de plaats bevond en op eenigen afstand het gebeuren waar nam. De ongewapende fietser, die het optreden van -den misdadiger had gezien, waagde het niet, in te grijpen, doch ver wittigde zoo snel mogelijk telefonisch de politie, die onmiddellijk twee recherche- ambtenaren per motor ter achtervolging van den misdadiger uitzond'. Zij vonden hem nog op de plaats van de misdaad* bezig met vergeefsche pogingen om de taxi op garig te brengen. Ondanks zijn heftig verzet, slaagde men erin, den man en zijn gezellin te arresteerem en naar Pa rijs over te brengen. De man bleek een 20-jarige bewoner van Straatsburg te zijn en het meisje zijn 22-jarige vriendin. Hij Rusland gesloten huwelijken de erkenning in -{ingeland. Deze uitspraak verbreekt doelbewust de in Engeland geldende re gels van het internationale privaatrecht volgens welke de Europeesche staten de in andere staatsgebieden gesloten huwelijken erkennen. Rechter Hill baseert zijn be slissing hierop, dat een in Rusland geslo ten huwelijk geen huwelijk in den zin van het En gels che recht is. Het huwelijk in Rusland kan gescheiden worden op ver zoek van een der partijen op zijn eentje, zonder dat voor de rechtbank de mogelijk heid bestaat een dergelijk verzoek wegeins gebrek aan redenen te weigeren. Een der gelijke regeling plaatst zich geheel buiten de algemeen® opvatting, der geciviliseerde landen; een erkenning van een onder deze wettelijke omstandigheden gesloten huwe lijk moet daarom in Engeland achterwege blijven. Voor de betrokkenen is het ge lukkig, dat er nog een instantie van beroep bestaat. Het slachtoffer der familie'. Bij de politie in Parijs kwam bericht», dat de 18-jarige ambtenares bij de post, Juliette Tordman, uit haar woning was verdwenen. Volgens haar familie was ze als gewoonlijk naar bureau gegaan, maar niet teruggekeerd, en ook 's avonds tever geefs gezocht. Het onderzoek was in gang, toen haar moeder opgewonden kwam me- dedeelen, dat z® het vreeselijk verminkte lijk van haar dochter in den kelder van haar huis had gevonden. Een oppervlak kig onderzoek overtuigde de recher che al, dat aan den verschrikkelijken dood van het meisje een wanhopige worsteling moest zijn voorafgegaan. Het was onge twijfeld een moord om roof geweest, wiant Juliette had den dag te voren van de post spaarbank al haar duitjes, 5000 frs., ge haald. Dit bedrag had ze in haar taschje bewaard en wel was hst taschje er, maar het geld was weg. AH® pogingen om den dadier te vatten, bleven tevergeefsch. Tot een rechercheur op het idee kwam den dader in de familie zelf te zoeken', vooral doordat een chauffeur volhield het meisje des avonds naar huis te hebben ge reden. Eerst werd de zwager van het meisje verhoord, die wel geen beroep uit oefent, maar toch nachtkroegen bezoekt en een heel twijfelachtige rol speelt. Op kleuren van hem werden bloedvlekken ge constateerd. Nog denzelfden Idlag vond men ook de 5000 frs. in zijn bezit, welke van het meisje geroofd waren. Nu legden de familieleden getuigenis tegen den zwa ger af, wiens schuld daardoor vaststaan de leek. Maar toen bracht hij den keer in het geval. Hij verklaarde, dat de moord door alle leden der familie, met inbegrip van de moeder der ongelukkige Juliette-, was gepleegd. Juliette was namelijk ver loofd en was van plan binnenkort te trou wen. Daar ze de heele familie onder houden had, trachtte men haar dit voor nemen uit het hoofd te praten, doch zon der succes. Om te verhinderen, dat ze ook haar spaargeld meenam in het huwe lijk, had de misdadige familie een formeel moordcompbt gesmeed. De zwager lokte het arme meisje in den kelder en sloeg haar met een bijl neer. De moeder en de zuster van Juliette houden den zwager nu gezelschap in de gevangenis. Een handelaar in blanke slavinnen. De grensbeambten in België hebben vermoedelijk een gewichtige aanhou ding gedaan. Eenige kommiezen op surveillance op een binnenweg onder Wildert nabij de grens, ontmoetten daar een vreemdeling, dien zij naar zijn papieren vroegen. Vermoedende dat deze vreemdeling België langs Huibergen tersluiks was ingetrokken, verzochten zij hem ter nader onder zoek mede fe gaan naar de kazerne van de gendarmes te Esschen. Nau welijks op weg wierp de onbekende zich op een der kommiezen en gaf deze met een stok een hevigen slag. Beide kommiezen weerden zich duch tig en sloegen den aanvaller tegen den grond. Daarop vroegen zij as sistentie van de gendarmen te Es schen, die den man naar daar ver voerden. Een dokter moest worden geroepen, omdat de man deed of hij bewusteloos was. Evenwel bleek dat hij simuleerde. Op den man waren bij fouilleering papieren gevonden. Toen de commandant der gendarmen deze wilde inzien, sprong de bewus- telooze eensklaps op, greep de papie ren en wilde ze in het vuur werpen. Men was hem voor en ontnam hem de stukken. Daarop werd hij naar Antwerpen overgebracht. De rechter van onderzoek stelde vast, dat de vreemdeling P. heette en Duitscher van afkomst was. Zijn antecedenten waren van dien aard, dat men het noodig achtte de Duitsche politie van de aanhouding op de hoogte te stel len. Van deze kwam bericht, dat deze P. verdacht werd van handel in blan ke slavinnen en als zoodanig sinds lan gen tijd werd gezocht. Zijn uitleve ring werd gevraagd. Men vermoedt sterk de hand gelegd te hebben op een in bijna alle landen gezochten man, die door telkeni en andere meis jes en jonge vrouwen te trouwen, en deze dan naar Amerika te brengen, op deze wijze al een respectabel getal vrouwen heeft doen verdwijnen. Berooving van een banklooper. Voor de vijfde kamer der rechtbank te Amsterdam stonden, verdacht van dief stal met geweldpleging, terecht de 22- jarige chauffeur J. C- en de 22-jarige ios- werkman H. L. van W., beiden te Bus- sum, die op 28 November j.L den bank looper Kreuning van de Rotterdamsche Bankvereeniging bijkantoor Hilversum, die te Bussum gelden had geïnd, hebben aan gevallen, hem de tasch met f 1565 ont roofden en daarop het hazenpad kozen. Het O.M. achtte den ten laste geleg den diefstal met geweldpleging voldben- de bewezen en eischte een gevangenisstraf van 4 jaar. Beide verdachten hoorden dien eisch onbewogen aan. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) MARKTBERICHT. Middelburg, 16 Januari 1930. Op de graanmarkt was de aanvoer redelijk. De noteering was tar we f 10,25 a f 10,50, witte boonen f 43,— f45,50, lange bruine boonen f 13,50 a f 14,50, kroonerwten f13,a f14, Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (offic. prijs- noteering). Boter f 0,971/2- Eieren f 6,25. Poelje-eieren f 5,25. Eendeieren f7, Aangevoerd door handelaren; Boter f0,95. Eieren f5,50. Poelje-eieren f4,75. Particuliere prijs boter f 1,07kip eieren f7,poelje-eieren f6,eend eieren f7,—. De onbewaakte bewaakte overweg. Mijnheer de Redacteur, Mag ik U, in verband met bet gemelde over het niet afsluiten van den overweg tussehen Goes en 's Heer Arendskerke, mededeelen dat ik op den bewusten mor gen door het dienstdoend' personeel te 's Hesr Arendskerke niet gewaarschuwd was dat er een trein op> komst was. Vooc eiken trein en elke tram moet een kloik- en wekkersein worden gegeven. Laat men dit na, dan kan ik niet weten, dat een trein nadert. Dit is dus de oorzaak van het niet afsluiten van den overweg, waarover in Uw blad van Vrijdag geschreven werd. Ik maak er U opmerkzaam op, dat de rechtbank te Middelburg mij onlangs vrij sprak van de boete, mij door het kanton gerecht te Goes opgelegd, wegens het niet neerlaten der boomen. Degene, die het bericht schreef wist dus het verschil tussehen het verleden en het heden nieit. U .mijnheer de redacteur dankend. De overwegwachter, G. H. SCHOTTERT, VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Groote veiling van 15 Januari 1930. Zure kroefappels f 1,10, Zure Belle fleur f3,10, beide per 100 Kg. Kleine veiling. APPELSGoudreinetten f4 a f 21, Zure Bellefleur f3 a f 18, Zoete Belle fleur f3 a f9, Sterappels f6 a f 15, Court Pendu f2 a f6, Hondsmuilen f 4, Hollandsch Zoet f3 a f6, Cam- pagner Zoet f3 a f9, Zoete Holaart f 3 a f 6, Reïnette d' Or f 1 a f 5, Pom- me d' Oranje f6, Lanes Prins Albert f8, Baumans Reinetten f 6, Armgaard f4 a f7, Huismanszoet f 4, Fransche Reinetten f7, PEREN: Wïnterlouw- tjes f2 a f6, Kleiperen f4 a f 10, Pondsperen f4 a f7, Gieser Wilde man f4 a f16, Wintersuïkerij f4, Groene Chaumontel f2, DIVERSEN; Spruiten f4 a f6, alles per 100 Kg., Honing f56 a f59 per 100 flacons, Kipeieren f6,20, Poelje-eieren f5, Eendeieren f6,70, alles per 100 sfuks. WATERGEÏIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer vijf minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). (Amsferdamsche tijd). Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam, 18 Jan. 5.89 6.05 11.22 11.88 19 6.24 6.49 0 1.1 20 7.09 7.81 0.29 1.00 21 7.48 8.13 1.19 1.48 22 8.29 9.03 2.05 2.34 28 9.22 10.11 2.59 3.29 24 10.37 11.29 4.02 4.87

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1