GLAS DIPLOMATEN PUROL N0 8. City Magazijn Vrouwenhanden HEERENBAAI Vrijdag 17 Januari 1950 117 Jaargang* dit nummer be hoort een bijvoegsel Jeugdherbergen in Zeeland V,AN LEERDAM W etenscbappen. Koloniën Sport. Ixand en Tuinbouw FroVincienieuWs E- r ABONNEMENT 'prijs per kwartaal in Goes f2, lr ke buiten Goes f2, fzonderlijke nummers 5 cent. erschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross* Drukkers- en Uitgeversbedrijf T" 1 r TT 1*7 7fl XT A A ,<T T"(1 El rMi O Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Adverfentlën worden aangenomen tot 12 uur voorm. V't\ te Het is wel eigenaardig dat de z.g. -ugdbewegingen op velerlei gebied, oofdzakelijk geboren worden in klei- i burgerkringen. Eigenaardig omdat at juist deze kringen waren, die in 1 on loop der tijden altijd het hevigste olwerk van conservatisme bleken te v jn. En nu, in de laatste 25 jaren ziet men op allerhande gebied krachtige jeugdbewegingen ontstaan; groepen van jonge menschen die niet alleen iets te zeggen hebben, maar datgene wat zij te zeggen hebben steunen met de daad. Een groot deel van het geestelijk leven in ons land wordt momenteel gedragen door de jeugd; gedeeltelijk zelfstandig, gedeeltelijk onder leiding van ouderen. Wij hebben, om en kele van de vooraanstaande groepen te noemen, Het Nederlandsch Jonge lingsverbond, de Vrijzinnig Christelij ke Jongeren Bond, de Nederlandsche Padvinders, de Arbeiders Jeugd Cen trale, de Jeugd-Actie voor Geheel- Onthouding en de Jongeren Vredes- Actie. Deze bewegingen omvatten vele dui zenden jonge menschen, en daarom mogen wij ze niet stilzwijgend voorbij gaan. Wat al deze vereenigingen kenmerkt is een ideëel doel. Waarschijnlijk is de behoefte daaraan ontstaan als te rugslag op een nuchtere, nerveuze tijd evenals Rousseau in de 18e eeuw het deed, prediken zij een terugkeer naar natuur, waarheid en eenvoud. Hoe zeer zij ook overigens van richting en in werkwijze mogen verschillen, in wezen is hun streven vrijwel gelijk. Een der meest recente jeugdbewe gingen is de Nederlandsche Jeugd- Herberg Centrale. Deze beweging is geboren in Duitschland, men wilde daar de jeugd zooveel mogelijk ont trekken aan de nerveuze sfeer der groote steden. Jonge menschen moeten de natuur in, maar om dat mogelijk te maken, moesten zij op hun toch ten overal een vertrouwd onderdak kunnen vinden. Want het kampeeren is niet zonder meer aan te bevelen. In dit opzicht staat de N. J. H. C. tegen over de padvinders-beweging. Deze laatste heeft al heel wat van haar invloed moeten inboeten; ze heeft verschillende van haar ïdeëele doel stellingen in de praktijk reeds verlo ren. Zoo is de door de padvinderij 47 FEUILLETON v-OOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM Geautoriseerde vertaling van P M. HELLEMA. Cv Hij schrikte een beetje vah die vraag - ook van de ontroering, welke ze bij ,on opwekte. ,,,Ik ben toevallig een en dertig jaar vc d," herinnerde hij haar. „Lady Su- u is negentien jaar." ,Dat past dan prachtig bij elkaar," rkte zij op, „volgens de tegenwoor- ^e begrippen. Hou ouder een man rdt, hoe meer hij zich voelt aange- p kken tot de jeugd. In elk geval is geen antwoord op mijn vraag." ik heb nu geen tijd op iemand -liefd te zijn," zeide hij. „Ik heb rk te verrichten." hj» Jullie mannen en je werk!" riep P- bitter uit. „Je sleept het met je J11- e als een toevluchtsoord, waarheen ke kunt vluchten, als je bedreigd we rdt Ik kan mij werkelijk niet voor aanvankelijk gepredikte broederschap een leus gebleken, waar zij zich ab soluut afwijzend stelt ten opzichte van elk vredeswerk. En daarom juist moest een vereeni- ging als de Herberg-Centrale geboren worden. Deze vereeniging beoefent de natuursport niet om haar zelfs wil, maar terwille van het ideaal. Ze wil menschen kweeken die niet ondergaan in het rumoer van het ontzenuwende stadsleven. Ze richt zich tegen ver- spil- en genotzucht, tegen bioscoop, alcohol en sigaretten, tegen mode-sla- vernïj en verweekelijking. Ze heeft al het deugdelijke van het padvinders program overgenomen, zonder zich te bezondigen aan deszelfs zwakheden. En haar plannen moeten verwezen lijkt worden door de oprichting van Jeugd-herbergen. Dit zijn zéér eenvou dige gelegenheden waarin jonge men schen tegen een zeer geringe vergoe ding varieerende van f 0,35 a f 0,90 per nacht kunnen logeeren. Er wor den ook maaltijden verstrekt, tegen zeer lage prijzen. Een cardinaal punt is, dat de jeugdherberg onder leiding staat van een herberg-vader en -moe der. Bovendien worden personen van 10—18 jaar alleen toegelaten onder geleide. De leiders (-sters) moeten bo vendien lid zijn van een bij de Cen trale ingeschreven vereeniging of li chaam. Zooals men ziet is er leiding en controle. En juist daarom moet het ontstaan van jeugdherbergen wor den toegejuicht. Het is de bedoeling der Centrale overal herbergen te stichten, die op zijii hoogst een dagreis van elkaar zijn gelegen. Als wij ons niet vergissen bestaan er momenteel in ons land reeds dertien van dergelijke vereeni gingen. Waarvan één in Zeeland, n.l. te Vlissingen. Naar we vernamen, be staan er ook te Goes plannen tot op richting van een jeugdherberg. De be doeling is, eerst een vereeniging te vormen en dan, indien mogelijk, een herberg te stichten. Of dit de initia tiefnemers gelukken zal? We moeten onzen twijfel uitspreken. In Zeeland voelt men over 't algemeen niet voor jeugdbewegingen. Maar dit neemt niet weg dat we de dragers van het ideaal van harte sucoes wenschen met hun streven. Geplombeerde kiezen 500 jaar na Christus. Dat het beroep van tandendokter reeds zeer oud is, wisten we. Maar wat J. E. Thompson, de leider van een oudheid-kundige expeditie naar Britsch-Honduras ontdekt heeft, over treft alle tot nu toe gemaakte gis singen naar den ouderdom van het vak. Op zijn terugreis nam hij n.l. twee kiezen mee, die uit een graftem pel der ruïnenstad Tzimin Caz (berg- koe) afkomstig zijn. Het merkwaar dige van de vondst is, dat de kiezen geplombeerd zijn. De tandartsen bij de Maya's van omstreeks 1000 jaren voor de ontdekking van Amerika (dus stellen, waarom er goede vrouwen in de wereld zijn. Zij ontvangen zeker geen aanmoediging. Wanneer ga je on der zeil, Grant?" „Morgen of Donderdag," „Ga je recht door naar New York? „Misschien doe ik Gibraltar aan om kolen in te nemen. Dat zal waarschijn lijk wel moeten." Zij boog zich een weinig naar hem toe en liet haar stem dalen tot een ge fluister. Hij verstond nauwelijks haar vraag. „Neem je mij mee?" „Dat kan ik niet doen, Gertrude," zeide hij beslist, „en je zoudt ook niet willen meegaan. En het is niet mooi van je mij dat te vragen, terwijl je weet, dat je er mooier uitziet dan ooit in je leven." „Ik heb mijn best gedaan er van avond goed uit te zien, omdat ik je die vraag wilde doen of een, die er op lijkt. Is het niet vreeselijk, hoe openhartig ik ben geworden? Ik be denk een plan om te veinzen en ik bemerk, dat ik de verpersoonlijking van alle oprechtheid ben. Waarom wil je mij niet meenemen, Grant? Ben je bang voor Otto? Hij is maar heel klein en niet heel sterk. "En duels zijn nu uit de mode geraakt, zelfs bij ons." ongeveer 500 jaren na Christus) kon den dus teen reeds in levende tanden ronde gaten boren en deze gaten vul len. Zij hebben daartoe pyriet, zwavel- kies, gebruikt. De onderzoekers ont dekten nog een andere toepassing van dit mineraal. Uit den tijd van het Oude Rijk (400—800 v. Chr.) vond men den eersten spiegel, dien men uit de nieuwe wereld kent. Hij bestond uit een groot aantal kleine stukken pyriet, die naar gelang der kleuren, dicht naast elkaar waren geplaatst en door hun kristallen oppervlakte een niet bepaald volmaakten spiegel vorm den. Een kwaadwillige neergelegd. Het legerbestuur ontving telegra fisch bericht uit Atjeh blijkens het welk op 11 Januari j.L door een bri gade marechaussees onder comman do van den majoor Hofstede, in bo- ven-Tripa de kwaadwillige Teungkoe Pire werd neergelegd. VOETBAL. Zuidelijke le klasse K. N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Willem II—M. V. V. Roermond—Eindhoven. B. V. V.-N. A. C. P. S. V.-L. O. N. G. A. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Breda-D. O. S. K. O. De BaronieVelocïtas. M. E. V. O.Middelburg. ZeelandiaT. A. C. Dongen—Vlissingen. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: HulstTerneuzen. ZierikzeeZeelandia II. Vlissingen II—Walcheren. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: AllianceH. E. R. O. H. K. I.—De Muggen. LUCHTVAART. Sportvtiegtuig verongelukt. Te Karlsruhe is een sportvliegtuig •uit Roeblingen van betrekkelijk ge ringe hoogte in de Karlsruher Rheïn- hafen gevallen. Bij het reddingswerk vond men den bestuurder, een 20-jarïg jongmensch uit Gemersheim in de cockpit, die levensgevaarlijk gewond was. Hij had, op 20 meter hoogte vlie gend, getracht een noodlanding te doen en was door een verkeerde ma noeuvre gevallen. Hij is in het zieken huis aan de bekomen verwondingen overleden. blijven ondanksalie huishoudelijke arbeid |gaaf, zacht en blank door „Ik meende," merkte hij op met een glimlach, dankbaar voor haar schert senden toon, „dat jullie geliefde jonge Prins ze er weer in trachtte te bren gen." „Dat zegt men," gaf zij toe. „Dat komt, omdat hij ze weer instelde, toen hij aan de universiteit was, en onder zijn jonge vrienden is hij president van wat zij noemen hy,n „Raad van Eer". Maar ik geloof niet, dat je bang zoudt zijn met eenig man te vechten, Grant, om iets, waarom je veel gaf. „Het is niet geheel een kwestie van om iemand te geven," verklaarde Grant. „Er zijn twee verachtelijke rol len in de wereld. Een er van is die van Jozef. Ik zeg je ronduit, Ger trude, dat het een rol is, welke ik nooit van plan ben te spelen. Daarom, als ik in de positie van dien jongen man mocht komen wat naar ik ver trouw nooit het geval zal zijn dan zal ik waarschijnlijk wel bezwijken". „Goddank", fluisterde zij. „Mis schien herinner ik je nog eens daar aan". „De andere rol", ging hij voort, „ia die van den man, die een ander zijn vrouw ontneemt. Openhartig gespro ken vind ik dat veel erger. Ik denk, dat ik mij gedurende mijn een-en-der Vlascultuur. Op het Hogeland (Gr.) wordt in den laatsten tijd veel gerepeld vlas opgekocht voor 11 a 13)4 cent per Kg: dat meest wordt uitgevoerd naar België Opbrengst van vezel en zaad waren het afgeloopen jaar zeer goed. Ontsnapt. Woensdagmorgen bleek een arres tant, die op werkwilligen te Sluiskil had geschoten en van Terneuzennaar Middelburg per Provinciale boot werd overgebracht, bij aankomst te Vlis singen te zijn ontsnapt. Hij was bij de afvaart nog aan boord, doch werd bij aankomst te Vlissingen vermist De boot is geheel doorzocht, zonder resultaat. Autobus-diensten. Ged. Staten hebben besloten in te trekken hun besluit van 1 April 1927 voor zoover daarbij aan J. de Muijnck te Borssele vergunning werd verleend tot het in werking houden van een auto busdienst van KrabbendijkeWaarde over Kruiningen, Schore, Kapelle en Kloetinge naar Goes, en omgekeerd (dagelijks). Voorts besloten zij aan P. van Koeveringe te Waarde vergun ning te verleenen tot het in werking brengen van een dagelijkschen auto busdienst van Waarde naar Luchten- burg, en omgekeerd. Opgeheven. De in 't belang van de scheepvaart ingestelde Scheldedienst op de kan toren Hansweert, Neuzen, Rilland en Walsoorden voor de wisseling te allen tijde van telegrammen en telefoonge sprekken tusschen deze kantoren on derling of het kantoor Vlissingen, dan wel met Belgische kanforen, is op geheven. De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Men meldt ons: Toen twee jaren geleden van vele zijden bezwaren werden gemaakt te gen den opzet van het Waterleidings plan voor Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft het bestuur een uitgebreide Commis sie van Onderzoek, waarin zoowel voor- als tegenstanders zaten, be noemd om alle bezwaren grondig te onderzoeken. Een der leden dezer commissie leg de een uitvoerige, door hem onder- teekende, nota voor, die het Rijksbu reau voor Drinkwatervoorziening uit voerig weerlegd heeft. Later heeft dit rcü/claflak j, uitnemendnetdi ECHTE FRIESCHE 20-50ct.per ons (ook in y2onsen,'Sponden «11 pondon) tyncuuft'UurTVut/ceüer'-n.paJyeD'E tig jaar niet beter en niet minder heb gedragen dan andere mannen. Maar ik heb nooit gestroopt op een anders gebied. Ik begrijp niet precies de on zedelijkheid daarvan, maar voor mijn gevoel is het zoo". „Ik veronderstel, dat je wel zult toegeven", zeide zij, „dat omstandig heden de zaken veranderen. Hoe vind je het bijvoorbeeld, dat Otto mij over haalde met hem weg te loopen den dag voordat wij zouden trouwen, door mij iets van jou te vertellen, toen je in Berlijn waart, hetgeen later een vol komen leugen bleek te zijn?" „Dat was een verachtelijke hande ling", erkende hij, „maar Hij maakte een veelbeteekenende pauze. Zij sloot de oogen half. „Ja, ik weet het", bekende zij droe vig. „Ik was evenzeer te laken. Nog meer misschien maar nu heb ik er voor geboet!" Hij liet zijn stem dalen. „Je echtgenoot", waarschuwde hij haar, „wendt de oogen niet van ons af. Blunn let ook op ons. Wij moeten over iets anders spreken." „Het is altijd zoo", prevelde zij nau welijks hoorbaar. „Er zijn altijd oogen, die mij overal volgen, ooren, die luis teren. Zoo is het leven in Berlijn. lid verklaard, dat de nota hem ver strekt was door dr. Jenny Weyerman te Goes. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid noodigde daarop dr. Jenny Weyerman uit, zijn critiek ter plaatse, waar zulks behoort, t.w. aan den mi nister, bekend te maken, waarop dr. Weyerman den minister twee nota's heeft toegezonden; de eerste was on geveer gelijkluidend aan het door bo venbedoeld lid aan de Commissie van Onderzoek overgelegde stuk. Vervolgens heeft de minister het oordeel van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening over de bezwa ren van dr. Weyerman ingewonnen en daarna al de op deze zaak betrek king hebbende stukken om advies aan de Centrale Commissie voor Drinkwa tervoorziening te- 's Gravenhage ge zonden. Deze stelde een sub-commis sie in, bestaande uit de heeren prof. mr. P. Aalberse, ir. C. P. P. Ribbens, oud-directeur der Gemeentewaterlei ding te Delft en dr. P. Fesch, direc teur van den Rïjks-Geologischen Dienst te Haarlem. Conform het advies van deze sub commissie heeft de Centrale Commis sie voor Drinkwatervoorziening den minister het gevraagde advies uitge bracht, waarin zij tof de conclusie komt, dat de bezwaren van dr. Jenny Weyerman tot vijf punten kunnen den teruggebracht, t.w.: Xe. de abon nementstarieven en het waterverbruik 2e. het waterverbruik en het vermo gen der waterwinplaats3e. waterver bruik voor vee; 4e. afschrijvïngspo- Ütiek en 5e. tempo van aansluiting der aansluitbare perceelen. Op al deze punten acht de Com missie de geleverde critiek te eenen- male onjuist en de minister heeft op grond daarvan aan het bestuur der Waterleiding als zijn meening doen kennen, dat de door dr. Weyerman ontwikkelde bezwaren onjuist moeten worden geacht. De Raad van Commissarissen heeft Ieder schijnt slechts aan spionnage te denken". Plotseling kwam er een verrassing. Blunn stond op. Zijn beweging was zoo onverwacht, dat allen hem aan staarden. Hij zag glimlachend rond naar de vragende gezichten. Hij be zat de eigenschap tegen een twintig tal menschen te kunnen glimlachen, zoodat ieder meende, dat de glimlach voor hem persoonlijk was bestemd. „Waarde vrienden", begon hij, „weesf maar niet ongerust. Dit is geen speech. Het is alleen de uiting van een eigen aardig verlangen, dat juist bij mij is opgekomen om mijn vreugde entrots uit te drukken, dat er dezen atvond onder u allen, beste menschen, die op mijn verzoek zijt gekomen, zich een persoon bevindt, die binnen eeni- ge dagen of weken zal worden erkend als te zijn de grootste weldoener, de versfziende diplomaat, de gezegendste staatsman van deze eeuw. Ik bedoel natuurlijk Yeovil". Iedereen glimlachte. Het denkbeeld, de woorden zelf, waren van een ge woon standpunt gezien, wel zeer mis plaatst. En toch, door Blunn uitge sproken, juist zooals hij ze uitsprak, leken ze heel natuurlijk en redelijk. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1