DIPLOMATEN Woensdag 15 Januari 1950 117 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Politieke Notarissen Uitde Radiowereld School en kerk. LINTVELT's BAZAR Sport. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf 17 11 -zn XT.-. rtAA A-~ n.nar. Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 een f. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De „Zeeuw" heeft aan ons verzoek voldaan en den lezers de door haar gemaakte vergissing onder oogen ge bracht. Het blad verzoekt ons nu ook te vermelden, dat van de 832 nota rissen in ons land er het vorig jaar slechts 32 tot de A.-R. behoorden, en dat op Zuid- en Noord-Beveland geen notaris van A.-R. richting te vin den is Aan dit verzoek wordt hier gaarne gevolg gegeven. We meldden het ont breken van A.-R. notarissen in onze streek niet eerder, omdat we het niet belangrijk achtten. Nogmaals: de po litieke richting van een notaris inte resseert ons niet. Hopenlijk zal de „Zeeuw" nu binnenkort niet komen met een lijstje van A.-R. veldwachters, ambtenaren ter secretarie, artsen enz. Een vat haring voor den omroeper van Londen. Een bestelwagen hield stil voor de bureaux van de B. B. C. te Londen en de koetsier meldde zich aan bij den portier van het omroepgebouw Ik breng hier een vat voor den omroeper der weerberichten! deelde hij mede. De portier durfde de zen ding echter niet aan te nemen en liet den omroeper komen. Ook deze was verbaasd, want hef vat men kon het al op een afstand ruiken bevatte haring! De begeleidende brief maakte de zaak echter duidelijk: Een visscher aan de westkust van Ierland stond juist op het punt om met zijn kotter zee te kiezen, toen hij door den luidspreker de waarschu wende stem van den Londenschen om roeper hoorde, die een gevaarlijke storm aankondigde. Inderdaad kwam er na verloop van korten tijd geheel onverwachts een orkaan opzetten, die de boot ongetwijfeld op de rotsen zou hebben geworpen, wanneer de vis scher was uitgevaren. De gelukkige visscher uitte zijn dank baarheid dus door het schenken van een ton met haring aan den omroeper, die redding bracht! Sollicitaties. Wij lezen in „De School met den Bijbel": Laatst, toen menschen van buiten twee kweekelingen tegelijk kwa- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 46 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M, HELLEMA. De eenige, die zelden lachte, was Gertrude. Zij was in het kleine vor stendom reeds erkend als de regee- rende schoonheid van het seizoen, maar haar verschijning dezen avond had een ware sensatie verwekt. Zij rechtvaardigde ten volle de oude be wering, dat schoonheid geen blijvend en onveranderlijk iets is, maar het resultaat van toeval, een voorbijgaan de eigenschap, welke men het eene oogenblik bezit en het volgende ver liest. Dit was het oogenblik van haar volmaakte schoonheid. Zij leek een namelooze en onverklaarbare beval ligheid en bekoorlijkheid te bezitten hoedanigheden, welke niet waarlijk volmaakte gelaatstrekken te hulp ko men. Haar oogen hadden een verruk- men hooren, werd me de moeilijke vraag voorgelegd: „Wie van de twee is wel de zwaarste?" Ze kunnen bij ons namelijk niet zwaar genoeg zijn. Ik beken eerlijk, dat ik op die vraag het antwoord schuldig bleef. Er zou wel een bloemlezing aan te leggen zijn van vragen, die tegenwoor dig, nu er overvloed is van jonge leer krachten, bij sollicitaties gesteld wor den. Niet lang geleden kwam er een Hervormd hoofd een kweekelingetje „keuren". Ze had een. Kweekschool op Geref. grondslag bezocht. Dat was een aanbeveling voor haar. De vraag werd listiglijk gesteld: „En juffrouw, waarom is u op die Kweekschool ge weest en niet op de Hervormde?" Het meisje zegt in haar gelukkige ar geloosheid: „Ja meneer, ik had eigen lijk wel op de Hervormde gehoord, maar het hoofd van de school, waar ik vroeger leerling was, heeft me de andere aangeraden". „En kun .je wel verschil hooren als ds. A. con fessioneel preekt of ds. B. Ger. Bond Een schuchter, niet begrij pend: „Nee, meneer", was 't eenige antwoord. Sancta simplicitas! Ze was er mij te liever om, maar de be trekking was weg! Dan wordt er tegenwoordig ook bij zonder acht geslagen op den haartooi. Een pagekopje is natuurlijk absoluut contrabande. Een kweekelinge werd uitgenoodigd proefles te geven ergens op een dorpje, maar het hoofd der school schreef er maar vast bij: „Wan neer u soms pagehaar mocht dragen, kunt u de moeite wel sparen, dan wordt u toch niet benoemd". Dat was tenminste eerlijk vooraf gezegd. Verscheiden meisjes, die in klas 3 of 4 van de kweekschool gezellig een pagekopje hadden, zien de noodza kelijkheid in heur haar maar weer te laten groeien ze krijgen anders absoluut geen betrekking. Daarom zijn ze wat blij, als het haar zoover ge groeid is, dat ze het weer zoowat kun nen samenspelden. U moest ze daar onder elkaar over hooren babbelen. „En zeg, geen gekleurde kousen aan als je daar naar toe gaat en vooral lange mouwen, anders hoef je geen eens proefles te geven!" Met de lange haren, de zwarte kou sen en lange mouwen komt dan ook de benoodigde zwaarte wel. Bedehuizen gesloten. De „Troed", het centraal orgaan van het vakverbond in Rusland, deelt me de, dat in de twaalf jaar van het be staan van het sovjet-regime in Rus land 2000 bedehuizen (Orthodoxe, Ka tholieke, Protestantsche en Moham- medaansche) zijn gesloten. In de mees te gebouwen, die op deze wijze aan hun doel onttrokken zijn, zijn clubs, bioscopen e.d. ingericht. Om genade in de opgen van de 'G. P. Oe. te vin den, hangen de leiders van vele ge meenten in hun bedehuizen de por tretten van Lenin, Stalin en andere communistische leiders op in de hoop, dat de sovjet-overheid dan die bede huizen met rust zal laten. Nieuwe encycliek van den Paus. De Paus heeft een nieuwe encycliek kelïjken vïoletten glans. Zelfs hef kwijnende nu en dan in haar houding en stem gaf haar iets voornaams. Su san voelde, toen ze haar voor het eerst zag en nog dikwijls daarna, zich den moed ontzinken. Het leek onmo gelijk, dat een man haar zou kunnen aanzien zonder haar te begeeren. Grant zelf was getroffen door het ongewone van haar schoonheid een schoonheid, welke dezen avond een beroep op hem scheen te doen, een hulpeloosheid, een vragen om iets, dat niemand anders dan hij misschien kon weten. Een paar maal had hij op een gefluisterd woord van haar zijn hart voelen kloppen als in vroe gere dagen, had hij waarlijk weer een beetje van de oude dwaasheid ge voeld de dwaasheid, welke hij ge meend had te hebben overwonnen. Hij had moeten terugdenken aan een paar avonden geleden, toen zij op den rand der pier stond te kijken naar het jacht, verlangend stond te kijken naar de loopplank, waarover hij haar zoo streng had verboden te gaan. Toen was het hem betrekkelijk gemakke lijk gevallen. Hij vroeg zich af, of er een man in de wereld was, die het nu gemakkelijk zou hebben gevonden. uitgevaardigd, welke over de Christe lijke opvoeding der jeugd handelf. Opvallend is, en uit een historisch oogpunt een unicum, dat deze ency cliek oorspronkelijk in het Italiaansch werd geschreven en eerst daarna in het Latijn vertaald werd. Daardoor is het adres, waaraan rij in 'het bij zonder gericht is, op duidelijke wij ze te kennen gegeven. De encycliek verdedigt de door hef fascisme volstrekt niet erkende grond beginselen, dat de voornaamste in vloed op de opvoeding der kinderen aan de kerk toekomt, vervolgens aan het gezin en eerst in de 'laatste plaats aan den staat, als aanvullend element. De encycliek waarschuwt er tegen, dat aan de physïeke opvoeding der kinderen niet, zooals thans dikwijls geschiedt, de voorkeur mag worden gegeven boven de intellectueele. Dit heeft duidelijk betrekking op de door het fascisme toegepaste opvoedings methode in de fascistische bonden, welke hoofdzakelijk gericht zijn op lichamelijke opvoeding in militairen vorm. 13 12 1 0 25 50-12 14 8 2 4 18 34-23 15 7 2 6 16 33-42 10 7 0 3 14 30-16 11 5 2 4 12 57-29 14 6 0 8 12 32-36 13 3 4 6 10 37-32 15 4 1 10 9 24-51 11 3 2 6 8 27-39 12 3 4 5 8 18-27 10 2 2 6 6 17-32 VOETBAL. De stand der Zuidelijke 2e klasse A luidt tot op heden: T. A. C. Middelburg M. E. V. O. Dongen Zeelandia R. B. C. D.O.S.K.O. Vlissingen Velocitas De Baronie Breda De Baronie 2 punten in mindering wegens niet opkomen tegen Dongen. De stand der Zuidelijke 3e klasse A luidt tot op heden: Hulst 10 10 0 0 20 52—10 Terneuzen 10 8 1 1 17 538 Middelburg II 10 7 0 3 14 37-34 Zeelandia II 9 4 0 5 8 24-40 Vlissingen II 10 3 0 7 6 23-34 S.I.N.O.T.O. 8 2 0 6 4 10—30 Walcheren 7 115 3 10-24 Zierikzee 7 1 0 6 2 933 De stand der Zuidelijke 3e klasse B luidt tot op heden: H. E. R. O. 9 9 0 0 18 40—13 Boeimeer 9 4 1 4 9 2420 Alliance 9 4 0 5 8 24-20 De Muggen 9 3 2 4 8 14—19 Goes 9 3 1 5 7 23—29 Nieuw Borgvl. 9 3 1 5 7 1632 H. K. I. 10 3 1 6 7 27-35 TURNEN. Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring van het K. N. G. V. Zondag werd te Bergen op Zoom ge houden de jaarlijksche algemeene ver gadering van den Zeeuwsch-Brabant- schen Turnkring van het K. N. G. V., onder voorzitterschap van den heer W. de Graaf uit Middelburg. Deze opende de vergadering en heette de „Ben je vanavond wel op je best, Grant, of verbeeld ik het mij?" vroeg zij gedurende een pauze in het gesprek. „Als ik het niet ben", antwoordde hij, „dan komt dat, omdat jij jezelf nog overtreft". Voor de eerste maal dien avond lachte zij gelukkig. Er lag echt gevoel in zijn toon en dat waren de soort woorden, waarnaar zij verlangde. „Je denkt werkelijk, dat ik er van avond goed uitzie? Zie je, ik weet nooit, waaraan ik toe ben tusschen de twee uitersten. Ottilie verklaarde dat ik een verrukkelijk visioen was. Otto snauwde iets over Montmartre". „Het is een ongelukkige omstandig heid", verklaarde Grant, „dat ik el- ken dag meer afkeer krijg van je echtgenoot." „Je moogt hem gerust haten, als je wilt", antwoordde zij. „Ik zal het je niet kwalijk nemen". „Nu, ik hoop, dat hij thuis vrien delijker voor je is dan hij in het open baar schijnt te zijn. Ik kan den man niet uitstaan, die een zuur gezicht zet, als de schoonheid van zijn vrouw de bewondering van anderen wekt, en die zelf niet de moeite neemt haar zijn hulde te brengen". Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! talrijk opgekomen afgevaardigden wel kom en uitte de beste wenschen voor hun persoon, de families en de ver- eenigïng voor 1930. Spr. memoreerde het in 1929 verrichte werk, culmïnee- rend in de beide kring-uitvoeringen, en noemde ook het minder gelukken van enkele onderdeelen, terwijl hij aandrong op verbetering daarvan. De vereeniging U.D.I. te Bergen op Zoom had een schrijven ingezonden, vragende er bij het Bondsbestuur op aan te dringen, dat het turnblad be houden blijft en mocht onverhoopt, tot afschaffen hiervan worden beslo ten, dat dan de Bondscontributie met f 0,50, die thans voor het Turnblad wordt betaald, zal worden verlaagd. Algemeen is men het met dit schrij- vens eens. Wanneer op de Bondsver gadering een dergelijk voorstel komt, werd het kringbestuur gemachtigd een voorstel in den geest van U.D.I. in te dienen. De vereeniging „Prins Hendrik" te Breda heeft gevraagd het examen voor keurturner af te nemen en over te gaan tot de oprichting van een 'keur korps-dames en idem heeren. Daar de technische bestuursleden vanmee- nïng waren, dat er nog niet voldoende turnsters en turners zijn die voldoen aan de hooge eïschen daarvoor door de technische bondsbestuurderen ge steld en de penningmeester finan- cieele bezwaren maakte tegen het be schikbaar stellen van gelden voor ge meenschappelijk oefenen zal men eerst nog eens één of enkele jaren in de vereenigingen oefenen om dan te zien of tot het sympathieke doel: een keur korps kan worden overgegaan. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer J. J. Th. Bakker, stip pen wij allereerst aan, dat de heer D. A. Constandse bericht had gezon den niet voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen als be stuurslid. De kring telt thans 18 ver eenigingen, het aantal leden bedroeg aanvang 1929 214 dames, 325 heeren, einde 1929 was dit 245 dames en 380 heeren. Van adspïranten zijn er geen nieuwe cijfers dan die van begin 1929, zijnde 403 jongens en 401 meisjes. Afstandsmarschen zijn afgelegd door de vereenigingen Sparta, V.T.V., Me- dioburgum en Volharding te Souburg. Sparta te Bergen op Zoom vierde haar 35-jarig, V.T.V. te Vlissingen haar 30- jarig en Wilhelmina te Middelburg haar 10-jarïg bestaan. Het verslag werd ongewijzigd goedgekeurd. Dit was ook het geval met de jaar verslagen der technische bestuursle den en den penningmeester. Diens re kening sloot met een nadeelig slot van f20,75. Voor de verschillende ver slagen werd onder applaus der verga dering door den voorzitter dank ge „Otto is een echte Duitscher", ant woordde zij. „Sommige Engelschen zijn net zoo, zegt men. Zij koopen 'hun vrouw met hun naam of geld of ge veinsde liefde, en als zij haar hebben, is het uit. Zij is hun slavin, zij is hun zangvogeltje of dansmeisje en moet zich geheel aan hun genoegen wijden. Er komen nu echter tijden", ging zij voort, „dat zulke methoden falen en tot verderf leiden. Maar zelfs dan is de man gewoonlijk zelf zuchtig en ruw genoeg om er voor te zorgen, dat een ander in dat verderf deelt". Cornelius Blunn boog zich eenigs- zins voorover in zijn stoel met opge heven glas. „Voor ik het vergeet Goede reis, meneer Slattery", zeide hij. „Moge uw reisje over den Atlantischen Oce aan u evenveel genoegen verschaffen als ons zeiltochtje onlangs. En moge het resultaat even bevredigend zijn". Grant boog beleefd en dronk zijn glas uit. „Ik zal u allen missen", erkende hij glimlachend. Grant zag den blanken schouder, die zoo dicht bij hem was, een oogen blik trillen een eigenaardigheid van bracht aan de samenstellers ervan, ook voor het uitbrengen. Olympia te Kapelle had het voor nemen medegedeeld ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan een uitvoe ring te geven te Kapelle. Daar geen aanvraag binnengekomen was vooreen turnkring-uitvoering, werd besloten met Kapelle contact te zoeken om te trachten tot een turnkring-uitvoering aldaar te geraken. Aan het Bondsbe stuur zal toestemming worden ge vraagd de niet-aangesloten vereenigin gen van Zuid-Beveland te mogen la ten medewerken om meer leden in dit deel van den kring te brengen. Tof bestuursleden werden herkozen de heeren J. J. Th. Bakker, K. de Vries en R. van Roo en gekozen in de vacature-Constandse, de heer K. Kooij te Goes. Tot afgevaardigden naar de Bonds vergadering en hun plaatsvervangers werden gekozen de heeren F. Schuur- biers, F. G. Lemmers, J. J. Th. Bak ker en Jac. Becht. Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen. Voor het museum van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen te Middelburg zijn weder verschillende nieuwe aanwinsten te boeken geweest o.a. de volgende: 28 gouden munten, gevonden te Zou- telande en geschonken door mr. J. Loeff te Koudekerke; o.a. nabootsing van een Engelschen nobel, door de stand Kampen gemunt op de wijze van den Vlaamschen nobel, zoodat de Vlaamsche Leeuw in de topvlag voor komt, verder dukaten van hetSpaan- sche type, te Kampen en te Zwolle slaafs nagemunt; onder de talrijke Engelsche munten zijn zeer fraaie en zeldzame exemplaren, die tot dusverre niet aanwezig waren. In eene afzon derlijke vitrine zullen deze munten worden ondergebracht met een 17de eeuwsch doosje met goud gewicht, ge bruikt door Martinus Bacquer, in 1657 balansmeester te Middelburg en een „Beeldenaer ofte Figeurboeck" in 1575 door Plantin te Antwerpen ge drukt Deze beide voorwerpen zijn wel willend afgestaan door de conserva trice mejuffrouw M. G. A. de Man, met het doel te komen tot een toonen van de munten welke in de 17de eeuw in ons land in omloop waren. Vervolgens 5, 2 en 1 francstukken van Liechtenstein5 franc van Luxem burg, de eerste'zilveren munt na den oorlog in dat land geslagen, geschon ken door dr. J. H. Vernhout. Blind Pietje of 1/8 Zeeuwsche rijks daalder gevonden op het Kerkplein te Kapelle, geschenk van den heer G. Lepoeter aldaar. Zilveren eereteeken voor langdurï- gen dienst bij de schutterij met een verkleind exemplaar, geschenk van mevrouw L. van Hoek—van Hoek. Eenige munten, meest dukaten, en een knoop met eigenaardige voorstel ling, gevonden bij het noordelijk bas tion van het voormalige fort den Haak door den heer G. Melse. haar bij een hevige aandoening. Zij bleef echter eenigen tijd zwijgen. Mis schien wist zij, dat de oogen van haar echtgenoot op haar waren gericht, evenals die van Blunn. Onder be scherming van een uitbarsting van la chen, veroorzaakt door een der Ver halen van den laatste, wendde zij zich eindelijk tot Grant. „Dat is weer een van die verra derlijke dolksteken", zeide zij, „wel ke ik heb leeren vreezen. Cornelius heeft dien voor mij bewaard. Ik vind dat je mij dien schok had kunnen besparen". „Ik heb dat besluit eerst twaalf uur geleden genomen," verzekerde hij haar Ik kan niet begrijpen, hoe hij het wist." „Het doet mij genoegen dat te hoo ren. Ik vind, dat ik de eerste moest zijn, die het wist" „Dat zou je waarschijnlijk ook. Na de Yeovils natuurlijk." „Lord yeovil of Lady Susan?" „Beiden zijn mijn vrienden," ant woordde hij. „Ben je verliefd op Lady Susan, Grant?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1