JIPLIIATE1 axel de geheele wereld 6 Maandag 15 Januari 1950 li7 Jaargang, Buitenland, Rechtszaken. ProVincienieuWs ABONNEMENT Priji per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i GMKAVr UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant ®||p|s8|p en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf I ,-vf "IT MA "1*7 T O \Trt O AA XavrAn^f^^l 2.^ AAA Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Het zoogenaamde anti-fascistisch complot. In verband met de onthullingen door het Parijsche blad, la Volonté, om trent een internationaal anti-fascis tisch complot, welk complot ook ge richt zou zijn geweest tegen de Belgi sche koninklijke familie, deelt het Brusselsche blad le Soir thans mede, dat de heele zaak door een fascis tisch agent Menapace genaamd, in el kaar werd gezet. Deze Menapace, ge wezen officier der genie-troepen, zou zich van Berneri, onlangs te Brussel gearresteerd, hebben bediend om hem vervolgens aan de Belgische politie over te leveren. Le Soir beweert.dat het complot verzonnen werd met het doel het Mussolini mogelijk te maken een door een zeer hoogge plaatst persoon uit de omgeving van het Belgische hof gedane verzoek om amnestie of clementiemaatregelen ten bate van Italiaansche politieke uitge wekenen ter gelegenheid van het hu welijk van prinses Marie José met prins Humbert af te wijzen. De Peuple deelt van haar kant bizonderheden mede omtrent Menapace. Overal waar deze man, door de socialische courant fascistisch spion genoemd, eenigen tijd verbleef, werden complotten ontdekt. Dit was het geval in Trentino, waar hij trachtte Nitti in een complot met Oostenrijksche tyrolers te betrekken, later te Parijs en thans te Brussel. In den zomer van 1928 was hij te Luik. Daar werd een bom gevonden voor iet Italiaansche consulaat en er werden moordaanslagen op uitgeweken Ita lianen gepleegd. Later vond men Me napace terug in Zwitserland op het logenblik, dat de zaak Rizzolï aan de irde kwam. Deze Rizzolï zou een lompiot op touw hebben gezet om in Italië antifascistische troebelen te ver wekken. Op 18 December bracht Me napace Berneri per auto naar Brus sel, waar deze gearresteerd werd. Korf daarop werden te Parijs drie bekende jitgeweken Italiaansche journalisten van naam op aanwijzing van fascisti sche zijde in hechtenis genomen. Bij .wee van hen werden springstoffen intdekt. De Peuple is de meening toe gedaan, dat indien van een complot kan worden gesproken, dit een fascis- isch complot moet zijn tegen de po- 'itieke uitgewekenen. Rechtbank'te Middelburg. In de zitting van 10 Jan. werden de ilgende zaken behandeld F. S., 58 jaar, en A. A. S., 29 jaar, igers te Antwerpen, waren door den mtonrechter te Goes vrijgesproken ■n de tenlastelegging dat zij zich op November j.l. des n.m. 2.30 uur on- ;r Rïlland-Bath op de Westerschelde sschen het Konijnenschor en de Mar monsche plaat, langs de daar liggen- FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. ,Wel", deelde Grant hem mede, „Ik 'de gaarne, dat u dit besefte. Het geheel te danken aan Lady Susan, t u in deze zaak uw zin hebt ge- :gen. Het is u gelukt den eersten p te doen om te verbreken wat, ir ik nu overtuigd ben, een zeer aadwillïge samenzwering is, en het ■s uw dochter, die dat mogelijk akte". ,Mijn dochter! Susan!" riep Lord ovil uit. „Wat bedoel je, Grant?" ,Ik bedoel, dat ik gelijk had - zoo- ik den ganschen tijd wel wist ge- te hebben. Lutrecht stemde te- i, zooals hij altijd van plan was te ,n, wat hij ook mag hebben gezegd de Vergadering. Kafina deed het- rde. Daarom moest hij zoo snel uit -lijn naar hier komen, en moest die ,ie, arme, oude Naga het veld rui- h. Gortz, de Rus, was de derde. de slikken, zouden hebben bevonden met een kanongeweer. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. M. Kegge, de verdachten verde digende, vroeg eveneens vrijspraak. Door A. F., 25 jaar, chauffeur te Goes, was verzet aangeteekend tegen een vonnis der Rechtbank van 20 De cember bij verstek tegen hem geno men, waarbij was bevestigd een von nis van den kantonrechter te Goes, houdende overtreding van de Motor en Rijwielwet tot f 5 of 5 dagen hech tenis. Eisch: vrijspraak met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. Sannes uit Eindhoven verdedig de den verdachte en vroeg eveneens vrijspraak. Rijbewijs niet vertoonen. De kantom-echter te Middelburg heeft G. H. te Goes veroordeeld tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis we gens het als bestuurder van een mo torrijtuig niet op eerste vordering van een bevoegd ambtenaar zijn rijbewijs vertoonen. Niet voorzien van rood achterlicht. P. E. te Nisse werd veroordeeld tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis we gens het rijden met een motorrijtuig, dat niet voorzien was van een rood achterlicht. Kien-woede in het Zuiden. Te Eindhoven is het kienspel in voor het publiek toegankelijke lokalen bij gemeentelijke verordening verboden. Alleen in vereenigingen en sociëteiten mag gekiend worden, maar dan wordt op het spel belasting geheven. Het middel is erger gebleken dan de kwaal want in Eindhoven neemt de lust tot kienen zelfs toe. Bejaarde menschen, w.o. ook boeren uit de omliggende dorpen, trekken drie avonden per week naar Eindhoven om te kienen bij groe pen van vijftig a zestig personen te gelijk. Om zoowel aan de wet tegen het hazardspel als aan de Eindhoven- sche verordening te ontkomen en naar hartelust te blijven kienen, zijn er tal van kïenvereenigingen opgericht. Men heeft er een bond van gevormd, welke elf duizend leden telt onder één bestuur. Dan is er ook nog een groote Philips'-kienvereeniging. Het heet dan dat de café's waar gekiend wordt, ver huurd zijn aan de „kiensociëteït" voor hetzelfde bedrag als waarvoor het be stuur der sociëteit het buffet aan den kastelein verpacht en klaar is de zaak Er wordt drie avonden in de week gekiend en dan loopt het er stampvol. En als ik Funderstrom niet had ont voerd en hem in bewaring had gehou den tot het te laat was naar de Ver gadering te gaan, dan zou hij de vier de tegenstemmer zijn geweest". „Funderstrom ontvoerd!" herhaalde Lord Yeovil verbaasd. „Dat is precies, wat wij deden, me neer", bevestigde Grant. „Ik heb hem op het jacht vastgehouden, tot het te laat voor hem was om naar Nizza te gaan. Er was een geweldig standje", ging hij voort, „feitelijk een gevecht, en op een oogenblik hadden Blunn en Prins von Diss bijna hun zin ge kregen en Funderstrom terug ge bracht. Indien Susan er niet was ge weest, die het commando op zich nam, toen ik buiten gevecht was gesteld, en met een automatisch pistool in de hand een van mijn stuurlieden een doodelijken schrik aanjoeg, zouden zij het hebben gewonnen". „Je doet beter mij maar niet meer te vertellen, Grant", verklaarde Lord Yeovil eenigszins ernstig, hoewel er een vroolijke uitdrukking in zijnoogen kwam. „Zooiets ligt buiten de sfeer van een practïsch staatsman. Al wat ik kan zeggen is, dat ik, wat je ook deed, er persoonlijk van overtuigd ben dat je het deed voor ons bestwil en ik dank je." „Wat ik deed", zeide Grant ernstig, De overige dagen der week is het lokaal zoogenaamd alleen toeganke lijk voor de „leden", die er komen biljarten, enz. Het is voor de politie niet te doen de controle dermate door te voeren, dat de kasteleins wegens overtreding der verordening kunnen worden be keurd. Iedereen krijgt voor een dub beltje een kaart en is dan voor een jaar lid der „Sociëteit". Alle bekeuringen moesten dan ook, zoowel voor de rechtbank als het kan tongerecht, met een vrijsprekend von nis voor de kasteleins afloopen. Weer bracht het O. M. bij het kantonge recht te Eindhoven twee zulke straf zaken in Ihooger beroep. Een twintig getuigen kwamen onder eede verkla ren, dat ze lid waren van de kienver- eenïging van duizenden en duizenden leden en de kastelein dus niet in overtreding was. Een der zaken werd aangehouden, bij de andere moest van zelf weer vrijspraak worden geëischt. Maar de Officier verzekerde dat de strijd tot het uiterste zal worden door gevoerd, al zouden er ook honderd getuigen tegelijk moeten verschijnen. Er is al zoo vaak tegen de Kien- woede gewaarschuwd, dat nu hef euvel zelfs toeneemt er naar maat regelen zal gezocht moeten worden, om aan dat gokken een einde te ma- kaen. De officier gaf als zijn indruk te kennen, dat de kasteleins er een loopje mee nemen en zich verschui len achter allerlei fraaie berekenin gen en sociëteiten, uitgedacht alleen om de wet te ontduiken. De zitting, die zeer lang duurde, werd mede bijgewoond door den com missaris van politie te Eindhoven en een hoofdinspecteur. Wegen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Axel heeft Donderdag de heer ir. Cohen Stuart, ingenieur van dep Pro vincialen Waterstaat, een uiteenzetting van een wegenplan voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen gegeven. Een commissie uit de aanwezige bur gemeesters zal een plan, om dit door samenwerking der gemeenten te be reiken, voorbereiden. De Coöperatieve Suikerfabrieken en de „Zeeland". Van de zijde der Coöperatieve Sui kerfabrieken meldt men ons: Als vervolg op de vorige mededee- ling kunnen wij thans berichten dat daarop door de Zeeland de vraag is gesteld om een nadere uiteenzetting van het voorstel. Gezien de houding van het bestuur der Zeeland, waaruit ten volle bleek, dat het niet tot liquidatie en verkoop bereid was, meenden wij een verkla ring te moeten eischen, dat het wer kelijk de bedoeling was tot verkoop over te gaan. Toen na lang talmen deze verkla ring ons bereikte is er tot het houden eener bespreking besloten, welke 4 Januari j.l. is gehouden. „deed ik in de tweede plaats ter wille van den wereldvrede, maar hoofd zakelijk ter wille van mijn eigen land. Wij zijn echter de moeilijkheden nog maar halverwege te boven. De uitnoo- diging kan verzonden worden. Ze is echter nog niet aangenomen." „Ik hoop om Godswil, dat dit ge beurt!" was het vurige antwoord. „In dien dit niet het geval mocht zijn, ik zeg je, Grant, geen mensch, al had hij ook de tong van een god en alle engelen, zal dan ooit weer eenige toe komstige Vergadering van het Pact er toe kunnen brengen nog eens een uit- noodiging te zenden". „Dat begrijp ik volkomen", erkende Grant. „Ik kan u een ding verzeke ren. Allen in mijn land, die het iets goeds toewenschen, zullen voor de aanneming zijn, maar er zijn er velen, die dat niet doen. Er zullen intriges zijn, en omkooperij, en allerlei kom- plotten. En toch zullen wij het win nen. De uitnoodiging zal worden aan genomen". Een bediende bracht cocktails bin nen en Grant was gemakkelijk over te halen om te blijven dineeren. ,Ik zal mij niet gaan verkleeden", zeide zijn aanstaande gastheer. „Je kunt je goed laten halen, als je wilt, of je later verkleeden, als je nog er gens anders mocht heengaan. Wat ik moest wel ten deel vallen aan een product als ASPIRIN, dat bij alle verkoudheidsziek- ten, rheumatiek, hoofd- en kiespijn, griep, zenuwpijn enz, een zoo zekeren en genees- krachtigen invloed uitoefent, zonder schadelijke bijwerking. Het is daarom geen wonder, dat thans de roem van Aspirin tot in de meest afgelegen landen is doorgedrongen. In deze bijeenkomst werd overeen gekomen dat het oorspronkelijk ge dane voorstel zou gewijzigd worden wat betreft de meerdere opbrengst der bezittingen. Aangeboden was 750.000 gulden ver hoogd met het bedrag dat die bezittin gen meer zouden opbrengen. Daar echter naar onze overtuiging de op brengst nog al beneden de 750.000 gulden zal blijven, liepen wij kans later het verwijt te krijgen dat zij door ons te goedkoop verkocht zou den zijn. Om dit te voorkomen is aan geboden, en door de commissie uit de Zeeland geaccepteerd, dat wij voor die bezittingen een vasten prijs van 750.000 gulden zullen betalen en in ruil voor een eventueele hoogere opbrengst aan de Zeeland zullen laten de voorraden en vorderingen, alsmede de magazijn- voorraad behalve de bij de machines behoorende reservedeelen. Na deze wijziging luidt het voor stel aldus: De Coöperaties nemen den verkoop van alle bezittingen der Zeeland, (uit gezonderd voorraden en vorderingen behalve de bij de machines behooren de reserveonderdeelen) op zich, en garandeeren daarvan een opbrengst van 750.000 gulden. De leden -der Zeeland die zich wil len verbinden gedurende 6 jaren 15000 K.G. bieten per aandeel te leveren krijgen van de Coöperaties in minde ring op de schuld van de Zeeland 100 gulden per aandeel, bovendien schie ten deze ook nog 100 gulden per aan deel voor, die in 6 jaar op de bieten worden ingehouden. Met inbegrip van rente wordt dat ongeveer 21 gulden per aandeel per jaar. De aanbieding van bïetenlevering enz. geldt alleen voor de houders van aandeelen die van hun bedrijf de daartoe noodige bieten beschikbaar hebben. Elk lid sluit hoofdelijk een contract en is slechts aansprakelijk voor zijn eigen verbintenissen. van je verlang is, dat je daar in dien armstoel gaat zitten en mij vertelt vertrouwelijk, niet officieel de ge heele geschiedenis van je avonturen op het jacht." Grant stak een sigaret op en nam de uitnoodiging aan. „Toen wij allen elkaar dezen mor gen vaarwel zeiden", merkte hij op, „moest ik mij in figuurlijken zin in den arm knijpen om te beseffen, dat ik niet droomde. Het geheele geval leek zoo onwaarschijnlijk en fantas tisch. Maar ik zal het u vertellen". HOOFDSTUK XIX. Het diner, dat door Cornelius Blunn werd gegeven, was het meest geliefde onderwerp van gesprek van een schit terend Rivièra seizoen. De leeszaal links van de hall van het Hotel de Paris was veranderd in een particu liere feestzaal, aan het eene eind waar van een klein tooneel was opgericht voor artisten, die uit Nizza en zelfs uit Cannes kwamen om de gasten te amuseeren, en wier honorarium een voudig schitterend was. Ondanks de stijfheid, welke er in het begin heersch- te en die te danken was aan de tegen woordigheid van den Scandinavischen vorst, scheen de grondtoon van de geheele partij te zijn en door Blunn zelf zoo te worden gehouden on Leden of groepen van leden die niet acceptabel zijn kunnen geweigerd wor den. Voor de bieten die op deze voor waarden worden geleverd zal worden betaald de gemiddelde prijs van de Coöperatieve fabrieken behalve de Frïesch-Groningsche. Onder die gemiddelde prijs wordt verstaan de uitbetaling van elke fa briek in den ruïmsten zin en per 1000 K.G., samengeteld en gedeeld door het aantal fabrieken. Voor de vracht blijft de bestaande regeling van de Zeeland van kracht. Uit hetgeen vooraf gegaan is meen den wij te mogen verwachten, dat zou geadviseerd worden het voorstel aan te nemen. Van terzijde vernemen wij, dat dit niet gedaan wordt, dat er zelfs ver dachtmakingen naar voren komen en een verkeerde voorstelling van zaken wordt gegeven. Nu het dien kant op gaat wenschen wij het volgende onder de aandacht van de leden der Zeeland te brengen: In den strijd om de biet heeft de Zeeland het, als zijnde de zwakste partij, moeten afleggen. Voor ingewij den was reeds in het vroege voorjaar jaar van 1929 te zien dat dit zou ge beuren. Het bestuur heeft hiervoor echter zijn oogen gesloten. Had het dit niet gedaan en was het toen met een voor stel tot liquidatie gekomen, had het voor de leden enkele honderdduizen den guldens kunnen besparen. Ook op dit oogenblik gaat, door uit stel, de geldverspilling nog onvermin derd voort. Nog steeds wordt aan de leden niet gezegd dat de Zeeland al geruimen tijd geen levenskracht meer bezit en dat zij bij den dag zwakker wordt. Een advies wordt niet gegeven. Wat is het doel? Deed de commissie of het bestuur wat het naar onze meening behoort te doen, zou het tot de leden bezorgde, heerlijke luchthartigheid. Gertrude zat aan zijn rechterhand, jaloersch bewaakt door haar echtge noot aan den overkant der tafel. Met een zonderlinge veronachtzaming van allen voorrang was Grant aan haar andere zijde geplaatst. Aan Blunn's linkerhand zat een dame van konink lijke geboorte, wier handelingen in geheel Europa opzien hadden ge baard, een nog mooie en geestige vrouw, die verondersteld werd haar overige levensdagen en een deel van haar kolossaal fortuin te wijden aan den vorst, die links van haar zat. Lord Yeovil, die nog op het laatste oogenblik met moeite was overgehaald zat in de nabijheid, met prinses Lu trecht als buurvrouw. Verscheidene bekende persoonlijkheden van Monte Carlo waren nog behalve de oor - spronkelijke genoodigde gasten aanwe zig. Er was niemand, die in het genie van Blunn als gastheer niet erkende. Geheel Europa had bijdragen geleverd voor gastronomische lekkernijen. Wij nen werden geschonken, waarvan nog slechts de herinnering was bewaard gebleven. De beroemde violist bracht hen een oogenblik in een hoogere we reld, waarvan hij den sleutel had. De bekendste humorist in Parijs bood hun de geestigste scheppingen van zijn brein aan. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1