GLAS DIPLOMATEN Abdijsiroop BONBONS City Magazijn IV. Vrijdag iO Januari 1930 417 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel VAN LEERDAM Buitenland. SpOPt. Uit de Radiowereld Koloniën ProVinciemeuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. fiOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant B?igg|SKi en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf T* "f 7 nft "TT TH VT.^ O A A Xa«ran^TXi4 Telefoonnummer 17. na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke régel ineer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. JCef geprotegeerde vrindje. Elders in ons blad treft men de zeer merkwaardige uiteenzetting van het Vaderland", van de benoeming van Ir. Fruytier, ex-gouverneur van Curasao tot leider van de arbeids inspectie in Den Haag, uit welke uit eenzetting blijkt, dat men in ons land nog wei een en ander bereiken kan, mits men in Den Haag maar welwil lende en hooge vriendjes heeft. Na het Curacaosche avontuur zag de heer Fruytier naar een baan om. Dat was zijn goed recht, want een mensch moet eten. Zijn oog viel op de arbeids-inspectie. Dit was niet on- gewoon, want voordat de regeering den misslag beging den ingenieur met het beheer van een onzer koloniën te belasten, was de heer Fruytier bij de arbeids-inspectie werkzaam geweest. De heer Zaalberg verklaarde zich be reid den verloren zoon weer te om armen, wat ook al weer begrijpelijk is want als man van de arbeids-inspectie moet de heer Fruytier destijds betere kwaliteiten hebben vertoond dan als gouverneur. Tot dusver is dus alles zeer nor maal als men in aanmerking neemt dat: waar één zondigde, twee schuld! gen zijn, n.l. de heer Fruytier als gouverneur en de regeering als uit- zendster. Maarnu 'komt het vreemde! De bij de arbeids-inspectie weer in genade aangenomen zoon was niet te vreden met de hem toegedachte stand plaats. Hij ging dus aan het werk, hij zette het raderwerk van vriendjes in de politiek en in den geloove in be weging enkijk: bij de arbeids inspecties kwamen mutaties. Terwille van den afgezetten gouverneur werd de inspectie Den Haag vrij gemaakt en gereserveerdEr is in diverse bladen over deze mutaties, ontstaan door het verlangen van den heer Fruy tier (en schadelijk voor anderen) ge schreven. O.a. in liberale bladen en in katholieke. De liberale pers-orga nen meenden te moeten opmerken, dat er iets niet in orde was met 'het nieuwe geval-Fruytier, hetgeen de ka tholieke bladen.deed uitroepen: „An- tï-papisme", een door deze bladen met veel voorliefde aangewend woord, maar thans toch zeker niet op zijn plaats. We gelooven niet, dat de liberale 43 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Nu varen wij weer volgens meneer Slattery's oorspronkelijken koers", kondigde hij aan. „Wat er gebeuren zal, als die kleine dikke man het ont dekt, weet ik niet. Evenmin wat er met mij zal gebeuren". „Blijf dien koers houden", zeide Susan, „dan zal ik mijn best voor u doen bij meneer Slattery. U hebt im mers alles gedaan, wat u kon, om het weer goed te maken". „Ik kan niet begrijpen, wat dit alles beduidt", mompelde hij. „Wat is er geworden van den schipper en me neer Nicholson?" „Zij zijn opgesloten in de hut van den machinist", vertelde zij hem. „Ik kan echter niet begrijpen, waarom zij zich niet laten hooren". De jonge man grinnikte flauw. „Zij zijn achter stevig mahoniehout", "erklaaHe hij. „Alle deuren in hef bladen nagelaten zouden hebben de mutaties bij de arbeids-ïnspecties te gispen zoo zij waren veroorzaakt door door een A.-R., V.-B., V.-D., C.-H. op dezelfde wijze als thans door een R.-K. is geschied. Een willekeurig gekleurden minis ter zou men even hard hebben aange vallen zoo hij een gevallen gouverneur van zijn kleur ten koste van anderen had bevoordeeld, als men thans den R.-K. minister Verschuur doet over zijn voortrekking van zijn geloofsge noot Fruytier. Met geloof heeft dit geval niets uit staande. Wel met bevoorrechting en met vrij naieve (veel te openlijke) begunsti ging van vrindjes. We kunnen zeer goed aannemen dat een minister een partij-genoot soms den voorrang verleent. Dat is men- schelijk, al is het niet goed. Maar het gaat niet aan dat hij ten behoeve van een partij-genoot, die in de oogen van het geheele Nederland- sche volk een en ander misdreef, een goed en kundig ambtenaar aan, die geen Curacaosch verleden heeft, ach teruit stelt. Het Nederlandsche volk heeft een sterk ontwikkeld rechtsgevoel, en hef zal dus niet nalaten door middel van zijn vertegenwoordigers in de Kamer tegen het met voeten treden van dit recht op te komen. Nog eens: het geloof van den heer Fruytier en van den minister, die hem zoo opvallend protegeerde, kan buiten beschouwing blijven. Woorden als anti-papisme, katholie- lieken-haat vertroebelen de zaak, waarom het hier inderdaad gaat. Edward. William Bok f Uit Lake Wales, in Florida, Ver- eenigde Staten, wordt het overlijden gemeld van Eduard William Bok, den bekenden Amerikaanschen dagblad exploitant en filantroop van Neder landsche origine. Bok was in October 1865 in Den Helder geboren doch reeds als kind van zes jaar met zijn ouders naar de Vereenigde Staten ge gaan. Hij heeft zich daar uit een be scheiden milieu opgewerkt tot een ver mogend man. Van 1884 tot 1888 oefen de hij het vak uit van stenograaf. Reeds op 18-jarigen leeftijd redigeer de hij de Brooklyn-Magazine. Van 1886 tot 1891 was hij de leider van The Bok Syndicate Press, maar zijn groot vermogen vergaarde hij als hoofdredacteur en eigenaar van The Ladie's Home Journal (1889—1919). Bok heeft uit den aard- der zaak veel geschreven, hij heeft ook zeer veel geschreven over zich zelf; en van zijn boeken zijn er een of meer in het Hollandsch vertaald (o.a. The Americanization of Edward Bok). Een maal arrivé beijverde hij zich een openbare figuur te worden. Hij sticht te een landgoed met natuurpark en verblijf der stuurlieden en machinis ten zijn drie duim dik. Wat is dat?" Hij draaide zich plotseling om.Voor zichtig en stil kwam Blunn op zijn teenen aansluipen en achter hem, ma ger en grijs, maar nog dreigender, was Funderstrom. „Geef mij het pistool", smeekte de jonge man. „Ik heb er meer dan ge noeg van". Susan keek hem in de oogen en overhandigde het hem. Hij wendde zich tot 'de indringers, en de hand, die het pistool vasthield, was vast als een rots. „Hoort eens", schreeuwde hij. „Van mijn brug af, alle beiden! Geen woord meer, of bij God, ik schiet u beiden dood". Zij bleven staan. De matroos op den uitkijk kwam van achter het zeil te voorschijn en stond hen aan testaren. „Ge zijt van koers veranderd", klaagde Blunn. „En al is dat zoo, wat duivel gaat u dat aan?" antwoordde de jonge in. „Ik moet dus begrijpen, dat ge uw vijf duizend pond niet wilt hebben?" vroeg Blunn nijdig. „Geen cent er van", was het Snelle antwoord. „Ik verlang, dat u van de brug af gaat en duivels vlug ook, of zoowaar ik leef, ik zal schieten". Cornells Blunn stond een oogenblik een toren (met Hollandsch klokken spel) in Florida, waar hij ook is over leden, n.l. op zijn landgoed Mountain Lake. De vredesbeweging had zijn sympa thie en hij toonde dat door de stich ting van den Amerikaanschen vredes prijs (1923), groot 100.000 dollar. Bok herinnerde zich gaarne zijn Hollandsche afkomst, hij bezocht af en toe ons land, en ook door schen kingen van kerk-ramen e.d., toonde hij zijn aanhankelijkheid aan het land zijner geboorte. Zoo schonk hij een der gebrandschilderde vamen in de Nieuwe Kerk te Delft. Ook de muziek had zijn groote 'be langstelling en Bok schonk groote be dragen voor de verbetering van hef muziekonderwijs in de Ver. Staten. VOETBAL. Zuidelijke le klasse K. N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: P. S. V.-Willem II. N. A. C.Roermond. M. V. V.Eindhoven. N. O. A. D.Wilhelmina. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: MiddelburgVelocitas. Vlïssingen—Breda. DongenDe Baronie. D. S. K. O.—Zeelandïa. R. B. C.-M. E. V. O. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: W alcheren—Hulst. S. I. N. O. T. O.Zierïkzee. Zeelandïa IIVlissingen II. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: H. E. R. O.—Goes. De Muggen—Nieuw Borgvliet. De verloren zoonin het warenhuis. In een warenhuis in een Zuid-En- gelsche stad werd een Philips luid spreker-installatie in gebruik geno men om muziek en aankondigingen in het geheele gebouw hoorbaar te ma ken. Op zekeren dag gebeurde het, dat een jongetje in de drukte van het warenhuis zijn moeder kwijt raakte. Voorloopig werd de verloren zoon „geparkeerd" in het kantoor van den chef. Het toeval wilde, dat de micro besluiteloos. Er leefde geen dapperder man dan hij, maar hij was ook een philosoof". „Bootsman", voegde de stuurman er bij, zich tot den man op den uitkijk wendend, „loop eens gauw naar mijn hut. Haal den sleutel van onze eetka mer. Je zult zien, dat je er de deur der hut van den eersten machinist mee kunt openen. De kapitein en de eerste machinist zijn belden daar. Vraag den kapitein hier te komen. En luistert naar mij", ging hij voort, „in dien een van u beiden dezen man tracht tegen te houden, zal ik schie ten en raak schieten ook". De bootsman salueerde en snelde weg. Cornelius Blunn haalde de schou ders op. Hij leunde tegen de ver schansing, maar deed geen stap naar voren. „Jonge vriend", zeide hij, „vergeef mij, als ik waag op te merken, dat ge een ongename melodramatische tint aan dit zaakje geeft. Het is een spel van vernuft geweest tusschen uw eige naar en ons. Ik vrees, dat de jonge dame", voegde hij er bij, een buiging makende voor Susan, „de winnende kaart heeft gespeeld. Wij zullen met u reizen, meneer, in welke richting gij verkiest. Funderstrom, ik heb er- gen dorst." De beide mannen verdwenen. Susan foon, die zich daar bevond, juist aan; gesloten v.-as op de luidsprekers, zoo dat het erbarmelijk gehuil van den kleine door hef geheele gebouw werd gehoord. Oogenblikkelijlc herkende de moeder het rhythme en de melodie van haars zoons klaaglied en weldra was het jongetje, dat waarschijnlijk wel een van de jongste artisten is, die ooit voor de microfoon zijn opgetre den, bij zijn moeder teruggebracht. Men maakt tiians steeds gebruik van de geluidsversterker-installatie, wanneer kinderen hun moeder in hef warenhuis zijn kwijtgeraakt. Of ook de „call-signs" van de "babies ter identificatie worden uitgezonden is ons onbekend. Gevangenen ontsnapt De „Sumatra Post" meldt dat Zon dagmiddag 11 wegens moord veroor deelde gevangenen wisten te ontsnap pen uit de gevangenis te Langsa. Acht van hen behoorden tot de 2e groep van de veroordeelden in de zaak- Waller en zij waren veroordeeld we gens medeplichtigheid. De Middengroep der P.Z.E.M. Het aantal geproduceerde K.W.U. in de Centrale te Vlïssingen bedroeg in het afgeloopen jaar 6.226.000 K.W.U. tegen 4.732.370 in het jaar 1928. Het totaal aantal aansluitingen in de Middengroep bedroeg 4473 tegen- 3458 in het voorafgaande jaar. Behalve in Vlissingen en Middel burg werd in de volgende gemeenten stroom geleverd: St. Laurens, Seroos- kerke, Arnemuiden en 's Heer Arends- kerke. Provinciale huisbezoekster. Het bestuur van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot bestr. der Tuberculose heeft tot Prov. Huisbe zoekster (vacature wijlen mejuffrouw D. E. Ch. Deetman) benoemd me juffrouw Zuster C. G. A. de Raadt, wijkverpleegster te Lemmer (Fr.). De benoeming gaat 1 Februari in. De vondst in hotel Verseput. De heer Everard E. Gewin schrijft aan de „N. R. Crt.": Het komt mij voor, dat de takjes bundel, gevonden in de ruïne van hotel Verseput, daar destijds geplaatst is als amulet. Men zou eenige verge lijking kunnen maken met een hoef ijzer en inderdaad zegt dan ook Lip- pert in zijn Christendom, Volksglaube und Volksbrauch, p. 465-66: „Der Be- sen an der Thür schützt ahnlich wie das Huf-eisen". De bezem is een magisch afweer middel en op velerlei wijze maakt men van dit middel gebruik. Er zijn heden ten dage nog menschen in ons glimlachte geruststellend tegen den jongen stuurman naast haar. „Alles is nu in orde", verklaarde zij. „U hebt u toch nog flink gehou den. Het is een verwarde geschiedenis geweest. Ik ben bang, dat meneer Slattery zich heel slecht heeft ge dragen". Hij zag recht voor zich uit in de stormachtige duisternis. „U is heel vriendelijk, mylady", ant woordde hij kortaf. „Maar een zee man behoort er aan te denken, dat hij alleen zijn bevelen heeft op te volgen". Zij verliet hem een oogenblik later en liep over het dek. Het viel haar moeilijk te gelooven, dat alles nief een droom was geweest. Een Hofmees ter presenteerde glazen champagne, en Cornelius Blunn hield met een ver ontschuldigenden grijnslach een glas in elke hand. De prins, die er heel bleek en boosaardig uitzag, zat diep in de schaduw. Grant stond op den drempel met een verbonden hoofd. „Mijn waarde gasten", kondigde hij aan, Susan toewuivende, toen zij na- derkwam. „Het spijt mij te moeten mededeelen, dat het ergste geschied is. Er is geen hoop meer, vanavond nog Monaco te bereiken. De kapitein, die juist op de brug is gekomen, heeft mij verzekerd, dat het onmogelijk is". Het is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddeel en. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. land, die met een bezem naar bed gaan, om van hun rheumatiek be vrijd te worden. 'Aldus bleek mij door mededeeling van eenvoudige dorpe lingen. Mr. van Ossenbruggen zegt in zijn belangrijke studie over het primitieve denken, dat men in Soera- karta bij pokziekte driemaal met een fakkel in en om het huis zwaait en hoe men in Panagara den kwaden in vloed (bij ziekte) tracht op te heffen door een ommegang om 't huis, met een ouden bezem (een ritus, die met bepaalde andere afweerhandelingen gepaard gaat). Uit Malaga berichtte men mij eens, dat men een onge- wenschten bezoeker tracht te verwij deren door een bezem, de steel naar boven gericht, achter een deur te plaatsen. Uit Zweden lezen wij van plaatsen, waar men met stukjes van een bezem een zieke kies aanraakt (Palmquist, Resfer av primitv reli gion bland Varmlands Finnbefolking, p. 142)een magisch afweermiddel. Men kan bij dergelijke afweermid delen denken aan een rijzenbezem, maar het kan ook zijn, dat eenige tak jes gevonden zijn. Er zijn tal van kruiden en planten, die voor magi sche middelen doorgaan: vlier, lau rier en vele andere planten en krui den. Dr. S. Seligmann (Der böse Bliek II, p. 56) vertelt, dat betonica een huis voor kwade invloeden be schermt en hij noemt (53—92) tal van andere planten en de gevallen, waarin men zich van hun magische kracht bedient. Welke magische middelen werden aangewend bij het bouwen van een „Het zal u betaald worden gezet", waarschuwde Funderstrom hem plech- tig- „Onder die omstandigheden", ging Grant voort, zonder te letten op die opmerking, „heb ik bevolen een sou per te laten klaar zetten in de groote kajuit". „Een souper", zeide meneer Cor nelius Blunn peinzend. „God zegen mij! Dat is het, wat mij ontbreekt. Ik heb honger". HOOFDSTUK XVIII. De landing was een goed uitgevoerd kluchtspel. Ieder scheen even opge wekt en het gelukte zelfs prins Von Diss eenige hartelijkheid te leggen in zijn dankbetuigingen voor de prettige gastvrijheid, welke hij had genoten. Grant was vol verontschuldigingen over het kleine defect aan zijn ma chine. Iedereen verzekerde hem ech ter, dat die paar extra uren op zee een genoegen waren geweest en ver meed zorgvuldig elke toespeling op het half tragische, half kluchtige, dat daarin was voorgevallen. Meneer Cor nelius Blunn was zeer welsprekend over hef onderwerp van zijn diner, dat na tweemaal te zijn uitgesteld nu eindelijk bepaald was op den volgen den avond. j (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1