DIPLOMATEN N8. 5 Maandag 6 Januari 1950 117 Jaargang Buitenland, Rechtszaken. Sport. Binnenland u'*9«at.' ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. G4ESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke régel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Het a.s. vorsten-hmvelijk. Vrijdagavond om halftien is cL konink lijke trein, welke den Koning em de Ko ningin van België en ihunin|e kinderen naar Rome voert om aldaar op 8 Januari bet huwelijk van Prinses Marie-José met Prins Humberto bij' te wonen, uit bet Noorder station te Brussel vertrokken. Ten gevolge van bet reeds eenigszins late uur was er minder volk op de been, dan men had mogen verwachten, indien dit vertrek bij klaarlichten dag was ge beurd. Toch verdrong zich van acht uur af in de omgeving van het station, achter groote afsluitingen door sterke afdeelin- gen gendarmerie en politie bewaakt, een vrij groote volksmenigte. Aan de gevels der meeste huizen wapperden de Belgi sche en Italiaan sche kleuren en ook het stationsgebouw was zoowel buiten als bin nen overvloedig met groote en kleine Bel gische en Italiaamsiche vlaggen, wimpels, wapenschilden, groote palmen enz. ge tooid. Van de eerst voorgenomen illumi natie van het gebouw was echter afgezien. Een zeer strenge ordedienst was ook in het station door de politie en de gendar merie georganiseerd. Er waren echter geen troepen aanwezig. Binnen bevonden zich gedelegeerden van Belgische patriottische vereen igingen en leden der Italiaansche kolonie. Zonder speciale kaart werd nie mand toegelaten. Kwart over negen arriveerden de hof- auto's voor den grooten ingang van het station. Bij het uitstappen werden de vorstelijke personen door de menigte op hoerageroep onthaald. De te Brussel aan wezige ministers wachtten de koninklijke familie in de receptiezaal van het .station op, waar de echtgenoote van den Brussel- schen wethouder en waarnemernden burge meester, baron Lemonnier, prinses Marie José een prachtige bouquet met de Itali aansche kleuren aanbood. De koningin en de prinsessen Marie José en Astrid droe gen prachtige bontmantels. De koning was in generaalsuniform, terwijl de prinsen Leopold en Karei de officiersuniform aan hadden. Veertig jonge meisjes zongen eerst een gelegenheidshymne en \0rvolgen het Italiaansche koninklijke lied en de Bra- banconne, waarna het vorstelijke gezelschap zich tusschen een dubbele haag van wui vende en juichende genoodigden, naar den Italiaanschen koninklijken trein begaf. Daar werden nog bloemen aangeboden, aan d< koningin en die prinsessen. Nadat de ko ninklijke familie en haar gevolg ten slotte in den trein haddien plaats genomen en die prinses, die zeer ontroerd bleek te zijn. met den koning en ide koningin voor de geopende ramen was verschenen, zette de uit acht groote wagens bestaande en door twee locomotieven getrokken trein, zich onder het oorverdoovsnde geroep in de Fransche en Italiaansche taal van: leve de prinses, leve de' koning, leve de koningin, :n beweging, door allen, die het perron vulden, 'nog geruimen tijd geestdriftig na gewuifd. In hoogev beroep. F. L., 19 jaar, landbouwersknecht te Wolphaartsdijk, thans gedetineerd te Mid delburg, heeft hooger berceg aangeteekend tegen het vonnis dier Rechtbank van 23 December j.I., waarbij hij wegens doodslag is veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. De officier van justitie was eveneens :n hooger beroep gekomen. 41 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. HOOFDSTUK XVII. Susan ging ongezien de trap af naar de groote kajuit. Daar was slechts een fenkele hofmeester bezig aan het buffet. jWaar zijn alle andere?' vroeg zij. ,jZij glebruiken hun avondmaal, my- lady". „(Weet je waar Meneer Slattery is?" „(Hij is in een andere kamer met een anderen heer." Susan aarzelde een oogenblik en liep toen de kajuit door. Die man versperde haar beleefd maar beslist dein weg. .jMylady moet het mij niet kwalijk nemen," zeide hij, .jrnaar Meneer Slat tery heeft bevel gegeven hem niet to storen." ,JJe vertelt mij een leugen," ant woordde zij terstond. „Meneer Slattery heeft zulk een bevel niet gegeven." De man weifelde. „Wel. de heer, die bij hem is, deed het, mylady." LUCHTVAART. Dvama in de lucht. Te Santa Monica, in den staat Califor- nië, zijn twee vliegtuigen met elkaar in aanvlieging geweest. Op het oogenblik van de botsing waren de vliegtuigen 1000 M hoog. In de vliegtuigen bevonden zich de opnemers van films voor een bioscoop. Na de botsing vielen de vliegmachines, die in brand waren gevlogen. Van de tien menschen, die er zich in bevonden, is tot nu toe slechts van drie het Jijk ge- vonden. Het doel van de filmopnemers was films te maken van een mam die .aan een parachute uit een derde vliegtuig sprong. De opneming was bestemd voor een film die den levensroman ein de verongelukking van Löwenstein tot onderwerp had. (Lö wenstein viel boven het Kanaal uit zijn vliegtuig, onder omstandigheden die nooit ten volle zijn opgehelderd.) Volgens het voorloopig onderzoek schijnt de ramp to zijn ontstaan, doordat de be stuurder van het ecne vliegtuig door het scherpe zonlicht was verblind en een ver keerde manoeuvre had uitgevoerd, waar op de noodlottige botsing volgde. Een voorspelling van Lindbergh. In een rede te St. Louis heeft Lind bergh gezegd, dat transatlantische post- vluchten binnen vijf jaar tot de geregelde diensten zouden behooren en dat het pas- sagiersverkeer over den Oceaan spoedig daarna nis een doodgewone zaak zou functioned ren. De Haagsche conferentie. Vrijdagmiddag 5 uur is in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer de tweede zitting van de Haagsche con ferentie officieel geopend. In het middengedeelte van de zaal waren, aansluitend aan de plaats waar zich de ministerstafel bevindt, tafels gevormd, die een vierhoek vormden, waaraan de gedelegeerden plaats namen. Voorts waren ,JDat is volstrekt niet hetzelfde," ver klaarde Susan. „Ga uit den weg, als je blieft." De man aarzelde. Hij was maar klein en Susan voelde zich sterk genoeg om zich met een half dozijn zooals hij te meten. Zij duwde hem opzij en ging door de gang langs de kajuit. Bij de tweede deur, welke zooals zij wist die van Grant's kamer was, bleef zij staan, klopte tever geefs en trachtte toen den deurknop om te draaien. ,JWie is daar?" vroeg Grant's stem. „Vervloekt, zwijg!" fluisterde Von Diss woedend. .jGrant, is er iets niet in orde?" riep Susan- „Heel veel." antwoordde hij, „en jij schijnt de eenign te zijn met genoeg ge zond verstand om het te ontdekken. Kan je kapitein Martin vinden en hein zeg gen, dat er muiterij aan boord is? Ik ben hier opgesloten." De deur werd voorzichtig geopend. Een hand kwam te voorschijn en greep haar bij de pols. Zij werd de kamer bin nengesleurd. En toen volgde een hevig lawaai. Het plotseling openen van de deur liet haar zien, wat er gebeurde. Grant, die op zijn kooi lag, met het pistool van Von Diss op hem gericht, maakte gebruik van de afleiding om den sprong te doen, welken hij reeds lang van plan was. Von de zetels der Kamerleden voor hen en hun staf gereserveerd. De tribunes waren dicht bezet door journalisten en fotografen. In de loges zaten dames van gedelegeerden en ge zanten. Voorts hadden in die zaal op de bankjes achter het spreekgestoelte de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, de heel en haron de Vos van Stecnwijk en mr. van Schaik, alsmede de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland en de bur gemeester van Den Haag, mr. Patijn, plaats genomen. Voorts bevonden zich verscheidene hoofdambtenaren van het de partement van buitenlandsche zaken in de zaal. Te 5 u. 5 opende de president,, de Belgische minister Jaspar, de zitting met een woord van eerbiedige dankbaarheid jegens de Koningin, die de conferentie in Nederland ontvangt. De president meen de, dat allen miet hem zouden instemmen, wanneer hij voorstelde Haar een telegram te doen toekomen. Hierna werd de zitting een oogenblik geschorst, ten einde de persfotografen in de gelegenheid te stellen hun opnamen te maken. De president vervolgde zijn rede met een woord ter herdenking van de nage dachtenis van minister Stresexnann, die sinds de vorige zitting der conferentie is overleden. Hij bracht een diepgevoelde hulde aan de nagedachtenis van den over ledene, die gedurende vele jaren zich be ijverd heeft om den vrede te bevorderen niet slechts van. zijn land, maar van de gansche wereld, tn die op alle bijeenkom sten, zoowel te Gelieve, als te 's-Graven- hage en elders, denzelfden verheven geest toonde, welke zijn gedragslijn heneerschte en die hier in Augustus van hetzelfde verlangen blijk gaf om tot egn overeen komst te geraken ten einde het plan-Youing ten uitvoer te leggen. Niet zonder ont roering volgden wij-, aldus spr.,j de ge leidelijke verwoesting, welke de ziekte bij hem teweegbracht. Toch bleef hij gestadig met ons medewerken en bracht ons zijn bezielend woord en volhardend streven, zijn heldere gedachten. Thans buigen wij ons eerbiedig voor zijn graf. Vervolgens richtte de president een hartelijken welkomstgroet tot de gedele geerden, die de eerste zitting niet hebbun bijgewoond, zich daarbij in de eerste plaats richtend tot den president van dein Franschen ministerraad, den heer Tardieu, die voor de oplossing van de problemen, welke de conferentie bezighouden, dat optimisme medebrengt, dat het succes vormt voor alle conferenties. Ook begroette hij de nieuwe Duitsche ministers Moldenhaucr en Schmidt, ajs- mede de nieuwe gedelegeerdfln van Oos temrijk, Hongarije en Bulgarije, op welke drie laatste landen de conferentie een beroep heeft gedaan ter verdere uit voering van de opdracht, welke aan de conferentie te Genève is gegeven. De eerste conferentie heeft moeilijke uren doorgemaakt, maar ondanks die moei lijkheden in den loop onzer discussies, hebben wij gevoeld, dat de natiën onder linge toenadering verlangen en dat de wil tot vrede overheerschend was. Wij zijn vast besloten, ook thans alle krachten in te spannen om te komen tot het ge- Diss' rechterarm viel door een stevigen slag machteloos neer; een der schoten ging door den' muur zonder schade aan te richten. Met de andere hand sloeg Grant hem teg|en den kant van bet hoofd. Hij zakte ineen met een zwak gekreun half op den vloer, half op de sofa. Grant bukte zich en nam het pistool op. jGod zegen je mijn kind!" zeide hij tot Susan, die verbaasd ma^tr kalm op den drempel was blijven staan. .{Wat beteekent dit alles toch?" vroeg zij verwonderd. ,JP, wij hebben het er zelf naar ge maakt," erkende hij. „Wij zijn ontvoer ders, zeeroovers, wat je maar wilt. Ik neem het die kerels niet kwalijk, dat zij er maar niet stilzwijgend in berusten. Maar ik vind, dat zij het beter hadden kunnen vastleggen. Laten wij nu op het dek gaan. Ik moet zien uit te vinden, wie voor den duivel bevel gaf de machine in werking te brengen." ,(En hij dan?" vroeg, zij, naar den vloer wijzend, waar Von Diss kermend on half bewusteloos lag. „Ik zal een hofmeester naar beneden zenden", beloofde Grant. „Hij is niet laf, dat kan ik getuigen. Hij hield het pistool op mij gericht cn zijn hand was vast als een rots. Hij zou mij hebben doodgeschoten, als ik mij had verroerd'. Maar hij beging een erge vergissing, toen steeds Wybert-tabletlen 'meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. mecnschappelijk doel, den vrede, waarnaar de volken zoo vurig streven. Dit is een ongetwijfeld moeilijke taak. Daarbij roert de Haagsche conferentie niet alle pro blemen aan, welke op den vrede betrekking hebben, maar ook die andere problemen zal men trachten op te lossen. De vrede is een langzaam werk, maar het is een levend werk, dat zich geleidelijk ont wikkelt. Wij hopen hier een groot en nuttig werk te verrichten. Bij dit werk kunnen wij op aller medewerking rekenen, Gij hebt mij, zeide de heer Jaspar, in Augustus tot president willen benoemen en mij belast met de voorbereiding van deze tweede zitting. Sinds eind Augustus is de 'daartoe noodige arbeid voortgezet niet ijver en deskundigheid. Verschillende commissies zijn daarvoor bijeen geweest. Dank zij dien voorbereidenden arbeid van deskundigen vangen wij deze tweede zit ting der conferentie aan in een staat van voldoende voorbereiding. Straks zullen wij van hier moeten ver trekken, om elders andere zijden van het vredesvraagstuk te bezien. Onze tijd is ons dus krap toegemeten. Het is noodig, dat we in een snel tempo werken. Wij moeten werken zonder tijd te verliezen. Spr. verzekerde, dat hij zelf den grootsten ijver zou betoonen om het welslagen 'der conferentie te verzekeren. Na deze openbare zitting zou een tweede bijeenkomst plaats hebben om quaesties van organisatie te bespreken. Alvorens echter deze openbare zitting te sluiten, wenschte minister Jaspar dank te brengen aan de NeJerlamdsche regee ring, die de conferentie ontvangt met een gastvrijheid, waarvan zij reeds het vorige jaar de bekoring heeft ondervonden, en haar tevens te danken voor haar uitsteken de organisatie. Met nam© dankte hij den voorzitter van ministerraad, jhr, mr. Ruys de Bcerenhrouck en den minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Ook dankte hij de Staten- Generaal, die de conferentie hun verga derzalen hebben beschikbaar gesteldver leden jaar de Eerste Kamer en thans de Tweede Kamer. De president sloot daarop de openbare vergadering te 5 u. 25, onder meJedeelimg, dat de tweede vergadering, welke niet openbaar is, na tien minuten zou aanvan gen. De telefoonprijs van de Haagsche post. De Haagsche post heeft twee jaren geleden f 10.000 uitgeloofd voor dengeen (diegenen) die er het meest toe zou(den) hebben bijgedragen om hel mogelijk te maken, dat iedereen, die -zulks mocht wenschen van Nederland uit aansluiting kon krijgen met iedereen in Ned.-Indië die telefoon heeft. Op advies van den raad van bestuur van het Kon. Instituut van Ingenieurs is thans de prijs als volgt verdeeld In de eerste plaats af te zonderen, f 1000 ter huldiging van de nagedachtenis van dr. ir. C. J. de Groot, als .bijdrage voor het voor hem op te richten gedenkteeken Verder f 1000 aan elk der volgende personen wegens hun werkzaamheden bij den technischen dienst der posterijen, telegrafie en telefonie in Nederland; dr. ir. N. Kcomans, ir. H. B. Roosenstein; wegens hun werkzaamheden bij den technischen dienst van den telegraaf—-telefoondienst i Ned.-IndiëS. C. C. Langcndam, G. F. van Dissel, ir. W. F. Eint- hoven, A. de Haas; wegens hun werk zaamheden bij het physisch en radio- laboratorium van de Fa. Philips te Eind hoven: dr. G. Holst, dr. B. vati| (.der Roll,i ir. J. J. Numans. Brandstichting In den Kerstnacht heeft te Haarlem een hevige uitslaande brand gewoed, die perceel Barthel Jorisstraat 30 geheel in de asch legde. Bij het ontdekken van den brand bevond de directeur van het han delshuis, de 36-jarige J. K„ zich op do bovenverdieping. Vrijdagavond is hij door de politie als verdacht van brandstichting gearresteerd. Auto en wielrijder. De meeste -wielrijders hebben wel cgn rooden reflector aan hun rijwiel aange bracht, maar in vele gevallen zóó, dat dit geheel geen effect sorteert, hetzij dooi den stand, hetzij door de kwaliteit van den reflector. Dit brengt groote gevaren met zich mede, zoowel voor de wielrijders zelve, als voor de andere weggebruikers. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft daarom aan den Minister van Justitie het verzoek gedaan, maatrege len te willen nemen, opdat de voorschrif ten omtrent de plaatsing van reflectoren op rijwielen zooveel mogelijk wordt na- hij zijn oog van mij afwendde om je bin nen te trekken. Nu moeten wij zorgen voor die machine." Zij stak haar arm door den zijnen. Zij liepen door de verlaten kajuit, de trap op en kwamen aan de loefzijde van het dek. Een jonge stuurman kwam hen voorbij, een sigaret rookend. Hij salu eerde, toen Grant hem aansprak. „Wie is op de brug, Simpson?" „Fosbrooke, merrter. Het is mijn wacht, maar hij wilde nog een uur boven blijven. Hij zeide, dat hij bijzondere orders hadi ontvangen." „(Wat is onze koers?" „Bijna noordelijk, meneer," antwoord de de jongeling. „Wij zullen binnen on geveer twee uur Monaco bereiken." Grant knikte en ging naar de trap, die naar de brug leidde. De man op den uit kijk stond achter het witte zeil. Een een zame gedaante liep heen en weer. „Bhjf hier," fluisterde Grant. „Er ligt waarschijnlijk iemand op de loer om er voor te zorgen, dat die kerel niet ge stoord wordt." ,JI'k niet!" hield zij vol. „Ik ga mee naar boven. Je hebt geen tweede pistool, wel?" jNeen, maar je kunt dit krijgen," ant woordde hij, het haar in de hand druk kend. „Ze zullen niet verwachten, dat jij er een hebt en ik kan mijn vuisten tame Arrestant overleden. In den middag van den len Januari is in een der cellen van het politiebureau Warmoesstraat te Amsterdam een 18- jarige jongen overleden, die oudejaars avond door twee agenten wegens open bare dronkenschap naar het bureau was gebracht. Men vond den jongeman des morgens ziek in zijn cel, toen men hem naar een der gasthuizen wilde overbren gen, bleek hij reeds te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is op last der justitie in beslag genomen omdat het ge rucht ging, dat de agenten den man bij zijn arrestatie met den gummistok op het hoofd geslagen zouden hebben. De agenten en ook getuigen-van-de-straat ontkennen dit, wel is de man in zijn dronkenschap tegen een winkelpui gevallen, waardoor hij een wond aan het voorhoofd kreeg. Getuigen hebben voorts verklaard, dat de gestorven jongen 's avonds zeer veel bier en cognac gedronken heeft. Het resultaat van de lijkschouwing, waaruit dan de oorzaak van den d/ood moet blijken, is nog niet bekend. lijk goed gebruiken. Heb je het? Goed! Ga nu naar den anderen kant cn zeg Gertrude, dat ze naar haar man moet zien. Zie, wat er gedaan wordt en kom dan hier. Ik kan niet begrijpen,, waar Martin en de eerste machinist gebleven zijn." Zij knikte en sloop weg in de duister nis. Haar in dunne schoentjes gestoken voeten gleden geruischloos over het dek en in haar zwarte kleeding was zij haarst onzichtbaar. Grant ging snel de trap op. Er was niets, dat de tegen woordigheid van een onbevoegde op de brug, verried. Een strenge vraag lag reeds op zijn lippen. Juist toen hij op- de laat ste trede stond, kwam er iemand voor den dag van achter het beschuttende zeil. Hij' voelde een hevigen slag op zijn hoofd, een plotseling, gevoel van woede en toen volkomen duisternis. Hij viel de trap af en zakte op het dek ineen. Cornelius Blunn, met een groot stuk hout oog in zijn hand, gluurde naar beneden en keek naar hem. .jHoc jammer," prevelde hij, „ik heb een hekel aan gewelddadigheid." De uitkijk was uit zijn hoek op de brug gekomen. Hij zag bezorgd naar den eersten stuurman. „Wat gebeurt hier, meneer?" vroeg hij. ■:_L i Ja Él 1 'i M i (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1