DIPLOMATEN GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL Sport. Koloniën Kunst. Van Overal Voor de VrouW Frovinciemeuws fRheumatiek Klooster balsem VAN DE VAN VRIJDAG 3 JANUARI 1930. VOETBAL. Zuidelijke le klasse K. N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: RoermondN. A. C. L. O. N. G. A. -B. V. V. Eindhoven- Willem II. Wilhelmina P. S. V. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Zeelandia - Middelburg. T. A. C.Vlissingen. BredaDongen. Velocitas D. O. S. K. O. De BaronieR. B. C. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s, worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: TcrneuzcnVlissingen II. o. I. N. O. T. O.-Walcheren. Middelburg IIZeelandia II. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: GoesAlliance. Razzia bij de Partij Nasional Indonesia. Batavia. Aangezien de autoriteiten beschikten over ernstige aanwijzingen dat in de kringen van de Party Na sional Indonesia hef voornemen be stond om bij de wisseling van het jaar georganiseerde ongeregeldheden en opstand tegen het gezag te verwekken, heeft het hoofdparket gelast, teneinde hieromtrent zekerheid te verkrijgen, om, overal waar vertakkingen van de P.N.I. bestaan, en over den geheelen archipel huiszoekingen te houden, wel ke op eenzelfde, van te voren vastge steld moment moesten geschieden bij de bestuursleden en bij de andere voormannen der partij. Te Batavia hebben ongeveer 50 huiszoekingen plaats gehad, welke alle afzonderlijk door ploegen van 10 man onder Europeesche leiding werden uit gevoerd. Bij al deze invallen bleek de verrassing volkomen. Voorts is nog bij wijze van voor zorgsmaatregel een gedeelte van de te Weltevreden en Mr. Cornelis in garnizoen liggende troepen geconsig neerd geweest om bij het eerste alarm te kunnen uitrukken. De hoofdstad geeft in het voorloo- pig beeld een tamelijk kalmen indruk. Te Bandoeng hebben 41 huiszoekin gen plaats gehad. Ook van het onder zoek der vele daarbij in beslag geno men documenten is nog niets te zeg gen. Te Bandoeng werden als gevolg van de invallen echter 53 personen 40 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. Nicholson deed, wat hem gezegd was. Toen schudde bij het hoofd. „Dat dikke blok was nog niet zoo dom", merkte hij op. „De draad is buiten doorgesneden". Kapitein Martin leunde achterover in zijn stoel en lachte. „Dat is toch een kostelijke grap!" riep hij uit. „Daar heb ik nu dertig jaar op zee gevaren en nog nooit heb ik zoo'n zaakje beleefd! Drink je glas uit, Jim en laten we eens over leggen. Er zal toch wel iets wezen, dat wij kunnen doen". De eerste stuurman, Henry Fos- brooke stond met Hen rug tegen de verschansing te kijken naar het won derlijke spel van den wind in zijn grootzeil. Daar hij de wacht had en dua op het dek moest zijn, had hij al den tijd zich te verwonderen over de zonderlinge bevelen, welke hij had ontvangen. Uit de duisternis kwam Blunn, dik, statig en langzaam, ge volgd door Funderstrom, grijs, koud Het Zweedsche s.s. „Monica" is Zaterdag in aanvaring geweest met een van de pijlers van de Hembrug. De boeg van het schip werd zwaar beschadigd. De „Monica" ligt thans ter reparatie bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. gearresteerd en in voorloopige hech tenis opgesloten. Zij zullen nadere in formaties moeten verstrekken. Te Pekalongan hebben 42 huiszoe kingen plaats gehad. Ook hier zijn veel documenten in beslag genomen en verwacht men arrestaties op groo- te schaal. Bij een inval van de politie in het gebouw van de P.N.I. alhier zijn vele papieren in beslag genomen en voorts nog op andere plaatsen in de stad. Het gebouw is onder bewaking van de po litie gehouden. Uit Tjimahi en Soemedang zijn geen tijdingen van bijzonder belang binnen gekomen. Het optreden der politie droeg het karakter van een volkomen verr-s- sing. Terwijl de huiszoekingen gedaan werden trokken politiepatrouilles door de kampong. Nergens zijn dwangmaat regelen noodig geweest. Alleen in de woning van Soekarno stootten de po litieagenten op een zwakzinnige, die trachtte verzet te plegen. Remarque gewond. Erich Maria Remarque, de schrij ver van het boek „Van het Westelijk front geen nieuws", is te Berlijn ern stig gewond tengevolge van een aan rijding met een auto. Een Van Dijck gestolen. Een bekend schilderijenhandelaar te Brussel had voor een tentoonstelling een zijner kostbaarste schilderijen naar Londen gestuurd. Het betrof een Van Dijck, welke een waarde verte genwoordigt van 5 millioen francs. Toen hij na eenige dagen nog geen bevestiging van ontvangst uit Lon den had ontvangen, wendde hij zich *tot een expediteur, die informaties inwon. Dinsdag ontving de kunsthan delaar de telegrafische mededeeling uit Londen, dat de kist wel was aan gekomen, maar onderweg geopend was. De schilderij was uit de lijst gesne den. De afbeelding van de schilderij is direct naar alle Belgische en En- gelsche kranten verzonden, ten einde de opsporing te vergemakkelijken. De schilderij stelt een Madonna met Kind voor, omgeven door engelen. Tot nu toe is nog niet geconstateerd, of de schilderij bij de douane-controle nog in de lijst was. Zaterdagmiddag heeft er te Ter schelling bij de bergingswerkzaamhe den van het gestrande Engelsche s.s. „Benwy vis", een droevig ongeluk plaats gehad. De 67-jarïge voorman G. Smit is van het meer dan 20 Meter hooge schip op het strand gevallen en was onmiddellijk dood. Het treurige on geval veroorzaakte groote verslagen heid onder de vele Terschellingers, die op het schip werkten. Dr. ir. Wilhelm Maybach, de stichter der naar hem genoemde mo toren-fabriek en een der stichters van de Daimler-motoren-fabriek, is Zon dag op 84-jarigen leeftijd te Stuttgart gestorven. De Maybach-Werke heb ben zich vooral toegelegd op het ma ken van motoren voor auto's, vlieg tuigen en luchtschepen. De Zeppelins zijn bijna alle met Maybach-motoren uitgerust. De Koningin heeft Woensdag ten paleize Noordeinde in Den Haag op verschillende uren de gebruike lijke nieuwjaaraudiënties verleend aan het corps diplomatique, het Perma nente Hof van Internationale Justitie eenige der hoogste civiele autoriteiten te 's Gravenhage en den gouverneur der residentie en ten slotte aan de le den der Koninklijke hofhoudingen. De Prins heeft gistermiddag den minister van defensie, dr. Deckers, een bezoek in diens departement ge bracht. en stil als een doode, naar hem toe. „Zijt gij de wachthebbende offi - cier?" vroeg de eerste. Ja helaas, meneer", was het be leefde antwoord. „Wij geven u van avond een eigenaardig soort onthaal". „Mijn vriend hier, baron Funder strom, en ik zijn de slachtoffers van een ongepaste grap*', ging Blunn voort. „Wij hebben u een voorstel te doen". ,Een voorstel", herhaalde de stuur man, kijkend naar het langzaam op bollen van zijn zeil. „Als het in ver band mocht staan met werkzaamheid in de machinekamer, dan zal ik in elk geval blij zijn het te hooren. Ik houd niet van dat gefladder als een lamme eend met een huilenden wind midden op zee". ,Om de waarheid te zeggen wij evenmin", verklaarde Blunn. „Wij wen- schen meneer Slattery met gelijke te betalen. Is er een tweede machi nist aan boord?" .Daar is hij, meneer", antwoordde de stuurman, wijzende op een som bere gedaante, die op eenigen af stand stond met de handen in de zakken. Ik zou gaarne een oogenblik met hem spreken. Roep hem als 't u blieft". Het voorkomen van den tweeden machinist, die terstond aan den op roep gehoorzaamde, was bepaald be moedigend. Hij was een jong man met listige oogen en onhandige manieren. Koolsoep. Snijd 2 uien aan dunne schijfjes cel balt ze daarna mooi licht bruin in boter. Schaaf „Zouden vijf duizend pond voor elk van u van eenig nut voor u zijn, jonge mannen?" sprak Blunn hem aan. Geen van beiden antwoordde. Zij staarden h em slechts aan. „Ga naar beneden naar uw machi nekamer, zet de machine in werking en breng dit 'j'acht terug naar Monte Carlo", ging Blunn voort, „en het geld behoort u". „Zonder de bevelen van meneer Slattery?" vroeg de stuurman verwon derd. „Meneer Slattery is op dit oogen blik niet in staat bevelen te geven", was het korte antwoord. „En mijn chef dan?" vroeg de ma chinist. „Hij verkeert in dezelfde positie. Gij moet het bestuur van het schip een tijdlang op u nemen. Doet zoo als ik zeg, en ik zweer bij God, dat gij het geld zult krijgen." „Alle duivels!" riep de stuurman uit „Ik dacht al, dat er iets vreemds aan de hand was. Wat scheelt meneer Slattery?" „Niets ernstigs", verzekerde Blunn hun. „Ik heb hem opgesloten. Hij tracht ons een poets te spelen. Hef is volkomen billijk en rechtvaardig, dat wij ons verdedigen. Hij probeert ons te beletten aan land te komen voor het aanbreken van den dag. Wij zijn vastbesloten het op de een of an dere wijze te bereiken. Het is vijf dui zend voor elk. Er is in de wereld een mooie s-avoyc-kool, kook ze af en laat ze goed uitlekken. Voeg nu de kool bij de gebraden uien en laat het geheel gaar stoven. Maak vervolgens een purée van aardappelen, vermeng deze met goede bouillon en voeg. er de kool en uien bij. Maalt nu de soep op smaak, met zout, peper, nootmuskaat en wat balletjes van rundergehakt. Laat ze even goed doorko- ken, cn bind ze met ean kopje zoete room of 2 eierdooiers. De soep moot vooral heet opgediend worden, docnl mag, nadat ze gebonden is, volstrekt niet meer koken. Brusselsch lof met ham. Zooveel dikke plakken ham als er dikke struiken lof zijn. Zout, boter, wat bouillon en paneermeel. Kook het lof in ruim water met zout af, laat het flink u.'|- lekken. Rol iedere struik in een plak ham en bind de rolletjes met een draadje vast. Leg de rolletjes naast elkaar in een vuurvasten schotel en bestrooi het geheel met paneermeel. Een stuk boter boven op en laat dit bruineeren. in den oven. Roomstruif. Vier eierdooiers klopt men onder bij. voeging van een ons gesmolten boter, een ons bloem, een tikje zout, ruim een half ons suiker, melk, en voegt daar steads kloppende de vier stijfgeklopte eiwit, ten bij. Van deze massa vier koeken bakken, doch slechts aan één kant. Iedere koek moet 6 minuten bakken. De koeken worden twee aan twee met de ongebakken kanten op elkaar gelegd. Men snijdt deze koeken daarna in punten. Melk met amandelen. Het officieel orgaan van den Alg. Ne- derl. Zuivelbond maakt melding van een uitvinding, welke betrekking heeft op een werkwijze voor de bereiding van een duur. zaam, siroopachtig produkt uit melk en amandelen, waarbij de actherische oliën, vettein en andere bestanddeelen van d« amandelen in de melk worden opgenomen. De amandelen en de volle melk worden daartoe innig met elkaar vermengd, het mengsel uitgeperst en de verkregen vloei stof met of zonder toevoeging van sui ker, gekendenseerd en gesteriliseerd. Dit amandel-product kan dan met koud of warm water in iedere willekeurige ver heel wat te krijgen voor vijfduizend pond weet ge". „Top", zei de tweede machinist. „Wij kunnen niemand daardoor erg in moeilijkheden brengen". „Gij zult niemand in moeilijkheden brengen", verklaarde Blunn. „Mijn vriend hier is baron Funderstrom, Scandinavisch gedelegeerde van de Conferentie te Nizza. Al wat meneer Slattery tracht te doen is hem te be letten morgenochtend de vergadering bij te wonen, om politieke redenen. Wij willen, dat hij er zal zijn". „Maar wat is er van mijn chef ge worden?" vroeg zijn ondergeschikte bezorgd. „Hij is opgesloten in zijn eigen ka mer", was het openhartige antwoord, „en de kapitein met hem. Dat kan niet lang duren, dat weet ik, maar hel zal ook niet lang duren, eer wij in Monte Carlo terug zijn, als we flink stoom maken". „Heel goed", zeïde de tweede stuur man, „ik neem het bevel op mij. Wij hebben nu maar heel weinig zeil op. Dat zullen wij terstond wegnemen. Vijf duizend pond voor elk, denk er n!" „Het is afgesproken", verzekerde Blunn hun. Zij verdwenen in verschillende rich tingen. Blunn, gevolgd door Funder strom, zijn stille en haast spookach tige schaduw, wandelde over het dek. Een eind verder naar. achteren zaten houding worden vermengd en kan dienen voor de bereiding van aangenaam smaken de dranken van zoete spijzen, als ijscrême en ijssoorlen en ook zelfs voor kosmeli- tiscihe middelen. Schardijn. In de Zeeuwsclhia siroomera wordt dit najaar geen scüiardijn gevangen, waar door liet wisselvallige in de verschijtn^rg van dit gewilde visc'hje weer wordt aan getoond. Sommige jaren worden zulke enorme hoeveelheden aangevoerd, dat mem met ai die versch® visch geen weg weet. -n Zeeland zelf worden dan beduidende Hoeveelheden verorberd; onthoofd en van ingewanden ontdaan, worden zij in koek pannen regelmatig geschikt, met boter of olie gebraden en komen dan als een aan eengesloten koek ter tafel, om gebruikt te worden bij de boterhammen. De meeste Zeeuwen zijn dol op deze toespijs en wanneer er aanvoer is, kan men in de dorpen des namiddags wel merken, wat er gebakken wordt. Er zijin wel eens po gingen aangewend om de schardijn te ron ken en te verzenden, maar een afdoend resultaat heeft men niet verkregen, wa| gedeeltelijk ook wel zal toe te schrijven zijin aan het feit, dat in die vangsten zoo'n verscheidenheid is, dat men nimmer kan rekenen op een gewonen aanvoer; in gun stige jaren zou men, zoo de noodige zorg aan roeken en verpakking gewijd wordt, zooals dit o.m. met de zoogenaamde Kie- lersprot plaats vindt, gunstige resula- len kunnen krijgen. De Zeeuwsche schar dijn mag niet verward worden met de sar dines, daar dit een andere visch is, want de eigenlijke naam is niet schardijn, maar sprot. De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akkers Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl it Geen goud Zoo goed" Eigenaardig is het, dat onderzoekingen hebben aangetoond, dat die schardijn öf sprot, die de Zeeuwsche gaten binnen komen, afwijkt op sommige punten van de sprot, die in het Noorden wordt gevangen. Het komt voor, dat de schardijn wel in kfc mondingen der Schelde aanwezig blijkt, maar niet verder opkomt en dan is de vangst of moeilijk of zelfs onmogelijk. Een schietpartij in het jachtveld. In den vroegen morgen van Zondag 29 December 1.1. waren een zekere S. en P. beiden wonende te Retranchement aan het jagen met een lichtbak in het jachtveld in den Willem Lcopoldpollder onder de Belgische gemeente Westka- pelle. Plotseling werd er vier maa|l op hen geschoten. S„ die in den arm werd getroffen, zag zijn medejager P., die naast hem liep, voorover op den grond storten. S. nam de vlucht op Hollandsch grond gebied eh liet P. achter, niets anders denkende of deze was doorjelijk getrof fen. Later in den morgen ging hij in de woning van P. informeeren en bleek hem dat deze nog niet thuis was, waardoor Rose Lancaster en haar broeder, Su san en Gertrude te praten en te la chen. Susan keek op, toen zij nader- kwamen. „Waar is iedereen toch?" vroeg zij nieuwsgierig. „Zij schijnen allen naai bed te zijn gegaan". „Waar is meneer Slattery?" vroeg Gertrude. „En wat hebt u gedaan met mijn echtgenoot?" „Zij trachten met hun allen het raadsel op te lossen van deze vertra ging", legde Blunn uit. „Het schijnt een ingewikkelder zaak te zijn, dan wij dachten". „Het kan mij niet schelen, wanneer wij terugkomen", verklaarde Susan overmoedig. „Ik heb een kijkje geno men in de hutten beneden, en ik heb nog nooit zulk een weelde gezien". ,Toch vreemd van Slattery", merk te Lancaster op. „Is hij werkelijk be neden in de machinekamer?" .Ik heb hem daar verlaten", ver telde Blunn. „Als ieder eigenaar ge looft hij, dat zijn tegenwoordigheid de anderen aanmoedigt." ,Bij Jupiter, dat is ook het geval!" riep de jonge man uit. „Hoor je het stampen? De machine werkt". Er volgde een koor van uitroepen. Susan stond van haar plaats op en sloop onbemerkt naar de andere zijde van het schip. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1