Abdijsiroop —bonbons: Stadsnieuws Iets Nieuws! ProvincieoieuWs Binnenland Goes in 1929. Op 1 Jan. 1929 telde Goes 9000 to ners, n.l. 4311 manael. en 4689 vrouwel. Gedurende het jaar vestigden zich hier ter stede 609 personen, terwijl 188 ge boorten plaats vonden. Er vertrokken 673 personen en 104 inwoners overleden. To taal vermeerderde het aantal inwoners maar met 20 zielen. Jubileum. De „Nieuwe Zeeuwsche Courant" be stond gisteren 25 jaar. Ter gelegenheid vain dit jubileum werd eon nummer uit gegeven, waarvoor verschillende vooraan staande 'katholieken bijdragen leverden. Ingetrokken. Meldden wij eenigen tijd geleden, diat de stationschef, de heer F. C. Co- mijn, in gelijke betrekking was overge plaatst naar Baarle-Nassau, thans ver nemen wij, dat deze benoeming is inge trokken en dat hij met ingang van 1 Maart wordt overgeplaatst naar Hoogeveen. Benoemd. Door B. en W. dezer gemeente is in gaande 1 Januari 1930 benoemd tot ge meente-werkman de heer C. J. Dagevos alhier. Aanbesteding. Hedenmorgen hebben B. en W. her besteed het schilderwerk en het smids- werk der gemeente voor 1930. Ingeschreven werd voor: Schilderwerk M. W. Verplakke 14 pet. beneden tarief, J. de Graaff, 16 pet. beneden tarief. Smidswerk: P. Nonnekes 6 pet. boven tarief, Iz. Adriaanse, 5 pet. boven tarief. Nieuwe telefoonaansluitingen. Opgaaf van nieuwe aansluitingen aBP het Rijkstelefoonnet te Goes met de daar onder ressorteerende hulptelefooinkantoren en telefoonstations gedurende de maand December 1929. A. v. d. Velde, vrachtautoondememer, Borsselen, No. 12. In en uit. Ingekomen: A. T. Jansen, liefdezuster, van Amsterdam, Kloettogscheweg 5a; W. A. Walraven, beambte N. S-, van Roo sendaal, Violenstraat 10; P. C. Pik, zon der beroep, van Den Haag, aan boord; A. Schipper, dienstbode, van Den Haag, 's H. Hendrikskinderendijk 67H. Schou- wenaar, dienstbode, van Wemeldinge, Bierkade 1; J. C. Wisse, dienstbode, van Kattendijke, Stationsweg 12; E. C. G. van Noorden, dienstbode, van Den Haag, Pic- cardtstraat 60; I. A. Porrey en eebtgege- noote, van Amsterdam, koopman, Poel- weg VW. Brouwer en gezin, timmerman, van Kats, Havenoord A. J. Kade; R. G. Postma, cand. notaris, van Am sterdam, Westwal 22; Wed. Stibolt, zonder beroep, van Warmond, Schenge- straat 23; A. Kullmann, orgelmaker, van van Paderbom, Schengestraat 45. Vertrokken: E. Tenberge, dienstbo de, naar Essen; L. Willeboer, zonder beroep, naar Haarlem, Nassaulaan 33 L. C. de Waard, kantoorbediende, naar Kloetinge, B 148; M. W. Dijke, telefoniste, naar Vlissingen, Oprit 26; C. de Kok, schildersknecht, Haarlem mermeer, Groote Werf 99 L. Schin- zel, dienstbode, naar Rotterdam, Mat- thenesserlaan 249; H. Bosch, opz. tee kenaar, naar Deventer, Appelstraat 8 H. M. Mijnsbergen, hulparb. N. S„ naar Woensel, bij Eindhoven; J. Mor renhof, dienstbode, naar Raalte; J. F. L. Alders en gezin, handelsreiziger, naar de Bilt, Bilthoven; A. Schouwe- naar en gezin, fabr.-arb., naar Am sterdam, Coronthalenstraat 43; J. D. Harïnck, fitter, naar Leiden, Heyn- siusstraat 8; C. Dees, verpleger, naar Zeist; A. H. van den Berge, dienst bode, naar Wissenkerke, A 53; J. M. van der Maas, dienstbode, naar Over- schie, Groote Werf 99. Bioscopen De Landbouw-Bioscoop brengt deze week de bekende Afa-film „Ich küsse Ihre Hand, Madame," en „,De spoorzoeker van Nevado een Paramount film. In het Slot Ostende zullen wor den vertoond: „Een tragedie in de Al pen", en „Vijf duizend dollar belooning" een film met Tom Mix in de hoofdrol. Gevonden voorwerpen. In December zijn aan het bureau van politie onderstaande voor werpen aan gegeven Een bruins glacé-heerenhandschoen, een zaklantaarn, een zakje inhoudende een vulpotlood, zijde en een haakpen, een kist en mand, een Fordsleuteltje, een nikkelen damesaroibandhorloge, een dekzeil, een paar glacé heerenbandschoenön, een pakje Honing Maizena, een regenjas, een paar dameshandschoenen, een imitatie paarlen collier, twee theedoeken met kussen sloop, een blikken doosje inhoudende be slag voor kasten, een zilveren gulden, een schroevendraaier, een vermoedelijk dou blé armband, een gummibal, een bektang, boodschaptaschje, twee slingers van een auto, een bankbiljet van f 10, een fruit- kist met gummijas, een breinaald, een slijklap van een rijwiel, een handbescher mer van een rijwiel, een grijs wollen heeren bandschoen, een Emgelsche sleutel, twee zakmesjes, een lederen pet met bont, een kleerborstel, een grijze kinderhandschoen, twes oliedekken, een gedeelte van en bank biljet van f 10, een zilveren doekspeld met pareltjes, een zoutbaaltje, een deksel van een melkbus, een R. K. gebeden boekje, zes rijwialbelastingmerken 1929- 1930, vijf portemonnaies met inhoud, drie sleutels en twee rozenkransen. Onbestelbare post Brieven binnenland. Pielemella de Baar, Kloetinge; Wolfabriek, Almelo; Wolfabriek, Veenendaal; A. Pauwe, Goes, Briefkaarten binnenland: L. LangB- velcl, Haukes; Piet Bottlemder, Eindho ven. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukkon hun naam ea adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar- be:d aan ben kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag waren aange voerd: 36 biggen. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 5 Januari, des avonds om 6 uur zal een godsdienstoefening gehouden worden onder leiding van Dr. K. H. Boersema te Leiden. Tegen; Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma AKKER's Het is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddeelen. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. Vlissingen in 1929 In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen heeft de burgemeester een overzicht gegeven over 1929, waaraan het volgende is ontkend: Als voor de toekomst van Vlissingen de meest belangrijke gebeurtenis noemt spr. het beginselbesluit der ministers van Financiën en Waterstaat om de exploi tatie van de nieuwe buitenhaven te Vlis singen op te dragen aan een N.V., waarbij gedacht is aan een deelname voor een derde door het rijk, een derde door d(e ge meente en voor een clerde door een groep belanghebbenden, waarvoor in aanmerking komen de Provincie Zeeland, de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilan den, de N. S. en eenige particuliere maat schappijen. Verwacht mag worden dat het Departement van Waterstaa| reeds in afwachting van tot stand komen der N.V. met het outilleeren van het terrein voort gaat, n.l. met het aanbesteden en gunnen van den bouw der nieuwe havenloodsen. I11 den Loop van het najaar 1930 kan alles wel gereed zijn al voorziet spr. dat de opening van het havenbedrijf door be doelde N.V. nog wel eenige maanden op zich zal laten wachten. De werkzaamheden in 1929 hebben in hoofdzaak bestaan in het verrichten van grond- en baggerwerken voor het op diepte brengen van de havenkom en het ophoogen van de daaromheen gelegen ter reinen. De gewapend betonmuur, welke de verbinding vormt tusschen den kaai muur en den basaltmuur langs de oost zijde der oude haven kwam gereed1. De nieuwe zuidponton werd voltooid en te Vlissingen aangevoerd. Zij kan eerst ter bestemder plaatse in de buitenhaven wor den aangebracht na het gereedkomen der voorgenomen wijzigingswerken op het emplacement Vlissingen, welke o.m. om vatten den bouw van een nieuwe douane loods, eenè overkapping voor het bedrijf der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" eene visitatiezaal en eene traverse. De bevolking bedroeg op 1 Januari 21431 zielen of 37 minder dan 1 Januari 1929. Weder hebben 37 Belgische zinnen omvattende 203 personen Vlissiiv gen verlaten, thans zijn er nog 394 per sonen in de Belgische kolonie overge bleven. Bij de Nederlandsche bevolking was het aantal geboorten 327, het aantal sterfgevallen 180 of resp. 3 en 16 meer dan in 1928. Het vertrek der Belgen heeft o.a. ten gevolge, dat voor 1930 bij eeli vermenig- vuldigingscijfer van 1.58 de opbrengst van den H. O. is geraamd op f 533.000 tegen in 1928 bij 1.45 op f590.173. Afgezien van de oude stedelijke ge vestigde schuld, daalde de schuld door aflossing van f2.093.000 op f 1.987.500 In verband met de nieuwe belasting heffing verwacht spr., dat de kansen als woonstad voor Vlissingen met zijne mooie omgeving en strand stijgen. De werkloosheid was in Vlissingen over 1929 van geringe bet eekenis. De lang durige en strenge' vorstperiode in den aanvang van het jaar noopte tot het ne men van buitengewone maatregelen. On geveer 120 personen werden werkzaam gesteld bij het sneeuw opruimen, waar voor aan loon ongeveer f 6000 werd uit gekeerd, ook werd tijdelijk steun ver leend. Gedurende het jaar 1929 werden 115 woningen voltooid, waaronder 29 voor rekening der woningbouwvereeniging. In aanbouw zijn nog 125 woningen. Besloten werd de gemeente tot borg te stellen van de Vereeniging tot Verbe tering der Volkshuisvesting bij hare te sluiten geldleen in g met de Rijksverzeke ringsbank van ten hoogste f325.600 voor den bouw van 109 arbeiderswoningen. Voor den Rijkswaterstaat zijn de werk zaamheden voor de nieuwe keersluis ge regeld voortgezet, het werk is thans zoo ver gevorderd, dat verwacht mag worden, dat de sluis in den zomer van 1930 voor doorvaart gereed zal zijn. Het eigenlijke sluisgebouw is nagenoeg voltooid, en met het baggeren van het binnentoeleidings- kanaal is reeds begonnen, zoodat in de eerste maanden van 1930 tot het inhangen dei* deuren zal kunnen worden overge gaan. In het bunkerstation der Steenkolen- bandeisvereeniging in de buitenhaven heb ben in 1929 238 zeeschepen gebunkerd n.l. 52 Nederlandsche, 56 Duitsche, 30 Zweedsche, 8 Deensche, 42 Noorsche, 7 Grieksche en 3 Italiaansche schepen. Het afgeloopen jaar was voor het bin- nenhavenbedrijf, voor wat de havenbewe ging betreft, zeker niet ongunstiger dan verleden jaar al ontloopeii de aantallen zee- en binnenschepen, waarvan kade- en liggeld werd geheven, elkander niet veel. Door de malaise in de suikerbieten- industrie werden dit jaar geen suiker bieten overgeladen. Wel werd er vrij ge regeld melasse uit Engeland aangevoerd en in lichters overgepompt. Het Grondbedrijf had weer een gun stig jaar, er werd in 1929 voor f 112.870*50 grond verkocht. Door de gunstige weersgesteldheid van den afgeloopen zomer werd druk gebruik gemaakt van het zeebad, waardoor het badbedrijf, wat de ontvangsten betreft, in 1929 een record heeft bereikt, er werden ongeveer 53000 baden genomen. Door de weersgesteldheid werd op de Groente- en Fruitveiling voor f 5728,44 minder omgezet dan in het vorige jaar 'bij de kleine veilingen, bij de groote werd voor f2939,75 meer geveild. Voor rekening van de K.P.M- en de Java-China-Japanlijn is voor de zeevaart school een nieuwe werkplaats gebouwd, die ruimte biedt voor 100 leerlingen. Deze school werd in 1929 bezocht door 358 leerlingen tegen 324 in 1928, er wer den 107 diploma's behaald. De gezondheidstoestand was gunstig voor de gemeente. Van de gelegenheid tot kostelooze inenting tegen alastrim werd door 3565 personen gebruik gemaakt. Volgens mededeeling van het bestuur van Bethesda zal het project voor het nieuwe ziekenhuis spoedig worden inge diend ten einde in het voorjaar met den bouw te kunnen beginnen. In 1929 werd de brandweer 7 maal ge alarmeerd, waaronder voor 4 groote uit slaande branden en op 7 December voor den grooten brand te Middelburg. Of schoon de Vlissingsche brandweer voor de plaats zelve voldoende wordt geacht, blijft Vlissingen gaarne bereid krachtig tot een trale organisatie mede te werken. Bij de Kon. Mij. „De Schelde" bedroeg het aantal werklieden en ambtenaren op 31 December j.l. ongeveer 2490 en 278 tegen 2169 en 266 op 31 December 1928 uitbetaald werd aan loonen en salarissen in 1929 ongeveer f 4 millioen. Afgeleverd werden de motorschepen ,,Kota Baroe" voor den Rotterdamschen Lloyd, „Poeiau Bras" en „Poeiau Tello" voor de „Ne derland", de machine en ketelinstallatie voor het s.s. „Tjibadak" voor de China-Japanlijn en 5 landketels en een 4-tal losse scheepsketels. De resultaten der Stoomvaart Maat schappij „Zeelandtoonden in 1929 geen belangrijke veranderingen tegen over 1928. De overeenkomst met de London North Eastern Railway is voor de Zeeland van veel gewicht. Het passagiersvervoer nam toe van ongeveer 63.800 in 1928 tot ongeveer 66.300 in 1929, maar hiertoe droeg al leen het levendiger excursie-verkeer bij. Hef goederenvervoer vertoonde toename, het postvervoer bleef onge veer gelijk. De N.V. Fijnwerk werkte met een 75-tal arbeiders op volle kracht en be reikte gunstige resultaten. De Kon. Electro Tinfabriek heeft haar bedrijf nog niet kunnen hervat ten. De Vlismar heeft hef geheele jaar met 60 tot 100 arbeiders gewerkt, haar bedrijf ontwikkelt zich krachtig. De outillage van de nieuwe haven, de bouw van de groote nieuwe keer sluis, het stichten van een groot mo dern Ziekenhuis, de bouw van een openbaar slachthuis zijn nu opgelost zonder dat de gemeente-financiën er verder door bezwaard zijn. Spr. meent dat daaruit blijkt, dat voor het oude Vlissingen „alles zal rechtkomen", en hoopt, dat 1930 er in belangrijke mate toe zal bijdragen die hoop te beves tigen. DRIEWEGEN. Bij de Ger. Kerk alhier, is herkozen tot ouderling de heer J. de Muijnck, en tot diaken de heer Jacs. de Jager. HANSWEERT. Het geladen Fran- sche sleepschip „Saturne" is gisteren tijdens stormweer in het Hellegat ver vuld en gezonken. De bemanning kon door de sleepboot „Presto 4" worden gered. Het ledige schip „Kilia" is gis teravond in den Biezelingschen Ham aangevaren door een onbekende zee boot. Aan het voorschip bekwam het schip aanmerkelijke schade en moet het eerst repareeren alvorens te kun nen laden. KRUININGEN. Gisteren had de be grafenis plaats van den heer L. Nieu- wenhuijse oud-raadslid en vroeger dijkgraaf van het waterschap Krui- ningen en van den Olzende Polder. Jarenlang had de overledene ook zit ting in het kerkbestuur der Nederl. Herv. Gemeente alhier, eerst als no tabel en later als kerkvoogd, van welk college hij tot zijn overlijden voor zitter was. In deze kwaliteit herdacht Ds. B. ter Haar Romeny hem aan de geopende groeve. MIDDELBURG. Men deelt aan de „N. R. Crt." mede, dat de raad van bestuur der P.Z.E.M. aan den heer G. Reuvers Jr., ex-bedrijfsleider dier N.V., heeft aangeboden, alle boeten die hem indertijd zijn opgelegd, en alle kosten, die hij heeft gemaakt, om zijn eisch tot terugbetaling voor den heer kantonrechter te Middelburg gel dig te maken, te restitueeren, en dat aan zijn gemachtigde die som op 23 December 1.1. ïs geremitteerd. VLISSINGEN. Door een defect aan den motor in het pompgebouw van de waterleiding, heeft de waterleiding stop gestaan. Thans is door het plaat sen van een hulpmotor, gedeeltelijke watervoorziening weder mogelijk. WEMELDINGE. Ds. A. Oskamp, hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is beroepen te Koekange. Bij de familie K. is gistermor gen bericht ontvangen, dat de zoon D. K. met zijn schip „Saturna" van Plouviers en Co., op weg van Dor drecht naar België, ter hoogte van het Hellegat gezonken is. Het geheele ge zin bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, benevens de knechts wer den gered, en zijn reeds op weg voor zoover vrouw en kinderen betreft, naar deze gemeente. Zou het waar zijn? Onder dit opschrift schrijft „Geen belanghebbende" in het „Vaderland" het volgende: Men zegt, dat ex-gouverneur Fruy- tier weer bij de arbeidsinspectie zal worden geplaatst. Men zegt, dat er geen plaats voor hem is, maar dat er een gemaakt wordt. Men zegt, dat die plaats gemaakt wordt op het Centraal Bureau. Men zegt, dat daar geen hoofdin specteur noodig is en dat ex-gouver neur Fruytier er ook niet wil zijn. Men zegt, dat daarom de Dordt- sche hoofdinspecteur naar het Cen traal Bureau komt en daar niets te doen zal hebben". Men zegt, dat de Maastrichtsche hoofdinspecteur naar Dordt gaat. Men zegt, dat een Haagsch hoofd inspecteur naar Maastricht wordt overgeplaatst. Men zegt, dat ex-gouverneur Fruy tier op die manier in Den Haag zal komen. Men zegt ook, dat het rijk al de overplaatsings- (verhuis-) kosten be taalt. Het zal toch niet waar zijn? De belangen van den dienst tellen toch nog mee? De belangen van den belastingbeta ler wegen toch nog wel? Behartiging van persoonsbelangen sluit toch rechtvaardigheid nog niet uit? Twee werklieden van een ladder gestort. Maandagmiddag omstreeks twee uur waren twee werklieden bezig op het ge bouw van de rijwielfirma Vermeer aan den Wykerstraatweg te Velzen een recla mebord op te hangen. Toen de twee arbei ders, die werkzaam zijn in dienst van de Amsterdamsche firma E. van Ravensberg, boven op de ladder stonden, sloeg deze door een rukwind plotseling om, waar door beiden van een aanzienlijke hoogte op straat vielen. Een van hen, D. S' ik, wonende te Amsterdam bekwam een érn stige schedelbreuk. De ongelukkige werd overgebracht naar het Roode Kruiszie-- kenhuis te Beverwijk, waar hij spoedig aan de bekomen verwondingen overleed. De andere kwam met den schrik vrij. Een pechvogel. Op den Velperweg onder Velp is een man, die met een handwagen reed, door een autobus van de Geldersche Tram aangereden. Hij bekwam daarbij eenige lichte kneuzingen. Toen hij z'ijn tocht voortzette, kwam hij opnieuw in aanrij ding, thans met de electrische tram, die den man een eind meesleurde. Hij bleek nu zeer zware verwondingen bekomen te hebben. De man werd in Bronbeek opge nomen en daarna naar het Ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Auto-ongeluk, Omtrent het auto-ongeval van Maandag avond op weg naar Utrecht wordt nader gemeldt De bestuurder van den auto, L. J. v. H, uit Naarden, was vermoedelijk onder den invloed van alcohol. De personen, met wie het meisje den autorit deed, kenden haar niet eens bij naam, zoodat zij niet wisten naar welk huis te Hilversum zij haar moesten ver voeren. Zij hebben haar toen Daar een huis te Hilversum in de Langestraat ge bracht, waar zij den gemeentelijken ge neeskundigen dienst hebben opgebeld. Dr. Dagevos heeft haar toen herkend. Met twee scheermessen bewerkt. In de woning van den 89-jarigen zee man, A. J. van Anen, aan de Gouver- nestraat te Botterdam, ontstond over familie-aangelegenheden twist tussehen van A. en den 52-jarigen los werkman J. L. van M die hij van A. inwoont. Van M. zou toen plotseling twee scheer messen voor den dag hebben gehaald en daarmede van A„ behalve een snede van L0 c.M over den rechter-bovenarm, een aantal sneden over de borst hebben toe gebracht. Van A., die veel bloed verloor, is per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, dat hij evenwel, daar opname niet noodzakelijk werd geacht, na te zijn ver bonden, weder kon verlaten. Van M. had bij de snijpartij verwon dingen aan de re<;)rt,erhand bekomen, welke in het politiebureauaan de Witte de Withstraat, waar hij in bewaring is gesteld, werden verbonden. Inval in een speelhuis. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een inspecteur van het bureauWar- moesstaat te Amsterdam met eenige agen ten een inval gedaan in een perceel in de Bethaniënstraat aldaar, waar het edele hazardspel beoefend wead. De inspecteur raakte in de voorkamer slaags met een onbekend gebleven persoon en beiden vielen zij door een ruit van de kamer deur. Zij kregen geen verwondingen. De aanvaller wist te ontkomen, Een aantal bekende spelers, onder wie de gebroeders N., werden in de speellokaliteit aange troffen, maar er kon geen overtreding meer geconstateerd worden, zoodat het proces-verbaal achterwege moest blijven. De moord in een caféte Botterdam. Naar aanleiding van den moord in een café in de Brielschelaan te Botterdam, kan nog het volgende gemeld worden. De caféhouder heeft verklaard, dat van

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2