GLAS DIPLOMATER f 'ity Magazijn HEEREN BAAI N°. 2 Vrijdag 5 Januari 1930 li7 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel ProVincienieuWs VAN LEERDAM Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. G01SCHE COURANT Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De Coop. Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland" Mon deelt ons mede, dat door eenige aandeelhouders der Coöperatieve Beetwor telsuikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom in een bijeenkomst is besloten Eet bestuur dier Veveeniging te verzoeken ton ledenvergadering t© willen beleggen om te behandelen de ingekomen em gepubli ceerde voorstellen tot overname der fa briek en deze vergadering te willen beleg gen vóór 15 Januari'1930. Een stadspark. De gemeenteraad te Sas van Gent heeft aan B. en W. een crediet van f8000 toe gestaan om met den aanleg van een stad: park te beginnen. De plaatsen hiervoor zijn uitgevoerd door den heer Die Wilde, tuinarchitect te Gent. De- oorspronkelijke uitgaven werden geraamd op f 12.000, doch een vijver met fontein is uit het plan, ge schrapt, terwijl ook een muziektent in ge wapend beton voorloopig niet zal wordön gebouwd. De toestand van de Schelde. Aan de hand van een verslag inzake de Schelde-diensten heeft de Handelska- mer te Antwerpen het volgende overzicht gegeven van den toestand der Schelde: Alle maanden en zoo noodig alle veer tien dagen, neemt de hydrografische dienst de diepten op van al de vaargeulen vad Antwerpen tot Hanswee,rt. We stellen vast dat, wanneer vroeger de diepte bij laag tij 8 meter was, de minima-diepite thans geleidelijk tot 8.50 M. gebracht is bij Santvliet, Bath em Vajkenisse. Niet alleen bleven de 8.50 M. in uitstekende voorwaarden behouden, maai' van 8.50 M. kon men tot 9 meter overgaan met het vooruitzicht nog betere uitslagen te be reiken. Niet alleen de diepten, ook de breed ten der drie vermelde vaargeulen werden verbeterd, van 150 tot 200 meier werden zij nu 200, 275 en 300 meter. Daarenbo ven zijn al deze verbeteringen van bïij- vetiden aard, zij kunmein behouden blijven door het eenvoudig normaal onderhouds- regiem van den stroom. Zij werpen een licht op heel nieuwe uitstekende voorwaarden, waaronder zee reuzen als de „Lapland" en de „Belgen- land" tegenwoordig ds AntwCrpsche ha ven bereiken. Vroeger durfde men hen -tiet naar de Rijnkaai voeren tenzij één f FEUILLETON DOOR E PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. HOOFDSTUK XVI. Kapitein Martin en de eerste ma chinist zaten tezamen een pijp teroo- ken in het gezellige, maar wat afge legen verblijf van den laatste, toen tot hun verbazing de deur der hut plot seling werd geopend en twee van de gasten van het schip binnentraden, Cornelius Blunn en baron Funder strom. „Goeden avond, heeren", zeide de kapitein eenigszins verwonderd. Cornelius Blunn verspilde geen woorden. „Wij wenschen te weten, meneer de machinist, wat er aan uw machine hapert. Waarom kunt u ze niet aan den gang maken en ons terug brengen naar Monte Carlo volgens belofte?" „Mijn machine!" Wie heeft gezegd, dat er iets haperde aan mijn machi ne?" vroeg Nicholson. „Meneer Slattery heeft ons dat ver teld," was het korte antwoord. „Geen uur voor hoog tij, terwijl bij zijn laatste reis, de „Belgcnland" liggend 31 voet ro 2 duim (diep, aan de Rijmkaai aanlegde, drie urein voor hoog water. Benoemd. Tot buitengewoon opzichter aan d-en polder Walcheren voor den dienst der wegjen'verbetering is benoemd de heer L. J. Lagendijk te Arnamuidiem; tot technisch ambtenaar bij het adviesbureau voor wa- terschapsbelangem ter standplaats Hrfcr- lem de heer A. de Zeeuw te Koudeker- ke, beiden oud-leerling van het Zeeuwsch- Technisch Instituut te Goes. 'sH. ABTSKERKE. Op Oudejaars avond heeft de locaaltmein nabij het station, 10 schapen van den heer Harthoorn van 's Gravenpolder, doodgereden. Drie scha pen waren geheel vermorzeld. De station- houder, was op weg naar 'tdorp de kudde onbeheerd tegengekomen. Voordat de trein verder kon, moest er eerst een kop van een schaap van onder de machine verwij derd worden. HEINKENSZAND. De heer G. Kuzee alhier heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Als opvolger komt op de lijst voor den heer W. de Vos YERSEKE. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot veldwach ter in deze gemeente J. F. Griep, ma rechaussee te Temeuzem, geboren te Yer- seke. KAPELLE. Voor de vereeiniging van Leeraren in het boekhouden te Amster dam slaagde voor het examen boekhouden de hoer J. G. van Wilkgem. SCH'ORE. Gedurend de maand.1 De cember hebben zich in deze gemeente gevestigd: Adriana Elizabeth van den Boer, (echtgenoot» van Nic. Paauwejj zonder beroep, uit Waarde; Nicolaas Paauwe, veldarbeider, uit Biezelinge (gem. Kapelle; Francois Weststrate, veldarbei- der, uit Biezelinge (gem. Kapelle); Jan netje Slabbekoorn, zonder beroep, uit Kapelle; Johannes van Liere en gezin, vrachtrijder, uit Kruiningen. Vertrokken; Wilhelmiua Houtman, dienstbode, naar Waarde D 5; Headrikus Dogge en gezin, timmerman, naar Hans- weert C no. 448. WISSEKERKE. Maandag vergader de de gemeenteraad. Voorzitter de burge meester. Afwezig wethouder Buize, de leden De Regt e.n Van Nieuwenhuize. In gekomen is een dankbetuiging van m»j. Musch, tot 1 December onderwijze,es al hier, voor het haar aangeboden huwelijks cadeau. Verder een schrijven van de stoom bootcommissie, dat de dienstregeling op het veer te KortgeneWolphaartsdijk tusschentijds niet gewijzigd wordt; dat het tarief van veergeld op het veer Kamper landVeer» is gewijzigd en bepaald op 40 cent per persoon, inplaats van 50 en 5 cent per rijwiel, inplaats van 10 cent enz. zulks met ingang van 1 Januari. Ten gevolge der vele blanco stemmen kon er voor Geersdijk aan de openbare lagere school geen onderwijzeres benoemd wor den en zal door B. en W. een tijdelijke onderwijzeres benoemd worden. Het voor stel van .B en W. om de woning van den kwartier geleden zeide hij tot ons, dat u de machine niet op gang durfde brengen wegens een gebrek aan een der zuigers." „Nu, indien meneer Slattery dat zeide", merkte de eerste machinist op, „dan heeft hij ongetwijfeld gelijk". „Ik geloof het niet", verklaarde Blunn. „Wij hebben reden te vermoe den, dat meneer Slattery ons hier den geheelen nacht tracht te houden met een bijzonder oogmerk". „Indien u dat denkt, doet u beter met meneer Slattery te spreken, me neer", stelde Nicholson voor. „Mijn werk aan boord van dit schip is te handelen naar de bevelen van den eigenaar. U moet u liever bij meneer Slattery gaan beklagen, als er iets niet naar uw zin is". ,Dan is alles gezegd, wat er te zeggen valt", kwam de kapitein tus- schenbeïde. „Ze zal in werking wor den gesteld, zoodra meneer Slattery het beveelt en niet eerder". Cornelius Blunn nam zijn hand uit zijn zak. Hij was een goed menschen- kenner en begreep, dat dreigementen hem waarschijnlijk niet zouden helpen „Hoort eens", zeide hij. „Gij beiden zijt verstandige menschen, daarvan ben ik overtuigd. Ik wil u zeggen, dat meneer Slattery een heel gevaarlijk spel speelt. Hij veinst niet verder te kunnen gaan om dezen heer, baron Funderstrom te beletten de conferen- vvCI2/*5 t Wybert-tabletten on- J*. der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. opperbramclmeeste-r C. Verburg te Wisse- kerke en de woning van den veldwachter te Kamperland telefonisch aan te sluiten, zulks in verband met de reorganisatie der brandweer, werd met algemeen» stemmen goedgevonden. Het voorstel van B. en W. tot toezegging van toetreding aan het Centraal Archief en Inlichtingbureau voor Maatschappelijk hulpbetoon, tegen contri butie van f 5 per jaar werd na toelichting door den voorzitter aangenomen. De m»- dedeeling van de- P.Z.Ë.M. inzake elec- trische stroomlevering bevatte weinig meer dan de prijs per K.W.U. tusschen 70 - 80 en minder aansluitbare perceelen. De heer De Boer informeert wat de P.Z. E.M. onder kom der gemeente verstaat. De voorzitter zal informeeren. De heer Breure zag gaarne dat het verschil in prijs kon weggewerkt worden, zoodat ieder ingezetene evenveel betaalde per K.W.U. De voorzitter zegt nader te zullen onderhandelen met de P.Z.E.M omtrent ondergrondsche en bovengrond- sche leidingen en wat de P.Z.E.M. onder kom of kommen der gemeente verstaat. Een aanvraag om adhesiebetuiging aan het adres van de Vereeniging van burge meesters en secretarissen in de kantons Hoorn enz., tot wijziging of afschaffing der klasse-indeel'ng van het bezoldigings besluit, is ingekomen. Uit de toelichting bleek, dat door de klasse-indealing de on derwijskrachten ten plattelande uchter staan bij de steden zulks tot schade van het onderwijs. Besloten werd adhaesie te betuigen. Bij da rondvraag informeert de heer Schippers naar de vorderingen met de wegverbetering en zegt zelf g e deskundige te zijn, maar do „r die door hem ingewonnen inlichtingen bij deskundigen bang is geworden van gesloten wegbe- dekking met Goudaliet en vreest dat die wegbedekking niet bestand is tegen bet zware wageinvervoer en zag liever klin kerweg. De heer De Boer zegt, infor meert eens te Wolphaartsdijk. Ik ver neem dat aldaar al vervanging door klin kers beeft plaats gehad. De heer Breure acht klinkerweg beter, gezien de ervarin gen op andere plaatsen opgedaan met Goudaliet. De heer Abrahamse zegt, dat klinker wel duurder is en geeft een vermoedelijke som op over het weggede-Te maar zag ook liever klinker als zijnde beproefd materiaal, maar vestigt de aan dacht er op, maakt spoed. De vele ver anderingen werken stremmend op de vor deringen van de wegverbetering. De heer Kramer informeert naar de betaling der buizen in de gedempte sloot te Kamper land en noemt een persoon, die nog geer geld ontvangen heeft. De voorzitter zegt dat dat klaar gemaakt zgl worden. tie te Nizza bij te wonen". „Ja, ja", merkte -de machinist op. „Hij zal er wel een goede reden voor hebben". „Ik zal u niet dreigen met wat er gebeuren zal, als dit komplot wordt uitgevoerd", ging Blunn voort. „Ik wil u de zaak anders voorstellen. Maak uw machine aan den gang en breng ons naar Monte Carlo voor het aanbreken van den dag, en ik zal u in den loop van den dag een wissel geven voor vijf duizend pond". „Vijf duizend pond!" riep de eer ste machinist Nicholson uit. „Vijf duizend pond!" herhaalde de kapitein. „Het is een enorme som", verklaar de de eerste. „Ze behoort u, indien u doet, 'wat ik gevraagd heb", verzekerde Blunn hun. „Waarom geeft meneer Slattery mij geen bevelen?" vroeg Nicholson. „Meneer Slattery heeft u reeds zijn bevelen gegeven, en wij keuren zeniet goed", antwoordde Blunn. „Dat is jammer", betreurde de eer ste machinist, „want meneer Slatte- ry's bevelen zijn de eenige, waarnaar hier aan boord van dit schip geluis terd wordt". „Indien ik er bij die vijf nog twee voegde?" stelde Blunn voor. „Zeven duizend pond! Wel, goede hemel, het is een ontzaggelijke som", De ontvluchting uit de gevan genis te Scheveilingen. x In verband met de ontvluchting van Dijkmans uit de Scheveningsche straf gevangenis is Maandagavond omstreeks 10 uur op verzoek van den commissaris van politie Kramer in Den Haag door de politie te Rotterdam aangehouden de 36-jarige W. B., zonder beroep-, als ver dacht van hulpverleaning bij da uitbraak van Dijkmans. Bij het onderzoek naar sporen van de verdwijning van Dijkmans in het gevange nisgebouw kwam de politie ter oore, dat een van de „buren" van Dijkmans in den nacht van Zaterdag op Zondag iets ge hoord had, dat zijn aandacht had getrok ken, waarbij hij bad Kooren zeggen„Wil lem, help g.v.d.." Op grond van -deze uitlating was de politie gaan zoeken in de richting van iemand, die Willem heet en die tot dien kring van bekenden van Dijkmans kan- be boeren. Zij 'bevond toen, dat Willem die evenals Dijkmans Rotterdammer is en voor soortgelijke feilen als Dijkmans door de R-otterdamsche rechtbank inder tijd tot ongeveer vier javen gevangenis straf is veroordeeld, op 12 dezer uit de zelfde gevangenis, waar hij een cel had dicht bij die van Dijkmans, is ontslagen-* nadat hij zijn straf bad uitgezeten. Er was dus wel aanleiding, verband te zoe ken tusschen dezen Willem B. en het vermoeden, dat aan Dijkmans hulp van buiten af moet zijn verschaft. Vandaar het verzoek v-an den Haagschan commissaris van politie aan de Rotterdamsche polit'.e om B. aan te houden, welke aanhouding geschiedde in B.'s kosthuis te Rotterdam, vanwaar B. direct naar Den Hafcig overgebracht. Bij zijn voorloopig verhoor, heeft B. een alibi opgegeven, dat de Rotterdam sche politie in samenwerking met de Haagsche heeft onderzocht. B. had een paar café's genoemd, waar hij Zaterdag avond zou zijn geweest, vervolgens zou hij naar zijn kosthuis zijn gegaan. Het onderzoek -door de politie heeft niet kunnen uitwijzen, «dat het alibi nie| zou kloppen met de feiten, en B. ontkent hardnekkig, iets te maken te hebben ge had met de ontvluchting van Dijkmans of met de voorbereiding daarvan. Toen Willem B. opnieuw aan een ver hoor werd onderworpen, is het niet ge lukt, iets anders van hem te hooren dan zijn alibi en de verklaring, dat hij niets uitstaande heeft met Dijkmans' on|5niap- ping uit de gevangenis. Daar in gevallen als het onderhavige de politie iemand niet langer dan zes uren (de uren voor nachtrust bestemd niet meegeteld) in voorloopige hechtenis kan houden, is B. tusschen 12 en 1 uur weer in vrijheid gesteld. Auto tegen een boom gereden. Maandagavond laat na een danspar tij in een café te Hilversum ging het 20-jarig meisje C. R. in gezelschap riep de ander verwonderd. „Ik zou niet weten, wat ik met zooveel geld moest doen". „Dat is uw zaak, zeide Blunn onge duldig. „U kunt alles regelen met den kapitein. Al wat wij van u vragen is, dat u de machine aan den gang maakt, en van den kapitein, dat hij ons naar Monte Carlo brengt. Komaan! U kunt beiden uw fortuin maken. U zult sa men tienduizend pond ontvangen, morgen vroeg contant te betalen." „Tienduizend pond!" herhaalde de machinist. „Hoor je dat, kapitein Mar tin? Vijf duizend voor elk van ons. Wel, het geld zou ons in verzoeking brengen. Wij zouden misschien sfan land blijven en dronken worden, in plaats van op zee te varen, gelijk fat soenlijke zeelieden past". „Wilt u het doen, al of niet?" vroeg Blunn, plotseling achterdocht krij gend door de houding van den ander. De eerste machinist klopte de asch uit zijn pijp. „Ik denk, heeren, dat geen van u beiden erg bekend is met de zee en de gewoonten van zeelieden, anders zoudf u weten, dat er geen machinist is met eenig gevoel van eigenwaarde, die zijn bevelen zou willen ontvangen van een ander dan zijn patroon. U verspilt hier uw tijd maar, heeren. In dien u het niet kwalijk neemt, ga ik even weg. Ik wil gaarne een woordje wisselen met meneer Slattery." ECHTE FRIESCHE 20-50cf.perons (ook in onsen. V» ponden en ponden) i^/naa^t'Uw-ïlfatke£ier!n. pa/yeD'E van de gebroeders H. en luitenant der huzaren C. in een auto op weg naar Utrecht. Tusschen de Hollandsche Ra ding en Maartensdijk is de auto door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom gereden. Door den schok is het meisje in aanraking gekomen met een stang van de kap van den auto, waardoor een ernstige schedel breuk met inwendige verbloeding is ontstaan. Er werd teruggereden naar Hilversum, waar geneeskundige hulp is ingeroepen. Het meisje is niet meer tot bewustzijn gekomen en 's nachts om 1 uur overleden. Proces-verbaal tegen een dokter. De politie te IJmuïden heeft op last van den burgemeester van Velsen proces-verbaal opgemaakt tegen den arts A. O., aldaar, wegens het te laat aangifte doen van een geval van kin derverlamming. Verscheidene dagen nadat de arts het geval vastgesteld had, hebben kinderen uit hetzelfde gezin nog de school bezocht. Bloeddorstige honden. In den Inlaagpolder bij Haarlem zijn door twee honden 22 schapen doodgebeten en zeven dieren zooda nig gewond, dat deze vermoedelijk af gemaakt zullen worden. De politie van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stelde een onderzoek in en mocht er in slagen de twee honden, die vermoe delijk deze slachting hebben aange richt, te ontdekken. Zij bleken toe te behooren aan een bewoner van het noodwoningenkamp achter de Har- menjansstraat te Haarlem. Een der honden is reeds doodgeschoten. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts ld cent. „Gij zult hier voor het oogenblik blijven", verklaarde Blunn koeltjes. „Houdt u bedaard, als 't u blieft. Nie mand wil u leed doen, maar er staaf een belangrijke zaak op het spel, en het komt niet aan op het leven van een paar mannen." De machinist keek met stomme en oprechte verbazing in den loop van Blunn's automatisch pistool. „Neem uw vinger van den trekker, vervloekte idioot", schreeuwde hij. „Weet ge dan niet, dat het elk oogen blik kan afgaan?" „Het zal heel waarschijnlijk afgaan, als ge u beweegt", verzekerde Blunn hem. „Blijft dus beiden hier, als 't u blieft". Baron Funderstrom ging achteruit en Blunn volgde zijn voorbeeld. Bui ten de hut gekomen, sloten zij de deur en draaiden den sleutel om. De beide achtergeblevenen staarden el kaar met open mond aan. „Dat is dus het spel", riep de ma chinist uit. „Wij beletten dat gegal vaniseerde lijk en dien flapoorigen Duitscher naar de Conferentie te gaan. Ontvoerders! Dat is hef, wat wij zijn". De kapitein schonk zich een glas whisky in en schoof den an'der de flesch toe. „Vul je glas, Jim", noodlgde hij uit, „en dan zou je verstandig doen te bellen". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1