DIPLOMATEN N°. 1 Nieuwjaarsnummer 1930 117 Jaargang, Op de grens LINTVELT's BAZAR NECROLOGIE. Binnenland Stadsnieuws ABONNEMENT 'rijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2,—. izonderlijke nummers 5 cent. crschijnt Maandag', Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT i Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 eb per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Oudejaarsavond. Weer staan wij voor ie wonderlijke uren de Jaatsten van A.-t jaar waarin de stem der vergianke. kiheid sterker dan ooit tot ons spreekt, aarin het leven ons, meer dan ooit» tot ogenblikken van stilte noopt. Zeker, de Oudejaarsavond is ook de zond van vroolijkheid en gezelligheid, m warm huiselijk leven maar wie an zich onttrekken aan den sterken in ruk van dit uur, dat ons in ons eigien ui doet keeren, ons ejgjen leven en rijd leert bezien? Op den laats ten avond an het jaar is er, meer dan ooit, bjj alle erucht en vroolijkheid, de stilte van de rifbeheersching en van den weemoed gedachte der vergankelijkheid grijpt is, en de stem der wereld schijnt een ogenblik te zwijgen. Wachter, wat is er van den macht? het oog ziet naar de gebeurtenissen in afgploopen jaar. In economisch op is er zeker weinig reden voor vol- ng; een heftige crisis ging ook over land, en zal ons in het nieuwe jaar vingen tot grootere krachtsinspanning, a tot minder krachtsverlios in onderlin- ;en klassenstrijd. Meer dan ooit zullen rij bij onze staatshuishouding tot zuinig- i eid en soberheid zijn genoopt; ook ons ndië zal in de eerste jaren heel wat min er baten afwerpen dan het in vorige iren deed. Een zuinig, sober beheer zal veneens voor onze gemeenten geboden jn, waar ook zij in de inkomsten den te- igslag der conjunctuur zullen ondervin- en. Maar op den Oudejaarsavond, het '"oote moment der vergankelijkheid, be- .jffen wij vooral, dal het nieuwe jaar weer onze kracht en ai onze energie zal vor- eren; de strijd om het bestaan eischt zoo tzagiijk veel van 'smenschen vermogen, wij hebben ons gjeheele denken en doen odig om staande te blijven en voor ons r..i onze kinderen een plaats in het leven veroveren. Ongelukkig is echter de .ensch, die bij de pakken neerzit, wiens geest zich niet vermag te verheffen boven rje zorgen van eiken dag, die in de dage- itsche dingen geheel verloren gaat. Hij loet er aan herinnerd worden, dat al het eden toch verleden wordt, en dat er hoo- ere dingen zijn, waaraan het méér de noeite loont aandacht te schenken. Zoo dringt de Oudejaarsavond ons er toe, ie kleine beuzelingen des levens te laten - orbijgaan, ons er boven te verheffen, toch met verantwoordelijkheid tegen- ver het leven te staan. Niet alleen de zakenmenschen, die het M vol zorgen hebben, maar ook de ders met hoofd of hand, hebben het dg dat hun gedachten, ©ens bij andere ,en worden bepaald. Al is het -dn maar op den Oudejaarsavond. In .©ze laatste uren moeten wij ons niet be- jr.ommeren over al hetgeen ons in den lo>op an het jaar geplaagd heeft; moeten wij het tijdelijke eens van ons afschudden, om door al het tijdelijke heen te schou- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 38 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPl-NHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Dat komt, omdat ik óp het spoor ben van een intrige", antwoordde hij. „Een onrijpe intrige, een domheid, zonder twijfel maar toch een in trige. Wij zullen zien". Het was een veelbeteekenend feit /oor Cornelius Blunn, dat er cock tails werden aangeboden voor den gewonen tijd en ze ieder haast werden >pgedrongen. Grant zelf, die gewoon lijk zeer matig was, gaf het voorbeeld door telkens een te drinken, als ze werden gepresenteerd, en toen zij naar het salon afdaalden om te dineeren, stonden er dubbele #lesschen cham pagne op de tafel. „Wanneer wij na het diner op het dek komen", kondigde hij aan, „zul len wij koers hebben gezet naar het land en onder stoom zijn". wen in den Tijd zelf, in de eeuwigheid^ waarvan wij todh ook een deel zijn. Geen lied, dat beter de aandacht vestigt op het onbestendige in dit aardsche leven dan het lied van stille berusting, dat reeds in onze jonge jaren zoo'n diepen weemoe digen indruk maakte op ons ontvankelijk kinderlijk gemoed, en dat ons nog altijd opnieuw zoo verheven en opwekkend in de -Ooren klinkt: Uren, dagen, maanden, jaren, Vliegen als een schaduw heen. En wij vinden, waar wij staren. Niets bestendigs hier benesn. Op den weg, dien wij betreden, Staat geen voetstap, die beklijft, Al het heden wordt verleden. Schoon 'tons toegerekend blijft. WIE IN 1929 OVERLEDEN: Stad. J. Donner, oud-lid van den gemeente raad. J. C. H. Hollmann, oud-deurwaarder en oud-lid van den gemeenteraad. Provincie. Mr. A. J. F. Fokker van Craijensteijn en Rengerskerke, burgemeester van Zie- rikzee. J. H. Deibei, hoofdredacteur Middel burgsche Crt„ Middelburg. K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse. J. H. van der Harst, Middelburg, oud ontvanger polder Walcheren. J, Kostense, Kruiningien, wethouder. F. H. Umbgrove, Middelburg, voor- gew. landstormcommissie in Zeeland. G. W. den Boer, Middelburg, uitgever. Mej. D, E. Ch. Deetman, Domburg, prov. huisbezoekster der prov. ver. tot bestrijding der tuberculose. A. C., J. Noteboom, Wolphaartsdijk, raadslid en penningmeester der prov. ver. tot bestrijding der tuberculose. 1 Ds. B. Meijer, Yerseke, Geref. pre dikant. J. H. Blum, Aagtekerke, oud-lid der Tweede Kamer, Ged. Staten enz. Binnenland. Ds. F. van Gheel Gildemeester, Den Haag, Ned. Herv. predikant. Erich Weichman, Amsterdam, voor man fascistische partij. Dr. ir. C. Lely, Den Haag, oud-minis ter van Waterstaat. Prof. idr. G, H. J. W Geesink', Amster dam, oud-leeraar Vrije Universiteit. Dr. Willem Royaards, Menton, too- neelspeler. Van Bleijswijk Ris, Voorschoten, oud- vice-admiraal. Prof. Mr. J. H. Carpentier Alting, oud lid van den raad van Ned. Indië en groot meester van de orde der vrijmetselaren van het Groot-Oosten van Nederland. Marius Spree, Rotterdam, acteur. 'Jhr. W. C. van Panhuys, burgemeester van Noordwijk: oud-burgemeester van Veere. D. Goedkoop, Amsterdam, oud-direc teur Ned. Scheepsbouw-Mij. Jan ten Kate, Den Haag, kunstschil der. ,Hoe laat denk je van ons ontsla gen te worden?" vroeg Gertrude. ,Op tijd om nog even naar het Ca sino te gaan, als je lust mocht hebben je geluk te beproeven", verzekerde hij haar. Het diner werd voorgediend. De wijn ging rond, het gesprek, dat eerst slepend was geweest, werd spoedig vroolijk, zelfs luidruchtig. Cornelius Blunn alleen scheen niet zoo opge wekt als gewoonlijk. Hij zag dikwijls uit de patrijspoort; meer dan eens keek hij op de klok. ,En hoe staat het nu ,met den koers?" vroeg hij zijn gastheer een maal. „Wij zullen nu wel gedraaid zijn", antwoordde Grant. „U zult de ma chines terstond wel hooren. Er verliep echter nog een half uur en de machines bleven zwijgen. Toen kwam een der jonge stuurlieden bin nen en fluisterde Grant iets in hef oor. Hij legde zijn servet neer. ,Wilt u mij een oogenblik excusee- ren?" vroeg hij. „Een zaak van eti quette. Mijn machinist moet mij al tijd eerst raadplegen. Natuurlijk be duidt dat niets". Hij bleef ongeveer tien minuten weg. Toen hij terugkwam, zagen allen hem Dr. C. Easton, Den Haag, letterkun dige en astronoom. Mr. T. J. Noy on, Soest, oud-procu reur-generaal bij dein Hoogen Raad. Dr. Aletfca Jacobs, Baarn, de eerste vrouwelijke arts. Prof. dr. H. Snellen, Den Haag, oud- booglesraar in de oogheelkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. W. A. F. de Meester, Den Haag, oud- commandant van het veldleger. Prof. Dr. P. J. Blok, Leiden, oud hoogleer in de Vaderlaindsche geschiedenis. Prof. H. J. Evers, Wassenaar, oud- hoogleeraar in de bouwkunde. Prof. dr. Tj. Cannegieter, Utrecht, oud-hoogleeraar kerkelijk recht. Monseigneur Van de Wetering, aarts bisschop te Utrecht. Ir. W. L. Leemans, Den Haag, oud- taoof d - in specteur R ij ks waterstaat. A. W. Heijkoop, Rotterdam, oud-wet houder van Rotterdam. Buitenland. De Koningin-Moeder van Spanje. E. G. von Hühnefeld, Duitschland, Oceaanvlieger. Maarschalk Foeh, Frankrijk. Generaal Bramwell Booth, leider Le ger des Heils. Karei van de Woestijne, Vkamsch dichter. G. Stresemann, Duitsch rijks-minister van buitenlandsche zaken. Vorst van Bülow, Rome, oud-Duitsch rijkskanselier. Prins Max van Baden, Constanz, oud- Duitsch rijkskanselier. Mevrouw Zoebkof, geboren prinses Vic toria van Duitschland, Bonn. Georges Clemenceau, expremier van Frankrijk. Een vijftienjarig, spook. In de woning; van de wed. V. te den Dungen „spookte" het. Op onverklaarbare wijze vielen cokes en eierkolen door de zoldering, zomdier dat eenige opening te bespeuren was, de wekker viel tot driemaal toe van de bed denplank. Ontdaan zaten een twintigtal familie leden rond den haard geschaard, aldus de „Msb.", angstig wachtend op verdere ge beurtenissen, totdat het hun te mach tig werd en ze midden in den nacht dien veldwachter gingen roepen. Toen was het gpspook ineens afge- loopen en werd het spook ontmaskerd in den persoon van het 15-jarig, zoontje des huizes. Oude zerken gevonden. Bij de verbouwing der Ned, Herv. Kerk te Barnsveld, zijn bij 'het uitbre ken van dea vloer een aantal zerken ge vonden, die voorheen onder oude banken enz. verborgen waren en dus weinig, of in het geheel niet, de aandacht trokken. Zoo is op het koor een bijzonder mooie zerk ontdekt, die een lengte heeft van 2.75 )M. en een breedte van 1.50 M. en die vermoedelijk een. priestergraf, dus nog dateerende van vóór de reformatie heeft gedekt. Jammer genoeg, zijn de jaartallen en een beetje nieuwsgierig aan. Gertrude begon het eerst te spreken. „Is er iets niet in orde, Grant?" vroeg zij. „Wij zullen toch geen schip breuk lijden of iets dergelijks, wel?" „Volstrekt niet", verzekerde hij haar. ,Ik wou, dat het zoo was. Dan zou ik toonen, welk een bewonderens waardige Chrichton Ik zou zijn. In werkelijkheid is er een klein gebrek aan een der zuigers. Wij zullen mis schien een uur of zoo moeten wach ten, eer wij verder kunnen gaan. Er heerschte een korte stilte. Toen begon Susan vroolijk te lachen. ,Wat een grap! Zullen wij aan boord moeten slapen?" ,Ik denk niet, dat het zoo erg zal zijn", was het opgewekte antwoord. „Mocht dat echter het geval zijn, dat verbeeld ik mij, dat we het u wel ge makkelijk zouden kunnen maken. On gelukkig hebben wij tegenwind, an ders konden wij zeilen. Nu komen wij zelfs nog iets vooruit". Baron Funderstrom dronk zijn glas leeg en keek, of er nog meer was in de naaste flesch. „Ik vertrouw, dat er geen twijfel bestaat, dat ik tijdig aan land kom, om morgen Nizza te bereiken?" vroeg hij. „Niet de minste", beloofde Grant, de namen totaal afgesleten, doch uit de wapens, die op den hardsteen nog duide lijk waarneembaar zijn, meent men te mo gen opmaken, dat deze wapens behoorden aan "de vroeger hier gewoond hebbende families Hackfort en Van Essen, van wie sommigen zich als ambtsjonker verdien stelijk hebben gemaakt. Deze zerk is thans im staande houding tegen den mi geplaatst in het gedeelte van het kerkge bouw, dat voortaan als consistoriekamer dienst zal doen. Ook de meer eenvoudige zerken, die grafschriften, welke bijna alle nog duidelijk leesbaar zijn, bevatten, zui len weer in de kerk worden aangebracht en wel in den vloer 'der gangen en rondom den preekstoel, zoodat deze steenen, al dekken zij ook niet meer 3e graven der af gestorvenen voor wie zij waren bestemd toch voor het nageslacht zuilen worden bewaard. Een gevangene uitgebroken. In den nacht van Zaterdag, op Zondag is wederom een gevangene uitgebroken uit de cellulaire gevangenis te Scheveningen. Bij het appèl van Zondagochtend 7 uur werd ontdekt, dat de man uit zijn cel was verdewnen en dat hij blijkbaar door verbreking van een spijl in een der ramen het gebouw had weten te verlaten. Di' uitbreker is de bijna 34-jarige Adrianus Dijkmans, een Rotterdammer die wegens inbraak was veroordeeld en nog ongeveer vier jaar gevangenisstraf moet ondergaan. Het vermoeden ligt voor de hand, dat hem bi> zijn ontvluchting hulp van buiten af is geboden, bijv. in den vorm van werk tuigen, waarmee het doorzagen of door- vijlen van de dikke ijzeren spijl kan zijn geschied. Eenige aanleiding om iemand van het personeel der strafgevangenis te verdenken van deze hulp verschaffing, is niet aanwezig; wel wijzen teekens erop, dat buitenstaanders hem te1 hulp zijn ge komen. De uitbraak is geschied op de eerste verdieping. Na door de stijlen te zijn ge kropen, die na de verbreking, van een dezer juist genoeg ruimte lieten om iemand van niet te grooten omvang door te laten, moet de uitbreker langs den muur naar besneden zijn gegleden, vervolgens over een binnenplaats, daarna weer over een muur en een buitenringpLaats zijn geg£ en tenslotte over den vier meter hoogen buitenmuur geklommen. In de cel werden weinig teekens van de ontvluchting gevonden; voor zoover ze aanwezig zijn, worden zij door het college van regenten en door de politie geheim gehouden. Wel kan worden mee gedeeld dat het bed van den ontsnapte, het z.g. „wolletje", door elkaar was j haald. Er was hier dus niet, zooals bij een vorige ontvluchtingshistorie, een po ging gedaan om de bewakers te mislei den, door het bed op te vullen, alsof er iemand onder zou liggen. Gemeenteraad. (Zitting van gisteravond 4 uur). Afwezig de heer Buijs wegens onge steldheid en de heer Bommel van Vloten, zonder kennisgeving. Ingekomen stukken. Bericht van ontvangst van Ged.Sta den hofmeester een teeken gevend. „Nu, heeren, moeten wij die flesschen ledigen. Dan zal ik u mijn madera voorstellen. Portwijn kan ik u niet aanbieden, maar mijn madera nu, ik heb ze op het eiland zelf gekocht en ik geloof, dat er niets mee kan worden vergeleken". Zij bleven nog bijna een uur aan ta fel zitten. De dames begaven zich op het dek, doch Susan keerde spoedig terug in een glimmende 'oliejas. „Pikdonker", verklaarde zij, enden geheelen tijd motregen. Waarlijk, me neer de gastheer, u geeft ons heel waf afwisseling, zelfs wat het weer betreft". Grant stond op. „Wij rallen eens rondzien", stelde hij voor. „Ik dacht, dat wij de ma chine al eerder zouden hebben ge hoord". Allen begaven zich nu naar hef dek. Een der hofmeesters was bezig olie jassen en zuidwesters uit te rei ken. Zij liepen een poosje op en neer. Er waren geen lichten te zien en zij schenen weinig meer te doen dan te drijven. „Ik zal eens met kapitein Martin gaan spreken", stelde Grant voor. „Misschien is het echter beter, dat ik eerst naar beneden ge zien, wat Hen ten van de op 13 December 1929 vast gestelde wijziging der verordening op de winkelsluiting. Goedkeuring van het raadsbesluit van 17 October 1929, na 19, tot het aangaan eener geldleening ad f80.350. Goedkeuring van het raadsbesluit van 13 December 1929, no. 20, tof onderhandsche aanbesteding van de restauratiewerkzaamheden aan den kerktoren. Dankbetuiging van het Bestuur van de Gas-sfichfing voor de toegekende subsidie. Nadere toelichting van den heerCh. Verhoeven aangaande het door hem ingediende bezwaarschrift tegen zijn aanslag in de Straatbelasting. Een dankbetuiging van den Middel- burgschen raad, als antwoord op hef door den raad gezonden schrijven, inzake den brand. Alle stukken werden voor kennis geving aangenomen. De heer Hollestelle wijst op de be stratingen in Bouwplan III, die drin gend verbetering eischen. Hij vraagt of de grootste putten gedicht kunnen worden. De voorzitter zegt, dat grondige ver betering wacht, omdat nog veel aan leg geschiedt voor gas- en waterlei ding en gewacht wordt op de legging van den ondergrondschen electrici- teitskabel. Dan deelt de voorzitter mede, dat het uitbaggeren van de haven wacht, op een gunstige gelegenheid, om voor niet te duren prijs een baggermolen te huren. Den heer Van der Straaten te Hansweert is opgedragen naar zulk een gelegenheid uit te zien. Betreffende een vraag, door den heer Crucq gedaan, over het gebrek aan arbeiderswoningen, zegt de voorzitter dat particulieren te weinig van deze woningen, in verband met de aan vraag, bouwen. Het schijnt niet ge makkelijk goede woningen in den huurprijs van f4,a f4,50 te bou wen. Bij nijpend gebrek, zal de gemeente zich, door middel van de bouwver- eenigingen, niet kunnen onttrekken. In antwoord op een gedane vraag omtrent bioscoopbezoek door minder jarigen, kan hij mededeelen, dat hef wel eens gebeurt, dat personen door hun flinke postuur niet te herkennen zijn, als zijnde onder een bepaalden leeftijd. Bovendien geeft de wet geen vrijheid om jeugdige personen tegen hun wil uit de bioscoop te verwij deren. De heer Simons verklaart, dat het is voorgevallen, dat kinderen van 14 jaar binnengingen, terwijl toch toegang on der de 18 jaar verboden wa* De heer Koning vraagt of hef wachten op een goedkoop gebruik van een baggermolen, niet lastig kan zijn voor de scheepvaart, in verband met het jaargetijde. De voorzitter antwoordt, dat bij ge woon waterpeil gebaggerd wordt en de scheepvaart geen noemenswaardige stoornis zal ondervinden. De heer Crucq vraagt of den hoo gen grondprijs geen groote rol speelt, derson kan doen, in geval wij kermis bedden voor u moesten klaar maken". „Ik zou gaarne met u meegaan", zei- de Cornelius Blunn, die een tijdlang in het oog vallend stil was geweest. „Aan welken zijn uw kamers?" Grant ging hem voor langs de eiken houten gang en opende de deur van zijn eigen suite. Blunn, die hem on middellijk volgde, gaf hem plotse ling zulk een hevigen duw, dat Grant struikelde. De Prins, die hem op de trap was gevolgd, wierp de deur dicht. Grant voelde den loop van een pistool tegen zijn voorhoofd. „Als u een enkel geluid geeft", dreigde Blunn, „dan, zoo waar ik een levend man ben, zult u een doode zijn. Steek uw handen omhoog en ga achteruit". Grant stak de eene hand omhoog en nam met de andere een sigaar op. „Ik geef mijn woord van eer, dat ik niet gewapend ben", zeide hij, „en ik denk er zelfs niet aan mij te ver zetten tegen iemand, die dat wel is. Nu, wat moet dit alles beteekenen?" „Wilt u bevel geven, de machine aap den gang te brengen?" vroeg Blunn. „Ik mag verdoemd zijn, als ik dat doe", was het nadrukkelijke antwoord. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1