DIPLOMATEN N 181. Maandag 30 December 1929 116 Jaargang. Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 13 ct. per regel. Advertenfiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam hedenmid dag te 4 uur in openbare vergadering bijeen ter afdoening van 'de volgen de punten: Agenda Vaststelling der notulen van de ver gadering van 13 December 1929. Ingekomen stukken. Werkverschaffing. Werkverschaffing. Naar aanleiding van het besluit van den raad d.d. 13 December 1929 om de werkverschaffing dezen winter we derom te doen geschieden gelijk vo rige jaren, bieden B. en W. den raad aan een door den Directeur van Ge meentewerken samengesteld program ma van uit te voeren werken. Zij geven den raad in overweging, tot het doen verrichten dier werken te besluiten. Wat het loon betreft, verzoeken zij machtiging, dit, in overleg met de daarvoor ingestelde commissie, naar gelang van bekwaamheid, zoodanig te regelen, dat een maximum van f18, per week per te-werk-gestelde kan worden bereikt. In de toelichting wijst de directeur van Gemeentewerken er op, dat het voor een betrekkelijk kleine gemeente als Goes, niet gemakkelijk is, om elk jaar opnieuw voor werkverruiming tc zorgen. Er is echter weer getracht te zor gen, -dat behoorlijk nuttig en zelfs noodzakelijk werk kan uitgevoerd worden. Voorgesteld wordt om het z,g. „ach terhaventje", achter de Matth. Smal- Iegangesbuurt en de Adolf van Wes- terwijksbuurt, dat thans een vervuilde moddersloot is, te dempen. De benoo- digde grond kan verkregen worden van de aangrenzende perceelen van de heeren Van Heel en D. Dekker. De kosten worden op f2400,ge raamd, rioleering en zinkputten inbe grepen. ïn deze post zit -j- f1500,loon. Vermoedt wordt, dat na de demping den grond als tuingrond kan worden verpacht tegen f50,per jaar. Verder wordt voorgesteld om den hoek Oostsingel—Ouden Singel te ver- breeden. Hiertoe werd in beginsel reeds in 1924, bij het toen goedgekeurde uit breidingsplan besloten. Toen dan ook dezen zomer grond van de werkzaamheden aan Oost- en Oude Singel vrijkwam, is deze, om on- hoodige geldverspilling te voorkomen, op de z.g. speelplaats gedeponeerd. In verband met den a.s. winter ge reed te komen verbindingsweg Voor stad—Oostsingel wordt een drukker verkeer op dit punt verwacht en de hoek is thans te smal en zeer ge vaarlijk. De kosten van deze werkzaamheden 37 FEUILLETON DOOR E PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Zoo ver ik' kan oordeelen", merkte de Scandinaviër op, „zijn zij tot alles in staat. Het is toch een heel ding zulk een jacht als dit te bezitten. Het is het toppunt van weelde. Over le- rugkeeren gesproken evenwel, meneer Slattery, u zult toch niet vergeten, dat wij morgenvroeg om negen uur naar Nizza moeten vertrekken." „Dat is in orde", verzekerde Grant hem. „De wind gaat altijd tegen den avond liggen". „Wanneer zullen wij van koers ver anderen?" vroeg Cornelis Blunn, door de patrijspoort kijkend. „Strak. Als wij gaan dineeren". Prins von Diss kwam de rookkamer binnenzwaaien. Hij leek kleiner dan ooit in zijn zeemanspak van blauwe serge, en hij was misschien niet zoo vrij van zeeziekte als de ande ren. In elk geval zag hij er wat be trokken uit. DRAISlj 'vanVALKEMBURC'S- A LEVERTRAM LEEUWARDEN zullen f 2700,bedragen, rijwielpad en aanplanting van boomen en het verder in orde maken inbegrepen. In dit werk wordt op f700,— loon gerekend. Dan wordt gedacht om ïn Bouw plan III verder voort te gaan met den aanleg van straten, riolen, trottoirs, waarvoor bij afzonderlijke begrootïng van 23 October 1.1. voor de jaren 1930 en 1931 een bedrag van f 16.000, werd aangevraagd. Voor den a.s. winter zou men daar aan zuiver arbeidsloon f 1200, willen verwerken. Voor straataanleg en verdere uitbreiding kan bovendien nog worden gerekend op arbeid bij het leggen van gas- en waterleidingen. In de vierde plaats zou thans ern stig gedacht kunnen worden aan het dempen van een gedeelte van de Oost- vest tegenover het Gasthuis; verder het maken van een beteren toegangs weg vanaf den Oostsingel naar hef Ziekenhuis en het verbeteren van den plantsoenaanleg aldaar tot aan de Korte Nieuwstraat. Het riool, dat thans van de Korte Nieuwstraat uit in de vest loopt, zou dan naar het Oostsingelriool geleid moeten worden. Tegenover het Zusterhuis van hef Ziekenhuis wordt een zware dam in de Vest gelegd, van grond van den reinigingsdienst weg te halen. Vervol gens worden de Vestkanten van heel de Oostvest diep uitgebaggerd en op deze wijze wordt 3000 M3. bagger- grond weggehaald en in het te dem pen gedeelte gebracht. Vóór het warme jaargetijde wordt deze demping goed afgedekt met zand of zuiveren grond. In den volgenden winter zal het nog aangevuld moeten worden. Twee verbeteringen worden met de ze demping bereikt: het terrein voor het Gasthuis wordt gedempt en de Oostvest van modder gezuiverd. De kosten van deze demping wor den op f 10.200,— geraamd. Onder dit bedrag zit minstens f5800,— aan ar beidsloon. Mocht het een dezer dagen in te dienen plan tot verbetering van den afvoer der gemeente-rioleeringen door gaan, dan zou minstens f6000,op de rekening van dat plan gebracht kunnen worden. Dan zullen nog eenige werken moe ten plaats hebben aan den Parallel weg, als verbetering van den weg en aanbrengen van een plantsoen en be strating, waarvoor nog een bedrag op de begrooting beschikbaar is. Vervol gens voor den verderen aanleg van fietspaden langs bestaande bestratin gen, welke f800,zullen kosten en „Meneer Slattery", zeide hij opeen luiden en gewichtigen toon, „ik heb met uw schipper gesproken. Is het niet haast tijd onzen koers te veran deren? Wij zien al meer dan een uur geen land meer". „Ik vertrouw, dat kapitein Martin weet, wat hij doet", merkte Grant koeltjes op..Proef deze whisky eens, Prins, of hebt u liever cognac?" „Ik drink nooit sterken drank", waa het haastige antwoord. „Wijn, indien iu dien hebt". .Ik heb het merk Clicquot een uitstekend jaar". „Dan zal ik een glas Clicquot drin ken", besloot Prins von Diss. Zij namen allen plaats, terwijl de hofmeester een ijsemmer bracht. Blunn scheen geneigd te vergeten, dat zij reeds whisky hadden gedronken. Grant had gelegenheid stil weg te sluipen. Hij kwam op het dek en ging naast Gertrude zitten. „Werkelijk", merkte zij op met de oogen op den horizon gericht, „wij lijken wel menschen, die op een zee reis zijn". Hij glimlachte. „Een verbazend gunstige windl" „Is alles in orde?" vroeg zij, haar stem een beetje latende dalen. „Tot dusver zijn ze volkomen tevre den! Zij zijn nu met champagne be gonnen m dfi whisky. Ik hoop, dat zij het maken van betonplaten voor ver betering van de havenboorden, het geen f 1200,zal vergen. Kerstfeest in het Gasthuis. De traditie getrouw hebben de klok ken van het carillon van het paleis op den Amsterdamschen Dam en de klokken der Kathedraal Baseliek van Sint Jan te 's Hertogenbosch Dinsdag avond het Kerstfeest ingeluid, en, waar de radio deze klokketonen in de huiskamers vermocht te brengen, hebben dien avond velen, zeer velen naar de schoone Kerstnachtliederen kunnen luisteren. En op den eersten Kerstdag zijn in tal van woningen bij rijk en arm de lichtjes aan den Kerstboom ont stoken en is het Kerstfeest gevierd. Maar, waar ook hier, in onze stede, het „Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen" werd herdacht, daar werden zij, die hierbij niet vermoch ten tegenwoordig te zijn, zij, die aan het ziekbed gekluisterd waren, en ïn het Gasthuis liefderijk verpleegd wer den, niet vergeten. Het bestuur van hef Gasthuis had ook voor hen, die zoo heel veel moes ten missen en voor haar, die met groote liefde en toewijding haar lief dewerk verrichten, een heerlijk en schoon feest bereid. Om vier uur waren de zieken, die maar eenigszins daartoe in staat wa ren, in de groote benedenzaal door vaardige padvindershanden stem mig en smaakvol versierd ver- eenigd; geschaard om den Kerstboom, prijkende in schitterend licht, ber gende aan den voet vele geschenken, door milde gevers bijeengebracht. De Directrice en de Zusters in haar keurig costuum liepen af en aan, om tal van genoodigden een goed plaats je te bezorgen, en met blijheid op het gelaat werd het oogenblik ver beid, waarop het feest zou aanvangen. De WelEerw. Heer Ds. Steinz open de deze feestelijke bijeenkomst. Spre ker sprak er zijn leedwezen over uit, dat de heer Pilaar, de voorzitter van het bestuur, de man, waaraan hef Gasthuis zoo heel veel te danken heeft, helaas door ziekte verhinderd was, thans tegenwoordig te zijn. Spre ker was er van overtuigd, dat de heer Pilaar zeer zeker met zijne gedachten bij het Kerstfeest in het Gasthuis zou zijn, en hij hoopte recht harte lijk, dat een spoedig en algeheel her stel van den algemeen geachten en beminden voorzitter zou volgen, en dat het Kerstfeest in hef komende jaar door hem zou worden geleid. Spreker sprak allen, Directrice, Zus ters en genoodigden toe, terwijl hij, ziende naar de kleuren blauw en wit, gedragen door de talrijke Zuster- schaar, wees op het symbool dier kleu ren hoop en reinheid. Nadat Ds. Steinz in gebed wasvoor- gegaan, werd door hem het bekende Kerstverhaal uit Lucas 2 ten gehoore gebracht, waarna hef Zusterkoor, on der leiding van den heer 't Hooft behoefte aan een dutje zullen heb ben voor het diner". .Champagne!" mompelde zij. „Dat is Otto natuurlijk. Hij drinkt nooit iets anders. Ik geloof echter niet", ging zij voort, „dat je hem genoeg kunt laten drinken om hem slaperig te maken. Wanneer denk je, dat zij het zullen bemerken?" „Niet voor na het diner", verzekerde Grant haar. „Ik zal de koers voor dien tijd een beetje laten veranderen. Zoodra het noodig is onder stoom te gaan, zal ik een boodschap naar de machinekamer zenden". „Waarlijk, het leven had heel amu sant kunnen zijn", zuchtte zij, „indien slechts „Het zal straks amusant genoeg zijn", viel hij haar in de rede. „Ik kan zien, dat je echtgenoot zich al in een onrustige stemming bevindt gereed om twist te zoeken bij de minste aan leiding". „Onze vriend de baron, zou ik den ken, zal zijn philosophische kalmte bewaren, vooral indien hij de vijftig duizend pond reeds heeft opgestre ken", verklaarde Gertrude. „Hij is de onverschilligste persoon, dien ik ooit heb ontmoet". Cornelius Blunn kwam uit de rook kamer en liep op hen toe. In zijn blik lag een eenigszins nadenkende uit drukking, Hij bleef een oogenblik naar De ontploffingsramp te Groningen. Een der totaal vernielde huizen. met zijn troepje, zeer mooi fiet „Kerst lied" en „De needrige geboorte" drie stemmig ten gehoore bracht. Daarna vertelde Ds. Steinz op eene mooie, boeiende, vaak ontroerende wijze het verhaal van Aldabar door den heer Van Dijke in zijn droom gezien van den 4den Wijze, die den „Koning" wilde ontmoeten. Ademloos luisterden allen naar het schoone verhaal; "de ontmoeting van Aldabar met den van iedereen verla tene; zijn komen in Bethlehem; de vlucht van Jozef naar Egypteland; de kindermoord; de tocht door de woestijn; bet meer dan dertig jaren rondzwerven; het Paaschfeest in Je ruzalem; het redden der slavin; en eindelijk het zien van den „Koning", als hem stervende de woorden„Voor waar zeg ik U, wat gij aan allen hier mijns gelijken hebt gedaan, hebt gij aan mij gedaan" worden toegevoegd... het werd voorgedragen op eene wijze, den koers zien. Toen keek hij naar de zon» ,U zult veel moeite hebben weer thuis te komen", merkte hij op tegen Grant. ,Ik zal terugstoomen", antwoordde deze. „Wij zeilen nu, in de eerste plaats, omdat het veel prettiger is en dan houden de dames er ook meer van". ,Ik heb geen verstand van zee vaartkunde", bekende Blunn, „maar ik neem aan, dat het onmogelijk zou zijn terug te zeilen". „Met dezen wind zou het minstens vier en twintig uur duren", erkende Grant. „Ik geloof niet, dat we het daarin konden doen. Tegenwoordig heeft ieder jacht, van welke grootte ook, een of andere hulpkracht." ,Wij zouden niet gaarne zelfs maar den schijn aannemen ons met uw schikkingen te bemoeien", zeide Blunn, ,maar u moet niet vergeten, dat onze vriend baron Funderstrom gedelegeer de is; dat wil zeggen, dat hij morgen ocKtend om negen uur naar Nizza moet vertrekken". ,Hij zal voor middernacht terug zijn". „Het is wel jammer, dat Lord Yeo vil niet kon meegaan. Wij zouden ons heelemaal veilig hebben gbvoeld met hem hier aan boord". „Hij en Lymane zijn druk bezig, al die ons boeide, die ons het gespro kene als evenveel beelden aan het oog voorbij deed gaan. Na deze inderdaad schoone voor dracht werd gepauseerd, en werden door de Zusters ververschingen rond gediend. Na de pauze brachten de padvin ders zeer verdienstelijk eenige liede ren (op de fluit gespeeld) ten ge hoore, waarvan het „Er is uit 's He mels duistere wolken een licht der lichten opgegaan" en „Heilige nacht" al bijzonder goed geslaagd mochten heeten. Na de padvinders volgden nog èen viertal liederen door het Zusterkoor gezongen, t.w. „O kindeke klein", „Englen komt", „Ontwaakt, loopt her ders" en „In den Kerstnacht". Al deze liederen, in het bijzonder het laatste, werden al heel zuiver ge zongen, en zeer zeker is hier een woord van dank en hulde aan koor les klaar te maken voor morgen", zeide Grant. „Niet dikwijls laat hij zich het ge noegen ontgaan een dag op zee door te brengen. Wat denkt u van een rob ber bridge voor het diner? Ik zal een tafel laten brengen". Hij slenterde weg. Blunn wendde zich tot Gertrude. Hij keek haar een oogenblik peinzend aan. „Hebt u ook iets bijzonders opge merkt op dezen zeiltocht?" vroeg hij. „Weineen", antwoordde zij. „Het is hier heel prettig. Meneer Slattery is een uitstekend gastheer". „Wonderbaar!" stemde hij toe. „Ik begrijp echter niet, waarom hij ons zoo ver brengt of waarom hij er zoo bijzonder op gesteld was, Funderstrom als gast te hebben. Funderstrom is geen aangenaam mensch". „Eigenlijk was ik het, die dat voor stelde", bekende zij. „En toen ik een maal zijn naam had genoemd, was meneer Slattery denk ik zoo beleefd hem uit te noodigen". „Waart u het, die het voorstelde", herhaalde Blunn peinzend. „Nu, wij zullen het spoedig weten". „Ik weet niet, of u dwaas is", zei de Gertrude met ietwat opgetrokken wenkbrauwen, „maar u is zeker heel geheimzinnig". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1