DIPLOMATEN Nieuwjaarswenschen Gesprongen Handen MBDUSIROOP N0 182. Maandag 25 December 1929 116 Jaargang. Buitenland. LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Adverfenfiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Woensdag 25 December as, Eersten Kerstdag, zal de Goesche Courant niet verschijnen. Zij, die zich met ingang van l Ja nuari a.s. op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. in het NIEUWJAARSNUMMER wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruit betaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Onder een algemeenen wensch kun nen namen en adressen geplaatst wor den tegen betaling van 20 cent per regel. Opgaven worden zoo spoedig moge lijk ingewacht, doch uiterlijk VRIJ DAG 27 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. ADMINISTRATIE GOESCHE COURANT. Een slag wetke lang gevoeld wordt. De debacle m Wallstreet heeft in het dagelijksch leven op velerlei wijze en in vrijwel alle standen zijn in vloed doen gelden. Een briefschrijver van het „Vad." weet hierover interessante mededee- lingen te doen. Een van mijn kennissen, zoo zegt hij, vertrok onlangs naar Chicago om daar te gaan werken voor de groote tentoonstelling, welke over een paar jaar gehouden wordt. Bij aankomst bleek, dat het damescomité, belast met een deel der decoraties waaraan mijn kennis zou gaan werken, met de han den in het haar zat. Toezeggingen van rijke ondersteuners waren ingetrokken en als motief werd opgegeven: de de bacle in Wallstreet. Voorts sloot Ur- bain Ledoux, algemeen bekend onder den naam van mr. Zero, zijn toe vluchtsoord the Tub (de tobbe), voor Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 35 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Je hebt dus niet met haar gedi neerd?" „Hij wilde het niet toestaan. Gertru de deed haar best, maar het hielp niet Je had hem moeten zien, Susan. Hij is een onuitstaanbare kleine ploert." „Je zoudt dus met haar hebben ge dineerd, als hij niet gekomen was?" vroeg zij na een oogenblik van stilte. „Natuurlijk." „Nu, goeden nacht." „Wacht even," drong hij aan. „In dien ik kwam „Kom vanavond niet," viel zij hem in de rede. „Vader gaat zoo aanstonds naar bed en ik ga naar de Lancasters. Zij hebben eenige vrienden uitgenoo- digd om te dansen." „Waarom hebben ze mij niet ge vraagd?" bromde hij. „Je werd verondersteld, verhinderd te zijn," zei zij. „Vaarwel." „Ben je niet een beetje Het instrument gonsde in zijn oor. De verbinding was verbroken. „Katje!" riep Grant door het instru ment. hongerigen en dakloozen, om ergens anders op kleiner schaal door te gaan. Zero werkt al sinds jaren onafhanke lijk van hef Heilsleger of een derge lijke instelling en telt zijn klanten bij honderden. Behalve een nachtverblijf met ontbijt voor een kwartje deelt hij, zoodra de winter in aantocht is, per dag honderden maaltijden gratis uit en op geregelde tijden geeft hij een pakhuis gedragen kleeren weg, waaruit de oudsten en gebrekkigen het eerst mogen kiezen. Zero, die jaren geleden in het klein begon, heeft ook het nut van de reclame ingezien en al is zijn doel alleen geld te verzamelen om nog meer stakkerds te kunnen helpen, de manier waarop hij het doet is goe de kopij. Paaschzondag is een dag, waarop de noblesse amédicaine ter kerke gaat, liefst op Fifth Avenue, om na afloop „hooggehoed" en met de nieuwe voorjaarsjaponnetjes gezien te worden en zelf rond te zien. Wie ook rondzien ten gerieve van het niet aan wezige publiek, zijn de fotografen van kranten en films. Het heet kortweg de Easfer Parade en is een gewoonte nog dateerend uit den tijd van crinolines en bakkebaarden. En eiken Paasch zondag kleed Zero een stelletje ge- sjochte jongens in aftandsche jaquets, overjassen, hooge hoeden, wandelstok ken, zelfs slobkousen als hij die mach tig kon worden en laat zijn ecouade onder het Paaschpubliek paradeeren. Deze vertooning is niet bedoeld als aanklacht of verwijt, maar als herin nering aan den medemensch, wien het minder fortuinlijk ging en hef is een feit, dat de handige Urbain Ledoux na Paschen heel wat cheques toege zonden krijgt. Maar nu moet bij klei ner gaan wonen, dus minder menschen helpen en toen hem gevraagd werd waarom, was zijn antwoord: de debac le in Wall Street. Een winkelier vertelde me, dat ve len van zijn damescliëntèle, die altijd japonnetjes hadden gekocht van hon derd tot honderdvijftig dollar, nu te vreden waren met die van dertig tof veertig. En er was maar één oorzaak voor opgegeven: Wall Street. Natuur lijk hebben ook wilde geruchten de ronde gedaan; men vertelde, dat hef groote warenhuis van Macy de helft van zijn 12.000 bedienden had opge doekt. In plaats daarvan nam de di rectie in één week tijds nog 230 be dienden er bij om de Kerstdrukte het hoofd te kunnen bieden. Daarentegen staat vast, dat een ander groot wa renhuis een order van ongeveer een millioen dollar introk uit onzekerheid of het publiek dit jaar even koop krachtig zal zijn als de vorige. Deze twijfel duidt het beste den toestand en sommige cijfers sinds de fatale week tot heden wijzen aan in welke richting de massa aan het bezuinigen is geslagen. De handel in radiotoe stellen en juweelen meldt niet minder Maar hij was te laat. Er kwam geen antwoord. Grant, die aan boord van het jacht woonde, was reeds begonnen zich te ontkleeden, toen het zien van de maan door het patrijspoortje hem weer op hef dek bracht. Hij liet zich in een rieten stoel vallen, stopte zijn pijp en bleef ziften rooken. De brug, welke den achtersteven van het jacht met de pier verbond, was ingehaald, en het was doodstil aan boord. Het Casino was in duisternis gehuld, maar de speelclub was nog schitterend ver licht, en hier en daar op de hellingen der heuvels scheen licht uit de villa's. Een paars gordijn van schemering scheen over de plaats te hangen. Een auto met flikkerende lampen vloog den hoek om en reed den weg naar Nizza op. Een rijtuig rolde de steile helling naar de haven af. Met een oogenblïkkelijke nieuwsgierigheid keek Grant er naar. Het reed de pier op tot binnen vijftig meter van het jacht. Toen hield het stil. Een vrouw stapte er uit en liep snel langs de rivier. Het licht van een electrische lantaarn viel op de juweelen in haar haar, toen toen zij voorbijging, en Grant sprong plotseling op. Hij liep haastig naar den achtersteven. De vrouw was blij ven staan en zag naar het water, dat het jacht van de pier scheidde. Zij kwam uit de schaduw en hij herken de haar. „Gertrude!" riep hij. „Laat als je blieft de brug neer," Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Doozcn 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth.en Drogisten dan een vermindering van 40 procent; de aanschaffing van de duurdere auto soorten heeft ook zwaar geleden. De handel in luxe- en weelde-artikelen zal waarschijnlijk het hardst getroffen worden, maar aangezi n die juist de laatste jaren van financieel mooi weer ongelooflijke winsten heeft gemaakt, zal hij de bui van slapte hef best kun nen weerstaan. In hoeverre -de animo van den Kersttijd beneden of gelijk aan die van het vorige jaar zijn zal overtreffen is niet wel mogelijk kan men pas na afloop zien aan de hand van statistieken. Want het is wel zeker, dat een fonds voor onder steuning, dat elk jaar door de New- York Times verzameld wordt en dat het vorig jaar meer dan drie ton be droeg, het dezen winter zoo ver niet brengen zal. Bij een paar bezoeken in de City viel het mij deze week op, dat er uiterlijk weinig verschil met de vo rige jaren te merken is. De drukte op de trottoirs en in de straten is enorm en de winkels zien er op hun verleidelijkst uit. Naar wat ik er van gezien en meegemaakt heb is Christ mas hier geen halve maatregel, maar een feest, dat onzen St. Nicolaas- avond en Kerstmis combineert. Ieder een bedenkt ieder ander en wordt zelf bedacht; de heele lijst van familie en vrienden wordt afgewerkt en ziedaar een reden, waarom de post in New- York al 40 hulpkantoren heeft ge opend en vast een paar duizend man extra personeel aangenomen heeft, om de postpaketten te behandelen. Een ander typisch bewijs is, dat dezer da gen overal winkels verschijnen, die mooi inpakpapier, vroolijk gekleur de doozen, lint of touw en Kerstplaatjes met de waarschuwing: Do not open till Christmas, verkoopen. Het groote warenhuis van Wanama- ker maakt dit jaar zelfs gratis het ver kochte voor aanbieding klaar; men koopt in een aparte a'fdeeling een mooie doos, gekleurd papier, goud draad enz. en vaardige inpaksters ma ken er een model cadeautje van. Aan gezien zulke groote winkels nog dik wijls een hulpstation van de post heb ben, kan het meteen verzonden wor den onder het motto: Do not open til Christmas en men is van alle ge sjouw naar huis en het zelf onbehol pen inpakken of in de queue van een postkantoor te moeten staan af. riep zij hem toe. „Ik wil aan boord komen." Een matroos, die nachtdienst had, snelde haastig toe. Grant gaf een kort bevel en er werd een loopplank uit geschoven. Hij was het echter, die er gebruik van maakte. Hij ontmoette Gertrude op de pier en leidde haar zacht ter zijde. „Gertrude," zeide hij op beslisten toon, „hef is onmogelijk, dat je op dit uur van den nacht aan boord kunt komen. Zeg mij, wat er gebeurd is." Zij zag er heel bleek en vastberaden uit. Zij stak haar arm door de zijnen en klemde zich aan hem vast. „Grant," zeide zij, „hij heeft mij vroeger van je weggenomen en dat ging niet op volkomen eerlijke wijze. Als je wilt, kan je mij weer krijgen". „Mijn beste Gertrude," riep hij uit. „Ik meen het," ging zij voort. „Ik weet alles, wat je denkt en ik geef er niet om. Indien je mij waard vind om te hebben, neem mij dan. Otto heeft het zich zelf op den hals gehaald. Ik geloof, dat ik een grooter hekel aan hem heb dan aan eenig ander schep sel ter wereld." Ondertusschen leidde hij haar lang zaam terug naar het wachtende rijtuig. „Gertrude," zeide hij ernstig, „dat is niet mogelijk." „Waarom niet," vroeg zij. „Je bent je eigen meester. Je zoudt morgen vroeg kunnen wegstoomen, eer er nog iemand op was. Je zeide onlangs tegen mij, dat je altijd klaar waart voor een onverwachte moeilijkheid." Rechtbank te Middelburg. Klappen. G. Z., 33 jaar, werkman te Goes, werd ten laste gelegd dat hij op 24 November j.l. te Goes J. N, heeft ge slagen. Eisch: f 10 of 10 d.h. Uitspraak: f 10 of 10 d.h. De ruit. L. V., 50 jaar,, werkman te Goes werd verdacht dat hij op 21 Octobei 1929 te Goes een ruit in de voordeur van het café van F. heeft stukgeslagen. Eisch: f25 of 25 d.h. Uitspraak: f25 of 25 d.h. Hooger op. A. L., rijwielhersteller te Goes heeft hoogier beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarhij hij wegiens overtreding der Hin derwet is veroordeeld tot f 1 of 1 d.h Hooger op. P.S., 62 jaar, werkman te Goes heeft honger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Goes waarbij hij wegens het laten verrichten van arbeid door een schoolplichtig kind, ge durende den schooltijd!, is veroordeeld tot f 15 of 15 d.h. Kantongerecht te Middelburg De gevaarlijke. A. R., 34 jaar, landbouwer te 's Hefi- renhoek werd verdacht dat hij, op 4 No- viember te 's Heerenhoek vloekende en tierende met een hooivork in dreigende houding is toegeloopen op P. R., terwijl hij tegen hem riep: „ik steek je kapot". Eischf 25 boete of 25 d.h. Geschoten. E. de L., 29 jaar, arbeider te Sir Jansland, thans gedetineerd, weid ten laste gplegd dat hij op 28 October j.l'. te Sir Jansland ter uitvoering van zijn voornemen om A. S. v. H. van het leven te bwooueh, of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, met een geweer op een afstand van plm. 66 Meter 2 schoten, en op 50 Meter afstand een schot heeft gelost uit dat geweer in de richting van H„ zijnde die poging niet voltooid tengevolge van de van zijn wil onaf hankelijke omstandigheid dat hij hem niet genoeg heeft geraakt. Eisch: 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Kegge, verdachte's Raadsman, zegt dat verdachte op deze dagvaarding niet ver oordeeld kan worden. Oplichting. J. C. E., huisvr. V, 42 jaar,winke lierster te Vlissingien, thans gedetineerd, werd verdacht dat zij op. 20 Augustus .1. te Vlissinigen of Goes een valsche volmacht heeft geschreven of vervalscht, tot het ontvangen van een geldsbedrag en het te taekeuen of te doen teekenen met den naam van G. V. van H. en daarop een bedrag van f 700 heeft ont vangen. Subsidiair, werd haar oplichting en verduistering ten laste gelegd. Eisch: U/2 jaar gevangenisstraf Mr. J. Adriaanse, die de verdachts verdedig de, vroeg vrijspraak en tevens de in vrijheidstelling van verdachte. De Recht bank stelde de verdachte in vrijheid1. Een „brandkastknipper" Donderdag stond voor de rechtbank te Zwolle terecht, een 40-jarige paar denkoopman, geboren te Brussel, spe cialist in het „openknippen" van brandkasten, die onlangs te Utrecht is veroordeeld tot drie jaren gevange nisstraf. In den zomer van 1927 in den nacht „Heel waar," stemde hij toe. „Maar niet deze moeilijkheid." „Hij heeft mij beleedigd," verklaar de zij, „en hij is onuitstaanbaar. Geen vrouw, die eenig gevoel van eigen waarde bezit, moest met een Duit- scher trouwen. Zij wordt nog meer slavin dan het speelgoed van een Mo hammedaan." „Ik heb erg medelijden met je,' verzekerde Grant haar, „maar wat je nu van plan bent, zou de zaken nog slechts erger maken. En je moet dit ook bedenken. Je echtgenoot is R.K. Hij zou nooit in een scheiding toe stemmen." Zij zweeg. „Je begeert mij niet," fluisterde zij. „Misschien niet in den geest, waarin je bent gekomen," antwoordde hij vriendelijk. „Je wilt je eenvoudig wre ken op je echtgenoot en je biedt mij de gelegenheid aan mij ook te wreken. Dat gevoel is niet sterk genoeg, Ger trude. We zouden er het overige van ons leven voor moeten boeten." „Sinds wanneer heb je leeren pree- ken?" hoonde zij. „Een man behoeft nog niet te pree. ken om te aarzelen de vrouw van een ander te nemen," antwoordde hij. „Het is maar een opwelling van je, Gertrude." Zij trachtte hem mee te trekken naar de plank. „Laat mij op het jacht komen, smeekte zij. „Ik meen het Ik geef er niet om, zelfs niet, als hij niet wil scheiden." Wanneer Gij hijgt bij de geringste inspanning of als Gij iederen licha- melijken arbeid enkele malen moet onderbreken om op adem te komen, wees dan voorzichtig. Uw adem halingsorgaan is verzwakt of misschien heeft er zich slijm in vastgezet en dit bestemt U voor tot chronische bron chitis, asthma of borstbenauwdheid. Wat nu nog slechts kortademigheid is, zullen dan verschrikkelijke be nauwdheden zijn, wanneer U niet tijdig zorgt het gevaar te keeren door Uw luchtwegen te zuiveren van slijm en Uw ademhalingsorgaan te versterken met vit zuivere plantensappen bereide AKKER's Voorde Borst Per koker: f 1.50,12.75, f 150 „Je zult er niet heengaan," hield hij vol. „Vanavond tenminste niet" Zij zag hem achterdochtig aan. „Heb je iemand anders daar?" vroeg zij. „Je weet heel goed, dat dit niet zoo is," antwoordde hij verontwaardigd. „Van dergelijke avonturen houd ik niet." „Heel goed," zeide zij. „Je wilt niet dat ik toegeef aan een opwelling. Je kunt niet beletten, dat ik toegeef aan een andere. Ik heb je een bekentenis te doen. Ik ben te Monte Carlo geko men, om jou te bespionneeren." „Dat wist ik heel goed," antwoord de hij. „Wist je het? Hoe was dat moge lijk?" „Omdat de courant, die je mij liet zien met mijn naam er in, de gele pot- loodteekens van je Geheimen Dienst droeg." „Nu," ging zij voort, „ik heb niet veel uit je gekregen ik neb meer vernomen van Arthur Lymane. Maar ik heb een paar dingen ontdekt en mijn volk is tevreden met wat onbe duidend lijkt. Jij wilt niet, dat ik mij zelf verraad. Dan zal ik hen verraden. Zij weten, dat Lord Yeovil van plan is voor te stellen een uitnoodiging aan Amerika te zenden om zich bij het Pact te voegen. Ze zullen doen, alsof ze het goed vinden. In werkelijkheid zullen zij er tegen stemmen." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1