Grinnik^Pilletjes e ij,' KuDSt Grootmoeder: „Ik hoorde nu pas, Tommy, dat je gisteren een pak slaag gehad hebt!" Tommy (trotsch): „Wist u het niet eerder? Ik wist het hetzelfde oogenblik al!" De Kleine Binks (die niets van den voetbalwedstrijd zien kan: „Waarom schreeuwen ze zoo? Is er weer een gemaakt?" De aangesprokene die al verscheidene koeren interessante momenten vam het spel heeft gemist doordat hij Binks antwoord gaf) „Ja, hoor eens, wat denk je nou Dacht je soms, dat ik een wandelend informatie-bureau was.?" Directeur van het warenhuis: „Wat stond je nou weer met dien klannt te redekavelen? Ik heb je toch gezegd, dat bij ons altijd de klanten gelijk hebben? Bediende: „Dat weet ik, mijnheer. Maar die mijnheer beweerde, dat hij on. ongjeüjk had." Inbreker (een zilveren beker bekijkend, als den bewoner met een revolver j_. wapend beneden komt)„Dat is een mooi stuk zilver, Bertusdat heeft dk bullenbijter van een kolonel gewonnen omdat hij zoo goed schieten kan." Het zoontje van deal financier: „Ma ik heb een idee!" Ma: ,,Wat dan?" Het zoontje. „U leent mij tien gulden maar geeft me er slechts vijf. Ik ben dan dus slechts vijf gulden schuldig, maar daar ik er ook nog vijf van u krijg, zullen we quitte zijn!" Patroon: „Wat zei hij, toen je weer met de rekening, kwam?" Loopjongen: „Dat hij me mijn nek zou breken, als ik weer eens durfde ver schijnen!" Patroon: „Ga dan terug, en zeg hem dat ik wei eens zou willen weiten, of hij daar het hart toe heeft!" „Ik moet noodzakelijk een vermagerings kuur gaan doen." .„Waarom „Wel, toen ik gisteren de trein verliet gjngen er twee dames op mijn plaats zitten!" De vrouw van den Advocaat: „Heb je je cliënt vrij kunnen krijgpn?" De Advocaat; „Niet voor dien moord, maar hij had bij zijn arrestatie een val schen naam opgegeven en daar heb ik hem schitterend doorheen geholpen." In den. gevel van het hoekhuis, waar thans de kunsthandel der firma F. B. den Boer is gevestigd, komt een gedenk steen voor, waarop staat dat de perceelen in 1859 zijn herbouwd. De staking te Sas van Gent. Men meldt uit Sas van Gent aan de .jMaasbode": Na een met instemming van den Rijks bemiddelaar verleemde driedaagsche be middeling door den burgemeeste alhier tusschen de directie der Stijfselfabriek en de stakingsleiding resp. de hoofd besturen der betrokken arbeidersorgani saties is bereikt, dat in de Woensdag door de samenwerkende organisaties gehouden vergaderingen tot opheffing van de sta king is besloten. t Op het krachtig, aandringen van den burgemeester heeft de directie erin toe gestemd haar tegenover den Rijksbemid- deiaar ingenomen standpunt in zoover te wijzigen, dat zij zich bereid heeft ver klaard aan het vroegere personeel de voorkeur te geven voor het bezetten der ongeveer 35 thans nog opengebleven pos ten, mits onmiddellijk aan de staking een eind zou worden gemaakt en aan het gleheele vroegere personeel zonder uit zondering: de vrijheid zou wordlen ge geven naar werk te soliiciteercn. Dege nen wier post nog niet is bezet .zullen dan weer worden aangenomen. Voorts verklaarde de directie aan den burgemeester dat zij geneigd is in geval van latere personeelsvervanging, zoofvcel als de omstandigheden het zullen toe laten, de voofkeur te geven aan leden van het vroegere personeel, die naar de open gevallen betrekkingen zouden hebben ge solliciteerd. Pompinstallatie op Walcheren. Op Walcheren heeft men meermalen last van hoog water, omdat bij verschil lende winden niet kan worden gpspuid' door de sluizen der vier wateringen. Daar om werd na lange overwegingen verleden jaar besloten tot het stichten van een electrisch geniaal, dat uit zou monden in het -kanaal door Walcheren. Sedert April is men aan de daarvoor noodig,e bouw- en graafwerken bezig geweest. Thans zijn in het ruime gebouw twee pompen geplaatst. Dinsdagmiddag heeft de eerste der 15V2 ton pompen- proefgewerkt en heeft daar bij volledig, aan de gesteld® eischen Vol- (baver) e J spieren en verdrijft de' pijn na enkele inwrijvingen. Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar daan, want er werd veel meer dan de voorgeschreven 200 m3 psr minuut opge pompt en in het kanaal geworpen. D opvoerhoogte is 2.70 m. BORSSELE. Woensdag vergaderde de raad dezer gemeente. Een inwoner van Borssele, de heer P. Ars, die bij Ged. Staten in beroep, was gegaian, n|a- dat de gemeenteraad zijn verzoek om t beschikbaar stellen van een auto voor het vervoer van zijn twee kinderen naar de R.K. school te 's Heerenhoek, had afgewezen, blijkt zich niet te hebben neergelegd bij het besluit van Gedeputeer- om hem f35 jaarlijks door de meente te doen'1*toekennen voor het ver voer van zijn kinderen per tram en heeft zich tot de Kroon gewend. De raad heeft thans den burgemeester aangewezen, om de meening van het gemeentebestuur voor den Raad van State te verdedigen en als zijn plaatsvervang|er werd de heei P. Dekker benoemd. (De kosten voor het autovervoer zouden naar schatting plm. f 450 zijn en het station, steiger- Borssele is een 'kwartier gaans van de woning van Ars gelegen.) Aan B. en W. werd opgedragen d« stormschade aan de haven te doen op nemen en voor herstelling te zorgen. B. en W. bleken besloten te hebben het te bouwen arrestanten—lokaal op het dorps plein, tegenover de „gemeentewoning" der Diaconie te plaatsen. De heer S. Alme- kinders vond die plaats minder geschikt, daar het plein door dit alleenstaande ge houwtje zou ontsierd worden. Hij steld» voor het bij het „vischhuis" aan de straat te bouwen. Zijn foorstel werd echter niet ondersteund, zoodat het ge bouwtje op de aangewezen plaats zal komen. Het is inmiddels aanbesteed voor f 1299. Aannemer is de heer A. de Muynck alhier. HEINKENSZAND. Woensdagimid-- lag kwam de raad alhier in openbare erg,adering bijeen onder voorzitterschap van den burgjemeester. Alle leden varen tegenwoordig. Ingekomen zijn de goedkeu ring van de wijziging der begrooting, van een vroeger genomen raadsbesluit en van de politie verordening door GecL Staten Bericht van de vereenig,ing „Het Groene Kruis", dat de vereeniging tot aankoop besloot van het gemeente gebouwtje. Me- dedeeling van het R.K. schoolbestuur dat aanbesteding heeft plaats gehad van bij bouw aan de R.K. bijz. school. De voorzitter deelt mede dat het gemeente bestuur deelneming heeft betuigd aan de gemeente Middelburg in de ramp haar ^troffen door den brand. Besloten wordt een maximum van f 5 per jaar toe te staan als contributie aan het centraal ar chief Maatschappelijk Hulpbetoon. Be sloten wordt met algemeen© stemmen ad- haesie te betuigjen aan een adres om de classificatie aftrek voor onderwijzers en onderwijzeressen te doen vervallen. Met hetzelfde aantal stemmen wordt afwijzend beschikt op een adres van dien heer F. Pieters om ontheffing van de bouwver ordening. Met ingang van 1 Januari a.s wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den onderwijzer den heer ansen Verplanke wegens zijn benoeming tot hoofd dier school te Othene bij Zaam- Besloten wordt een tijdelijk onder wijzer tebenoemen en een oproeping te doen voor een onderwijzeres. Een in structie voor de gemeente-ontvanger wordt voorloopig vastgesteld, evenals die voor den omroeper. Door B. en W. wordt jesteld een commissie in het leven te roepen om onderzoek inzake de woning toestanden, in deze g|emeente. Die heer Kreune is hiervan gjeen voorstander. Hij ziet de noodzakelijkheid niet in om de menschen tegien hun wil zonid(ilr nood zaak een woning uit te drijven. Wan neer een verhuurder die daartoe in staat is een woning ,te verbeteren dan zal hij wel graag zien dat daartoe overgegaan wordt doch dan lang,s geleidelijken weg. Hij B. en W. in overweging deze zaak zelf in handen te houden. Bij stemming is ge^n meerderheid voor een commissie te vinden, zoodat het voorstel van B. en W. met 4 tegien 3 stemmen wordt verworpen. Voor stemmen de heeren wethouders en A. Simonse, tegen de hee- renSteketee, G. Kuzee, M. Raas en J. Kreune. Besloten wordt 3 woningen die thans onbewoond zijn, onbewoonbaar te verklaren. B. en W. stellen voor den ambtenaar ter secretarie een traktemelits- regeli.ng te bezorgen waarbij deze van f 409 tot f 600 kan klimmen. Thans was bepaald dat deze f 450 zou ontvangen, De heer Kreune zegt dat hij op deze regeling niets heeft aan te merken wan neer daarbij de eisch wordt g)esteld dat de ambtenaar zich zal moeten bekwamen voor het diploma als zoodanig. Daar een meerderheid dezelfde meening, is toe wordt aldus besloten. Door B W. wordt voorgesteld de pensioen- voor de gemeente-ambtenaren te verlagen en deze van 8°/o te brengen op 6 of 5°/o. De heer Kreune is van meeninig dat een verhaal op de ambtenaren van 8°/o niet onbillijk is, want dat de amb tenaren dezer gemeente zich in huin po sitie beter betaald zien dan burgers die m het vrije bedrijf hun brood moeten verdienen en dat deze menschen, willen zij latei* pensioen hebben, ook moeten betalen voor eenj levensverzekering. Ook het Rijkspersonee lbetaalt 8°/o. De voor zitter zegt niet de overtuiging te hebben dat het gemeentepersoneel nu zoo uit stekend betaald wordt en dat er ver schillende groepen Rijkspersoneel zijn, die beter worden betaald. Hij brengt het voor stel tot verlaging in stemming waarbij wordt voorgestemd door id'e heeren J, Steketee, G. Kuzee, H. van Iwaarden en A. v. d. Dries. Tejgen stemmen de heeren M. Raas, J. Kreuinie en A. Simon se. Als de voorzitter in overweging geeft thans het percentage vast te stellen, zegt de heer G. Kuzee verkeerd te hebben gestemd, wat den heer van Iwaardea d uitdrukking ontlokt dat zulk een houding laat zien dat iemand niet voor zijn taak berekend is. De voorzitter zegt het te betreuren wanneer een voorstel duidelijk is behandeld dat het tot zulk een on juiste stemming komt. Hij brengt het voorstel opnieuw in stemming,, waarop het verworpen wordt.. Besloten wordt met algemeene stemmen aan B. en W. een crediet te verleenen tot f2500 voor de restauratie van de O.L. school. Een voor stel van B. en W. om het gjroote lokaal aatiide O.L. school te onttrekken en een thans leegstaand lokaal in te richten, tot gymnastieklokaal, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeen© stemmen aangenomen een voorloopig crediet toe te staan van f 10.000 en f 1000 voor weg- verbetering; van het claraspad en vijfwegen plus vernieuwing vian de suikerheul. Door de provincie is als zoodanig voor dit doel f 30.000 toegestaan. Een sup pletoir Kohier hondenbelasting, wordt op gemaakt en vastgesteld. De pensioen grondslagen van gemeente—veldwachter en grafdelver worden opnieuw vastgesteld en een wijziging in de begrooting voor het burgerl. armbestuur goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigt de heer Steketee de aandacht op het delven van een sloot vlak bij de dorpskom. B. en W. zullen hier aan aandacht schenken. De hear Kreune wijst op een te dempen put bij' de oude kamer. Hij vraagt tevens of de gemeente werkman niet kan worden opgeleid voor straatmaker, waarop de voorzitter zegt de noodige pogingen daartoe te hebben laan, doch zonder succes. Tevens be spreekt de heer Kieune het onderhoud en de onderhoudskosten der openbare ga- bouwen en de O.L. school, benepens het verstrekken van subsidie aan de zara»- vereeniging. De voorzitter zegt dat door B. en W. reeds een en ander is behandeld' en dat een volgende vergadering of in elk geval zoo spoedig mogelijk voorstellen zullen worden gedaan door B. en W. Daarna wenscht de voorzitter de raad prettige Kerstdagen en een gelukkig einde van 1929 toe, wat door den raad weidler— keerig aan den voorzitter wordt toege- wenscht. 's H. HENDRIKSKINDEREN. Tot Kerkvoogd is herkozen de heer C. M. Schipper. KAPELLE. Op initiatief van de Oudercommissie van de openbare school te Kapelle werd Woensdagavond in het lokaal ,,Obadja" een ouderavond gehouden die zeer druk bezocht was. Het hoofd der school de heer J. Zaanen heette allen welkom, memoreerde de agenda voor deze avond welke af wisselend en belangrijk was. Na het zingen van het Wilhelmus leverde de heer Zaanen een schets uit Kooistra's van Ziel tot Ziel welke zeer interessant was. Een Vlaamsche voordracht van den onderwijzer Wondergem viel bijzonder in den smaak. De heer B. de Jonge en de onderwijzer de Keijzer gaven voordrachten die met veel genoegen beluisterd werden. De zang ontbrak geenszins, voor pas sende en Vaderlanidscke liederen was zorg gedragen. Een welkome afwisseling was de zang met piano-begeleiding. Aam het einde van dezen gezellligen avond gekomen sprak de heer M. Glas Jbz. voorzitter der commissie het slotwoord. Woensdagmiddag had1 in het lokaal (iObadja" de eindles plaats van die ge houden Landbouwhuishoudcursus tc Ka pelle, waaraan 14 leerlingen hadden deel genomen. De Rijksandbouwconsulent Ir. Stevens uit Goes opende deze eindles. Na het gehouden examen kon een di- >loma uitgereikt worden aan mej. de Wed. J. Burger, A. Dommisse, Neeltje Ganseman Jd., Mart. Treffers,; J. op 't Hof, L. Kooman, C. de Jagier Md., Eindhoven verzakt? Voor den bouw van de nieuwe perceelen der firma Vroom en Dreesman te Eindhoven worden uitgebreide werkzaamheden ver richt. Daar men vreest dat de omliggende huizen zullen scheuren en in storten heeft men ze dwars over de straat gestut. K. de Jager Joz.d., Nelly Nijssen,, D. Potter, J. Potter, D. Ie CLrcq S. Ganseman en C, Kramer. De Rijks- landbouwconsulent wenschte hen geluk met het behaalde succes en hij hoopte dat het ontvangen onderwijs wel benut zal worden. Burgemeester BiO/ens had met gtenoegen deze les bijgewoond en hoopte eveneens dat het geleerde mocht uitgedragen worden, verzekerde steedis alle medewerking te willen verleenen. De hc»r J. Ganseman, voorzitter van de Latnd bouwvereeniging feliciteerde de leerlingen met de verworven kennis, verklaarde dat de Landbouwvereeniging steeds bereid1 is voor de meest mogelijke medewerking. De lessen verstrekt door de onderwijzeres mej. Kome en de onderwijzer R. van der Hoek, eerst door den heer C. Drink waard vertrokken naar Rijswijk, ver dienen alle lof. Met nauwgezetheid waren deze door de leerlingen gevolgd. De oudste leerlingen mej. de Wed. Burger, dankte mej. Kome en den heer van der Hoek voor de lessen en voor de aangename wijze waarop dit geschied de. Als aandenken werd ook namens haar medeleerlingen een bewijs van erkentelijk heid overhandigd. KRABBENDIJKE. Woensdag ver gaderde de landbouwvereeniging E.M.M. f deeling van de Z.L.M., onder voor zitterschap van den heer A. P. Wouter- sen. De aftredende bestuursleden de heeren A. J. P. Kakebeeke, G. A. van Nieuwen- huijse en den secretaris C. Tollenaar erden 'bij acclamatie herkozen. Na be handeling van de agenda voor Id© a verg. van de Z.L.M. werd besloten den afgevaardigde vrij mandaat te geven. De contributie voor de afde©lingskas werd vastgesteld op 25 cent par H.A. met een minimum van f 0,75 per lidl die geen grond bezitten of minder dan 34 A. in gebruik hebben, met inbegrip van de te maken kosten voor de musschenr lelging. Besloten werd den algemeenen secretaris den heer Ir. Siebenga uit te noodigien tot het houden van een lezing over „De afzet van onze landbouwpro dukten". Bij monde van den heer Ja.c Adam werd verslag uitgebracht over het financieel beheer van den penningmeester. Hij deelde mede, dat alles in ord© was bevonden en stelde daarom voor de reke ning van 1929 goed te keuren. Aldus werd besloten. Besloten werd ook een verzoek te richten aan het Hoofdbestuur van de Z.L.M. om bij den minister van Waterstaat er de aandacht op te ves tigen de bermien van den nieuwen hoofd verkeersweg niet te doen beplanten met struikgewas met het oog op de veiligheid bij het verlaten der landerijen. Bij de rondvraag vestigde de heer Th. Vogelaar er de aandacht op, om aan het ge meentebestuur te verzoeken een veror dening in het leven te roepen betreffende het verdelgien van de spinsels der Bas taard Satijnvlinder. Dit voorstel werd aangenomen. Besloten werd tevens om in samenwerking met andere vereenigingen op land- en tuinbouwgebied een spreker uit te noodigen die een uiteenzetting zal geven van de ziektewet. KWADENDAMME. Aan mej. E. Knuit is met ingang van 1 Januari 1930 eervol ontslag verleend afs tijdelijk on derwijzeres aan de R.K. Meisjes-school alhier. In haar plaats is met ingang van dien datum benoemd mej. S. P. van Liere te Goes. NISSE. Woensdag werd door Notaris Pilaar alhier publiek verkocht een hoefje onder 's Heer Abtskerke groot 3.57.06 H.A. aan den heer J. Nijsse te Nisse voor f 13.000. Acces so iren f 20. Samen f13020. Onkosten 8 V2%. VLISSINGEN. Onder de passagiers die gjsteren met de mailboot Mecklenburg alhier aankwamen bevonden zich Koning Hakon van Noorwegen en de Koningin, die komende van Engjeland in cognito reisden. Toen de boot aan de Ponton was gemeerd, begaf de heer G. A. Waller zich aan boord om de hooge reizigers namens de Stoomvaartmaatschappij Zee land te complimenteeren. Met den heer Waller en hun personeel gingen de Vorstelijke personen, door da hal, waar de Koning een drietal pers fotograven kenjbaar maakte hij niet op het nemen van een foto gesteld was,, naar het eerste perron, van waar de Noord-Duitsche mailtrein vertrekt. Hier onderhield de Koning zich e^nigen tijd met den stationchef, om vervolgens den trein langs te loopen en een kijkje te nemen bij het inladen van de post. Terug gekeerd namen de reizigers plaats in den specialen slaapwagen van d© Miteuropa, die achter aan den trein was gehaakt en spoedig daarop vertrok de trein, die door het wat laat aankomen van de boot, met vertraging afreed. WEMELDINGE. Alhier is binnen gebracht door de bergingsvaartuigen „Trio" en „Zeehond" van de bergings maatschappij Hoogenboezem en Van der Tak een met lood, tarwe, en katoenpitten geladen sleepschip „Regentes", schipper Bosman, dat op d* middelplaat omhoog was gevaren en blijven zitten. Door oen gedeelte van de lading over te laden is het gelukt het schip vlot te brengen-. Woensdagnamiddag liep het met kolen en naar België bestemde sleepschip „Energie", schipper Bonemans,, op den berm van een der zijboorden van hot ka naal, met het gevolg dat het schip tot zinkens toe averij bekwam. Met de sleep- booten „Bertha", de „Zeeland" en „Trio van Hoogienboezem en Van der Tak wOrd het schip op het droge getrokken en het water uitgepompt. Met een noodrOparatie zal getracht worden het schip boven water te houden^ ZIERIKZEE. Dt raad dezer gp- meente heeft in zijn vergadering van Dinsdagavond B. en W. machtiging ver leend, naar aanleiding van den brand te Middelburg, een onderzoek in te stellen naar de kosten van de aanschaffing van twee stoonibrandspuiten en het instellen van een vrijwillige brandweer om aldus te geraken tot een algeheele reorganisatie. Naar aanleiding van een ingekomen briof van den raad van het bestuur der Profv. Electr. Mij. in Zeeland, waarin vergun ning gevraagd wordt voor aanleg van een electrisch net in deze gpmeente waarhij de P.Z.E.M. zich bereid verklaard heb ben op een daartoe gpdaan verzoek de electriciteit voor licht aan de burgerij te leveren voor 30 cent per K.W.U., mits de gemeente- zorgt dat na één jaar K«t aantal aansluitengen de 600 zal hebben bereikt en zoo hieraan niet wordt vol daan, de kosten van herstel der bestrating voor rekening der gemeente Icomt, be sluit de raad vergunning te verkenen aan de 'P.Z.E.M. tot den aanleg onder voor waarde dat detijdsruimte van 1 jaar wordt verleng|d tot 2 jaren en zoo intusschen tot verlaging van het tarief voor andere gemeenten in de Noordorgroep wordt overgegaan, dat dan ook zal geldsn voor Zierikzee. Nog besloot de raad tot d» Koningin het verzoek te richten Hare goedkeuring te onthouden aan het besluit van de Staten van Zeeland, inzake het heffen van geschot voor buitengewone uit- gjaven door bet Waterschap Schouwen. Al Jolson Al Jolson, de vermaarde held pit de klankfilm, zal in de maand Maart in de Berlijnsche Scala optreden en een honorarium van niet minder dan mk. 6000 per avond ontvangen. In een variété van de Duitsche hoofdstad is een dergelijk honorarium nog nimmer betaald. Bekende kunstenaars, zooals de jongleur Rastelli en de clown Grock, verdienen ten hoogste mk. 2000 per avond. Et was Keues. De fiscus heeft Remarque voor de

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2