Öpruimingsprijzen, Gemengd Nieuws (xaatste Berichten. Advertentiën EEN NETTE WERKVROUW. Schaatsen Schaatsen koude en warme op gemaakte Schotels. Koopt Uw Schaatsentuig DE OBLIKPMP verbetering te komen. Juist is er bij de discussies opgewezen, dat regerings dwang, zooals bijv. in Hongarije in hooge mate bestaat, tot moeilijkheden kan lei den. De voorzitter dankte den heer Stevens voor zijn woorden en de aanwezigen voor hen belangstelling en sloot hierop d vergadering. Autobussen. Ged. Staten.hébben besloten: In te trekken hun, besluit van 15 April 1926, voor zoover daarbij aan A. Murk vergfinning werd verleend tot het in wer king houden van autobusdiensten: 1. van Ovezande over Kwadendamme en 's Gravenpolder naar Goes, en om gekeerd (dagelijks):; 2. van 's Heerenhoek over Ovezande Kwadendamme. en 'sGravenpolder naar Goes, en omgekeerd (uitsluitend op Zon- dag|en)g j en aan G. J. de Jager te Driewegen vergunning te verbenen tot het in wer king brengen van autobusdiensteo: 1van Ovezande over Kwadendammei en 's Gravenpolder naar Goes, en omge keerd (dagelijks)s 2. van 's Heerenhoek over Ovezande, Kwadendamme, (uitsluitend op Zon dagen). BAARLAND. Met ingang van 1 Ja nuari 1930 is benoemd tot gemeente-op zichter alhier, de heer J. A. Hoogvliet bouwkundige i te Baarland. BIEZELI'NGE. Tot onderwijzeres aan de Chit Herv. school te Biezelidge is benoemd riièj. M. S. Kamermans Met de benoemde stond op het tweetal mej. C. Verburgj ondewijzeres aan de Herv, school te 'Ovezande, die thans be noemd is als 'zoodanig te 's Gravenmoer. N.B. welker benoeming zij aangenomen heeft. Ook benoemd met ingang van 1 Janu ari a.s. als 5e leerkracht voor tijdelijk den heer P, Taal van Middelburg. HANSWEERT. Voor de op Zater dag en Zondag a.s. alhier te houden twee de provinciale ppstduivcntentoonstelling zijn ingeschreven 160 duiven. KRUININGEN. De heer C. L Duin-nek, onderwijzer te 's Heer Aremds- kerke, is benoemd tot tijdelijk hoofd der O.L. school te Oostdijk, de benoemde staat als no. 1 op de voordracht voor onderwijzer te Beverwijk Donderdag had. do jaarlijksche ten toonstelling plaats met verloting van een sprei in het Zondagsschoolgebouw van de Meisjesvereeniging Philadelfia. De sprei viel ten deel aan den heer A. Vroegjop, een locomotief met tender aan den heer Jan Dek. Gistermorgen had een aanrijding plaats van eett vrachtauto met e=n wagen waarop een kermisorgpl. De auto was niet beschadigd, doch de wagen had nog al eenigp averij. Een der groote wagens van het circus kwam bij het uitwijken voor een boerenwagen,, daarmede in aanraking wafcr- door de boerenwagen in de sloot terecht kwam. SCHORE. Woensdagavond hield de Steenkolenvereenigjng „Tot gemak en voordeel" haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris blee-k, dat ge durende 1929 in totaal 1822 H.L. steen kolen werden aangekocht terwijl 80 H.L. in reserve lagetijj afgeleverd werden 1833 H.L. De ohtvangsten bedroegen f 2718,05 en de uitgaven f 2643„40, zoodat er een 'batig'saldo is van f 74,65. Bij aanbesteding wérd bet vervoer voor 1930 gegund aan J. van Liere voor 10 cent per H.'L. en het opscheppen en lossen voor 7 cent per H.L. aan C. Stroosnijder. Tot bode werd benoemd de heer Ml. Nieuwenhuijse. Aangezien ge bleken is, dat het aantal zakken te gering is, werd besloten tot aanschaffing van nieuwe. Bij de rondvraag werd er op aangedrongen de bestellingen wat vlugge: te doen plaats hebben waarop .werd mede gedeeld dat de - mijnen te lang wachten met het toezenden-,' Iniettegenstaande steeds tijdig wordt besteld. Gisteravond kwam de afd. voet hal van de sportvereeniging Zeeland ia al hier in jaarvergadering bijeen. De heer van der Peijl herinnerde in een kort openingswoort aan het feumstig verloop der laatste competitie waarin het eerste elf tal dezer afdceling no. 1 vain Zeeland werd. In verband met het nadeelig slot over het afgelóopen jaar ad f49, werd met algemeene stemmen besloten de con tributie te verhoogpn van 40 cent op 50 cent. per 'maand. De aftredende be stuursleden werdén hes-kozen. Na een woord van dank te hebben gebracht aan den heer L. Luijk voor het beschikbaar stellen van een voetvalkeld werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Donderdagmiddag kwam de raad dezer gemeente jn openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving was den heer G. Zoeteweij. Een dankbetuiging van mej. C. Martijn-Sc-brier voor de toe gekende verhooging voor het schoonhou den van het schoolgebouw werd voor kennisgeving aangenomen. Aan het be kende adres inzake classificatie der ge meenten volgjens het „Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928" in ver band met onderwij sbelangpn ten platten- lande werd met algemeene stemmen ad- haesic betuigd. Besloten werd bet voor rekening der gemeente Schore komende bedrag ad f4,66 als aandeel in de kos ten d,er Commissie, welke heeft getracht gelijke stroomprijzen voor electrischen stroom te krijgen voor stad en platteland, te betalen uit de gemeentekas. Aan M. Rijk te Schore werd voor zijin te Hans- weert schoolgaande kinderen een tege moetkoming, in de kosten-, verbonden aan -Jat schoolbezoek, toegidekend en wel voor- loopig f 12,50 per kind en per jaar en later f 10 per kind en per jaar. Mede gedeeld werd, dat die boeken en kas van den gemeenteontvanger op 12 De cember j.l. zijn opgenomen en in orde bevonden. In kas was f 4089,99, en dat gemeenterekening over 1928 door Ged. leputeerde "Staten Ts vastgesteld. Naar Je in 1930 te houden vergaderingen van de Waterleiding maatschappij werd be noemd tot afgevaardigde ide burgemeester en tot plaatsvervangend afgevaardigde wet houder Karei se. Mej. H. F. de Korte werd met algemeen» stemmen herbe noemd tot lid van de commissie van Toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente. Vastgesteld werd een door B en W. opgemaakt suppletoir kohier van de Hondenbelasting voor 1929 met een totaal van 6 aanslagien en een bedrag van f 17,50. In verband met het arrest van den Hoogen Raad van 26 Juni 1929 werd de verordening op de heffing van e:n plaatselijke inkomstenbelasting, in de gemeente Schore gewijzigd. Bij de rond vraag, vestigde de heer B-vuijnzeel nog eens de aandacht op het straatje in de wijk over de brug. Dit straatje zal ge heel moeten worden herlegjd door een deskundige terwijl het ook noodzakelijk is dat ter plaatse een vangput wordt geplaatst daar thans de rioleering tel kens verstopt is. De voorzitter gaf dien aangaande een nadere uiteenzetting. Vol gens spr. is het gat in bedoeld straatje ontstaan door graafwerk vanwege de waterleiding. Volgens den gemeente-op zichter is een en ander hersteld doch later weer in desorde geraakt. Tenslotte wer den B. en W. gemachtigd om bedoeld1 straatje gpondig te herstellen. VEERE. De installatie van1 den nieuw-benoemden burgemeester, den heer H. Dronkers, is bepaald op Dinsdag a.s. te één uur. WEMELD1NGE. Nader wordt ge meld: Het sleepschip „Energie", schip per Borremans, dat met ernstige lekkage op de slikken werd gezet, is heden, nadat een noodreparatie was aangebracht, na»,r zijn bestemming vertrokken. INGEZONDEN STUKKEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Goes, 20 December 1929 Mijnheer de Hoofdredacteur, Namens allen, in onderstaanden open irief vermeld, verzoeken wij U beleefd plaatsing van hel volgende. He„ echtpaar Zwaan Open brief aan den Goeschen Raad. Het echtpaar Zwaan met hun geouren het echtpaar Gans en hun verdere ken nissen, Eenden eu Woerden, in de Goeschi vesten verblijvende, waar zij door het in beweging houden van het water, trachten den soms minder aangenamen reuk meei dragelijk te maken, vragen hierbij Uw ge ëerbiedigd college te willen voldoen aan ie hieronder nader te noemen verzoeken le. Om gedurende de wintermaanden, waarin de koude het ons soms onmogelijk maakt om in de vesten naar behooreu werkzaam te zijn, de beschikking te mogen verkrijgen over eenige vochtvrije hokken, waarvan de bodem met stroo belegd is, waarin gedurende den nacht en strengen vorst schuilplaats kan worden gezocht. 2e. Zeggen wij Uw college hartelijk dank voor de toegestane verhooging tooi den aankoop van voeder, maar meener ie moeten opmerken, dat met deze voe dering meestal te laat wordt begonnen, waarom wij beleefd verzoeken vroeger daarmede te willen beginnen, opdat wij niet zoo dikwijls bij de omwonenden der vesten, soms nog 's avonds laat, om eteD moeten gaan bedelen. Wij achten, dat ook ODzen arbeid naai behooren dient te worden beloond. le. Verzoeken bijzonder het echtpaar Gans, om niet te willen voldoen aan de bij hun flncomste" in de vest geopperde gedachte, om hen voor de Kerstdagen te willen bestemmen aan den goeden smaak zie de laatste raadsfilm in deze courani van den Goeschen raad en smeeken zij dringend, daarbij verwijzend naar de ker. voor Dierenbescherming, om ook in het jaar 1980 hun werkzaamheden te mogen blijven voortzetteu. Wjj verzoeken Uw geacht college op dezen brief goedgunstig te willen beschik ken en teekenen, met de meeste hoogachting, het echtpaar ZWAAN. Uit den dood herrezen. Geen land, waar zulke zonderling! dingen gebeuren als in Frankrijk. In d Ver. Staten zijn ze gruwelijker, feller misschienin Frankrijk zijn ze dwaas. In April van dit jaar werd in een kanaal bij Valenciennes het lijk van een arbeider een buitenlander blijkbaar, gevonden Niemand wist wi- de ongelukkige wa-, en om zijn identiteit te kunnen vast stellen, deed de politie een foto publiceerei in tal van bladen, o.a. in een Poolsehr krant, welke in Noord-Frankrijk verschijnt De foto kwam onder de oogen van eer Poolsche vrouw, die er haar man in her kende, welke ze al eenige dagen miste 1 Het lijk werd begraven, doch de politie, die elke vergissing wilde vermijden, liei eerst verschillende foto's maken en toon de vervolgens de voorwerpen, welke ziel in de zakken van het slachtoffer bevonden zoowel aan de moeder a's aan den zoon die ze onafhankelijk van elkaar, als hei eigendom van hun echtgenoot en vadei herkenden. Daar de arbeider tijdens ziji leven in een mijn had gewerkt, werdei de foto's voor alle zekerheid nog aai eenige Poolsche mijnwerkers voorgelegd die zonder uitzondering hun kameraad herkenden. De noodige zekerheid omtrent de identiteit] van het slachtoffer was dus verkregen Acht maanden verliepen. De weduwr was getroost. De vorige week echter ont viog de zoon een brief van den doodge waanden vader uit België Hij was daar heen gevlucht omdat hij genoeg had van het huiselijk leven. Hij verzocht nu zijn napieren te sturen I Eerst dacht men aan een grap maar het handschrift was wel degelijk van den vader. Een onderzoek wees ook uit dat de man zich inderdaad in Helgië bevindt. Nu moet weer worden vastgesteld wie de in Apri 1.1. verdronken arbeider m werkelijkheid is geweest. Ernstige scheepsontplofjing te Groningen. Men meldt ons uit Groningen: Hedenmorgen had om 415 bij de Bonte brug een ontzettende ontplof fing plaats op een sleepboot op het Winschoterdïep. Deze sleepboot had 5 schepen achter zich. Bij de Bonte brug gekomen, ontplofte met een ge weldigen knal de stoomketel. De ge volgen waren, dat 2 mannen, die zich op het dek van de sleepboot bevonden over de daken der huizen, die langs het kanaal staan, honderden meters werden weggeslingerd en dood werden teruggevonden. Verder werd een vrouw van een in de buurt liggend schip op slag gedood, haar man werd ernstig gewond. In een der huizen aan het kanaal werd een kind uit het bed gelicht en gewond. Er moeten nog meer per sonen gewond zijn. Door de ontploffing werd de gas buis onder de Bonte brug stuk gesla gen, terwijl het uitstroomende gas vlam vatte. Aan de huizen in de omgeving werd enorme schade aangericht, terwijl ver in den omtrek vensterruiten werden vernield. De politie en de brandweer en vele autoriteiten waren spoedig ter plaat se. De plaats van den ramp is over een grooten afstand afgezet. Het publiek stjroomde hedenmorgen met duizenden naar de plaats van den ramp. De sleepboot, wier naam nog onbe kend is, is gezonken. Nader meldt men ons nog: De ontploffing heeft groote ver woestingen aangericht. De bewoners uit de omgeving, tot op eenige honder den meters afstand werden door den geweldigen knal wakker geschrikt. Velen vlogen onmiddellijk naar buiten terwijl anderen dachten aan een ont ploffing in het eigen huis. De sleep boot, waarop de ontploffing ontstond, heet vermoedelijk „De Onderneming". Schipper Jaspers uit Rotterdam, en zijn knecht zijn omgekomen. Het ver luidt, dat zich nog meer personen aan boord bevonden, doch dit staat nog niet vast. Hedenmorgen reeds is men begonnen de boot te lichten. De kracht van de ontploffing moet gewel dig geweest zijn. Een der twee slacht offers werd honderden meters door de lucht geslingerd, over de graansilo en hij kwam terecht in een perceel in de Veemarktstraat. Het zeer vermink te lijk is in deze straat door het dak van het filiaal van de Albino-Mij. ge slagen, en terecht gekomen in de keuken van den filiaalhouder. Het bovenstuk van den ketel is ver wegge slingerd, en het heeft op zijn weg door de lucht een stuk van een dakkamer tje meegenomen. In dit kamertje slie pen 2 personen die met den schrik zijn vrij gekomen. Van een voorbij va rend schip is de schippers-vrouw Koerts door een stuk van den ketel gedood; haar man werd gewond. Stuk ken van den ketel zijn op 500 M. af stand teruggevonden. Later meldt men ons: Gebleken is dat ook de vrouw en het kind van schipper Jasper om het leven zijn gekomen. Ze zijn met de sleepboot in de diepte verdwenen. Van de huizen aan de Trompkade is vooral de woning van den heer Elery zeer gehavend. Het echtpaar lag te bed, toen de ontploffing plaats vond. Even na den knal werd het on der kalk en steenen zoo goed als be dolven. Mevr. Elery is vrij ernstig aan het gelaat gewond, zij is in het zieken huis opgenomen. Het pakhuis van den den heer Brinker en van de firma Pannenberg en Krink is van binnen een ruïne. Alles werd vernield. In het huis van den heer Bont op den hoek van de Veemarktsfraat is een stuk ijzer van 3 K.G. geslagen. Het stuk ijzer richtte in de kamer groote ver woestingen aan. Ook de kruideniers winkel van den heer Visser in het be nedenhuis kreeg groote schade. Het huis van de familie Kraak aan den Moeskersgang werd bijna geheel ver nield. Deze familie die te bed lag moest met behulp van brand/adders via het dak, worden gered. Verder is in deri Moeskersgang een vrouw in haar huis door een stuk ijzer getroffen, en met een gebroken been weggebracht. Een ooggetuige deelt nog mede, dat „De Onderneming" omstreeks kwart over vier moest wachten totdat een ander schip door de brug zou zijn. Achter de sleepboot „De Onderne ming" lagen 5 andere schepen. De sleepboot had vaart verminderd wat tengevolge had dat de spanning in de ketel steeg. De machinist, die nog niet veel ervaring had, riep den kapitein toe, dat er iets niet in orde was. „De stoom loopt te hoog", hoorde de ooggetuige hem roepen. Direct daar op volgde een geweldige knal. Alle schippers die op het dek der schepen waren, werden tegen den grond gesla gen. Een tijd lang regende het stukken steenkool, hout en ijzer. De sleepboot werd vrij hoog in de lucht gedrukt en sloeg toen met een plof in het water terug, waar zij zonk. Een groote vlam steeg boven het water uit. De Tweede Kamer. Men meldt ons uit Den Haag: Bij de behandeling van de begroo ting van defensie heeft de Tweede Ka mer verworpen de moties Ter Laan tot vermindering van het contingent reeds in 1930 (5126 stemmen), tot schrapping van de post van 2 nieuwe onderzeebooten (5225 stemmen), tot het verleenen van een nooduitkeering aan mobilisatie-slachtoffers, die in moeilijkheden verkeeren (5127 st.), tot het treffen van een regeling voor mobilisatie-slachtoffers die niet on der de betreffende wet vallen. Het ar tikel betreffende de geheime uitga ven is aangenomen. De defensie-be grooting eveneens met 5227 stem men. Tegen stemden de S.D.A.P., de heeren Wijnkoop en Floris Vos. Met f 18.000 aan den haal. Men meldt ons uit Den Haag: De 27-jarige geldlooper L, van een Haagsche bankinstelling, is gisteren met een bedrag van 18000 gulden, dat hij voor zijn patroon had moeten in nen, spoorloos verdwenen. Vermoedt wordt, dat hij naar het buitenland is gevlucht. Monument Toorop. Men meldt ons uit Den Haag: Op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan, is heden in a/lcn een voud en stilte, op het graf van Jan Toorop, den het vorige jaar overleden, bekenden kunstenaar, het monument onthuld, nadat in de kapel op het kerkhof de plechtige Heilige Mis voor de zielerust van Toorop en zijn echt- genoote was opgedragen. De plechtigheid werd o.a. bijge woond door Dr. van Gelder, directeur en Dr. Knuttel, onder-directeur van den gem. dienst van Kunsten en We tenschappen. LICHT OP. Zaterdag 21 Dec. Zondag 22 Dec. 4.20 uur 421 uur WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 21 dezer luidt: matige Z.O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt: droog weer, temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Adriaan, z.v. Marinus Ver hage Susanna Gunst; Jan Comelis, z.v. Marinus Oostdijk en Johanna Martina de Pan. Gehuwd: Adriaan Jacob de Wit, 24 jr., j.m. te Eindhoven en Neeltje Paulina Zandee, 21 jr., j.d. Levenloos kind van Caspar Joseph Cornelis de Haan en Maria Geerfruida Kuijten. MARKTBERICHT. Middelburg, 19 Dec. Op de graan markt was de aanvoer gering. -Tarwe f 11f 11,50, lange bruine boonen1 f 17 f 17,50, ronde bruine boonen f 16 f 19, witte boonen f 40—f 43, kroon- erwten f 16f 16,50, maanzaad f 34 f36. Aangevoerd door Walchersche boe rinnen (offïcieele prijsnoteerïng) Boter f 1,121/2- Eieren f8. Poelje f6. Eendeieren f9. Aangevoerd door handelaren: Boter f 1,10. Eieren f 7,50. Poelje f5,50. Eendeieren f 8. Particuliere prijs boter fl,20, kip eieren f9, poelje f7 en eindeieren f9. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE (Die voor Yerseke vallen ongeveer vijf minuten later en voor Hansweerl ruim een half uur vroeger). (Amsterdamsche tijd). Dagen, Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 2) Dec. 6.18 7.09 0 28 22 7.30 8 OS 0.44 1.22 23 8.22 8.57 1.42 2.18 i4> a 9.19 10.22 2.47 8.28 25 10.29 11.10 8.53 4.27 26 11 85 6.02 5.84 27 0 17 0.87 6.07 6.30 Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd, Groot en Overgrootmoeder Wed. A. JOBSEN—Bommeljé, betuigen wij onzen hartelijken dank. Familie JOBSEN. Driewegen, December 1929. Terstond gevraagd Magazijn >NEDERLAND? Kattenburg Co. GOES. Alle modellen, ruiterschaatsen, kunstschaatsen. Alle schaatsentuig HET BANDENHUIS, GÖES. Bestel tijdig voor de a.s. feestdagen, aan huis te leveren HOTEL CENTRAAL H. J. Molhoek, Propr. bij ons, Prima kwaliteit. Ook alle soorten nieuwe Schaatsen. A. MAARTENSE, Goes, Zadelmaker, 's H. H.kinderenstraat. KBRSTGBSOHBNKBN vindt U in het CENTRAAL SIGARENMAGAZIJN. is een mooi en doelmatig Kerstgeschenk. Zie de etalage C. SINKE, GROOTE MARKT, GOES. -

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3