Prima Qandttescberiers Tegen de koude van af f 1,15, bij JACOB SNOOD1JK Binnenland Van Overal Recbtszakeo. Stadsnieuws ProVinclenieuWs de barbiers- en kappersondernemin gen bezitten hier voorwaardelijk wat meer vrijheid. De arbeidslijsten moe ten worden opgehangen in den winkel, terwijl een aangehecht afschrift moet worden gezonden aan het Districts hoofd der Arbeidsinspectie door af gifte tegen gestempeld ontvangbewijs aan het loket ten postkantore. Indien verschillende werk- en rust tijdregelingen gelden, behoort voor elke regeling een afzonderlijke lijst te worden ingevuld. De werktijdregeling mag ook vervat worden in een overzichtelijken werk- rooster, waarvan het Districtshoofd eventueel den vorm kan vaststéllen. De formulieren-arbeidslijst zijn te gen geringe betaling verkrijgbaar aan alle postkantoren. Arbeidsregister Het hoofd of de bestuurder van een winkel is verplicht een arbeidsregister aan te houden, waarin o.m. moeten zijn vermeld de namen van het perso neel en het nummer van het blad der arbeidslijst, waarop hun werk- rusttijden zijn aangegeven. Deze registers kunnen worden be steld aan alle postkantoren en zijn o.m. verkrijgbaar in verschillende boekwinkels, bij de firma Samsom te Alphen a. d. Rijn, Erven Tijl te Zwolle enz. Arbeidskaart. Het hoofd of de bestuurder is ver plicht, in het bezit te zijn van een ar beidskaart van in zijn dienst zijnde personen van 14 tot en met 17 jaar en van gehuwde vrouwen. Dit geldt ook voor loopjongens en loopmeisjes. D.eze kaarten worden kosteloos verstrekt ter gemeentesecretarie van de plaats van inwoning van de(n) werknemer (ster.) (Arbeidskaarten voor hen, die bui ten Nederland wonen, worden afgege ven ter secretarie der gemeente, waar de persoon arbeid verricht.) Keizerstraat, Goes. Tel. 348 Auto onder den trein. Gistermorgen is een vrachtauto ge laden met kalveren van de voormarkt te Zwolle, komende uit de richting Dalfsen, te Berkum op den onbewaak- ten overweg onder sneltrein nr. 204 GroningenZwolle geraakt. De auto werd door den trein gegrepen. Van de drie inzittenden werd de 40-jarige M. H. de Haas uit Ommen op slag ge dood. De anderen werden zwaar ge wond. Van de kalveren werd een vier tal gedood. Vermoedt wordt, dat de bestuurder door den dikken mist den naderehden trein niet bemerkt heeft. De tweede Haagsche confe rentie. In verband met het officieele be bericht uit Londen, dat de tweede Haagsche conferentie eerst op 6 Jan. zal aanvangen, schrijft het „Jour nal", dat hef een weinig voorbarig is dit uitstel der opening van de Haag sche conferentie reeds als een fait ac compli te beschouwen. Een dergelijk voorstel is wel door de Belgische re geering gedaan, doch tot nu toe niet door alle mogendheden aanvaard. Waarschijnlijk zullen de mogendheden het voorstel aannemen, daar de derde Januari een Vrijdag is en men met het beginnen der werkzaamheden eerst op den volgenden Maandag niet veel tijd zal verliezen, te meer, wanneer de deskundigen reeds ter voorbereiding van de werkzaamheden der tweede Haagsche Conferentie op 3 Januari bijeenkomen. De „Excelsior" weet nog te melden, dat minister-president Jaspar na over leg met de belanghebbende regeerin gen dezen heeft medegedeeld, dat de opening van de tweede Haagsche Con ferentie van 3 tot 6 Januari is uitge steld. Grootebrand te Oegs tgeest. In Oegstgeest bij Leiden heeft gis termiddag een brand gewoed van bui tengewoon grooten omvang, grooter dan sinds menschenheugenis aldaar ooit is voorgekomen. Te ongeveer kwart voor drie hoor den werklieden en omwonenden een hevigen knal in de bollenbergplaats van de N.V. H. Homan en Co. aan den Rhijngeesterstraatweg een ge deelte van den grooten weg, die Lei den met Haarlem verbindt. Tegelijker tijd zag men, dat het middelste ge deelte van het gebouw in brand stond. Het gebouwencomplex van de fir ma Homan bestond uit een groot mas saal voorgebouw, waarin o.m. de kan toorlokalen waren ondergebracht, ter wijl daarachter een zeer groote, uit zandsteen opgetrokken pak- en berg plaats was gelegen. Bovendien stonden ter rechterzijde verschillende kleinere gebouwtjes, terwijl juist op de afschei ding van het hoofdgebouw met de achter gelegen bollenschuur ter lin kerzijde een kleine uitbouw was. In dezen uitbouw was de centrale verwarmingsketel aangelegd en het vermoeden bestaat, dat vonken uit dezen ketel gevallen zijn op nabij lig gend hout en houtwol, die vlam vatten en in minder dan geen tijd het geheele gebouw in lichtelaaie zette. Over de geleden schade valt uit den aard der zaak op dit oogenblik nog weinig te zeggen. Deskundigen taxeerden de gebouwen op f80.000 tot f 100.000. Het hoofdgebouw was nog eerst twee jaar geleden opgetrok ken. De waarde van den voorraad bol len enz. werd geschat op ongeveer anderhalve ton, een bedrag, dat zeker niet weinig hooger zou geweest zijn, indien de huidige prijzen voor het najaarsgoed niet zoo betrekkelijk laag waren. Zoowel gebouw als goederenvoor raad waren verzekerd. Eerst zeer laat in den avond kon de brandweer inrukken. Gistermorgen is te Dordrecht de vierjarige Jansje Diederiks, toen haar moeder zich even uit de wo ning had verwijderd, door het spelen met lucifers in brand geraakt, waar door de kleine zoo ernstig verwond werd, dat zij aan de bekomen ver wondingen kort daarop overleed. Twee andere kinderen, die zich even eens in de kamer bevonden, kregen geen letsel. Een dame uit Alkmaar krabde Zondag per ongeluk een klein puistje open. Er deden zich verschijnselen van bloedvergiftiging voor. Maandag avond is zij naar het ziekenhuis ge bracht en daar thans overleden. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 20 December 1929 werden veroordeeld wegens: Te lage aangifte voor de Inkomsten belasting: J. J. v. d. B., 54 jaar, land bouwer te Zonnemaire, f 2500 boete of 1 maand hechtenis. De eïsch was 1 maand gevangenisstraf. Verduistering: S. B,, 34 jaar te Goes 1 maand gevangenisstraf. Overtreding Motor- en Rijwiel wet: A. F., 34 jaar, chauffeur te Goes, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter f 5 of 5 d. h. Overtreding-politieverordening: J. J. S., 37 jaar, koopman te Middel burg, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter f10 of 10 d. h. Vrijgesproken: F. H., 55 jaar, koop man te Yerseke, verdacht geweest van het onttrekken van goederen aan een Geslaagd. Aan de Technische hoogeschool te Delft is voor bouwkundig ingenieur geslaagd de heer C. de Hoogh, gebo ren te Goes. Schenking. De restaurafiecommissie der Groote Kerk alhier, heeft wederom 1000 gul den ontvangen van een onbekenden schenker. Benoemd. Tot sasknecht aan hef Sas is door B. en W. benoemd de heer C. Dekker thans hulp-sluismeester te Wemeldln- ge- Economische spijsuitdeeling De vorige jaren zamelde het comité tot economische spijsuitdeeling bij de inwoners van Goes steeds gelden in, teneinde de behoeftigen te kunnen spijzigen. Dit jaar zal echter op de Goe- senaren geen beroep worden gedaan. De voedsel-verstrekking zal desniettemin plaats v inden. Onze telefoon-tarieven. Van 1 Jan. a.s. af zal het normale telefoontarief voor onze stad f30 per jaar bedragen, plus 21/2 cent per lo kaal gespreek. Gesprekken met plaatsen, ten hoog ste 10 K.M. van Goes verwijderd kos ten f0,10, van 10-15 K.M. f0,15, van 15—35 K.M. f 0,35, en verder f 0,50. Aan grootgebruikers worden kortin gen toegestaan. „Steekspel van Joffers Op uitnoodïging van „De vergulde Smoking" heeft de Middelburgsche dilettanten-tooneelvereeniging „De Kunstclub" Woensdagavond in het Schuttershof alhier een opvoering ge geven van het Fransche blijspel: „Steekspel van Joffers". Een onge veer halfgevulde zaal, dames meest in avond-toilet, heeren in smoking, heeft met belangstelling het stuk en de pres tafies der executanten gade geslagen, en van instemming blijk gegeven. Dit oude Fransche blijspel heeft weinig artistieke pretenties, de hande ling is niet buitengewoon interessant en de dialogen zijn niet verrassend door geest of door oorspronkelijkheid. De juiste waardeering beperkt zich dan ook tot: „Aardig", en het zijn de costumes en de decors die het stuk kunnen opwerken. Woensdagavond heeft het aan goede decors, noch aan voortreffelijke kleedij ontbroken. Het tooneel was een waar juweeltje dank zij schikking der attributen, als an tieke meubelen, schilderijen enz., en de uitvoerenden droegen met zwier en gratie de costumes welke in dezen confecfie-tijd aan het verleden zulk een bekoring verleenen. Ook de opvoering heeft ons daar we den critischen bril opzettelijk thuis hadden gelaten wel kunnen vol doen. In den éeginne kon men niet alle spelenden verstaan, doch na het eerste bedrijf ging dat be ter. De uitvoerenden gaven allen blijk van toewijding, en het samenspel liet niet al te veelte wenschen over. Som mige tooneeltjes waren ware „schilde rijtjes", met veel gevoel voor kleur gepenseeld. Vooral Leonie de la Villegontier, Henri de Flavigneul (de speler van deze rol moest invallen voor een an der, en hij deed zulks zeer knap) en baron Montrichard hebben zich als aardig gevorderde dilettanten geweerd. De laatste heeft vele toehoorders, me de door enkele improvisaties, die zelfs de tegenspelers tot een glimlach dron gen, aan zich verplicht. Het blijft evenwel de vraag of het parodieeren hier op zijn plaats was. Het geheel bracht een gezelligen, goed lachschen avond, en uit den lach leken wel de bloemen geboren, die na het derde bedrijf de dames werden overhandigd. ,Een meesterlijk spel", merkte in de pauze iemand op, doelend op het uitvoerend gezelschap, in hoofdzaak gevormd door meesters (in de rech ten). Wij zouden daaraan willen toe voegen, dat deze dilettanten meester lijk de belangstelling der Goesenaren tot zich hebben getrokken. Alleen zou het aardiger geweest zijn als ze vrij toegang tot de zaal aan alle bezoekers hadden velreend. Nu voel den enkelen en niet geheel ten on rechte zich een beetje miskocht. „Symphonie". De orkestvereeniging „Symphonie" heeft Dinsdagavond in de „Prins van Oranje", onder leiding van haren directeur, den heer Loman, een met zorg samengesteld programma uitge voerd op een wijze, die veel lof ver dient. Telkens als men deze vereenï- ging hoort concerteeren kan men op merken, dat er meer „winst" werd be haald in de oefeningsperiode. In het openingsnummer, de ouver ture uit „Der Kalif von Bagdad" was er nog eenige weifeling, met als gevolg onzuivere effecten, doch in de vol gende nummers was deze aarzeling overwonnen en werd zeer verdienste lijk spel en wat meer zegt: samenspel gegeven. Het slotnummer, 'n fantasie II trovatore" voldeed aan alle rede lijke verlangens. Wanneer de Symphonie zoo voort gaat, zal zij weldra op 'tpeil staan, dat een goede dilettantenvereeniging bereiken kan. Bioscopen De Landbouw-Bioscoop brengt weer twee hoofdnummers op het nieu we programma. Het zijn „Moeder en kind", een dramatisch Duitsch film werk en „De Big van het vlaggeschip", een Paramount-film met Douglas Mac lean. Woensdag en Donderdag wordt in deze bioscoop de film: „Haar vier jongens" vertoond. Het Slot Ostende geeft deze week: „De dansstudent", met in de hoofdrollen Willy Fritsch en Suzy Vermon en Woensdag en Donderdag Eert uw moeder", een film waarin Mary Carr, de bekende moederrol vertolkster, speelt. Kantongerecht. De Kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens overtreding Hinderwet, A. L. te Goes f 1 s. 1 d.h. I Onder invloed van drank' een auto be sturen: A. M. J. P. te Baarland, f25 s. 5 d.h. en ontzegging van het recht om auto's te besturen voor den tijd van 3 maanden. Trekdier zonder toezicht laten staan: N. 'j. te Goes, f 5 s. 5 d.h. Uitg|raviitg in een weg niet behoorlijk verlichten-, C. K. te RiUIand-Bath, vrij gesproken. Fietsen over een zijpad van een straat te Goes: A. J. M. te Goes, f2 s. 1 week tuchtschool. 1 Te Yerseke fietsen over het trottoir J. S. te Wemeldifijgp, f5 s. 5 d.h. Zonder vergunning het verkeer op een weg belemmeren: D. v. G. te Colijns- plaat, geen straf toegepast. Zonder noodzaak vee over een rijwiel pad leiden. D. N. te 's Heer Arends kerke, terug aan ouders. Met een voertuig rijden zonder licht C. M. te 's Heenenhoek, f25 s. 25 d.h.g F. v. d. W. te Ovezande, f5 s. 5 d.h Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: L. L. te Wemeldiinge, f 10 s. 10 d.h. 's Avonds fietsen zonder licht: F. van H„ f2 s. 2 dJi. Naam van don schipper niet op zijn vaartuig hebben: L. G. B. te Antwerpen, f5 s. 5 d.h. Geen reglementen aan boord hebben: K. D. te Lorck, f2 s. 2 d.h. Zich met een vrachtauto op een spoor lijn bevinden als de trein waarneembaar nadert: B. M. te Kruinin^en, f25 s. 25 d.h. In een station van een spoorweg zich in kennelijken staat van dronkenschap be vinden. J. A. te Termeuzen, f25 s. 25 d.h. Door A. L. te Goes is hooger beroep, aangeteekend legen het vonnis waarbij hij wegens overtreding Hinderwet is veroor- eld tot f 1 s. 1 d.h. Door P. S. te 's Heer Arendskerke tegen het vonnis waarbij hij wegens het laten werken van een leerplichtig school kind gedurende den schooltijd, tot f 15 s. 15 d.h. Uitslag aanbesteding. Heden werd door B. en W. aanbesteed de verschillende onderhoudswerken voor 1930. Ingeschreven werd voor: Timmerwerk J. H. Nonnekes 8 pet. M. F. Goedemondt 7 pet. W. de Jonge 16 pet,H. van Sabben 8 pet. SmidswerkF. Nonnekes 6 pet. -p, Reijerse en De Dreu 20 pet. Iz, Adriaanse 6 pet. -p, G. J. Hollestelle 5 -p, LoodgieterswerkFa. Tamse, tarief. W. Kerkhove 10 pet. J, van der Klooster 14 pet. C. Beijerse 14 pot. Metselwerk 3. H. Nonnekes 6 pet. M, F. Goedemondt 6 pet. Fa. 3. M. f. Schrijver Zn 15 pet. Jac. v Gorp 10 pet. SchilderwerkM. W. Verplakke 12 pet. C. den Boer 6 pet. -j-.J.Brug- geman 2 pet. -p, M. van Stee 1 pet. -p, f. den Hollander 5 pet. -p, J. de Graaf 20 pet. C. Wisse 8 pet. -p, D, Brug- geman, tarief. La Sou Arnemuiden 4 pet. -p G. de Kubber 7pet. -p, H. Vissers 4pct.-p, G. S. Kuijper 6 pet. -p. Vrachtrijderswerk P. de Dren 12 pet. K. Pik Zn. 6 pet, C. Westdorp 10 pet -P. Straatmakerswerk Gebrs. Duijnhouwer 5 pet. M. W. Knuist 7 pet. JaloeziemakerswerkJ. P. Hopmans 5 pet. Fa. J, M. J. Schijver Zn 3 pet. J. H. Nonnekens tarief. 3beneden tarief. g-P boven tarief. Doopsgezinde Gemeente Zondag 22 December, geen dienst. Het paard als trekkracht. Op initiatief van den heer A. de Feijter, werd gisterenmiddag in de so ciëteit St. Joris eene vergadering ge houden, waarvan de bedoeling; was te bespreken welke maatregelen kunnen wor den genomen om het paard als trekkracht tegenover de autotractie in bescherming te nemen. Ongeveer een 50-tal personen uit ver schillende deelen van Zeeland hadden aan den oproep gevolg gegeven. De heer de Feijter leidde de ver gadering en zeide, dat men zich genoopt gevoelt, waar men vereenigd is in de plaats waar zoo kort geleden een brand de zoo karakteristieken Langpndelft teis terde, een woord van deelneming met deze ramp te uiten, en de hoop uit te Spreken, dat de gapingen door dien brand in de artistieke winkelstraat geslagen ten spoe digste mogen geheeld worden zonder het oude cachet te schaden. Spr. heette allien wellkom en conclu deerde ui tde. opkomst, dat men met hem de meening; is toegedaan, dat er niet vol hard mag worden in een negatieve rol ten opzichte der tegenwoordig© malaise in de paardenfokkerij en -handel. In het bijzonder (heette spr. welkom den vertegenwoordiger van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, den heer C. Stevens, Rijkslandbouwconsulent te Goes. Het is verheugend, dat de mi nister indertijd wel de aandacht aan 3 uiteenzettingen heeft willen verle< Spr. verzoekt den heer Stevens den aan den minister te willen overbrengt Spr. verheugt zich ook over de tegen woordigfieid van afgevaardigden van ver schillende organisaties, als; het Ned. Trek paarden stamboek en de afdeeljng Zeeliar. dier vereeniging De Walchersche paarden fokkersvereenigjng Hippos en andere. Spr. hoopt dat de bespreking kort in het belang van de paardenfokkerij mo gen zijn. Spr. zegt dat alleen de oprech belangstelling voor ons trekpaard, d volle overtuiging dat er te dier zake we wat meer zou kunnen worden gewerkt indien men den juisten vorm weet vinden, hebben geleid, op aandrang vele zijden tot het besluit deze vergaderin te houden. 1 -• De hoofdoorzaak van wat men nu ondervindt is volgens spr. te vinden in wat in de laatste drie decenniums in de paardenfokkerij is geschied. Door het in werking treden van de paardenwet van 1901 is een tijd van groo ten (blo-ei gekomen, mede door dat men niet alleen merries had maar ook ruins, die een goed handelobject vormden. De kwa liteit der dieren nam geregeld toe. Het was een tijdperk van rust en gezonde ontwikkeling, 1 De oorlog bracht hierin verandering, er was vraag naar millioenen paarden en die had in de paardenfokkerij toestan den van zeer abnormalen aard tenge volge. Men keek bijna alken naar aantal en prijs, al was er ook nog wel een streven naar kwaliteit. Hoe hooger de prijs, hoe hooger de kwaliteit werd geacht. Het was een ellendig© tijd zonder meer. Toen in 1922 de vraag naav paarden ter aanvuling der paardenstapels in andere landen ophield, volgde een catastrophe. Het overcompleet moest toch ergens heen en zoo zag men tallooze, dieren naar de slachtbank verhuizen, de prijzen eens zeer hoog, daalden tot het nulpunt. Daarbij bad men niets gesteld tegenover de hum bugachtige reclame voor de motortreetie. Men had mogen verwachten, dat men nu de fokkerij tot het hoog noodige en kwalitatief het hoogste zou beperken, maar men was nu eenmaal gewoon in massa te fokken en bleef dat doen. De fokkers zijn (llan ook zelf in hooge mate de oorzaak van de hedcndaagsche malaise. Reeds in 1914 tmeent spr. er op te hebben gewezen dat men zich vooral had toe te leggen op steeds verhoogde kwaliteit, want er zou een tijd komen, dat niet gekocht kon worden en als er gekocht werd slechts superieure kwaliteit.. Helaas- heeft de geschiedenis hem gelijk gegeven. Men zit in de malaise, al is er eenig perspec tief. omdat er in de groote steden een kentering begint te komen in de waar deering ten opzichte van de motortractio. Men voelt, dat het vervoer met paarden goedkooper is gezien ook de hooge ex ploitatiekosten bij motortractie. Er komt ten deze dan ook eenigs- zins verandering. Spr. wijst op enkele stukken in de Veldbode waarin den wensch naar voren komt om wat te doen en niet lijdelijk te blijven berusten. Men moet een campagne voeren voor het gebruik van het trekpaard als tractie- middel op alle terreinen waai' zulks economisch behoort, maar ook andere maatregelen moeten worden genomen. Dit kan door de fokkerij in te krimpen en zoo dat slechts de hoogste kwaliteits- dieren voor de fokkerij gebruikt, niet stamboekdieren, absoluut voor de fokkerij uit te sluiten en er bij de regpering op aan te dringen de eischen voor goedkeuring voor den trekdienst aanmerkelijk te ver scherpen. Het stamboek zal dit van zelf doen. Men is beter met 100 heng sten van superieure kwaliteit dan met 400 van gemiddelde. De fokkers moeten voor hun overtollige producten een de gelijke en doelmatige reclame maken op die terreinen waar hun paarden als trac- tiemiddel economisch behooren te worden gebruikt. Hierna gaf de voorzitter gelegenheid om van gedachten te wisselen en daarvan maakte verschillende der aanwezigen dank baar gebruik, o.a. de heeren de Vries» algemeen secretaris van het Trekpaar denstamboek Lako, secretaris van de afdeeling Zeeland en bekende paarden fokkers als de heeren Aemaudts, Tolle naar, Verlare en andere. i Er werd niet veel gevoeld voor een afzonderlijke vereeniging met het doel door den voorzitter ontwikkeld, maar wel voor een veel scherper keoriog zonder gelegenheid tot een tweede keuring, bijv. door het vormen van één jury, öf door de regeering, óf door het stamboek öf door onderlinge samenwerking van beide. Het resultaat der bespreking werd door den voorzitter zoo geformuleerd, dat men moet komen tot het uitsluitend fokken van het allerbeste materiaal, en moet aandringen op scherper eischen en op één jury, samengesteld bijv. uit drie per sonen met bijv. twee van het stamboek «n één van de regecruifi. De beer Stevens verzekerde aan bet slot der vergadering met belangstelling de discussies te hebben gevolgd, maar meende, dat in de eerste plaats moet worden getracht door éigen kracht t»t

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2