GLAS DIPLOMATEN City Magazijn N° 151. Vrijdag 20 December 1929 116 Jaargang Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel JCet lïïinkelmerktijdenbesluif. VAN LEERDAM -Springende Handen Kloosterbalsem ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Woensdag 25 December a.s., Eersten Kerstdag, zal de Goesche Courant niet verschijnen. Op 1 Januari a.s. treedt het Ko ninklijk Besluit van 13 Juni 1929, Staatsblad 313, het zgn. Werktijden besluit voor winkels, in werking. On der „winkels" verstaat de Arbeids wet alle open of besloten ruimten, waar voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen verkocht te worden. Ook zgn. „v/iegende win kels" zijn aan de bepalingen van het Werktijdenbesluit onderworpen, voor zoover zij langer dan een week wor den gedreven of worden gehouden in een pand, dat reeds vroeger als win kel in gebruik was. Met den winkel worden geacht een geheel uit te maken de in hetzelfde gebouw of op het bijbehoorende ter rein zich bevindende ruimten, waar voorwerpen of stoffen worden be waard voor verkoop in den winkel. De hoofdinhoud der bepalingen, waar mede de winkeliers met ingang van 1 Januari a.s. rekening hebben te hou den, is als volgt: Werktijd pet week. De werktijdbepalingen zijn niet van toepassing op winkels in de eigen wo ning van het hoofd of den bestuurder der onderneming, die zijn bedrijf uit oefent zonder hulp van anderen dan zijn echtgenoote en bloed- of aanver wanten tot den derden graad inbegre pen, die bij hem inwonen. Hierop be staat één uitzondering, n.l. dat jeug dige personen in een kapperswinkel ook in een familiezaak niet tusschen 20 en 8 uur mogen werken. De werktijd der winkelbedienden, door de wet „arbeiders" geheeten, mag per week normaal niet langer dan 53 uur bedragen. Alleen bij overwerk of in bijzondere perioden (zie hier onder onder feestdagen) kan daarvan worden afgeweken. Werktijd per dag. De dagelijksche werktijd is gesteld op hoogstens 9 1/2 uur per dag en moet liggen: 34 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Waarom verlang je er dan niet naar mij te kussen?" vroeg zij. „Een psychologisch probleem, dat voor het diner niet op te lossen is," verzekerde hij haar met een tintje ironie. „Dan verlang je er ook niet naar," hield zij vol. Hij boog zich naar haar toe en hield haar een oogenblik in zijn ar men, zacht weerstand biedend aan de overgave van haar geheele wezen. Hij kuste haar op de oogen, trok haar hand door zijn arm en wendde zich naar de deur. „Vijf minuten later en Louis zou mij nooit vergeven," zeide hij. „Hij maakt voor ons De zin werd niet geëindigd. De deur werd plotseling geopend zonder klop pen of waarschuwing. Een man in reisgewaad met een valiesje in de hand trad binnen. „Ottol" riep Gertrude uit, haar arm uit dien van Grant trekkend. „Hoe a. voor personen beneden 18 jaar tusschen voormïddags 8 en namiddags 8 uur; b. voor personen van 18 jaar en ouder tusschen voormiddags 6 en namiddags IOV2 uur (nachtarbeid is verboden.) Indien echter bij gemeentelijke ver ordening een bepaald sluitingsuur geldt, wordt voor personen van 18 jaar en ouder het einde van den werk tijd gesteld op een half uur na dat sluitingsuur, doch niet later dan tot 11 uur des avonds. Werktijd op Zaterdag. De werktijd des Zaterdags mag voor mannelijke kappersbedienden boven 18 jaar 12 uur, voor alle andere be drijven 11 uur per bediende (alleen personen boven 18 jaar) bedragen, met inachtneming van het weekmaxi- mum. Uit hef vorenstaande vloeit voort, dat de 53-urige werkweek bijv. als volgt kan worden verdeeld: 4 dagen a 9 uur per dag, 1 dag a 6 uur per dag, 1 dag a 11 uur per dag. Zondagsarbeid. Zondagsarbeid is verboden voor jeugdige personen, t.w. winkelbedien den beneden den leeftijd van 18 jaar. Uitzonderingen op dit verbod zijn (behalve voor Israëlieten, Sabbathis- ten en dergelijken) niet toegelaten. Voor winkelpersoneel, ouder dan 18 jaar, geldt het verbod niet. (Zie daaromtrent hieronder: Wekelijkschs rustdag.) Regeling voor algemeene feestdagen. Wanneer In een winkel op Hemel vaartsdag, op 15 Augustus en 1 No vember geen arbeid wordt verricht, is toegestaan, dat door personen van 18 jaar en ouder op den dag, vooraf gaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October gedurende t«n hoogste 11 uur wordt gewerkt. Voor personen van 18 jaar en ouder mag bovendien de werktijd in die week 62 uur bedragen. Voor bloemenwinkels, brood-, koek- en banketbakkerijen bestaan eenige afwijkende bepalingen met het oog op St. Nicolaas en Kerst mis, welke echter nog voor eind 1930 eenïgszins zullen worden herzien; o.a. ligt het ook in het voornemen, voor vischwinkels op Vrijdag een langeren werktijd toe te staan, mits het week- maximum niet worden overschreden en voor slagerswinkels en winkels van vleeschwaren een 11-urigen werkdag op 31 December. Rusttijden. A. Wekelijksche rustdag. Aan alle, in winkels werkzame ar beiders moet een wekelijksche, onaf gebroken rusttijd worden gegeven van ten minste 32 uur. Deze behoeft niet altijd op Zondag te vallen, daar zooals reeds is opgemerkt bij het Winkeltijdenbesluit Zondagsarbeid in het algemeen niet is verboden. ter wereld kom je hier vanavond?" Hij fronste geërgerd het voorhoofd. „Ik heb een telegram gezonden," antwoordde hij. „Je hebt het mis schien niet ontvangen. Wij vonden een snellere reisroute. Wil je mij aan dien heer voorstellen?" Het is Meneer Grant Slattery," mompelde Gertrude. „Mijn echtge noot, Print von Diss." De twee mannen bogen. Geen van hen stak een hand uit. „U kunt nauwelijks verwachten, dat ik u heel hartelijk welkom zal hee- ten," zeide Grant met inwendige dank baarheid. „Ik zou het genoegen heb ben gehad met uw vrouw ergens te gaan dineeren." Prins von Diss zag om zich heen. Hij had een heel onaangenaam gelaat, een korten, blonden, weiverzorgden knevel, fijne gelaatstrekken, een wree- den mond en koude, niet innemende oogen. Hij was bijna kaal. „Ik wist niet, Gertrude," merkte hij op, „dat het je gewoonte was je vrienden te ontvangen in je salon in een dergelijk hotel." „Ik handel in die zaken, zooals ik goedvind," antwoordde zij kalm. Er heerschte een oogenblik een ge spannen stilzwijgen. De Prins scheen iets te willen zeggen, maar beheersch- te zich met kracht. „Je bent waarschijnlijk moe van Eenmaal per 3 weken moet voor de arbeiders van 18 jaar en ouder, die op Zondag werken, de genoemde rusttijd van 32 uur echter wel een Zondag zijn. Sluit deze rusttijd aan op den vrijen middag per week, die iede- ren bediende gegeven moet worden (zie hieronder sub B), dan moet de rusttijd tenminste 41 uur per week bedragen. B. Wekelijksche halve vrije dag. Behalve de zooeven genoemde we kelijksche rusttijd van 32 uur mag een arbeider in een winkel op één dag per week geen arbeid verrichten vóór of na 1 uur dei namiddags. C. Nachtrust. Rustpauzen. Wanneer 6 uur of langer daags wordt gewerkt, moet iederen bediende na elke 51/2 uur arbeid een rusttijd van een half uur worden gegeven. Eindigt de arbeid echter na 6 uur des avonds, dan moet althans I1/2 uur rust worden gegeven tusschen 111/2 uur des voormiddags en 31/2 uur des namiddags. (Er is een herziening van hef besluit in voorbereiding, krach tens welke deze regeling niet zal gel den voor de dagen waarop in een plaats een jaarmarkt wordt gehouden en bovendien niet op de dagen, dat de winkelbediende zijn halven vrijen dag bekomt en dien dag zijn arbeid niet vóór 12 uur des middags aan vangt en tevens niet na 7 uur des na middags eindigt. In die gevallen kan met den normalen rusttijd van 1/2 uur na elke 5i/a uur arbeid worden vol staan. Voorts kan het Districtshoofd toe kenning van andere of langere rusttij den dan hierboven genoemd, eischen. Verder worde in acht genomen, dat rusttijden van minder dan een kwar tier als werktijd gerekend worden. Kinderarbeid. Een kind beneden 14 jaar of nog leerplichtig mag in een winkel geen arbeid verrichten. Dit verbod geldt ook voor loopwerk. Schoonmaken van winkels. Personen van 18 jaar en ouder, die in een onderneming geen anderen ar beid verrichten dan het schoonmaken van lokalen enz. mogen die taak op alle werkdagen tot 11 uur n.m. in win kels verrichten. Afhelpen van klanten. Het bedienen van degenen, die bij het sluiten van den winkel reeds daar in aanwezig zijn, is nog toegestaan, doch niet langer dan een half uur na het op de arbeidslijst aangegeven tijd stip van het einde van den arbeid noch langer dan een half uur na het normale sluitingstijdstip van den win- hel, een en ander op voorwaarde, dat in geen geval na 11 uur n.m. arbeid mag worden verricht. Overwerk. Indien in een winkel een opeenhoo- de reis," ging zij voort, en zult wel liever hier dineeren. In dat geval kan ik mijn afspraak met Meneer Slattery houden." „Integendeel, ik moet je verzoeken, die te v erbreken," verklaarde de Prins nadrukkelijk. „Het is een eigenaardig held van mij, maar ik sta mijn vrouw niet toe alleen met eenig man te di neeren, als ik in het bereik ben. Ik hoop een andere gelegenheid te zullen krijgen, mijn kennismaking met Me neer Slattery voort te zetten." „Ik zal u gaarne de gelegenheid daartoe verschaffen," antwoordde Grant zonder aarzelen. Gertrude legde haar hand op zijn arm. „Ik sta mijn vrienden niet toe met mijn echtgenoot te twisten," zei zij. „Het spijt mij werkelijk van ons di ner, Grant Wanneer wil je mij komen bezoeken?" „Wanneer je verkiest, Gertrude." „Morgen om vier uur. Kom hier bij mij thee drinken. Ik kan je niet zeggen, hoezeer ik ons diner betreur." Grant besefte p/otseling de belache lijke zijde van den toestand. Hij be- heerschte zich en wendde zich be leefd tot den nieuw aangekomene. „Misschien zoudt u zoowel als uw vrouw mij de eer willen aandoen met mij te dineeren?" «telde hij voor. |„Het diner is beneden besteld. Het ping van werk voorkomt, of zich al daar bijzondere omstandigheden voor doen, kan het Districtshoofd (of in beroep de Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid) afwijkingen van het Winkelwerktijdenbesluit en ook ver lenging van arbeid (doch alleen voor personen boven 16 jaar) toestaan, mits wordt in acht genomen, dat een jeug dig persoon niet langer arbeid ver richt dan 10 uur per dag en 55 uur per week en een man en een vrouw niet langer dan 11 uren per dag en 62 uren per week. Filiaalhouders. De bepalingen van het Winkel werktijdenbesluit zijn van toepassing op zgn. filiaalhouders, die dus een winkel beheeren, behoorende tot een onderneming, waarvan zij niet het hoofd of de bestuurder zijn, met dien verstande echter, dat de werktijdbe palïngen voor dengene, die aan het hoofd staat van den winkel of het filiaal, alleen dan niet gelden, wan neer hij uitsluitend of in hoofdzaak met de leiding van den winkel of van een afdeeling daarvan is belast, of wanneer, behalve het hoofd, ten min ste 3 personen in den winkel arbeid plegen te verrichten. Die bepalingen blijven echter steeds van toepassing op al degenen (familie of vreemden) die bij hem bij den verkoop assistee- ren. Afdeelingschefs. Eveneens zijn vrijgesteld de chef de bureau, het hoofd van administratie, de hoofdboekhouder en de afdeelings- chef, voor zoover zij aan het hoofd staan en de leiding hebben over ar beiders, werkzaam aan de administra' tie, de correspondentie of de boek houding der onderneming; verder de magazijnmeester en de expeditiechef, indien hun arbeid uitsluitend of in hoofdzaak bestaat in het houden van toezicht op de magazijnen, bij de ex peditie of bij de ontvangst van goede ren en zij verantwoordelijk zijn voor de goede orde in de magazijnen en voor de daar aanwezige goederen en stoffen, in al deze gevallen evenwel onder voorwaarde, dat in het arbeids- register bij hun naam vermeld is, welken werkkring als bovengenoemd zij vervullen. Het Districtshoofd der Arbeidsin spectie kan bovendien bij bijzondere vergunning bepaalde personen meteen afdeelïngschef gelijkstellen en dus van de werking van het Winkel werktijden besluit vrijstellen. Bij weigering kan de werkgever bij den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in be roep gaan. De verleende gelijkstelling kan steeds worden ingetrokken. Vervanging bij ziekte. De werktijdbepalingen zijn evenmin van toepassing op den arbeid van den persoon, die bij ziekte van het hoofd of den bestuurder der onderneming dezen vervangt gedurende die vervan ging, mits van de vervanging onver kan best een half uur worden uitge steld." De Prins maakte een koele buiging. „Ik dank u zeer, meneer," ant woordde hij, „maar vanavond wil ik liever tête a tête met mijn vrouw di neeren. Ik heb nog zaken af te doen, Wij zullen elkaar ongetwijfeld wel weer ontmoeten." Grant dineerde alleen in een afge legen hoek van het restaurant, wel eenigszins tot zijn eigen tevredenheid maar zeer tot teleurstelling van den maitre d'hotel, aan wien hij zijn be velen had gegeven. Juist toen hij bij na klaar was, kwamen Gertrude en haar echtgenoot de zaal binnen. De laatste had van kleeding verwisseld, maar scheen nog in geen beter hu meur te zijn. Hij keek boos naar Grant en raadpleegde zijn vrouw niet, toen hij het diner en den wijn bestelde. Zij leunde achterover in haar stoel en bracht langzaam haar waaier in bewe ging. Haar oogen zochten voortdurend die van Grant. Toen hij wegging, bleef hij een oogenblik bij hun tafel staan. Zij maakte een licht gebaar van vrees maar Grant glimlachte slechts. „II hebt een heel gulzig mensch van mij gemaakt, Prinses," bekende hij. „Ik moest trachten het diner te verorberen, dat ik voor twee personen had besteld." „Ik wou, dat je mij mijn deel had wijld aan het Districtshoofd is kennis gegeven. Bewakingsdiensten. De man, die uitsluitend of in hoofd zaak met bewakingsdiensten van win kels en magazijnen is belast, mag zulks doen gedurende ten hoogste 12 uur per dag en 72 uur per week. Hij moet echter in 8 achtereenvolgende weken tenminste 2 Zondagen vrij zijn. Tusschen het begin en het einde van den bewakingsdienst moet een tijds ruimte van ten hoogste 12 uur liggen. Vóór en na iederen bewakingsdienst moet hem een rusttijd van tenminste 11 uur worden gegeven. lsraëlietische winkels en feestdagen. Voor lsraëlietische winkels en voor personen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den wekelijkschen rust dag op den 7den dag viert, geldt in het algemeen, dat de wekelijksche rusttijd minder dan 32 uur mag bedra gen, doch niet minder dan 26 uur. De regeling van den werkttijd in weken, waarin lsraëlietische feestdagen vallen, zal vermoedelijk nog eenigszins wor den aangevuld, teneinde betere aan sluiting te vinden bij de kalenderpe rioden die kunnen voorkomen. Doe het dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akker's Kloosterbalsem in huis hebt, en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar iederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren met Akkers „Geen goud zoo goed" Barbiers- of kappersondernemingan. De algemeen voor winkels geldende bepalingen zijn ongeveer gelijkluidend voor barbiers- en kappersondernemin gen. Op Zaterdag, den dag, voorafgaan de aan Hemelvaartsdag, op 14 Augus tus, 31 October en 24 December, mag door een man van 18 jaar of ouder, indien genoemde dagen werkdagen zijn, worden gewerkt hoogstens 12 uur per dag tusschen v.m. 6 uur en n.m. 11 uur, echter hoogstens 53 uur per week. Op de genoemde dagen kan worden volstaan met een rusttijd van ten minste een half uur na elke 5 uren arbeid; de lange rust a I1/2 uur be hoeft op die dagen niet te worden toegekend. Ten behoeve van tooneelvoorstellin gen mag door een persoon van 18 jaar of ouder tot 11 uur n.m. kappersar- beid worden verricht Arbeidslijsten. De werk- en rusttijden van winkel personeel moeten nauwkeurig zijn aangegeven op een arbeidslijst. Alleen gezonden," zeide zij. „Ik ben tenmin ste niet geraadpleegd over het onze, en ik meen den naam van elk gerecht, dat ik verafschuw, te hebben ge hoord." Haar echtgenoot sprak nu voor het eerst. „Het echtelijke maal verveelt, vree» ik," hoonde hij. „Ik twijfel er niet aan, dat u gelijk hebt," stemde Grant toe met een lichte buiging tot afscheid. „Ik ben zelf niet gehuwd, maar men merkt zoo iets op." Hij ging naar de Hall en stond een oogenblik bij zich zelf te glimlachen. Toen opende hij, gehoor gevende aan een plotselinge opwelling een der fele- foonhokjes en belde de Villa Miranda op. Een oogenblik later kwam Susan voor de telefoon. „Wat ter wereld wil je toch?" vroeg zij. „Je moest midden in je diner zitten." „Ik ben verdreven," antwoordde hij. „Wat bedoel je? Arthur?" vroeg zij eenigszins opgewonden. „Erger! Haar echtgenoot! De Prins kwam twaalf uur eerder dan hij ver wacht werd. Het was een vervelend gevaL" (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1