DIPLOMATEN N° 480. Woensdag 48 December 4929 446 Jaargang. Nieuwjaarswenschen School en kerk RecbtszakeD. LINTVELT's BAZAR nat-Koud Weer igg# Sport. ProViDcienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamloozc Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zij, die zich met ingang van 1 Ja nuari a.s. op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. in het NIEUWJAARSNUMMER wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruit betaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Onder een algemeenen wensch kun nen namen en adressen geplaatst wor den tegen betaling van 20 cent per regel. Opgaven worden zoo spoedig moge lijk ingewacht, doch uiterlijk VRIJ DAG 27 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. ADMINISTRATIE GOESCHE COURANT. Onwel geworden in de kerk. Tijdens de godsdienstoefening Zon dagmorgen in de Ned. Hervormde kerk te Mastenbroek zijn eenïge per sonen onwel geworden, wat in verband wordt gebracht met de omstandigheid dat de laatste dagen op het koor ach ter den preekstoel opgravingen zijn verricht voor den aanleg van centrale verwarming, bij welke opgravingen een groote hoeveelheid menschelijke beenderen te voorschijn is gekomen. Poitierelchter te Middelburg Weggenomen. M. T., 23 jaar, werkman te Kat», werd ten laste gelegd dat hij op 27 September 1929 te Kats, tien gulden, toebehoorende aan C. B., heeft wegge nomen. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak 1 week gevangenisstraf. Les Dames. N. H., huisvrouw van B. O. te Ril- land-Bath, werd verdacht dat zij op 17 October j.l. J. H. met een pook heeft geslagen. Eisch f 15 s. 15 d. Uitspraak idem. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. een paar Wybejt- tabletten! Zij bescher men legen verkoud heid en infectie. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Zuidelijke le klasse K. N. V. B. 33 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Dat zal ik trachten," verzekerde hij haar. „Prinses, uw zending hier was moeilijk. Tot dusver hebt u er u handig van gekweten." „Ik voel mij zeer gevleid," mompel de zij met blijkbare ironie. „Ik mag dan al of niet uw opinie omtrent Meneer Grant Slattery dee- len," ging hij voort, „maar in andere opzichten hebt u goed gehandeld. Ik kom hier om utesmeeken.de goede re sultaten van uw werk niet te bederven." „Wilt u als 'tu blieft zoo kort en duidelijk mogelijk zeggen, wat ,u wenscht?" verzocht zij. „Ik gehoorzaam," antwoordde hij met een buiging. „U is hier gekomen om te trachten voor ons een eenigs- zins lastige kwestie op te lossen be treffende dien jongen man, Meneer Grant Slattery. U meent de waarheid omtrent hem te hebben ontdekt. Ik zal openhartig jegens u zijn en u zeg gen, dat ik daar niet zoo zeker van ben. Maar van één ding ben ik over Beleediging. H. B., 32 jaar, uitvoerder van een Bergingsbedrijf te Wemeldinge, werd beklaagd dat hij op 12 November j.l. te Goes J. S. heeft beleedigd. Eisch f10 s. 10 d. h., uitspraak f5 s. 5 d. h. De gefingeerde overval te Deventer. De advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad, mr. Berger, heeft Maandag conclusie genomen in de zaak van G. J. J. S., wien ten laste was gelegd, dat hij op 19 Januari 1929 te De venter, samen en in vereeniging met H. F. v. Straten, heeft verduisterd ongeveer f15.000, toebehoorende aan de N.V. v leeschwarenfabriek L. J. P. Stegeman en Co., welke gelden ver dachte als kantoorbediende in dienst van die vennootschap bij de Neder- landsche Bank ten behoeve dier ven nootschap in ontvangst had gekregen. Deze zaak betreft den bekenden gefingeerden overval bij den Diepen' veenscheweg, toen verdachte zich aan een boom heeft laten vastbinden. Het gerechtshof te Arnhem had S. inhoo- ger beroep wegens verduistering ver oordeeld tot 4 maanden gevangenis straf. De advocaat-generaal zeide in zijn conclusie o.m., dat hij niet kon toe geven, dat een welbewuste samenwer king tusschen requirant en v. Straten tot verduistering van de bedoelde gelden niet zou zijn af te leiden uit 's Hofs arrest, zooals de verdediger had aangevoerd. Al mochten, zooals de pleiter opmerkte, de door v. Stra ten gebezigde woorden „als jij het niet doet, zullen we je wel krijgen", wijzen op eenig oogenblik£elijk tegenstrib belen van requirant, in elk geval heeft hij, die zich welbewust van het geen hem te wachten stond, naar de afgesproken plaats had begeven, al spoedig deze aarzeling overwonnen en zich aan de gemaakte afspraak gehou den, zooals nog meer bepaaldelijk blijkt uit requirants verklaring, dat hij, hoewel door v. Straten aan een boom vastgebonden en met een steen geslagen, zich omstreeks 15 minuten heeft stil gehouden en daarna is gaan schreeuwen. Geen der onderdeelen van het voor gedragen casatiemiddel achtte de ad vocaat-generaal gegrond. Hij conclu deerde mitsdien tot verwerping van het beroep. Uitspraak over 4 weken. tuigd, u is in uw nasporingeen al verder gegaan dan Otto zou goed keiuren." „U denkt, dat ik verliefd zal ra ken op dien man?" vroeg zij. Blunn gaf geen antwoord. Zij wacht te een oogenblik en keek toen op de klok. „Otto is mijn vriend," ging hij voort, „en Otto heeft een jaloerschen aard, zooals u weet. Ik vind, dat u verstan dig zoudt handelen uw afspraak voor het diner dezen avond niet na te ko men." „Voor een schrander man," zeide zij bedaard, „vind ik u de grootste dwaas, dien ik ooit heb gekend." „Ik ben de vriend van uw echtge noot en de uwe," herinnerde hij haar kalm. „Luister," ging zij voort. „Otto heeft mij hierhee ngezonden en u kent mijn opdracht. Ik zal ze vervullen op de wijze, die ik de beste vind. Als er iets op mijn methode te zeggen valt, moet dat van hem komen. U bedoelt het goed, denk ik, maar alles wat u zegt zal nutteloos zijn." „Prinses," protesteerde Meneer Blunn, „u is een jonge vrouw en u hebt den sterken wil van uw natie. Ik ben een bejaard man en maak aanspraak op het recht ronduit met u te spreken. U wilt den avond door brengen met een man, dien u drie jaar N.A.C. -B.V.V. P.S.V.—M.V.V. L.O.N.G.A.—Willem II WilhelminaN.O.A.D. 2-0 5-1 2-3 1-1 Zuidelijke 2e klasse K.N.V.B. VlissingenMiddelburg 1—10 T.A.C.—Zeelandia D.O.S.K.O.Breda DongenVolocitas R.B.C.De Baronie 2-0 2-2 3-1 3-3 Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Hulst—Walcheren 41 TerneuzenMiddelburg II 9—0 Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Goes—De Muggen 41 H.K.I.—Alliance 4-2 Nieuw Borgvliet—Bocimeer 21 De oestercultuur. Men schrijft uit Ierseke aan de „N. R. C.": Reeds eenige jaren achtereen kon den wij, na beëindiging der oester campagne melden, dat het voor de kweekers een goed jaar geweest was. Nu worden we Ineens opgeschrikt door het bericht dat de Nederl. Ver. van vischhandelaren besloot, „den mi nister van financiën telegrafisch uit voerverbod van zaaioesters te vra gen, teneinde algeheelen ondergang der oestercultuur te voorkomen." In ons overzicht van de campagne 1925-'26 schreven we o.a., in verband met den uitvoer van zaaioesters: „zoo dat zich in dit alles ook weer de lang zame evolutie weerspiegelt, die de laat ste jaren in de oestercultuur te Ier seke plaats grijpt: afzet van het half- product...." Deze evolutie heeft zich voortgezet en de talrijke nieuwe villa tjes, door oesterkweekers te Ierseke gebouwd en de vele aangeschafte auto's waren voor ons bewijs genoeg, dat het met dien algeheelen onder gang nog niet zoo'n vaart loopt. Toch zijn we ook nog eens op informatie uitgegaan en Werkelijk vernamen we klachten, doch geen klachten over een tekort aan oesters, maar wel over de groote concurrentie, die de kweekers elkaar onderling nu weer aandoen, waardoor de mooie prijzen der laatste jaren aanmerkelijk zijn gedaald, voor sommige soorten zelfs tot f 50 per duizend. De verkoop van zaaioesters even wel is een gevolg van de omstandig heden. Vóór den oorlog werden 40 geleden schandelijk hebt behandeld. Vergoeding te willen geven is zeer gevaarlijk." „Misschien," gaf zij toe. „In elk geval ben ik mijn eigen baas. Wat ik wensch te geven, geef ik, en niets dat u kunt zeggen, geen bedreiging, die u kunt uiten, zou mij er toe bren gen mijn plan te veranderen." „Uw besluit staat dus vast, Prin ses?" „Mijn besluit staat onveranderlijk vast." Er werd aan de deur geklopt. Een bediende van beneden kondigde de komst aan van een heer voor Ma dame la Prinsesse. „U kunt hem bovenlaten," beval Gertrude. De man boog en verliet de kamer. Blunn keek haar aan en fronste het voorhoofd. „U wilt hem hier ontvangen in uw salon?" vroeg hij. „Zeker," antwoordde zij. „Indien het mij behaagde zoo te doen, zou ik hier ook dineeren. Ik ben aan niemand verantwoording verschuldigd voor wat ik Kfensch te doen." Nog steeds maakte hij geen aan stalten tot vertrek. „Het schijnt mijn droevig lot te zijn u boos te maken, Prinses," be treurde hij. „En ik kan u verzeke ren, dat ik zulks niet wensch. Maar a 45 millioen oesters per jaar verzon den, na den oorlog 20 a 25 millioen. Overproductie en als gevolg daarvan een elkaar doodconcurreeren stond voor de deur. De groote sterfte, een jaar of zeven ge/eden, voorkwam toen overproductie en later de grootere af zet van zaaioesters. Zaaioesters, men vergete dit niet, zijn een half-product. Sommige k weekers hebben niet an ders. Dit zijn toch altijd nog oesters van 3 jaar oud, die opgevischt wor den en op de „vetweïderijen" bij Brui- nisse en elders moeten worden uitge zaaid. De oester is vooral export-artikel. Nederland neemt slechts plm. 2 mil lioen, dus nog geen tiende deel van de totale productie. De oesterliefheb bers behoeven zich dus nog niet onge rust te maken en de meest belangheb benden, de kweekers? Onder deze heerscht wel groot meeningsverschil over wijze van verpachting en derge lijke, maar over het nut der in de 'laat ste jaren gevoerde zaaioesterpolitiek zijn allen het nu wel roerend eens. De grootste mail. Zondag zijn met de mailboot „Prin ses Juliana" 2777 zakken Amerikaan- sche mail aangekomen. Dit is de grootste mail die tot nog toe met één boot te Vlissingen is aan gekomen. Onderhandelingen afgesprongen. De onderhandelingen tusschen de N.V. P.Z.E.M. en de N.V. Stoomtram Walcheren over de overname van de electrïsche tram Vlissingen—Middel burg zijn definitief afgesprongen om dat men het over de koopsom niet eens kon worden. Rijkswaterstaat. Bij Kon. besluit van 13 Dec. is be paald (met ingang van 16 Dec.) dat het aantal en de omvang der inspec tiën en districten van den Rijkswa terstaat wordt vastgesteld als volgt: Artikel 1. Er zijn 2 inspectiën, een algemeene dienst, 9 directiën en 4 dis tricten. Artikel 2. De eerste Inspectie omvat de directiën Friesland en Drenthe, Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht en Zeeland, zoomede de dis tricten Groningen en Sluisbouw IJmui den. De tweede inspectie omvat den Al gemeenen dienst, benevens de direc tiën Groote rivieren, Gelderland en Overijssel, Noord-Brabant en Limburg zoomede de districten Twenthe-kana- len en Maasverbetering. Daarenboven omvatten beide inspec tiën de directe Wegenverbetering. Artikel 3. De algemeene dienst om vat het verzamelen van gegevens voor de nauwkeurige kennis van den water staatstoestand des lands, als bedoeld sub lo van artikel 1 van het Kon. besluit van 17 Juli 1920 (St.bl. nr. 61Z) De directie Zeeland omvat de pro vincie Zeeland, met uitzondering van dit moet ik u nog zeggen. Ik ben gewoon met menschen om te gaan, hen als 't ware binnenste buiten te keeren, hen te beoordeelen naar hun karakters en daden en kleinigheden, welke andere menschen ontgaan. Ik heb mij nog nooit vergist. Deze Slat tery is volgens mijn meening juist wat wij van hem dachten. Volgens mij speelt hij zelf een spel met u. 11 houdt hem voor onschadelijk; u meent, dat zijn genegenheid voor u ongeveinsd is. U vergist u. U vergist u in beide gevolgtrekkingen." Zij glimlachte. Op dat oogenblik had zij gewild, dat het vertrouwen, hetwelk die glimlach scheen aan te duiden, werkelijk in haar hart was. „Ik geloof," verklaarde zij, „dat een vrouw het best kan oordeelen over de liefde van een man voor haar. Ik kan Meneer Slattery's liefde op de proef stellen. Ik durf dat gerust doen." Er werd op de deur geklopt. Grant werd binnengelaten. Gertrude reikte hem haar hand. Hij bracht ze aan zijn lippen en wendde zich toen tot Blunn. „Wees maar niet bang," zeide de laatste. „Ik ben een ongenoodigde gast en wilde juist heengaan. Prinses, wilt u mij nog eens toestaan u te verze keren, dat ik mij nooit vergis." Zij lachte eenigszina verachtelijk. het gedeelte, dat tot de directie Groo te Rivieren behoort. De directie Groote Rivieren omvat de groote rivieren met haar zomer- bed, benevens het winterbed van de Bergsche Maas en het toezicht inge volge de Rivierenwef op het winter bed der groote rivieren, met uitzon dering van de Maas boven kilometer- raai 29 bij Well, van de Donge en van de stroomen en zeegaten in Zuid- Holland, Zeeland en Noordbrabant, be neden de rechte lijnen gaande: op het Haringvliet over hef licht op den dijkshoek bij de Hoomsche hoofden beoosten Hellevoetsluis en het baken de Pieter aan de westzijde van den mond der haven van Dirksland, en in de Grevelingen over den toren van Herkingen op Overflakkee en het licht op den dijk van den Sir Jans polder (Stelhoek) op Duivelaend, en voorts ten zuiden van de rechte lijn, getrokken door het Zijpe, als verleng de van de buifenkruinlijn van hef rechte gedeelte van den ongeveer ongeveer O.ZO. W.N.W. gerichten noordelijken dijk van den Anna Juco- bapolder van St. Philipsland. De haven te Vlissingen. In een Nota deelt de minister van Waterstaat naar aanleiding van het in het verslag over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 25 Juli tot ver betering van de haven te Vlissingen, gestelde vragen mede: Naar het oordeel van zijn ambtge noot van Defensie zou vermindering van de loodsgelden tot 1/7, ten einde deze gelijk te doen zijn aan die van het Scheldereglemenf, berekend naar de lage Belgische valuta, voor de ha vens van de Westerschelde niet mo gelijk zijn, indien zulks niet voor alle Nederlandsche havens zou gelden, om dat dit een eenzijdige bevoorrechting zou zijn van eerstgenoemde havens. YERSEKE. Van het scheepje van den veerman Porrey, woeien Zaterdag de zeilen stuk, zoodat het ten prooi aan wind en golven werd. De YE 185, Gebr. van Damme (een flinke sterke motor) haalde het tusschen de platen weg en bracht het veilig in de haven. KAPELLE. In het veilingsgebouw te Kapelle-Biezelinge werd door de pas gediplomeerde cursisten een wedstrijd gehouden in het verpakken van fruit. Twee verpakkingscursussen waren ge geven een voor meisjes en een voor jonge mannen. Aan 13 meisjes en aan 13 jongens kon een diploma worden uitgereikt. Eén van de jongens moest afgewezen worden. De jury voor deze wedstrijd bestond uit de heeren H. A. Nijssen voorzitter van de Veilings- vereeniging, A. J. van Liere, A. van der Have en den directeur van de vei ling, den heer Gerritsen. Mooie prijzen waren beschikbaar gesteld, omdat niet alleen van nabij, maar ook vanuit de omgeving flinke bedragen geschonken waren. Den eersten prijs van de jongens behaalde Jacob Eversdijk Mz., den „Het Koninkrijk der Dwazen wordt bevolkt door menschen, die zich nooit vergissen," antwoordde zij. De deur werd achter Blunn ge sloten. Zij kwam een beetje dichter bij Grant. „Wat wilde die kerel? vroeg hij. „Mij waarschuwen tegen jou," ant woordde zij. „Wat een bemoeial!" „Hij heeft mij teleurgesteld," merk te zij op. „Ik had nooit gedacht, dat hij de soort man was, die bij een vrouw komt praten als een vriend van haar echtgenoot. Wat een vreeselijk aanmatigende houding." „En hoe weinig blijkt hij te weten van jou en je weerstandsvermogen." Zij kwam wat dichter bij hem, sloeg de oogen op en bleef een oogenblik zwijgend staan. „Herinner jij je nog de laatste maal, dat je mij kuste, Grant?" „Heel goed," antwoordde hij. „Ik bleef een half uur bij je, nadat wij van de opera terugkwamen. Ik moet je hebben gestoord bij het inpakken vrees ik." Hij zag haar ineenkrimpen, maar bleef onbewogen. Hij glimlachte haar vriendelijk toe, terwijl hij haar met ongeveinsde bewondering aanzag. „Je ziet er vanavond heel mooi uit, Gertrude," zei hij. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1