DIPLOMATEN Nieuwjaarswenschen N° 149. Maandag 16 December^! 929 116 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Raadsfilm. ABONNEMENT Prij» per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2,— Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT Uitgave: Naamlooae Vennootschap Goesche Courant ÈpwPs®/ en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 -*■n gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regel» fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zij, die zich met ingang van 1 ja nuari a.s. op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. in het NIEUWJAARSNUMMER wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruit betaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Onder een algemeenen wensch kun nen namen en adressen geplaatst wor den tegen betaling van 20 cent per regel. Opgaven worden zoo spoedig moge lijk ingewacht, doch uiterlijk VRIJ DAG 27 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. ADMINISTRATIE GOESCHE COURANT, B. en W. van Goes blijken ieder jaar opnieuw de begrooting van in komsten en uitgaven als het groote feest-diner in het teneinde loopende tijdvak van 365 dagen te beschouwen, want getrouwelijk laten zij aan de hoofdschotels een hors d'oeuvre voor gaan van zulk een overdadige nuan ceering, dat zelfs de eigenaar en de kok van ons ïnheemsche hotel Cen traal er zich in zouden kunnen ver lustigen. Weelderige hors d'oeuvres kunnen tof gevaarlijke precedenten worden indien de gastheeren de diner- etiquette niet volkomen doorzien en (of) als de aanzittende gasten vreem delingen dan wel zeldzame bezoekers zijn in het luxurieuse rijk der gastro nomie. Geraffineerd uitgebreide inlei dingen tot de hoofd-substantie van den maaltijd hebben niet maar zoo toe vallig reeds menig dineerenden parten gespeeld; parten welke hij dra deer lijk berouwde. Het pleit voor B. en W., en voor «de getrouwelijk met hen aanzittenden, dat het begrootïngs-festijn ieder jaar weer een bijna ideaal verloop heeft, dat de uitbundig gevarieerde hors d'oeuvre de waardeering der hoofd schotels eerder opvoert dan doet da len, en dat zelfs het dessert, te om streeks 10 uur niet onaangeroerd, door den ijverigen major domus naar de keuken wordt verwezen. Ondanks zeer vele betoogen, die soms geestrijk en sprankelend zijn als champagne, soms mild als een superieur vischwijntje, nu eens opwekkend en inspireerend als een goede Bordeaux, dan weer zin rijk en bedwelmend als het bouquet van flonkerende oude Bourgogne, of 31 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Zij tracht iets te weten te komen, terwille van dien man van haar, denk ik. Dat is nu goed en wel voor jou, maar ik vind, dat Arthur voorzichti ger moet zijn. Vader zegt nooit veel, maar ik verbeeld mij, dat hij zooveel te meer denkt". Zij eindigden hef spel haast zwij gend en spraken ook niet veel onder het theedrinken. Op weg naar beneden werd Grant door een plotselinge vrees aangegrepen. Susan was immers een meisje, dat haar eerste opwellingen volgde. De dagen van hevige span ning, welke hij en de anderen door leefden, beteekenden niets voor haar. Misschien zou zij er geen rekening mee willen houden. Zij was altijd omringd door jonge lieden en voor het oogenblik tenminste ergerde zij zich aan hem. weer troebel, verwarrend, maar zoetig als de noodwendige pousse-café weten alle aanzittenden ieder jaar op nieuw, heel aan 't einde van de toch geestkracht ventileerende zitting, de vingerkommen even wel aan haar eigenlijk doel te doen beantwoorden als zij kans zien de Havanna te ont- punten zonder het dekblad van deze exorbitante genieting te beschadigen. Streelde deze zeer oppervlakkige teekening van de jaarlïjksche festijnen van onze vroedschap reeds Uw zinnen, o lezer? Niets weerhoudt u, mits ge zeer be scheiden, en zeer stilzwijgend zijt, aan het jongste feest-diner van den raad, zij het dan op een nederige plaats te ziften. De gong dromt. Mes dames et messieurs est servi. Een voortreffelijke en meesterlijk gecomponeerde hors d'oeuvre vergt gemeenlijk eenïge uren. Toen de elf vroede vaderen zich Vrijdagmiddag te 2 uur schaarden om de tafel, welke burgemeester Hajenius presideerde (de heer Koning liep het diner mis door verblijf in het buitenland, de heer Buïjs wegens ziekte) hadden zij niet minder dan 23 voorspijzen voor den boeg, met welk respectable aan tal ingrediënten zij zich circa 2 uur met gezonden appetit onledig hiel den. Ietwat pralerig troonden alle on derdeden der hors d'oeuvre op het menu, dat we hier natuurlijk niet vol ledig kunnen vermelden, omdat het noemen van de allerbeste en meesten in gang vindende beetjes al heel wat ruimte vergt. De gebruikelijke Iersche oesters had de tafel-praeses Vrijdag doen vervangen door een délicieus pastdtje: „Brand la Middelbourg", hetgeen aan de tot oordeelen bevoeg de smullers een levendige gedachten- wisseling ontlokte, totdat de voorzitter met kennelijken pret de aandacht der dischgenooten leidde naar het inzicht van den heer Van Poelgeest. Deze gaf als te doen gebruikelijk een korte uit eenzetting van zijn standpunt t. o. der onderhavige materie, en hij betoogde dat het materiaal der Goesche brand weer versterkt zal moeten worden met een brandspuit, die eenige honderden M3. water per uur, onder flinken druk, in het vuur kan brengen. Tij dens de gedachtenwisseling had de voorzitter gelegenheid hulde te bren gen aan de Goesche brandweer, haar namens den commissaris der Koningin en het gemeentebestuur van Middel burg te danken, en te doen uitkomen, dat de „Telegraaf" ten onrechte ver kondigd heeft dat volgens een der Rot terdamsche commandanten het Goe sche brandweer-materiaal slecht ge weest zou zijn. B. en W. en de brand weer zullen zich in verbinding stel len met de Ned. Kon. brandweer- vereenïging en later bij den raad met voorstellen tot betere installatie der brandweer komen. Het verheugt ons dat de Middelburgsche ramp aldus tot verhooging der brandveiligheid in Goes zal leiden. Als de raad metter tijd niet over een paar duiten zal val len, dan komt deze zaak wel volko „Lady Susan", begon hij. „Meneer Slattery". „Ik meende, dat het gewoonlijk „Grant" was, protesteerde hij. „Ik heb mij „Susan" hooren noe men", herinnerde zij hem. „Nu dan, Susan", begon hij weer. „Er schijnt een misverstand tusschen ons te zijn. Dat vind ik niet aange naam. Ik wensch goede vrienden met je te wezen". „Beste man", zeide zij, „heb ik dan getoond met je te willen twisten?" „Je ergert je aan mij, en dat wil ik liever niet." „Natuurlijk wel." „Doe dan iets, om mij genoegen te geven, wil je dat?" „Alles", verklaarde hij, met een dwaas optimisme. „Dineer dan vanavond niet met die mevrouw Von Dias". Hij was verslagen. „Beste Susanl" protesteerde hij. „Ik kan er niet af." „Had je haar gevraagd met je te di- neeren of bedacht ze dat maar zoo op het jacht?" jjZij bedacht het op het jacht," gaf hij toe. „Niettemin nam ik het aan en om je de waarheid te zeggen Susan, ben men in orde. Met den raad hebben we ons vroolijk gemaakt over een aan den voorzitter gerichten brief van een bank hier ter stede (die ook aan brandverzekeringen doet), waarin al lerlei verlangens kenbaar werden ge maakt, eischen werden gesteld, zonder daar iets tegenover te plaatsen. Van het pasteitje tot de 23 onder deden der hors d'oeuvre komend zij terloops gewag gemaakt van het likje „onbewoonbare woningen" (zooveel mogelijk willen we het menu in het Hollandsch weergeven!) dat den heer C r u c q wel bleek te smaken. Als we ons niet vergissen schwarmt hij al weer voor een nieuw aantal gemeente huizen ten behoeve der bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen. De voorzitter gaf hem echter slechts weinig hoop, aangezien de proef met de huizen aan dep Polderschen weg de overheid in 't geheel niet optimis tisch heeft gestemd. De theorie en practijk blijken ook daar tame lijk uiteen te loopen. Noemt men het blok huizen aan den Polderschen weg, enkele jaren geleden zoo fraai en zoo veel belovend in den volksmond reecX niet de „Jordaan"? Het sardientje „verlichting gemeen te-gebouwen" bleek Vrijdag niet alle dischgenooten te kunnen voldoen. De heer Eckhardt prefereerde de eerste helft, beslist niet meer, en hij meende dat het al heel wat zou zijn als men het stadhuis, en het brandweer-lokaal van electriciteit voorzag. Ook an deren toonden zich geen dolle lief hebbers van dit voor Goes nog nieuwe sardientje. De voorzitter wist hef evenwel bij 8 heeren ingang te doen vinden, tengevolge waarvan het gas in de gemeente-gebouwen den langsten tijd zijn rol gespeeld heeft. Goes kan nu weer voor de P.Z.E.M. verschijnen zonder blozen. Van het slaatje: „Wachthuisje be graafplaats" (nare naam in de Hol- landsche vertaling) smulden slechts B. en W.; de overigen lieten den schotel passeeren. De voorzitter, on der ons gezegd, vond zulks weinig aardig, doch met een sierlijk grapje zei hij zooveel als„Heeren eten zullen jullie het. Ook ten derde male zal dit beetje nog eens gepresenteerd wor den". Nadat de heer Crucq getracht had op eenigszins zonderlinge wijze de zalm: „Gemeente-geneesheer" te verdeelen, en nadat Ir. van Poelgeest even voor een pijnlijke stilte had ge zorgd door B. en W. te vragen hoe men het slakje: „Contract aannemers restauratie kerktoren" eigenlijk be hoort te eten een vraag waarop B. en W. volledig, maar dan ook volle dig, en niet uit....courtoisie....het ant woord schuldig bleven, werd een der glanspunten van de hors d'oeuvre: de kaviaar gepresenteerd. Vele aanzittenden likkebaarden. En terecht. Want kaviaar is altijd ver rukkelijk, en „kaviaar der winkel sluiting a - la Goes" is een spijs der goden. Nagenoeg het geheele dineerende elftal, de voorzitter incluis, heeft er ik om zekere redenen verlangend met haar te dineeren." „Die zekere redenen zijn vermoedelijk, dat zij kan voortgaan met je op die in het oog vallende wijze het hof te maken, als zij op het jacht deed." ,,Kan het je iets schelen, of ze dat doet of niet?" „Niet in het minst, verklaarde zij on oprecht. ,JDan zou het nergens voor dienen, als ik je vroeg ,1 Zij wendde zich plotseling tot hem op haar gewone onstuimige wijze. „Je moogt mij alles vragen, wat je wilt. Grant, als je mij maar belooft van avond niet met haar te dineeren." Hij was half verlegen, half geërgerd. Zij' was toch nog maar een kind. „Susan," smeekte hij „wees redelijk." „Welk een vreeseldjk verzoek!" spotte zij. „Ik zal redelijk worden, als ik oud ben als het er niet meer op aankomt. Ik ben natuurlijk een heel dwaas meisje, maar ik trek bet mij toevallig heel erg aan, dat jij toch vanavond met die vraiw wilt dineeren. Om te bewijzen hoe on redelijk ik ben voilal" De auto was langzaam om den hoek van het plein gereden, ern Susan sprong er vlug uit. Zij wuifde Grant een af dan ook tot In finesses van genoten, ge-notterd, ge-zaligd. De een wilde deze kaviaar geheel van het aard- sche doen verdwijnen, de ander wilde hem eten puur, een derde met een snippertje selderij.... kortom het was een lust de etenden daarbij gade te slaan. Uit de verheerlijkende gesprek ken er over bleek dat de heeren Eck hardt en Simons kaviaar, die telkens weer anders wordt opgediend, niet kunnen waardeeren, en dat de voor zitter soms het principe: alles of niets toegedaan kan zijn. Likkebaardend, nagenietend besloot men evenwel tot een compromis. Anders gezegd: op Hemelvaartsdag en op eersten Kerst dag, in het algemeen op de christe lijke feestdagen niet op Zondag val lend, zullen de winkels in Goes voort aan geopend mogen zijn. Ook wij hebben, al waren we slechts toeschouwers, van deze kaviaar ge noten. Hebben we destijds niet be toogd, dat men liever niet tot win kelsluiting moest overgaan, want dat de winkeliers spoedig zouden merken dat ze op blaren zaten, die zij zich zelve hadden toegebracht? Onze op vatting is Vrijdag onderstreept. Tijdens de debatten over de slui ting heeft de heer Simons medege deeld, dat de Goesche middenstanders den raad niet zullen verzoeken, in verband met het spoedig in werking tredend werktijdenbesluit voor win kelbedienden, een halven sluitings dag te bepalen. In Goes zal dit onder ling geregeld worden. Bravo!" Had men met gemeenschappelijk overleg ook die andere sluiting niet kunnen regelen? We zouden willen uitroepen: „Haalt de overheid toch niet meer in uw zaken dan strikt noodzakelijk is." Ze komt er heusch zelve reeds al te gaarne ongenoodigd te gast, Tot de vermelding van bovenstaan de onderdeelen der omvangrijke hors d'oeuvre dienen we ons hier te be perken. We gaan thans over tot het hoofdbestanddeel van den maaltijd, tot de behandeling der begroofing, sa mengesteld uit het vischgerecht: „al- gemeene beschouwingen" met wat er zooal bij behoort. Dat het niet iedereen gegeven is zich gedurende een vorstelijken maal tijd van het begin tot het einde tot in de puntjes te gedragen, dat niet alle aanzittenden altijd precies weten wat correct is en wat „men niet doet", bleek Vrijdag toen de heer Crucq zich aan de „sol a la begrooting" te goed deed. We willen niet zeggen dat hij grove fouten maakte met de fillee- ring van het zeebanket, maar.... hij maakte het pikant met een stukje ci troen (niet van de tafel), uit zijn broekzak, dat een vriendje daar voor den maaltijd had in gestopt. We kun nen ons niet verheelen dat het uit knijpen van dit besmeurde stukje S.D.A.P.-citroen een viezen indruk maakte. Alle aanzittenden trokken min of meer de neuzen voor deze grove onwellevendheid van den heer Crucq op. Het heeft ons dan ook ver wonderd dat de voorzitter die over scheidsgroet toe. „IDank je zeer voor het spel," zeide zij. „Ik ga wat praten inet Bobby en Rose." Zij wuifde nog eens en liep verder haar vrienden tegemoet. Grant bracht zijn auto tot staan bij het trottoir. .JHoor eens, zoo kan je mij niet ver' laten," protesteerde hij. „Je vader heeft je aan mijn zorg toevertrouwd." ,jDat kan ik niet helpen, antwoordde zij. „Je begon mij te vervelen, daarom moest ik ontsnappen. „JVlaar hoe zal je de Villa bereiken? vroeg hij. „'Bobby zal mij wel brengen. Nietwaar, Bobby?" „Gaarne!" beloofde de jongeman. „Rijd door, Grant 1 Jij hebt' vandaag al heel wat op ons voor, oude jongen. Wij hebben den geheelen dag niets van Susan gezien. Kom mee! Wij zullen in het Café de Paris een likeurtje drinken, daarna een half uur aan de speeltafel, dan Zullen wij ons van Rose ontslaan en zal ik je thuis brengen in een petite voiture. „jHet is een wanhopige onderneming maar ik stem toe," verklaarde zij. „Vaar wel, Grant 1 Ik hoop, dat je zult gemeten van je diner." „Ik zal mijn best doen," antwoordde hef algemeen een strenge tafel-eti- quette eischt, den viezen eter niet even terecht wees. Of mogen we aan nemen dat hij den heer Crucq zijn gang liet gaan om zóó te doen demon- streeren: „wat niet behoort". Een strenge terechtwijzing van den schen der der etiquette hadden we natuur lijk geenszins verwacht. Want daar voor vinden we den heer Crucq waar lijk te aardig, en dan wie onzer zon digt nooit. Vooral uit onwetendheid. Maar een kleine wenk van den voor zitter zou, zoo meenen we, hier wel ter plaatse zijn geweest. Het heeft ons verheugd, dat de heer Eckhardt, het oudste raadslid, den voorzitter daarin voorging. Over het incidentje, het scheidpar tijtje tegen de „Goesche Courant" en tegen den schrijver van het artikel over „B. en W. en de werkloosheid", waarbij de heer Crucq o.i. als willoos instrument door zijn partij werd misbruikt, zullen we verder niet meer zeggen dan dat het ons in hef gelijk stelde. Iemand die raast en scheldt en geen enkel feit van een be toog kan weerleggen, laat zien, dat de betooger het bij het rechte einde had. Den heer Crucq zij hier dus, on danks zijn vies citroentje, ondanks zijn inbreuk in de (afel-eiiquetfe, dank gebracht. Niettegenstaande de uitgebreide hors d'oeuvre heeft de raad zeer veel eer aan den hoofdschotel betuigd, voor al aan het wildbraad: „Werkverschaf fing door de gemeente, of door' hef armbestuur", en aan het vleeschge- recht: „f 10.000 uit het reserve-fonds, of.... niet." Ons standpunt inzake de werkver schaffing hebben we den lezer dezer dagen kenbaar gemaakt. Misschien op scherpe wijze, maar blijkbaar toch nog niet scherp genoeg, want de gemeen teraad heeft, na langdurige debatten, tenslotte den ouden toestand gecon tinueerd. Met B. en W. streef den slechts de heeren Van Poel geest en Vermaire naar de afbraak van het heilige, veel misbruikte huisje der werkloosheid. Het heeft ons getroffen dat de te genstanders der afbraak zich bijna allen door gevoels-motieven lieten leiden. Hoewel zij moesten toegeven dat de gemeente door werkverschaf fing de werkloozen slechts „wat aan den gang" houdt, hoewel zij begrepen dat niet valide arbeiders in dezen tijd geen werkloozen meer zijn in den zin der regeling, ontworpen in de crisis jaren, schuwden zij zóó voor het in stituut van het B. A., dat zij hun stem aan het voorstel van B. en W. onthiel- hielden. Alleen de heer Van Bommel van Vloten dit zij ruiterlijk bekend vond een steek houdend practisch bezwaar in het feit dat bij werkver schaffing door het B. A. menschen met verschillende loonen naast elkaar zul len werken, hetgeen tot ontevreden heid kan leiden. Maar, zoo zeggen wij, mag ontevredenheid van arbei ders een beletsel zijn voor het inne men van een principe; voor het beëin digen van een ongewenschten toe hij met eenigen ocmoodigen nadruk. HOOFDSTUK XIV. .JWel?" Het korte woordje was veelheteeke- nend en duidelijk. Gertrude was een oogenblik op den drempel van haar salon blijven staan, die met haar slaapkamer in verbinding stond. Haar onverwachte bezoeker, Meneer Cornelius Blunn, zag haar aan met een afkeurenden glimlach. „Duizendmaal verontschuldiging, Prin ses," zeide hij. „Die zal ik u dan maar schenken,'1 antwoordde zij. „Wat wenscht u?" Hij keek op de klok. „iEen onderhoud van vijf minuten,*! smeekte hij „of als u mogelijkerwijze geen afspraak zou hebben „JU weet heel goed dat ik dineer met Meneer Slattery," viel zij hem in de rede. „IDat dacht ik ook," stemde hij toe. „Juist over dat plan om met hem te dineeren waag ik het u te komen spieken.'' „U zult hoop ik aüe ongepastheid ver mijden." i (Wordt vervolgd.) Q.'MsS jstLfcI*lsE8 I I i i i - i 1 JIZ MJ EL3il:J

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1