r" iJ ProVlncienieuWs Koloniën Met Dubé TAFELZILVER I Complete Cassettes Van Overal Gemengd NieuWs. blijven. Spr. vraagt of het pachtstelsel de evolutie, die in den landbouw waar te nemen is, gevolgd is. Hij beant woordt de vraag ontkennend, en ver wijst in verband hiermede naar den tuinbouw. Men klaagt nu over aan tasting van het eigendomsrecht, doch klaagt men daarover niet steeds als er sociale maatregelen getroffen zullen worden. Wat hebben de fabrikanten destijds daarover niet geroepen. Ge heel Middelburg staat thans op de achterste beenen over de voorgenomen winkelsluiting. Aan uitlatingen over aantasting der vrijheid en van het eigendomsrecht behoeft men zich niet zoozeer te verontrusten. Spr. zegt ver der dat de maximum-pacht een rede lijke pacht behoort te zijn. Op de re delijkheid mag door de overheid wor den toegezien in abnormale verhou dingen, zooals we die thans kennen. Trad de overheid destijds ook niet op tegen onredelijke verhoogingen in de huishuren. Kenden we destijds niet de huurwetten, die na den abnormalen tijd weer konden worden afgeschaft? Na deze algemeene beschouwingen weidde het hoofdbestuur zich aan de onderdeelen van het rapport van hef Centraal Zeeuwsche Pachtbureau be treffende de wetsontwerpen. Na een korte bespreking verklaarde het zich met de meerderheid van het bureau te kunnen vereenigen. Bij de rondvraag informeerde de heer Gast naar de onderhandelingen met de P. Z. E. M. inzake de garantie. De voorzitter deelde mede dat op het schrijven der Z. L. M. hieromtrent nog geen antwoord was ontvangen. De heer Dees hield een korte rede, waarin hij wees op den slechten in vloed op den landbouw van allerlei sociale maatregelen, de laatste jaren door de regeering getroffen. Hij vrees de dat in de naaste toekomst tal van faillissementen het gevolg van deze maatregelen zullen zijn. Na den brand te Middelburg. Naar wij vernemen, heeft de minister van Staat, minister van Bitmexil. Zaken en Landbouw zich. in verband met den grooten brand, welke in Middelburg ge woed heeft, tot de Kon. Ned. Brandweer- vereeniging gewend, met verzoek om ad vies aangaande maatregelen, welke zouden kunnen worden genomen, ten einde cata- strophale branden als die te Middelburg, te voorkomen. We lezen in bet Haagsche „Veder- land".: ,jls bet niet merkwaardig, dat voor een brand van gpootem omvang bulp moet worden gehaald uit.... Den Haag? Zes uur heeft, blijkens het verslag, de trein er voor noodig gehad (en dat nog, dank zij de voorbeeldige hulp van de Spoorwegen) om in Middelburg te komen, Rotterdam heeft bijna 5 uur noodig gehad om over den weg naar Middelburg te gaantien en dertien uur na het uit breken van den brand komen de 'groote motorspuiten pas, die de groote gemeenten zich aan hebben geschaft. Is dat niet een beetje..., beladhelijk? Natuurlijk, onder de gegeven omstan digheden is de doortastendheid te loven. Wij hebben niet anders dan respect voor den burgemeester, den Commissaris van de Koningin in Zeeland en den Minister van Biimenlandsche Zaken, die op zulk een groote wijze hulp hebben gerequirêard, maar moeten wij de omstandigheden zoo maar blijven accepteeren? Al blijkt de burgemeester van Middel burg tevreden te zijn met zijn brandblusch- middelen, wij meenen uit de resultaten van dienst te mogen opmaken, dat er toch nog wel wat aan mankeerde. Dat de Middelburgsche brandweer niet in staat bleak den Franschen Bazar te blusschen, laat zich indenken. Maar wanneer men er over voldoende sterk materiaal be schikt had, zou de uitbreiding, gestuit kutmen zijn. Maar naar ooggetuigen ons mededeel den, liet ook de toestand van bet Middel burgsche materiaal nog veel te wenscben over. En ja, als een felle haard dan nog aangewakkerd wordt door sterken wind. is er voor zoon gebrekkig brand- weertje niet veel te beginnen. Waarom was er echter in Middelburg gleen betere brandweer? Men zal op de kosten wijzen en zeggen, dat provincie steden zich ook niet zoo kunnen toerusten als de hoofdsteden van ons land1. Dat is natuurlijk waar. Maar wanneer men dan naar pla||tsen kijkt, evenals Wassenaar, Voorburg, om in de buurt te blijven, dan vraagt men zich af, of Middelburg tot zulk een pftstatie ook niet in staat zou zijn. Maar een oogenblik nog aangenomen, 'dat Middelburg 'dat niet is. Zouden alle gemeenten van Walcheren samen dan niet in staat zijn om een aantal goede motor- spuiten aan te schaffen? Met dezen brand lijkt ons weer eens duidelijk aangetoond, dat het platteland nng niet voldoende beveiligd is togen een zwaren brand onder ongpnstige omstan digheden. Hier ligt een taak voor de gjemeenten, die door samenwerking opgelost kan worden. De jonge burgemeester van Wassenaar vertelde ons laatst, dat hij in zijn vorige gemeente reeds met zulke plannen hac rondgeloopen. Wellicht zijn er nog, meer bestuurs hoofden, die de mogelijkheid van zulk een brandweerorganisatie overwegen. Laat Middelburg hun leeren, dat het noodzakalijk is om een intercommunale brandweer te vormen, een streekbrandweei als het ware. Als aan deze mogelijkheid meer aan dacht werd besteed, zou het niet meer noodig zijn om bij een brand van eenigen omvang motorspuiten te laten komen, tien en dertien uren ver." Bij den burgemeester van Middelburg zijn de volgende telegrammen ingekomen H. M. de Koningin is zeer getroffen door de berichten betreffende den brand welke Middelburg zoo zwaar heeft be proefd en draagt mij op U en de ge troffenen de betuiging van Haar oprechte deelneming over te brengen; H. M. spreekt er daarbij- Haar voldoening over uit dat er bij deze ramp geen levens te betreuren zijn. VAN GEEN. Particulier secretaris. Het tweede telegram luidt: H. M. de Koningin-Moeder draagt mij op U Hr. Ms. oprechte deelneming te betuigen met de ramp welke de stad en zooveel inwoners heeft getroffen. VAN HEEMSTRA. Adjudant. Verder zond o.a. mr. H. J. Dijck meester, oud-Commissaris der Koningin, een blijk van deelneming en deden dit ook vele burgemeesters uit onze provin cie. Maandagmiddag was de brandweer ingerukt, doch bij het opruimen der puinhoopen stegen nog aanhoudend dikke rookwolken op en af en toe was het aan enkele vonken merkbaar dat hier en daar nog een haard aan het smeulen was. De beide motorspui ten werden daarom weder gerequi- reerd en richtten af en toe hun stra len op de gevaarlijke plekken. Maan dagnacht bleef de brandweer op hef terrein, teneinde dadelijk te kunnen ingrijpen als dit noodig mocht blijken. De politie heeft een langdurig on derzoek ingesteld, teneinde precies na te kunnen gaan hoe de brand is ont staan. Er werden veel getuigen ge hoord, doch men heeft de juiste oor zaak van den brand nog niet kunnen opsporen. Maandag werd het terrein van den brand weer door zeer vele personen uit verschillende deelen der provin cie bezocht. Ook werden vele oud- Middelburgers opgemerkt, die zoo ge troffen waren door de berichten over deze ramp, dat zij zich zoo spoedig mogelijk naar Middelburg hebben be geven om de verwoestingen in de Lan ge Delft aangericht, in oogenschouw te nemen. De middenstands-vereeniging „Han delsbelang", welke Maandagavond een uitvoering zou geven, besloot deze niet te doen doorgaan, omdat enkele van haar leden door den brand ge troffen zijn. Op het terrein van den brand is men thans bezig enkele winkels dicht te timmeren en puin oj5 te ruimen, ter wijl nog steeds een motorspuit gereed staat als haar dienst nog mocht noo dig blijken. KRUININGEN. Door het Kies college der N. H. Kerk zijn herbenoemd de heeren P. de Smidt en D. Meijaand als ouderlingen, en C. Wondergem als diaken. De beer P. de Smidt is reeds 40 jaar onafgebroken lid van den Kerkeraad. KRABBENDIJKE. In November zijn ingekomen: Tb. van Doorn en gezin van Middelburg; M. van Boven en gezin van Zevenbergen: Tannetje van Zweden van Waarde; Jac obVerhage van West- kapelle; Job. Boogaard van St. Maartens dijk. Vertrokken: Cornells Pbilipse naar Eindhoven, Ëckardseweg 26; Th. E. Versloot naar Terneuzen, Axelscheweg 55a; Iman v. d. Berge en gezin naar Koudekerke 10A; A. M. Brakman en gezin naar Zeist, Veldheimlaan 27Aart Hofman naar Vriezenveen; A. J. van Rey naar Rotterdam, Feyenoordstr. 22; J. C. Neleman en gezin naar Pernis, Hofdijk 21; C. M. van Doom naar Eindhoven, Brugstr. 63; J. Goedbloed naar Middelburg, Seissingel R 193. WAARDE. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer G. Dees. Koelies door tijger aangevallen. De „Sum. Bode" meldt, dat de tijgers in het Moera Laboeh'sche den Iaatsten tijd weder brutaal optreden. Eenige dagen geleden werd een koelie HET HUWELIJK ÏS GELUKKIG (incl. roestvrije messen) vanaf f 113,75. 125 JAAR GARANTIE. Betaling in gedeelten (ook In Indië).. Vraagt prijscourant en betalingscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- I BRIEKEN - SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: I* Geïllustreerde prijscourant. Zïchtzending. Betalingscondities. Naam Adres I Woonplaats Doorhalen wat niet gewenscht wordt op de onderneming Timl>oelorn, die4 niets vermoedend, 's avonds naar ibuibem was ge gaan, plotseling door een tijger van achte ren aangevallen, die zijn klauw in zijn gezicht plantte, zoodat hij zwaar in. het gelaat zijn oogen werden vrijwel uit het hoofd gekrabd en aan het achter hoofd gewond werd. Een tweede koeli kwam op het hulp geroep aansnellen, waarna de tijger op de vlucht sloeg, doch om, zooals den anderen dag bleek, een tweed© slachtoffer te maken. Een koeli, die namelijk het lawaai der beide koelies hoorde, vond het beter uit de richting teblijven. Toen de tijger verjaagd werd, heult het dier blijkbaar op zijn weg; dien koeli ontmoet en hem aangevallen. Niemand heeft er echter dien avond iets van be merkt. Des morgens ontbrak de koeli op de rol en toen men ging zoeken, vond men eerst de plaats, waar de tijger zijn slacht offer had aangevallen. Vandaar heeft het roofdier zijn slachtoffer over een afstand van 1500 meter meegesleurd en het af schuwelijk verminkte lijk laten liggen. Gisteren is de verkoop begonnen van de weldadigheidspostzegels voor het kind, waarvan de geldigheidsduur onbe perkt is. Wij berinneren er aan, dat er 4 zegels zijn: van 1.5 cent, die voor 3 cent, van 5 die voor 8, van 6 die voor 10,. en van 12.5 die voor 16 cent verkocht worden. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, dat Zaterdagavond een Nederlamd- sche handelaar voor 110.000 R. M. aan briljanten bestolen is. De handelaar, die de kostbare steenen in een portefeuille zijn binnenzak droeg, had dien avond verschillende gelegenheden bezocht en ook van den Untergrund gebruik gemaakt, waar bij meermalen in het gedrang gestaan beeft. i De heer H. C. de Z., oud-gp- meenteraadslid van Haarlem, thans be zoldigd bestuurder (secr.-penningmeesler) van den Alg. Ned. Stucadoorsbond, is door bet hoofdbestuur van 'dezen bond tijdelijk geschorst wegens geconstateerde onregelmatigheden in zijn administratie. De zaak wordt nog door bet hoofdbestuur onderzocht, doch er schijnen nog geen termen gevonden te zijn om een aanklacht bij de politie in te dienen. Zaterdagnacht heeft in het Bos- scberveld bij de Sandersbrug te Maastricht zekere Willems zijn 25-jarigen zoon bij een worsteling vier messteken toegebracht, waarvan een in de long. De zoon is in erastigen toestand naar bet ziekenhuis ge bracht. Zondagavond was een echtpaar op bezoek bij een familie in de Akkersdijk- straat te Rotterdam. De heer des huizes liet zijn bezoeker een revolver zien. Hij wist niet, dat het wapen geladen was. Plotseling is een schot afgegaan. De bezoeker, de 33-jarige A. K. uit de Atjebstraat kreeg een kogel in de hart streek. Hij was opslag dood. H elden. Zaterdag hebben een Belgische machi nist en een stoker een buitengewone moed betoond en daarmede een groot ongeluk voorkomen. Een personentrein was uit Brussel vertrokken, toen de machinist plotseling een sein op onveilig zag staan. Op het oogenblik echter, dat hij den trein tot stilstand wilde brengen, barste een stoompijp, met het gevolg, dat de gloeiende stoom hem zoowel als den stoker in het gezicht spoot. Door pijn overweldigd liet hij de remmen los. Het gevaar echter inziende, wist hij nog de kracht bijeen te garen om op den tender te klimmen waar hij de remmen wilde aanzetten. Voor hij dit echter kon doen, viel hij buiten bewust zijn van den met een snelheid van 60 K M. voortrazenden trein af op de rails. Op dit critieke oogenblik naderde een andere trein, die dreigde den personentrein in de flank te rijden. Met zijn laatste kracht wist toen de stoker nog den tender te bereiken cn de remmen aan te zetten, zoodat de trein lot staan kwam. De levens gevaarlijk gewonde machinist en de stoker werden spoedig naar het ziekenhuis over gebracht. De Belgische minister van spoor wegen heeft onmiddellijk maatregelen ge troffen hun beiden een welverdiende hulde te brengen. Met het Kerstmannetje de lucht in. De Deutsche Lufthansa had Zaterdag middag een aantal kinderen van 6 jaar op haar vliegterrein bij Berlijn uit- genoodigd. Korten tijd nadat zij daai verschenen waren, kwam er een gropte machine met drie motoren aanrijden, waar uit het 'Kerstmannetje in hoogst eigen persoon stapte. Na een begroetingstoe spraak noodig,de het vriendelijke Kerst mannetje de kinderen tot een korte rond vlucht uit. Elk kind kreeg een passage-biljet waarop te lezen stond: „Deutsche Luft hansa A. G. Ee rste vlucht met het Kerstmannetje". In de machine waren twee kerstboom opgesteld. De kinderen stap ten in en kort daarop ging het (de Lucht in. Na een tochtje, dat niet al te1 lang duurde, doch waarvan die kinderen met van ■eugde gloeiende wangen genoten, Landfdi: de machine weer op het vliegveld. Het Kerstmannetje schonk daarop ieder kind een cadeautje cn verdween tol»n weer in de wolken BURGERLIJKE STAND Over de maand November 1929. COLIJNSPLAAT. Geboren: 8, Jo- zina d.v. Cornelis Heystek en Jacoba de Pree; 10, een buitenechtelijke zoon; 12, Jan Johannis z.v. Thomas de Looff en Krina Catharina van den Hoven. Ondertrouwd: 1, Pie ter Wessels 25 j. j.m. en Maria Bouterse 19 j. j.d. Gehuwd. 14, Pieter Wessels 25 j. j.m. en Maria Bouterse 19 j. j.d. Overleden: 4, Johanna Bolle 79 j.^ weduwe van Hendrik Huige; 18, Pieter de Smit 87 j., weduwnaar van Jacoba Kole; 16, (te Vlissingen) Christiaan 16 j. z.v. Adriaan Hoogerheide en Paulina Franke; 19, Adriana Martina Ossewaarle 85 j., weduwe van Pieter Verburg. 's-GRAVENPOLDER. Geboren; 9. Leonardus Marinus z.v. M. de Koster Mz. en Pa. van Gessel; 11, Jannetje d.v. C- M. de Koster Jz. en Maria Gijzel; 15, Tonis Jacob z.v. P. S. Ver beek cn C.a. Lena Jonker. KAPELLE. Geboren; 4, Willem z.v. Jacobus Adriaan Brouwer en Janna Del- zenne; 5, Willem z.v. Marinus Staal »n Wilhelmina de Jager; 11, Gerard Jacobus .v. Lourens Lavooy cn Maria Veerbeek. Gehuwd. 1, Johannes Marinus Schipper 25 j. en Pietemella de Jager 22 j. Overleden: 9, Jacobus Nieuwenbuizen 78 j., echtgenoot van Willemina Koslan; 16, Adriana Slabbekoom 80 j., weduwe van Jan Weststrate; 17, Jozina Antonia Hoebeke 32 j„ echtgenoote van Jan Fierloos. KRABBENDIJKE. Geboren: 1, Wil helmina d.v. Jan Hollestellie en Jacoba Huissen; 22, Maria d.v. Johannis Jozua Vos en Adriana Versprille; 25, Cornelis z.v. Anthonie Hirdes en Suzanna d» Waal 30, Pieter z.v. Marinus Schrijver «n Janna Adriana Stevense. OUDELANDE. Overleden: 3, Pieter- nella Korstanje 76 j„ echtgenoote van Pieter Meijaard. RILLAND-BATH. Geboren; 19,G«- rardus Adrianus z.v. Lecndert Johannes Dronkers en Wilhelmina Breure; 20, Josina d.v. Marinus Wisse en Jofina van Maldegem; 23, Come'.is Anthonie z.v. Pieter Lobbezoo en Maria Bouwens. Gehuwd: 21, Lein Hubrecht van d» Griek 26 j. en Maria Cornelia Quist 26 j. Overleden: 10, Carolina Maria Helena van Boven 27 j... ongehuwd; 14, Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Marinus Cornelis Engelaar en Johanna van Zunderd; 17, Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Marinus Willem Lobbezoo en Tannetje van Zweden. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: 21 Johanna Neeltje d.v. Jan Bliek en Neeltje de Jonge; 27, Pieter Anthonie z.v. Adri aan van der Vliet en Dina Pietemella, Kole. Gehuwd: 14, 'Jen Willem van Loon 25 j. j.m. wonende te Vlissingen en Anna Roorda 24 j. j.d. wonende te Wolphaartsdijk; 14, Jan Tavenier 25 j. j.m. en Johanna Hannewijk, 26 j. jd. beiden wonende te Wolphaartsdijk. Overeden: 6, Janna Jozina van der Slikke, 44 jaren; 13, Cornelis Lamain, 35 j., echtgenoot van Cornelia Saaman. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 10 December 1929. PERENBeurré Alexander Lucas f 20 a f37, Beurré Clairgeau f9< le Lectier f21, Josephines de Malines f19,. Bezy van Schonauwen f 15, Comtesse de Paris f7 a f 20, Jodenpcren f5 a f8. Groene Chaumontel f2 a f5, Wintersuikerijen f2 a f4, Winter Rietperen f6, Winter Louwtjes f4 a f7„ Gieser Wildeman f5 a f 13, Klejperen f4 a f8. Ijzer- peren f4, St. Remey f5 a f7, Ponds- percn f4 a f7, Afval- en Kroetperen f 0,40 a f2, APPELS: Goud Reinetten f 12 a f 53, Cox Oranje Pipping f 22 a f 28, Sterappels f 10 a f 25, Gron. Kroon f 6 a f 12, Notarisappels f 10 a f 15) Present van Lun teren f6 a f 11, Lanes Prins Albert f 14, Fransche Paradijs f7 a f 14, Present van Engeland f 5 a f8, Blenheims Pipping f6 a f8, Grimus Golden Pipping; f 6, Meipipping f 4 a f 6, Bramley Seedling f7 a f8, Baumans Reinetten f4 a f6, Dubbele Zure Belle fleur f7 a f 10. Zure Bellefleur f 6 a f 15, Fransche Bellefleur f2 a f4, Bis marck f4 a f7. Hondsmuilen f3 a f4, Court Pendu f3 a f9, Grauwzuur f2 a f 5, Zoete Armgaarde f6 a f 10, Zcete Campagner f4 a f7, Zoete Bellefleur f4 a f7, Geld. Hol aart f 4. Pomme d'Oranje f6 a f9, Afval- en Kroet- appels f0,50 a f2, DIVERSEN: To maten f 20, Mispels f3 a f4, Witlof f9. Spruiten f6 a f 13, Uien fl,30 a f 1,70, Sjalotten f24, Veldsla f 1, Aard appelen f 1,60, alles per 100 Kg-, Noten f0,25 a f0,27, Bloemkool f6 a f 12, Savoyekool f2 a f3, Roodekool f 1 a f4, Cantonner Witkrop f 1, Andijvie f2 a f2.60, Prei f 0,80,) Knolselderij f 3,30, alles per 100 stuks, Bloemen f8 a f 12 per 100 bos, Bloemen f13 per 100 pot, Hazen f 1 a f 3J20, Fazanten f 1,40 a f 2,J6, Patrijzen f0,;78, alles per stuk. MARKTBERICHT. GOES, 10 December 19:9. Aanvoer toenemende. Handel kalm Oude Tarwe Nieuwe tarwe Rogge Nieuwe Rogge Chevaliergerst Joudgerst W intergerst Zomergerst Haver Kookerwten f roonerwten -chokkers Bruine boonen f-,- a f-,- f 11,25 a f 11,75 f a f f-,- f-,~ f—a f— f-,- a f-,- f_,_ a f— f—a f— f 8,— a f— f 12,a f 13, f 14,50 a f 16,50 f 16,a f 18, f 15,a f 18,25 Aanvoer boter pond. lanvoer roomboter pond a f 1,20 Eieren per 100 stuks f 6,90 Boter per kilo f2,10 a f0 Hidden prijs eieren per 25 stuks fl,72* Hiddenprijs boter per kilo f 1,05 a f 0 Boter aan particulieren f 1,15 a f Gieren aan particulieren verkocht 8* cent. Kleine eieren cent. Ganseieren 0 cent. cent. Kleine Eendeneieren f 6,70 Poeleieren 51/, cent. Middenprijs afwijkende boter f 0,per p. Eierenrerkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 6260 stuks. Prijs f7,20 per 100 stuks ROTTERDAM, 10 December 1929 Ter veemarkt waren beden aangevoerd 254 paarden, 18 veulens, 0 ezel, 1362 magere runderen, 720 vette runderen 158 vette kalveren, 198 graskalveren, 580 nuchtere kalveren, 819 schapen of lam meren varkens 154 biggen, 9 bokken of geiten 16 overloopers. Prijzen per kilokoeien van 32* tot 37*, 47 —50, 5457*, ct.stieren van .$437, 4143, 4547* kalveren van 62* tot 6772* tot 77*, 87* tot 92* ct schapen tot ct., varkens tot tot ct., Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f 200 tot f445 tot fkalf— koeien f 200 tot f 480, stieren f, 180 tot f480, pinken f 180 tot f170, vaarzen f170 tot f215, paarden f150 tot f800 lachtpaarden f 125 tot f 170, hitten f90 tot f 140, venlens f 70 tot f90, 1* jarige veulens f tot f biggen f 18 tot f28, biggen per week f2.50 tot f 8,25 overloopers f f tot gras- kalveren f 40 tot f 100, foknuchtere kal veren f 20 tot f 25, slacht nuchtere kal veren f 17, tot f20, lammeren f tot f schapen f tot f weidelammeren f tot f zuiglammeren ftot f

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2