Rechtszaken. Binnenland Gemengd Nieuws. te Middelburg, den districtscommandant der Rijksvelchvacht. den directeur van het post- en telegraafkantoor, en de groepen padvindsters en padvinders te Middelburg, die allen op zeer lofwaardige wijze hunne diensten hebben verleend bij de bestrijding en blussching van den brand alsook bij de maatregelen van orde en veiligheid, die daarvan het gevolg waren. Verzocht is tevens dien dank aan het betrokken per soneel over te brengen. Op vragen van verschillende frac ties van den gemeenteraad te Middel burg aan den burgemeester om een spoedige belegging van een raadsver gadering, heeft 'deze geantwoord, dat er uiterlijk op 23 December een raads vergadering zal worden gehouden en er dan meer mogelijkheid is om op te stellen vragen te antwoorden. De raadsfracties hebben zich hiermede vereenigd. j In den boezem van bet bestuur van de Middelburgsche brandweer zijn reeds uitgebreide verbeteringen be sproken. Deze zijn echter nog niet voor publiciteit geschikt. Op het terrein van den brand, spe ciaal in de Lange Delft, was men he denmorgen bezig de laatste puïnhoo- pen van de straat te verwijderen en schuttingen voor de geheel vernielde panden te plaatsen, terwijl enkele ten deele beschadigde winkels bezig wa ren zich weer gereed te maken om te kunnen verkoopen. Na reiniging van de straat, zou deze althans voor voet gangers weer worden opengesteld. De Commissaris der Koningin heeft aan den burgemeester van Vlissingen het volgende telegram gezonden: Ik gevoel mij gedrongen U mijn warmen dank te betuigen voor de bij den jongsfen brand te Middelburg door de brandweer uwer gemeente be wezen diensten, welke zeer op prijs zijn gesteld en zeer hebben bijgedra gen tot beperking der ramp. Ik moge U verzoeken, ook aan het personeel van Uw brandweer mijn dank te wil len getuigen. Burgemeester van Veere. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Veere de heer H. Dronkers. De beer Dronkers, die tot de anti-rev. partij behoort, is geboren 8 Mei 1879. Van 19051917 was hij gemeente-ont vanger te Goes. Daarna was hij agent van de Grediet-vereeniging te Middelburg en tot November 1928 directeur van het kantoor Middelburg der Bank Associatie. Verder is de beier Dponkers consul van Duitscbland. to. Een angstige tqcht in een roeiboot. Het motorschip „West-Vlaanderen dat geregeld van Antwerpen naar Londen vaart, lag al sedert een paar dagen bij Breskens voor anker, ongeveer 200 meter van 3en wal. Daar er gebrek aan proviand begon te konten, werd besloten een boot uit te zetten met 4 leden der bemanning van de „West-Vlaanderen", teneinde te Breskens proviand in te slaan. Toen deze boot gestreken werd was bet betrekkelijk goed weer. Kort daarop kwam de storm echter opnieuw opzetten en werd de roei boot door een stortzee op een plaat ge worpen, wat door den kapitein van de „West-Vlaanderen" werd gezien. Hij dacht dan ook niet anders of de opvaren den waren verloren.. Het was inrniddels donker geworden en de kapitein kon niets meer van de sloep ontdekken. Op zijn schip waren nog achter gebleven een man en een paar jongiens. De kapitein besloot daarom naar Vlissingen te vertrekken, teneinde hier kennis te geven van de ver missing van deze met 4 personen bemande roeiboot. Daarop is Maandagavond de redding boot van Vlissingen uitgevaren, teneinde te trachten de-roeiboot op te sporen. In de roeiboot zaten de stuurman vajn de „West-Vlaanderen" met 3 matrozen. Aan de goede zeemanschap van den stuurman hebben de opvarenden voor een groot gedeelte het behoud van hun leven te danken. Er was nog een zeiltje in de boot en daardoor was het mogelijk met de roeiboot te manoeuvreeren. Maandagnacht zijn de gereddie schip breukelingen weer aan boord van bun vaartuig gekomen. Omtrent hun redding heeft de kapitein van de „West-Vlaanderen" aan den com missaris van politie aldaar het volgende medegedeeld: De opvarenden wisten na bange uren doornat te Borssele aan den dijk te ko men en konden zoo den wal bereiken. Zij waren evenwel op voor hen onbekend terrein. Daarom klopten zij aan ear hoeve aan, doch hoewel zij dit kloppen verschil lende malen- herhaalden, werd hieraan geen gehoor gegeven- en liepen zij dus verder. Zij kwamen toen terecht bij den bur- giemeester van Borssele, den heer "Richel, voor wien de kapitein en de opvarenden den gpootsten lof hebben. De beer Richel beeft de schipbreukelingen op alle moge lijke wijze hulp en bijstand verleend en hen in de gelegenheid gesteld hun kleeren zoo veel mogelijk te drogen. De heer Richel zorgde voor een auto bus en hiermede werden de geredden naar Vlissingen overgebracht, waar' zij gister nacht aankwamen. De kapitein deelde nog aan den com missaris van politie mede dat de roeiboot die hij, nadat zij op een plaat was gewor pen, verloren waande, weer door een stort zee van de plaat werd geworpen. De ka pitein, die het doodsgevaar waarin idie mannen verkeerden had gezien, was even wel niet bij machte eenigle hulp te ver- !e:nen en zooals boven gezegd dacht bij niet anders of zijn mannen waren ver dronken. Dat het een ongekende vreugde was teen hij de schipbreukelingen weer behou den aan boord van zijn 'schip, dat intus- schen te Vlis-singien op. de haven was gekomen, zag terugkeeren, laat zich wel begrijpen. Passagiers over „Het Zijpe". Op de vragen van bet Tweede Kamer lid, den heer Krijger, betreffende het nemen van maatregelen tot het doen varen op de gepubliceerde uren van de booten van den door de Rotterdamsclhe Tram weg Mij. gecxploiteerden veerdienst Anna JacobaZijpe. heeft de minister van waterstaat o.m. geantwoord, dat uit een ingesteld onderzoek niet is gebleken, dat de Rotterdamsche Tramweg Mij. bij de exploitatie van haar Veerdienst de belan gen van den reizigersdienst aan die van het goederenvervoer ondergeschikt maakt Voor het nemen van maatregelen, opdat de maatschappij zich nauwkeurig houdt aan de aangekondigde uren van afvaart, wordt voorloopig geen aanleiding gevon den. 's HEER ARENDSKERKE. Maan dag werd het laagspanningsnet van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteits Maatschappij onder stroom gezet, wat met eenïge plechtigheid ge paard ging. Omstreeks 3 uur verscheen het Dag. Bestuur van de P.Z.E.M. met den directeur der Middengroep, den heer Slooves, aan het transfor matorengebouw op den dijk, waar hef gemeentebestuur met den secretaris, het lid van den Raad van Bestuur der P.Z.E.M., den heer Lïndenbergh, en den opzichter, den heer Koolwijk, reeds aanwezig waren. Op uïtnoodiging van den Commis saris der Koningin als voorzitter van den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. werd de stroom door den burgemees ter ingeschakeld, nadat hij met en kele woorden had gewezen op het belang van de electriciteit voor zijn gemeente en de hoop had uitgespro ken, dat, waar deze de eerste platte landsgemeente op Zuid-Beveland was, welke van electriciteit werd voorzien, hij ook de electrificatie van de laat ste gemeente op dat eiland zal mogen medemaken. Van het transformator- gebouw, waarop thans in vlammende letters de woorden: „Doe het elec- trisch" prijkten, ging men naar hef gemeentehuis, waar de Commissaris der Koningin mededeelde, dat hij het op prijs stelde aanwezig te zijn bij de opening van het net in de eerste plat telandsgemeente op Zuïd-Beveland. Spr. wees op de groote belangen van het platteland bij de electrificatie, en betuigde het gemeentebestuur dank voor de goede samenwerking, welke mede dank zij de groote energie door het personeel der P.Z.E.M. aan den dag gelegd, in zoo korten tijd, tot zulk een gunstig resultaat heeft ge leid. Inderdaad verdient hef vermel ding dat in deze gemeente 80 pet. van het aantal aansluitbare percee- len is of binnenkort zal worden aan gesloten, zoodat de prijs per K.W.U. terstond 37 cent zal bedragen, dat de straatverlichting op ruime wijze ge- electrificeerd zal worden en dit reeds gedeeltelijk is en dat ook de gemeentegebouwen binnenkort elec- trisch zullen worden verlicht. Hulde werd door den Commissaris der Ko ningin gebracht aan de lichtcommis- sie, welker leden de heeren Lïnden bergh en Marcusse tegenwoordig wa ren en die het mogelijke heeft gedaan om de inwoners van het nut van de electriciteit te overtuigen. Vervolgens werd nog een bezoek gebracht aan de woning van den heer Lindenbergh, waar ieder zich kon over tuigen van de geriefelijkheid eener moderne elecfrïsche installatie ineen landbouwershuïs. De geheele woning had door de overal brandende lich ten een feestelijk aanzien. De heer Lindenbergh sprak de hoop uit dat spoedig geheel Zuid-Beveland geëlec- trificeerd zou zijn, hetgeen z.i. een be langrijke verbetering voor den land bouwersstand op hef eiland tot ge volg zou hebben. Nadat hier de thee was gebruikt, werd afscheid genomen en keerde men huiswaarts. KAPELLE. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer D. op 't Hof en tot diaken de heer W. Glas. OUDELANDE. Maandagmiddag hield de gemeenteraad alhier een voltallige vergadering. De voorzitter deelde me de, dat de heeren J. A. Rijnberg, C. Meeuwse en W. Wiskerke hun be noeming resp. als lid van de commis sie van toezicht op het 1. o., tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim en tot lid van het B. A., hadden aangenomen, en dat de gemeentebegrooting voor 1930 -door Ged. Staten was goedgekeurd. Goed gevonden werd onder zekere voor waarden het verzoek om een school lokaal voor hef geven van een cursus tot het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken en om twee lokalen voor het houden van een bazar beschik baar te stellen. Voorts werd goedge vonden wederom gelegenheid te ge ven tot het deelnemen aan een cursus voor vervolg-onderwijs, waarvoor een 16-fal jongens en meisjes zich hadden aangemeld. Op een verzoek tot aan vulling van de verordening op de keu ring van waren, waarbij de houders van melkvee als handelaars zouden moeten worden beschouwd, werd niet ingegaan, evenmin als op hef verzoek neergelegd in het bekende adres van het comité-Hoorn, betreffende de clas sificatie der gemeenten. Tenslotte werd nog voorgelezen eene voorloo- pige instructie voor een te benoemen ambtenaar volgens art. 9 der woning wet en mededeeling gedaan van de ontslagaanvrage van Mej. Maria Lous, schoonmaakster van de school, tegen 1 Januari a.s. Gegadigden daarvoor zullen worden opgeroepen. SCHORE. Op de te Roosendaal ge houden nationale tentoonstelling van postduiven, werden door de leden van „de Blauwe doffer", de volgende prij zen behaald: Oude doffers: 2e pr. W. Rijn te Schore; lie pr. A. Krombeen te Hans- weert. Oude 'duivinnen4e pr. W. Rijn te Schore. Jonge doffers: le pr. Gebrs. Smal- legange te Schore; 6e pr. W. Rijn te Schore; 21e pr. A. Krombeen te Hansweert. Jonge duivinnen: 3e pr. I. M. San- derse te Schore; 12e pr. F. Modde te Hansweert en een eervolle vermelding M. Willemstein te Schore. Gekozen tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier de heer M.l. in 't Anker. VLISSINGEN. Wegens het storm weer is het motorschip „Poelau Tel- lo", in aanbouw op de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen voor de Stoomvaart Mij. „Nederland", Maan dag niet naar buiten gebracht om te gaan proefstoomen. Daar het ook Dinsdag nog zeer ruw weer was, zul len de proeftochten vermoedelijk de ze week niet meer worden gehouden en het ligt nu in het voornemen hef schip Maandag 16 December naar bui ten te brengen. WEMELDINGE. Gisteren had in het Keeten een aanvaring plaats met een tot een sleeptrein behoorend geladen en naar België bestemd sleepschip van schipper Corporaal van Dor - drecht, en ben vrachtboot, welke aan varing van zoodanigen aard was, dat onmiddellijk assistentie moest worden ingeroepen van de bergingsvaartuigen „Trio" en „Zeehond" van Hoogenboe- zem en Van der Tak, om zinken te voorkomen. Het schip is tenslotte be houden in de tramhaven binnenge bracht. De landbouwer K. had het on geluk, getroffen te worden door een dichtslaande mendeur van zijn schuur, waarop de wind stond, met het gevolg dat hij kwam te vallen en eenigszins versuft van den val werd opgenomen. Later bleek dat zijn rechterarm op drie plaatsen gebroken was. Heelkun dige hulp moest worden ingeroepen. Politierechter te Middelburg. Mishandeling. Th. J. H. P., 45 jaar, steenhouwer te Breda stond terecht wegens mis handeling van S. d. P. te Goes op 24 October 1929. Eisch: f25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Een verstoorde too nee 1- uitvoering. Zondagavond gaf in het dorp Berk hout (bij Hoorn) de 'arbeiderstooneel- club „Door het Volk, voor het Volk" een opvoering van Heijermans' „Al lerzielen". Nadat er ongeveer een kwar tier gespeeld was, kwamen er twintig katholieken binnendringen, die begon nen te schreeuwen en herrie te maken en ondejr het geroep „ophouden met •pelen" naar het tooneel drongen. De gemeente-veldwachter, daarbij geassis teerd door het publiek, wist na een hevige worsteling de bende buiten de deur te werken. Hierna moesten de luiten van de zaal er aan gelooven en zoo was het na afloop van den overval een chaos van gebroken ruiten en stukgeslagen stoelen. Inmiddels was de burgemees ter gewaarschuwd, die zich per auto naar Hoorn begaf om politie-assisten- tie te halen en weldra met eenige rijksveldwachters arriveerde. Na deze gewelddadige onderbreking kon het spel zonder verdere incidenten wor den voortgezet. De zaak is in handen der politie gegeven. 65.000 Gulden gestolen? Op liet Koningsplein te Amsterdam is Maandagmiddag een 16-jarige kantoorloo- per, die op een fiets zat, aangereden door een -auto. De jongen viel en werd een winkel binnengedragen. Hij bleek geen letsel van beteekenis te hebben. Hij zeide dat zijn portefeuille hem tijdens of na den val moest zijn ontroofd. Die porte feuille zou inhouden f65.000 aan geld en f 4800 aan chèques. Omtrent een cvontuocle dief kon hij >en aanwijzing geven. De politie van het bureau Singel stelt een onderzoek in. De jonge man, wien op het Konings plein te Amsterdam een tasch inhoudende een bedrag van plm. f70.000 was ont vreemd, en die voorloopig door die politie werd vastgehouden, heeft gistermorgen beltend. dat,, toen hij het z.g. ongeluk had, de tasch reeds weg was. Gebleken was, dat hij niet regelrecht van het Dam rak naar het Koningsplein was gegaan nadat een vroegere patroon van hem ver klaarde hem elders te hebben gezien, bekende hij, dat hij op het Spui de tasch reeds aan een familielid had afgegev Dit familielid, een bij de politie bekend individu, wordt thans gezocht. STORMRAMPEN De omroep van Londen heeft een S 0.8. uitgezonden, meldend dat het Spaansche stoomschip „Marojoi*, dat zich op vij zeemijlen van Hasiings bevindt, naar dt rotsen wordt gedreven daar de machinei uiet meer werken. Voorts is een slachtoffer van den storm bet Biitsche s.s »Volumnia», metende 5000 ton, dat in het Noorden van den Atlantisclieu Oceaan is verlaten toen hel op het punt stond te zinken. Be uit 45 koppen bestaande bemanning werd door een ander Britsch schip gered. Een groot aantal treilers en tien stoom treilers, die alle uit de haven van Lowe stoft zijn vertrokken worden vermist. Men gelooft dat de eerste een deel hunner zeilen hebben verloren en dat andere ha geen kolen meer hebben. Draadloos is aan de schepen op de Noordzee gevraagd naar de vermiste treilers te zoeken. Uit La Rochelle wordt gemeld dat de treiler „Gascogne" de haven is binneng' loopen met aan boord den kapitien en zes leden der bemanning van het Itali aansche s s „Chieri" dat verging; de be manning van de »Chieri''elde 41 koppen De -Gascogne» had er slechts zes kunnen redden. Het Hamburgsche s.s. „Aegir" dat bij liet eiland Karlsö gestrand was en door aen hevigen storm lek was geslagen, is thans naar alle waarschijnlijkheid vergaan. )e bemanning bevond zich in vertwijfe lenden toestand. Zondagmorgen poogden vier matrozen in een reddingsboot bij den vuurtoren over te steken. De golven sloegen echter over de boot heen, waardoor een matroos verdronk, terwijl de overigen ten slotte volledig uitgeput door het personeel van den vuurtoren aan land werden ge irokken. Maandagavond gelukte het echter de bemanning, gioot 18 koppen, aan land te brengen. Een Duitseh bergingsstoom schip heeft zich naar de plaats des ou- neils begeven, doch heeft nog niets kunnen uitrichten. De kapitein en twee matrozen zijn aan boord gebleven. De lading van het sctiip bestond uit 235 auto's. Het was Maandag de vijfde dag, dat het Zuiden van Engeland door stormen geteisterd werd. Te land werden windvlagen geregistreerd van 70 tot 80 mijl (112 tot 128 km.) per uur. Dien dag woeien er in de Westelijke toegangen van het kanaal nog winden met de kracht van een orkaan Verscheidene schepen waren stuurloos door averij aan de stuurinrichting en vroegen om sleepboothulp. Het Britsehe s s. „Britannic" wordt door een treiler naar Swansea gesleept, die eenige uren in de nabijheid is gebleven vóór er een tros kon worden overgebracht, tengevolge van den storm, Te Glasgow is tijdens een hevig on weer een kerktoren ingestort waardoor drie personen ernstig gewond werd. Door aardverschuivingen en omgevallen boomen is in sommige streken het spoor wegverkeer en het wegenverkeer gestoord. Men maakt zich vooral bezorgd over in hel gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL In Ie wrijven en dopr zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep qf beier nog mei Purolzeep.'i Voldoet iedet^eni den gezwollen toestand der rivieren, die in alle deelen van Engeland abnormaal staan. In sommige plaatsen is het ver keer gedesorganiseerd. De bewoners der laaggelegen streken ^hebben hun huizen moeten ontruimen. In het Theeinsdal is in de laats'te'wéken schier evenveel regen gevallen als anders in de zes wintermaanden. Er zijn 325 inan speciaal aangwezen om te beletten, dat de rivier versperd wordt. Een veraére stijging in de eerstvolgende dagen is on vermijdelijk, zelfs als het ophoudt met regenen. Be langdurige droogte van dezen zomer heeft het mogelijk gemaakt, dat de rivier den hevigen regenval in November "ipnam zonder buiten haar oevers te treden doch de December-regens hebben hoogr water veroorzaakt. STAATSLOTERIJ. 2e klasse le lijst. Trekking 9 Pefi- f5000: 1Ö634 r- f1000: 14437 15633 f 400: 13253 15006 f 200: 16963 19097 f 100: 15832 15957 16181 2e klasse 2e lijst. Trekking 10 Dec. f100013031 f 400: 7563 12093 f 200: 8083 17731 20870 -/ f 100: 1924 8815 12019 13207 1749$ LICHT OP. Donderdag 12 December 4.19 ttur Vrijdag 13 December 4.19 uur WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 12 dezer luidt: krachtige tot matige,1 daar na toenemende Z. tot Z.W. wind, befrok- ken tot zwaar bewolkt, regenbuien, -weinig verandering in temperatuur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. December: 17 Goes, woonhuis en erf, van Dis sel- 18 Yerseke, hofsteedjes en bouw- en weiland te Yerseke en Schorq, Verbist. 18 Nisse, hoefje met bouwland en boomgaard, Pilaar. 19 's Gravenpolder, weiland te 's Gra venpolder en Hoedekenskerke, Verbist. Heinkenszand, bouw- en wellan den, Pilaar. Waarde, bouwlanden, Pilaar. Januari: m, "s Heer Arendskerke, hofsteedje, Oele. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. December: 11 Bioscoop Slot Ostende, „An der schonen blauen Donau" en „Wee- nen danst weer". 19 Prins van Oranje, Volksconcert Toonkuntt. 20 Prins van Oranje, Concert Toon kunst. Landbouw-Bioscoop, „Ich kü«sp„ Ihre Hand Madame". Januari: 16 Prins van Oranje, Holl. Revue- en Operette-gezelschap, „O, Mad- chen, mein Madchen" (Dorine en het toeval). WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer vijf minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). (Amsterdamsche tijd). Dagen, Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 12 Deo. 11.19 11.56 13 0.23 15 0.58 1.12 1.42 2.00 16 2 32 2.48 3.20 3.38 18 4.08 4.28 4.48 5.45 6.S9 7.22 8.04 8 53 5.14 6.13 6 59 7.41 8.24 9.10 9.40 10.01

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3