DIPLOMATEN ABDU5IR00P Maandag 9 December 1929 116 Jaargang. N° lie Rechtszaken. Koloniën Binnenland ProVincienieiiNVs Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel AKKER Voor d* Borst GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regel» f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Rechtbank te Middelburg. Rectificatie. De rechtbank te Middelburg h?eft W. v. L., 52 jaar, vrachtrijder te Woifaarts- dijk, verdacht geweest van diefstal,, vrij- gesproken. Onjuiste belastingaangifte. Dc rechtbank te 's Gravenhag© heeft veroordeeld A. A. O., zonder beroep, te Delft, wegens onjuiste aangifte voor de I inkomsten- en vermogjensbelasting tot f 10.000 boete subs, drie maanden hech tenis. Filmsterren naar Oost-lndië. Het Alg, Ind. Dagblad „De Preanger- I bode" meldt dat het zeer waarschijnlijk is dat in Januari a.s. Ned. Indië bezoek zal entvangen van de filmsterren Douglas Fairbanks, Mary Pickford en Charley Chaplin. De bioscoopexploitanten1 hebben zulks aangevraagd, ook namens de dui zenden bezoekers der bioscopen. De spaarbank te Gorredijk. Omtrent de fraude bij de Spaarbank te Gorredijk, een dochterinstelling van het departement daar ter plaatse van dft Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, kan nog worden gemeld: De penningmeester der bank, de heer H. Brons, sigarenwinkelier, bekleedde deze functie reeds langjer dan 25 jaar. Met het oog op de a.s. Januaridrukte werd het noodig geacht, daar de heer Brons on langs in het ziekenhuis te Groningen was opgenomen, dat een ander tijdelijk id© za ken der Bank zou behartigen. De schoon zoon van den functionaris, die als ver vanger werd aangewezen, ontdekte de malversaties, welke over een groot aantal jaren moeten loopen. Deze Bank is, zooals wij reeds meldden, niet bij den accoun tantsdienst van de Vetreenigiing van Spaar banken aangesloten, doch de balans werd jaarlijks nagezien door een "bekend accoun tantskantoor. De malversaties zijn gjepleegd mftt hy potheken. De effecten, de helft van het kapitaal zijn aanwezig. Vermoedelijk zal het tekort het reservefonds niet te boven gaan. Mocht dit echter wei het ga- val zijn, dan tullen de inleggers nog geen schade lijden, daar o.a. ingezetenen van Gorredijk zich reeds garant hebben ge steld en er ook nog: een garantie van el ders is te wachten. De heer Brons genoot het volle vertrou wen van zijn plaatsgenooten. Hij stond bekend als een kapitaalkrachtig persoon die eenvoudig1 leefde en zich niet met spëculeeren ophield. 29 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Maar u weet, dat er geruchten loo pen in het buitenland?" „Prins Lutrecht zinspeelde daar he denavond op. Er is een twistappel, dien uw chef op de tafel zou kunnen werpen. „Zullen wij dansen?" smeekte hij. Zij stond onmiddellijk op, heel ge willig. „U is een irriteerend jong mensch", verklaarde zij. „Ik zal meneer Grant Slattery laten halen om met mij te praten. Hij schijnt heel wat inlichtin gen te verkrijgen, en Prins Lutrecht ook. Zelfs mijn echtgenoot hoort wel eens iets. Niemand heeft mij inlichtin gen geweigerd behalve u. Dat is óf omdat u niet van mij houdt, óf om dat u mij niet vertrouwt. „Ik ben mijn eigen meester niet", herinnerde hij haar, toen zij begonnen te dansen. „Nu heb ik reeds openhar tiger met u gesproken dan ooit met iemand anders". Auto in het water. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur reed een auto, bestuurd door dein 50-jarigen heer S. Voorwinde uit de Jericholaan te Rotterdam, op den Hoofdweg te Hil- !eg,ersberg uit de richting Capeib naar Hillegersberg. In den auto zaten voorts de dames Voorwinde, Noordam en De Raadt. Voor de auto reed een Ford, bestuurd door den beer B. d. H. uit Nieuwerkwk, De beer V. wilde dezen auto passeeren en gaf signalen. Juist wilde de heer V. pas seeren, toen de Ford naar links uitweek en een boerenerf opieed. Om een aararij- te voorkomen, week de heer V. meer naar links uit, met het gevolg, dat zijn auto op den berm van den weg terecht kwam en in de vaart kantelde. Direct schoten eenige voorbijgangers en de bestuurder van den Ford te hulp; en zij wisten de inzittenden, die geheel ender water zaten, te redden. De dames zijn onmiddellijk door andere automobi listen naar huis giebracht. Vermoedelijk heeft mevr. N. het rechterbeen gebro ken. Bij politie-onderzoek is gebleken, dat de richtingwijzer van den Ford defect was. De heer d." H. bekende, zulks te heb ben gpweten, doch uit gewoonte had hij op het knopje gedrukt om den wijzer uit te steken. De politie heeft dezen richting wijzer in beslag genomen. De Amsterdamsche gemeente raad. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 21 tegen 14 stemmen een voordracht van B. en W. aangenomen, betreffende het gewijzigd presentiegeld voor de raadsleden Tot nu toe werd f5 per zitting ver leend, terwijl voortaan per jaar f 32.000 beschikbaar zal worden gesteld, om te verdoelen onder de raadsleden. Voor elke zitting die wordt verzuimd, wordt voor het betreffende raadslid een bepaald be drag afgetrokken, dat dan aan de op die zitting - e iwezige raadsleden ten goede komt. De raad heeft verder met algpmeene stemmen, uitgezonderd die idër commu nisten, een voordracht van B. en W. aan genomen om aan de weduwen en wee^en van 'de wethouders pensioen te verleenetn. 11.000 tons dok verongelukt. Het 11.000 ton metende droogdok, dat bestemd was voor de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij en dat van Ham burg op weg was naar Rotterdam, is Za terdagmorgen om tien uur op de Noordzee gebroken, gekapseisd en gezonken. Twee van de opvarenden zijn verdronken. Om tien uur Zaterdagmorgen bevond de sleep zich op 54 gr. 26 Noorderbreedte en 4 gr. 32 Oosterlengte, dit is op ongeveer 70 mijl N.N.W. van Terschelling. Zee en wind hadden de sleep dus een heel eind uit den koers gedreven. Er stond een zwa re storm uit het Zuid-Westen en er ging een zware zee. Wat er toen precies is gebeurd is nog niet bekend, maar plotse ling schijnt het dok gebroken, te zijn, de opvarenden van de sleepbooten zagOn. het dok kapseizen en snel zinken. Zij dansten, totdat de muziek op hield. Gertrude vroeg een dacapo en zij dansten door tot het einde. Toen zij weer naar hun tafel gingen, zette zij het gesprek voort. „Er is één ding, dat u mij wel zou kunnen vertellen", zeide zij, „omdat als het waar is, de geheele wereld het over eenige dagen zal weten. Is Lord Yeovil van plan Amerika opnieuw uit te noodigen deel te nemen aan het Pact?" „U hebt daarover hooren spreken?" „Ik heb het hooren noemen als een feit". „Ik geloof, dat het waar is", er kende hij. Grant's handdruk tot afscheid had een bijzondere beteekenis voor Made moiselle met het roode haar, wier huur een beetje achterstallig was. Zij voelde de banknoot in haar hand en wierp hem een dankbaren blik toe. „Dat is al te goed van Monsieur", fluisterde zij. „Omdat hij zoo goed danst. Hij heeft geen les noodig. Ik ben altijd tot zijn beschikking". Zij gingen uiteen, Mademoiselle om naar haar banknoot te kijken en haar stoutste hoop overtroffen te vinden, Grant om zich bij Ita»h en zijn raad selachtige vriendin te voegen. „Ik ben in gevaar", verklaarde hij. „Ik heb een gevoelige natuur en Ma demoiselle met het roode haar heeft mij gesproken over de eenzaamheid Terstond werden pogingen in bet werk gesteld om de tien runners, die zich aan boord van bet dok bevonden, te redden. Door bet noodweer was dit een heel zware taak. Acht runners konden levend worden opgepikt; de beide anderen b'eken reeds te zijn overleden. De lijken zijn geborgen en bevinden zich aan boord van de Hum- ber. De slachtoffers zijn de 56-jarige P. v. d. Sluys en de 53-jarige A. van Buuren, beiden uit Maassluis. Naar men' verder meedeelde, moeten enkele leden van de b- manning van de Humber bij de pogingen tot redding van de tien runners zijn ge wond. De sleepbooten Humber en Witte Zee hebben de reis naar Maassluis voortgpzet. Voor zoover dit op dit oogpnblik valt op te maken, hebben de sleepbooten tot het laatst de sleep ein de trossen gehouden en hebben zij het dok verloren uitsluitend door de omstandigheid, dat bet dok zelf niet tegen de zware zeeën was opgewassen Majoortjes doodensprong. De „Tijd" vertelt: Wie in Amersfoort woont kent Majoortje". In dienst was hij „sergpant-majoor", gepensioneerd maakte hij nog eenmaal een kolossale promotie; men noemt hem „Majoortje". Majoortje houdt dan ook stand op. In het begin van de maand gaat dat best en Majoorjte ver oorlooft zich veel. Een goede borrel en een beste sigaar zijn ook niet te versma den en als je het kunt doennietwaar? Langs het levenspad van Majoortje bloeien late rozen groote brutale klaproode rozen. Maar ze hebben doornen. Op uitbetalingsdag van het pensioen ver schijnen de crediteuren. Zij formeeren carré om de nederige stulp en het eind van het liedje is, dat Majoortje, even arm als voorheen, weer opnieuw kan gaan poffen. Maar Majoortje verliest nooit den moed Zoo ook Maandag. De enkele penningen, welke na de gebruikelijke afrekening rest ten, waren nog toereikend voor althans één gezelligen avond. En Majoortje heeft het er van genomen, doch werd in het eind gestraft. Weer thuis op zijn slaapkamer voelde hij zich, na het overmatig gebruik van spiritualiën, zoo licht als een veder. Hij kreeg een inval, stapte uit het dakraam envond zich met twee gebroken boe nen in het ziekenhuis terug. Telefonische gelukwenschen naar Indië. Dit jaar zal gedurende het Kerst- en Nieuwjaarstijdvak gelegenheid worden ge geven, telefonische gelukwenschen met Indië te wisselen. De duur van dergelijke gesprekken is bepaald op 2 minuten en de prijs op f 15. Die gesprekken mogen niet over zaken gaan; ,Jiuis"gesprekken zijn niet toege laten. Op de feestdagen zelf is de dienst gesloten. 1 Gesprekken kunnen reeds thans en tot uiterlijk 31 December a.s. worden aange vraagd. Met de afwikkeling der gesprek ken wordt op 23 dezer aangevangen. Het publiek wordt aangeraden even- tueele gesprekken zoo tijdig mogelijk aan te vragen; een bepaald tijdstip voor het van haar leven. Ik geloof, dat ik zal teruggaan naar mijn hotel. De zee lucht was heel opwekkend vandaag, maar ze maakt ook slaperig. Boven dien ben ik vandaag een onrustige geest. Waar ik ook kom, overal ben ik de facheux troisième. Wat er van zoo iemand wordt in Fransche ro mans en op de planken, weet men. Ik geloof, dat ik maar spoedig zal heengaan". Itash glimlachte, waarbij hij zijn prachtige witte tanden liet zien. Hij was nu meer op zijn gemak en niet zonder een gevoel voor humor. „Breng Mademoiselle hier", stelde hij voor. Zij is een bekoorlijke jonge vrouw, en wij zullen een parfie carrée maken. Wij zullen den geheelen nacht blijven dansen en in mijn kamers ein digen met eeen ontbijt". Grant schudde het hoofd. „Ik ben niet meer op den leeftijd, dat zulke dingen ons aanlokken", zuchtte hij. „Bovendien heb ik een he kel aan de gevolgen. De nachten, wel ke eindigen met spek en eieren en koffie, doen mij kwaad. Ik heb liever, dat zij eindigen met de buiging van den porfier en de auto". „Monsieur is romantisch", mompel de Cleo. „Ik klem mij vast aan de overblijf selen daarvan", verzekerde Grant ernstig. „Als de romantiek verdwijnt, is het leven als het stof, waarvan de voeren van het gesprok kan niet worden toegezegdde gesprekken worden afge wikkeld in volgorde van aanvraag. BORSSELE. In de Vrijdag; alhier ge houden vergadering van „Het Groene Kruis" werd de begpooting 1930 vastge steld op een bedrag van f230 in ontvang en uitgaaf. De afgevaardigde naar de fll- gemeene vergadering der Prov. vereeniging deed verslag van het daar bebamdekte. Het verplegingsmateriaal der vereeniging bleek in orde te zijn. De drie aftredende bestuursleden: J. C. E'enbaas, J. van de Velde en A. Nieuwenhuijse, werden her kozen. Het verzoek van den bode, maga zijnmeester, om een salarisveihoogjng van f 10 werd ingewilligd. COLIJNRPLAAT. Vrijdagavond trad voor het departement „Noord-Beveland" van de Maatschappij tot Nut van 't alge meen in hotel „De Patrijs" alhier op de heer Dr. M. H. A. van der Valk van Hillegprsberg met het onderwerp „Mijn reis door Egypte, Syrië en Palestina", Een talrijk publiek, uit alle gemeenten van Noord-Beveland was opgekomen. Spreker 'begon met een inleiding over Palestina. In een gloedvolle rede besprak hij het tegenwoordig Palestina, het groote werk door de Joden in den laatstem tijd daar verricht. ÏJij vertelde van hun kolo niën daar gesticht, van hun volharding om woeste, kale landstreken te herschep pen in vruchtbare akkers. Verwonderd staat men, zei spr., als men ziet. hoe daar door dezelfde Joden, die men hier meestal als kooplui aantreft, gewerkt wordt in land- en tuinbouw. Hij besprak ook de gisting aldaar in den laats ten tijd; den bloedigen strijd tusschen Mohammedanen en Israëlieten, en ver heelde niet, dat zijns inziens 'daar nog me nig bloedend gevecht zal geleverd wor den. Daarna kwam hij tot het bovengemelde onderwerp, zijn reis. Aan de hand van een gpoot aantal prachtige lichtbeelden, gaf hij een beschrijving; der landen, die hij bezocht had. Wij zagen daar beelden van de vele beroemde plaatsen genoemd in het Oude en Nieuwe Testament. Bij vele stond spreker uitvoerig stil. Dat alles in den smaak der aanwezigen viel. bleek het best uit de groote aandacht waarmee alles onder volmaakte stilte werd gevolgd, en zeker was de voorzitter van 't departement toen hij den spreker een welgemeend tot weerziens toeriep, aller tolk. Gedurende de maanld! November hebben zich in deze gpmeente metter woon gevestigdCornelia te Clerq ge boren Stamperius, van Vlissingen; Fran cois I. Haartsen, van Oostburg, Vertrokken. Catharina Visser, naar 's GravenhageJannetje E. de Smit, naar 'sGravenhage; Comelis van Noorden, naar 's Gravenhage; Eduard Visser, naar Wemeldinge; Comeüa Platscborre, naar Perzische dichter ons vertelt. En dus, jonge lieden, vaartwel". Hij maakte een buiging, haalde zijn jas en hoed en vertrok. Hij verliet de zaal met het voorkomen van een over winnaar. Eenmaal zag hij om en schud de in figuurlijken zin de vuist. „Dat is een treurige overwinning", mompelde hij, een sigaret aanstekend. „Daar zit die ezel Lymane te babbe len tegen Gertrude den hemel rij dank, dat hij niet veel weet en Ma demoiselle Cleo, weer getrouwe sla vin, met verzegelde lippen en tong, terwijl zij genoeg weet, om den weg voor ons gemakkelijk te maken". „Wenscht Monsieur iets?" vroeg de portier verwonderd. „Niets ter wereld", antwoordde Grant, hem een vijf frankstuk in de hand duwend. „Ik ben heel tevreden. Ik ga naar huis en naar bed". De man nam zijn hoed af en boog. „Ik wensch Monsieur een aange name nachtrust", zeide hij. HOOFDSTUK XIII. Zij zaten in de lunchroom te Monf d'Agel, drie hongerige, maar zelfvol dane wezens, Lord Yeovil, Susan en Grant. Zij dronken hun likeur en wachtten op hun lunch, „tevreden maar verlangend", zooals Susan zeide. „De match was goed", gaf Grant toe, „maar geen Eerste Minister heeft hef recht een bal zoo te stoppen, als Kortgene; Maris J. de Krijger, naar Kort gene; Pieter Verburg, naar Standdaard- buiten. DRIEWEGEN. Bij de Hervormde gemeente is gekozen tot ouderling, .vac. Chr. Almekiivders, de heer A. W. Ma- chielse. En tot diaken in de plaats van W. Machielse, de heer A. van Wijngen. KAPELLE. Bevolking over de maand November. Ingekomen1,: S. Dekker, van Nieuwetonge A 74; J. Zaanen en gezin van Eethen B 77J. Ernaar, van Ter- munten D 252; F. van Buel en gezin, van Goes, Voorstad 36; Hendrika Hcystek van Rotterdam, Schiedamsche weg 160b; Paulina Karelse, van, Waarde B 25. Vertrokken; Cornelis Paauwe, naar Goes. Ganzepooristraat 3; Marinus Kos ten, naar Eindhoven. Brugstraat 50; Pau lina Traas, naar Rilland-Bath B 55J|f- coba Kosten, naar Rotterdam, Wester singel 24a; Andries Comelis Baas, naar Krommenie, Emmastraat 24. KATS. Gedurende de maand' Novem ber hebben zich in deze gemeente ge vestigd; Willem J. de Vos en gezin, van Kortgene. Vertrokken; Pieternella E. Schrier, naar 's Heer Arendskerke; Cornelia de Jonge, naar Kloetinge; Cathalina J. Ta- zelaar, naar Goes. je vader deed, Susan. Staatszaken en zulke dingen moesten hem dat belet ten en hem afleiden". „Dat drijven van de bal in het zes tiende putting-hok was zuiver dief stal", stemde zij toe. „Een uitstekende match", verklaar de Lord Yeovil. „Dat spel heeft mijn vertrouwen in mijn concentratievermo gen hersteld. Ik zeide tot mij zelf, morgen vliegen misschien alle volken elkaar naar de keel, misschien zal ik ontslag moeten nemen, voor ik naar Engeland terugkeer, op den dag van mijn terugkomst moet ik misschien met pak en zak Downing-sfreet ver laten, maar ik zal hedenmorgen mijn aandacht uitsluitend bij de bal bepa len, en dat heb ik gedaan". „Telkens en juist midden in", stem- Grant toe. „Hoera! Daar komt de hor» d'oeuvre". „Het is mijn gewoonte niet, midden op den dag wijn te drinken", zeide Lord Yeovil, „maar ik vind, dat wij nu een goed soort moeten nemen Montrachet misschien, of Chateau Yquem?" „Dit is een vreeselijk begin voor een moeilijken dag", merkte Grant op. „Vanavond dineer ik met Delilah". Susan keek hem over de tafel een beetje nieuwsgierig aan. „Het doet mij genoegen, dat je ten minste haar bekoring niet ontkent". (Wordt vervolgd). Wanneer Gij hijgt bl) de geringste inspanning of nis Gij Uderea llchn- melijken arbeid takelt aaien moet onderbreken oa op adea te komen, wees dan voorzichtig. Uw adem halingsorgaan is verzwakt of misschien heeft er zich slijm ia vastgezet en dit bestemt U voor tot chronische bron chitis, asthma of borstbeaauwdheid. Wat nu nog slechts kortademigheid is, zullen dan verschrikkelijke be- nanwdheden zijn, wanneer U niet tijdig zorgt het gevaar te keeren door Uw luchtwegen te zuiveren van slijm en Uw ademhalingsorgaan t« verstarken met alt zuivere plantensappen bereide Per kokcfillJQ, 11.79,1

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1