ProVmcieiueuWs! Stadsnieuws. Rechtszaken. Van Overal Gemengd NieuWs. derde bepaling betreft liet indirecte stel sel en regelt onder meer den bijstortings- plicht. Met de vierde bepaling wil de commis sie den verkooper, die een dividend heeft gegarandeerd, na verloop van zekeren tijd uit tc betalen, verplichten desgewenscht dit dividend terstond te betalen bij aan koop der waar. Het kassabon-stelsel of kortingsslelsel in engeren zin valt onder de derde straf bepaling, zoodat het rapport ook den ge ver van kassabons wil verplichten deze bons op verlangen terstond te verzilveren. De vijfde bepaling tenslotte legt de.i verkooper de verplichting op om in ge val hij meer waren voor den prijs ver koopt, deze waren ook afzonderlijk ver krijgbaar te stellen voor prijzen, waarvan de som niet hooger is dan de prijs, waar voor de waren gezamenlijk te koop zijn. Door deze bepaling wil de commissie voorkomen, dat haar maatregel ontdoken wordt, doordat de verkooper de waar en de cadeau te geven zaak voor één prijs verkrijgbaar stelt. Aan het rapport is toegevoegd een over zicht van de maatregelen en wetsonhver- pai^ie ter.zake in het buitenland worden aangetroffen. Door een autobus overreden. Gistermiddag om 5 uur zijn op den Vughtschen weg te 's Hertogenbosch nabij de gemeente-gasfabriek twee per sonen, die met een handwagen in de richting Vught reden, door een auto bus overreden. Zekere Heesters, af komstig uit Vught, is daarbij gedood. De ander, die aan het hoofd werd ge wond, is naar het ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. Volgens mededeeling van den chauf feur van de autobus, die behoort tot den dienst Den Bosch—Vught, is hij Naar wordt vernomen, is de in structie in deze zaak nog steeds niet gesloten. Wel is het onderzoek naar de al of niet toerekenbaarheid van den verdachte beëindigd, waarbij de deskundigen tot de conclusie moeten zijn gekomen, dat verdachte volko men toerekenbaar is. Verdachte blijft nog steeds zijn onschuld volhouden. De moord aan het Bezuiden- hout. Mr. Tj. Mobach, toegevoegd verde diger van den verdachte in de moord zaak aan het Bezuidenhout te 's Gra- venhage, K. van der M., heeft in over leg met den verdachte zelf aan den president der Haagsche rechtbank ont heffing van zijn toevoeging als raads man verzocht. De president heeft hier in bewilligd. Thans is als verdediger aan den ver dachte toegevoegd mr. J. H. G. Bek- ker, advocaat te 's Gravenhage. door het schijnsel van de lichten van een naderenden vrachtauto verblind geworden, waardoor hij den handwa gen niet tijdig genoeg had gezien. HANSWEERT. Op 21 en 22 De cember a.s. zal alhier een nationale postduivententoonstelling worden ge houden. Tot keurmeester is aangewe zen de heer Noteboom te Roosendaal. 'sH. ARENDSKERKE. Maandag a.s. zullen de woningen alhier aan bet eleetrische net worden aangpslolen, en de inwoners zullen dan dus de beschikking over electrisch licht hebben. Van de petro- leum-lamp naar de eleetrische gloeilamp is wel een heele stap. Thans betreurt het evenwel niemand meer, dat men in ons dorp de gas-periode heeft overgeslagen; ook al niet omdat de petroleum-lamp-be- zitters gemakkelijker voor eiectricileit te winnen zijn dan de bewoners van. de plaat sen die over gas-licht beschikken. En hoe meer aansluiten, hoe gpedkooper de prijs van het electrisch licht kon zijn. In verband met het laatste is het tc betreuren dal flns gemeentebestuur zoo lang geaar zeld heeft met het installeer en. van de ge meente-woningen. Ware dit eerder ge schied, dan zou men precies 80 pet. der aansluitbare perceelen hebben gehaald, en dan zou het K.W.U. gpedkooper zijn geweest dan thans het geval is. Zoo ziet men weer eens, dat eenige voortvarendheid der overheid de samenleving, voordeel kan opleveren, ongemotiveerde traagheid da: entegen schade. Vooral omdat het toch in de bedoeling ligt de gemeente-woningen van electriciteit te voorzien, zou men een tijdigpn aanleg der installaties in die hui zen hebben mogen verwachten. De wegen van het gemeente-bestuur zijn wel eens wonderlijk. KRUININGEN. Naar wij vernemen zal het raadslid J. S. Visscher (s. d. a. p.) deze gemeente binnenkort ver laten wegens het aanvaarden van een betrekking te Goes. Als opvolger komt op de lijst voor de heer J. Witte. Woensdagavond vierde het Jeugd koor Excelsior" zijn jaarfeest onder leiding van den directeur, den heer W. de Back. Het programma voor diein avond bevatte behalve de Zangnummers, die zeer steeds Wybert-tabletten meenemen, zoo gauw liebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. goed voldeden, eenige voordrachten welke, gezien de jonge krachten aardig werden weergegeven. Een tableau met gekleurd electrisch licht oogstte een daverend ap plaus. Ds. B. ter Haar Romeny sprak een ernstig woord, terwijl verschillende af gevaardigden de vereeniging feliciteerden. De vele aanwezigen welke werden ont haald, hebben een aangpnamen avond ge had. Donderdagmiddag bracht Sint Nicolaas vergezeld van zijn zwarte knecht, zijn jaarlijksch bezoek aan de bewaarschool alhier, ditmaal niet te paard, doch per auto. KAPELLE. Het fanfare-korps „Ons Genoegen" heeft gisterenavond het echt paar Duivewaarde-Schipper een serenade gebracht, ter gelegenheid van zijn 50- jarig huwelijk. De dag van St. Nicolaas ging niet ongemerkt voorbij- voor de kinderen van de openbare school. De gpede Sint bezocht de school des namiddags met zwarte Piet en traefceerd* de kinderen. Iedere leerling ontving een cadeautje. Ook de kinderen van de bewaarschool werden getraeleerd. MIDDELBURG. Gisterenavond stond voor het hotel de Ia Station alhier een Fordauto, waarvan de eigenaar zich bin nen bevond. Plotseling werd ontdekt, dat de aut overdwenen was en spoedig werd de politie met dezen diefstal in kennis ge steld. Naar verschillende gemeenten in de omgeving werd getelefoneerd, maar ook werd de politie te Hilversum opge beld, met verzoek er ten radio-omroep bericht van te maken. Zooals vele luiste raars zullen gehoord hebben is dit ook geschied. Maar wat zij niet weten, is dat deze omroep groot succes had. De burge meester van Westkapelle had ook het bericht door de radio vernomen en .trof even later de auto- in zijn gemeente aan, terwijl een man, die er bij stond per rijwiel de vlucht nam. De auto werd natuurlijk in beslag, genomen terwijl naar den dader verder een onderzoek wordt ingesteld1. OVEZAND. Herkozen tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk de heeren P. J. van der Slikke en M. Moerdijk. SCHORE. Gisteren ontstond een be gin van brand in de auto-garage van den heer Louisse alhier. Bij het aan slaan van den motor van een vracht auto vatte de benzine vlam. Het voor gedeelte van de auto benevens enkele in de garage aanwezige goederen zijn verbrand. Tenslotte is het gelukt de brandende auto naar buiten te duwen, zoodat nog tijdig erger werd voorko men. Assurantie dekt de schade. De gasverlichting laat in deze gemeente de laatste weken zeer veel te wenschen over. Meermalen komt het voor dat men geheel van gas ver stoken is, terwijl het maar zelden ge beurt dat de gaslevering geheel in or de is. Het is dan ook noodzakelijk, dat hierin zeer spoedig verbetering komt. WOLPHAARTSD1JK. Tol leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren L. Houtekamer, A. Meeuwse, Minne Loen en gekozen in plaats van P. van der Scbraaf D. Zweedijk, welke laatste zijn benoeming niet heeft aangenomen. Tot le den van het collegp van notabelen zijn herkozen de heeren Jan Ossewaarde en G. J. Broekhoven. De P. Z. E. M, in Goes. In den loop der volgende week zul len circa 400 perceelen hier ter stede electriciteit van de P. Z. E. M. be trekken. Aan alle aanvragen tot aan sluiting, die tot dusverre binnen kwa men, zal dan voldaan zijn. Als -we het aantal aansluitbare per ceelen in Goes op 2000 schatten, dan is het enthousiasme waarmede de Goesenaren zich op de afname van electriciteit hebben geworpen, niet meegevallen. Het percentage 20 wordt natuurlijk geleidelijk hooger, doch als begin-percentage in een plaats die ja ren om electriciteit heeft geroepen, is het flink aan den lagen kant. Maar goed, dat de P. Z. E. M. in Goes, niet zooals in de dorpen, de prijs van stroom afhankelijk heeft gesteld van het percentage der aansluitingen. We hebben den heer Brink, direc teur van de gasfabriek gevraagd of het verbruik van electriciteit zich al in zijn bedrijf afteekent. De heer Brink deelde mede, dat dif inderdaad geschiedt, doch niet onrust barend. Voordat de P. Z. E. M. stroom leverde, betrokken al een aantal par ticulieren electriciteit van den heer van Liere; verder gaat men hier gas meer en meer voor verwarmings-doel- einden gebruiken. De heer Brink ver wacht dan ook dat zijn fabriek op den duur geen overlast van de P. Z. E. M. zal ondervingen. Verder koestert hij goede resultaten van de onderhande lingen met de gemeente Kapelle in zake levering van gas uit "Goes. Notaris Pilaar. Bij Kon. besluit van 3 December is aan J. Pilaar, op zijn verzoek, met in gang van 1 Januari, eervol ontslag ver leend uit zijin betrekking van notaris te Go»s. Sint Nicolaas bij de kinderen. Evenmin als in 1928 heeft de grijze bisschop uit Spanje dit jaar verzuimd de leerlingen van de eerste, tweede en derde klasse der openbare lagere school A een verrukkelijken middag te bezorgen. Te 2 uur stonden de jeugdige leerlingen, gewapend mei mandjes, korfjes en andere attributen opgesteld in een der zalen van hef „Slot Ostende", ongeduldig de komst van den goeden Heilige verbeidend. Toen de klok van twee even koud was schreed St. Nicolaas, vergezeld van Zwarte Piet de zaal binnen. De kin deren zongen de hooge bezoekers en kele liederen van welkom toe, Sint in formeerde links en rechts eens naar de gedragingen der aanwezigen, hij lief een meisje en een jongen bij zich ko men en een solo zingenTientallen jeugdige oogen glinsterden van emotie, vreugde en verwachting. De jolijt steeg ten top toen Zwarte Piet in zijn zak grabbelde en met kwistige hand pepernoten en ander heerlijk strooisel met gulle hand door de zaal wierp. Heer en knecht straalden van goed heid, en de jeugd verkwikte zich er aan. Zelfs toen het een oogenblik leek alsof een braaf ambtenaar ter secreta rie wegens „slecht gedrag" in Piet's zak mee naar Spanje gevoerd zou worden. Hetgeen achteraf, met instem ming der kinderen, töih niet ge schiedde. Toen Sint Nicolaas vertrokken was kregen de kleuters en hun enthousi aste ouders en verzorgers in de bios coop-zaal eenige aardige kinder-films te zien. Voorts werden in de pauze weer allerlei „eetbare" geneugten ge smaakt. Een verrukkelijke Sint Nicolaas- middag voor de kleinen. Maar ook voor de grooten, die er getuige van waren. Aan allen die dit kinder-feest tot een succes deden worden, aan de ouder-commissie, het onderwijzend personeel en den vaardigen Sint in het bijzonder, dank en hulde. „Zoo'n middag doet deugd, lijk gesmolten boter", om het eens met den blijden mensch Pallieter te zeggen. Brandje. Een voorbijganger bemerkte Woens dagavond te 6 uur, dat brand was uit gebroken in het pakhuis van Gebr. v. de Vrede's graanhandel aan de Groote Kade. Hij waarschuwde den eigenaar, terwijl anderen de brandweer alar meerden. Zeer spoedig was de brand weer met materiaal ter plaatse aan wezig, en ruim 5 minuten na het sig- naleeren van den brand kon met de blussching worden begonnen. De vuur haard bleek zich op zolder te bevin den. Met behulp van het water uit de waterleiding en met de motorspuit was men het gevaar spoedig te boven. Op den zolder was geen graan opgeslagen, er lagen slechts enkele oude auto banden, zakken enz. Men vermoedt dat de brand ontstaan is door het spelen met lucifers door kinderen die 's middags in het pakhuis zijn ge weest. Het brandklokje had eenige honder den nieuwsgierigen naar het terrein van den brand gelokt. Van den dijk. Onder 's Heer Hendrikskinderen is gisteren de heer K. alhier met zijn auto van den dijk gereden, omdat hij plots moest uitwijken voor een boe renwagen, die uit een zijweg kwam. De auto raakte een fiets, de bestuur der verloor de macht over het stuur, reed tegen een boom en kwam ten slotte onderaan den dijk in de sloot terecht. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor; de bestuurder kwam met den schrik vrij. De fiets was zwaar beschadigd, de auto slechts licht. Demonstratie met motor- sproeimachine. Men schrijft ons; Op Woensdag 11 December zal op de Albertine Hoeve aan de 's Graven poldersche straatweg een demonstra tie worden gehouden met een drie tal verschillende motor-sproelmachinesj en wel de Bean, de Holder en de Platz. De zich steeds uitbreidende fruit teelt en de hoogere eischen, die men is gaan stellen aan de ziektebestrij ding, maakt hef noodzakelijk dat ook hiervoor van motoren gebruik wordt gemaakt. Niet alleen dat daardoor op de voor sproeien geschikte dagen een zoo groot mogelijk gedeelte van den boomgaard kan worden behandeld, doen ook ge beurt de bespuiting veel beter, omdat de kracht en verdeeling der vloeistof ook beter is. Het is zeer zeker van groot belang dat deze demonstratie, die in het be lang van de fruitteelt door denRijks- tuinbouwconsulent werd georganiseerd, door zooveel mogelijk fruittelers wordt bezocht. Advertenties in dit blad geven na dere bijzonderheden. Bioscopen De Landbouw-Bioscoop brengt deze week de hoofdnummers: „Speelgoed van Parijs" en „De geheimzinnige rui ter", twee boeiende filmwerken. In hef „Slof Ostende" gaan de ko mende dagen de twee Weensche suc cesfilms.' „An der schonen blauen Do- nau" en „Weenen danst weer". Een versterkt orkest en een Vlaamsche zangeres illustreeren deze rolprenten. In en uit. Ingekomen: J. A. Faasse, zonder be roep, van Rotterdam, Kleine Kade 21; S. Berrevoet en gezin, arbeider, van Wolphaarfsdijk, Westsingel 11; J. M. van der Maas, dienstbode, van Am sterdam, Wijngaardstraat 51; J. P. W. Boddaerf, griff, kantonger., van Den Haag, Groote Markt 40; J. M. E. Graumans, liefdezuster, van Maas- stricht, Kloetingsche weg 5a; M. Sie- mensma, liefdezuster, van Maastricht, Kloetingsche weg 5a; L. A. L. Ha mers, civ. ing., van Maastricht, Opril Groote Markt 10; M. L. Timmermans, dienstbode, van Kattendijke, Wilhel- minastraat 23; P. van de Kreeke, kan toorbediende, van Zierikzee, Kleine Kade 27; M. C. A. Remmer, kinder juffrouw, van Middelburg, Stations weg 12. Vertrokken: C. Huizinga, meubel maker, naar Lelden, Hooigracht 110a; A. M. van der Meulen, zonder be roep, naar Den Haag, van Weede v. Dijkveldstraat 21; H. Doggen, dienst bode, naar Ovezand, A 39; H. M. van Hese geb. van Dongen, zonder beroep, naar Heerlen, Spoorstraat. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Buiten openbare wegen en voetpa den zich bevinden met een kanonge weer: F. S. en A. A. S„ beiden te Ant werpen, vrijgesproken. Arbeidswet; G. S. te Bergen op Zoom 2 maal f0,50 s. 2 maal 1 d. h.. J. v. d. P. te Oudelande 2 maal f5 s. 2 maal 5 d. h. Met auto rijden zonder voldoende licht: A. R. te Wolphaarfsdijk f2 s. 2 d. h., G. B. te Nisse f10 s. 10 d. h., J. d. H. te Goes f5 s. 5 d. h. Met auto rijden zonder achterlicht; J. v. B. te Krabbendijke f2 s. 2 d. h. M. C. y. te 's Heer Arendskerke, J. B. te Kloetinge, ieder f 5 s. 5 d. h. Met voertuig van richting verande ren zonder teeken: A. d. W. te Co- lijnsplaat f 10 s. 10 d. h. Zonder achterlicht rijden: S. d. W. te Yerseke f5 s. 5 d. h. StraatschenderijL. V. te Kapelle f 15 s. 15 d. h„ A. d. K„ F. T. d. K. te Goes, 1 maand tuchtschool, voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar, J. F. d. K. te Goes, vrijspraak, C. S. te Wolphaarfsdijk fl5s. 15 d. h. Rumoer verwekken waardoor de nachtrust kan worden verstoord: J. F. W. te Goes f 15 s. 15 d. h. Als getuige opgeroepen niet ver schijnen; P. H. v. d. V. te Hansweert f10 s. 10 d. h. Invaliditeitswet: J. K. te 's Heer Arendskerke 38 maal f0,50 s. 38 maal 1 d. h. Door Papegaaistraatje fietsen: D. C. d. K. te Yerseke, terug aan ouders, zonder toepassing van straf, C. D. d. K. f 2 s. 1 week tuchtschool. Na sluitingsuur café open houden; C. V. te Ovezande f 15 s. 15 d. h. Met motor in verboden richting in straat rijden: C. J. B. te Krabbendijke f5 s. 5 d. h. Met vee niet naar rechts uitwijken: W. S. te Goes flO s. 10 ~d. h„ A. H. te Nieuwdorp, berisping. Naam niet op schip hebben: G. A. F. te Rossum f 5 s. 5 d. h., A. L. N. P. te Waspik f 5 s. 5 d. h. Met vuile wielen rijden: A. V. te Nisse, W. A. M. te Wissenkerke, J. R. te 's Heerenhoek, allen f 5 s. 5 d. h., C. T. te Ellewoutsdijk f7,50 s. 2 we ken tuchtscchool, J. d, J. te Kapelle f5 s. 5 d. h. Met voertuig rijden zonder licht: |c. R. te Driewegen, W. J. d. L. te I Wissenkerke, G. H. te Borssele, E. I. d. R. te Borssele, J, ,V. te Borssele. ieder f5 s. 5 d. h. Veiligheid van het verkeer in ge vaar brengen: H. G. te Kwadendamme f10 s. 10 d. h„ J. W. d. J. te Yer seke, M. J. V. te Amsterdam f25 s. 25 d. h„ J. P. V. te Kortgene, vrij spraak. Met motor de vrijheid van het ver keer belemmeren: M. W. te Waarde f 15 s. 15 d. h. Fietsen zonder licht: T. M. te Wis senkerke, A. v. Z. te Hoedekenskerke, J. A. L. te Kapelle, P. J. F. te Wis senkerke, C. d. D. te Ellewoutsdijk, M. d. K. te Kapelle, A. N. te 's Heer Arendskerke, M. K. te 'Yerseke, allen f5 s. 5 d. h. In dronkenschap de orde verstoren; P. d. P. te Colijnsplaat f 25 s. 25 d. h. Strooperij: P. A. d. W. te Goes, vrijgesproken. Overtreding reglement op de scheep vaart A. Z. te Uithoorn f 25 s. 25 d. h. Doopsgezinde Gemeente Zondag 8 December, te half elf uur, zal een godsdienstoefening gehouden wor den onder leiding van dé heer A. Muldfer, van Middelburg. Rechtbank te Middelburg. De niet-luklmcSitigje motor. C. J. v. L., 47 jaar,, caféhouder en bioscoophouder te Goes, was door den Kantonrechter te Goes wegens 'het in strijd met de voorwaarden, van B. en W. een ruw-olie-motor v,an 44 P.K. te doen werken, veroordisoid tot f 10 boete of 10 dag^n hechtenis. De ver oordeelde was in hoogpr beroep geko men. Uitspraak vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vrij spraak. De rechtbank te Middelburg heeft W. v. L., 52 jaar, vrachtrijder te Wolphaarts- dijk, wegens diefstal veroordeeld tot f 15 of 15 dagen hechtenis. De motor- en rijwielwet. A. F., 25 jaar, chauffeur te Goes, was door den kantonrechter te Goes wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Ovezande op 8 October j.l. veroordeeld tot f 5 of 5 dagen hechtenis. De verdachte was in hooger beroep ge komen. iji.' Eisch: Bevestiging van het vonnis van den 'kantonrechter. Aan beslag onttrokken. F. H., 55 jaa«\ koopman te Yerseke, werd verdacht dat van verschillende roe rende goederen, in die door 'hem bewoonde woning te of nabij Yerseke, waarop door deurwaarder Heijiboer executoriaal be slag was gelegd, opzettelijk de navolgende goederen, 2 parelspeldjes met goud, 2 strijkijzers, goud slotje'met 8 toer bloed koralen, heerenfiets met electrischen lan taarn, gaslamp;, rtnde tafel met "kleed, 2 leunstoelen, nikkelen strijkijzers en 2 hee renfietsen, in 1928 en 1929. aan dat beslag heeft onttrokken. Eisch; vrijspraak. Reuter seint uit Detroit, dat de Ford Motor Cy., plannen heeft, haar pro ductie het volgen-Je jaar grooter te ma ken dan deze ooit is geweest. De Nutsspaarbank te Gorredijlf heeft gisteren het faillissement aange vraagd van den heer H. B., koopman te Gorredijk. De heer B. was penningmeester van de spaarbank, jn welker kas een tekort van f 150.000 is geconstateerd. Een hevige storm uit het Z.W. die op sommige plaatsen ean snelheid van 80 mijl per uur bereikte, woedde ge durende gisternacht en gistermorgen ovter Brittannië en de omliggende zeeën. i Vischtrawlers vielen in ontredderden toeziend te Huil binnen. De bemanning beschreef den storm als 'He vreselijkste die ze ooit hadden beléfeM. Er is zeer veel schade aangericht, fèrwijl het vor keer groote vertraging ondervindt. Om een verzekering. Op een weg in de buurt van Re gensburg werd onlangs een totaal uit gebrande auto gevonden, waarin zich de verkoolde overblijfselen van een menschelijk lichaam bevonden. Bij on derzoek bleek de auto te behooren aan den koopman Tetzner uit Leipzig, zoodat men vermoedde, dat deze met zijn wagen was verbrand. Thans is Tetzner, blijkens een Wolff- bericht te Straatsburg aangehouden. Mevr. Tetzner, die te Leipzig werd gearresteerd, heeft bekend, dat haar man een onbekende heeft vermoord en met de auto verbrand. Hij wilde hef doen voorkomen, alsof hij zelf was verongelukt, om aldus zijn vrouw in het genot te stellen eener uitkeering van de ongevallenverzekering, welke

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2