GLAS DIPLOÜMTE! S. O. S. N° 145 Vrijdag 6 December 1929 116 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Lrand en Tuinbouw Buitenland VAN LEERDAM City Mag-azijn Koloniën Rechtszaken. Binnenland ABONNEMENT rijs per kwartaal in Goes 2,— buiten Goes f 2,— fzonderlijke nummers 5 cent. erschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESUHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 -*r' gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels fl.20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De coöp. zuivelfabrieken en de dividend- en tan'.ièmebelasting. De kaasfabriek „Wilhelmina" te Eeemster was in den vorigen zomer aangeslagen in de dividend- en tan tièmebelasting voor een aan het einde van 1928 uitgekeerd saldo. Tegen de zen aanslag kwam de fabriek in ver zet, doch de Daad van Beroep te Alkmaar handhaafde den aanslag. Thans heeft de minister van finan cien, naar het officieel orgaan van den F. N. Z. mededeelt, op een ver zoekschrift van den F. N. Z. om te rugbetaling van den betaalden aan slag gunstig beschikt en tevens me degedeeld, dat hij aan de inspecteur* der directe belastingen heeft kennis gegeven dat in gevallen als deze aan slagen in de dividend- en tantième belasting achterwege moeten blijven, met opdracht voorstellen te doen tot vernietiging of vermindering van reeds opgelegde aanslagen. Paus en koning. Het was gistermorgen vroeg in Ro me zeer duidelijk te merken dat et iets bijzonders in de stad werd ver wacht. Er waren veel menschen op de been en er was veel beweging naar het centrum van de stad in de rich ting van het Vaticaan en het Quiri naal. Reeds vroeg trokken de troepen door de straten om hun positie in te nemen langs den weg, dien het ko ningspaar zou volgen. In verschillende stadsdeelen hoorde men de muziek der militaire kapellen, die door de straten trokken. Reeds vroeg stelden zich 100 carabinieri op in de omgeving van het kasteel Sant Angelo, waar zich een zoo groote menigte verza' meld had, dat het verkeer moest wor den stopgezet. Vroeger dan verwacht werd, verliet het koningspaar het Quirinaal. Deko ningin was in het wit gekleed. De ko ninklijke stoet bestond uit 7 auto's, geëscorteerd door de motorpolitie. Met vrij groote snelheid werd naar de St. Pieter gereden. Overal stonden dichte drommen langs den weg, die de ko ninklijke stoet levendig toejuichten. Ook werd het „leve de Paus" herhaal delijk gehoord. De weg naar de St. Pieter was geheel versierd met Ita- P. J. GLERUM Opril GOES 28 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „In geen geval", was het besliste ant woord. „Ik ben hier reeds een troi- sième. Als ik wegga, zal het niet zijn om elders een dergelijke plaats in te nemen. Gaat een tafel zoeken, jullie beiden. Ik voel mij gekwetst, maarniet beleedigd. Later zal ik zelfs mijn op wachting komen maken. Maar nu heb ik een onweerstaanbaar verlangen, als mijn vrienden hier zijn teruggekeerd, mij voor te stellen aan de jonge dame met het roode haar". „Wat zal je tot haar zeggen?" vroeg Gertrude. „Ik zal zeggen", antwoordde hij. „Mademoiselle, ik beveel mij aan in uwe gunst en ik heb eenïge aanbeve lingen daarvoor. Ik ben een Ameri kaan, zooals u mij ziet, een million- iiaansche en Pauselijke vlaggen. De St. Pieter die dezer dagen gerestau reerd en met het oog op dit bezoek ook aan den buitenkant is schoonge maakt, leverde een s:hifterenden aan blik op. Aan de grens van het Pau 'selïjk gebied bij het begin der Vati caanstad, stonden de Pauselijke gar den opgesteld en het koningspaar werd ontvangen door den Pauselijken dig nitaris, Serafïni, die in naam van den verheven souverein het vorstenpaar welkom heette binnen de grenzen vai: den nieuwen staat. Onder de tonen van de Pauselijke kapel begaven de zoekers zich naar de tombe van de St. Pieter, waar gebeden werd, waarna kardinaal Merry del Val de bezoekers naar de bronzen deur leidde. Over het onderhoud dat de ko ning met den Paus had, wordt gemeld, dat dit een zeer vriendschappelijk karakter droeg. De beide souvereiner, wenschten elkaar geluk met het her stel der betrekkingen tusschen kerk en staat en spraken hun beste wen- schen uit voor de toekomst. Koelies veroordeeld. De landraad heeft uitspraak gedaan in de zaak van de 15 koelies van de onderneming Kotari, die lid van de communistische vereeniging waren, welke een opstand met massamoord voorbereidden. Eén der beklaagden werd vrijgesproken. De hoofdbeklaag de kreeg 4 jaar gevangenisstraf en de overige 13 kregen een gevangenisstraf van 2 jaar. Een hardnekkige wonderdokter. Voor het kantongerecht te Hoorn stond Woensdag weer een wonder dokter terecht, n.l. T. Gunstra van Hoogkarspel, die bekend is geworden door zijn behandeling van open won den, n.l. het leggen van een dood ko nijn, daarop. Thans stond hij terecht wegens het helpen van twee menschen, die leden aan pijn in de rug en die hij per stuk hielp tegen den prijs van f10,Hij was thans in persoon ver schenen en bekende het ten laste ge legde feit volmondig, terwijl hij de verklaring aflegde, dat al zou men hem veroordeelen tot honderd dui zend gulden boete, die hij toch niet had en hij dus hechtenisstraf zou uit zitten, hij zou blijven doorgaan om iemand te helpen. Hij kwam er tegen op dat de ambtenaar van het O. M. zijn medicijnen bestempelt met „Ha gelslag", een artikel dat hij nog nim mer in zijn huis heeft gehad. En als men den proef op de som wil nemen dan moet men de zieken inaar naar hem zenden, hij zal dan met ze in de oogen zien, verklaren wat ze mankee- ren en ze beter maken. Als de amb tenaar, mr. de Bruys Tack, om die be wering lacht, dan verklaart hij dat als de dooden ze nog in zouden kunnen nemen, ze weer beter zouden worden. nair met een jacht in de haven en een chequeboek, dat ik te weinig gebruik. Mag ik het genoegen hebben dezen dans met u te doen?" „Dat klinkt interessant", gaf Ger trude toe. „Zij zal waarschijnlijk wei geren. Zij zal denken, dat je te veel wijn hebt gedronken. Zulk een for tuintje zou ongeloofelijk zijn". Hij stond op. „Dat zal blijken", zeide hij, meteen buiging afscheid van hen nemend. Zij zagen hem het meisje naderen, dat hij had aangewezen, zagen haar haastig opstaan en het begin van den dans. Gertrude beet zich op de lip pen, terwijl zij Lymane naar een ta fel volgde. „Monte Carlo is te klein voor zul ke ondernemingen", merkte zij sarcas tisch op. ,Het leven duurt te kort om daar op te letten", antwoordde Lymane. Zij kozen hun tafel, bestelden wijn en dansten. Lymane fluisterde soms, en keek dan weer naar de danseres met het roode haar. Zij scheen belang te Stellen in Itash, maar haar oogen verlieten zelden Grant en zijn partner. ,Ik weet niet, of ik het mij ver beeld", zeide zij tot Lymane, toen zij De ambtenaar verklaarde dat de pers gerust mocht vernielden, dat hij deze medicijnen zoo laag aanslaat, want de kwakzalverij, thans in West-Friesland zoo druk beoefend, zal hij met alle geweld den kop indrukken en hij heeft met hagelslag ook maar een ver gelijking gemaakt, al zal een vergelij king van het nut zeer in het voordeel van hagelslag uitvallen. Deze man heeft vele boeten en ook hechtenis- straffen achter den rug en ook thans vraagt hij weer een boete van f 3C0 of 300 dagen hechtenis, welke door den kantonrechter veranderd werd in f 250 boete of 200 dagen hechtenis, De verdachte verklaarde niet in hoo- ger beroep te zullen gaan omdat dat ook niks geeft en doorgaan doet hij toch. Verduistering door een hulpbesteller. De rechtbank te Breda deed giste ren uitspraak in de zaak tegen den vroegeren hulpbesteller j. D. uit Poortvliet tegen wlen op 21 November j.l. één jaar gevangenisstraf was ge- eischt wegens verduistering van brie ven met geldswaarden, waarna hij val- schelijk aan de afzenders de goede ontvangst berichtte. Hij werd veroor deeld tot 10 maanden gevangenisstraf. OngevaJ ineen stoomwasscJierij Een ongeval met dooclelijkcm afloop heoft Woensdagmorgen omstreeks 10 uur in de stoomwasscherij „Insulinde" aan den Rijksweg bij Den Helder p'aats ge had. De plm. 15-jarige D. H. de Wolf heeft vermoedelijk haar arm in de centri fugaal, welke wordt gebruikt om het wasdhgeed te drogen, gestoken, waardoor dit lichaamsdeel bijna geheel werd afge rukt, terwijl zij tevens een ldap van het deksel van de centrifugaal, dat zij had opgelicht en nog steeds in de hand hield, kresg, waardoor een gapende hoofdwonde ontstond. Tijdens het ongeluk was niemand anders bij haar werkzaam. Het slacht offer werd naar het Marine-hospitaal ver voerd, waar zij 's nachts te half twee; zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. 1 V erdui ster ing. Bij de Utrechtsche politie is aangifte gedaan van verduistering van f6009 door den directeur eener N.V. De verdacht- werd gistermorgen vroeg gearresteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie aan de Ganzenmarkt, waar hij ter beschikking werd gesteld van den com missaris der eerste afdeeüng. Nader wordt vernomen, dat het hier een administratieve quaiestie betreft, zoo dat een verder verhoor zal moeten uit maken, in hoeverre van valsche boekingen sprake is. Hoe anderen ons zien. In het „Journal d'Orient*', een der Turksche bladen in de Fransche taal, van Stamboel (ci-devant Kcnstantinopel las een medewerker van het „Hbld.": „(Naar aanleiding; onzer bedelaars. Hoe men in Nederland de beroep.-bede laars van hun ondeugd geneest. weer ging zitten, „maar het lijkt mij toe ik veronderstel dat het komt, omdat die Conferentie te Nizza zoo dicht bij is dat overal de atmosfeer electrisch geladen is. Ik heb een ge voel, alsof er rommelingen onder de aarde waren, alsof wij den geheelen tijd aan den rand van gewichtige ge beurtenissen stonden". Hij glimlachte toegevend, maar eenigs- zins nederbuigend. „Ik geloof niet, dat u bang behoeft te zijn", zeide hij. „Ik meen u wel te kunnen verzekeren, dat er op het oogenblik geen dreigend gevaar be staat". „Hoe kunt u dat weten?" vroeg zij. „Wel," verklaarde hij, „in de eer ste plaats hebben Engeland, Frank rijk, Duitschland, Japan, Italië, Span je en een paar kleinere mogendheden zich vast verbonden om den vrede in de wereld te bewaren. Er is nergens een teeken van oorlog, een bedreiging met oorlog. Wij zijn allen wat ja- loersch op Duitschland, maar op in dustrieel gebied verdient het zijn suc ces. Zeg mij nu eens, wat soort onheil zou op de aarde kunnen neerdalen om uw vree» te rechtvaardigen?" „Ik denk", zuchtte zij, een teug uit De studies en proefnemingen heb ben aangetoond, 'dat het kwaad meer uaa luilheid dan aan behoefte te wijten is. In Nederland is men daarom begonnen op de bedelaars dezelfde maatregel n toe te passen als ctike'e eeuwen gTeden. Die individuen, die op heeteridaad van bedelen betrapt worden, laat men nee,- in een ledigen put. Een kraan aan die opper vlakte begint dezen vo' te laten Loopen Intusschen is de bedelaar, teneinde niet te verdrinken, gedwongen een pomp in werking te houden. Dit werk moet hij uren lang voortzetten, tot de bedelaar uitgeput is van vermoeidheid. Dan eerst haalt men hem uit den put." Daarop volgt dan een beschouw'ng ov^r de opvoedende en gunstige werking van dit systeem, dat volgens het Turksche blad: „joiok in, andere landen reeds toegepast moet worden"; om ten slotte aan te dringen op het overnemen door Tarkije ven deze Nederland^che noviteit, teneinde Stamboel te bevrijden van zijn zw.rm be delaars Een S. O. S. heet het door de radio, wanneer men tracht door den aether iemand zoo spoedig mogelijk te waar schuwen. Dit S. O. S. dient om lijders aan bronchitis, hoest en benauwdheid te waarschuwen dat Akker's Abdij siroop het voor hen aangewezen mid del is. HET CADEAUSTELSEL. Als No, 9 van don jaargjang 1929 der „Verslagen en Medieideeungen" van de Afdeoling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid is verschenen het verslag der Commissie tot Onderzoek van het cadeau stelsel, waarvan voorzitter was de heer Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen. Het rapport omvat 7 hoofdstukken, waar van de eerste twee d© voorgeschiedenis behandelen. De actie, die destijds uitgegaan is van het comité van actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux, een comité, dat in gesteld was door een drie middenstands- bonders, wordt summierlijk aangeduid. De commissie heeft haar arbeid aan gevangen met het verwerken der feitelijke gegevens, die door genoemd comité ver zameld waren. Zij onderscheidt in het cadeaustelsel twee hoofdvormen: het directe en bet in directe systeem. Het directe systeem is aanwezig,, wanneer het cadeau ter stond bij aankoop van ean bepaalde waar gegeven wordt, het indirecte, wanneer bij het cadeau een bewijs (bon) wordt ver strekt, dat recht g,eeft op een prestatie om niet. Alle vormen van het cadeaustel sel zijn tot deze in de grond typ-n te her leiden. Genoemde onderscheiding ligt dan ook aan het gjeheele rapport ten grcnds'ag. Het cadeaustelsel wordt in het rapport omschreven als het stelsel, waarbij een verkooper bij eiken individuee'.en verkoop van een bepaalde waar aan den kooper eer zaak ten geschenke geeft of een bewijs afgeeft, dat, hetzij op zichzelf, hetzij in haar glas champagne nemend, „dat ik bang ben voor het einde van de we reld". „Het einde van de wereld", merkte hij op, „is slechts een fantastische fa bel. De wetenschap heeft de zaak goed onderzocht. Wij zullen waarschijnlijk minstens duizend jaar tevoren gewaar schuwd worden. Tot zoover strektzich mijn eigen bezorgdheid niet uit". Zij las het menu, dat een der kell- ners haar had overhandigd. „Ondanks ons heerlijk diner", zei de zij, „zou ik toch wel een sandwich willen hebben. En daar het einde van de wereld nog niet aanstaande is en ik ook niet geloof, dat ik een indi gestie heb, wilt u mij dan verklaren, waarom ik mij zoo gedrukt gevoel?" „Ik kan alleen veronderstellen", waagde hij op te merken, dat het komt, omdat uw echtgenoot morgen ver wacht wordt". „Dat", zeide zij, „is een lompe op merking, die uw jeugd verraadt. Een man van de wereld zooals Grant Slat- tery bijvoorbeeld, zou haar nooit heb ben gemaakt". „Hij zou er waarschijnlijk een toe speling op hebben gemaakt", was het ietwat gemelijke, antwoord, „en het zou veelvoud, betzij in een speciaal samen gesteld vceevoud op £iem prestatie om niet recht geeft. Juridisch is naar het oordeel dier com missie het cadeaustelsel een schenkingls- overecinkomst naast een koopovereenkomst. De oommissie heeft vervolgens een schriftelijke enquête geboudien oinider pro ducenten, tusschemhamdeiarem en verbrui kers, aan wie uitvoerigje vragenlijsten zijn toegezonden. Mede aan de hand van de gegevens, die deze enquête verschafte, bepaalt de com missie haar standpunt ten opzichte van het cadeaustelsel en komt tot de slotsom, dat dit stelsel althans voor een deel der producenten voordcelen oplevert, doch daartegienover voor de tusschienhandelaren en verbruikers positief schadelijk is. Voor de tusschenhandeLaren is vooral de beunhazerij ©en nadeel, terwijl de con sumenten, ofschoon zij het stelsel grosso mode begeercn er vooral deze nadee- len ondervinden, dat; le zij economisch gebonden zijn bij denzelfdeiii cadeaugever of dezelfde waar te blijven koopen, tot dat zij zich de noodigp bons verworven hebben; 2e hun eenerzijds het cadeau 'wordt opgedrongen en zij anderzijds ge prikkeld worden om teveel te koopen en 3e. zij cadeaux ontvangen, die vaak waar deloos zijn doordat de cadeaugiever geen vakkennis bezit van de geschenken, die hij verschaft. De commissie acht dan ook een optreden tegien het stelsel volkomen rationeel cn gaat na, op welke wijze dit besnoeid kan worden. Zij meent dan, dat het stelsel niet zal uitzieken cn wijst er o.a. op, dat het nog steeds toeneemt. De bestaande wettelijke voorschriften blijken onvoldoende te zijn; een actie uit de maatschappij voortko mend heeft geen kans van slagen, zoodat aLeen van een ingrijpen van overheidswege iets kan worden verwacht. Voldoende grond voor zoodanig ingrijpen is gelegen m de omstandigheid, dat het verbruikers- belang, dat algemeen belang is, dit vor dert. De commissie onderzoekt tl© mogelijk heid om 'de euvelen van liet stelsel door een maatregel weg te nemen en komt tot de slotsom, clat door het stellen van den eisch, dat de verkooper den kooper op diens verlangen de aangegeven geldswaarde in plaats van 'liet cadeau moet geven, ten aanzien van het directe stelsel in vol doende mate aam de bezwaren wordt tege moetgekomen. Wat het indirecte stelsel betreft, zaj deze eisdh alleen dan effect sortecren, waraneer den kooper de bevoegdheid wordt gegeven om, zoodra hij een bewijs (bon) in zijn bezit heeft, door bijstorting van de waarde der hem nog ontbrekende bons, zidb het cadeau-artikel le verwer ven. i De commissie heeft ten slotte een maat regel ontworpen en dezen gegoten in den vorm van een vijftal strafbepalingen. De eerste bepaling; keert zich tegen het voor de consumenten schadelijke grasdui nen en beoogt te verbieden het goveri van cadeaux, die niet tot den gewonen handel behooren, tenzij het bestaal in geld. De tweede bepaling betreft het directe stelsel cn legt den verkooper de verplich ting op om voor den kooper," die geen cadeau begeert, die koopsom te vermin deren met de waarde van het cadeau. De waarschijnlijk de waarheid zijn ge weest". „Nu, dat weet ik nog niet", mom pelde zij. „In elk geval wil ik niet met u spreken over de komst van mijn echtgenoot. Ik wou liever dat u mijn onbestemde vrees kon verklaren. Meent u het werkelijk, als u mij zegt, dat de vrede der wereld zoo prachtig verzekerd is?" ging zij voort. „Neem bijvoorbeeld de bijeenkomsten van het Pact. Is daar niets, dat u reden geeft tot een oogenblikkelïjke bezorgd heid?" „Prinses!" protesteerde hij. „Umoet er aan denken!" „Goede hemel! Vergeet ik het weer!" riep zij uit. „U ziet, ik ben zulk een kind, ik vergeet telkens uw officieele connectie met de groote wereld. Na tuurlijk kunt u niets zeggen. Maar toe vallig weet ik ook evenveel als u. Prins Lutrechf is de neef van mijn echtgenoot. Hij kwam hedenavond een oogenblik bij mij. Ik weet alles, wat er uitlekt en wat verteld kan worden zonder bepaald misbruik van vertrou wen. En ik weet, dat er tot nu toe niets ernstigs is geweest". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1