Uitslag St. Icolsas- PrijsTfaag. Dit jaar is er met zeer veel animo aan de oplossing van onze St. Nico- laas-Prijsvraag gewerkt. De inzendin gen van thans hebben die van vorige jaren verre overtroffen. Niet alleen hebben onze stadgenooten zich danig van hun taak gekweten, doch ook zij, die buiten Goes woonachtig zijn, heb ben de verleiding niet kunnen weer staan om een proef van hun correctie kunst te laten zien. Hoewel de oplossingen niet zoo bij zonder moeilijk te vinden waren, zijn er toch nog verscheïdenen geweest die niet alle fouten konden vinden. De advertenties die door loting met een omzetting kenbaar waren, zijn die van: JOH. VAN EIJSDEN, W. J. VAN DOESELAAR, Firma Wed. B. FABERIJ DE JONGE, 'J. F. VAN ANROOIJ, W. F. DEN HERDER. Onder hen, die dezen uitslag heb ben ingezonden, zijn de vier prijzen, door ons beschikbaar gesteld, ver loot. De uitslag hiervan is: le prijs: J. SCHIPPER Az., B 19, 's Heer Hendrikskïnderen. 2e prijs: W. KRAMER, Witte Paard- straat, Goes. 3e prijs: P. VAN EIJKEREN, p.a. Hotel Den Dijcker, Korte Kerk straat, Goes. 4e prijs M. VISSERS-Wisse, Wijn gaardstraat 23, Goes. De gelukkige winnaars kunnen hunne prijzen aan ons bureau, Turfkade 15, komen afhalen, en de bonnen ter in wisseling aanbieden bij de firma's, die voor deze prijsvraag hun adverten ties driemaal geplaatst hebben. Aan allen, die hun oplossingen in zonden, onzen dank voor de genomen moeite. ten leeningen. De waarde van 1 M3. water is voor ieder gelijk, maar dit is niet het geval met een gebouw in verschillende gemeenten, daarom kan men hier voor niet schatten zooals voor de waterleiding. In hun antwoord op het algemeen verslag zeggen Ged. Staten o.a., dat de vertegenwoordigers van het ge bouwd stemrecht zullen hebben over het dijkgeschot maar dat zij geen zit ting kunnen nemen voor het reglement gewijzigd is, om later weer te moeten verdwijnen. Verbetering weg Schoondijke IJzendijke. Het voorstel om in verband met verflauwing van de bocht in den weg SchoondijkeIJzendijke bij de aan sluiting van den weg naar Turkeije, in de kosten bij te dragen, gaf een lid aanleiding op te merken, dat men niet moet beginnen voor de Staten de plannen kennen en dat het tweemaal kruisen van de trambaan niet gewenscht is. Een lid van Ged. Staten weet ook niet waarom er zoo'n haast is gemaakt en meent dat de tram wel verlegd zal worden, hij zegt alsnog overlegging toe van een kaartje, waarom gevraagd is. Op een vraag of de gronden door 3 deskundigen zul len worden geschat, wordt geantwoord dat de gronden reeds gekocht zijn. Het kaartje wordt bij het verslag overgelegd. Verbetering verbinding St. Jansteen— Clinge. Het voorstel om een renteloos voor schot te verleenen van ten hoogste f17.350 voor verbetering van de ver binding van St. Jansteen met Clinge, deed de vraag naar voren komen of de verbetering de daarvoor gevraagde gelden Wel waard is en betreurt ook hier, dat er geen kaartje is overgelegd. Een ander lid meent, dat Ged. Staten te royaal zijn. Het is geen hoofdweg en slechts een verkorting van een be staande verbinding. Van de zijde van Ged. Staten wordt gezegd, dat dit voorstel een gevolg is van het Staten besluit van 20 Nov. 1928 betreffende het verleenen van rentelooze voor schotten voor verbetering van tertiaire wegen. Het verlangde kaartje wordt overgelegd. Electrificatie Midden- en Noordgroep. Het voorstel om voor uitbreiding der Centrale te Vlissingen en overna me van bestaande netten in de Mid dengroep aan de N.V. „P. Z. E. M. een nader crediet te verleenen van f 375.000 en voor het overnemen van netten in de Middengroep een van f 25,000, maakte in een der af deelingen geen onderwerp van bespreking uit. In een andere afdeeling werd aanmer king gemaakt op het gemis van om schrijving van de posten, waarvoor de belangrijke som noodig is. Van de zij de van Ged. Staten werd gewezen op de noodzakelijkheid van spoedige voorziening wegens de grcote stroom- afname door de Schelde, daar de cen trale momenteel tot haar maximum belast is. Op een vraag naar de finan- cieele resultaten van het contract met „De Schelde" worden de groote voor- deelen voor de P. Z. E. M. bij dit contract uiteengezet. In de derde af deeling meent een lid dat het contract een uitvloeisel is van den aankoop der Centrale, anders zou hij willen aanraden voortaan zulke contracten niet te sluiten alvorens de Staten daar in te hebben gekend. Dit lid vraagt of er ook feitelijk geen kosten worden gemaakt, die de Schelde eigenlijk zou moeten betalen. Verder of bijplaatsing van eene turbine van 4300 K.W., waar door men zelfs na 6 jaar nog 100 °/o reserve zou hebben, niet te groot is opgezet, de techniek brengt op dit terrein zoo snel wijzigingen, dat het niet geraden is, zich voor een te groot aantal jaren te binden. De globale ra ming van f210.000 vindt spr. wel wat te globaal. In het bijzonder vraagt dit lid naar den stand van zaken aan gaande de overneming van het plaat selijk net te Scherpenïsse en ten slotte welke bedrijven nog overgenomen zul len moeten worden en hoe groot de daarvoor benoodïgde bedragen voor elk ongeveer zullen zijn. Een ander lid acht een ruime reserve gewenscht. Door een lid van Ged. Staten wordt o.a. gezegd, dat de kosten van over neming der verschillende bedrijven niet gespecificeerd zijn, doch het aan gevraagde bedrag zal intusschen zeker toereikend zijn. Met Scherpenisse zijn reeds onderhandelingen gevoerd, doch deze hebben tot nog toe niet tot het gewenschfe resultaat mogen leiden. De onderhandelingen met St. Philipsland zijn evenwel in een verder stadium. Bij hun antwoord op het algemeen verslag leggen Ged. Staten een schrij ven over van den directeur van de Middengroep aan den Raad van Be stuur, waarin de noodzakelijkheid der voorgestelde vernieuwingen en ver grootingen der Centrale uitvoerig uit een wordt gezet. Zij betoogen verder, dat de gevraagde bedragen van f210.000 voor turbine, voedingpomp, omvormer, eigen verbruik-transforma- tor en vernieuwing pijpleidingen enz. met een marge voor onvoorzien op f 210.000 en voor uitbreiding der ke- telcapaciteif op f90.000 (w.o. f25,000 onvoorzien) juist zijn genomen. De som van f 100.000 voor overname van netten in Noord en Middengroep be rust op geenerlei raming. Voor over name komen in aanmerking Domburg, Grijpskerke, Westkapelle, 's Heer Arendskerke (Nieuwdorp), Heinkens- zand, Kapelle, Kortgene, Colijnsplaat, Wissenkerke, St. Maartensdijk, Scher penisse en St. Philipsland. Aan Scher penisse is een nieuw voorstel gedaan, waarop nog geen antwoord is ont vangen. Ware het contract met „De Schel de" afgesloten na de overname der Centrale, dan zou het voor de uit breiding noodige crediet vooraf zijn aangevraagd. Er is geen sprake dat werken worden uitgevoerd, die feite lijk door „De Schelde" moeten wor den betaald. Wat betreft het voordeel van het contract, zeggen Ged. Staten, dat met het toenemen der productie ook de economie der Centrale stijgt, zoo dat de gemiddelde kosten per K.W.U. afnemen. Verwacht mag worden dat „De Schelde" in normale gevallen f 100.000 per jaar aan stroom zal be trekken, en erkend zal moeten wor den, dat men voor dezen afnemer, die vlak aan de Centrale gelegen is en die dus nagenoeg geen uitgaven voor stroomtransport vordert, wel iets kan en mag doen. Aanlegplaats te Hoedekenskerke. Bij het voorstel tot inrichting van de ingevloeide inlaag te Hoedekenskerke tot haven met aanlegplaats voor de Prov. booten en daarvoor een som van f 150.000 beschikbaar te stellen, gelooft een lid, dat met het voorgeno men werk een belangrijke verbetering in het leven zal worden geroepen. Op een vraag van een ander lid, wordt door een lid van Ged. Staten geant woord, dat nog niet bekend is, wat be taald zal moeten worden voor aan koop van de in gebruik te nemen eigendommen van derden, omdat men nog niet weet wie de eigenaar is en op een vraag of de inlaag gekocht moet worden en of dit onder de f 150.000 is begrepen, dat hij zeker meent te weten, dat de inlaag 'koste loos door de Zuid-Bevelandsche spoor weg-maatschappij aan de Provincie zal worden afgestaan. Verschillende leden wijzen nog op de groote verbe tering en een noemt het een reuze verbe tering. Toegegeven wordt dat steeds op verzanding zal moeten worden ge let en dat door het plaatsen van duc- dalven zooveel mogelijk zal getracht worden de bezwaren van het binnen- loopen bij stormweer te voorkomen. Nog werd door een lid van Ged. Sta ten gezegd, dat wel eens wordt ver kondigd, dat de Waterstaat langzaam werkt, doch dat hier niet uit het oog moet worden verloren, dat in de on derhavige aangelegenheid veel met den Minister van Waterstaat moest wor den gecorrespondeerd. Verder, dat het Rijk 80 o/o in de rente en aflossing van het voor het beoogde doel op te nemen kapitaal zal bijdragen. Wijziging begrootingen. Tegen de voorstellen inzake wijzi ging der begrootingen van 1928 en 1929 werden in de afdeelingen geen bezwaren naar voren gebracht. n de gisteren gehouden vergadering waren afwezig de heeren Catshoek, de Ridder, de Baere, van Dïxhoorn, Dumoleïjn, Boender, van Waesberghe en Koster. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten na aanneming der motie-Wal- lien onmiddellijk besloten hadden dc nieuwe dienstregeling op Zondagen te doen ingaan op 24 November. Op 20 November ontvingen Ged. Staten een telegram van den minister van Waterstaat om deze nieuwe re geling op te schorten tot de minister een beslissing zal hebben genomen. Daarna hebben Ged. Staten de oude dienstregeling voorloopig gehandhaafd. Deze mededeeling werd voor kennis geving aangenomen. De motie-de Pauw, betreffende het kolendragen te Hansweert, werd aan gehouden tot de volgende vergadering. Eveneens werd aangehouden demo- tie-Wallien inzake het opdragen aan den directeur van den Wester-Schel- de dienst van het directoraat der an dere veerdiensten. Na een uitvoerige gedachtenwisse- namen de Staten het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van subsidie aan de vereeniging School museum te Middelburg, aan. Aangenomen werd de wijziging van het algemeen reglement der polders of waterschappen in Zeeland. Aan de orde was daarna de wijziging van het bijzonder reglement van hef waterschap Schouwen, in verband met de invoering van heffing op het ge bouwd. Vele sprekers voerden over deze wijziging het woord. Ten slotte werd aangenomen een amendement van den heer Timmer man, dat men om tot hoofdingeland te kunnen worden gekozen, 6 H.A. land moet bezitten, inplaats van 10, zooals werd voorgesteld. Met 31 tegen 3 stemmen werd aan genomen een sub-amendement Welle- man om de belastbare opbrengst te bepalen op f240, Een door den heer Timmerman voorgestelde wijziging van het regle ment werd aangenomen met 24 tegen 11 stemmen. Nog werd door den heer Timmer man voorgesteld de verhouding tus- schen ongebouwd en gebouwd te ver anderen van 1/6 en 5/16 in 1/10 en 9/10. Dit amendement werd verdedigd door den heer Doeleman en bestre den door de heeren Van der Weijde en Overhoff. Dit werd verworpen met 31 tegen 4 stemmen. Het amendement Timmerman hou dende een nadere omschrijving van hetgeen onder buitengewone uitgaven moet worden verstaan, werd, na be strijding door den heer Van der Weij de, verworpen met 32 tegen 3 st. Het geheele voorstel van Ged. Sta ten werd aangenomen met 33 tegen 2 stemmen. De verdere voorstellen van Ged. Staten werden alle zonder stemming aangenomen, waarna de najaarszifting door den Commissaris der Koningin in naam der Koningin werd gesloten. De suikerfabriek „Zeeland". Van de zijde der Coöperatieve Sui kerfabrieken deelt men ons het vol gende mede: Aangezien er geruchten loopen, die niet in overeenstemming zijn met de werkelijkheid of den toestand niet vol doende weergeven is het wenschelijk omtrent onderstaande zaak een duide lijke uiteenzetting te geven. In de laatstgehouden ledenvergade ring van de Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek „Zeeland" werd een com missie ingesteld tot onderzoek naar de mogelijkheid van liquidatie der fabriek. Deze commissie bestaat uit drie be stuursleden, één lid van de financieele commissie en drie leden van de zooge naamde groep Castel. Tusschen deze commissie en de ver tegenwoordigers der Coöperatieve Sui kerfabrieken zijn daarop besprekingen gevoerd, die tot resultaat hebben ge had dat de Coöperaties bereid zijn ter wille van het algemeen belang aan de „Zeeland" het liquideeren zoo gemak kelijk mogelijk te maken en daarvoor een offer te brengen. Speciaal werd ook op het belang van het lid der „Zeeland" gelet, door te trachten hem zonder te groote of fers in een betere positie te brengen en hem zijn vrijheid terug te geven. Het voorstel der Coöperatieve Fa brieken komt hierop neer dat zij be ginnen bet voor de liquidatie benoo- digde bedrag voor te schieten. De „Zeeland" zal per saldo 2.1 mil- lioen gulden schuld hebben. Als men tot liquidatie wil overgaan moet dit bedrag eerst gestort worden. Het komt overeen met ongeveer vierhonderd gul den per aandeel. De Coöperaties nemen dan alle be zittingen der vereeniging over en ga randeeren daarvan een opbrengst van f 750.000,of ongeveer 150 gulden per aandeel, welk bedrag direct aan de „Zeeland" wordt uitgekeerd. Als de bezittingen meer opbrengen komt dat meerdere ook nog aan de leden der „Zeeland" ten goede. De leden der „Zeeland" die zich dan willen verbinden gedurende zes jaren 15.000 K.G. bieten per aandeel te leveren, krijgen van de 'Coöpera ties in mindering op de schuld van de „Zeeland" f 100,per aandeel. Bovendien schieten deze ook nog f 100,per aandeel voor, die in zes jaar op de bieten worden ingehouden Met inbegrip van rente wordt dat on geveer f21,per aandeel per jaar. Er moet dan nog betaald worden f 50,per aandeel, hetwelk de leden zelf moeten doen. Brengt de fabriek meer op dan f 750.000,dan zou daf op die f 50,terugbetaald worden. Voor de bieten die op deze voor waarden worden geleverd zal worden betaald de gemiddelde prijs van de Coöperatieve Fabrieken behalve der Friesch-Gronïngsche. De leden van de „Zeeland" zullen bij aanneming van dit voorstel, zelfs na aftrek van het voorgeschoten geld, een hooger prijs van hun bieten krijgen dan zij van hun eigen vereeniging in de toekomst mogen verwachten en zijn bovendien van alle verdere verplichtingen ont slagen. Daar bij de liquidatie de „Zeeland" geen bedrijfskapitaal meer noodig heeft zouden de bieten welke in deze cam pagne worden geleverd ook vrijwel ten volle kunnen betaald worden. De commissie van de „Zeeland" heeft deze aanbieding afgewezen. De onderhandelingen en besprekin gen zijn daarop gestaakt zoodat beide partijen weer geheel vrij van elkan der staan en de „Zeeland" zal moeten doorwerken of zelf liquideeren. Het Raadhuis te- Veere. Op vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Polak, betreffende den toe stand van het stadhuis te Veere heeft de minister van Onderwijs, K. en W. geantwoord, dat het hem bekend is dat het stadhuis te Veere in een toe stand van ernstig verval verkeert en dat de gemeente Veere niet bij machte is, dit gebouw naar behooren te doen herstellen. Toen eenige jaren geleden het her stel van een der hoektorentjes en den grooten toren ter hand werd genomen is daarvoor, als bijdrage in het totaal der kosten van f28.400, een Rijkssub sidie van f18.000 verleend. Voortzet ting van de restauratie is zeker nood zakelijk en de minister is in beginsel bereid daartoe medewerking te ver leenen. Op welke wijze dit zal kunnen geschieden, staat nog niet vast; een voorstel van het gemeentebestuur tot overdracht van het stadhuis aan het Rijk is nog in onderzoek bij de Rijks commissie voor de monumentenzorg. Onze visscherij. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": In de Zeeuwsche binnenwateren wordt ook regelmatig gevischt in de kreken, waterleidingen en weelen (oude dijk- putten, ontstaan bij doorbraak), maar over het algemeen is die visscherij, op enkele gunstige uitzonderingen na, niet meer van die beteekenis zooals zij voorheen was; gedeeltelijk mag dit een gunstig verschijnsel genoemd wor den ten opzichte van den landbouw. De intensieve landbouw toch eischt een situatie, die afwijkt van vroeger, want vochtige, drassige landerijen kun nen onmogelijk voldoen aan de eischen welke voor goeden verbouw gevor derd worden. Stichting van stoomge malen, vergravingen van waterleidin gen enz. hebben veroorzaakt, dat voor al de palingvangsten nu juist niet meer zoo schitterend zijn; naast de paling fuiken en palingkorven wordt daarop vooral gevischt met het kruisnet of totebel. In Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de rijkste vischstand nog wordt aange troffen, omdat men er de grootste bin nenwateren aantreft, is de laatste ja ren nog al pootgoed uitgezet en voor al de uitgezette brasem is gebleken van goede kwaliteit te zijn, terwijl ook het uitzetten van pootaal niet onbe vredigend is. Aalfuiken, aaldobbers en aalreepen hoort men voor de vissche rij noemen en de visscherij met de aal zegen in de Zeeuwsche binnenwateren komt ook regelmatig voor gedurende de zomermaanden. De Willem Annapolder. Verschenen is het antwoord van Ged. Staten van Zeeland, op de vra gen van den heer J. Welleman, no pens den dïjkval bij den zeedijk van den calamifeuzen Willem Annapolder. In dat antwoord wordt het verloop van den dijkval uitvoerig nagegaan, aan de hand van rapporten van den hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat en van den hoofd-inge- neur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Zeeland. Naar de meening dezer hoofdambte naren bestaat er geen gevaar voor inundatie; verder wordt gewezen op de zeer moeilijke omstandigheden van het voorloopig herstel en op de maat regelen, die daartoe niettemin geno men zijn. Ged. Staten zijn van oordeel, daf voorshands voor ongerustheid geen grond bestaat; de storm van 29 No vember heeft zelfs geen schade aan het noodbeslag toegebracht en aan de verdediging wordt verder regelma tig voortgewerkt. HOEDEKENSKERKE. In November zijn ingekomen: Maria Antonia de Baar en Maatje Menheere, beidenzon- der beroep, uit Goes; Adriaan Cor- nelis van Dijke, onderwijzer, uitOud- Vossemeer. Vertrokken: Jacobus van den Dries, werkman, naar Goes; Jaap de Jonge en gezin, winkelier, naar 's Heeren- hoek; Jan Raas, zonder beroep, naar Halsteren; Anthonia de Jonge, dienst bode, naar Goes. 's HEER ARENDSKERKE. Maan dagavond hield de Groene Kruisver- eenïging alhier, onder voorzitterschap van den heer J. van der Made, haar algemeene najaarsvergadering. Na le zing der notulen deelt de voorzitter mede, dat vanwege het bestuur een inspectie is gehouden over het ver- plegingsmaterlaal en daarbij alles in orde en in goeden staat van onder houd te hebben bevonden. Vervolgens wordt door den heer M. Mol ver slag uitgebracht van de door hem bijgewoonde vergadering van de Groe ne Kruisvereenïgingen, welk verslag na voorlezing voor kennisgeving wordt aangenomen. Tot leden van net be stuur worden herkozen de heeren J. van der Made en J. Bommeljé Jz., terwijl tot bestuurslid in de plaats van den heer L. van Vessem, die als zoodanig had bedankt, werd benoemd de heer Z. de Ruiter Fz. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer J. Ganseman kwam de landbouwvereeniging te Kapelle in ver gadering bijeen in het hotel de Zwaan. De voorzitter deelde mede dat hei bestuur besloot om het lossen van de kunstmest alsnog aan te houden. Er waren 2 inschrijvingen ingekomen. De Rijkslandbouwconsulent Ir. Stevens aangezocht tot het houden van een lezing in de eerste helft van Januari e.k. over de uienziekte en haar be strijding, zegde dit toe. Geen der leden bleek bereid de ver eeniging te vertegenwoordigen bij de onthulling van hef gedenkteeken van Prof. Ritzema Bos te Wageningen. De voorzitter deelde mede dat de najaarslevering kunstmeststoffen was gegund aan de Zeeuwsche Voeder- en Kunstmeststoffenhandel Goes, super- phosfaat voor f 2,88, aan den heer Kos ter te 's Gravenpolder het kalizouf voor f 6,34 en de patentkali aan de firma Kostense te Kruiningen voor f7,06. Met bijna algemeene stemmen wer den de aftredende bestuursleden J. Tollenaar secretaris en D. Ganseman herkozen. De voorzitter deelde vooraf mee dat het bestuur die de functiën onderling verdeelt den secretaris aan wijst, en ook dat het salaris van den secretaris verminderd zal worden (da provisie wordt gewijzigd). Ingewilligd werd het bestuursvoor stel om de eerste levering van da kunstmeststoffen te doen plaats heb ben in de tweede helft van Januari en de tweede levering in de eerste helft van Maart. Later zal nog een aanbesteding volgen van chili-salpe- ter. De voorzitter overtuigt, dat he( niet direct maar toch wel indirect op den weg der vereeniging ligt om mee te helpen bestrijden'de voortwoekerïng van de bastaardsatijnvlinder, stelde voor f 10,— voor de verdelging beschik baar te stellen. Aldus werd besloten. MIDDELBURG. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Middel burg aanbesteed het vernieuwen en on derhouden van het verf-, behang- en glaswerk van kunstwerken, aanleg plaatsen, gebouwen en verdere inrich tingen, "behoorende tot het kanaal

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2