DIPLOMATEN KINKHOEST sloopt het gestel ABDU5IR00P N° i M Woensdag 4 December 1929 Ift6 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel ProvincienieuWs LINTVELT's BAZAR AKKER'* Voorde Borst ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2,- buiten Goes f2, I Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. fiOESCHE g COURANT Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 cf. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Provinciale Staten van Zeeland. In de Dinsdag gehouden vergade ring werden de volgende afdeelïngs- verslagen uitgebracht: Subsidie autobus. Bij het voorstel om aan de N.V. Auto-, motorhandel en verhuur-inrich- fing v.h. MannaertGeers te Terneu- zen, voor de uitoefening van een autobusdienst SluiskilHulst sub sidie te verleenen, heeft een lid bezwaar omdat er op Zondag gere den wordt, een ander lid doet het eigenaardig aan, dat het besluit terug werkende kracht zal hebben en hij vraagt of het materieel geschat wordt Eerst was de onderneming van een N.V., nu komt P. Scheele om sub sidie vragen. Hij voelt er niet veel voor deze onderneming te steunen. Een ander lid juicht het voorstel juist toe, aangezien de dienst noo'dig is. Nog een lid bespreekt ook de terug werkende kracht, maar is voor de subsidie nu een lid uit de streek ver zekert, dat de dienst noodig is. Nog een lid merkt op, dat de voorwaarde van gemeenten om 's Zondags te rij den in hoofdzaak is opgelegd ten be hoeve van het kerkbezoek. Een lid van Ged. Staten zegt, dat het hier een noodgeval is; dat er altijd-busdiensten zullen blijven, die steun noodig heb ben; dat de dienst van belang is voor de streek, dat het verzoek om ver hooging meestal een gevolg is van hef onbekend zijn van den ondernemer met de algemeene regelen voor steun- verleenïng en dat f4000,de geschat te waarde van het materieel is. In de beide andere afdeelingen konden alle leden zich met het voorstel ver eenigen. Wijziging jaarwedden-verordening. Bij het voorstel tot verhooging van de jaarwedden van den griffier, de hoofdcommiezen, den hoofd-inienieur en de ingenieurs van den Waterstaat, den assistent van de bibliotheek en van de directeuren der bootdiensten, was men in een afdeeling van oordeel, dat de motie-Wallien inzake ophef fing van het directeurschap van den Ooster-Scheldedienst, los stond van dit voorstel en kan worden behandeld ook als dit voorstel naar Ged. Staten wordtgerenvoyeerd.dat men algemeen goed zou vinden, slechts één lid ver klaarde zich voor directe behandeling. Een lid zou wenschen, dat Ged. Sta ten in de a.s. Zomerzitting met een nader omlijnd voorstel komen. Voor de eerste maal, aldus enkele leden, Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 27 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Na een dans komen die mannen hier", legde zij uit. „Zij bestellen wijn. Het bestuur vindt het beter, dat ik het aanneem". Itash luisterde ongeduldig naar deze verklaring en deed een nieuwe bestel ling. Er brandde echter een onheil spellend vuur in zijn oogen. „Bij Oosterlingen", verklaarde hij „blijft er altijd een trek bestaan die van nieuwsgierigheid. Nu ik u hier te zamen heb, smeek ik u mij te zeg gen over welk onderwerp u beidenzoo ernstig redeneerde in dien hoek van de Bar, gisteravond of was het eer gisteren?". „Ik trachtte Mademoiselle te over tuigen", antwoordde Grant, „dat de kon de commissie voor georganiseerd overleg worden gehoord en in meer derheid verklaarde zij zich tegen par- tieele regeling. Een lid meent dat men zich niet moet gedragen naar den wil der commissie van overleg, doch een ander lid meent dat eene eenzijdige traktementsverhooging het verband zal verbreken. De ambtenaren, bedoeld in het voorstel, behoeven er geen schade bij te hebben als men later terugwer kende kracht aan het besluit verleent. Ook wil een lid bij nieuwe regeling het verschil tusschen ambtenaren, die voor en die na 1923 zijn aangesteld ten opzichte van pensioenaftrek en huurtoeslag nivelleeren. Men moet volgens sommige leden niet alleen kij ken naar wat in andere provincies wordt betaald, maar ook naar wat er geëischt wordt voor werk. Een lid vraagt het vraagstuk van kindertoe slag onder de oogen te zien. Een an der vraagt of het niet goed is ver schil te maken tusschen gehuwde en ongehuwde ambtenaren. Een lid meent, dat wat de griffier betreft, alleen wordt gekeken naar wat in andere provin cies wordt betaald en meent, dat het werk voor de betrekking verhooging niet noodig maakt. Verschillende leden vreezen dat uit stel illusies bij het geheele ambtena rencorps zullen wekken, waarvan er verschillende niet kunnen worden ver vuld. Toch wenschen zij een nader onderzoek doch zonder zich te bin den aan een algemeene verhooging. Andere leden wenschten niet, dat Ged. Staten met een geheel nieuwe sala risregeling zullen komen, maar ver schillende onregelmatigheden zullen moeten worden weggenomen. Een lid vraagt of het bootpersoneel onder de ambtenaren behoort en verschillende leden wenschen ook de financieele ge volgen van een en ander te vernemen. Van de zijde van Ged. Staten werd erkend, dat de commissie voor geor ganiseerd overleg bijna eenparig van meening was, dat geene partieele her ziening moest plaats hebben. Na een overtuigend woord van den voorzitter ging de meerderheid er mede accoord advies over hef voorstel uit te bren gen, mits er bij Ged. Staten op werd aangedrongen, dat eene algeheele her ziening toch onder het oog zou wor den gezien. Omdat in 19211922 de hoogere ambtenaren en vooral de grif fier niet zoo zijn vooruitgegaan als de lagere, meenden Ged. Staten dat dit voorstel den voorrang kan hebben. Het bootpersoneel valt zeer zeker in deze jaarwedde-verordening. De com missie voor georganiseerd overleg zal vanzelf over de nieuwe voorstellen worden gehoord. In hun antwoord op het algemeen verslag geven Ged. Staten in overwe ging het thans ingediende voorstelaan te houden, totdat door hen een onder zoek zal zijn ingesteld naar de nood zakelijkheid van herziening van an dere, dan de in dit voorstel opgeno men bezoldigingen en de uitslag van het onderzoek ter kennis van de Sta ten zal zijn gebracht. De motie-Wallien. De door den heer Wallien ingedien de motie om den directeur van den Tango geen bevredigende dans is. De volmaakste dansen in de wereld zijn die geweest, waarvan de passen pre cies zijn voorgeschreven de menuet bijvoorbeeld". „Ik verstoutte mij", mompelde Cleo, „het niet eens te zijn met Monsieur' „Het schijnt", merkte Itash op, „dat je die zaak ernstig opvatte". „Dansen is Mademoiselle's beroep", zeide Grant. „Het is toevallig mijn grootste genoegen". Itash wendde zich tot zijn gast en vroeg bliksemsnel „Uw voornaamste genoegen, maar niet uw eenig, Monsieur?" „Ik speel golf, ik zeil een beetje met mijn jacht, ik speel tamelijk goed tennis," erkende Grant. „U hebt geen ernstiger bezigheid in het leven?" vroeg Itash ongeloovig. Zijn gast boog zich over de tafel. „Mijn vrienden", zeide hij tot zijn beide metgezellen. „Ik ben het leven ernstig begonnen. Ik was tamelijk wel gesteld. Ik moest een beroep kiezen. Ik ging bij de diplomatie en toen hoort, wat er met mij gebeurde. Ik erfde zeventien millioen dollar, de ge heele bezitting van de Van Roordens. Wester-Scheldedienst ook het direc toraat der andere veerdiensten op te dragen, heeft in de afdeelingen tot vrij langdurige discussie aanleiding ge geven. Een lid herinnerde er aan, dat reeds bij de overname van den Ooster- Scheldedienst in 1910 met 21 tegen 19 stemmen een motie daartoe is ver worpen. Hij acht het in het werkelijk belang der provincie dat de directeur van den Wester-Scheldedienst met de technische leiding van alle diensten wordt belast. Op een desbetreffende vraag wordt van de zijde van Ged. Staten medegedeeld, dat de directeur van den Ooster-Scheldedienst steeds naar behooren zijn dienst heeft uitge voerd, hierover is alle lof. Aannemen der motie zou niet in het financieel belang der provincie zijn. Het eerst aan het woord geweest zijnde lid heeft geen mindere waardeerïng voor den directeur van den Ooster-Schelde dienst, maar kan niet begrijpen dat bij den Waterstaat wel en hier niet een hoofdleiding mogelijk is. Een di recteur, die adviseur van Ged. Staten kan worden, zou wellicht kunnen lei den tot het liquideeren der bootcom missie ter zijnertijd. Er staat trouwens in de instructie van den directeur van den Wester-Scheldedienst reeds iets in deze richting. Verder werd van andere zijde be weerd, dat de directeur van den Oos ter-Scheldedienst juist op zijn plaats is, een ander wil den directeur van den Wester-Scheldedienst tot alge meen-directeur en de directeur van den Ooster-Scheldedienst tot onder directeur van beide diensten benoe men. Een lid, gesteund door anderen meent dat de directeur van den Oos ter-Scheldedienst te Zierikzee moet wonen. Een lid van Ged. Staten zegt, dat de directeur van den Wester- Scheldedienst niet technisch is op het gebied van scheepsbouw. Wel op dat van navigatie, doch een ander lid meent, dat een oud-kapitein der Hol- land-Amerikalijn wel tot op zekere hoogte als technisch ambtenaar mag worden aangemerkt. In een andere afdeeling wordt naar aanleiding van een opmerking gezegd, dat de direc teur van den Ooster-Scheldedienst meer doet dan dienstregelingen ma ken. Verder wordt opgemerkt, dat hef technische deel van de diensten toch reeds in één hand is, omdat de sche pen te Vlissingen worden hersteld en daar ook de kolen worden gekocht. Ook een lid van Ged. Staten zegt, dat de directeur van den Ooster-Schelde dienst controle heeft op het vervoer, op de agenten en het personeel. Men zou toch een walkapitein moeten heb' ben en van een directeur met zulk een klein salaris is niet te eischen dat hij te Zierikzee gaat wonen. Een an der lid van Ged. Staten voelt wel veel voor één directeur. In de derde afdeeling komen dezelfde opmerkin gen naar voren en verder o.a. dat er altijd nog plannen zijn om den dienst VlissingenTerneuzen op te heffen, waf blijft er dan nog over voor twee directeuren. Een ander lid wil alles naar Vlissingen over brengen onder leiding van den directeur en daar dan alles laten verrichten, wat nu de boot commissie doet. Een lid van Ged. Sta Welnu, ik beken het, ik ben gevallen, zooals menig beter man vroeger ge vallen is. Ik heb gehoor gegeven aan de lokstem van den rijkdom. Ik ben nu zonder bezigheden voor het ove rige van mijn leven". Itash nam zelf de flesch uit den ijsemmer en schonk zijn eigen glas en dat van Grant boordevol. Hij scheen zijn bedaardheid te hebben herkregen. De schaduw van vrees scheen te zijn geweken. „Het is, zooals men mij heeft ge zegd", gaf hij toe. „Zulk een rijkdom zou iedereen kunnen verblinden. Hoe dien te besteden zou inderdaad de verbeelding van de eerzuchtïgste men- schen boeien. Ik drink dus op uw ge zondheid, meneer Grant Slattery. Ik heb een nachtmerrie gehad. Nu is ze voorbij". Zij ledigden" hun glazen. Itash was zich zelf weer. Hij boog zich tot Cleo. „Wil je met mij dansen?" fluister de hij. Zij stond dadelijk op. Juist kwamen er met veel drukte nieuwe bezoekers binnen. Daaronder bevonden zich Ger trude en Arthur Lymane. ten zegt, dat het twee geheel afzon derlijke diensten zijn, financieel voor deel ziet hij niet in alles onder één hoofd te brengen. Iemand, die schepen kan bouwen, zou een heel hoog sala ris moeten hebben en is dan nog slecht te krijgen. Door het wonen in Zierikzee van het lid der bootcommis sie, den heer v. d. Weijde, is er toch contact met Zierikzee. Nadat verschil lende leden gerepliceerd hadden, stem den vier leden tegen de motie en 9 behielden zich hun stem voor. Naar aanleiding van deze beschouwingen verklaren Ged. Staten dat zij de kwes tie opnieuw in overweging hebben ge nomen en zij voorstellen de motie- Wallien in hun handen te stellen. Subsidie Schoolmuseum. Tegen het voorstel om over 1930 nog weer f200,subsidie toe te ken nen aan het Schoolmuseum, hadden enkele leden bezwaar, omdat het niet voldoende gemotiveerd is of omdat verleden jaar besloten is het de laat ste maal zou zijn; doch een ander lid meent, dat het een nuttige instel ling is en de gemeentebesturen meer moeten medewerken. Een der leden van Ged. Staten meent, dat waar de gemeentebesturen niet voldoende steun verleenen aan deze nuttige instelling, een provinciaal subsidie opnieuw moet komen, vermoedelijk zal nog tweemaal worden gevraagd en dan respectieve lijk f150,— en flOO,— Wijziging Alg. Reglement polders of waterschappen. Een voorgestelde wijziging in het Alg. Reglement voor de polder of wa terschappen in Zeeland ontmoette in twee afdeelingen bezwaar bij enkele leden, omdat de macht daardoor ge heel bij het polderbestuur wordt ge bracht, de vergadering van ingelanden is voor een en ander het aangewezen college. Andere leden betuigen juist instemming met het voorstel en o.a. wordt opgemerkt, dat een ingeland wenschen aan het bestuur kenbaar moet maken en dit dan de goede sua- tie moet bevorderen. Van de zijde van Ged. Staten wordt er opgewezen, dat het te doen is om de zaken te be spoedigen, aangezien de ingelanden maar één of twee maal per jaar bij eenkomen. Wijziging reglement van politie. In de afdeelingen werden geen be zwaren gemaakt tegen de voorgestelde wijziging van het reglement van po litie voor de polders of waterschap pen; alleen werd gewezen op de be sprekingen bij het vorige voorstel. Wijziging reglement Waterschap Schouwen. Het voorstel tot wijziging van het Bijzonder reglement op het bestuur van het Waterschap Schouwen, zoo dat ook belasting van het gebouwd kan worden geheven, gaf in de afdee lingen aanleiding tot uitvoerige dis cussies, waaraan is ontleend, dat een lid eerst stemrecht aan de vertegen woordigers van het gebouwd zou wil len geven, alvorens over deze zaak te beslissen, waartegen een lid van Ged. Staten geen bezwaar had. Vele leden achten het billijk, dat het gebouwd mede betaalt. Men achtte f 5,13 per f 100,belastingopbrengst te hoog, vooral ook voor Zierikzee, dat dan f 12.000,— zou opbrengen en de andere gemeenten samen f5000,terwijl het zelve reeds kosten heeft voor oever verdediging en ook voor wegen. Men vroeg of voor Zierikzee niet f 5, als maximum kan worden bepaald of dat het bedrag dat die stad voor oeververdediging betaalde niet kan worden afgetrokken. Hiertegen werd o.a. opgemerkt, dat ook andere ge meenten reeds voor zeeweringen be talen. Nog achtten sommigen het doen mede betalen in de sedert 1 Jan. 1919 gedane buitengewone uitgaven onbil lijk. Andere wilden voor de bereke ning een schatting laten maken als voor de waterleiding. Ook tegen de vereischten, gesteld voor benoeming van hoofd-ingeland en het uitoefenen HOOFDSTUK XII. Het voordeel was beslist aan de zij de van Grant. Zijn air van gekwetste gereserveerdheid was uitstekend ge veinsd. Gertrude had hem toevallig op het oogenblik, dat zij het jacht ver liet, medegedeeld, dat zij hoofdpijn had en terstond naar bed wilde gaan, zoodra zij in haar hotel terug was „Ik feliciteer u met uw spoedig her stel", mompelde hij. Zij beheerschte zich terstond en trok even de wenskbrauwen op. „O, mijn hoofdpijn", zeide zij. „Een heet bad en een aspirïnpoeder hebben ze verdreven. Meneer Lymane was zoo vriendelijk mij juist een bezoek te komen brengen, toen ik er over dacht of ik zou opstaan en mijn geluk in het spel gaan beproeven of naar bed gaan. Hij stelde voor hier te soupeeren en te dansen. Ik ben zoo blijde, dat ik gekomen ben. Ik houd van deze plaats en ben er dit seizoen nog niet ge weest. En jij? Waar zijn je vrienden?" „Ik ben hier gekomen met den zeer interessanten jongen man, dien ik op het tennisveld ontmoette", antwoord de Grant. „Men zegt, dat hij uitste- Moeders, laat U toch niet wijsmaken, dat de kinkhoest drie tot vijf maanden lang de verzwakte lichaampjes van Uw kinderen moet teisteren. Al vertelt men U, dat de „ervaring" de nood zakelijkheid van dien langen duur heeft bewezen, diezelfde ervaring heeft aangetoond, dat Akker* Abdijsiroop, bereid uit versche plantensappen, dien duur belangrijk kan verkorten. Akker'* Abdijsiroop lost het vastzittende slijm op, zoodat dit gemakkelijk wordt op gegeven en tempert den hoest; zij versterkt het ademhalingsorgaan en verbetert het algemeen gestel door den eetlust te prikkelen. Bewaart Uw kinderen voor kinkhoest en de gevol gen daarvan. Geef hun onmiddellijk Per koker: (1.50, (2.75, f4.50 van stemrecht werden bezwaren geop perd. Een lid begrijpt niet waarom ook niet moet worden medebetaald voor oeververdediging en voor wegen. Een lid van Ged. Staten zegt, dat f 100.000 buitengewone uitgaven slechts als voorbeeld is genoemd, maar ge zien de uitgaven over de laatste elf jaar, kan voor f5,13 worden gelezen f3,—- Men kan geen maxima stellen, gezien de kans op groofe verrassingen. Een ander lid van het college zegt, dat de terugwerkende kracht alleen be treft het nog niet afgeloste van geslo- kend tennist. Harris, onze nieuwe se cretaris, zegt, dat hij mij verreweg de baas is. Zijn naam is Itash en hij is naar het mij toeschijnt heel verliefd op hef danseresje, dat aan deze tafel zit." De glimlach was van Gertrude's lip pen geweken. Zij zag Grant scherp aan alsof haar oogen door zijn hoofd wil den boren. „Ik zou niet gedacht hebben, dat een gezelschap van drie heel amusant voor je zou zijn", merkte zij op. „Het danseresje is maar een tijdelijk toevoegsel", verklaarde Grant. „Ik maak mijn gastheer zeker niet ja- loersch, want hij haalt zijn bescher melinge weg, wanneer hij het verkiest, en hij drong aan op mijn komst. Maar toch is het een lastige positie. Ik denk er ernstig over een van die dames voor mij zelf te bespreken. Daar aan de overzijde is een heerlijk wezentje met rood haar en verrukkelijke blauwe oogen. Ik geloof, dat ik het best doe mij op genade of ongenade aan haar over te geven". „Kom bij ons zitten", noodigde Ger trude uit. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1