DIPLOMATEN N° 143 Maandag 2 December 1929 116 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Koloniën Kamer Overzicht. Uit de Radiowereld Sport. Rechtszaken. ProvincieDieuWs ABONNEMENT rijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f 2, fzonderlijke nummers 5 cent. erschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESfiHE i COURANT Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 - gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Ongeval in een marine-vliegkamp. Op het marine-vliegkamp te Soera- baja heeft een ongeval plaats gehad, dat aan een der Inlandsche monteurs op het vliegkamp werkzaam, het leven kostte. Men was bezig tpét het beproeven der moforen van een Dornier-vliegtuig, hetwelk nog op dp helling stond, al vorens op het water te worden neer gelaten. De Inlandsche monteur, wien het ongeluk overkwam, bevond zich op de vliegmachine, in het middengedeel te, tusschen de snel ronddraaiende vóór- en achterschroeven. Hij zat daar kalm te wachten, totdat hij nieuwe orders zou krijgen. Plotseling, om wel ke redenen is nog niet bekend, verliet hij zijn plaats en trachtte op handen en knieën onder de wentelende ach- terschroef door te kruipen. Hierbij heeft hij blijkbaar niet de noodige om zichtigheid in acht genomen en zoo kon het gebeuren, dat hij door de schroef aan het achterhoofd werd ge troffen. De klap was zóó hevig, dat de man van de machine werd geslin gerd; hij trachtte nog even zich op te richten, doch zonk toen ineen en gaf den geest. Het bleek, dat hem het ach terhoofd geheel was afgeslagen! De arme kerel, die een der beste monteurs van het vliegveld was, laat vrouw en kinderen achter. Het is, het behoeft hier nauwelijks gezegd te worden, uiteraard verboden, om zich op die wijze naar het achter gedeelte van een vliegtuig te begeven. De vrije ruimte tusschen schroefbaan cn vliegtuigdek laat dit trouwens niet toe. Het slachtoffer moet geheel ge dachteloos hebben gehandeld. Noodlottige brand te Koetabawa. Bij een brand in de dessa Koetaba wa, vlak bij den top van den Slamat, zijn vijf personen verbrand. De slacht offers zijn in hun slaap overvallen doordat een inlander, die een pijp rookte, van vermoeidheid in slaap ge vallen was, waardoor brand ontstond. Redding bleek onmogelijk. Een man, vrouw en drie kinderen zijn in de vlammen omgekomen. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling der begroofing van binnenlandsche zaken en land bouw is Vrijdag met ijver voortge- klaagd over den ongunsSigen toestand, waarin de landbouw verkeert, en de to geringe aandacht, welke de regee ring daaraan besteedt. Uit het ant woord van den minister bleek, dat al de dingen die ter sprake waren ge bracht, zijn bijzondere aandacht heb 26 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. Zij zag hem half spottend, half be wonderend aan. „Werkelijk", bekende zij, „ik vind u voor een heel gewoon mensch nog al vlug van begrip". „En om even eerlijk te zijn", ver volgde hij, „ik vind u alleen interes sant, in zoover u geheel afwijkt van het gewone type. U ziet er niet knap genoeg uit om een danseres hier te zijn. Ik ben er niet zeker van, of u wel zoo heel goed danst. U hebt an dere hoedanigheden, die een gewoon man naar het hoofd stijgen. En daar om zullen wij nog een dans doen, eer ik weer naar mijn hotel terugkeer'!" Weer verscheen die schaduw van een glimlach op haar lippen. Zij be wogen zich op de maat der muziek. Toen de dans geëindigd was, begaven zij zich naar twee armstoelen in een ben, een mededeeling, die de leden in deze begrootingsdagen herhaaldelijk ontvangen, en waarover zij zich dus noch verbaasden, noch verheugden. De minister vindt, dat de toestand in den landbouw heelemaal niet zoo ongun stig is, als van vele zijden wordt voor gesteld, al zijn er moeilijkheden, die de regeering niet zoo maar in eens uit de wereld kan helpen, omdat zij on derdeden van den algemeenen econo- mïschen toestand zijn. Het landbouw onderwijs is een der zaken, die zich mogen verheugen in de bijzondere be langstelling van den minister. Voor wintel-avondscholen en boekhouding- bureaux gevoelt de minister wel wat, meer dan voor een rijksfonds voor bodemcultuur. Over afschaffing of ver laging van den vleeschaccijns zal de minister eens praten met zijn college, die aan het laadje zit. Gaarne werkt de regeering mee aan het zoeken naar afzetgebied voor land- en tuinbouw producten. De Landbouw - uitvoerwet 1929 zal spoedig worden uitgevoerd aan een wettelijke regeling betreffende den uitvoer van melkproducten wordt gewerkt en over zulk een regeling voor eieren wordt gedacht. Deelname aan tentoonstellingen wordt door de re geering gaarne gesteund, mits belang hebbenden het hunne doen. Bij de behandeling der artikelen bleek de minister geen behoefte te hebben aan een directeur-generaal van den landbouw en hij stelde in hef vooruitzicht, dat volgend jaar een hoo- ger bedrag zou kunnen worden uifge trokken voor de ontginning van woeste gonden. Televisie. Jules Verne, de groote fantast, heeft in zijn tijd in een zijner boeken reeds een beschrijving gegeven van een scène die zich op grooten afstand van de plaats der waarneming afspeelde. In zijn rijpen geest teekende de toekom stige televisie zich af, waarbij de menschheid de geheele aarde zal aan schouwen, tot in alle uithoeken der wereld. Men meene niet, dat televisie een wetenschap der laatste jaren is. Inte gendeel, jaren en jaren heeft men, d. w.z. een opeenvolging van geleerden, zich aan dit onderwerp gewijd, waar van de grondslag ligt opgesloten in „het overbrengen van beelden" langs telegrafischen of radio-telegrafischen weg. Evenals dit bij andere weten schappen het geval is, ontwikkelde zich ook hier de techniek naarmate de hulp middelen beter werden en meer ter beschikking stonden. In een kortelings gehouden tentoon stelling te Londen, uitgaande van de „Television Society", werden verschil lende oude apparaten tentoongesteld, waarmee de bekende physïcus Atkin son zich op het pad der televisie heeft gewaagd om tot een oplossing te gera ken en thans, nu de televisie nog niet eens geheel geschikt is voor de prac- afgezonderd hoekje van de Bar. Zij wierp hem een somberen blik toe. Geen glimlach speelde nu om haar mond. ,Als ik Sammy niet liefhad", be kende zij, „denk ik, dat ik wel van u zou houden". ,Hoe jammer van dat bezwaar", zuchtte hij. „Ik ben er volstrekt niet zeker van, dat hij u waard is". .Indien een man werkelijk een vrouw waard was", zeïde zij, „is het heel zeker, dat de vrouw niet om hem zou geven. Dat gebeurt altijd". ,Dat is maar een algemeen gezegde van u". Onzin!" spotte zij. „Wij moeten al len herinnerd worden aan dingen, die wij heel goed weten. Ik ben, zooals u gezegd heb, leelïjk, vervelend en heel gewoon. Toch bezit ik ook aantrekke lijkheden. Sammy had mij vroeger hartstochtelijk lief. Als hij ophoudt mij te beminnen en een ander in mijn plaats stelt, zal ik hem vernietigen. Voor het oogenblik is zijn liefde terug gekeerd. Hij is vele uren lang heel lief voor mij geweest, en dus, Mon sieur l'Américain, laten wij elkaar vaarwel zeggen. Hij houdt niet van u en het zou niet goed voor mij zijn, als hij hier kwam en ons tezamen vond". tijk, lachen we om de primitieve toe stelletjes, waarmede Atkinson zich een halve eeuw geleden moest bedienen om resultaten te verkrijgen, die een verge lijking met de zwakke morse-signaal- tjes in de hoofdtelefoons an den be- ginnenden radio-amateur jin den jare 1918 niet konden ondergaan. Ook hier zien we, dat in een betrek kelijk korte spanne tijds veel kan ver anderen want wat beteekenen 50 jaren in den loop der eeuwen? Plaatsen we tegenover deze appa raatjes van 50 jaar geleden het moder ne Baird-ontvangapparaat voor televi sie en radio, dan eerst zien we, welk een groote stap naar de volmaking reeds is gedaan. En toch blijven de televisie-uitzendingen de eerste jaren noodzakelijk tot de laboratorium-expe rimenten beperkt, en tot een enkelen amateur-pionier, want zelfs in Ameri ka het land, waar de techniek die der andere landen immer een paar ja ren vooruit is telt de televisie nog slechts zeer weinig aanhangers en wordt ze vrijwel uitsluitend door amateurs beoefend. Men moet over deze woorden niet te licht denken. In de Vereenigde Sta ten zijn verschillende omroepstations reeds met een televisie-zender uitge rust en dagelijks worden daarmede uit zendingen gegeven voor de amateurs, hoe klein hun aantal ook moge zijn. Het gaat ermede' als met den radio- omroep in de eerste jaren zijner ont wikkeling. Een kleine groep van luis teraars, die gestadïglijk groeit. Men vergete daarbij niet, dat de tegenwoor dige mensch geregeld iets nieuws ver langt en daarbij iets „entzückendes", De foto telegrafie (het draadloos over brengen van foto's) zal zich nimmer in een dergelijke belangstelling mogen verheugen als de radio-omroep, we gens het doode karakter dat aan de uitzending van plaatjes verbonden is. Het is „wel eens aardig", maar geeft geen voldoening en geen verpoozing in dien zin als tegenwoordig wordt ver- eischt, aldus lezen wij in „Deze week". Voor de televisie is in verband hier mede een veel grootere toekomst weg gelegd. Men ziet en hoort dan iets levends, iets dat trekt en de belang stelling gaande houdt. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt; P. S. V.Roermond 9—1 Willem II—N. O. A. D. 3-2 B. V. V.-L. O. N. G. A. 5-1 Grant stond op en kuste haar de hand. „Mademoiselle", zeide hij. „Ik ge loof niet, dat dit hef einde is. U zult in de gegeven omstandigheden zeker liever willen, dat ik het restaurant verlaat". ,Dat zou beter voor mij zijn, in ge val Sammy mocht komen", gaf zij toe. „Indien u hier waart met uw vrienden, dan zou het een andere zaak zijn". Tweemaal gedurende den kleinen af stand naar het Casino bleef Grant stil staan, meenende, dat hij gevolgd werd. Telkens weer was de schaduw ver dwenen, als hij omzag. Hij trad het gebouw, dat hij zelden bezocht bin nen, zonder precies te weten waarom, vermeed de Cercle Privé en bleef rond slenteren bij de tafels dichtbij den in gang, waar de nieuwelingen onder de bezoekers van Monte Carlo zich op houden. Hij naderde een tafel en zette een goudstuk op zijn lievelingsgefal. Hij verloor den eersten keer. Daarna vernieuwde hij zijn inzet en won. Hij nam zijn winst op, keerde zich plotse ling om, en was in 't geheel niet ver wonderd Itash achter hem te zien staan. ,Het geluk dient u", mompelde de jonge man op onverschilligen toon. 10 9 1 0 19 41-9 8 5 2 1 12 26-14 10 5 1 4 11 23-28 10 5 0 5 10 28-28 7 3 2 2 8 25-20 8 3 2 3 8 20-26 9 2 3 4 7 30—25 7 3 0 4 6 23—18 8 2 2 4 6 16-23 9 1 1 7 3 12-43 7 0 4 3 2 10-18 Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt; Middelburg—R. B. C. 5-0 VlissingenDongen 31 De BaronieZeelandia 22 VelocitasBreda 11 M. E. V. O.-D. O. S. K. O. 3-1 Zuidelijke 3e klasse A N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt; ZierikzeeHulst 05 Terneuzen—S. I. N. O. T. O. 4—0 Zeelandia II—Middelburg II 1—5 Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: H. E. R. O.-H. K. I. 5-3 De stand der Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. luidt als volgt: T. A. C. Middelburg M. E. V. O. R. B. C. Zeelandia Velocitas D. O. S. K. O. Dongen Breda Vlissingen De Baronie Bredania 2 punten in mindering we gens niet opkomen tegen Dongen. De stand der Zuidelijke 3e klasse A N.V.B. luidt als volgt: Hulst 8 8 0 0 16 44—8 Terneuzen 7 6 0 1 12 406 Middelburg II 8 6 0 2 12 29-20 Zeelandia II 7 3 0 4 6 17-32 Vlissingen II 9 3 0 6 6 22—31 Walcheren 5 1 0 4 2 9—19 Zierikzee 7 1 0 6 2 933 S.I.N.O.T.O. 7 1 0 6 2 7—28 De stand der Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. luidt als volgt: H. E. R. O. 7 7 0 0 14 26—9 Alliance 6 4 0 2 8 21-11 Boeïmeer 7 3 1 3 7 1916 De Muggen 6 2 1 3 5 10—14 H. K. I. 8 2 1 5 5 23-28 Nieuw Borgvliet 3 1 0 2 2 512 Goes 4 0 13 1 5—15 Doodgebleven op het voetbalveld. Gistermiddag heeft te Eindhoven op het voetbalterrein van de F. C. Waal- re tijdens een wedstrijd tegen deEind- hovensche Voetbalclub V. en D. een doodelijk ongeval plaats gehad. De middenvoor van Waalre, H. Claes,oud 23 jaar, zou een ingegooiden bal weg- koppen. Hij kwam te vallen en over leed kort daarna. Het ongeval ver wekte groote consternatie op het veld en verschillende spelers vielen in zwijm. Dr. Sporenberg en dr. van Gils, uit Eindhoven, constateerden hartver lamming. Het lijk werd naar de ouder lijke woning overgebracht. Het plotselinge sterven verwekte al om veel deernis. „Ze beteekenen niet veel voor het leven, deze hazardspelen", antwoord de Grant. Itash' donkere oogen fonkelden ach ter zijn brilleglazen. „Luister", zeide hij. „Indien u het leven alleen beschouwt als een weten schap, die door de hersenen bestuurd wordt dag aan dag, jaar op jaar, dan is het leven iets, dat doodelijk ver velend wordt. Het heeft dan alleen maar waarde voor kramers. Maar in dien men het als een hazardspel be schouwt, en maar een op de honderd kansen verwezenlijkt bijvoorbeeld, dan is het leven spannend". „Philosophïe in de speelzaal", merk te Grant glimlachend op. „U hebt dus uw Oosferschen geest in Berlijn en Londen niet verloren?" „Ik heb dien slechts te meer leeren waardeeren", was het kalme antwoord. „Anders kan niemand verder klimmen dan tot een middelmatige hoogte. In deze wereld heeft men het instinct van den speler noodig". „Het zou dan wel gevaarlijk voor u zijn", merkte Grant op, „om u met uw geheele vermogen binnen deze muren te wagen". Itash keek op zijn horloge en glim lachte. „Mijn geheele vermogen, mijn naam In vrijheid gesteld. De Haagsche rechtbank heeft Vrij dag behandeld de zaak tegen een chauffeur te Den Haag, gedetineerd, beschuldigd van poging tot moord, subs, tot doodslag, gepleegd in den avond van 28 Sept. j.I. op zijn vrouw in hun woning aan de v. d. Helst- sfraat. Als getuige werd gehoord ver- dachte's vrouw. Deze verklaarde, dat verdachte den bewusten avond bij haar gekomen is en direct is begin nen te schelden en te slaan. Het hu welijksleven was van het begin af reeds ongelukkig. Verdachte heeft ge tuige vervolgens vastgegrepen. Getuige worstelde hevig tegen en hef gelukte haar, zich los te rukken, waarna zij is weggeloopen. Verdachte bleef hef hem ten laste gelegde ten stelligste ontkennen. Volgens hem zou zijn vrouw niet anders gedaan hebben dan hem uitschelden. Ten slotte is ver dachte zoo boos geworden, dat hij zijn vrouw woorden heeft toegevoegd, naar aanleiding waarvan zij is wegge loopen. Het O. M. achtte hierna het ten laste gelegde niet bewezen. Spr. vroeg derhalve vrijspraak met last tot invrijheidstelling van verdachte. De rechtbank gelastte de invrijheidstel ling. Uitspraak 12 December a.s. Vrijzinnig Democrafischen Bond. Zaterdag en Zondag werd te Mid delburg de jaarvergadering gehouden van bovengenoemde partij. Nadat de voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg, zijn openingsrede had ge houden, die met applaus bezegeld werd, kwam aan de orde de bespre king van het beleid der Kamerfracties. Op verschillende gemaakte opmer kingen kon Mr. H. P. Marchanf, de leider der partij en voorzitter der Ka merfractie antwoorden, dat de Com missie voor de buitenlandsche aange legenheden zich steeds op de hoogte stelt. Ook inzake het Belgisch ver drag was alles met haar geregeld, maar men kon niet voorzien, dat het door de omstandigheden moest worden ver anderd. Van een schrijven als dat van prof. van Eisinga moet men nu niet een te erge voorstelling hebben. Wat betreft het wegenfonds, op uit- keering waaruit aan plattelandsge meenten was aangedrongen, zeide spr., dat uit het fonds aan de provincies wordt uitgekeerd, dus dat de gemeen ten zich tot de provincie moeten wen den. Aan de afschaffing van het kort verslag hebben de Vrijz. Dem. mede gewerkt, omdat het te duur was en te weinig vraag er na. Spr. adviseert belangstellenden zich gezamenlijk te abonneeren op de handelingen. Het ging niet aan op het laatste van een zittingsperiode nog de kwestie van de ambtenaren te behandelen, dit heeft de latere behandeling duidelijk aan- en mijn eer", zeide hij, „staan reeds op het spel, maar het is niet het draaien van een rad, dat over mijn lot beslist. Wilt u met mij gaan soupeeren in de Carlton, meneer Slattery? Een vrien din wacht mij daar ook een kennis van u, geloof ik". „Met het grootste genoegen", stem de Grant toe. „Ik kwam hier alleen, omdat ik mij verveelde". Zij beklommen dus den heuvel en gingen terug naar de Carlton. Cleo zat nog alleen aan haar tafel. Zij zag de twee mannen tezamen binnenkomen, zonder een spier van haar gelaat te vertrekken. Itash was heel beleefd. „Je hebt mijn vriend, meneer Slat tery, reeds ontmoet, geloof ik", merk te hij op. „Ik heb gebruik gemaakt van Ma demoiselle's officieele positie hier", haastte Grant zich tusschenbeide te komen. „Ik heb mij het genoegen ver oorloofd met haar te dansen". „In dat geval zal Mademoiselle ons wel toestaan haar gezelschap te hou den", merkte Itash op. „Maar er staat reeds wijn op je tafel, Cleo! Hoe dat?" Zij keek naar de flesch, welke Grant voor drievierde vol had gelaten. (Wórdt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1