GLAS DIPLOMATEN City Magazijn N° 142. Vrijdag 29 November 1929 116 Jaargang. Bij dit nummer be- hooren 2 bijvoegsels Buitenland VAN LEERDAM Rechtszaken. Koloniën Bij Gevatte Koude Cowsinirin- jProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertenfiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De Belgische kabinetscrisis. De Belgische kabinetscrisis heeft thans haar normaal parlementair ver loop. Woensdag zijn eerst Baron Tib- baut, de katholieke voorzitter van de Kamer, en vervolgens Magnette, de liberale president van den Senaat, ten paleize ontboden. Met beiden had de koning een vrij langdurig onderhoud. Na den middag ontving Z.M. achter eenvolgens den katholieken minister van staat Vande-Vijvere en den libe ralen oud-minister Masson. Verder zal de koning nog verscheidene politieke leiders, in de eerste plaats den sociaal- democratischen oud-minister Vander- velde, ontvangen. Tot nu toe is het niet mogelijk te voorzien welke wen ding de crisis zal nemen. De kabinets formateur zou evengoed de katholie ke democratische minister van Kolo niën Tschoffen als de afgetreden pre mier Jaspar of de gewezen minister president Poulet kunnen zijn. In ze kere katholieke Vlaamsche kringen wil men in ieder geval van den liberalen minister van Kunst en Wetenschap, Vauthïer, niet meer weten. Sommige liberalen zijn ook tegen den terugkeer van den minister van Buitenlandsche Zaken, Hijmans, gekant. De liberalen blijven trouwens verdeeld over de wij ze waarop de Vlaamsche kwestie dient opgelost te worden. De liberale fede ratie van Brussel heeft de houding der liberale ministers, die weigerden de formule van Jaspar te aanvaar den, goedgekeurd. JLloyd George over Clemenceau. Het „Journal" bevat Ben artikel van Lloyd George over Clemenceau, waar in de Engelsche oud-premier eenige herinneringen geeft aan den overleden staatsman, dien hij tijdens de vredes onderhandelingen van- zoo nabij kon gadeslaan. Lloyd George herinnert aan Clemen- ceau's souvereine minachting voor den Volkenbond. Hij geloofde niet in de eindoverwinning van het Recht. Hij liet president Wilson echter maar zijn gang gaan bij diens pogen om den Bond tot stand te brengen, daar deze bezigheid Wilson belette kwaad te doen! Clemenceau zeide zelfs in een gesprek, dat „Geweld, recht is", en betoogde dat de Vereenigde Staten nooit zonder geweld zouden bestaan 23 FEUILLETON DOOR PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Wat soort afspraak?" vroeg zij een beetje jaloersch. „Niets van belang", stelde hij haar gerust. Zij gingen de trap af en Grant bleef pven staan om met den kapitein te spreken. „Al die menschen vervelen mij", ver klaarde Gertrude plotseling. „Neem mij mee naar je muziekkamer, dan zal ik voor je spelen". Hij schudde het hoofd. Lymane wierp hem grimmige blikken toe van zijn plaats, en Rose Lancaster zat alleen. „Helaas", mompelde hij. „Je moet bedenken, dat ik gastheer ben". „Ik zal met Arthur Lymane gaan flirten", dreigde zij. „Dat heb je reeds gedaan", ant woordde hij sarcastisch. „Onzin, ik heb maar een beetje gek en dat zij zonder geweld zestig jaar geleden in stukken zouden zijn ge vallen. Voorts zegt Lloyd George, dat Cle menceau maarschalk Foch niet mocht lijden en geen vertrouwen in hem had. Deze vijandigheid werd hem trouwens ruimschoots door Foch teruggevenl Clemenceau was Franschman tot in merg en been, schrijft Lloyd George. Hij had niet de minste belangstelling voor de menschheid als geheel. Zijn eenige zorg was Frankrijk. Zoolang Frankrijk vernederd werd, bekommer de hij zich niet om het succces van andere volken; was Frankrijk over winnaar, dan liet hij zich niets aan de ellende van andere landen gele gen liggen. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft W. P. B. te Goes veroordeeld tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis, wegens het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden overeen weg zonder dat het aan het rijtuig aan gebrachte nummer met letter behoor lijk is verlicht. Onderwijsstrijd in Suriname. De tijd van bieden en loven is weer aangebroken voor het bijzonder on derwijs in Suriname, schreef men eind October in 't Lelydorp aan de West. Dezen treurigen toestand heeft het gouvernement zelf in het leven ge roepen. Dat ouders hun kinderen uit over tuiging op aandrang of schoone belof ten van de openbare school wegne men om ze op een bijzondere school te plaatsen alwaar het kind onderwe zen en opgevoed moet worden in de godsdienstige richting der ouders kan niemand euvel duiden. Maar om de ouders over te halen door schoone beloften, die heel dikwijls ééns worden nagekomen en in den vervolge niet meer, hun kinderen van een openbare school te laten afschrijven en op een school te plaatsen, die heelemaal de godsdienstige richting der ouders niet heeft en het gouvernement daardoor op noodelooze kosten te jagen, dat gaat het gewone verstand te boven. Voor kinderen, die beslist niet tot de godsdienstige richting van die bij zondere school behooren, wordt met toestemming van het gouvernement slechts 45 ets. per maand betaald op den trein. Iedereen weet, dat de ouders het niet betalen. Het departement van onderwijs moet 't surplus van onge veer 6 of meer guldens per maand per leerling bijpassen. En dan komt er bovendien dit bij; zoodra zoo'n bijzondere school 't eventjes boven de 60 leerlingen kan brengen, wordt on middellijk een nieuwe leerkracht aan heid met hem gemaakt", lachte zij. „Hij is een aardige jongen, maar ver waand. Wandelt in de schaduw van zijn meester en meent een diplomaat te zijn. Hij is, zooals iemand eens van een Eersten Minister in den oorlogs tijd zeide, vol terughoudendheid in het kleine en overvloeiende van onbe wuste mededeelingen over het groote" „Hoe heb je dat ontdekt?" „Toen ik met hem sprak, moest ik doen, alsof ik belang stelde in poli tiek", antwoordde zij ontwijkend. „Er is niets anders, waarover hij kan pra ten". Susan won den robber en Rose Lan caster nam haar plaats in. Grant ging het dek over en liet zich naast Susan in een stoel vallen. „Heb je veel gewonnen?" vroeg hij, „Dertig franc, dank zij meneer Blunn. Hij «peelt gewaagd, maar uitstekend". „Een heel interessant karakter", merkte hij op, „Hij schijnt in Vaders smaak te val len", stemde zij toe. „De eenige Duit scher, wien dit ooit te beurt viel", „En jij?" „Ik vind hem ook aardig, of liever, ik geloof dat te doen", antwoordde zij na een oogenblik aarzelen. „Op som mige oogenblikken geeft hij mij een zonderlingen indruk van onoprecht heid. Het zal wel verbeelding zijn. mm. l'-" i n~i "ii ii bietten Koorts; Rheumatiek y/ettig beschermd tegen'Vervalschingen Hoofdpijn en Kiespijn Prij9 40 en 75 ct. Bij Apotb en Drogisten gesteld en niets wordt onbeproefd ge laten, als men dicht bij de 60 leerlin gen is, om van de openbare school in de buurt enkele leerlingen over te krijgen, ten koste van wat ook, en de zaak is gezond. De openbare school verliest door de afschrijving van -die enkele leerlingen geen leerkracht. Hier in zit 'm de knoop, wrardoor de uit gaven voor onderwijs ia deze kolonie mede telken jare in de hoogte worden gejaagd. Zelfs leerlingen, die van de open bare school zijn afgeschreven wegens bereikten leeftijd, worden door het bijzonder onderwijs opgenomen met het doel broertjes of zusjes te krijgen van de openbare school, wat ook heel vaak gebeurt. Voor die afgeschreven leerlingen wordt ook met 45 ets. per maand de treinreis betaald. Nu de nieuwe regeling is getroffen, dat 't aantal leerlingen op 15 Jan. a.s. 't aantal leerkrachten bepaalt over het geheele jaar (de leerlingen moe ten van 15 Nov. tot 15 Januari een zeker aantal dagen de school hebben bezocht en hoe controleert men dat?) mag men verwachten en men is al begonnen dat er heel wat zal worden geofferd, gedurende de maan den November en December, meer dan ooit. De openbare onderwijzers missen de bron waaruit dit alles be taald wordt. De concurrentie is dus niet eerlijk. Laat 't gouvernement eens een proef nemen met afschaffing van de goed- koope treinreis voor kinderen wier ouders niet tot de godsdienstige rich ting van de school behooren, dan zal men ervaren wat een besparing op on derwijsuitgaven hieruit volgen zal. Legaten. Wijlen J. H. Blum, die gewoond heeft op Huize „Duinvliet" te Aagtekerke en die op 17 dezer is overleden, heeft gelegateerd vrij van successie rechten: aan de Evangelische Vereeni- ging voor Zeeland f2000; aan de af- deeling DomburgWestkapelleAag tekerke der Vereeniging tot Christe lïjke wijkverpleging op Walcheren's Noord-Westelijk deel f5000; aan de afdeeling Oostkapelle—Serooskerke— GrijpskerkeSt. Laurens der zelfde vereeniging f1000; aan de Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden f2000 en aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen f 1000 De Willem Annapolder. Het lid der Prov. Staten van Zee land, de heer Jac. Welleman te Krab- bendijke, heeft tot den Commissaris der Koningin het volgend schrijven gericht: De plotseling ingetreden gevaarlijke toestand aan den zeedijk van den Wil lem Annapolder heeft in wijden kring ongerust gewekt. Willen Ged. Staten indien mogelijk eenigszins spoedig, het verloop aan de Staten mededeelen? Op hoogen prijs zal 't natuurlijk worden gesteld, als de verzekering kan worden gegeven, dat alles is gedaan wat kon gebeuren om het directe ge vaar te keeren en dat daarenboven voorzieningen worden getroffen om ook het gevaar in de toekomst te be zweren, voor zoover het menschelijk kunnen dat mogelijk maakt. De heer Welleman hoopt, dat de Commissaris termen zal vinden, om dit verzoek aan Ged. Staten over te leggen. Woensdagmiddag is het weer gelukl om een stuk te laten zinken aan den zeedijk van den Willem Annapolder van kleineren omvang dan het vorige. De hoop op behoud van den grond wordt vaster. HANSWEERT. Na een gedeelte der lading grint uit het meergemelde schip „Grace de Dieu" in een lichter te heb ben overgeladen heeft men het gat zoodanig gedicht, dat het schip de reis kan voortzetten. De geloste la ding heeft het schip weer ingenomen. Het motorschip „Anna s/Kinf geladen met tarwe voor Wormerveer, heeft op de Schelde nabij Walsoor den machineschade bekomen. Door de sleepboot „Doris Rijkers" is het schip hier binnengesleept, waar het aan de machinefabriek Hansweert gerepareerd zal worden. YERSEKE. De raad vergaderde Woensdag. Aanwezig alle leden. De notulen worden niet voorgelezen, ze zullen voortaan ter inzage van de raadsleden gelegd worden. De heer J. Bakker acht zulks in strijd met het reglement. Inplaats van den heer J. Bakker, die ontslag vraagt, en dit eer vol ontvangt, als lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wordt met 7 stemmen gekozen de heer L. J. de Rijke. De heer C. de Jonge Cz. verkrijgt 4 stemmen. In dezelfde commissie wordt in plaats van het af tredend lid de heer W. Honders, die thans 4 stemmen verkrijgt, gekozen de heer J. Rothuizen met 7 stemmen. De heer M. Goeman, A. Hartoog en de drie secretarie-ambtenaren danken voor hun verleende salarisverhoogïn gen. Ben aanzienlijk aantal ingezete nen verzoeken de Wellevate niet te dempen. Dit verzoek wordt in handen gesteld van B. en W. Op zijn verzoek ontvangt de heer Joh. Tramper ont slag als gemeentebode. Hij heeft ook ontslag gevraagd als gemeente-veld Grant, je bezorgt ons een heerlijken dag". „Dat wilde ik ook", antwoordde hij. „Ik vind het heel prettig jullie allen hier te hebben, en ik verbeeld mij, -dat het voor je vader een verlichting is, er een paar uur geheel uit te zijn. Bui ten het bereik van boodschappen of telegrammen. Hallo!" Hij keek naar den fop van den mast. Susan volgde zijn voorbeeld. Er knet terde daar een blauw vlammetje. „Ik vrees, dat ik te boud sprak", zeide hij. „De draadlooze is blijkbaar aan het werk. Ik meende ze buiten werking te hebben gesteld". Lord Yeovil hield een oogenblik op met spelen en zag nieuwsgierig om hoog. „Ik had liever Eerste Minister van Koningin Elisabeth willen zijn", brom de hij. „Dan had ik misschien kans ge had op eenige uren rust". „U niet, vadertje", riep Susan. „U zoudt het veel inspannender hebben gevonden haar den geheelen tijd het hof te moeten maken, dan u met staatszaken bezig te houden". „Mijn geschiedkundige kennis is maar gering", antwoordde haar vader, „maar ik denk niet, dat Koningin Eli zabeth veel verliefde belangstelling had voor bejaarde weduwnaars". De telegraafbeambte overhandigde Lord Yeovil een telegram. Hij scheurde het open, knikte en wachtte, tot de jonge man was heengegaan. Toen aar zelde hij even en keek naar Gertrude, die tegen de verschansing leunde, met Lymane naast zich. „Mijn bericht is officieel", zeide hij, „maar het behoeft geen geheim te blij ven, denk ik. Het zal u waarschijnlijk interesseeren, Prinses". „Mijl" riep Gertrude met ongeveins de verwondering. „Het is een telegram uit Berlijn", ging Lord Yeovil voort, „dat Andrews mij heeft overgeseind. „Baron Katinka is hedenmorgen op telegraphisch bevel vertrokken om Naga's plaats hier in te nemen. Men bericht mij, dat hij wordt vergezeld door Prins von Diss". „Otto! Mijn echtgenoot!" riep Ger trude uit Lord Yeovil knikte bevestigend. „Heeft uw echtgenoot misschien de Japansche taal geleerd, Prinses?" vroeg hij. „Hij verstaat Japansch", antwoord de zij. „Hij heeft het jaren geleden te Tokio geleerd. Later is hij daar nog een paar maal geweest met een op dracht". „Dat verklaart -de zaak waarschijn lijk", zeide Lord Yeovil. „Katinka heeft den naam een groot diplomaat te zijn, doch hij is nog maar pas begonnen wachter. De heer A. Lavooy verkrijgt ontheffing van schoolgeld. Tot onder wijzer aan school II wordt met alge- meene stemmen benoemd de heer J. Glerum. Als leden van het Burgerlijk Armbestuur worden herkozen de hee- ren J. Bakker en P. Dronkers. Als le den der gascommissie de heeren M. Scheele Sr., G. Daane en M. Mol. Als gemachtigden naar de Zuid-Beveland- sche Waterleiding Mij. worden herko zen de heeren H. C. J. Gunning, C. Hartoog en P. de Koeijer Lz. De heer M. Mol acht een rapport dier gemach tigden aan den raad wenschelijk, waar toe de voorzitter bereid blijkt. In de politieverordening worden een tweetal wijzigingen aangebracht, mede in ver band met de aangevraagde radio-dis tributie, welke aanvraag in handen van B. en W. wordt gesteld en vermoede lijk zal verleend worden. Voortaan mag er van 15 Juni tot 15 Augustus in de oesterputten gebaad en gezwom men worden. Aangevraagd zal wor den vrijstelling van het onderwijs in lichamelijke oefening voor den tijd van 2 jaren. Ook verlenging van reke ning-courant voor één jaar. In de be- grootïng 1929 worden eenige wijzigin gen aangebracht, waardoor de post onvoorziene uitgaven verlaagd wordt met f462,Een aantal schippers vra gen beschutting aan den Zuidelijken havendam. Het verzoek wordt gesteld in handen van B. en W. Een aanvraag van personeel der openbare scholen om financieele steun voor een appli catiecursus inzake lichamelijke oefe ning wordt volgens voorstel van B. en W. zonder stemming afgewezen. De heeren M. Scheele Sr. en G. de Jager pleiten er vóór, de voorzitter en de heeren M. Willemsen en J. L. Bom er tegen. De heer M. Scheele Sr. wenscht meerdere versiering der raadszaal en stelt een aankoop voor. De voorzitter gaat met het denkbeeld mee. De heer M. Mol vraagt naar het onderzoek inzake de varkenshokken. In verband met de hygiënische toe standen acht de voorzitter dat on derzoek gewenscht Rekening zal ge houden worden met de bestaande toe standen. Ook acht de heer M. Mol langzamer rijden van auto's gewenscht en de voorzitter van boerenwagens. Op een en ander zal gelet worden, evenals op het schoonhouden der stra ten, waardoor voldaan wordt aan een verlangen van den heer Cornelisse, die klaagt over het bespatten van per sonen wegens hard rijden op beslijkte straten. Aan een euvel aan den Lan gen havendam zal, op verlangen van den heer G. Daane, aandacht geschon ken worden, evenals aan een ander verzoek van dien spreker om tegen over hof „Zweedijk" een heining te plaatsen aan den wegdraai. De heer M. Scheele Sr. voert nog eenige be spreking over de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeente en daarna wordt de vergadering ge sloten, nadat de voorzitter den leden een „gelukkig uiteinde" des jaars heeft toegewenscht. met de studie van Europeesche talen. De Prins komt waarschijnlijk mee ala tolk". Gertrude's gezicht was een oogen blik allesbehalve mooi. Zij keek over de tafel naar Grant. Susan ving dien blik op en lachte voor haar doen een beetje boosaardig. „Wat een catastrophe!" mompel de zij. Een hofmeester diende cocktails rond. Blunn zag naar de mooie glazen en stond op, terwijl hij er een aan nam. „Op mijn vriend en gastheer", zei de hij, zich tot Grant wendend, „ik breng u dezen dronk toe, meneer. U is de prins aller gastheeren. Drie mi nuten geleden had ik dat ietwat on aangename gevoel, dat zwakke maar aanhoudende verlangen naar een alco- holischen drank, dat mij er tegen ze ven uur soms toe drijft, mijn eigen hofmeester te bellen, of als ik in een hotel of in mijn club ben, den kellner een opdracht te geven. Dat gevoel komt en is drie minuten later bevre digd. Prachtig!" Hij bracht het glas aan zijn lippen en dronk het uit. „Neem er nog een", noodigde Grant uit, „er zijn er nog in overvloed". (Wordt vervolgd)/

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1