TELEFUNKEN Grinnik*Pilletj es Onze Leestafel. Sport. Van Overal Schooi en kerk. ProVincienieuWs „De lantaarns in onze straat ziin ge verfd 1" „Ja. Ik heb het gezien toen mijn man gisterenavond thuiskwam." w, i Waarzegster: „Wilt u iets weten om trent uw toekomstigjen echtgenoot?" Zij; „Neen. Ik wil iets weten van het verleden van mijn tegenwoordigen mam om er in de toekomst gebruik van te maken. Zij: „O, George, het is morgen juist een jaar gpledem dat wij trouwden! Weet je nog dien heerlijken dag dien wij toen op het strand hebben doorgebracht? Hoe zouden wij morgen doorbrengen?" Hij: „Op de keien, vrouw! Ik ben faillietl" fasi" ujvri i,fütr.--I r rj 1 .A Schouwburg-portier: „U vergist zicly mijnheer. Dat zijn tramkaartjes 1" De bezoeker;: „Lieve hemel! Nou be grijp ik, waarom die conducteur zoo blij keek|" 11 1 LI I „Ik heb je verleden week pas geweigerd honderd gulden te leenen en nu vraag je er weer oml" „Ja, ik wilde je toonen dat ik heelemaal niet kwaad ben." Onderwijzer: „Tom, als je vader vijf weekn lang drie gulden kon oversparen, wat zou hij dan hebben?" Tom: „Een nieuwen luidspreker,, een stofzuiger, een nieuw pak en een heeleboel meubelen." „Jan„ was ik gjsteravond dronken?' „Ja, mijnheer." „Heb ik mijn rekening betaald?" „Neen, mijnheer. Zoo dronken was u niet." „Als je de tegenwoordige meisjes een vinger geeft maken ze er een costuumpje van!' Mevrouw: „Ik maak niet graag aan merkingen, Doortje, maar je moet toch weten, dat als mijnheer zijn schoenen voor de deur van de slaapkamer zet, de bedoeling is, dat je ze poetstl" Dioortje: „Heel goed, mevrouw, en wat is de beddeling als mijnheer ze voor de buitendeur zet?" I Hij: „Hoe weet je vaderj dat we in zijn auto zijn uitgeweest?" Zij: „O, heel eenvoudig. Weet je nog dien dikken heer, dien wij overreden heb ben? Nou, dat was vader!" Dronken man (kijkend naar de weer- spiegeling in den vijver): „Wat is dat?' Voorbijganger: „De maan." Dronken man: „Waar ben ik dan, nis de maan onder me is?" heeft bij het drama het leven gelaten, aldus de „N. R. C." Letterkundige diefstal. De politie te Delft heeft aangehouden den 49-jarigen arbeider G. de S. uit Rot terdam ter zake van oplichting. Eenige maanden geleden had De S. bij een uitge ver te Delft twee verbalen aamgeboden bestemd voor een Kerstboekje. De uit gever kocht een der verhalen en behalve in het Kerstboekje publiceerde hij ook het feuilleton in een tijdschrift. Na de eerste publicatie kreeg de uitgever tot zijn groote verwondering van een dame uit Den Haag bericht, dat deze het bewuste var haal reeds in 1920 had geschreven en dat het in een tijdschrift was opgenomen. Da uitgever vroeg De S. toen inzage van het tweede manuscript en De S. bakende de twee verhalen uit dit tijdschrift te hebban overgeschreven. Wijz iging Lageronderwijswet. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het Ontwerp Wijziging van artikel 193, vijfde lid, der Lageronderwijswet 1920 en van paragraaf 11 van artikel LXIV der Wet van 16 Februari 1923 tot wijziging van de Lageronderwijswet 1920. Terwijl tegen het voorstel om, in af wachting van de verschijning van het rap port der Staatscommissie-Rutgers al dus het verslag den in art. 193, vijfde lid der Lagpronderwijswet 1920 genoem den termijn met een jaar te verlengen, geen bezwaren wer Jen ingebracht, verklaarden verscheidene leden te betreuren, dat de Re gieerimg voorstelt ook den termijn, genoemd in paragraaf 11 van art. LXIV der wet van 16 Februari 1923 wederom met een jaar te verlengen. F aiige dezer leden hadden tegen een nieuwe verlenging van den werkingsduur van laatstgenoemd voorschrift bedenking, op grond van hun meening, dat het. van den aanvang af, als tijdelijk bedoelde, voorschrift van genoemde paragraaf be helst een onbillijke beperking van de be voegdheid tot het stichten van bijzondere lagere scholen, zooals dit in art. 73 der Lageronderwijswet 1920 is geregeld. Andere leden opperden tegen de ge vraagde verlenging bezwaren van geheel anderen aard. Vele andere leden gaven als hun gevoe len te kennen, dat de Kamer bezwaarlijk anders zal kunnen doen dan met dit voor stel om den werkingsduur vain art. LXIV, par. 11 opnieuw met een jaar te verlengen mede te gaan. Gaarne zou men vernemen, of de Regee ring reecis kan mededeelen, tegen welk tijdstip de verschijning van het rapport der Staatscommissie-Rutgers kan worden tegemoetgezicn. Vliegtocht naar de West. Naar de Amigpe di Curacao mede deelt, ontving de waarnemend gouverneur van Curacao telegrafisch bericht van den minister van Koloniën, dat de eenigje moeilijkheid, die thans den vliegtocht van luit. Van Onlangs naar West-Indië nog in den weg staat, de assurantie van het vlieg tuig is. In verband hiermede is den direc teur van Openbare Werken op Curacao opdracht gegeven, op Hato een landings terrein glereed te maken. Getracht za|l worden aan dit landingsterrein een meer permanent karakter te govern. In dit verband is het van bellang te ver- mélden, dat de Pan American Airways van plan zijn een vliegdienst te openen tusschen Curacao, Aruba en Maracaibo zoowel voor vervoer van mail als van pas sagiers. Het zou in de bedoeling liggen dezen dienst tweemaal daags te doen plaats vinden. De Holland-Indië-vluchten. Gisterochtend om even over zeven uur is het zevende postvliegtuig van den dienst AmsterdamBatavia en terug van Schip- bol vertrokken. De bemanning van dit toe stel bestaat uit P. Soer en Fr. Wiersma, bestuurders, en Naber, werktuigkundige. Dit zevende toestel is weer de P.H. AEN, het vliegtuig, waarmee nu reeds voor de vierde maal een retourvlucht naar Insulinde wordt ondernomen. In het geheel beeft dit vliegtuig reeds meer dan duizend vlieguren! De start geschiedde zeer vlot en mooi op tijd. Het regende, maar desondanks waren nog heel wat belangstellenden ko men opdagen om van dit vertrek getuig: te zijn. Aan post nam dit vliegtuig mee on geveer 265 K.G., dus alweer aanmerkelijk meer dan het vorige. De Koningin onthult twee ge denkramen. De Koningin heeft gistermiddag in de Engelsche Christ. Church aan den Groen burgwal te Amsterdam twee gedenkramen onthuld, aangeboden door twee Engelsche regimenten en door een comité van be kende Amsterdammers. De Koningin werd bij den ingang der kerk verwelkomd door den Britschen ge zant, Sir Odo Russell, die de Koningin naar haar plaats geleidde. De dienst werd gehouden onldbr leiding van reverend Lucas. Na afloop hiervan verrichtte de Koningin de onthulling, ter wijl allen zich van bun plaatsen verhieven. Nadat een kwartet een lied had gezon gen hief men bet Wilhelmus en ,,God save the King" aan, waarna de plechtig heid was afgeloopen. Sprake en sproke van het jaar", door Ds. R. 1. de Stoppelaar. (A. G. Schoonderbeek Laren). De groote natuurvriend, Ds. de Stop pelaar wie kent zijn artikelen en boeken niet heeft thans op de hem eigen frissche wijze geschreven over de bloeiende weiden en de blin kende wateren van ons land, en zijn beschouwingen met mooie foto's toe gelicht. Van dit werk hebben we on gemeen genoten. De uitgever verzorg de dit jongste boek van den innigen natuur-beschrijver kostelijk. „Dieren kijken ons aan", door Paul Hipper. (H. P. Leopold Den Haag). Paul Eipper heeft de dieren in die rentuinen, circussen en andere soort gelijke instellingen waargenomen, en hij vertelt daarover in een aantal al leraardigste litteraire opstelletjes. De schrijver blijkt een gevoelig mensch, en een scherp waarnemer. Hoeveel uren van aandachtige beschouwing moeten aan het verwerken der indruk ken voor zijn voorgegaan! Dr. Kuiper, directeur van de Rotterdamsche dier gaarde heeft het boek van Eipper be werkt en daarmee de Hollandsche die renvrienden een grooten dienst be wezen. Het geheim van den Train bleu", door Agatha Christie. (H. P. Leopold Den Haag). Detective-romans moeten al wel met bijzonder talent geschreven zijn, wil len ze in dezen tijd, nu iedereen zich geroepen gevoelt een ditective-roman te ontwerpen, opvallen. Met: „Het ge heim van den train bleu is dit het geval. De avonturen van den Fran- schen detective monsieur Poiret zijn LUIDSPREKERS OMVATTEN HET QËHEELE TOONBEREIK SIHAPH0N 50 PRIJS f35.- SIHAPHGN 51 „67.50 SIHAPHOH 52 TELEFUNKEN - DEN HAA6 V.rt, d, Siemens Halske A.O. Huygenspark 38-30 waarlijk zoo spannend, logisch en on verwacht, dat men niet rust voordat de ontknooping van den moord be kend is geworden. „Onder de loupe van het buitenland" door C. Drugmans. (Hollandia-Drukkerij Baarn). In den loop der eeuwen heeft me nig buitenlander zijn indrukken van ons land en ons volk in boeken en tijdschriften kenbaar gemaakt. Een groot aantal van deze indrukken ver zamelde en vertaalde C. Brugmans, en de Hollandia-Drukkerij bundelde ze tot een smakelijk boek. Hetgeen de buitenlanders zooal van ons ge zegd hebben is niet altijd loffelijk, niet altijd juist, maar.... ook niet steeds bezijden de waarheid. Men kan dit aardige werk desniettemin als een spiegel voor onze natie beschouwen, en een blik daarin zal niemand kwaad doen. „Oorlog"door Ludtvig Renn. irven J, Bijleveld Utrecht). Iedereen, die de verschrikkelijke me- dedeelingen over den wereldoorlog van Remarque gelezen heeft, dient ook kennis te nemen van dezen oorlogs roman van den Duïtscher Renn. Want na Remarque zal men met behulp van Renn tot een zuivere appreciatie kun nen komen. Remarque zag den oorlog als een gevoelig kunstenaar, en hij wist er een werk over te schrijven, dat behalve documentaire ook kunstwaarde heeft. Renn's boek is lit terair van minder beteekenïs dan „lm Westen nichts Neues", doch als docu ment is het o.i. eerlijker en grooter omdat het den oorlog weergeeft zoo als honderdduizenden hem zagen. Re marque is het gevoelige individu, Renn is de meedoogenlooze observist, deel van de massa. Sober is Renn's werk, en een groot gedeelte zou tusschen twee gevechten in aangeteekend kunnen zijn. Doch zijn soberheid maakt het juist tot een grootsche getuigenis. Moge dit boek als propagandist van den vrede in ieder gezin doordringen. Verschillende uitgaven. Van den heer P. A. H. Pieterman, boekhandelaar te Goes, ontvingen we een nummer van „Nederlandsche Bi bliographic", maandblad voor boeken vrienden. In dit maandblad is een lijst van nieuw verschenen uitgaven op genomen. „Als iedere vrouw eens wist" is een verhaal van Anna van GoghKaul- bach, geschreven voor de N.V. Te- vensverzekering-maatschappij van „De Nederlanden" van 1845. Het propa geert in aardigen vorm de levensver zekering. Het American Express reisbureau, Rokin 88, Amsterdam, zond ons een keurig uitgevoerd werkje, dat de le zers tot het ondernemen van winter reizen opwekt. Het boekje is gratis verkrijgbaar. De firma Wed. Leupen en Zoon te Haarlem, belastte den bekenden folk lorist D. J. v. d. Ven met de samen stelling van een werk over de „Neder landsche jeugd in nationale dracht' De heer v. d. Ven heeft zich uitste kend van deze opdracht gekweten, en het resultaat is een boeiende en in teressante beschrijving van ons jonge volkje in nationale kleedij. Kleurige plaatjes verluchten den tekst. Ook Zeeland is in dit boek herdacht. De plaatjes voor het werk zijn verpakt bij artikelen van bovengenoemde firma. Bij H. P. Leopold te Den Haag zag wederom een nieuw nummer van de Van Dine-detective-serie het licht. Het spannende boek heet: „Het Greene mysterie". VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: M. V. V.-N. A. C. P. S. V.—Roermond. Willem II—N. O. A. D. B. V. V.—L. O. N. G. A. Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. Zondag a.s. warden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Middelburg—R. B. C. VlissingenDongen. De BaronieZeelandia. Velocifas—Breda. M. E. V. O.-D. O. S. K. O. Zuidelijke 3e klasse A N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: ZierikzeeHulst. Zeelandia II—Middelburg II. TerneuzenS. I. N. O. T. O. Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Goes—Nieuw Borgvliet. H. E. R. O.-H. K. I. Woensdag werden in de verga dering der Tweede Kamer proeven ge nomen met geluidversterkers die op de verschillende tribune's waren op gesteld. De microfoon was vóór het spreekgestoelte geplaatst. De installa tie voldeed uitstekend. Maandag j.l. waren reeds voorloopige proeven ge nomen in kleinen kring. Naar verluidt, is K. v. d. M., verdacht van moord op mevr. Odem aan den Bezuidenhoutschenweg, te 's Gravenhage, door de psychiaters volkomen toerekenbaar verklaard. De instructie in deze zaak is thans zoo ver gevorderd, dat eerstdaags de dag vaarding zal kunnen worden uitge bracht. De behandeling voor de recht bank kan nog dit jaar en wel eind De cember verwacht worden. Een soldaat uit Bovenkarspel moest opkomen te 's Hertogenbosch en werd door een vriend, een burger, af gehaald. Daar de militaire lasten nogal zwaar waren, droeg de burger ook wat. Dat verbiedt de wet en een politie agent maakte proces-verbaal op we gens het dragen van militaire uitrus ting. De burger moest deze week voor het kantongerecht in Den Bosch ko men en werd bij verstek veroordeeld tot f 1 boete. De Bovenkarspelsche sol daat, wiens getuigenis men al op pa pier had, moest ook persoonlijk ko men en kreeg zijn declaratie ad f 20,10 vergoed. Dinsdagnacht wilde een 51-ja- tige rangeerder van de Ned. Spoor wegen, werkzaam te Tilburg, een tank wagen inspecteeren en lichtte zich daarbij met een lampje bij. De ran geerder meende, dat er geen benzine meer in de tank aanwezig was, doch dit was een abuis en door de vlam van het lampje kwam de nog aanwe zige benzine tot ontploffing. De knal kon tot ver in den omtrek worden gehoord. Door de ontploffing werd de rangeerder vrij ernstig aan gelaat en beide armen gewond. Door den schok werd hij bovendien van den wagon geslingerd en kneusde daarbij zijn borstkas. Zijn toestand is niet le vensgevaarlijk. Een treffend ongeluk gebeurde Woensdag in den laten namiddag in de Warmoesstraat te Amsterdam, nabij het politiebureau. Op het trottoir liep een 12-jarig meisje met haar 2-jarig zusje aan de hand. Het oudste kind gleed uit en viel, tengevolge waarvan ook de kleine meid omver tuimelde en van het trottoir afviel, juist voor de wielen van een vrachtauto. Het kind kwam onder de auto en werd op slag gedood. Woensdagmorgen omstreeks 11 uur is de 17-jarige schilder H. Koop man uit Kampen, die te schilderen zat aan het wegdek van de nieuwe IJselbrug, door een losgeraakten hou ten balk, die van een stellage boven In den boog viel, aan het hoofd getrof fen, Bewusteloos werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle over gebracht. Hij heeft een ernstige sche delbreuk; men hoopt door een ope ratie zijn leven nog te redden, Te Madrid is de chef de bureau van een advocatenbureau gestorven, die heel zijn leven door een kwart van zijn inkomen voor de loterij heeft be steed. Gewonnen heeft hij nooit een halven cent, wel zijn gezin in armoede achtergelaten. De directie der loterij heeft nu de kosten der begrafenis voor haar rekening genomen. Eind December zullen in En geland 4500 echtscheidingen dit jaar zijn uitgesproken. Dat verbetert elk record. De scheidingshoven zijn over stelpt met werk. Het aantal scheidin gen is circa 100 pet. hooger dan dat van 1926. - Twee leerlingen der Rijkskweflk- school te Heerenveen gingen Dinsdag morgen in plaats van naar school, de wijde wereld in. Sinds is niets meer van hen gehoord. Men vermoedt dat zij zullen probeeten zich te Amster dam of Rotterdam op «en schip te la ten aanmonsteren. De Oceaanstoomer „Maureta- nia" van de Cunardlijn, die Woensdag avond van New-York naar Europa ver trok, kwam bij het verlaten van de haven in botsing met een veerpont, die dienst doet voor het transport van spoorwagens. De veerpont zonk on middellijk. De „Mauretania" werd ern stig aan den boeg beschadigd, zoodat het schip in een der dokken zal moe ten worden gerepareerd. De gramofoon op school. Het gemeentebestuur van Brussel heeft twintig gramofoons aangekocht voor de scholen, ten gebruike bij de lessen in vreemde talen, speciaal met het doel, de juiste uitspraak te leeren van het Nederlandsch, Fransch, En- gelsch en Duitsch. J. A. Frederiks 80 jaar. De beheerder van de Gevangenpoort te 's Gravenhage is gisteren 80 jaar ge worden. De heer Frederiks is te Middelburg geboren. Hij bezocht de lagere school en de H. B. S. en kwam vervolgens op het hoofdbureau van den Water staat terecht. Als ambtenaar van den Waterstaat werkte hij mee aan den

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 6