GOESGHB COURANT BIJVOEGSEL St. N1COLAAS. Buitenland Koloniën wascht men met voor wol onmisbaar SpOFt. Kunst. PpoVincienieuWs Rechtszaken. Binnenland VAN DB VAN WOENSDAG 27 NOV. 1929. In het nummer van heden treft men de advertenties aan der firma's, die haar annonces voor deze prijsvraag samenstelden. Op onze bureaux heeft de loting plaats gehad en er zijn 5 firma's in onze stad uitgeloot, welke in de drie St. Nicolaas-nummers gratis zullen adverteeren. Welke die firma's zijn? De advertenties zeggen het U. De annonces der gelukkige firma's zijn aan een omzetting of iets dergelijks kenbaar. Heeft men die gevonden, dan zendt men de namen, dezer firma's met juist adres en de branche waarin zij handelen bij ons in, (Turfkade 15), en men heeft dan kans de gelukkige winnaar van een der door ons uitge loofde prijzen te zijn. Een ieder mag hieraan meedoen, doch uit elk gezin wordt slechts één oplossing verwacht. Woensdag 4 December te 10 uur voormiddag moeten alle oplossingen binnen zijn. DE DIRECTIE. Regeer ingsctisis in België. Men is in België toch niet tot over eenstemming kunnen komen. Maandagavond werd na afloop van den Kabinetsraad de journalisten een communiqué verstrekt, meldende dat in den ministerraad geen accoord was bereikt omtrent de opportuniteit van het indienen, Dinsdag, van de voor stellen tot vernederlandsching van de rijksuniversiteit te Gent. De vergade ring had dan ook besloten den ko ning het ontslag van het kabinet aan te bieden. De liberale ministers deel den van hun kant mede, het voor stel betreffende de Gentsche univer siteit niet te kunnen onderteekenen, omdat zij bij de liberale opinie daar over tot dusver niet den noodigen steun hadden mogen vinden. Jaspar heeft later verklaard, dat door enkele leden der regeering was gevraagd het indienen van het voor stel inzake de talenkwestie te verda gen. Jaspar zeide van oordeel te zijn, dat dit in strijd was met de aange gane verbintenis. Vandaar de ontslag aanvragen, die Dinsdag den koning zal worden aangeboden. De interpellatie over de algemeene politiek der regeering is in verband met de crisis voor onbepaalden tijd uitgesteld. Weer een aanslag. V. D. Aneta meldt uit Padang: Een contractant heeft een aanslag gepleegd op den leerling-assistent Win ter op de landbouwonderneming Boe- kit Gompong. W. werd licht aan de handen gewond. De aanleiding is ver moedelijk te zoeken in een vroeger ge maakte opmerking over het werk van den dader. Andere contractanten be schermden den assistent. Indië felix. Dat de Inlandsche „onderdaan" zich nog niet zoo bijster gelukkig zal voe len, nadat de autonomie van Neder- landsch-Indië een feit zal zijn gewor den, bewijst wel de volgende geschie denis, welke zich zelfs onder het Ne- derlandsche bestuur afspeelt. In de dessa Soekogidri, in het dis trict Kalisat, heeft de Veldpolitie be langrijke onthullingen gedaan betref fende sinds jaren aldaar heerschende wantoestanden, waarin de petinggi (dorpshoofd) van de dessa hoofdschul dige blijkt te zijn. In 1926 hoorde deze petinggi opeen avond gerucht op zijn erf, en trof daar aan den inlander Saat, een dessa-be- woner met zwakke geestvermogens. De pettinggi heeft dezen man met een stuk hout afgeranseld, en toen hem bleek dat hij zijn slachtoffer te zwaar mishandeld had, heeft hij hem maar in eens doodgeslagen. Met behulp van drie door den pettinggi opgeroepen dessa-bewoners werd op het erf een gat gegraven, waarin de verslagene be graven werd. Op last van den petinggi werden onmiddellijk pisangboomen op deze plaats geplant, die, zooals bekend is, het vermogen bezitten in korten tijd veel organische stoffen uit den grond te absorbeeren. Normaalondergoed, kousen, handschoenen enz. enz., wascht men in lauwwarm Persilsop. Luchtig heen en weer slaan en naspoelen in lauwwarm water. Zoo wordt deze wasch op de beste manier gereinigd. Gekleurde wol wascht men koud! Wol niet wringen, maar uitdrukken! Ter opfrissching van de kleuren doet men in het spoelwater een scheut blanke azijn. Men legt het wollen goed op een schoone witte doek te drogen. F-enig Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij.. Amsterdam Persl) Fabrikante: Henke! Cie. A. G., Düsseldorf j Intusschen is deze kwestie nooit uit gelekt, totdat kortgeleden ruzies in de dessa over padi de politie vol doende aanwijzingen gaven om op het erf van den petinggi opgravingen te verrichten, waarbij het geraamte van Saat gevonden werd. Tevens is aan het licht gekomen, hoe deze petinggi de hand had in vele ge vallen van brandstichting in de tabaks- schuren der B(ondowoso) T(abak) M(aatschappij). Als hoofdschuldige van verschillende branden zit n.l. de zwager van dezen petinggi, een zekere mandoer Pa Edris, met een straf van 2 jaar in de gevangenis. Om nu den schijn te verwekken dat niet zijn zwa ger, maar anderen de brandstichters waren geweest, heeft de petinggi, in overleg met een hadji uit Maessan, op dracht gegeven aan zijn dessa-genoo- ten om een aantal B. T. M.-schuren in brand te steken, waarvan de eerste op den 17den October in vlammen zou moeten opgaan. De petinggi is thans gearresteerd met eenige andere verdachten, terwijl de politie nog meerdere met deze wan toestanden verband houdende geval len in onderzoek heeft. VOETBAL. De stand der Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. luidt als volgt: T. A. C. 10 9 1 0 19 41-9 Middelburg 7 4 2 1 10 21-14 R. B. C. 9 5 0 4 10 28 -23 M. E. V. O. 9 4 1 4 9 20-27 Zeelandia 6 3 1 2 7 23—18 Velocitas 7 3 1 3 7 19-25 D. O. S. K. O. 8 2 3 3 7 29-22 Dongen 6 3 0 3 6 22-15 Breda 7 2 1 4 5 15-22 Baronie 6 0 3 3 1 8-16 Vlissingen 8 0 1 7 1 9-42 Bredania 2 punten in mindering we gens niet opkomen tegen Dongen. De stand der Zuidelijke 3e klasse A N.V.B. luidt als volgt: Hulst 7 7 0 0 14 39—8 Terneuzen 6 5 0 1 10 36—6 Middelburg II 7 5 0 2 10 24-19 Zeelandia II 6 3 0 3 6 16—27 Vlissingen II 9 3 0 6 6 22-31 Walcheren 5 1 0 4 2 9-19 Zierikzee 6 1 0 5 2 9—28 S.LN.O.T.O. 6 1 0 5 2 7-24 De stand der Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. luidt als volgt: H. E. R. O. 6 6 0 0 12 21-6 Boeimeer 7 3 1 3 7 19-16 Alliance 5 3 0 2 6 14—9 H. K. I. 6 2 1 3 5 18-16 De Muggen 6 2 1 3 5 10-14 Nieuw Borgvliet 3 1 0 2 2 5—12 Goes 4 0 13 1 5-15 LUCHTVAART. Hls maar dwazer. De New-Yorksche mechanicien Do nald Babcock en de telefoniste Mar- jorie Klinger hebben zich in een vlieg tuig op 1000 M. hoogte boven het Roosevelt-vliegveld in den echt laten verbinden. Onmiddellijk daarop ving de huwelijksreis aan door met een parachute uit het vliegtuig te springen. Uit 300 M. hoogte sprong de bruid het eerst naar beneden, onmiddellijk gevolgd door den bruidegom. Beide parachuten gingen niet open en een halve minuut later lagen twee lijken op het gras. Twee gendodigden, die inmiddels al waren uitgesprongen, zijn goed terecht gekomen. Eén hunner ge raakte echter bijna In een kalkput. De tien anderen zijn later met het vlieg tuig geland. Het eigenaardige voorbeeld zal dus wel geen navolging vinden. Kunstschilders en vermogensbelasting. Op de vragen van den heer Polak betreffende het heffen van vermogens belasting van in de ateliers van kunst schilders aanwezige doeken, heeft mi" nister de Geer geantwoord, dat ten aanzien van één Amsterdamschen kunstschilder is aangenomen, dat de in zijn atelier aanwezige doeken als bestanddeel van zijn belastbaar ver mogen moeten worden aangemerkt. De aanslag is zonder voorkennis van den minister geschied. Blijkens art. 6, letter a, laatste zin snede, der wet op de vermogensbelas ting zijn de hierbedoelde doeken be- standdeelen van het vermogen, indien zij beschouwd worden tot den han delsvoorraad van den kunstschilder te behooren. Op grond van de gecitggpde zinsnede is de aanslag door den in specteur geschied. Bij een resolutie van 30 Maart 1928 heeft de minister echter beslist, „dat de door een kunst schilder vervaardigde, op zijn atelier aanwezige schilderijen te zijnen aan zien niet als vermogen in aanmerking kunnen worden genomen. Een kunst schilder, die de producten van zijn kunst van de hand tracht te doen, kan daardoor niet gezegd worden handel in die voorwerpen te drijvenvan han delsvoorraad kan dan ook te zijnen aanzien geen sprake zijn". Mitsdien zal de aanslag in de vermogensbelas ting, aan den betrokken kunstschil der opgelegd, door den inspecteur ambtshalve worden verminderd. Brand in den schouwburg te Middelburg. Gistermorgen is tengevolge van het af branden van den gevel brand ontstaan in e:n deel van dein schouwburg te Middel burg, in gebruik bij de vrijmetselaarsloge. Door vlug optreden van het personeel van de naastgelegen gasfabriek was de brand spoedig gebiuscht. De waterschade in logies cn onderliggende damesfoyer is groot. De spoorweg Gent—Terneuzen. De Nationale Maatschappij van Belgi sche Spoorwegen heeft met cle Maat schappij GentTerneuzen onderhandelin gen gevoerd over den prijs tot aankoop van dezen spoorweg. Getracht wordt een accoord te bereiken dat overneming met ingang van 1 Januari 1930 mogelijk zou maken. De verzakking van den zeedijk van den Willem annapolder. Nader schrijft men ons nog: De herstellingswerken aan den zeedijk van den calamiteuzen Willem Annapolder vorderen nog steeds zeer langzaam. De toestand ter plaatse blijft dan ook ge vaarlijk en het is te hopen dat binnen zeer korten tijd meer wordt bereikt dan tot nu toe. Het vele zand dat is aange voerd en gestort is zoo goed als geheel weer in de Schelde verdwenen terwijl in het gat waar vroeger de steenglooiing was thans bij eb ongeveer 4 meter water staat. Het lag in de bedoeling om Zater dag jl. een stuk te laten zinken doch door het minder gunstige weer kon dit niet doorgaan. Zondagmiddag is het zinkstok dat 15 meter breed, 75 meter lang en met ongeveer 250 ton basaltsteenen verzwaard was gelegd onder zeer groote belangstel ling, van de zijde van het publiek. Woens dag of Donderdag a.s. zal bij gunstig weer opnieuw een «inkstuk worden ge legd terwijl het plan bestaat om later nog meerdere stukken te laten volgen. Wij 'vernemen dat de beide in den polder wonende landbouwers reeds een gedeelte van hun vee buiten den polder in veiligheid hebben gebracht met het oog op het gevaar voor overstrooming, Het gevaar voor een nieuwen dijkval is bij eb niet gering ter wijl bij hoogen waterstand en ruw weer de onbeschermde dijk naar alle waar schijnlijkheid geen voldoende weerstand zal kunnen bieden. Dat de situatie onder den grond anders is dan men in dit geval wel zou wenschen, blijkt hieruit, dat ter plaatse bij hoog water in de sloot binnen dijks voortdurend zand en water opborrelt. Doodelijk ongeval. Gistermorgen heeft te Sluiskil een on geval met doodelijken afloop plaats gehad. Van een aldaar in werking zijnden beton molen van de Internationale Beton Maat schappij, is de staaldraad, welke een on geveer 600 K.G. wegende bak gevuld met betonspecie optrok, gebroken, tengevolge waarvan net gevaarte is terecht gekomen op een daaronder in een betonput werk zaam zijnden 15-jarigen jongen. Met inge drukte borstkas werd het slachtoffer uit den betonput gehaald, nadat men de betonbak daaruit had verwijderd. De in allerijl gewaarschuwde dokter kon slechts den dood constateeren. 's-GRAVENPOLDER. Tot oude;- ling bij de Ned. Herv. Gemeente is herbenoemd de heer J. Bosman en tot diaken de heer J. Verboom. 's-HEER ABTSKERKE. In de raadsvergadering van Zaterdagmiddag wa ren afwezig met kennisgeving beide wet houders en zonder doze de heer Van Weele. De voorzitter deelt mede, dat bij onder zoek gebleken is, dat één der olimeboo- men op Baarsdorp dood is en nu zal worden gerooid. Ingekomen zijn de aanbevelingen van Algemeen Armmbestuur en Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wegens periodieke aftreding van een hunner leden met 1 Januari a.s. Zullen later worden behandeld. Aan P. de Koster Iwordt op verzoek toegekend een bedrag van f25 per jaar voor zijn op de R.-K. school te Kwaden- damme schoolgaand kind ingevolge art. 13 der L.O. wet 1920. Afwijzend wordt beschikt op het ver zoek van de veneeniging van onderwij zers in Z. cn N. Beveland om financieelen steun vooir een op te richten applicatie cursus voor het vak lichamelijke oefe ning. Inzake de bekende circulaire omtrent de jaarwe.'d:nregeling van de veldwach ters in Zeeland gaat de raad daarmee in zooverre accoord, dat er op zal wor den gewezen, dat door zijne emolumenten uit anderen hoofde de veldwachter het vastgestelde tractement geniet, doch dat men bezwaar heeft het bedrag voor klce- ding ad f 125 den veldwachter in han den te geven, doch de benoodigde klee ding rechtstreeks wenscht te betalen uit de gemeentekas. Tegen een zoogenaamd abonnement daarvoor heeft men overwe gend bezwaar. Bij de rondvraag wordt gewezen op den slechten toestand van een gedeelte van de dorpsstraat en wordt besloten te in- formeeren naar de kosten van eene alge- heele verlegging daarvan. 's-HEER ARENDSKERKE. Bij de Maandag gehouden stemming voor twee leden van het College van Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herkozen de heeren Jac.s. Nieuwenhuijse en .C Philipse. OVEZAND. Toen men Dinsdagmid dag in de werkplaats van den rijwiel reparateur B. aan een motorfiets werkte vloog deze in 'brand, door het motorrijwiel onmiddellijk buiten te brengen, werd ergpr voorkomen. Met eenige emmers water werd het brandje gebiuscht. OUDELANDE. Maandagavond hield de afd. van het Groene Kruis een ver gadering welke door 30 leden werd bijge woond en wegens ongesteldheid van den voorz. dhr. D. Meulenberg gepresideerd werd door dhr. A. Wirtz. De begpooting van wijkverpleging en Groene Kruis voor 1930 was nesp. f2344 en f583 in uitgaaf en ontvangsten. Verslag van den toestand der verplegingsartikelen werd gedaan. Al les was goed onderhouden doch verschil lende artikelen bleken niet meer bruik baar te zijn. Ze zullen door nieuwe wor den vervangen. Tot leden der commissie tot nazien der rekening, werden benoemd M. van Hekken en D<. de Leeuw. De aftredende bestuursleden C. Meijaard Pz. en P. van Scliaik Sr. werden bij acclama tie herkozen. In de vacature D. Meulen berg, die om gezondheidsredenen ontslag nam werd gekozen C. Douw. Besloten wordt aan den aftredenden voorz. een schrijven te richten met dankbetuiging voor de diensten aan de vereenigjng be wezen. Vanaf de oprichting 1910 was. hij haar" voorzitter. Medegedeeld werd, dat voor een nieuwe ligtent aan vrije giften was ontvangen f 139,45, ze kost f 135. De verkoop der oude ligtent bracht f 4 op. Door een lid werd gevraagd of niet wen- schelijk zou zijn een cursus voor eerst hulp bij ongelukken. Het bestuur zal trach ten daartoe te geraken. Nog werd ge vraagd of het Groene Kruis niet zou kunnen bewerkstelligen een medisch on derzoek der schoolkinderen, hetwelk door de vergadering geacht werd niet op den weg van het Groene Kruis te liggen. Mishandeling. De woonwagenbewoner H. J. B., te gen wien 14 dagen geleden 10 jaren gevangenisstraf werd geëischt wegens doodslag gepleegd op den woonwagen bewoner T. K., die hij in het woon wagenkamp nabij Leiden door een re volverschot doodelijk verwondde, is door de Haagsche rechtbank terzake mishandeling den dood ten gevolge hebbende, veroordeeld tot 2 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Om 1 centi De Raad van Arbeid te Rotterdam doet zijn naam eer aan en laat het zich niet aan arbeid ontbreken, schrijft de „N. R. Crt.". Bij de berekening van een premie voor de vrijwillige verze kering krachtens de Ouderdomswet 1919 had de betrokken afdeeling een fout van 1 cent gemaakt, welk bedrag aan den verzekerde te weinig in reke ning was gebracht. Toen de afdeeling de fout ontdekte, werd voor dat be drag een nieuwe kwitantie geschreven en de looper heeft het ook geïnd: 3,4 pet. provisie! In welk particulier bedrijf zou men zich aan dit onzinnig tijdverdrijf hebben schuldig gemaakt? De onbewaakte overwegen. Er zal vermoedelijk nog wel een half jaar verloopen alvorens de Ned. Spoorwegen ertoe overgaan op groote schaal proeven te nemen met flikker lichten bij onbewaakte overwegen. Het betreft hier, zooals men zich zal herinneren, lichten die onafgebro ken aan en uitgaan, ook overdag, waar door men de aandacht der automobi listen op het dreigend gevaar hoopt te vestigen. Thans maken in Utrecht de punten, waar deze lichten geplaatst zullen worden, een onderwerp van stu die uit; vervolgens zal aan den Mi nister een voorstel worden gedaan, terwijl eerst daarna de seinen besteld kunnen worden. Vandaar het betrek kelijk lange oponthoud. Intusschen is reeds een dergelijk signaal in werking n.l. in Slochteren, tusschen Groningen en Delfzijl. Dit flikkerlicht hadden de Ned. Spoor wegen ter plaatse reeds aangebracht, voordat de Minister opdracht had ge geven tot het nemen 'der bewuste proeven. De Minister is dan ook gead viseerd door een Staatscommissie, waarin o.a. ïr. H. P. Geesteranus, chef van den dienst van weg en werken zitting had, zoodat het initiatief tot de proefneming, die nu van hooger hand gelast wordt, eigenlijk bij de Ned. Spoorwegen is getroffen. De verboden sluitzegels. Het lid der Tweede Kamer, de heer Wijnkoop, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat vol gens bestuursmaatregel van den direc teur-generaal der Posterijen en Tele grafie geen poststukken mogen wor den verzonden, die voorzien zijn van sluitzegels, welke op de een of andere wijze tegen oorlog en militairisme be doelen op te komen? Acht de minister dit niet een in breuk op het grondwettig recht der vrije meeningsuiting? Vindt de minister er niet een tegen stelling in, eenerzij ds van regeerings- wege aan een verdrag mee te werken, waarin de oorlog in den ban wordt gedaan, en anderzijds dergelijke sluit zegels in den ban te doen? En is de minister van plan de noo- dige orders te geven, opdat deze maat regel onmiddellijk ongedaan wordt ge maakt? (Zie elders in ons blad voor bijzon derheden over deze kwestie. Red.).

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 5