PU ROL M Tjumd-mt Snyuvndetu Uit den Westhoek.! StadsöieuWs. Van Overal Gemengd Nieuws. HET EINDE VAN VEEL NARIGHEID. Wat leefden de dikke, kogelronde vaderlanders van de laatste decennia der vorige eeuw toch heel wat ge' makkelijker en plaisanter dan wij ma gere, nerveuse onrustvogels van deze veelbewogen tijden. Dachten de eerst- genoemden er ooit aan zich sappel te maken over een van de vele „kwes ties" van den tegenwoordigen dag: de benoeming van burgemeesters'! Weineen immers. Als er hier of daar de zetel van een burgervader vrij kwam, dan was er geen stukje van Holland in last. Iedere gezellige dikke Nederlander wist te voren dat de ftieuwe vulling van de Edelacht bare stoel van liberalen vleeze zijn zou, zooals de vorige dat geweest was en.... men vond het (enkele opstan delingen tegen het wijze en hooge re- geeringsbeleid daargelaten) best. Het zaakje rolde immers. Het kwam niet in de gedachten van Jan en alleman om zich de spijsvertering door zooiets van streek te laten brengen. Kom daar heden ten dage eens om. Men kan het mooie Nederlandsche woord „burgemeesters-vacature" niet uitspreken of de kippen in het poli tieke hoenderhok schieten in een ka kel, dat hooren en zien vergaat. Waf is er o.a. niet te doen geweest tus schen de Anti's, C.-H., liberalen etc. etc. over de benoeming van den nieu wen burgemeester van Wolphaartsdijkl En wat dezer dagen over den eertijds vrij komenden vaderlijken stoel van Veere! De „Middelb. Courant" bracht inzake het laatste het A. R. Zeeuw sche orgaan met behulp van een waar dig en goed gedocumenteerd artikel dermate van de wijs, dat onze Goesche collega zich overgaf aan een journa listieke methode, waar een tikje een naar riekend luchtje aan zat. Herrie, geschrijf, modderen En dat alles om burgemeesters van ons eigen kerkje of ons eigen schooltje te krijgen. Het resultaat van al dit geijver? Niets. Want blijkens de mededeeling van den minister van binnenlandsche za ken in de vergadering van de Tweede Kamer van gisteren wordt bij de benoe ming van burgemeesters een vaste lijn gevolgd. De regeering stelt als regel, dat burgemeester wordt iemand uit een partij, die in de gemeente in de meerderheid het sterkst is. De Regee ring verwerpt aanspraken op grond van geloof (Roomsch-Protestantsch) het gaat voor haar om politieke ver houdingen. .Nu weet men het, en voortaan kan een ieder zich koest houden. Zoodra ergens een burgemeesters vacature ontstaat heeft men alleen na te gaan of in die plaats de rechtsche of de linksche partijen in de meerder heid zijn, voorts zich te overtuigen welke van de meerderheidspartij de meeste leden naar den gemeenteraad afvaardigde, en.... de kleur van den nieuwen burgemeester is bekend. Simpel als Bartjes. Het verheugt ons dat we dank zij de verklaring van den minister thans weten waar we aan toe zijn. Want na het rustige liberale tijd perk, gevolgd door een periode van gissen en van gokken naar allerlei mogelijkheden, keert thans een tijdvak van zekerheid weer. Geen gewrijf meer, geen herrie-tjes en narigheden- meer tusschen fatsoen lijke bladen van verschillende kleur, niet langer tweedracht en haat tus schen de bewoners van eenzelfde stad of van hetzelfde dorp, zoodra de oude burgemeester op het sterfbed ligt of teekenen van aftakeling ver toont. Vrede, eten.... dik worden, en een beetje kennis rekenen lagere school. En niet te veel piekeren over de vraag of de R.-K., C.-H., A.-R., Staatk. Geref., S. D.-burgervaders onze ste den en dorpen veel eenzijdiger en on gezelliger zullen regeeren dan de libe rale Edelachtbaren in den loop der- jaren deden. Ook met het laatste zal 't wel los loopen. ProVinciemeuvVs 40 jaren arts. Morgen zal Dr. J. P. Vermaas te Vüssingem 40 jaren in het bezit van zijn arts-diploma zijn- Kort na het beëindigen zijner studie, n.1.24 December 1889, vestig de dokter Vermaas zich ie Vlissingëll, waar hij gedurende 40 jaren een zeer uitge breide practijlc heeft gehad. Behalve als medicus bewees hij de samenleving diens-._ ten door de rol, die hij in het openjjai leven vervulde. De liberale dokter >/f\ van 1905 tot 1920 lid van den getneentej ra-ad van Vlissingen, en van- 1913 tot 191 iid van de Pro-v. Staten. Verder had 1 zitting in het bestuur van het Greei Kruis, in de gezondheid-commissie, w hij voorzitter van de Nuts Spaarbank en secretaris van het Nuts Departement. Pa tiënten en vrienden van Dr. Vermaas zullen den jubilaris, die in de Scheldc- stad een groote populariteit geniet, mor gen een hulde brengen. WISSENKERKE. De gemeenteraad vergaderde Maandag. Alle leden wa ren aanwezig. Ingekomen was een cir culaire van den Commissaris der Ko ningin inzake de salarissen der ge meente-veldwachters. Daar het sala ris in deze gemeente reeds hooger is dan in de circulaire wordt aangegeven werd zij voor kennisgeving aangeno men. Op advies van den hoofd-inge- nieur van den Prov. Waterstaat werd besloten om het te vernieuwen weg gedeelte Hooge HoeveKamperland, inplaats van 71/2 M. 81/2 M. breed te maken. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Geersdijk werd met algemeene stemmen be noemd Mej. Mol te 's Heer Arends- kerke. De verordening op den keu ringsdienst van vee en vleesch voor Noord-Beveland werd op enkele pun ten gewijzigd, evenals de instruct: voor den keurïngs-veearfs, die nu gi hulpkeurmeester meer mag aanstef len. Adhaesie werd betuigd aan het adres van het gemeentebestuur van Colijnsplaat tot verlating van den veer tijd van het veerbootje van Wol phaarfsdijk van 11.20 v.m. naar 11.42 v.m., in verband met de aankomst aan het Wolphaartsdijksche veer van de Prov. boot om 11.35 en van de auto bus uit Middelburg om 11.40. Daarna kwam in bespreking de beloonïng aan den arts voor vaccinatie en dood- schouw. Alle leden spraken hierom trent hun meening uit en ten slotte werd bepaald om dit punt der agenda in handen van B. en W. te stellen, ter nadere bespreking met -den plaatse lijken arts. Een verzoek van de afd. Volksonderwijs om te Kamperland een schoollokaal te mogen gebruiken voor een cursus in volksontwikkeling en te Wissenkerke een lokaal voor een cursus in boekhouden werd ingewil ligd. Een subsidie, gelijk aan het ver moedelijk tekort dat beide cursussen zullen hebben kon de goedkeuring van den raad niet wegdragen. Bij de rond vraag vroeg het lid de Boer verbete ring van den weg, gelegen tusschen hef zoogenoemd Paviljoen en den op rit naar het Kamperlandsche veer. Na dat nog verschillende leden gewezen hadden op het nuf van opruiming van de grinthoopen en op de verbreeding der verharding, zei de voorzitter in overleg te zullen treden met den weg- opzichter. Het lid Schippers infor meerde naar de in uitzicht gestelde electrificafie van Noord-Beveland. De voorzitter zei tot zijn leedwezen hier omtrent geen inlichting te kunnen ge ven. Hij zal trachten iets nader te weten te komen. De Toondagen. De laatste Toondag heeft zich ook dit jaar niet onbetuigd gelaten. Dui zenden bewoners uit de dorpen heb ben gisteren in Goes vertoefd om naar aloude traditie de geneugten van den laatsten toondag te smaken. Jammer dat in de middag-uren een fiksche regen bui kwam bewijzen dat 't met het weer gedurende de laatste kermis van hef jaar toch altijd maar weer avonturen blijft. Als men het oor zoo hier en daar te luisteren legt, blijken de zakenlie den geen kwaden dag te hebben gehad. Men veronderstelt ieder jaar weliswaar dat de toondagen minder bezoekers en guldens brengen dan het jaar te voren, doch in de practijk klopt dit meestal geenszins. Het is ons gisteren wel opgevallen, dat men ieder jaar minder kermisvier- ders in nationale dracht ziet, (hetgeen aan de kleur van het kermis-tafereel niet ten goede komt), en ook dat het vrouwelijk geslacht gemakkelijker met het „burgersch" vertrouwt geraakt dan de jongens. Overigens van dit draai-, zweef- en draaiorgel-festijn „nichts Neues Geen vechtpartijen van beteekenis, geen gewonden, geen arrestaties we gens dronkenschap. De klok van 12 luidde den laatsten toondag uit en den dankdag voor den oogsfin. voortvarend. Hloes heeft in Zeeland, en ook daar buiten de naam een vooruitstrevende, actieve, voortvarende gemeente te zijn. En terecht, nietwaar. Iedere inwoner van Goes spreekt, vooral In het bijzijn ig voor den van Middelburgers en Vlissingers b/vA I was begi (met fierheid over het pittige ryfhme delijik vei van de plaats zijner inwoning. i Dezer dagen hoorden we een Vlïs- inger echter de opmerking maken: Die voortvarendheid van jullie Goe- eneezen zou men anders niet uit het ifroege behandelen der gemeente-be- jrooting afleiden". Ai, die „zat", zooals men dat wel populair pleegt uit te drukken. Vlissingen, het zooveel grootere Vlissingen, was dit jaar al met de be- groofir.g gereed voor het verstrijken van de maand welke de minister reeds meermalen heeft aangeduid als de grens-maand van de begroofingen. 1 De Middelburgsche raad is heden 'met de behandeling van de inkomsten en uitgaven over 1930 begonnen. Goes, daarentegen, het nijvere, voor uitstrevende, actieve Goes, zit zich ïog lekker lui in het herfst-zonnetje :e koesteren. Moet het dit jaar weer per se Kerst- is worden voordat de begrooting in den raad komt? We kunnen de noodzaak van zoo den late behandeling ook thans weer niet inzien, en we hopen dat straks ook uit den raad eens stemmen tegen ~^t euvel zullen opgaan. ef Gerechtshof te 's Gravenhaije heeft heden bevestigd het vonnis van de Middelburgsche rechtbank, waarbij de werkman A. J. M. alhier, wegens diefstal onder verzwarende omstan digheden is veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf. Geknipt. Alhier is aangehouden en voor den commissaris van politie te Middelburg geleid een leurder, die in Middelburg terwijl hij alleen in een gang vertoef de diefstal pleegde. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 25 koeien, 43 vaarzen, 36 kalveren, 8 loopvarkens en 91 biggen. In de Oude Houthaven te Am sterdam is gistermorgen een 32-jarlge arbeider bij het verhalen van een boot te water geraakt. Een andere arbeider sprong te water om hem te redden, doch bleek niet in staat hem naar den vasten wal te brengen en was, daar de drenkeling zich aan hem vastklampte, spoedig ook in levensgevaar. Een der de arbeider wilde toen in een roeiboot het tweetal te hulp komen, doch stap te mis, viel in het water en verdween onmiddellijk in de diepte. Omstanders wisten de eerste twee drenkelingen te redden; de derde is geruimen tijd la ter dood opgehaald. De Ned. Bank is met haar studie over een wijziging van het uiterlijk der bankbiljetten van f 25,thans zoover gevorderd, dat zij de uitgifte van een eenigszïns gewijzigd model in uit zicht kan stellen waarbij het verschil met het biijet van f10,door een roode kleur sprekender zal zijn. Het misbaar aan de ba ar. Toen Senor Aljandro Garza de la Pena, een rijk rancher, en erfgenaam van een mooien naam en veel eigendom, dood verklaard was door twee dokters, volgde de wake en de gewone formaliteiten, welke bij dergdlijke gelegenheden in Mexico City worden nagekomen. Senior Aljandro Garza de Ia Pena was een goed katholiek en een goed burger. Heel den dag kwamen er auto's met kransen en andere bloemengjaven voor de kapel in bet paleisachtige buis van den doode. Toen midden in den plechtigen lijk dienst verscheen Anna Maria Rosales ten tooneele en stond er op het lijk te hebben, omdat ze de vrouw was. Maar Senora Garza de la Pena, vrouw nr. twee, die naast het lijk weende, stond vol boosheid op. En na eikaar naar vermogen te hebben uitgescholden, begonnen de twee vrouwen een corps a corps, waarbij de haren als aanvattingspunt dienden. Anna Maria beweerde, dat de doode al zijn bezittingen aan haar en haar kind had nagelaten. De menschen drongen bin nen wegens het geschreeuw der vrouwen, ^ie naast de baar vochten in het schemer licht der groote kaarsen, welke in de geïmproviseerde kapel brandden. Plotseling zat Senor Garza de la Pena rechtop int zijn doodkist en vroeg waar al dat kabaal om was. Zijn vrienden, die gekomen waren om hem te betreuren, eken naar zijn lichaam, dat plotseling innen te ademen, en namen door delijk verschrikt de vlucht. Maar zoo vlug waren ze niet weg of Anna Maria Rosales sprintte nog vlugger de straat uit. Het verhaal van deze opstanding ging als een loop end vuurtje door de wijk en groote menigten eischten dat de „doode" hun getoond zou worden. Honderden agen ten en brandwachts waren noodig om de straten schoon te vegen. Nu kun je zelf zien dat een ruzie tusschen twee jaloersche vrouwen de doo- den kan doen ontwaken, zei Senor Al jandro toen hem werd gevraagd wat hem uit zijn doodsslaap had gewekt. Maar commentaar op Pluto leverde 'hij niet. De dame in het rood. De politie in Athene heeft een goede yangst gedaan, waardoor een heels reeks toorden wordt opgehelderd', welke sinds taanden de stad in oinrust hielden. Op db autowegen, welke Athene met allerlei plaatsen van vermaak verbinden, waren kort achtereen de lijken van drie neer geschoten chauffeurs gevonden. De ver denking rustte ten slotte op een „dame in I het rood", die nu gepakt is. 'eze jonge dame, die naar den schoo nt naam Kula Christophiles, Christus' luistert, is de dochter van een ard, idie wegens doodslag op zijin eerste Ld, al een lange straf achter detn rug hoeft en wien Kula, een opvallend mooi meisje, betaalkrachtigje gasten moest le- eren. Deze kregjen dan een slaapmiddel in hun wijn, werden leeggeplunderd en in de vrije lucht aan hun ontnuchtering over gelaten. Blijkbaar leverde dit zaakje niet genoeg op, zoodat Kula zich met baar broer samen aan het vermoorden van chauffeurs „wijdde". Ze huurden een auto, lieben zich buiten de stad rijden voor een tochtje, onderweg', stoppen en zoodra de kans gunstig was, wierp de broer zich op den niets vermoedenden chauffeur en hield hem zoolang vast tot Kula hem met een pistoolschot had gedood- Tot dusver zijn hun drie moorden bewezen, de vierde pogjhg heeft tot hun ontdekking gieleid. De gewonde chauffeur wist na melijk te ontkomen en kon een vrij nauw keurig signalement geven. Desniettemin lukte de arrestatie slechts door een toeval. Zij woonde bij een. vrien din, waar ze op een nacht in slaap van alles door elkaar vertelde. De nieuwsgierig gewerden vriendin hield net zoolang bij haar aan tot Kula ender het „zeg(el van geheimhouding" een moord vertelde. SpoekJigi daarna kregen de twee vrouwen om een kleinigheid ruzie om zich te wreken jgjaf de vriendin Kula bij de politie aan. Kula was echter nog gauwer; ook zij had verdenking ge kregen en besloot te verdwijnen. De politie vond haar spoor eerst weer, toen Kula met haar broer samen hun werkgever wilde uitplunderen. Wel lukte het Ku!a 80.000 drachmen te stelen, zich nieuw in de kleeren te steken en naar een hotel te verkassen, maar de politie rekende onderwijl haar broer onder mogjal avon tuurlijke omstandigheden in en deze ver klapte waar zijn zuster zich verborgen hield Mislukte aanslag; op een priester. In de St. Pieterskerk te Rome heeft Maandagavond een jonge vrouw een aan slag gepleegd op mgr. Smith. Toen de kanuniken na het avondgiebed de koorkapel uitkwamen liep de vrouw op hen toe en richtte een revolver op Smith. De kanun nik prins Georg van Beieren zag dat nog te rechter tijd en sloeg de vrouw met de vuist op den arm, waardoor zij den revolver liet vallen. De vrouw is dadelijk gevangen genomen. Het is een Zweedsche, met name Godrun Margaretha Ramstad. Zij heeft geweigerd eenige verklaring van haar daad te geven. Naar het schijnt heeft zij onlangs een aanstelling of steun van mgr. Smith ge vraagd, die haar geweigerd is. De revolver bevatte zes patronen Op drie daarvan is zichtbaar Idat de vrouw driemaal achtereen heeft trachten te schie ten doch dat het wapen heeft geketst. De bladen melden dat de Itajiaansche gezant in het Vaticaan is geweest en leiden er niet uit af dat de vrouw aan de Italiaansche regeering zal worden uitge leverd en dat Ideze, aangezien de daderes een zenuwlijderes is, van een bestraffing zal afzien en haar in een gesticht zal plaatsen. Naar Belga meldt is mgr. Smith van, Nederlandsche afkomst. Hij is vroeger apostolisch vicaris in Noorwegjen geweest. Dit agentschap bevestigt dat de vrouw den dag te voren bij mgr. Smith was ge weest, om voor een betrekking te sollici- teeren, die haar was geweigerd. Gasontploffing, te Essen. Naar het W. B. uit Essen mebldt, heeft Maandagmorgen om 10 uur een geweldige gasontploffing plaats gevonden op den Weberplatz. Een gebouw, waarin een huishoudwinkel, benevens een café is gevestigd, vloog in de lucht. Het huis is geheel uiteengeruk en vernield. De straten liggen vol goeder uit den winkel; verschillende voorwer pen zijn door de vensters van omliggend huizen naar binnen geslingerd. De aangrenzende gebouwen zijn ster beschadigd. Bijna alle vensters en groot ruiten der winkels in de omgeving zij ingedrukt. De luchtdruk» was zoo hevig dat giroole steenbrokken van het vernield gebouw op de daken rondom neervielen waardoor groote schade is aangericht. Maandag had men reeidh acht zwaar en vier lichtgewonden uit de puinhoope te voorschijn gpbracht en drie person: geborgen. Een vrouw op de markt, di op het plein wordt gehouden, werd een grooten steen getroffen en onmid dellijk gedood. Met de vioolkist op roof uit. We worden vannacht weer uit den slaap gehouden door die muzikanten bij Lombardo, zei de concierge van ;Oost 68e Straat in New-York tot zijn vrouw, toen hij drie jongelui in smoking met viool- en saxophoonkist zag, binnenstap pen. Lombardo is een componist en diri gent. 't Waren geen muzikanten, 't waren bandieten! schreeuwde Lombardo zoowat een uur later, nadat zijn gebeuk op den vloer den concierge had dioen toeloopen. De drie als muzikanten verkleede roo- vers waren verdwenen met f50.000 aan sieraden en f 5000 in baar, nadat ze Lombardo en zijn vrouw en iemand uit Chicago, die bij hem op bezoek was, hadden gebonden en uit overmaat van voorzorg hun mond dichtgeplakt met hechtpleister. Een onderzoek toonde aan dat het drie tal was voorgereden in een klein autotje, door nummer vier, -die was blijven wadi ten, bestuurd. Daar Lombardo veel musici ontving voor proefspel e.d., had de concierge niets 'bijzonders i n hun komst gezien, anders had hij ze wel aangesproken. Het gestolen geld was bestemd als salaris voor het orkestje van een hotel, dat Lombardo's broer leidt. Bandietisme. -[ !0i Bijna geen dag gaat er voorbij of wel ergens in de Ver. Staten valt een daad van ergerlijk bandietisme te vermelden. Al te somber moet men dat nu ook al weer niet opvatten: de Ver. Staten zijn een reusachtig land met een bevolking van 120.000.000 of meer zielen en een sterk ontwikkelde pers, Natuurlijk gebeurt er in zoo'n land veel en als er wat gebeurt komt het ook in de krant. Natuurlijk dient tegen dat bandietisme met kracht te wor den opgetreden; en in sommige groote steden (New York, Chicago) en in som mige staten (b.v. Califomië) gaat het wel zeer over de schreef. Van een gelaten berusten door over heid, publiek en pers is natuurlijk geen sprake en de strijd* tegen de hardhandige misdadigers wordt door politie en justitie hardhandig en onverdroten gevoerd. Nu een paar van de jongste gebeurte nissen op dit gebied. Te New York (stad)'1 drong een ge wapende boef een bakkérswinkel binnen en wilde daar zijn slag slaan. Een agent die het gezien had kwam mee naar binnen en opende het vuur op den bandiet, die de vlucht nam, doch op straat werd neer geschoten Meer succes had eeil treinroover in den staat Wyoming, die een tTein liet derail leer en, de reizigers dwong' hun geld en kostbaarheden af te gjeven en toen ont kwam. Regen en storm in Engeland. Hevige regens en krachtige winden Heb ben in vele deelen van Engeland schade aangericht. De storm veroorzaakte een ruwe zee langs de kusten Vooral in Zuid-Wales, waar honderden huizen wei den verwoest, hebben overstroomingen on heil gesticht. De regeering heeft 15.000 pond sterling toegestaan voor dringende herstellingen en het Lord Mayorfonds heeft vijf duizend beschikbaar gesteld^ Veel schade is door het water aange richt aan de mijnen en andere industrieele instellingen en Zaterdag bedreigde hot binnenloopen van 't water in'de Glantam- manmijn (Carmarthenshire) twee honderd arbeiders, die aan het werk waren. Zij konden evenwel tijdig worden gewaar schuwd en bereikten ongedeerd den bo vengrond. Later bleek het mogelijk ook de ach tergelaten paarden naar boven te bren gen. De pompinstallaties werken en- men hoopt de mijnen morgen te heropenen. Een groot aantal auto-omgevallen heeft Zondag plaats gehad als gevolg van den weerstoestand, doordat vele- wegen onder water stonden. \rA Oezoenow, d e B ia lira n r o ov e r. De geheimzinnige overval dezer dagen op den örientexpres hééft opnieuw do naam Dotscho Oezoenow -óp aller lippen gebracht Oezoenow, dë man, die im mers onlangs de aandacht' van binnen- en buitenland op zich. vestigde door het doen vermoorden van drie rechters op den openbaren weg en het aanhouden Bn leegplunderen van een, trein op een Bu|j giaarsch grensstation-

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 6