H&tWiegekmd Stadsnieuws. Ixand en Tuinbouw PIIROL Van Overal Ontslag vetleend. Op zijn verzoek is met ingang van 1 Januari aan den heer J. S. L. Korte weg eervol ontslag verleend als no taris te Zierikzee. BIEZELINGE. Aan de zeezijde van den zuidelijken dijk van den Willem Anna Polder heeft opnieuw een ern stige grondverzakking plaats gehad. De twee reien perkoenpaaltjes met steepgfooiing, die vorige week nog wa ren fapjven staan, zijn thans ook in het water verdwenen. Opnieuw zijn maatregelen genomen voor herstelling. Uit die ongeval blijkt, dat de werking ter plaatse nog niet heeft opgehouden. Nadër wordt gemeld: Als ^bijzonderheid kan worden ge- meld,6dat aan de landzijde reeds lang enkdjjp zeer diepe welputten bestaan die iranzelf en zonder bekende oor zaak-zijn ontstaan. Het wordt niet on mogelijk geacht, dat zich ter plaatse van de verzakking een dergelijke put vormt. Maandag was ongeveer 1400 a 1500 M3. zand gestort en Dinsdag morgen was een veel grooter kwan tum weer in het water verdwenen. On geveer 50 M. van de kust is een ver hooging van den zeebodem geconsta teerd, die zeer vermoedelijk bestaat uit den grond van het verzakte ge deelt$ dijk. Zaterdagmiddag zal een zinkstuk worden gelegd. HEINKENSZAND. Woensdag werd alhier door het R.K. Schoolbestuur aanbesteed het bijbouwen van een schoollokaal met bijbehoorende wer ken, Ingeschreven was door de heeren J. Prjém te Ovezand voor f7690,P. van j&o te Driewegen voor f7740, C. Chaumuleau te Kwadendamme voor f 764C^sM. Dekker te 's Gravenpol der voor f8181,H. Helmstrijd te Heinkenszand voor f 7777,M. Goe- demoaidt té-Goes voor f8183,— Van Sabben te Goes voor f 8390,—. Aan den laagsfep inschrijver is het werk gegutjl. KAPELLE. Het is thans zoo goed als zeker dat deze gemeente binnen afzietibaren tijd van steenkolengas zal worden voorzien vanuit de gemeente gasfabriek te Goes. Voor de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Th. Schol ten, ambtenaar ter secretarie te Ka- pellej hebben zich 49 sollicitanten aan gemeld,.. KRÜÏNïnSeN. Van'bevoegde zijde is in de bladen gewezen op de ern stige schade,- die er dreigt te komen door .den bastaardsatijnvlinder. Door het onderwijzend personeel der lagere school alhier was ook de jeugd met een en ander in kennis gesteld, en de schooljongens hebben nu een ware razzia gehouden in al wat boom is, met het verrassende resultaat dat binnen een week 1500 rupsennesten werden ingeleverd. Als men nu weet, dat elke vlinder ongeveer 250 eitjes legt, zoo dat het aantal vernietigde rupsen in de honderdduizenden beloopt, begrijpt ieder wat dit zeggen wil. Tot leden van het kiescollege der .Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeretf 'Jan Poleij, W. Blok en J. J. Franpoijsi- OUDELANDE. Alhier is deze week een aanvang gemaakt met de herstel ling dit Ned. Herv. Kerk, welker dak in zeer plechten toestand verkeert, meldt'de „Stand.". Reeds langen tijd was herstel dringend noodig, maar we gens 'fleri financieelen toestand der Ned. Herv. Gemeente, werd ieder jaar de zoo dringende restauratie uitge steld. Thans krijgt de kerkvoogdij steun, om het dak te restaureeren. Men wil zeer gaarne met de restauratie der kerk klaar wezen tegen April, wanneer de beroepen candidaat Derk- sen, zijn intrede aldaar hoopt te doen.. 't Is niet de eerste maal dat moest worden ingegrepen. ïft 1769 was het ook zoo bouwvallig, dat het Noorde lijk kruispand zelfs niet meer voor herstelling vatbaar bleek en moest worsen afgebroken. RÏLÜAND-BATH. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen, de heeren Johs. Bouwens, W. Griep, J. Tailles en L. van Weple. SCHÓRE. Gekozen tof notabelen der ;N<sJ. Herv. Kerk alhier de heeren J. Wertsfrate en C. Potter Mzn. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag is in het qpenbaar geveild ten verzoeke van Mej. de Wed. en erven P. P. Geers, ten overstaan van de Nota rissen Ji.fi. Blaupot ten Cate te Mid delburg en Joh. Pilaar te Goes, een woon- en winkelhuis, tevens koffie huis met schuur, varkenshok, kippen hok, erf en tuin, aan „de Piet", in de Schengepolder alhier, samen groot 9 aren. Koopers werden de heeren W. Polderman en D. van der Weele te Wolphaastedijk, vopr de som van fllll,ll, plus 8°/o onkosten. Het nieuwe ziekenhuis te Tilburg is Dinsdag geopend. Ee interessante Operatiezaal» doorkijk. Öp den achtergrond de Eveneens werd geveild ten ver zoeke van de erven Remijnse—Meu- lenberg, ten overstaan van Notaris Pi laar te Goes, een hoefje, bestaande uit woonhuis, schuur, erf en tuin, samen groot 11 A. 80 c.A. Kooper werd de heer P. den Herder Wz. alhier voor de som van f3610,— en f34,35 rech ten, plus 8 o/o onkosten. VLISSINGEN. Morgen zal de motor veerboot Vlissingen-Breskens, de „Ko ningin Wilhelmina" weder in de vaart komen. Autobusdienst opgeheven. De autobusdienst Krabbendijke-Goes is behoudens goedkeuring der Ged. Staten door den ondernemer J. de Muijnck opgeheven. Opbrengst. De Bazar ten bate van de vereeni- ging „Het Hoogeland" heeft opge bracht f 765,—. Geslaagd. Gisteren slaagde tfeNs Gravenhage voor het examen teFWërkrijging van het machïnistendiploma A, Groote Stoomvaart, de heer P. Nieuwenhuijse alhier. Ned. Herv. Kerk. In de gisteren gehouden vergade ring van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herkozen tot ouder ling de heeren H. P. van der Heil en A. L. van Melle. Tot diaken werd her kozen de heer W. van Dalen en geko zen de heer P. J. A. Dootjes. Bakkers vakcursus. De eindles van den twee-jarigen cur sus 1928—1929 voor bakkersvakonder- wijs, gegeven vanwege den Provincia len Zeeuwschen Bakkersbond, werd in tegenwoordigheid van verschillende ge- noodigden gehouden te Zierikzee op 19 November j.l.; te Middelburg en Oostburg op 20 November j l.; en te Goes op 21 November. Het diploma, ten bewijze dat met goeden uitslag_.de lessen zijn gevolgd, kon worden uitgereikt aan de volgen de personen: J. W. Capelle te Zie rikzee; J. A. Geleijnse te Zierikzee; A. R. Hirdes te Bruïnisse; W. C. Hondsmerk te Zierikzee; F. Janse te Dreischor; P. R. Kommer te Brou wershaven; A. P. Rotte te Oosterland; A. Houterman te Serooskerke; J. van Soelen te O. en W. Souburg; D. C. van de Kop te Vlissïngen; J. C. de Wolff te Middelburg; M. J. Brevet te Oostburg; G. P. Canneijt te IJzen- dijke; G. J. Hondsmerk te Oostburg; A. A. Leenhouts te Oostburg; G. J. Bakker te Goes; W. Beenhakker te Kloetinge; J. M. Contant te Colijns- plaat; F. Felius te Goes; L. P. van Halst te Wissenkerke; J. G. Harthoorn te 's Heer Aretrdskerke; W. Heuse- veldt te Wissenkerke; J. Hirdes te Heinkenszand; J. J. de Mul te Kort- gene; G. Romeijn te 'Hansweert; C. J. Steketee te Nieuwdorp; L. D. Ver schuur te Wolphaartsdijk en J. de Smidt te Borssele. Aanbesteding. Hedenmorgen hebben B. en W. aan besteed het bouwen van een nieuwe conciërgewoning bij de Rijkslandbouw- winterschool op het Ravelijn alhier. Ingeschreven werd als volgt: H. van Sabben te Goes f 5293,F.a. J. M. J. Schrijver en Zn. te Goes f 5579, M. F. Goedemondt te Goes f 5400, Goesche Burgerwacht. In het Schuttershof alhier is de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de Goesche Burgerwach'. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heer M. C. van den Bout, volgde het verslag van den se cretaris-penningmeester, dat getuigde van de goede harmonie der leden on derling. Ook de tóestand van de finan ciën was van dien aard, dat er alle reden tot tevredenheid is. De heer J. M. van Riet werd als bestuurslid her kozen. Hierna volgde de uitslag van de gehouden wedstrijden, welke als volgt is: A. Wisselprijs scherp (max. 150p.): 1. J. Rouw 142 p.; 2. P. Droogers 138 p.; 3. J. van Zweeden 136 p.; 4. M. de Jonge 136 p.; 5. B. J. van den Berg 134 p.; 6. I. Gunst 133 p.; 7. M. G. van der Wiele 132 p.; 8. A. Jan- sen 131 p.; 9. J. M. v. Riet 131 p.; 10. M. C. van den Bout 130 p.; 11. C. Sinke 128 p.; 12. G. M. den Herder 127 p.; 13. L. Korstanje 126 p.; 14. L. J. J. Meijler 124 p.; 15. J. Kriekaard 124 p.; 16. P. Melis 122 p.; 17. M. van Stee 119 p.18. "W. J. van Doese- laar 117 p.19. A.Hillebrand 107 p. B. Personeel scherp (max. 50 p.): 1. J. Rouw 50 p.; 2. I. Gunst 47 p.; 3. M. G. van der Wiele 46 p.; 4. A. Hillebrand 46 p.; 5. A. Jansen 45 p.; 6. B. J. van den Berg 45 p.; 7. P. Me tis 44 p.; 8. L. J. J. Meijler 44 p. C. Vrije baan buks (max. 200 p.): 1. J. Rouw 200 p.2. P. Melis 199 p. 3. A. Jansen 198 p.; 4. M. G. van der Wiele 196 p.; 5. J. M. van Riet 195 p.; 6. W. J. van Dbeselaar 194 p.; 7. L. J. J. Meijler 194 p.; 8. M. C. van den Bout 194 p.; 9. M. van Stee 193 p.; 10. C. Sinke 193 p. D. Eere-baan buks (max. 100 p.): 1. J. M. van Riet 99 p.; 2. A. Jan- sen 99 p. De heeren Joh. Pilaar (oud-comm.), E. C. van Dissel en H. J. van Hove hadden hiervoor extra prijzen geschon ken. Aan de heeren I. Gunst en J. M. van Riet werd een diploma uitge reikt voor het dit jaar behaalde ko- ningschutterscha'p 2e klas van den Ned. Bond van Vrijw. Burgerwachten. Den heer J. Rouw werd een diploma met wisselprijs uitgereikt voor het be haalde schutterskoningschap van de Goesche Burgerwacht, terwijl de heer L. Korstanje een diploma ontving voor scherpschutter 3e klas. Nadat de heer Rouw de voorzitter en het bestuur namens de leden dank had gebracht voor de beschikbaar ge stelde prijzen en voor de aangename leiding gedurende de schietoefeningen, werd deze gezellige vergadering door den voorzitter gesloten. Een nieuw orgel. De. firma iGoldsehmedingy wellke al hier ook in de Irfngp Kerkstraat een fili aal heeft, heeft een orgel in den hfpdel gebracht, speciaal voor die .personen, die weinig notenkennis bezitten en die toch met volle akkoorden willen spelen. Vroeger jaren gebruikte men in zulke gevallen organoja's, welke men los op het klavier plaatste, en zoo meerstemmige mu ziek speelde. Het in het magazijn tentoongestelde orgiel heeft een ingebouwde harmonista. Op de registerplank is boven de toetsen een nummerschaal aangebracht. Met een enkele handgreep kan nu door middel van een hefboom het klavier worden verscho ven zóó, dat de goede toonhoogte ver kregen wordt. Is dat gedaan, dan drukt men met één vinger den toets van het kla vier die het cijfer draagt van de te spe len muziek naar beneden en men heeft een vol accoord.1 Het is heel eenvoudig, en gemakkelijk zonder eenige muziekkermis kan men zoo goed als zonder voorbereiding een koraal of lied spelen. De Harmonista is dus in de eerste plaats van belang voor hen die niet kun nen spelen. Maar voor hen toch niet al leen B.v. men wenscfrt te spelen viool ai orgel. Maar nu blijkt dat de toonhoogte niet precies dezelfde is. Welnu even de hefboom in bewegjng gebracht en de gewenschte hoogte of laagte wordt ver kregen. Zooals in een advertentie in dit num mer wordt medegedeeld', is de heer Wol zak, vertegenwoordiger van de firma ColdscKiw ding. gaarne berel l om aan be langstellenden de nieuwe vinding nader uit een te zetten. Bioscopen In de Landbouw-Bioscoop worden deze week vertoond de hoofdnum mers „Het stervend land", naar den bekenden roman van René Bazin en „De schrik van Mexico", een Para- mountfilm. Het „Slot Ostende" brengt tot en met Maandag de rolprent „De ge scheiden vrouw", de operette-film van Leon Fall, met Harry Liedtke in de hoofdrol. Dinsdag te 3 en te 5 uur gaat „Maciste als banneling" en te 8 uur: „Het pikante kenteeken". N. B. A. S. Men schrijft ons: De afdeeling Goes van den Neder- landschen Bond van Abstinent Stu- deerendeh zal Zaterdag 23 November in de bovenzaal van de Melksalon „Bustraan", Opril, een propaganda- avond houden met vrijen toegang. Aan vang kwart voor acht. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Hinderwet: C. D. te Kloetinge f 15 s. 15 d. h. Fietsen zonder licht en reflector: F. Z. te Schore, A. v. d. V. te Oude- lande, ieder f 5 en f 1 s. 5 d. en 1 d. h. Fietsen zonder licht: M. E. te Ka- pelle f 5 s. 5 d. h. Rijwielpad anders berijden dan met rijwiel: R. Q. te Bergen op Zoom f10 s. 10 d. h. Met verblindend licht rijden: L. L. te Hansweert f 0,50 s. T d. h. Naam niet op schip hebben: J. D. te Antwerpen, J. J. K. te Oosterhout, L. v. D. te Antwerpen, ieder f 5 s. 5 d. h. Dronkenschap: K. G. te Goes f 15 s. 15 d. h. In dronkenschap een anders veilig heid bedreigen: M. v. d. R. te Goes, f25 s. 25 d. h. Vee laten loopen op beplanten grond: M. A. te Baarland, vrijspraak. Met motor rijden zonder twee rem men: G. H. te Biezelinge f5 s. 5 d. h. Zonder vergunning mestvaalt hou den: L. R. te Goés, vrijspraak. Met vuile wielen rijden: B. R. te Ovezande f5 s. 5 d. h. In en uit. Ingekomen: J. van Paasschen, bak kersknecht, van Wemeldinge, 's Heer Hendrikskinderenstraat 56; fM. A. K. Pohlmann, buffetjuffrouw, van Ham burg, Groote Markt 4; C. H. M. Kra mer, monteur, van Zierikzee, Wester straat 48; P. van de Linde, dienst bode, van Kerkwerve, Nieuwstraat 6; A. Westerhof, botermaker, van 'sHeer Arendskerke, de Ruijterlaan 58; W. J. L. Dekker, meubelmaker, van Veere, Trompstraat '16; M. de Jonge geb. Risseeuw, zonder beroep, van Souburg, Tulpstraat 76; A. van Sabben, ver pleegster, van Breda, Westsingel 83. Vertrokken: F. van Buel en gezin, monteur, naar Kapelle, B 226; E. A. van Andel, koopman, naar Middel burg, Rouaansche kade 120; M. Men- heere, dienstbode, naar Hoedekensker- ke, 38; M. J. A. Baijer, kinderjuf frouw, naar Leiden, Steenstraat 21; M. P. Glerum, kantoorbediende, naar Zie rikzee, C 621; A. K. Huijgens, dienst bode, naar Ossendrechf, D 8. Doopsgezinde Gemeente Zondag 24 November des morgens om half elf uur Ds. J. Koekebakker. Bemesting in de fruitteelt. Over bovengenoemd onderwerp heeft Ir. v. d. Plassche te'Goes'in Wage- ningen een inleiding gehouden. Spr. zei o.m.: Over het algemeen staat de bemes ting in de fruitteelt nog op laag peil, al wordt gelukkig, de belangstelling de laatste jaren veel grooter. Meer en doelmatiger bemesting isniet al leen van belang voor de grootere oog sten, maar ook voor de regelmatigheid ervan en kwaliteit van het. fruit Kunstmest is eerst laat door den fruitteler gebezigd, lang nadat in land bouw het gebruik ervan algemeen was, Spr. staat stil bij het systeem van proefvelden, die ons ten slotte meer inzicht hebben gegeven dan de tabel len door prof. Steglich in 1907 uit gegeven. Het bemestingsvraagstuk in de fruit teelt is niet zoo eenvoudig, omdat het om de vruchten gaat en niet als bij groenten om het blad. Waar de rijpe vruchten einddoel zijn, heeft men te maken met den invloed der-bemesting op de vruchtbaarheid en de grootte èn de kleur der vruchten, 'terwijl ook soms het verband tusscheiy, bemesting en tijd van oogsten van belang is. Ook nu nog is het gebruik in de fruitteelt lager dan bij andere gewas sen en vooral geldt dit voor de stik stof, waarover in de praktijk onjuiste theorieën over de uitwerking zijn ont staan. Stikstof wordt zonder meer een onvruchtbaarmakende werking toege schreven, terwijl ook ziekteverschijn selen op rekening van deze mestof worden gebracht. Ten slotte gaat het ook bij stikstof bemesting er om,dat éfnïet alleen gezorgd moet worden voor een vol doende hoeveelheid der -andere voe- dingszouten, doch men moet ook ver band zoeken met andere groeifactoren waarbij lichttoetreding en klimatolo gische factoren niet mogen worden vesgrten. Waar bemesting met stikstof een verlenging der groei meebrengt, is de factor klimaat in verband met het rij pen van belang. Ook het tijdstip vaii toediening fa van belang. Vrees voor uitspoeling en' het te laat afleveren der meststoffen door de aankoopvereenigingen spelen hierbij o.a. een rol. Oplossing der voe dingsstoffen is sterk afhankelijk van de weersgesteldheid, wét vooral in droge jaren als dit blijkt! Weliswaar mag het gevaar van uitspoeling niet onderschat worden, maar de voedings stoffen behooren beschikbaar te zijn als het gewas ze noodig heeft In dit verband is toediening Van 'herhaalde stikstofgiften van belang; kans opuit- spoeling wordt hierdoor verminderd, Spr. bespreekt daarna de vermeen de invloed van herhaalde stikstofbe mesting op vorstschade en de toedie ning van deze meststof pp aardbei- proefvelden en de z.g. voorraadsbe- mestingen, welke hij fl'iet rioodig acht. Aan de hand van proefveldresulta ten behandelt inleider ook'de andere meststoffen. Wat kali aangaat wordt aangeraden de voorkeur'te geven aan patentkali boven kalizöuf. Ook de verschillende nieuwe stik stofmeststoffen zijn op proefvelden ge probeerd. Hiervan had vooral bij roode bessen sterke ontwikkeling ten gevolge. Stilstaande bij het kaïkvraagstuk vestigt spr. er de aandacht op, dat kalkbemestingen in Zeeland al jaren geleden zijn toegepast door Camman, met vooral veel succes op oudere gronden. Wel is kalk aangeraden voor allerlei ziekten, maar alleen op kalk- arme gronden heeft ze genezing ge bracht. Over de hoeveelheden is in het al gemeen niets te zeggen. Men dient ech ter onderscheid te maken tusschen gevallen bij ziekelijke toestand van het gewas, te weinig groei enz.; en de jaar lijksche bemesting van goed onder houden boomgaarden. Moeders nemen voor de roode, gesmette of Ont stoken huid van de kleine, uitsluitend *t allerbeste, en dat la Doos 30 tn 60 cl Tube 60 cl-Bi| ApolH. en Drogist— Te Laren heeft mevrouw 5-, tij dens het speeluurtje van een der scholao,

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2