DIPLOMATEN tZ SLPUROL N° 159. Vrijdag 92 November 1929 116 Jaargang. TIN. v.ROSSEM's ZEEPAARD ISet ProvincienleuWs Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Binnenland City Magazijn Lrand en Tuinbouw ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 oent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et; per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voocm. Trein-ongelukken. Woensdagavond omstreeks kwart over vijf is bij het Muiderpoortstation te Amsterdam een spoorweg-ongeluk ge beurd, waardoor het treinverkeer be langrijk werd ontwricht. Trein 2343, die om 17.03 uit het Gooi aan het Muiderpoortstation aankomt, wordt daar gerangeerd en vertrekt om 17.23 weer van het Muiderpoortsta tion in de richting Hilversum. Nadat de trein uit het Gooi was aangekomen en door de passagiers was verlaten, reed hij zooals gewoonlijk voorbij het station, om achteruit weer langs het perron van vertrek voor te rijden. Door een verkeerden wissel stand, waarvan de oorzaak nog niet geheel vast staat, reed de trein achter uit en kwam op een voor het station doodloopend spoor terecht. De trein reed met vrij groote kracht op het stootblok in. Dit werd weggeslingerd en kwam op het achterstaande sein huis terecht. De achterste wagen liep omhoog en kwam met de buffers in het kolenhok van het wachthuis. On der een hoek van 450 bleef de wagen, half in het seinhuis geboord, liggen. Het huisje zelf werd ontwricht en de verbindingen met de uit dit sein huis bediende electrische wissels en seinen werden voor een deel verbro ken. Dientengevolge moest bij de ver schillende seinen een wisselarbeider worden gezet en moesten eenige her stelwerkzaamheden worden verridht, alvorens de voornaamste wissels ten minste weer met de hand bediend kon den worden. Een en ander had tenge volge, dat de van het Centraalstation komende treinen slechts met belang rijke vertraging het station Muider- poort konden biereiken en dat dienten gevolge vooral de verbindingen met het Gooi totaal werden ontwricht. Som mige treinen vertrokken met anderhalf uur vertraging. Later in den avond kon de treinenloop weer min of meer op normale wijze geschieden. Voor men den in het huisje vastzittenden wagon los kon trekken, moest men het huisje, dat lichtelijk voorover helde, aan verschillende kanten schoren. Woensdagavond omstreeks 8 uur Is op het spoorweg-emplacement te Zaan dam de locomotief van een goederen trein, welke in de richting Amsterdam reed, met 2 assen ontspoord, vermoe- STEEDS EEN FIJN SORT I_M ENT. 20 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „En wat sfheelf er aan een vol maakt goeden Amerikaanschen?" vroeg hij. „Een verleidelijk denkbeeld, maar niet te verwezenlijken", antwoordde zij sarcastisch. „Ik houd niet van syn dicaten en afval. Ik ga naar binnen om mij wat op te knappen, Grant. Tracht het ronde tafeltje in den hoek te ver overen". Zij sprong uit de auto en liep vlug de stoep op. Grant bracht zijn auto op zij van den weg en wilde haar juist volgen, toen de portier in blauwe li vrei met den hoed in de hand hem ge heimzinnig aansprak. „Een jonge dame heeft mij gevraagd u dit te geven, zoodra u aankwam, me neer", berichtte hij, hem een opge- vauwne half velletje papier overhan digend. delijk tengevolge van een verkeerden wisselstand. Onmiddellijk is uit Am sterdam een werk wagen vertrokken; het personeel is tot laaf it} den avond bezig geweest, de machine weer in de rails te brengen. Daar men als gevolg van dit ongeluk slechts de beschik king had over één spoor, heeft het personen- en goederenvervoer in beide richtingen aanzienlijke vertraging on dervonden. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgevallen. De rationaliseering van de suikerbietenteelt. Op vragen van het Tweede Kamer lid van der Sluis: 1. Kan de minister van binnenland- sche zaken en landbouw mededeelen, welke de resultaten zijn van het voort gezette onderzoek naar de rationali seering van de suikerbietenteelt, welk onderzoek werd toegezegd in de ver gadering van de Tweede Kamer op 18 April 1929 (Handelingen blz. 1946)? 2. Kan Zijne Excellentie een over zicht geven van hetgeen thans op dit gebied wordt gedaan en wat er rede lijkerwijs nog aan ontbreekt? heeft de minister van binnenland- sche zaken en landbouw geantwoord: 1. Het is den ondergeteekende ge bleken, dat de proefveldencommissie der Suikerindustrie aan de Nederland- sche suikerfabrieken de vraag heeft gesteld of zij bereid zijn tot de op richting van een instituut voor de sui kerbietenteelt mede te werken en de kosten daarvan zelf te dragen. Hoewel nog niet alle fabrieken heb' ben geantwoord, meent de commissie, dat het instituut binnenkort tot stand zal komen. 2. Thans wordt op het gebied van rationaliseering van de suikerbieten teelt gewerkt door particuliere suiker bietenzaadkweekers, door de hierbo ven genoemde proefveldencommissie, door de Rijkslandbouwconsulenten en door de suikerindustrie zelf. Is de op richting van het onder vraag 1 ge noemde instituut een feit geworden, dan mag verwacht worden, dat aan de redelijkerwijs te stellen eischen op dit gebied kan worden voldaan. Communistische propaganda Te Utrecht heeft men een man be trapt, die in het donker voor de Krom houtkazerne pamfletten aan de solda ten uitreikte, die tot titel droegen: „Hef Pantser", terwijl als ondertitel staat vermeld „Soldatencourant", uit gave van de communistische jeugd- internationale. Met een auto er van door. Woensdagavond werd de recherche meegedeeld, dat vier personen, die niet onverdeeld gunstig bekend staan, met een mooien luxen auto van de Markt te Eindhoven waren weggereden en dat deze auto nummer 3810 droeg. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat de ze wagen, merk Nash, toebehoorde „Is het zeker, dat dit voor mij is?' vroeg Grant eenigszins twijfelend. „Meneer Grant Slattery", verklaarde de man. „De jonge dame kende uw naam meneer". Grant stak het briefje in zijn vest zak. Hij had een sterk vermoeden, van wie het afkomstig was. En om de zaak nog zonderlinger te maken, zag hij aan den overkant van den weg Itash over den muur leunen, schijnbaar ver diept in de schepen in de haven. i HOOFDSTUK IX. Als zeeman blonk meneer Cornelius Blunn niet bijzonder uit. Maar als gast en aangenaam prater den volgen den dag op Grant's geïmproviseerd zeiltochtje was hij verreweg de po pulairste man aan boord. Susan, die aan de lunch naast hem had gezeten, sloeg hem gade met een blik van ge negenheid, toen hij op het dek heen en weer liep. „Prinses", zeide zij vertrouwelijk tot Gertrude, „ik vind uw vriend, meneer Blunn, de amusantste man, dien wij ooit hebben ontmoet". Gertrude glimlachte. „Hij is een van die onmogelijke men- schen, die altijd kind blijven", ver klaarde zij. „Een picnic als deze is aan den heer van Kempen, magazijn Sint Josef, en ook werkelijk werd ver mist. Onmiddellijk zijn opsporings maatregelen genomen, doch tot heden zijn de dieven nog niet kunnen worden aangehouden, terwijl elk spoor van den auto ontbreekt. De personen, die met den wagen wegreden, wonen al len te Eindhoven. Het Leidsche stadhuis. B. en W. van Leiden hebben den raad in een uitvoerig gemotiveerd voor stel in overweging gegeven voor den bouw van een nieuw stadhuis geen open, noch besloten prijsvraag of meer voudige opdracht uit te schrijven, maar den heer W. M. Dudok, archi tect te Hilversum, op te dragen een plan te ontwerpen. B. en W. stellen daarbij voor te be palen, dat het nieuwe stadhuis op dezelfde plaats als het oude zal wor den gebouwd en een tweeledig ont werp te vragen, het eene met, het an dere zonder behoud van den ouden gevel. De heer Dudok heeft zich bereid verklaard de opdracht te aanvaarden tegen een honorarium, afhankelijk van de bouwsom en stelt zich voor zijn plannen binnen zes maanden te kun nen indienen. De nikkelen munt. Het Nederlandsche Instituut voor Efficiency heeft aan de commissie ln zake de nikkelen munt geantwoord, dat het dit vraagstuk slechts meende te moeten bezien uit het oogpunt van het betaalmiddel. Daaraan aanknoo- pende, wordt als algemeene opmer king gezegd, dat de bestaande zilve ren ruilmiddelen, als te zacht, zich zeer slecht leenen om met behulp van machine* te worden geteld. Zoo doende ondervindt het bedrijfsleven een aanmerkelijken hinder, nu van sorteer- en betaalmachlnes bij groote massa's betalingen geen gebruik ge maakt kan worden. De techniek heeft zich voor hard geld op dit gebied sterk ontwikkeld en opent daarmede de mo gelijkheid tot groote besparing aan arbeid, zoodat deze methodes in het buitenland dan ook veelvuldig wor den toegepast. Een uitbreiding van het muntstelsel met hardmetalen munten van f5,- en f 10,zou mogelijk maken, dat de meeste kleine betalingen met machines waren te doen, hetgeen de snelheid ten goede komt, daar munten veel ge makkelijker en vlugger geteld en ge sorteerd worden dan papieren geld. Noodig ia echter, dat de onderlinge grootte der munten goed wordt ge regeld. Nog wordt in het antwoord gespro ken over de algemeen geldende bezwa ren tegen onze zilveren munten, waar bij dan nog wordt opgemerkt dat door formaat het dubbeltje geheel onge schikt en het kwartje reeds bezwaar lijk is voor mechanische verwerking. de vreugde van zijn leven. Hij was eenvoudig verrukt, toen ik hem me neer Slattery's uitnoodiging overbracht Het zonderlingste is, dat hij nauwe lijks aan boord van een stoomboot kan komen, zonder zeeziek te worden. Maar een zeetochtje als dit vindt hij dol". „Hij kan zijn fortuin maken als ver teller in een café-chantant", grinnikte Bob Lancaster. „Een paar van de ver halen, die hij ons deed, nadat jullie meisjes op het dek waren gegaan! Een er van was over een klein Hol- landsch meisje. Ik moet werkelijk „Bobby", viel Susan hem streng in de rede, „ik schaam mij over je. Hef verhaal zal ons te zijner tijd wel be reiken langs de gewone kanalen. Jij zult het natuurlijk je zuster vertel len. Zij zal het mij vertellen. En zoo voort". „Dan was er nog een verhaal over een Itallaansche meid". Zijn zuster stond op en stak haar arm door den zijnen. „Bobby", zeide zij, „jij en ik zullen een wandelingetje gaan doen. Je hebt het je zelf op den hals gehaald. Ik kan je hier niet zien grinniken en mij den geheelen tijd afvragen, waarom het is. Wij zullen eens naar voren wandelen". Deze bezwaren zouden zijn te onder vangen door ronde munten van hard metaal en van zoodanxgen omvang en gewicht dat de betreffende maatrege len, in ieder geval die van den om vang, ontleend zijn aan het decimale stelsel. Preferent lijkt een zoodanig gewicht, dat men zonder bezwaar in het dagelijksch leven een bedrag van f 100,— nominaal van elk soort of van verschillende munten met zich dragen kan. Voorts wordt nog opge merkt, dat het aanbeveling verdient, dat alle munten aan een zijde het be drag in centen met cijfers vermelden (1000, 500, 250, 100, 25 en 10). Boven den gulden dragen de mun ten dan aan de keerzijde de beeltenis van het Sfaafshoo/d, de andere mun ten het rijkswapen. Bij het maken van een onderscheid voor deze twee reek sen, in kleur van het te gebruiken al liage en in randbewerking, kunnen de verschillende grootte der twee reek sen binnen enge grenzen blijven, zoo dat menigeen buitengewoon groote of kleine munten krijgt. Suikerbieten als voer voor zouters. Op de proefboerderij der Frïesche Maatschappij van Landbouw, te Rij perkerk, is een proef genomen, met het doel, de waarde van suikerbieten voor het mesten van baconvarkens (zouters) te leeren kennen. Een groep van 8 varkens werd ge voederd met een mengsel van 60 dee- len maismeel, 20 deelen gries, 15 dee- len cocosmeel en 5 deelen diermeel. Een andere groep van 7 varkens kreeg bij haar rantsoen van genoemd meng sel elk 2i/i K.G bieten per dag en bo vendien, om de eiwitverhouding niet te wijzigen, nog 1 ons diermeel. Een tweede proef werd genomen met twee groepen van de biggen. De eene groep ontving een mengsel van 100 deelen gerst en 20 deelen diermeel, de andere daarbij 1 K.G. bieten en ons diermeel per dag en per dier. Beide groepen kregen bovendien wei. Bij slachtingen werd de kwaliteit der biefenvarkens in doorsnee beter geacht dan die der andere varkens. Het Veevoederbureau concludeerde, dat, wat den groei betreft, de cijfers der gemiddelde gewichtsvermeerdering per dag bij beide groepen goed over eenkomen. De meelvarkens zijn snel ler gegroeid, de biefenvarkens echter voordeeliger, vooral bij de proef waar bij 2V2 K.G. bieten per dag en per varken werd gevoederd. De snellere groei der meelvarkens is van invloed geweest op de mindere kwaliteit en omgekeerd de minder snelle groei der bietenvarkens op de betere kwaliteit van het bacon. Het voordeel is hier wat den kostprijs per K.G. betreft, aan den kant der bieten varkens, die circa 2Va K.G. bieten per dag hebben ontvangen. Zoolang, als in dit geval, 0.7 K.G. maismeel, 0.23 K.G. gries en 0.18 K.G. „Die omweg is lastig, maar behoor lijk", merkte Susan op. „Ik veronder stel, dat ik nog minstens een kwartier zal moeten wachten. Intusschen, me neer Slattery, ik vind je jacht ver rukkelijk". „Het is inderdaad prachtig," Grant", merkte Gertrude op. „Je had zoo iets in vroeger dagen toch niet, wel?" „Misschien was dat ook wel goed", mompelde Susan met een bij haar zeldzame opwelling van slecht humeur. Gertrude glimlachte tegen haar me dedingster. Grant had den geheelen dag haar zijde haast niet verlaten en zij begon een beetje medelijden te krijgen met dat bekoorlijke jonge En- gelsche meisje, waarvoor haar komst waarschijnlijk noodlottig zou blijken te zijn. Zelfs de picnic was tot haar genoegen bedacht. „Wel, het jacht is gekomen en an dere dingen", merkte zij op. „Het is nooit te laat in deze wereld, zoo lang iemand een vaste wil heeft. Grant, ik zou gaarne naar het Hollandsche Oost- Indië gaan", „Dan zou ik goed doen hem te be velen naar Napels te gaan en kolen in te nemen", stelde hij voor. „Je zult wel zoo goed zijn er aan te denken", merkte Susan op, „dat je den Eersten Minister ven het grootste rijk cocosmeel duurder zijn dan 0.075 K.G. diermeel en 3.57 K.G. bieten, is het voordeeliger bieten te voederen, afge zien van het prijsverschil bij uitbeta ling naar kwaliteit en het grootere ri sico door den langeren duxir der mest- periode bij de bietenvarkens. Bij de andere proef was het voor deel der bietenvarkens tegenover de meelvarkens slechts gering; daarbij komen 0.37 K.G. gerst overeen met 1.39 K.G. bieten. De bieten zijn dus ook hier nog iets in het voordeel. Nieuw middel tegen snotziekte. Onder officieel toezicht van den bur gemeester, den heer J. Westrik, en on der leiding van den heer M. H. Hoog land, .d ierenarts te Barneveld, worden op initiatief van den heer H. Pouw Jr., te Voorthuizen, aldaar gedurende drie weken proeven genomen met het door dr. Konrad Wolf te Berlijn, uitge vonden middel tegen snotziekte bij pluimvee: Eudiphthocid, welke proe ven Dinsdag in tegenwoordigheid va» burgemeester Westrik, .professor dr. De Blieck uit Utreclit, dr. Konrad Wolf, voornoemd, eenige dierenartsen uit den omtrek en andere belangstel lenden, een aanvang hebben genomen. Voor het nemen dezer proeven zijn in drie afdeelingen van een expresse- lijk voor dit doel vervaardigd hok 65 door snofziekte aangetaste dieren bij eengebracht, waarvan er 35, behooren- de tot groep A, met het nieuwe mid del ztxllen worden behandeld, terwijl op de 15 dieren van groep B het ge wone middel tegen snotziekte zal wor den toegepast De rest, eveneens 15 beesten, ondergebracht in groep C, zal daarentegen onbehandeld blijven, ten einde het verschil der dieren ta afloop der proef des te duidelijker tm doen uitkomen. De staking te Sluiskil. De bemiddeling door burgemeester Blok van Axel aangeboden, is door de directie der Cokesfabriek niet aan vaard. Zij blijft op haar ingenomen standpunt staan. Draadlooze telefoongesprekken Naar wij vernemen zul/en op de mailschepen van de S. M. Zeeland over eenigen tijd installaties worden aangebracht tot het nemen van proe ven met het voeren van draadloos- telefonische gesprekken met den Ne- derlandschen vasten wal. Dit is een eerste stap ter verwezenlijking van plannen, welke bij de leiding van ons telefoonbedrijf reed* eenigen tijd hu- staan. der wereld aan boord hebt, die mor genochtend om kwart voor elf te Nizza aanwezig moet zijn om de thee-visit* daar te presideeren". „Dat is ongelukkig", zuchtte Ger trude. „En nog wel zulk een kibbelen de thee-visite, nietwaar?" Lymane, die in den kleinen kring was gezeten, schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. Grant wendde zich tot haar. „Kibbelend, zeg je?" herhaalde hij. „Hoe weet je dat?" „O, er loopen allerlei praatjes", ant woordde zij onverschillig. „Gisteren bijvoorbeeld hoorde men overal, dat die arme beste baron Naga zelfmoord had gepleegd, omdat Amerika nog eens zou warden gevraagd in het Pact te komen". „Ik meende, dat het was, omdat hij bevond één schoorsteen te veel te hebèen op zijn laatste oorlogsschip", merkte Bobby Lancaster op „Idiootl" riep zijn zuster uit. „Dat is de zaak van het Congres van Be perkte Bewapening, niet van het Pact", „Naga vertegenwoordigde evenwel zijn land in beide Commissies", ver klaarde Lymane. „Te veel voor één man. Ik weet, dat hij elk jaar opzag tegen dien reis naar Wasliington". (Wordt vervolgd),

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1