Hoesten 2-persoons Ford, Ambachtsschool Goes. DRAI5!MVAN'VAÜVEHBURG/S-' A .FVFPTRAATI Sr Binnenland School en kerk Yan Overal Gemengd Nieuws. 'matste Berichten. Advertentiën. LEEUWARDEN dan kan men ean oordeel vellen over de verlichting met electriciteit bereikt. Het is ons gebleken, dat Goes, wat winkel- etalages betreft, bij andere plaatsen niet achter blijft, nean, over het algemeen zijn heel wal magazijnen beter verlicht dan in andere plaatsen waar men dikwijls het voor tien jaar geleden gebruikelijke 'lampje met platte reflector of glaskelkje nog aan treft. Benoemd. Benoemd tot opzichter bij de gemeente werken te Eindhoven de heer C. T. Diela- man te We5tkapelle, oud-leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut alhier. Cursus in electro-techniek. Bij genoegzame deelname zal aan de Ambachtsschool alhier in December een cursus in de electro techniek worden ge geven. Aan den cursus kunnen deelnemen installateurs en monteurs. De lessen zul len des avonds gegeven worden. Uitbreiding. De firma A. D. Blanker en Zoon heeft aan hare zaak eein speciale afdeelimg in wijnen en likeuren verbonden. Deze af- deeling is aangebracht in het verbouwde pand No. 1 OprilBeestenmarkt. Dammen Vrijdag speelde Gpes I tegen Vlissingen I voor den Zeeuwschen Dambond. De uitslag is als volgt: Gfoes I Vilssingen I. A. CorstanjeA. Meyer 1—1 W. de BruinJac. Boogaard afgebroken K. L. KramerL. Goedbloed afgebroken J. v. CalmthoutJ. Goedbloed 20 M. v. d. BergheM. Maas afgebroken L. DekkerStreefkerk 02 J. J. SnoodijkJ. de Nooier 20 H. den HartogF. de Poorter 20 L. v. HouteA. de Kok 02 A. Hendriks-D. J. Tijl 1-1 8-6 Onbestelbare post Brieven binnenland: Raad van Ar beid, Utrecht; N.V. Mignot de Block, Wemeldinge; N. Verhulst, Kamper land; Burgemeester, St. Laurens; A. D. Snoep, Kapelle. Briefkaarten binnenland: H. Wemst, Rotterdam. Eén briefkaart zonder adres. N.B. Den afzenders wordt aanbe volen op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stuk ken van een volledig adres straat- naaiy en huisnummer te voorzien. Banken in moeilijkheden. De Haagsche rechtbank heeft na eigen aangifte in staat van faillissement ver klaard J. H. A. Duynstee, kassier en com missionair in effecten te Delft. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. v. d. Burcht van Lichtenbergh en tot curator mr. Chardon. De ongedekte passiva moeten naar de „Msb." verneemt, ruim f300.000 bedra gen. M'-l LJi Het bankiershuis L.. F. H. Aders eh Co. te Oudewaler, heeft zijn betalingen gestaakt. Het tekort beloopt een bedrag van circa f 130.000. Heel Oudewater is door dit bankroet in opschudldimg ge bracht, daar vrijwel iedereen gedupeerd is. Vooral kleine luiden, die het bankiers huis geld of papieren hadden toevertrouwd zijn het slachtoffer geworden. Velen zijin geheel geruïneerd, anderen zagen al huil spaarduitjes verloren gaan. Getracht is met de gedupeerden een minnelijke schik king te treffen, maar tot nu toe is dit niet gelukt. De pogingen zullen worden voort gezet. Auto-ongeluk. Zaterdagavond omstreeks halfacht is op den Steenweg tusschen Hilte en Heyen een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen zwaargewond werden. Twee auto's botsten n.l. met groote hevigheid tegen elkaar; in den eenen wagen waren gezeten eenige vertegenwoordigers van Phi lips, in den andere de familie Vermeire, wonende Meerhovemveldscheweg. Door den sterken schok werden bijna alle inzittenden over den weg geslingerd. Vijf van de passagiers van beide auto's werden zwaar gewond. Dr. Goossems ver leende ter plaatse de eerste hulp, waarna de gewonden naar het R. K. ziekenhuis te Tilburg werden vervoerd. Nood land ing. "Zaterdagmorgen om half elf is te Echt teld, bij Tiel, wegens een motordefect ge land het vliegtuig D 1017, vain de Duitsche LuftHansa, onderweg van Keulen naar Amsterdam. Aan boord waren de heer Heim, als bestuurder, en een mecanicien. Het vliegtuig had 100 K.G. post en vracht goed aan boord. Het heeft een vlotte lan ding gedaan op den vasten kleigrond van de uiterwaarden. De vlieger deelde mee, dat hij ie kam pen had gehad met hevigen wind op zij Inbrekers op heeterdaad be trapt. Zaterdagnacht zijn door de politie te Rotterdam aangehouden de 40-jarige bank werker J. D„ de 36-jarige los-werkman J. M. W. en de 54-jarige smid W. M. in de machinefabriek van v. H. aan de Oost-Maaslaan aldaar. De politie was gewaarschuwd, dat er onraad was en bij onderzoek in de fabriek werden de drie mannen, die zich op verschillende plaat sen verstopt hadden gevonden. Het bleek, dat zij zich toegang verschaft hadden via het dak aan de achterzijde. In het kantoor vend men de brandkast aangeboord, maar nog niet geopend. Er was een groot be drag in geld aanwezig. De aangehoudenen goede bekenden van de politie, hebben een bekentenis afgelegd. Poolsch oplichter aange houden. De Maastrichtsche politie heeft aange houden een Pool, I. H. genaamd, Zijn aanhouding geschiedde op verzoek van den hoofdcommissaris van politie te Rot terdam daar hij ten inadeele van een firma aan de Willemskade aldaar een bedrag van 100 pond sterling zou hebben ver duisterd. Tevens wordt hij verdacht vain ver duisteringen en oplichtingen te Roermond, Utrecht en Rotterdam gepleegd, tot eein totaalbedrag van f 100.000. De aangehou dene is afkomstig' uit Kattowitz. Botsing tusschen auto en boerenkar. Op den rijksweg onder de gemeente Best, nabij het Wilhelminakanaal, reed de auto van den heer de Jong, uit Oir- sdhot, in volle vaart een boerenkar, be spannen met een paard, van achteren aan. De voerman van deze kar, A. v. d. Mey- den, uit Best, werd er af geslingerd en bleef zes a zeven meter verder liggen. De man is naar het ziekenhuis vervoerd; hij heeft een schedelfractuur gekregen, zijn toestand is levensgevaarlijk. Hij is ge huwd en vader van zes kinderen. Het paard van v. d. Meyden werd licht gewond en de chauffeur van de auto kwam er zonder kleerscheuren af. De wagen werd grootendeels vernield. Rijks- en ge meentepolitie hebben beslag gelegd op de auto en den chauffeur in voorloopjge hechtenis gesteld. Vaccinatiedwang en alastrim. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlenging van de tijdelijke opschorting van den indirecten vaccinatied'wang, ver klaarden vele leden zich- met dit wetsont werp te kunnen vereenigen, doch eenige andere leden meenden, diat geen verdere opschorting mag plaats hebben. Zij waren van oordeel dat het optreden en vooral het zich uitbreiden' van de pokken (of alastrim) ten onzent is te wijten aan het op den achtergrond komen van de inen ting. H.i. is met de ervaring, met het gebruik der entstof van Lausanne zoowel in Zwitserland als hier te lande opgedaan, het enoephalitisvraagstuk opgelost, het geen echter van andere zijde betwijfeld werd. Men betreurde dat de regeering niet meer gegevens (cijferstatistieken) heeft overgelegd en drong alsnog op verstrek king daarvan aan. Verder wenschten vele leden, volledige inlichtingen te ontvan gen omtrent de in ons land gebruikte ent stof. In het bijzonder werd ook gevraagd naar de resultaten van het gebruik der Leidsche entstof, afkomstig uit een perio de toen de encephalitis postvaccinal in Nederland nog niet was geconstateerd. Vele leden- konden de opmerking niet weerhouden, dat tijdens de alastrimepidle- mie van het geneeskundig staatstoezicht niet die leiding is uitgegaan, waaraan in de gegeven omstandigheden zoo dringend behoefte bestond. Sommige leden spraken zelfs van groote zorgeloosheid van het Staatstoezicht. Dat de aanvankelijk op getreden lichte ziektegevallen als alastrim werden aangeduid, achtte men verklaar baar, doch men betreurde ten zeerste dat het geneeskundig Staatstoezicht aan zijn gtiose als de eenig juiste is blijven vasthouden, ook toen meerdere ernstige ziektegevallen tot een ander inzicht had den moeten leiden. De vraag werd gesteld of de encepha- litis-oommissie wel met voldoende voort varendheid werkt. De onderscheiding tusschen variola ma jor en variola minor, thans in de wet ge bracht, werd door verscheidene leden juist geacht. Van andere zijde maakte men echter tegen die onderscheiding, vooral ook om practische redenen, bezwaar. Valsche aangifte? Zooals men weet, had des Zondags 3 November, zekere v. d. P. uit Egmond- Binnen bij de politie aangifte gedaan, dat zijn zwager, eveneens v. d. P. geheeten op den weg van Alkmaar naar Egm-ond, zou zijn overvallen door drie onbekende mannen, die hem zouden hebben beroofd van f 500 plus eenige cheques ter waarde van f6000. In dat bericht werden reeds eenige opmerkingen gemaakt omtrent den opgegeven tijd vain den overval, die niet overeenstemde met de tijden van aankomst der treinen in Alkmaar, waarmee v. d. P. gereisd zou hebben. De toestand van den man was zoodanig, dat hij niet kon worden verhoord; zijn zenuwen waren Jotaal in de war. Deze toestand is inu iin de laatste dagen verbe terd, zoodat de politie met den man heeft kunnen praten. Zij heeft daarbij het zeer sterke vermoeden gekregen, dat hier spra ke is geweest van een valsche aangifte. Een eigenaardige schoolkwestie. Te Velsen doet zich een zeer eigenaar dige kwestie voor. Dit voorjaar overleed daar het hoofd van een openbare school. In den raad heeft men al meermalen ge vraagd, wanneer in deze vacature zou worden voorzien, waarop de wethouder van onderwijs antwoordde, dat B. en W. het over de voordracht niet eens konden worden met den inspecteur. B. en W. wensdhten als no. één der voordracht een onderwijzer uit de g-emeente, zulks in over eenstemming met den wensch van den raad cloelh 'de inspecteur wenschte eein ander op de eerste plaats. Eindelijk was de wettelijke termijn ver streken en deelden B. en W. mede, dat Ged. Staten in deze vacature zouden voor zien, doende wat des raads is. Ged. Sta ten hebben nu tot hoofd benoemd de heer G. Heino, hoofd een er school te Wormer. Het eigenaardige is nu, dat dit benoemd hoofd voorloopig wel niet in functie zal komen. B. en W. van Velsen hebben een tijdelijk hoofd benoemd en zij denken er niet aain, deze plaats te laten innemen door het nu benoemde hoofd. De vraag doet zich dus nu voor, of Ged. Staten die maatregelen zullen kunnen nemen, waardoor het benoemde hoofd zijn functie zal kunnen uitoefenen. Naar het ziekenhuis te Amersfoort is een man vervoerd, die verdacht werd van inbraak in het naburige dorpje Wou denberg en daar, toen hij vluchtte, door een gemeente-veldwachter werd aange schoten. Men vreest voor zijn leven. Te Marseille is de Duitscher Karl Reinecker, die een Amsterdamschen hout handel voor f67.000 had opgelicht, ge arresteerd op het oogenblik, dat hij zich naar Ned.-Indië wilde inschepen. Uit verschillende deejein van Frankrijk wordt koude gemeld met sneeuw val. Te Lorient heeft het gesneeuwd en het vriest er. Heel veel sneeuw is er iin de Hooge Vogezen gevallen en vrijwel overal in het gebergte. Maar ook te Motnt- peUier in het Zuiden heeft het gesneeuwd. De krach aan de New York- c h e beurs en het toerisme van Amer ikanen. Volgens bij de Londen News ingekomen berichten, vertoonen de jn Europa ver blijvende Amerikaansche toeristen de laatste weken een geweldige haast om naar Amerika terug, te koeren, hetg-en zich in de eerste plaats openbaart in eetn welr haast „sauve qui peut", bij het bespreken van hutten aan boord der transatlantische booten. Te Londen is de aandrang, voor passage wat minder gpoot dan te Parijs, waar in het bijzonder voor de op zoo kort mogp- lijken termijn vertrekkende schepen, een buitengewone navraag is. Het op 30 Oc tober van Cherbourg naar New York vertrokken s.s. George Washington was tot de laatste hut uitverkocht, en vele Amerikanen moesten worden afgewezen. Vele van hen wenschten van de passage kantoren de zekerheid, dat hun vertrek bin nen enkele uren zou kunnen plaatshebben, aangezien zij alléén door een overhaaste terugkomst in Amerika zouden kunnen redden wat nog te redden was. De geleden koersverliezen zijn van zeer ongunstige» invloed geweest op de be schikbare fondsen der duizenden Ameri kanen, die voornemens waren van een langdurig Europeesch wintervenblijf te genieten en die nu veelal in een lagere scheepsklasse dan waarin zij gekomen wa ren, hals over kop naar hun haardsteden terugkeeren. i Bronchitis en Kinkhoest |5* Siroop perflesch 1 gld. Bonbons per doos 60ct. Bij Apoth. en Drogisten Souvereiniteit in Poolgebie den. Nog niet lang geleden werd een geschil tusschen Noorwegien en Engeland over het bezit van het eiland Bouvet in het Zuidpoolgebied in dier voege beslist, dat de Britsche regeering de souvereiniteit van Noorwegien over het eiland erkende. Thans heeft de Noorsche minister president Mowinckel in een rede ver klaard, dat de Noorsche regeering, in aanmerking, genomen het feit, dat Noor wegen steeds het standpunt heeft ingeno men dat gebied, hetwelk niet de fatco door een natie is bezet, als Niemandsland moet worden beschouwd, de theorie der z.g,. sectoren heeft prijsgegeven. Als voor beeld dezer politiek noemde Mowinckel de onlangs plaats hebbende bezetting, door Noorwegen, van het Jan Mayeneiland, dat een zeer belangrijk gebied kan wor den. Ook ten opzichte van Fratnz Josefs- larad is deze methode gevolgd, daar Noor wegen van meening is dat zijn staatsbur gers het recht hebben daar te jagen en te visschen, gelijk tot dusver het geval was, zender door eenige andere mogendheid' te worden gestoord. Thans maakt Sovjet- Rusland er aanspraak op. Mevrouw Zoebkoff. Zaterdagmiddag om 5 uur is in de kapel van den ouden burcht te Kronberg een plechtige rouwdienst gehouden voor le Woensdag j.l. te Bonn overleden me vrouw Zoebkoff, geboren prinses Victoria van Pruisen. Onder de aanwezigen btvon ien zich o.a graaf Friedrich Karl van Hessen en zijn echtgenoote. De vroegere keizerlijke dynastie werd vertegenwoordigd ioor prins Adalbert van Pruisen. De kist *as bedekt met chrysanthenums en tal van kransen. Er waren o.a. kransen van den ex-keizer en van het vroegere z g. yKronenregiment". Een geestelijke hield ^en lijkrede en zegende vervolgens het stoffelijk overschot. Met het gezang „Wenn ich einmal soil scheiden* werd de plech tigheid besloten. Mgr. van de Wetering f Men meldt ons uit Utrecht: Hedenmorgen te 5 uur is Monseig neur Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, die gistermorgen in een kerkdienst van het Seminarie Rijsen- burg plotseling ongesteld werd, over leden. Daodelijk ongeval. Men meldt ons uit Zwolle: Hedenmorgen werd een stoomketel vervoerd naar de vloerzeilfabriek al hier. Bij de fabriek aangekomen kan telde de ketel en viel, waarbij de 23- jarige H. v. d. V. onder den ketel te recht kwam, en zoo ernstig gewond werd, dat hij spoedig overleed. Nog twee andere arbeiders zijn ernstig ge wond. Van een werd de borstkas in gedrukt. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Helena Christina d.v.Ma- chiel Johannes Arnoldus Agterberg en Helena Christina de Wit; Marïnusz.v. David Harinck en Jozina Jacomina de Jongh; Wilhelmina Elisabeth d.v. Jo hannes Lambertus Borgs en Elisabeth van Hese; Pieter z.v. Johannes Jaco bus Petrus Liplijn en Krina Cooman. Overleden: Pieternella de Munck 32 j., echtgenoote van Jan Geensen; Johanna Sophia Elisabeth Verbeemen 18 j. LICHT OP. Dinsdag 19 November 4.34 uur Woensdag 20 November 4.33 uur WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 19 dezer luidt-, meest matige wind uit N. rich tingen, half tot licht bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November: 20 Wolphaartsdijk, hoefje, Pilaar. 20 Goes, verpachting bouw- en wei land, van Dissel. 20 Wolphaartsdijk, woon- en winkel huis, tevens koffiehuis met schuur, erf en tuin, Blaupot ten Cate en Pilaar. 29 yerseke, woonhuizen met tuin, van Dissel. December 4 Wolphaartsdijk, inboedel, Pilaar. 18 Yerseke, hofsteedjes en bouw- en weiland te Yerseke en Schone, Verbist. 19 's Gravenpolder, weiland te 's Gra venpolder en Hoedekenskerke, Verbist. ,A Heinkenszand, bouw- en weilan den, Pilaar. Waarde, bouwlanden, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November: 18 Bioscoop Slot Ostende, „Metropo lis". 18 en 19, Landbouw-Bioscoop, „De Prins-Student van Heidelberg". 27 Schuttershof, Ned. Ver. van Huis vrouwen, A. Alt, „Die Meistersin- ger von Neurenberg". 29 Schuttershof, operette „De Boe melbaron". Landbouw-Bioscoop, „Ich küsse Ihre Hand Madame". AANBESTEDINGEN. November; ,A 20 Heinkenszand, bouwen schoollo kaal, A. J. Rijk. 22 Goes, bouwen concierge-wonlng Rijkslandbouwwinterschool, Direc teur Gemeentewerken. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 18 Nov. 1929. Vlasaanvoer 2070 blauw f 0,95 a Tl,25 4000 groniuger f 1,05 a f 1,25 1100 wit f 1,05 a f 1,25 9400 geel fl,05 a ,f-l,25 weinig verbetering markt gedrukt omzet gering. Granen buiten]andsche zeer vast. Meel f 15,50 a f-.-, Mais Laplata f 177 Haver (danziger) f 8,25. Boekweit, f 10,05. Binnenlandeehe: Tarwe f 11,25 a f3 2,— Gerst Chevalier 9,a 9,50 Haver 7,75 a 8,25 Erwten 12,50 a 14,25 Schokkers, 17,00 a 1'8,50 Bruine Boonen 19,a 81, Maanzaad (blauw) 88,a 85, karwijzaad 85,a 37, Lijnzaad (voer) 17,a n 19, Zaai (blauw-bloei) 21,a 22, Wit-bloei 19,a 21, Mosterdzaad (geel) a f Koolzaad a v Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 2,00 a f 2,70; Bonten f 2,00 a f 2,60, Eigenheimers f 1,25 a f 1,50. VARKENSMARKT. >bt Varkensaanvoer 887 eerste kwaliteit 4,76 a f 0,84 tweede f 0,67 a f 0,75 derde f 0,55 a f 0,66 zouters f 0, f export f 0,7 2 a f 0,82. Handel vlug. Mede namens mijn Dochter, Schoon- en Kleinzoon, betuig ik mijn hartgron- digen dank voor de vele hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Mej. JANNA J. VAN DER SLIKKE. K. VAN DER SLIKKE. Wolphaartsdijk, 18 November ig2g. Wegens aanschaffing van grooteren wagen TE KOOP met laadbakje, geschikt voor bakker, "t anderszins. Brieven onder motto „AUTO", aan het Bureau van dit Blad. Bij genoegzame deelname wordt in DECEMBER een CURSUS begonnen in BLBOTROTBCHNIBK Hieraan kunnen deelnemen Installateurs en Monteurs. De lessen worden des avonds gegeven. Inlichtingen verstrekt de Directeur. BESTUUR

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3