vmfiomt de huid Rechtszaken. ProVincierueuWs Sport. Stadsnieuws. roep mogen doen op handelaars, laat ik in het midden. Wanneer dit een en kelen keer zou geschieden, zouden zij er ongetwijfeld zelf geen bezwaar te gen hebben. Maar ik kan niet inzien, waarom een bestuurslid van een in stelling, alleen omdat hij wel eens iets in een bepaalde zaak koopt, het recht zou hebben op een finantieele tege moetkoming van de zijde van den ver kooper ten bate van een zaak, waar voor hij zich interesseert en evenmin waarom een dergelijk verzoek op on heuschen foon zou mogen worden ge daan". Dèielfde grieven als hierboven ge noerttd spreken uit een omzendbrief die mr. Éverts uit handelskringen de zer dagen werd gezonden. Na een staaltje gegeven te hebben waarvoor al niet een bazar wordt ge houden, eindigt deze omzendbrief: 's/Wordt het nu langzamerhand geen tijd dat althans de winkelstand zich gaat onthouden van hef meedoen aan bazars. Wil men een bazar inrichten met artikelen van particulieren, eigen huiswerk, kunstnaaldwerk en dergelij ke, desnoods aangevuld met artikelen die men bij den winkelier koopt, wel nu, dan is er niets op tegen, om, als men met het doel sympathiseert, door geldelijke bijdragen een dergelijken bazar mogelijk te maken. En dan de nu gevolgde, dan zal menigeen de lust vergaan om een bazar in te richten en déifi zal dit juist het middel blijken te zijn om de kwaal te genezen". Rechtbank te Middelburg. Systeem voor goedkoope wegenkaarten A. K., 42 jaar, koopman te Goes werd fen laste gelegd, dat hij op 11 Juni 1929 te 's Heer Arendskerke in een aan hem verdachte uitgereikte be lastipgkaart voor de Wegenbelasting geldig van 11 Juli 1929 tot en met 30 September j.l. 2 maal den datum 11 Juli 1929 heeft veranderd in 10 Juli 1929, met het oogmerk om die belas- tingkaart aldus te gebruiken, waar' door nadeel kon ontstaan. Eisch: f25 boete of 25 d. hechtenis. De zekere visscher. Ph. P., 19 jaar, werkman te Yerseke, wérd verdacht dat hij op 20 Augustus j.l. te Yerseke uit een waterput met de hand, aan niemand toebehoorende paling heeft bemachtigd, wetende dat hij daardoor inbreuk maakte op de rechten van J. C. v. d. B. Eisch: f 10 boete of 10 d. hechtenis. Lucht-acrobatiek. Ter zake van het met een vliegtuig uitvoeren van kunstvluchten boven de bebouwde kom van Gouda, had zich Vrijdag voor het kantongerecht aldaar een vlieger uit Soesterberg te verant woorden. Hef O. M. achtte zijn capri olen een overtreding van art. 55 van het luchtverkeersreglement en eischte tegen den verdachte, die niet versche nen w'as, tien gulden boete, te vervan gen door drie dagen hechtenis. De ver oordeeling was conform den eisch. Het spoorweg-ongeluk bij Meppel. Voor de rechtbank te Assen hebben terecht gestaan Ulm Egbert Hillinga, hoofdconducteur te Meppel, en Jan Hendrik Langkamp, machinist te Zwol lerkerspel, aan wien bij dagvaarding wordt ten laste gelegd, dat het aan hun schuld, althans aan de schuld van één hunner, te wijten is geweest, dat op._5 September 1929, onder de ge meente Havelte gevaar is ontstaan voor het verkeer door mechanische kracht over den spoorweg van Meppel naar Steenwijk, hetgeen zich als volgt heeft toegedragen. In den morgen van bedoelden dag waren verdachten, resp. als hoofdcon- ducteür en machinist dienstdoend op den personentrein, die om 5.51 van het station Meppel in de richting Steen- wijk vertrekt Alvorens genoemde trein vertrok, is ieder der verdachten per soonlijk door den stationsambtenaar Wolter Kok medegedeeld, dat de brug- anjbtenaar over de Smildervaart niet present was, uit welke mededeeling verdachten konden en moesten begrij pen, dpt er groote kans bestond, dat de in den spoorweg tusschen Meppel en Steenwijk liggende brug over de Smildervaart niet gesloten, althans niet veilig voor het spoorwegverkeer was en dat het sein voor de brug onveilig zou staan. Krachtens opdracht van ge noemden stations-ambtenaar heeft de eerste verdachte mede op de locomo tief plaats genomen, waarna toen in de richting Steenwijk is vertrokken. Ofschoon ieder der verdachten voor zich opmerkte, dat de voor-seinpaal voor bewuste spoorbrug onveilig stond, hetgeen dus wilde zeggen, dat zij bei den wisten, althans behoorden te we ten, dat aan den hoofdseinpaal voor de brug het sein onveilig moest wor den verwacht, heeft verdachte Hil linga den mede-verdachte Langkamp niet bevolen, de snelheid van den trein zoodanig te verminderen, dat de trein met zekerheid voor den hoofd seinpaal tot stilstand kon worden ge bracht, noch bevolen den trein tot stilstand te brengen voor den afstand seinpaal, maar toegelaten, dat, of schoon hij de stellige zekerheid, dat de brug veilig berijdbaar was, niet had verkregen, de trein met veel te groote snelheid doorreed. Evenmin heeft ver dachte Langkamp uit eigen beweging de snelheid van den trein verminderd of hem tot stilstand gebracht. Daar de spoorbrug open was, is de locomotief in de Drentsche Hoofd vaart geraakt, tengevolge waarvan ba gagewagen, postrijtuig en een of meer wagens, deel uitmakende van den trein zijn beschadigd. Behalve verdachten bevonden zich in den trein reizigers en postbeambten in dienst. Mitsdien is er gevaar voor het verkeer door me chanische kracht over genoemde spoor weg ontstaan en wel doordat beide verdachten op de beschreven wijze in hun plicht zijn tekort geschoten en hoogst nonchalant zijn geweest. Het O. M. eischte tegen elk der ver dachten zes weken hechtenis. Ds. B. Meijer f Op 49-jarige leeftijd is te Yerseke overleden Ds. B. Meijer, predikant bij de Geref. Kerk te Yerseke Ds. Meijer werd in 1909 candidaat en heeft 12 jaren te Brouwershaven en 14 jaren te Yerseke gestaan. Het kanaal van Terneazen. B. en W. van Gent hebben in een bijeenkomst van journalisten hun ver langens uiteengezet betreffende de uit breiding van de haven-inrichtingen van Gent. In deze bijeenkomst heeft men vooral den nadruk gelegd op de nood zakelijkheid van een nieuwe groote zeesluis bij Terneuzen. Het gemeente bestuur van Gent, aldus de burgemees ter, heeft herhaalde malen bij de Bel gische regeering aangedrongen op be spoediging van de onderhandelingen met de Nederlandsche regeering voor het bouwen van deze sluis, zooals men reeds in 1895 is overeengekomen. De daartoe benoodigde terreinen zijn trou wens sedert vele jaren door den Bel gischen staat aangekocht. Het gemeentebestuur van Gent, dat den steun heeft van leiders uit in- dustrieele en commercieele kringen, is vast besloten van de regeering te Brus sel te eischen, dat de kwestie van den bouw van deze nieuwe zeesluis bij Terneuzen gescheiden wordt van het geheel der Nederlandsch-Belgische on derhandelingen. J. H. Blum f Zondagmorgen te half zes is in het St. Joseph Ziekenhuis te Vlissïngen overleden de heer J. H. Blum, ge woond hebbend op Duinvliet onder Aagtekerke, vlak bij Domburg. De overledene, die den leeftijd van 77 jaar mocht bereiken, heeft veel ge daan in het algemeen belang en dat van Zeeland in het bijzonder. De heer Blum begon zijn loopbaan bij het lager onderwijs en was o.a. hoofd eener school te Scheveningen. Later werd hij leeraar in het Duitsch aan het Gymnasium te 's Gravenhage, welke betrekking hij 26 Maart 1896 verwisselde voor die van Arrondisse- meuts-schoolopziener te Alkmaar. Hier bleef de heer Blum nog geen 5 jaar, want met ingang van 21 Februari 1901 werd hij schoolopziener in het district Middelburg en koos hij Vlissingen als woonplaats. Ook na zijn aftreden als zoodanig in 1906 bleef hij in Zeeland wonen. De heer Blum heeft zich veel in het openbaar leven bewogen en werd spoe dig na zijn vestiging te Vlissingen voor de anti-rev. partij gekozen tot lid van den gemeenteraad, terwijl diezelfde partij hem op 10 Januari 1905 koos tot lid van de Prov. Staten van Zee land. Op 3 Juli 1907 kozen de Staten hem tot lid van Ged. Staten. In die functie heeft hij zich naar zijn over tuiging en met volle kracht gegeven aan de belangen van ons gewest, tot dat hij bij schrijven van 6 Juni 1922 aan de Staten bericht zond, zich om gezondheidsredenen genoopt te zien, zoowel voor lid der Prov. Staten als van Ged. Staten te bedanken. Intusschen had zijn werklust hem ge legenheid geschonken ook lid der Tweede Kamer te zijn. Daartoe werd hij in 1909 door het toenmalige district Middelburg afgevaardigd, doch in 1913 werd zijn mandaat niet meer hernieuwd, omdat het district omging. In de Ned. Herv. Kerk heeft de heer Blum zoowel te 's Gravenhage, te Alkmaar als te Vlissingen in ver schillende functies zijn krachten gege ven. Van zijn werk op onderwijsgebied zij nog vermeld, dat hij jarenlang vice- voorzitter is geweest van de Vereeni- ging voor Christelijk Volksonderwijs en dat hij destijds regeeringsafgevaar- digde was naar onderwijscongressen in Zweden en in Duitschland. De Ver- eeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg heeft voor een groot deel aan zijn stuwkracht haar ontstaan en dat van haar scholen te danken. De overledene was een begaafd spre ker en talrijk zijn de lezingen geweest die hij op literair en politiek terrein heeft gehouden. Ook op maatschappelijk gebied heeft de heer Blum zich gegeven en dan dient er aan herinnerd te worden, dat hij was mede-oprichter en jarenlang voorzitter va_n_ de Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der t. b. c. bestuurslid van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzin nigen in Zeeland „Vrederust" en thans nog bestuurslid en steunpilaar van de afdeeling Domburg en omstreken van de Zeeuwsche Hervormde Diaco nessen-Inrichting. Behalve al de hier bovengenoemde zijn er nog verschillende vereenigingen en instellingen, aan welke de heer Blum daadwerkelijken of moreelen steun verleende en vele particulieren zullen zich den overledene blijven her inneren, als iemand met een groote hulpvaardigheid. Het heengaan van den heer Blum zal dan ook zeker met groot leedwezen in breeden kring wor den vernomen. De teraardebestelling van het stof felijk overschot is bepaald op Donder dagmiddag te 12 uur op de algemeene begraafplaats te 's Gravenhage. COLIJNSPLAAT. Daar Mej. M. Minderhoud te Westkapelle, die als no. 1 voorkwam op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school alhier, wegens hare benoeming te Sta- venisse haar sollicitatie heeft ingetrok ken, is door B. en W. Zaterdagmorgen een nieuwe voordracht opgemaakt. De ze luidt als volgt: 1. Mej. Kwaak te te Oost- en West-Souburg; 2. Mej. Dekker te Nieuw- en St. Joosland; 3. Mej. de Bruine te Middelburg. ELLEWOUTSDIJK. De handboog sociëteit „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk wist in het afgeloopen seizoen op de door haar bijgewoonde 22 wedstrijden 80 hooge vogels te bemachtigen, t.w. 15 eerste klepprijzen; 15 tweede klep prijzen; 1 derde klepprijs; 1 vierde klepprijs; 4 hoofdvogels; 17 zijvogels; 15 hoofdkallen en 12 kleine kallen. Tevens werd beslag gelegd op de twee zilveren wisselbekers en het kam pioenschap voor Zuïd-Beveland in hef klep- en vogelschieten. HANSWEERT. Het motorschip „Tam- sa 15" is alhier door den deurwaarder namens een bergingsmaatschappij aan den ketting gelegd. Het met grint geladen sleepschip .Rijnster" is in de Wemeldingsche Vleïe omhoog gevaren en blijven zit ten. Later is de boot met behulp van 2 booten vlotgekomen en heeft de reis naar bestemming voortgezet. HOEDEKENSKERKE. Op de voor dracht voor opziener aan het Water schap de Drooggemaakte polder van Bleiswijk en een gedeelte van Hille- gersberg komt voor de heer J. Pries ter, waterbouwkundig ambtenaar al hier. Er waren 65 sollicitanten. 's HEER ARENDSKERKE. Men schrijft ons: Zondagmiddag had in de Ned. Herv. Kerk alhier een officieeie dienst plaats ter gelegenheid van het vertrek van de tegenwoordige wijk zuster, Zuster Lippits en van de komst der nieuwe Zuster, Zuster Kranenburg, beiden diaconessen van Bronovo te 's Gravenhage. Het ruime gebouw was geheel met belangstellenden gevuld, want de vertrekkende Zuster, die zes jaar lang Nisse, Heinkenszand en 's Heer Arendskerke vol toewijding verzorgd heeft, was bij allen, die haar kenden, geacht en geliefd. Ds. de Voogd had tot tekst Matth. 25 vers 36, het middengedeelte: „Ik was krank en gij hebt mij bezocht". Na den middenzang richtte spreker het woord tot Zuster Lippits en dankte haar voor de liefderijke hartelijkheid, die zij in de afgeloopen jaren aan de zieken bewezen had. „Hoe menigeen in dit kerkgebouw" zeide Ds. de Voogd, .heeft na een operatie of gedurende een zware ziekte Uwe trouwe hulp ondervonden". Daarna het woord rich tend tot Zuster Kranenburg, heette spreker haar van harte welkom en wenschte haar kracht toe voor de zware taak, die haar wacht, dubbel zwaar nu zij die moet aanvangen in dit gure jaargetijde met slechte wegen en ruw weer, waardoor de overgang van de residentie naar hier nog grooter wordt. Ten slotte verzocht Ds. de Voogd de beide Zusters toe te zingen Psalm 134 vers 3 „Dat 's Heeren zegen op U daal". Dat in deze ontroerende oogenblikken velen dachten aan de zorgen, aan hun dierbare huisgenoo- ten besteed, bleek aan de tranen, die uit menig oog opwelden. KRABBENDIJKE. Door het bestuur der veilingsvereeniging „E. M. M." al hier, is besloten een machine aan te schaffen voor het sorteeren van uien. De opgegeven kwantums uien zijn vol doende om onder het merk U. C. B. te kunnen veilen. Onze dorpsgenoot J. v. Harn is werkzaam gesteld als stations-arbeider bij de Ned. Spoorwegen te Vlissingen. De heer A. Klaver, predikant te Hoorn, zal op 29 Nov. a.s. voor hef Nutsdepartement alhier een voordracht houden over: „Heyermans en zijn werken". MIDDELBURG. Gisterenmiddag is de 79-jarige heer P. V. op den Dam al hier ineengezakt. Een hartverlamming bleek een einde aan zijn leven te heb ben gemaakt. OVEZAND. De raad vergaderde 15 dezer. Aanwezig de voorzitter en alle leden. In verband met de verhooging jaarwedde van den veldwachter werd ook de pensioengrondslag nader vast gesteld. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer C. Vermeule. In de begrooting van 1930 werd op verzoek van Ged. Sta ten eene wijziging aangebracht. Benoemd tot onderwijzeres (5e leerkracht) aan de R.-K. school alhier, Mej. J. H. van Bers te Kloetinge. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 76 stuks hoornvee. De handel was traag. SCHORE. De heer M. Hemmekam alhier, herdacht Vrijdag den dag, dat hij 30 jaar geleden in functie trad als veldwachter dezer gemeente. Als zoo danig volgde hij zijn vader op, die deze betrekking gedurende 27 jaren bekleedde, zoodat de familie Hemme kam meer dan een halve eeuw te Schore in genoemde functie is werk zaam geweest. De heer Hemmekam is sedert 1920 tevens secretaris van de afdeeling Zeeland van den Alg. Ned. Politie Bond. Overeenkomstig den wensch van den jubilaris is deze dag zooveel mogelijk onopgemerkt voorbij gegaan. VLISSINGEN. Naar Ds. Voorhoeve, voorzitter van de vereeniging „Bethes- da" in het „Vlissingsch Predikbeurten blad" mededeelt, is de bouw van hef Christelijk ziekenhuis „Bethesda" op gedragen aan de firma Kulberg en Timmers te Rotterdam. Hef bestuur vertrouwt dat naar de ontworpen plan nen een ziekenhuis van den eersten rang zal verrijzen. WAARDE. Zondag is Ds. Hoogen- raad bevestigd door Ds. ter Haar Ro- meny van Kruiningen, die tot tekst had gekozen Marcus 2 vers 5. Des middags deed Ds. Hoogenraad zijn in trede met de tekst 1 Cor. 2 vers 2. Aanwezig waren 2 ring-predïkanten. Beide keeren was het kerkgebouw ge heel gevuld. WEMELDINGE. Bij de Vrijdag ge houden stemming voor drie notabelen der Ned. Herv. Kerk, werden gekozen de heeren P. A. Lindenbergh Ez. aftr. 114 stemmen, M. Ferdinandusse Jz. 145 st. en Chr. Glerum 95 stemmen. De beide aftredenden Matth. Schou- wenaar Gz. en Arn. Vleugel Jz. die niet herkozen werden, behaalden ieder 87 en 83 stemmen. Ingeleverd werden 185 stembiljetten, waarvan 4 biljetten blanco werden ingeleverd en 5 stem men op candidaten uitgebracht, on geldig werden verklaard. Door het bergingsvaartuig „Zee hond" van Van Hoogenboezem en Van der Tak, is Vrijdagnacht alhier bin nengebracht het motorschip „Tamsa 15", kapitein J. K. van Lubexhousen, dat op de Ooster-Schelde was ge strand en later met behulp van ge meld vaartuig vlotgebracht. Zaterdagvoormiddag verkeerde het met aardappelen geladen motor schip van schipper K. van der Kolk van Goudswaard, tengevolge van het ruwe weer en de hooge zeeën in ge vaar, en het dreef af in de rich ting Goesche Sas. Een in de buurt zijnd bergingsvaartuig „Trio", kapitein tein Breen, mocht het gelukken het schip behouden binnen te brengen. WISSENKERKE. Bij de Zaterdag ge houden stemming voor drie notabelen der Ned. Herv. Kerk werden herkozen de heeren M. C. Baardolf en A. Oele. Herstemming m'oet plaats hebben tus schen Jac. de Kam Jac.z. (aftr.) en Marcus Heijstek. WOLPHAARTSDIJK. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. Th. G. A. van Dijk te Garsthuizen. YERSEKE. De oesterverzending geeft blijvende reden tot tevredenheid, al thans wat de hoeveelheid aangaat. De prijzen gaan zienderoogen achteruit. De prijzen van deze maand verschillen f24,-— tot f30,met die van verleden jaar. Nu reeds kan voorspeld worden, dat met Januari a.s. de groote soorten schaarsch zijn zullen. Kleinere soorten zijn er nog voldoende en deze zullen wel een overschot vormen. Op de voordracht voor onder wijzer aan de openbare lagere school II komen voor: 1. J. Glerum te Yer seke; 2. C. L. Duininck te 's Heer Arendskerke; 3. A. Heule te Ouwer- kerk. ZIERIKZEE. Woensdagmiddag is het 3-jarig dochtertje van den heer F. Roggeband bij het oversteken van de straat gevallen en onder de wielen van een tamelijk zwaar beladen hand kar terecht gekomen. Hoewel de be stuurder van de kar een aanrijding trachtte te voorkomen, kon hij toch niet voorkomen, dat de kleine overre den werd. Ofschoon het kind dadelijk naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd werd, is het kort daarna aan de verwondingen overleden. .VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: L. O. N. G. A-N. A. C. 1-2 M. V. V.—Willem II 0-3 B. V. V.—N. O. A. D. 1-2 Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: D. O. S. K. O.Vlissingen 60 Dongen—M. E. V. O. 12 T. A.' C.-R. B. C. 3-1 BredaVelocitas 11 Zuidelijke 3e klasse A N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Vlissingen II—Middelburg II 36 Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: De MuggenBoeimeer 11 De P. Z. E. M. In Augustus toon de P.Z.E.M. met de stroomlevering te Goes begon, hebben wij een artikel opgenomen, waarin de aan dacht er -op gevestigd werd, dat de stroom voorziening een voorloopige was; wel wa ren de kabels tot Goes gelegd, doeh de transformatoren, welke noodig waren voor het transport der electriciteit naar Goes, konden nog niet door de fabriek afgele verd worden, zelfs liet het zich aanzien, dat deze nog niet binnen een paar maanden afgeleverd zouden kunnen worden. Om de afnemers zooveel mogelijk ie gerieven werd besloten Goes voorloopig met 3000 volt spanning te voorzien, wat mogelijk was, daar in den beginne nog be trekkelijk weinig stroom afgenomen ,zou worden. Intusschen bedroeg het aantal aansluitingen in Goes eind October 220 en wordt maandelijks reeds 9092,7 K.W. U. verbruikt, zoodat de spanning des avonds, naarmate er meer en meer aanslui tingen bij kwamen, meer en meer begon te dalen. Sedert enkele weken zijn de 3000-10000 volt transformatoren aangekomen, intus schen gemonteerd en op de 10000 volt schakelborden aangesloten, zoodat, moge lijk reeds bij het verschijnen van dit num mer van ons blad, de spanning zal zijn zooals deze voor een goede electrici- teitsvoorziening noodig 'is. De in den laatsten tijd, vooral in de avonduren steeds minder wordende licht sterkte zal na omschakeling op 10000 volt plotseling normaal worden en eerst

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2